Jump to content

Κατασκευή: Το Ζεν στην παραλληλόγραμμη στήριξη


KonstantinosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.

.

 

 

[fullalbumimg]17521[/fullalbumimg]

 

Η ανάγκη για την Ράβδο Προέκτασης

 

Διαβάζουμε συχνά ότι παρατήρηση με κλασικά κιάλια και παρατήρηση με αυτά στο ζενίθ, είναι δύο μη ταυτόσημες έννοιες.

Συνήθως το γράφουν άνθρωποι που έχουν αισθανθεί πόνο.

 

Και συγκεκριμένα στον αυχένα!

 

Είχατε και εσείς αυτό το πρόβλημα παρατηρώντας με κιάλια ψηλά στον ουρανό;

 

[fullalbumimg]17509[/fullalbumimg]

 

Όσοι νεοεισερχόμενοι επιθυμούν να ξεκινήσουν να παρατηρούν σοβαρότερα με κιάλια, σύντομα δυσφορούν διότι δεν μπορούν να δουν με αυτά σε αρκετό ύψος επάνω από τον ορίζοντα. Αλλά και οι περισσότεροι έμπειροι που χρησιμοποίησαν κιάλια για συστηματική αστρονομική χρήση, υπέφεραν στην παρατήρηση με αυτά ψηλά επάνω από τις 40 μοίρες έως και το ζενίθ. Το να καταφύγουν επομένως στην λύση μιας παραλληλόγραμμης στήριξης ήταν μονόδρομος γι αυτούς, αν ήθελαν να συνεχίσουν.

 

Ο αριθμός λοιπόν των όσων εγκαταλείπουν πολύ σύντομα την παρατήρηση με κιάλια, εξ αιτίας του πόνου που νιώθουν στον αυχένα τους είναι μεγάλος, διότι ελάχιστοι επιβαρύνονται την δαπάνη μιας παραλληλόγραμμης στήριξης και τα όσα προβλήματα περιλαμβάνει αυτή, κυρίως λόγω του βάρους της και του κόστους.

 

[fullalbumimg]17510[/fullalbumimg]

Το πλεονέκτημα της παραλληλόγραμμης (Binocular Parallelogram Mount). Το μοντέλο στην εικόνα είναι το Universal Astronomics Unimount. Τα κιάλια βγαίνουν εκτός του τρίποδα παραμένοντας όμως σταθερά.

Έτσι ο παρατηρητής μπορεί να καθίσει άνετα από κάτω τους για να κοιτάξει ψηλά στον ουρανό.

Ένα από τα μειονεκτήματά της εκτός από το βάρος; Κοστίζει αρκετά.

 

 

Αυτό μπορούμε να το αλλάξουμε μια για πάντα με αυτήν εδώ την κατασκευή, έχοντας την ευχέρεια πλέον να απολαμβάνουμε την παρατήρηση με κιάλια για όση ώρα θελήσουμε ξεχνώντας τον πόνο, και χωρίς να καταφύγουμε σε πανάκριβη παραλληλόγραμμη στήριξη… Μάλιστα μετά από πολλά χρόνια δοκιμών και βελτίωσής της, μπορώ να πω ότι έχει φτάσει η κατασκευή που προτείνω εδώ, να κερδίζει την παραλληλόγραμμη στα περισσότερα σημεία με τα χέρια κάτω. Λιγότερες δονήσεις, μικρότερο βάρος χωρίς να είναι απαραίτητη η χρήση των αντίβαρων, καλύτερη κίνηση στην παρακολούθηση των στόχων, μικρό κόστος. Μπορεί δε να προσφέρει εξίσου σε έναν νεοεισερχόμενο που θα μάθει τον ουρανό με κιάλια, όπως και σε έναν έμπειρο που έχει ανακαλύψει την χαρά της καθημερινής παρατήρησης με αυτά.

 

[fullalbumimg]17522[/fullalbumimg]

 

 

Υλικά:

 

Η κατασκευή είναι πολύ απλή μπορείτε να την κάνετε μόνος ή στο μηχανουργείο σας. Θα χρειαστείτε ελάχιστα υλικά.

 

[fullalbumimg]17511[/fullalbumimg] [fullalbumimg]17512[/fullalbumimg]

 

[fullalbumimg]17513[/fullalbumimg] [fullalbumimg]17514[/fullalbumimg]

 

- Μία μεταλλική ράβδο αλουμινίου μήκους 55 έως 65 εκατοστών Χ 5 εκ. πλάτος Χ 1,5-2 εκ. πάχος.

 

- Ένα μεγάλο θηλυκό πλαστικό βολανάκι (χειρολαβή μαργαρίτα) με εσωτερικό σπείρωμα 3/8"

 

- Ένα αρσενικό πλαστικό βολανάκι με σπείρωμα 3/8"-16 ή 1/2" -20 αναλόγως της υποδοχής που έχει η κεφαλή του τρίποδά σας

 

- Μία ασφάλεια άξονα για το παραπάνω σπείρωμα βίδας

 

(Για το που μπορείτε να προμηθευτείτε τα υλικά διαβάστε στο τέλος του επισυναπτόμενου αρχείου pdf)

 

 

Προαιρετικά:

 

Μπορείτε αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε και κάποια από τα παρακάτω υλικά...

 

[fullalbumimg]17515[/fullalbumimg] [fullalbumimg]17516[/fullalbumimg]

 

- Κεφαλή μπίλιας (προτιμότερη αν δεν έχετε ήδη κλασσική κεφαλή τρίποδα με λαβές χειρισμού)

 

- Αζιμουθιακή περιστροφική βάση σύνδεσης

 

[fullalbumimg]17517[/fullalbumimg]

- Λαβή Βarska για ευκολότερο χειρισμό

 

- Εξτρά βάρος για κιάλια άνω των 5-6 κιλών

 

[fullalbumimg]17518[/fullalbumimg]

 

- Και φυσικά τον σύνδεσμο των κιαλιών σας με τρίποδα αν είναι απαραίτητος για τα κιάλια σας

 

(Αν χρειάζεστε περισσότερα για την κατασκευή και ανάλυση των πλεονεκτημάτων και των δύο μεθόδων παραλληλόγραμμης και ράβδου προέκτασης, της κεφαλής μπίλιας,

συμβουλές για τον τρίποδα και το είδος καθίσματος που είναι προτιμότερο, στο επισυναπτόμενο αρχείο pdf υπάρχουν τα πάντα, τόσες λεπτομέρειες μέχρις ότου να βαρεθείτε να διαβάζετε.

Έχω επεκταθεί διότι η κατασκευή είναι απλή μεν, αλλά σηκώνει πολλές μετατροπές, πειραματισμό και παιχνίδι!)

[fullalbumimg]17519[/fullalbumimg]

 

Αυτό είναι όλο! Απλό και λειτουργικό.

Η πολύωρη ενατένιση του ουρανού σε ύψος άνω των 40 μοιρών και έως το ζενίθ, ποτέ δεν ήταν απολαυστικότερη με κιάλια χωρίς πόνο στον αυχένα.

 

Μου πήρε τελικά χρόνια δοκιμών με απλούς τρίποδες, αρκετά έμπλαστρα για μυϊκούς πόνους, αναλγητικές αλοιφές, δύο παραλληλόγραμμες και κουβάλημα αντίβαρων, μέχρι να καταλήξω ότι για να έχω περισσότερα, θα πρέπει να ξεφορτωθώ τα περιττά. Όπως και στην ζωή. :)

 

 

Η εφαρμογή του Ζεν στην Παραλληλόγραμμη Στήριξη!

 

[fullalbumimg]17523[/fullalbumimg]

 

Σύνθεση: Κιάλια giant 22Χ85 στη ράβδο προέκτασης

 

Ravdos proektasis.pdf

Περισσότερα για την κατασκευή και ανάλυση των πλεονεκτημάτων και των δύο μεθόδων παραλληλόγραμμης και ράβδου προέκτασης, της κεφαλής μπίλιας, συμβουλές για τον τρίποδα και το είδος καθίσματος που είναι προτιμότερο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιες διορθώσεις έκανα στο συνημμένο αρχείο pdf ώστε να συμφωνεί η αρίθμηση των εικόνων με το κείμενο. Μπορείτε να διαγράψετε το παλιό.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιες διορθώσεις έκανα στο συνημμένο αρχείο pdf ώστε να συμφωνεί η αρίθμηση των εικόνων με το κείμενο. Μπορείτε να διαγράψετε το παλιό.

Δεν φτάνει που μας βάζεις όλο εξετάσεις, μας βάζεις να τα ξανά γράφουμε. :mrgreen:

 

Μια πρόχειρη κατασκευή από εμένα (πάνω στην ιδέα του Κωνσταντίνου)

Εδώ με πολυθρόνα σε ολιγόωρη χρήση.

 

Κωνσταντίνε άλλη μια φορά, τεκμηριωμένα και μεθοδικός. Εύγε =D> =D> =D>

PB020075b.thumb.jpg.f7b1f91fd1585e5dd99fbcbc87b835a8.jpg

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε περίπτωση που θέλω να την αποθηκεύσω ή να χρησιμοποιήσω τον τρίποδα μόνο του, είναι εύκολο το ξε-στήσιμο ράβδου - κεφαλής - τρίποδα ;

 

Επίσης, όταν είμαι καθιστός στην ξαπλώστρα, θα πρέπει οι ώμοι μου συγκριτικά με τον τρίποδα να είναι λίγο χαμηλότερα απο αυτόν (ανάλογα με τη γωνία που σχηματίζει το σώμα μου), σωστά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε περίπτωση που θέλω να την αποθηκεύσω ή να χρησιμοποιήσω τον τρίποδα μόνο του, είναι εύκολο το ξε-στήσιμο ράβδου - κεφαλής - τρίποδα ;

 

Επίσης, όταν είμαι καθιστός στην ξαπλώστρα, θα πρέπει οι ώμοι μου συγκριτικά με τον τρίποδα να είναι λίγο χαμηλότερα απο αυτόν (ανάλογα με τη γωνία που σχηματίζει το σώμα μου), σωστά;

Το στήσιμο, ξε-στήσιμο ράβδου - κεφαλής – τρίποδα, είναι ποιο γρήγορο από το αντίστοιχο με μια φωτογραφική μηχανή. :)

 

Αυτό που θα πρέπει είναι, να είσαι όσο ποιο αναπαυτικά μπορείς, ανάλογα με το ύψος του αντικείμενου στον ουράνιο θόλο, και σε συνδυασμό με το πόσο ανεβασμένη θα είναι η κολόνα.

Και αυτό γίνετε όταν είναι σε επαφή η μέση και το κεφάλι στο ύφασμα της ξαπλώστρας-πολυθρόνας,

(σαν να απολαμβάνεις στιγμές στην παραλία κάνοντας οφθαλμό-λουτρα στα…..αστέρια.) :shock:

 

Μην παίρνεις σαν δεδομένο το πώς κάθομαι εγώ στην φωτο, είναι για το κλικ του φωτογράφου.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε συ Κωνσταντίνε, σίγουρα δεν θα χρειαστεί κάποιο αντίβαρο? :-k

 

Έχοντας δοκιμάσει με κάτι παρόμοιο, μου είναι αδύνατο να ισορροπήσω χωρίς αντίβαρο. Βέβαια στο pdf είσαι σαφής ότι χρειάζεται τρίποδο με άνοιγμα πάνω από 45 μοίρες (που εγώ προφανώς δεν έχω), αλλά πάλι μένω με την απορία. Πόσο περίπου ανοίγει το τρίποδο που έχεις δοκιμάσει?

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο όπως είπες είναι σαφές στο κείμενο, χαίρομαι που το πρόσεξες.

 

• Ανοίγοντας τα πόδια του τρίποδα μεταφέρετε το κέντρο βάρους χαμηλά και έτσι δεν χρειάζεστε αντίβαρα.

 

• Για να μη χρησιμοποιήσω αντίβαρα, το άνοιγμα των ποδιών είναι στις 45 μοίρες σε σχέση με την κάθετη κολόνα,

ώστε να διατηρείται το κέντρο βάρους χαμηλά και να μην ανατρέπεται ο τρίποδας με μικρότερα κιάλια, υπό το βάρος τους.

Συνεπώς... με μικρότερα κιάλια όπως γράφω λοιπόν. Για να ισορροπήσει η ράβδος χωρίς αντίβαρο έχουν σημασία όλα ή κάτι από τα παρακάτω:

 

Α) Το άνοιγμα των ποδιών

Β) Η απόσταση ανάμεσα στις δύο τρύπες της ράβδου

Γ) Το βάρος των κιαλιών (μικρότερο σημαίνει καλύτερα)

Δ) Το βάρος του τρίποδα

 

Για παράδειγμα λοιπόν ο Πάνος με βαρύτερο υποθέτω τρίποδα θα έχει λιγότερο πρόβλημα, αλλά και τα κιάλια σας των 2,5 κιλών θα ισορροπούν όταν το Β) είναι στα 55 εκατοστά με απλό τρίποδα που ανοίγει πάνω από 45 μοίρες.

Ένα άλλο παράδειγμα είναι το ότι αν έχεις ράβδο 65 εκατοστών τα πόδια πρέπει να ανοίγουν τουλάχιστον 55 μοίρες για να ισορροπήσει.

 

Στην φωτογραφία 61 του pdf ο τρίποδάς μου έχει ανοίξει στις 45 μοίρες. Στην ερώτηση που μου κάνεις του πόσο ανοίγουν τα πόδια του, έχει δυνατότητα έως τις 70 μοίρες (Manfrotto 745B).

Υποθέτω από όσα μου γράφεις ότι όχι μόνο τα πόδια δεν ανοίγουν τόσο αλλά και η απόσταση είναι πάνω από 55cm.

 

Ο δικός σου τρίποδας πόσο ανοίγει, για να το υπολογίσω και να σου πω τι χρειάζεσαι;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε τα συγχαρητήρια μου και δημοσίως :) .

 

Όπως σου έχω πει χρησιμοποίησα τη βασική ιδέα της κατασκευής σου φτιάχνοντας κάτι πιο πρόχειρο, χρησιμοποιώντας όμως τον υπάρχοντα εξοπλισμό. Έτσι σαν τρίποδο χρησιμοποίησα μια στήριξη τηλεσκοπίων σαν αυτή της εικόνας. Δεν παρέχει την ευκολία ενός φωτογραφικού τρίποδα αλλά είναι στιβαρότατη και μπορείς να βγάλεις τα κιάλια εκτός άξονα όσο θέλεις, δεν ανατρέπεται με τίποτα. Επίσης χρησιμοποίησα σαν ράβδο προέκτασης, ξύλο ορθογωνικής διατομής και όχι μέταλλο με θετικό την μεγαλύτερη ακαμψία αλλά αρνητικό τις μελλοντικές φθορές. Το ξύλο στηρίχθηκε εκεί που στηρίζονται τα κιάλια στη φωτό.

 

Όμως το μεγάλο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και ψάχνω να βρω λύση όχι δια μέσω του τρίποδα αλλά της στήριξης των κιαλιών είναι η παντελής αδυναμία κάθετης ανύψωσης ή καταβίβασης των κιαλιών κατά τη διάρκεια της παρατήρησης.

 

Είναι λοιπόν ένα ζήτημα μελέτης, το πόσο χρειάζεται η συνεχής μεταβολή του ύψους των κιαλιών, σε σχέση με τις ανάγκες της παρατήρησης και αν μπορώ να βρω κάποια λύση όχι στον άξονα του τρίποδα (αυτό δεν γίνεται), αλλά στον άξονα στήριξης των κιαλιών με τη ράβδο. Και βέβαια ο έλεγχος αυτός θα γίνει όταν παραλάβω τη κεφαλή μπίλιας.

trip_1_c.jpg.6e63b4141867f5c39192e576e0bbebdf.jpg

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε συγχαρητήρια για την κατασκευή και την, όπως πάντα, αναλυτική παρουσίαση!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω στην πράξη ποια είναι η έκταση της περιοχής του ουρανού στην οποία μπορείς να κάνεις άνετη παρατήρηση με ρυθμίσεις της κεφαλής μόνο χωρίς να χρειαστείς να περιστρέψεις τη ράβδο ή να σηκωθείς και να επανατοποθετήσεις την καρέκλα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας ευχαριστήσω για τα σχόλιά σας, χαίρομαι που σας άρεσε. :D

 

Είναι λοιπόν ένα ζήτημα μελέτης, το πόσο χρειάζεται η συνεχής μεταβολή του ύψους των κιαλιών, σε σχέση με τις ανάγκες της παρατήρησης και αν μπορώ να βρω κάποια λύση όχι στον άξονα του τρίποδα (αυτό δεν γίνεται), αλλά στον άξονα στήριξης των κιαλιών με τη ράβδο. Και βέβαια ο έλεγχος αυτός θα γίνει όταν παραλάβω τη κεφαλή μπίλιας.

 

Πάνο η μεταβολή ύψους χρειάζεται. Διαφορετικά είναι μικρή η περιοχή παρατήρησης του ουρανού και δεν μπορείς να καταφεύγεις συνέχεια στην έκταση των ποδών τής στήριξης. Όμως την δοκιμή με ξύλο στην υπάρχουσα στήριξη την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα και θα σου δώσει μια καλή αίσθηση των πλεονεκτημάτων της ράβδου προέκτασης. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους αφού είσαι έτοιμος όπως βλέπω για δοκιμές! Το μόνο που μπορώ να πω αλλά δεν το έχω δει στην πράξη, είναι ότι ίσως η κλίση που επιτρέπει ο άξονας της στήριξής σου να δίνει λίγο επάνω και κάτω σε ύψος.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να ρωτήσω στην πράξη ποια είναι η έκταση της περιοχής του ουρανού στην οποία μπορείς να κάνεις άνετη παρατήρηση με ρυθμίσεις της κεφαλής μόνο χωρίς να χρειαστείς να περιστρέψεις τη ράβδο ή να σηκωθείς και να επανατοποθετήσεις την καρέκλα.

 

 

Αυτή είναι μια καλή ερώτηση, διότι γνωρίζω εμπειρικά μεν, αλλά δεν είχα μετρήσει την περιοχή του ουρανού που καλύπτει.

 

Κατ' αρχήν να πω ότι μία από τις βασικές χρήσεις της ράβδου προέκτασης είναι ότι μπορεί να περιστραφεί εύκολα ακόμη και χωρίς την βάση σύνδεσης της Feisol. Αυτό το πλεονέκτημα δεν υπάρχει λόγος να το αγνοήσουμε και να μην περιστρέψουμε την ράβδο αφού είναι εύκολο. Χρειάζεται λίγη περιστροφή ώστε να έρθει σε βολικότερη θέση.

 

Έτσι έχουμε τα παρακάτω:

 

Περιοχή 85 μοιρών κατά αζιμούθιο έως το ζενίθ (40 και 45 μοίρες), είναι η βασική περιοχή που καλύπτεται περιστρέφοντας την κεφαλή και την ράβδο. Το σημαντικό εδώ είναι ότι η συγκέντρωση ήταν στο να μη χαθεί η επαφή της πλάτης του καθίσματος με το σώμα. Έτσι δεν χάνεται η άνεση στην παρατήρηση.

 

Περιοχή 120 μοιρών, αν ανασηκωθεί το σώμα, πράγμα όμως που είναι άβολο και το όφελος της άνεσης που κερδίσαμε από την ράβδο, εξανεμίζεται.

 

Περιοχή 55 μοιρών, χωρίς μεταβολή της ράβδου και με συνεχόμενη επαφή του κορμού με το κάθισμα.

 

Η λύση όμως που χρησιμοποιώ στην πράξη για να μη χρειαστεί να σηκωθώ συχνά και να επανατοποθετήσω το κάθισμα, είναι το ότι σπρώχνω λίγο μπροστά τον τρίποδα ~30 cm όταν θέλω να υπερβώ τα όρια αριστερά – δεξιά. Έτσι η ράβδος προέκτασης έρχεται σε βολικότερη γωνία και μπορώ να δω σε ακόμη μεγαλύτερη περιοχή.

Συνολικά στην μέτρηση που έκανα είδα ότι με αυτόν τον τρόπο καλύπτεται περιοχή 130 μοιρών χωρίς να σηκωθώ από το κάθισμα.

 

Η πρώτη και η τελευταία περίπτωση απεικονίζεται στο παρακάτω σχήμα

 

celestial.jpg.5fedff824ea6ebfac564b4e57364e102.jpg

Έκταση της περιοχής του ουρανού που καλύπτεται με την ράβδο προέκτασης

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που μπορώ να πω αλλά δεν το έχω δει στην πράξη, είναι ότι ίσως η κλίση που επιτρέπει ο άξονας της στήριξής σου να δίνει λίγο επάνω και κάτω σε ύψος.

 

 

Αυτό είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί και μου φαίνεται πολύ καλή ιδέα.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε όπως γνωρίζεις είχα τραυματική εμπειρία από "αστοχία" μίας παρόμοιας προσπάθειας που είχα δοκιμάσει. Γενικά η παρέμβαση μου έχει τη λογική, να σχεδιάσει καλά κάποιος και κυρίως να δοκιμάσει την κατασκευή του με βάση τον εξοπλισμό που έχει. Καθοριστική όπως πολύ σωστά λες είναι η θέση του κέντρου βάρους κι έχεις αναπτύξει επίσης πολύ σωστά παραπάνω τους παράγοντες που θα πρέπει να λάβει κάποιος για τους υπολογισμούς του. Κατά συνέπεια:

1) αν τα κιάλια είναι βαριά (π.χ. τα δικά μου),

2) αν ο τρίποδας δεν επιτρέπει μεγάλο άνοιγμα των ποδιών (π.χ. πάλι σαν τον δικό μου),

3) αν ο τρίποδας είναι ένας απλός κλασσικός φωτογραφικός (άρα ελαφρύς κι όχι ο βαρύς από EQ5 του Πάνου),

τότε ακόμα κι αν η ράβδος είναι γύρω στους 50 πόντους (σαν τη δική μου), ενδέχεται να έχεις δράματα αν δεν βάλεις αντίβαρο...

 

Κι ένα ακόμα σημείο που θέλω να θίξω (εξαιτίας της προσωπικής τραυματικής εμπειρίας): να δοκιμάσετε οπωσδήποτε την κατασκευή σας στην περίπτωση μικρού άγαρμπου χτυπήματος! Επιβεβαιώστε δηλ. πως αν την ώρα που θα είστε ξαπλωμένος και θα ψάχνετε κάποιον χάρτη στο σκοτάδι, ένα τυχαίο χτύπημα δεν θα φέρει καταστροφή.

 

Πάντως επειδή το να κουβαλάω και να στήνω αντίβαρο με κουράζει και με καθυστερεί (κι αυτό είναι ανεπίτρεπτο για παρατήρηση με κιάλια :cheesy:), δεν σου κρύβω ότι σκέφτομαι την περίπτωση του να πάρω καλύτερο τρίποδο για να δοκιμάσω την κατασκευή σου.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όποιος καεί στο χυλό… :cheesy: Δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω.

 

Κιάλια και τρίποδας είμαι της άποψης πως πρέπει να αγοράζονται μαζί, όπως το τηλεσκόπιο με την βάση του. Η αγορά ενός γερού-σταθερού τρίποδα είναι επιβεβλημένη, ακριβώς όπως και η γερή βάση στα τηλεσκόπια. Ιδιαίτερα με την ράβδο που τα κιάλια βγαίνουν πλέον όχι απλώς εκτός του κάθετου άξονα της κολόνας, αλλά πολυυύ εκτός.

Και εγώ επίσης είμαι της ίδιας άποψης με εσένα σχετικά με το βάρος. Δεν ήθελα όταν χρησιμοποιώ κιάλια να κουβαλάω το βάρος της παραλληλόγραμμης και αυτός ήταν ένας σημαντικός λόγος που την παράτησα εδώ και καιρό και έφτασα στον μινιμαλισμό της ράβδου.

 

[fullalbumimg]17539[/fullalbumimg]

 

Όμως το να βάλεις ένα βάρος γυμναστικής 2-3 κιλών (όσο τα κιάλια σου ή παραπάνω) να αγκαλιάσει το απομακρυσμένο πόδι του τρίποδά σου δεν νομίζω ότι είναι κάτι που ενοχλεί, μην πω και ότι θα το ξεχάσεις σε μερικές ημέρες. Μπορεί να υπάρχει μόνιμα εκεί, ούτε που θα το καταλάβεις στην μεταφορά. Πριν την αγορά τρίποδα θα έλεγα να κάνεις μια δοκιμή, είναι φτηνά έτσι και αλλιώς και πάντοτε χρησιμεύουν. Ίσως λύσεις το θέμα με μικρό κόστος.

 

Πες μου αυτό που ρώτησα αν θέλεις... στον δικό σου τρίποδα πόσο ανοίγουν τα πόδια του σε μοίρες (σε σχέση με την κάθετη κολόνα) ώστε να το υπολογίσω και να το έχουμε σαν ένα παράδειγμα για όσους έχουν παρόμοιους τρίποδες.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Για όσους ενδιαφέρονται για πολυθρόνα –ξαπλώστρα, σε ερευνα αγοράς από τον KonstantinosM

Και επί τόπου έρευνας δικής μου αγόρασα αυτήν, από εδώ.

 

http://www.e-sotiriou.gr/store/product/ksaplostres/ksaplostra-campus-151-9670

 

Ανθεκτική, με στραντζαριστό αλουμινένιο σκελετό, ρυθμίζετε σε 5 θέσεις.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλές παρατηρήσεις Δημήτρη. Να την ευχαριστηθείς. Πράγματι έδειχνε στιβαρή και με καλές κλίσεις, χαίρομαι που το επιβεβαίωσες και σου αρέσει. Το καλοκαίρι αν την πάρεις μαζί σου ρίχνεις και υπνάκο ενδιάμεσα. :D

 

Και δύο φωτογραφίες από το link που έβαλες

610050737_11812b.jpg.2e891f0fb41ce65ed589df03fa30bc46.jpg

11812.jpg.29f9cb6af73ac672f7d537483c8738bb.jpg

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Και στην πράξη.

Η ράβδος είναι στραντζαριστό αλουμίνιο 20χ60χ700 χλ.

Από αλουμινοκατασκευή, έχω σφηνώσει στο εσωτερικό στις άκρες ένα κομμάτι ξύλο μήκους 100 χιλ. για να μην υποχωρεί στο σημείο που σφίγγει η βίδα,

το τρέμουλο σε τυχαίο η εσκεμμένο κτύπημα είναι διαρκείας 5-7 δευτερόλεπτα μόνο.

 

1.thumb.jpg.ca03923469ca3b7a7d8ea89bc38d082f.jpg

Η απόλαυση της παρατήρησης και ξεκούραστου λίγου....

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω δει Δημήτρη και είναι πολύ καλό! Θα κέρδιζε όμως πιστεύω αρκετά σε σταθερότητα αν προέκτεινες την ράβδο και έβαζες και αντίβαρο από την άλλη μεριά!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω δει Δημήτρη και είναι πολύ καλό! Θα κέρδιζε όμως πιστεύω αρκετά σε σταθερότητα αν προέκτεινες την ράβδο και έβαζες και αντίβαρο από την άλλη μεριά!

Γιώργο το είχαμε συζητήσει, το μόνο που κόλπο που δεν θα είχε ταλάντωση η ράβδος, είναι να έχεις κάτω από τα κιάλια

κάποιο υποστήριγμα κόντρα μέχρι το έδαφος. Μπελάς χωρίς να κερδίζεις κάτι ουσιαστικό.

Η ταλάντωση που έχει το σύστημα αυτό είναι λιγότερη και από πολλές βάσεις με τηλεσκόποια, αν ακουμπήσεις το προσοφθάλμιο.

Υ.Γ. Λεπτομέρειες στην επόμενη συνάντηση.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω δει Δημήτρη και είναι πολύ καλό! Θα κέρδιζε όμως πιστεύω αρκετά σε σταθερότητα αν προέκτεινες την ράβδο και έβαζες και αντίβαρο από την άλλη μεριά!

 

Γιώργο μπορείς να το διευκρινήσεις λίγο καλύτερα; Έτσι όπως το ένιωσες για την πιθανή ανάγκη αντίβαρου, η σταθερότητα που αναφέρεις αφορά στο να μην ανατρέπεται ο τρίποδας υπό το βάρος των κιαλιών ή στο να μην υπάρχουν δονήσεις στα κιάλια;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και δονήσεις και η όλη διάταξη δινει την αίσθηση κάποιας αστάθειας. Θεωρώ πως οποιαδήποτε διάταξη με τα κυάλια ή τηλεσκόπιο από μια μεριά ράβδου πρέπει να έχει αντίβαρο από την άλλη.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δινει την αίσθηση .

Τα φαινόμενα απατούν, στην πράξη τι γίνεται. \:D/

Στο επόμενο τεστ που θα κάνουμε, βάζω στοίχημα τα "τζόλια" και τις μπύρες. :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης