Jump to content

Πρόβλημα στήριξης LXD-75 ή δεν είναι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα ότι στον RA axis έχω ένα τζόγο του 1mm περίπου και δεν μου αρέσει το πρόσεξα τώρα αν και το έχω από τον Αύγουστο γιατί το θεωρούσα σαν δεδομένο αλλά καθώς είδα ενός φίλου που έχει Celestron SC 8" σειρά Advance ότι είναι τελείως σταθερό χωρίς τζόγο. Πιστεύω ότι επειδή μέχρι τώρα δεν ασχολήθηκα με βαθύ ουρανό αλλά μονάχα με Πλανητική φωτογράφηση το πρόβλημα δεν είναι εμφανές. Μήπως έχει κάποιος φίλος την στήριξη της σειράς LXD-75, μονάχα κάποιος που την έχει θα μπορούσε να με βοηθήσει. Στον άξονα Dec δεν έχει πρόβλημα είναι σταθερό. Μπορεί να είναι πρόβλημα σε όλη την σειρά, η μπορεί να θέλει κάποιο σφίξιμο.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Γιώργο, όπως σου είπα εγώ την LXD55 την έχω αποσυναρμολογίσει και συναρμολογίσει και ρυθμίσει και έχω τώρα μηδενικό backlash αν αυτό εννοείς με το "τζογο". Μήπως μπορώ να βοηθήσω?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Γιώργο, όπως σου είπα εγώ την LXD55 την έχω αποσυναρμολογίσει και συναρμολογίσει και ρυθμίσει και έχω τώρα μηδενικό backlash αν αυτό εννοείς με το "τζογο". Μήπως μπορώ να βοηθήσω?

 

 

Φώτη αυτό είναι ακριβός, για πες τι κάνω εάν μπορείς θα σου ήμουν υπόχρεος.

LXD75mount.jpg.d19253a2404444e6b45164a1cac4e71f.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είσαι σίγουρος ότι είναι καλά σφιγμένες οι βίδες που ελέγχουν το altitude (26) τότε το πρόβλημα είναι εσωτερικό. Και εμένα έχει, όχι "τζόγο" αλλά ελαστικότητα (όχι όμως και ένα εκατοστό). Μπορεί να είναι τα πλαστικά bearings. Είναι δακτύλιοι που γεμίζουν τα κενά ανάμεσα στα περιστρεφόμενα και τα σταθερά μέρη του RA γραναζιού αλλά και στο DEC. Δε νομίζω ότι σε επηρεάζει στη φωτογραφία ακόμα και μεγάλων εκθέσεων.

Εγώ τα δικά μου τα άλλαξα κατά την συναρμολόγηση και έβαλα πιο καλό γράσο. Τα παλιά bearings ήταν απαράδεκτα. Υποτίθεται όμως ότι στην LXD75 τα διόρθώσαν αυτά και έφτιαξαν μια πιο στιβαρή βάση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είσαι σίγουρος ότι είναι καλά σφιγμένες οι βίδες που ελέγχουν το altitude (26) τότε το πρόβλημα είναι εσωτερικό. Και εμένα έχει, όχι "τζόγο" αλλά ελαστικότητα (όχι όμως και ένα εκατοστό). Μπορεί να είναι τα πλαστικά bearings. Είναι δακτύλιοι που γεμίζουν τα κενά ανάμεσα στα περιστρεφόμενα και τα σταθερά μέρη του RA γραναζιού αλλά και στο DEC. Δε νομίζω ότι σε επηρεάζει στη φωτογραφία ακόμα και μεγάλων εκθέσεων.

Εγώ τα δικά μου τα άλλαξα κατά την συναρμολόγηση και έβαλα πιο καλό γράσο. Τα παλιά bearings ήταν απαράδεκτα. Υποτίθεται όμως ότι στην LXD75 τα διόρθώσαν αυτά και έφτιαξαν μια πιο στιβαρή βάση.

 

Αυτές είναι πολύ καλά σφιγμένες το θέμα είναι πώς αποσυναρμολογώ το RA motor γιατί από ότι κατάλαβα εκεί παίζετε το παιχνίδι. Ο τζόγος είναι όχι 1 cm που λες αλλά 1 mm. Τι εννοείς bearings έχεις κάποια εικόνα για να καταλάβω, και τι γράσο έβαλες.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν ένα αγγλοφωνο εγχειρίδιο χρησιμοποιεί τη λεξη "bearings" o μηχανικός την μεταφράζει ως "κουζινέτα".

Αν όντως εχουν φαγωθεί τα κουζινέτα, τοτε

α)αλλάζεις κουζινέτα

β)αλλάζεις και ball-bearings , νεοελληνιστί "ρουλεμάν"

Επειδή μπορεί να μη βρείς ακριβώς ιδια κουζινέτα, προτιμησε τα ελαχιστα μικροτερα ή ακομα καλυτερα πες μας τί ακριβώς βρήκες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν ένα αγγλοφωνο εγχειρίδιο χρησιμοποιεί τη λεξη "bearings" o μηχανικός την μεταφράζει ως "κουζινέτα".

Αν όντως εχουν φαγωθεί τα κουζινέτα, τοτε

α)αλλάζεις κουζινέτα

β)αλλάζεις και ball-bearings , νεοελληνιστί "ρουλεμάν"

Επειδή μπορεί να μη βρείς ακριβώς ιδια κουζινέτα, προτιμησε τα ελαχιστα μικροτερα ή ακομα καλυτερα πες μας τί ακριβώς βρήκες.

 

Καλά είναι δυνατόν να φαγωθούν από την αρχή τα κουζινέτα (έδρανα ολισθήσεως). Μάλλον τότε μου ήρθε μεταχειρισμένο. Μήπως έχεις και εσύ Maxpnck την ίδια στήριξη?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι φίλε μου, την EQ6SKYSCAN έχω.

Εισαι μέσα στην εγγύηση?

Αν όχι, άνοιξέ το, να δούμε τί είναι.

 

Είμαι μέσα στην εγγύηση τον Αύγουστο το πήρα, αλλά εάν είναι να μου το στείλουν Αμερική τι γίνετε πόσους μήνες θα μείνω χωρίς τηλεσκόπιο.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις LXD55 ερχόντουσαν φαγομένα από το εργοστάσιο γιατί απλά δεν ήταν καλά και ακριβά. Αν είναι μόνο 1mm τότε φαντάζομαι ότι είναι λογικό για τη τιμή της βάσης να έχει αυτή την ελαστικότητα και δε θα επηρεάζει την απόδοση της. Αν και πάλι θέλεις να την ανοίξεις τότε πήγαινε scopestuff.com και ψάξε για ανταλλακτικά. Αν πάρεις το hypertune set που είναι μια διαδικασία καθαρισμού, λείανσης και γρασαρίσματος και υποτίθεται ότι βελτιώνει την απόδοση έχει και bearings καλά και DVD με οδηγίες (πουλιέται και ξεχωριστά). Νομίζω ότι το έχουν τώρα και για LXD75.

Θα βρεις και άλλα εξαρτήματα που ίσως σε ενδιαφέρουν. Αν θέλεις μόνο το DVD για να ανοίγεις LXD55 το έχω εγώ. Δε νομίζω πως άλλαξαν πολλά πράγματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις LXD55 ερχόντουσαν φαγομένα από το εργοστάσιο γιατί απλά δεν ήταν καλά και ακριβά. Αν είναι μόνο 1mm τότε φαντάζομαι ότι είναι λογικό για τη τιμή της βάσης να έχει αυτή την ελαστικότητα και δε θα επηρεάζει την απόδοση της. Αν και πάλι θέλεις να την ανοίξεις τότε πήγαινε scopestuff.com και ψάξε για ανταλλακτικά. Αν πάρεις το hypertune set που είναι μια διαδικασία καθαρισμού, λείανσης και γρασαρίσματος και υποτίθεται ότι βελτιώνει την απόδοση έχει και bearings καλά και DVD με οδηγίες (πουλιέται και ξεχωριστά). Νομίζω ότι το έχουν τώρα και για LXD75.

Θα βρεις και άλλα εξαρτήματα που ίσως σε ενδιαφέρουν. Αν θέλεις μόνο το DVD για να ανοίγεις LXD55 το έχω εγώ. Δε νομίζω πως άλλαξαν πολλά πράγματα...

 

Φίλε Φώτη ευχαριστώ έστειλα μόλις τώρα email στον κ. Νομικό περιμένω απάντηση του, γιατί το τηλεσκόπιο είναι στα χέρια μου από τον Αύγουστο και νομίζω ότι είναι στη εγγύηση. Είχα και από την αρχή ένα πρόβλημα και με την βιδούλα Νο 32 εάν και μου έστειλε ο άνθρωπος καινούργια με τίποτα δεν βιδωνόταν τα πάσα ήταν για μεγαλύτερη βιδουλα. Με αποτέλεσμα πάλι το πρόβλημα να μην λυθεί, και μάλιστα ο άνθρωπος έβγαλε από άλλη στήριξη βιδούλα και την έστειλε, αρά τι να πω !!!! Κανονικά δεν πρέπει να μου αντικαταστήσουν την κεφαλή, θα δούμε.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Do-it-yourself HyperTune kit for LXD55 and LXD75 Mounts

Για αυτό το κίτ Φώτη μιλάς, εάν γίνετε θα το ήθελα το DVD. Η κάποιο σχέδιο με την συναρμολόγηση, θα σου ήμουν υπόχρεος. Για να καταλάβω την εσωτερική δομή του.

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ο κ. Νομικός με πήρε τηλέφωνο και μάλιστα μου είπε να του στείλω την κεφαλή. Αυτό μου φτάνει και δείχνει ότι είναι επαγγελματίας και μάλιστα πολύ καλός. Τώρα ελπίζω αφού το στείλω να το έχω σύντομα και πάλι, γιατί χωρίς τηλεσκόπιο θα τρελαθώ (Ax Ax). Άραγε πόσο να κρατήσει η αγωνία μου. Σας ενημερώνω γιατί θέλω να είμαι πάντα σωστός απέναντι σε ανθρώπους που είναι σωστή και ευγενική και να ξέρετε πώς και πάλι Meade θα έπαιρνα, ιδίως βλέποντας ότι είχε ανταπόκριση και αυτό νομίζω είναι βασικό σε μια σχέση αγοραστή και πωλητή .

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω,διαβαζοντας τα παραπανω,θα σχολιασω το εξης.Δεν ξερω τι κανει ο καθε αντιπροσωπος,αλλα αφου προκειται για καινουργιο προιον,μεσα στην εγγυηση,θα επρεπε η εταιρια

1.να στο αντικαταστησει

2.να εχει προβλεψει την υποδομη στοιχειωδους τεχνικης υποστηριξης,και ανταλλακτικων,ωστε να μην ''αποδημουν'' τα τηλεσκοπια,για ''ψυλλου πηδημα''.

Εσυ δηλαδη εισαι ευχαριστημενος με αυτη την εικονα,να τρεχεις να συσκευαζεις,να στελνεις,να περιμενεις(και εγω δεν ξερω ποσο)να παραλαμβανεις,να δοκιμαζεις και αν εισαι τυχερος να μενεις ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα?(μιλαμε για καινουργιο προιον)

Αν αυτη η κατασταση ισχυει(κατα κανονα),πες μου ενα λογο να μην αγορασω μεταχειρισμενο?

Οσο για το ενδιαφερον του αντιπροσωπου,ειναι λογικο να δειξει τουλαχιστον στοιχειωδη επαγγελματισμο,αν και θα προτιμουσα να μεσολαβησει για αντικατασταση της βασης(στην περιπτωση που θα ειμουν το στατιστικο λαθος της παραγωγης)η αν ειναι γενικο χαρακτηριστικο ο ''τσογος'',να με εχει προειδοποιησει για το τι πληρωνω και τι αγοραζω.

Τοτε ισως ελεγα οτι θα ειμαι αιωνιος πελατης.Αλλα επειδη αυτα που θελω ειναι ''ουτοπια''ειμαι πολυ επιφυλακτικος,γκρινιαρης,και δεν συμβιβαζομαι.Αλλωστε πληρωνουμε τα παντα ''χρυσα''.

Φιλικα Κωστας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα έχεις δίκιο να φωνάζεις, αλλά σε όλα τα πράγματα όταν αγοράζεις καινούργια να περιμένεις κάποια προβλήματα (ίσως ξέρεις το διάγραμμα της μπανιέρας που λένε οι μηχανικοί, στην αρχή η εμφάνιση ενός προβλήματος είναι πιο πιθανή και σιγά σιγά μειώνονται οι πιθανότητες εμφάνισης προβλήματος και μετά όσο γερνάει ξανά μεγαλώνει η πιθανότητα εμφάνισης βλαβών) παρόλα αυτά και αυτός τι φταίει, γι'αυτό και εχθές μου πείρε τηλέφωνο και μου είπε ότι θα μου στείλει μια άλλη ολοκαίνουργια. Δηλαδή μου την αντικατέστησε ο άνθρωπος, εάν έπαιρνα μια μεταχειρισμένη δεν θα την είχα αυτήν την εξυπηρέτηση, εντάξει έμεινα χωρίς τηλεσκόπιο 1.5 εβδομάδα μικρό το κακό, για μένα μετράει ότι το πρόβλημα μου το αντιμετώπισε σωστά άρα επαγγελματικά. Εξάλλου είναι πολύ ευγενικός δεν θα μπορούσα να τον πω τίποτα παραπάνω!!! Αλλά να ξέρεις, πάλι θα έπαιρνα αυτό το τηλεσκόπιο γιατί για τα λεφτά που κάνει σου προσφέρει πολλά.

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια Γιωργο και χρονια πολλα.

1.Δεν συμβιβαζομαι με την ιδεα οτι εταιριες σαν την Μιντ(ως προς το μεγεθος),προωθουν προιοντα μη δοκιμασμενα,και με πιθανη εμφανιση ''παιδικων ασθενειων''στα χερια ανυποψιαστων πελατων.Αν θελει να λεγεται σοβαρη εταιρια,(που γενικως πιστευω οτι ειναι)πρεπει να εξασφαλιζει τη σταθερη ποιοτητα των υλικων της,και οχι να αφηνει τον παραγοντα ''τυχη'' η την ενδεχομενως ''δοκιμαστικη παρτιδα''να καθιστα ανησυχους τους πελατες της.

2.Εφ οσον η βαση αντικατασταθηκε με ολοκαινουργια,αυτη ειναι ουσιαστικη αντιδραση αξιοπιστης αντιπροσωπιας.Ευχομαι καποια στιγμη,οι Ελληνες καταναλωτες να απολαμβανουν τετοια συμπεριφορα,και οχι μονο ''ψυχολογικη υποστηριξη''.

3.Τωρα,τι να σου πω?Να ευχηθω η καινουργια βαση να ειναι απο τις ''καλες''?

Δεν ειναι πολυ αδικο αυτο,για καποιον που αγοραζει καινουργιο προιον?

4.Ξερω,ειμαι γκρινιαρης,αλλα..................

5.Σου ευχομαι τα καλυτερα μεσα στον ερευνητη σου.

Χρονια πολλα και παλι!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σε καλά Κώστα μου και εσύ ότι ποθείς!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης