Jump to content

Advanced Series c6-s της Celestron?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

 

θα ηθελα να μου γραψετε εαν καποιος γνωριζει τις γνωμες/αποψεις σας για τα celeston advnaced series C6-S (ή C8-S) χωρις το GoTo.

 

 

ευχαριστω. :wink:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το έχω δει από κοντά (το C6-S), αλλά από τα specs φαίνεται πολύ καλός συνδιασμός φορητότητας και απόδοσης. Επίσης είναι η πρώτη νέα οπτική σχεδίαση της Celestron εδώ και αρκετά χρόνια. Η τιμή του στο εξωτερικό είναι καλή, αλλά στην Ελλάδα πιστεύω ότι δεν θα αξίζει τον κόπο. Με το ίδιο κόστος θα παίρνεις πιθανότητα ένα C8-N (νευτώνιο), το οποίο, αν και αρκετά πιο ογκώδες, θα είναι πολύ καλύτερο, σαν 8" που είναι. Τα ίδια ισχύουν και για το C8-S.
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε dkef σε ευχαριστω για την απαντηση σου. προτιμω τα Schmidt-Cassegrain μονο για τον λογο οτι ειναι μικροτερα σε ογκο.

 

τωρα να ρωτησω και κατι αλλο για την σειρα advanced της celestron, τα τηλεσκοπια την σειρας που δεν εχουν GT μπορουν αργοτερα να αποκτησουν GT? (φανταζομαι πως ναι, αλλα το συνολικο κοστος δεν θα συμφερει!)

 

ξερει κανεις?

 

ευχαριστω!!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τωρα να ρωτησω και κατι αλλο για την σειρα advanced της celestron, τα τηλεσκοπια την σειρας που δεν εχουν GT μπορουν αργοτερα να αποκτησουν GT? (φανταζομαι πως ναι, αλλα το συνολικο κοστος δεν θα συμφερει!)

 

Σαφώς και μπορούν!

 

:!: Τα "κουτιά" που περιέχουν τους μηχανισμούς κίνησης του τηλεσκοπίου στη σειρά GT είναι σε λίγο προβληματική θέση, καθώς εμποδίζουν κάποιες κινήσεις του σωλήνα και εμποδίζει το ρυθμιστή ύψους.

 

προτιμω τα Schmidt-Cassegrain μονο για τον λογο οτι ειναι μικροτερα σε ογκο.

Ψάξε το θέμα περισσότερο, γιατί η διαφορά τιμής είναι σεβαστή

 

 

θα ηθελα να μου γραψετε εαν καποιος γνωριζει τις γνωμες/αποψεις σας για τα celeston advnaced series C6-S (ή C8-S) χωρίς το GoTo.

Εγώ έχω το C8N-GT και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά πρόσεχε: είσαι σίγουρος ότι θες το goto? Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές γιατί χάνεται η μαγεία της παρατήρησης. Ακόμα, κάνει ένα λιγάκι εκνευριστικό ήχο κατά την κίνηση του με το gt....

Πάντως έχει άριστο σύστημα goto. Άμα το ρυθμίσεις σωστά, σε πάει παντού!

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωπα ακουσα κατι για C8-NGT...φιλε σκεψου το γιατι αξιζει! δεν ξερω σε τι τιμη βρισκετε το c6-s που ψαχνεις αλλα δεν μπορει να εχουν μεγαλη διαφορα. Γενικα τα advanced της celestron νομιζω ειναι κορυφη στην κατηγορια τους. Τωρα αν γουσταρεις schmidt-cassegrain η νευτωνειο, οτι παρεις κερδιζεις! Αν μετανιωσα κατι με αυτο το τηλεσκοπιο ειναι που δεν το πηρα πιο γρηγορα! :D

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχε υπόψη σου και άλλες εταιρίες όπως πχ Orion optics(Για την συγκεκριμένη έχουν ακουστεί πολλά σε αυτό το forum)......

Ψάξε καλά πριν την αγορά γιατί μπορεί να λες μετά από κάνα χρόνο :-k <Χμμ,τι την ήθελα την ισημερινή στήριξη? Ένα dob μπορεί να ήταν καλύτερο για μένα και μάλιστα στη μισή τιμή...>

Η αγορά τηλεσκοπίου απαιτεί ένα αξιοσέβαστο ποσό χρημάτων και δεν πρέπει να είναι βιαστική. Αξιολόγησε τις ανάγκες σου, δες μέσα από κάποια τηλεσκόπια, συγκεκριμενοποίησε τους παρατηρισιακούς σου στόχους και έπειτα αποφάσισε (αν φυσικά δεν έχεις κάνει ήδη όλα τα παραπάνω!!!)

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης λαβε υποψην οτι ενα τηλεσκοπιο 8" και πανω ζυγιζει!! ειδικα τα go-to! Παντως το c6-s πως το βλεπω καλουτσικο ειναι. Για 699 δολαρια που το δινει η Celestron (Sky&Telescope November issue) δεν βλεπω καλυτερο. :-k

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για 699 δολαρια που το δινει η Celestron (Sky&Telescope November issue) δεν βλεπω καλυτερο.

 

:idea:

Εγώ βλέπω!

Απλά περιμένεις λίγο παραπάνω, μαζεύεις και άλλα χρήματα και αγοράζεις ένα άλλο!!!! :cheesy:

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαφώς και μπορούν!

 

ρωτησα εναν προμηθευτη και μου ειπε οτι αυτο δεν μπορει να γινει, μονο εαν αλλαξεις το τριποδα με αλλον, αυτο εννοεις και εσυ?? μπεδρευτικα!!

 

Για 699 δολαρια που το δινει η Celestron (Sky&Telescope November issue) δεν βλεπω καλυτερο.

 

στο αμερικα, στο γκρις 1200+ ευρω!!!

 

GΤ η χωρις GT?? η διαφορα ειναι περιπου 500+ευρω. :?: :?: :?: :?:

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς στο Γκρις η τιμή είναι σχεδόν διπλάσια, όπως και σε όλες τις μάρκες από Αμέρικα. Αν πάρεις ένα non-GT μοντέλο, τότε για να αναβαθμίσεις σε GT θα πρέπει να αγοράσεις ολόκληρη την CG-5 στήριξη (ισημερινή κεφαλή με GoTo και τρίποδο), η οποία είναι αρκετά ακριβή και να πληρώσεις το τρίποδο δύο φορές. Αυτό απ' ότι ξέρω ισχύει για τα Celestron AS. Δεν ξέρω αν προσφέρεται κάποιο άλλο "upgrade kit". Ρώτα το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης.

 

Για το AS-GΤ τώρα, ναι είναι καλό για τα λεφτά του, αν και πολύ θορυβώδες. Προτείνω, εκτός και αν θες να κάνεις φωτογράφηση με χειροκίνητο guiding, να πάρεις ένα αρχικά ένα Dobsonian και όχι ένα με χειροκίνητη ισημερινή στήριξη. Έτσι θα πληρώσεις αρκετά λιγότερα αρχικά για παρατήρηση με το μάτι και μετά μπορείς να αγοράσεις την GoTo ισημερινή στήριξη αν θες, χωρίς να πληρώσεις δύο φορές κάποια εξαρτήματα (πχ. τρίποδο).

 

Επίσης έχε υπόψη σου ότι τα AS-GT είναι intermediate level, πράγμα που σημαίνει ότι δεν είναι και πολύ εύκολα στο στήσιμό τους και στην καλή ευθυγράμιση. Αν θες ένα εύκολο στο στήσιμο, φθηνό τηλεσκόπιο προτείνω τη σειρά Nexstar SLT, με altaz στήριξη, GoTo και το νέο skyalign. Βέβαια θεωρώ ότι αυτά δεν κάνουν για αστροφωτογραφία. Για την τελευταία θες ισημερινή στήριξη.

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένα topic για το αν γίνεται αναβάθμιση της στήριξης CG-5 της Advanced Series της Cel από non-GoTo σε GoTo, στο Celestron_AS forum του Yahoo. Link:

 

http://groups.yahoo.com/group/Celestron_AS/message/15346

"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε arcadian, δώσε περισσότερες πληροφορίες για τους στόχους σου.... πχ θές να ασχοληθείς με αστροφωτογραφία?, θές να μεταφέρεται εύκολα ή θα το τοποθετήσεις κάπου μόνιμα? κλπ

Θα είναι το πρώτο σου τηλεσκόπιο?

 

ΒΑΣΙΚΟ:Πόσα χρήματα σκοπεύεις να διαθέσεις?

 

Φιλικά,

Guardian of the Keeper of the seven keys part ΙΙ

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Guardian και υπολοιποι, βασικα πηγαινα για dob, αλλα κολλησα λογω μεγεθους. και αφου θα ηθελα αργοτερα να ασχοληθω με την φωτογραφια αργοτερα αρχισα να σκεφτομαι μοντελα. πχ ΕΤΧ, LX. μεχρι που ειδα το AD C6S, το οποιο το βρισκω γυρω στα 1000 ευρω, ενω με GT +500.

δεν εχω καταληξει ακομα ...θα δειξει...θα παω να δω παλι τα ΕΤΧ.αρα τα χρηματα που λεω να δωσω ειναι γυρω εκει, και το επιθυμητο μεγεθος του, αφου θα ηθελα να μεταφερεται σχετικα ευκολα. (νησια+βουνα)

 

 

περιμενω εαν θα εχει και καμια προσφορα και το lidl...

 

ευχαριστω παντως για ολες σας τις απαντησεις και γνωμες!

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:arrow: Έχε υπ'όψη σου οτι το sky and telescope έγραψε οτι στην CG5 ότι έχει τέτοιο περιοδικό σφάλμα στη βάση, καθώς επίσεις "κλοτσάει" μερικές φορές απο τα γρανάζια του, έτσι ώστε να περιορίζονται οι δυνατότητες του στην αστροφωτογρίαφία...

 

Πάντως πιστεύω οτι αξίζει να αγοράσεις 8ιντσο τηλεσκόπιο. έχει μεγάλη διαφορά με το 6αρι

 

Ακόμα να ξέρεις οτι η αστροφωτογραφία είναι αρκετά ακριβό χόμπι (αν εξαιρεσουμε την web cam) και απαιτεί πολύ, μα πολύ χρόνο. Είναι κρίμα να "σπαταλήσεις" το χρόνο αυτό σε προσπάθειες φωτογραφίας απο το να μάθεις τον εξοπλισμό σου, να μάθεις τον ουρανό και χρησιμοποιήσεις όσο περισσότερο μπορείς το τηλεσκόπιό σου.

Τέλος, πρέπει να σου υπενθυμίσω οτι η ισημερινή στήριξη έχει τη φασαρία της στο θέμα στήσε-ξεστήσε, ενώ το dob είναι πιο πρακτικό αν θες μόνο να παρατηρήσεις.

C8-NGT
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:arrow: Έχε υπ'όψη σου οτι το sky and telescope έγραψε οτι στην CG5 ότι έχει τέτοιο περιοδικό σφάλμα στη βάση, καθώς επίσεις "κλοτσάει" μερικές φορές απο τα γρανάζια του, έτσι ώστε να περιορίζονται οι δυνατότητες του στην αστροφωτογρίαφία...

 

Πάντως πιστεύω οτι αξίζει να αγοράσεις 8ιντσο τηλεσκόπιο. έχει μεγάλη διαφορά με το 6αρι

 

Ακόμα να ξέρεις οτι η αστροφωτογραφία είναι αρκετά ακριβό χόμπι (αν εξαιρεσουμε την web cam) και απαιτεί πολύ, μα πολύ χρόνο. Είναι κρίμα να "σπαταλήσεις" το χρόνο αυτό σε προσπάθειες φωτογραφίας απο το να μάθεις τον εξοπλισμό σου, να μάθεις τον ουρανό και χρησιμοποιήσεις όσο περισσότερο μπορείς το τηλεσκόπιό σου.

Τέλος, πρέπει να σου υπενθυμίσω οτι η ισημερινή στήριξη έχει τη φασαρία της στο θέμα στήσε-ξεστήσε, ενώ το dob είναι πιο πρακτικό αν θες μόνο να παρατηρήσεις.

 

Συμφωνώ με τα λίγα που ξέρω απόλυτα με τον Guardian σε όλα που σου είπε. Βέβαια εάν έχεις χρήμα και θέλεις σε 2 χρόνια να αλλάξεις τηλεσκόπιο για πιο μεγάλο θα σου έλεγα να πάρεις 6". Αλλά πάντα να ακολουθείς στην ζωή σου τι σου λέει η καρδιά. Είναι σαν να διαλέγεις γυναίκα!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω διαφορετικο προβληματισμο απο τους αλλους φιλους.. αν ειχα κυριο ενδιαφερον αστροφωτογραφια πιθανοτατα θα διαλεγα το 6" SC! Θα ειναι αρκετα σταθεροτερο απο ενα 8" στην ιδια βαση και επισης πιο φορητο.Η δυνατοτητα goto ως γνωστον ειναι αδιαφορη για την αστροφωτογραφηση και την παρατηρηση εν γενει.Αντι για το κοστος τετοιας "αναβαθμισης" θα το εξοπλιζα με φωτογραφικα αξεσουαρ (adapters, teleextender, telecompressor, off axis guider) θα παιρνα και μια μηχανικη SLR αν δεν ειχα και θα περισευαν και χρηματα.Για οπτικη παρατηρηση deep sky χτυπας και ενα 10" dob αργοτερα και φυσικα κρατας και το 6" SC διοτι με ενα τηλεσκοπιο δεν βγαινει :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης