Jump to content

Μαζική αλλαγή White Balance απο Χ σε Υ εύρος θερμοκρασίας;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω 2-3 χιλιάδες φωτογραφίες στις οποίες γίνεται αλλαγή απο ημέρα σε νύχτα και τα φώτα του αστικού περιβάλλοντος μαζί με το δυνατό φως της Σελήνης αλλάζουν το χρώμα της φωτογραφίας, και για να είναι όμορφη η φωτογραφία χρειάζομαι άλλο White Balance, το θέμα είναι ότι θέλω να γίνεται ομαλή η αλλαγή στο WB,

ΔΕΝ θέλω όλες οι φωτογραφίες να έχουν το ίδιο WB αλλά να αλλάζει το WB σταδιακά απο 7500 στο 2500, ενω θέλω το tilt απο -5 να πάει σταδιακά στο +5.

 

Οι φωτογραφίες είναι για Timelapse και δεν είναι ωραία η απότομη αλλαγή στο χρώμα,

 

Με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Βασίλη,

 

δεν ξέρω αν θες να πληρώσεις για ebook αλλά για κοίτα εδώ:

http://lrtimelapse.com/shop/ebook/

 

“The Holy Grail”: day-to-night time lapse

βλέπω στα περιεχόμενα και νομίζω ότι είναι αυτό που σε απασχολεί.

 

(Δεν ξέρω αν έχεις ήδη το LRTimelapse)

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρά Άγγελε,

Δεν νομίζω ότι το χρειάζομαι το βιβλίο, άσε που έχω καμιά 15αρια βιβλία στο περίμενε να διαβαστούν και ήδη διαβάζω άλλα 4 [-(

 

Τελικά η λύση σε αυτά που ήθελα ήταν το Auto White Balance στο Camera Raw, τα έφτιαξε όλα μια χαρά, βέβαια δεν το είδα σαν βίντεο αλλά όλα δείχνουν ομαλά και όμορφα.

Μια άλλη λύση είναι το Stabilizer / Light Stabilizer στο Premiere/After Effects και στο Vegas Pro, απλά ήθελα να έχω ομαλά χρώματα στις εξαρχής στις εικόνες και όχι με Stabilizer. Τέλος πάντων, νομίζω τώρα είμαι οκ με το Auto WB, αλλιώς θα εφαρμόσω και το Stab.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχεις άδικο Ανδρέα, το κάνουν :evil: αλλά ελπίζω το Stabilize light να κάνει την δουλειά του.

Δοκίμασα χειροκίνητα να αλλάζω την θερμοκρασία ανα 10... αλλά πολύ βαβούρα για το τίποτα #-o

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα και εγώ την ίδια απορία: δηλαδή αν μπορεί να αλλάξει μια παράμετρος σε μια εικόνα raw γραμμικά ή με κάποια άλλη σχέση. Η σκέψη μου ήταν να δημιουργήσω τα xmp για τις εικόνες και στη συνέχεια προγραμματιστικά να πειράζω τη συγκεκριμένη παράμετρο στα xmp. Μια τέτοια προσέγγιση θα δούλευε στην περίπτωση αυτή?

 

Προγραμματιστικά δεν είναι δύσκολο να γίνει. Μεταδεδομένα χρησιμοποιούνται με ετικέτες. Συγκεκριμένα τα παρακάτω είναι οι αντίστοιχες ετικέτες που δημιουργούνται από το camera raw

 

 

crs:WhiteBalance="Auto"

crs:Temperature="5500"

crs:Tint="+15"

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία λύση Σπύρο!! Ένα προγραμματάκι όπου θα διαβάζει πόσα είναι τα .xmp ενός φακέλου, και μετά θα μας ρωτά από ποια θερμοκρασία(Χ) μέχρι ποια θερμοκρασία(Υ) θέλουμε να φτάσουν οι τιμές, και το ίδιο και για το Tint(Χ1-Υ1).

 

Μόνα αυτά τα δύο θα πειράζει:

crs:Temperature="5500"

crs:Tint="+15"

 

 

Ο ρυθμός αλλαγής της θερμοκρασία θα είναι η διαφορά θερμοκρασίας Χ-Υ προς το σύνολο των φωτογραφιών. Το ίδιο και για Tint.

 

Φυσικά θα μπορούσαν να μπουν έξτρα μεταβλητές, δηλαδή ο χρήστης να ορίζεις π.χ για τις πρώτες Ζ φωτογραφίες το χρώμα θα είναι Χ-Υ, ενω για τις υπόλοιπες Ζ2 το χρώμα θα είναι Χ2-Υ2 κτλ κτλ.

 

 

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το φτιάξω :roll:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη χρόνια πολλά,

 

Λοιπόν το έχω σχεδόν τελειώσει (alpha έκδοση και τεστάρω). Αυτό που κάνει το πρόγραμμα είναι:

1. να ορίζουμε μία παράμετρο που υπάρχει σε ένα αρχείο xmp

2. να ορίζεται η low, high τιμή αυτής της παραμέτρου

3. να υπολογίζει το step=high-low/numofpics

4. να αλλάζει την παράμετρο

 

Το παραπάνω δουλεύει μια χαρά π.χ για την θερμοκρασία που μπορεί να πάρει ένα μεγάλο εύρος τιμών , αλλά τι γίνεται στην περίπτωση του tint που το εύρος είναι μικρότερο?

 

πχ αν θες για 1000 φωτογραφίες να αλλάξεις το tint από 10-15 δεν μπορείς να δουλέψεις με δεκαδικούς αριθμούς συνεπώς δεν θα είχε νόημα να υπολογίζεται το step=high-low/numofpics

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης