Jump to content

Το αστεροσκοπείο μου - Sagitta Observatory


astrovox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το καλοκαίρι ολοκλήρωσα, επιτέλους, μία από τις μεγαλύτερές μου αστρο-επιθυμίες, την κατασκευή του δικού μου αστεροσκοπείου! Μετά από χρόνια ενασχόλησης με το χόμπι χωρίς μόνιμο παρατηρητήριο, αποφάσισα να προχωρήσω στο επόμενο βήμα. Μεγαλώνοντας και έχοντας λιγότερο χρόνο και περισσότερες ευθύνες δυσκολευόμουν να ακολουθήσω τους παλαιότερους ρυθμούς όπου σε μια νύχτα μπορούσα να κουβαλήσω ως την ταράτσα (χωρίς ασανσέρ), να στήσω εξοπλισμό, να φωτογραφίσω κάποιο φαινόμενο και την επομένη να τα μαζέψω επειδή ο καιρός θα χάλαγε. Επιπλέον, με ένα παρατηρητήριο τα αποτελέσματα που μπορεί να επιτύχει κανείς με μόνιμα στημένο εξοπλισμό είναι σαφώς καλύτερα μιας και ο χρόνος μπορεί να ξοδευτεί στις φωτογράφιση ή την παρατήρηση και όχι στο στήσιμο και στο κουβάλημα. Το σημαντικότερο, όμως, είναι πως σου δίνει την ευκαιρία να κάνεις παρατηρήσεις που σε άλλες συνθήκες απλά δε θα είχες το κουράγιο ή το χρόνο να κάνεις.

sagitta01.thumb.jpg.3d58ea16fe0d6b112ffb092198c33196.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το παρατηρητήριο κατασκευάστηκε στην ταράτσα μου η οποία βρίσκεται μέσα στην Πάτρα. Η φωτορύπανση στην περιοχή μου είναι δυστυχώς μεγάλη αλλά όπως έχουν δείξει με τη δουλειά τους πολλοί αστοί ερασιτέχνες αστρονόμοι είναι δυνατό να γίνουν επιτυχείς καταγραφές και φωτογραφίσεις όχι μόνο σε αντικείμενα του ηλιακού συστήματος αλλά και στο βαθύ ουρανό.

 

Ως κύριο τηλεσκόπιο του παρατηρητηρίου επέλεξα το πολύ καλό 7ιντσο Maksutov Skywatcher Skymax 180 Pro με το οποίο ήδη παίρνω πολύ καλά πλανητικά είδωλα. Φυσικά, θα χρησιμοποιώ και τα άλλα μου τηλεσκόπιο για βαθύ ουρανό ή ηλιακή παρατήρηση, όλα πάνω στην Skywatcher nEQ6 που είναι η στήριξη του παρατηρητηρίου.

 

sagitta02.jpg.863089060c4f112f60f6358391dc5c37.jpg

7ιντσο Maksutov Skywatcher Skymax 180 Pro

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο τύπου του παρατηρητηρίου είναι «roll-off roof», δηλαδή ένα παρατηρητήριο του οποίου η στέγη μπορεί να ολισθαίνει αφήνοντας ακάλυπτο το αστεροσκοπείο για την παρατήρηση. Είναι ο απλούστερος τύπος αστεροσκοπείου που δεν έχει την προστασία από άνεμο ή φως που δίνει ο θόλος αλλά που έχει απλούστερη λειτουργία και κατασκευή ενώ εφόσον επιλέξεις να μην κάνεις τον πυλώνα πολύ ψηλό υπάρχει στοιχειώδης προστασία από τον αέρα.

 

Το παρατηρητήριο έχει διαστάσεις περίπου 2,40 Χ 1,80 δηλαδή αρκετό χώρο για στήριξη, τηλεσκόπιο, βασικά έπιπλα και τη δυνατότητα ο παρατηρητής να κινηθεί γύρω γύρω. Το ύψος του στο κεντρικό σημείο είναι σχεδόν 2 μέτρα κάτι που σημαίνει πως ακόμα και κλειστό μπορείς να κινείσαι μέσα όρθιος.

 

sagitta03.thumb.jpg.ddc7b1b5861a516fe48ff68630c7371f.jpg

Η οροφή του παρατηρητηρίου όταν έχει ολισθήσει

 

sagitta04.thumb.jpg.ef4b23dd0c0cf39066fa9695ca27ad66.jpg

Κοιτώντας στο εσωτερικό

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μη έχοντας ιδιαίτερη εμπειρία με τις κατασκευές ούτε πολλά εξειδικευμένα εργαλεία για να φτιάξω κάτι από το μηδέν, αποφάσισα να βασίσω το παρατηρητήριο σε ένα μεταλλικό σπιτάκι κήπου. Βρήκα και αγόρασα ένα μεταλλικό σπιτάκι κήπου από το praktiker το οποίο ήταν περίπου στις διαστάσεις που το ήθελα. Το πλεονέκτημα του να αρχίσεις με ένα έτοιμο σπιτάκι κήπου είναι πως μπορείς να αρχίσεις την κατασκευή μόνος σου χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις, το ότι έχει κάποιες έτοιμες υποδομές που αλλιώς έχουν μια δυσκολία (π.χ. οι συρόμενες πόρτες), πως αισθητικά είναι αρκετά καλό αλλά και έχει μια πρόνοια υγρομόνωσης.

 

Αρχικά το σπιτάκι στήθηκε και βιδώθηκε πάνω στην ταράτσα. Στη συνέχεια, χρειαζόταν να γίνει η βασική τροποποίηση που ήταν η συρόμενη οροφή. Το σημείο αυτό ήταν και το μοναδικό που χρειάστηκα τη βοήθεια μάστορα ώστε να γίνουν κάποιες κολλήσεις (δεν έχω εξοπλισμό ούτε ξέρω από ηλεκτροσυγκόλληση). Η διαδικασία έγινε ως εξής, η οροφή ξεβιδώθηκε ενιαία και φτιάχτηκε ένα μεταλλικό σιδερένιο πλαίσιο στο εσωτερικό της. Στα πλαϊνά του πλαισίου χωνεύτηκαν μεταλλικές ρόδες που είναι το ένα κομμάτι του μηχανισμού ολίσθησης. Το άλλο κομμάτι του μηχανισμού ήταν ο οριζόντιος οδηγός-ράγα που αποτελείται από μια μεταλλική γωνιά με τη μύτη προς τα επάνω ώστε να κάθεται πάνω του η ρόδα. Οι δύο οδηγοί κάθισαν ακουμπώντας στο παρατηρητήριο χωρίς να το τρυπήσω. Φυσικά δε στηρίζονται πάνω στη λαμαρίνα του παρατηρητηρίου αλλά σε κάθετα μεταλλικά στηρίγματα. Ως αποτέλεσμα του ότι οι οδηγοί κάθισαν πάνω στο παρατηρητήριο ήταν να ψηλώσει και άρα να δημιουργηθεί κενό στα πλάγια το οποίο έκλεισα χρησιμοποιώντας προέκταση στη λαμαρίνα της στέγης. Το αποτέλεσμα της κίνησης είναι πολύ καλό καθώς η οροφή ολισθαίνει πολύ μαλακά, χωρίς δυσκολία. Δημιουργήθηκαν επίσης «στοπ» για την οροφή να μην μπορεί να φύγει εκτός των οδηγών ενώ όταν είναι κλειστό το παρατηρητήριο μπορεί να ασφαλίζεται με 4 γάντζους. Όλα τα μεταλλικά μέρη είτε ήταν ανοξείδωτα είτε βάφτηκαν με αντισκωριακό χρώμα μετάλλων.

 

sagitta06.thumb.jpg.0ffdc4cc58d08030a1f79bc98d5e57dc.jpg

Ρόδες, ράγα και γάντζοι

 

sagitta05.thumb.jpg.d2d5ab9c27ea8ad4876c3a867f973e65.jpg

Κοιτώντας στο εσωτερικό

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεγάλη ανησυχία μου ήταν το κατά πόσο θα ήταν στεγανό το παρατηρητήριο. Το σπιτάκι κήπου ήταν θεωρητικά στεγανό ωστόσο η τροποποίηση είχε ανοίξει νέες πιθανές εισόδους νερού. Αφού το δοκίμαζα όλο το χειμώνα, πλέον μπορώ να πω πως το θεωρώ αρκετά στεγανό καθώς έχει αντέξει δυνατές βροχές. Ενίσχυση στη στεγανότητα χρειάστηκε να γίνει με κάποιες σιλικόνες σε σημεία τρυπήματος καθώς και με αφρό πολυουρεθάνης ως συγκολλητική ουσία πλήρωσης σε σημεία όπου κενά επέτρεπαν στη λαμαρίνα να καμπυλώνει. Αυτό που δεν κατέστη δυνατό να μονωθεί αρχικά ήταν στο κάτω μέρος του παρατηρητηρίου όπου ανάμεσα στη λαμαρίνα και το γυμνό σκυρόδεμα της ταράτσας υπήρχαν κενά που ό,τι και αν έκανα το νερό που λίμναζε έμπαινε. Ο τρόπος που αντιμετωπίστηκε το ζήτημα ήταν με το να δημιουργήσω πάτωμα στο παρατηρητήριο από τσιμέντο. Συνολικά τριών πόντων πάχος πλέον το πάτωμα είναι ψηλότερο από την ταράτσα και νερά δεν μπαίνουν. Μάλιστα, το τελείωμα του πατώματος έγινε με αυτοεπιπεδούμενο σκυρόδεμα το οποίο βάφτηκε δίνοντας ένα πολύ όμορφο επίπεδο αποτέλεσμα.

 

Μια άλλη μεγάλη ανησυχία σε ένα μεταλλικό παρατηρητήριο είναι οι θερμοκρασίες το καλοκαίρι. Η αλήθεια είναι ότι το μεσημέρι η θερμοκρασία ανεβαίνει ωστόσο δε νομίζω ότι έχει φτάσει σε σημεία επικίνδυνα για τον εξοπλισμό (μέτρησα έως 39 βαθμούς με θερμόμετρο min/max). Προκειμένου να βοηθήσω λίγο τη ροή του αέρα τοποθέτησα και ανοιγοκλειόμενες μεταλλικές περσίδες τις οποίες μπορώ να αφήνω ανοιχτές το καλοκαίρι και να κλείνω το χειμώνα. (Το σπιτάκι είχε ήδη κάποιες περσίδες αλλά με φορά που δε μπορούσε να κάνει ρεύμα αέρα και επίσης δεν έκλειναν για το χειμώνα). Επίσης, ο προσανατολισμός του παρατηρητηρίου είναι τέτοιος με την πόρτα να κοιτάει βορά που αν αφήνω ανοιχτή την πόρτα τις πολύ ζεστές μέρες ο ήλιος δεν βλέπει απευθείας το τηλεσκόπιο. Πάντως, παραμένει ως μελλοντική βελτίωση να πέσουν οι θερμοκρασίες στο εσωτερικό είτε με μόνωση είτε με ένα απλό σύστημα εξαερισμού.

 

Ηλεκτρικό ρεύμα στο παρατηρητήριο έρχεται από το δώμα της ταράτσας. Η ηλεκτρική γραμμή είναι τοποθετημένη σε σωλήνα σπιράλ και χωνευμένη στο κάτω μέρος της γωνιάς-οδηγού της ράγας έτσι δε φαίνεται ούτε βρέχεται.

 

Ο πυλώνας του αστεροσκοπείου είναι βασισμένος στον πυλώνα της EQ6 της Skywatcher. Έφτιαξα προέκταση σε μηχανουργό ώστε να έρθει στο ύψος που ήθελα. Προς το παρόν φαίνεται αρκετά σταθερός και κάνει τη δουλειά του, στο μέλλον ίσως αντικατασταθεί με πυλώνα βαρέως τύπου. Το ύψος του πυλώνα που επέλεξα είναι τέτοιο ώστε να μπορεί η οροφή να κλείνει όταν το τηλεσκόπιο είναι στην οριζόντια θέση. Επιπλέον, τον έκανα και περίπου 15 πόντους χαμηλότερο από το μέγιστο που θα μπορούσε να έχει ώστε να κερδίσω κάποια επιπλέον προστασία ανέμου από τα τοιχώματα του παρατηρητηρίου. Η απώλεια σε οπτικό πεδίο είναι μηδαμινή καθώς τα γύρω κτίρια ούτως ή άλλως εμποδίζουν την παρατήρηση σε μικρότερα ύψη από 10 μοίρες.

 

sagitta08.thumb.jpg.f31ea968602e1cb363101ba114768b18.jpg

Κοιτώντας από πάνω

 

sagitta07.thumb.jpg.5b179c8de70bc6c1632bea24e1297721.jpg

Περσίδες (ανοιχτή και κλειστή θέση)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Παρασκευή 29/8 εγκαινίασα και έδωσα όνομα στο παρατηρητήριο με την παρουσία καλών φίλων τους οποίους και ευχαριστώ πολύ για την τιμή που μου κάνανε! Το όνομά του προέρχεται από τον αστερισμό του Βέλους, «Sagitta», τον τρίτο μικρότερο αστερισμό. Τον αστερισμό τον «συμπάθησα» από πέρυσι το καλοκαίρι όταν και ήταν στο επίκεντρο της παρατηρησιακής εξέτασης στην Ολυμπιάδα του Βόλου. Το όνομα επελέγη για διάφορους λόγους μεταξύ των οποίων ότι ήταν ωραίο, ότι το «Βέλος» ως σύμβολο είναι δυναμικό και παραπέμπει σε στόχους και την επίτευξη τους ενώ από όσο είδα δεν το είχε άλλο παρατηρητήριο. Στα λατινικά η προφορά του αστερισμού είναι σα-γκίτ-τα.

 

Το κόστος κατασκευής του παρατηρητηρίου ήταν κάτι λιγότερο από 1000 ευρώ. Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται το σπιτάκι κήπου, όλα τα υλικά (βαφές, στεγανωτικά, βίδες, τσιμέντα, ηλεκτρικά κτλ) τα μεροκάματα του σιδερά και η εργασία του μηχανουργού. Δεν περιλαμβάνεται το τηλεσκόπιο με την στήριξη, τα έπιπλα (που προϋπήρχαν) καθώς και τα εργαλεία που χρησιμοποίησα (τα περισσότερα τα είχα και κάποια μικρά πράγματα που αγόρασα θα τα έχω και στο μέλλον και δεν τα υπολογίζω).

 

Σίγουρα είναι ένα σχετικά «ταπεινό» παρατηρητήριο, με απλή κατασκευή χωρίς πολυτέλειες, ελπίζω όμως να μου επιτρέψει να κάνω ωραίες παρατηρήσεις και καταγραφές.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που με βοήθησαν με διάφορους τρόπους στην κατασκευή είτε με εργασία είτε με ιδέες και ηθική συμπαράσταση καθώς και όσους με τίμησαν με την παρουσία τους στα εγκαίνια.

 

sagitta10.jpg.ee8542fac466b40dd091de65a3448abc.jpg

Η επιγραφή του "Sagitta"

 

sagitta09.thumb.jpg.70bb3e7084254c74f6965610b3cdda81.jpg

Αναμνηστική από τα εγκαίνια

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, εύχομαι να το χαρείς όσο γίνεται! Πολύ ωραία και πρακτική κατασκευή. Καλορίζικο!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...και να περιστοιχίζεσαι πάντα από αγαπημένα πρόσωπα! (τώρα είδα τη φωτό).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Ανδρέα και καλές παρατηρήσεις!

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια κύριε Αντρέα.Σας εύχομαι καλή συνέχεια και καλές παρατηρήσεις στο νέο σας χώρο παρατήρησης!

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια Ανδρέα και καλορίζικο! Είναι υπέροχο και πολύ χρηστικό και σου εύχομαι να το χαρείς στο έπακρο! Σε ζηλεύω!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Ανδρεα συγχαρητήρια για την κατασκευή και την υλοποίηση ενος "ονείρου" .

Για μένα δεν υπαρχει "ταπεινό" Παρατηρητήριο οταν ο λογος κατασκευής ειναι η ευκολια παρατηρησης-φωτογραφησης και η προστασια του εξοπλισμού. (Σκεψου οτι εγω σκέφτομαι να το φτιαξω με παλλετες :cheesy: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πολυ καλο =D> .

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλο!!! Ελπιζω να το χαρεις στο επακρο !!! Καλοριζικο και καθαρους ουρανους !!!

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια!

 

1) Επειδή το αστεροσκοπείο σου θεωρείται αυθαίρετο με παραβίαση ύψους οικοδομής και δόμησης, αν ποτέ σου γίνει καταγγελία ή απειληθείς από γειτονους, να θυμάσαι οτι αφαιρόντας τη στέγη είσαι ξανά νόμιμος (και μετά την ξαναβάζεις). Ό,τι είναι αποδειγμένα μη μόνιμη κατασκευή δεν μπορεί να υπαχθεί στις περιπτώσεις αυθαιρέτου.

 

2) Επίσης αν και ήδη έχεις ρίξει τσιμέντο, να θυμάσαι οτι η πλάκα οροφής είναι σχεδιασμένη για 150 κιλά/τμ κινητό φορτίο συνήθως. Οι 3 πόντοι τσιμεντοκονία που έριξες με ειδικό βάρος 1800 κιλά το κυβικό, ισοδυναμούν με 54 κιλά/τμ. Αν το είχες κάνει 10 πόντους θα ήταν 180 κιλά και θα είχες τεράστιο πρόβλημα καταπόνησης. ΜΗΝ ρίχνετε μπετά στα μπαλκόνια, σπίτια, ταράτσες σας. Προτιμάτε ελαφροσκυρόδεμα όπως περλομπετόν, εκομπετόν κτλ. Δηλαδή τσιμέντο με ένα ελαφρύ υλικό χωρίς άμμο ή χαλίκια.

 

3) Τρυπώντας τη ταράτσα σου για να βιδώσεις τον μεταλλικό σκελετό, πιθανότατα τρύπησες και τη στεγάνωση της ταράτσας που μάλλον είναι ασφαλτόπανο. Προσπάθησε να μονώσεις τα σημεία αυτά με ειδικά ασφαλτικά ή πολυμερή υλικά επάλοιψης γιατί ενδεχομένως να βγουν υγρασίες στον κάτω όροφο. Το ασφαλτόπανο είναι συνήθως 4,5 πόντους κάτω από το δάπεδο της ταράτσας.

 

4) Άνεμος. Πρόσεξε τα φορτία του ανέμου. Αν και το βάρος της κατασκευής είναι μεγάλο, οι επιφάνειες είναι αρκετές για να προκαλέσουν δυναμικά φαινόμενα.

 

Φιλικά από έναν πολιτικό μηχανικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τα καλά λόγια τους!

 

Για τα θέματα αρμοδιότητας πολιτικού μηχανικού είχα σχετική επικοινωνία με φίλο πολιτικό μηχανικό σε όλη τη διάρκεια του project και τα γνώριζα σε λεπτομέρεια εξαρχής.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Ανδρέα! Καθαρούς ουρανούς!

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Ανδρέα..! Όμορφη κατασκευή και οικονομική. Τόσο που μου έβαλες ιδέες, για το μέλλον. Ελπίζω να με βοηθήσεις αν το πάρω απόφαση!
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται! Νομίζω μόλις αποφάσισες ποιο θα είναι το μεγάλο σου πρότζεκτ για την άνοιξη του 2015 :)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ξέρω πόσο το ήθελες, σου εύχομαι να το χαρείς τώρα που υλοποιήθηκε!

Και εκεί μέσα να δείχνεις τον ουρανό και στα παιδιά σου (εκτός και τους φτιάξεις Sagitta Minor)

 

Καθαρούς ουρανούς!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα συγχαρητήρια!! Είναι πολύ ωραίο. Φαντάζομαι τη χαρά σου που πλέον έχεις το δικό σου αστεροσκοπείο. Να το χαρείς στο έπακρο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης