Jump to content

Ο κομήτης C/2013Α1 (Siding Spring) περνά ξυστά από τον Άρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βράδυ της Κυριακής 19 Οκτωβρίου ο κομήτης C/2013Α1 (Siding Spring) περνάει εξαιρετικά κοντά από τον Άρη. Πρόκειται για το κοντινότερο γνωστό πέρασμα κομήτη από πλανήτη χωρίς σύγκρουση, μόλις 137.000 km. Πολλές επιστημονικές παρατηρήσεις από διαστημικά και επίγεια τηλεσκόπια είναι ήδη προγραμματισμένες.

 

Ο κομήτης είναι περίπου 11ου μεγέθους. Το φαινόμενο θα είναι ορατό από μεγάλα ερασιτεχνικά τηλεσκόπια ωστόσο όχι με ευκολία καθώς θα πρέπει κανείς να παρατηρήσει ακριβώς στη στιγμή που θα έχει υποχωρήσει αρκετά το λυκόφως χωρίς ο κομήτης να έχει κατέβει υπερβολικά χαμηλά στο νοτιοδυτικό ορίζοντα.

 

Ευτυχώς, θα υπάρχει ζωντανή μετάδοση από το virtual telescope: http://www.virtualtelescope.eu/webtv/

 

 

Περισσότερα: http://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/comet-siding-spring-at-mars-10162014/?et_mid=698485&rid=246400313

 

comet-mars.jpg.72083c03a1e2c11cda318610fa715d94.jpg

Εξομοίωση του φαινομένου από το Starry Night (ο κομήτης εμφανίζεται πιο φωτεινός από όσο θα είναι για εποπτικούς λόγους)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

get.jpg

 

by Rolando Ligustri

 

 

 

 

http://www.astrobin.com/129715/

 

 

Καλησπέρα σε όλους..!!

πολύ κοντινό πέρασμα του κομήτη από τον ¨Αρη

Ο κομήτης C/2013 Α1, επίσης γνωστός ως κομήτης Siding Spring, θα περάσει μέσα σε περίπου 87.000 μίλια (139.500 χιλιόμετρα) από τον Κόκκινο Πλανήτη - λιγότερο από το μισό της απόστασης ανάμεσα στη Γη και την Σελήνη μας

ΥΓ -1 snapshot από (space engine)

100_2676.thumb.JPG.a9b5e5009c23a9dc0144d267596f87a4.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνησε!! Όλοι μέσα... :mrgreen:
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tάσο καλησπέρα! Απο ποιο Link παρακολουθείς; το slooh λεει ακομη οτι θελει 54 λεπτα για να ξεκινησει την μετάδοση. Άκυρο το βρήκα.

 

http://www.virtualtelescope.eu/webtv/

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tάσο καλησπέρα! Απο ποιο Link παρακολουθείς; το slooh λεει ακομη οτι θελει 54 λεπτα για να ξεκινησει την μετάδοση. Άκυρο το βρήκα.

 

http://www.virtualtelescope.eu/webtv/

 

 

νέο λίνκ http://www.space.com/19195-night-sky-planets-asteroids-webcasts.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eχω βγει εδω και πολυ ωρα εξω και επιτελους καταφερα να τον δω!(οχι καθαρα και χαλια :x ).Λοιπον για καποιο λογο σημερα τα φωτα απο εξω απο το σπιτι μου δεν αναψανε :D !Μετα ειχα βαλει ενα χαρτονι κατω- μπροστα απο τον φακο-απο το τηλεσκοπιο σαν ασπιδα φωτορυπανσης.Επειδη με 6εκατοστα δεν θα εβλεπα τιποτα,εβαλα barlow και 15mm και επειτα μεγενθηνα τον Αρη υπερβολικα πολυ ωστε να φαινεται θολος και τον ειδα σαν ενα στρογγυλο περιπου 15φορες μικροτερο απο τον Αρη(φυσικα δεν εβαλα φιλτρο γιατι θα εκοβε το φως).Το τηλεσκοπιο μου υπο ιδανικες συνθηκες φτανει το 13 μεγεθος αλλα καταφερα να φτασω το 11ο χωρις πολυ κοπο-απλα γυρισα πολυ την ροδελα- :wink: .

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eχω βγει εδω και πολυ ωρα εξω και επιτελους καταφερα να τον δω!(οχι καθαρα και χαλια :x ).Λοιπον για καποιο λογο σημερα τα φωτα απο εξω απο το σπιτι μου δεν αναψανε :D !Μετα ειχα βαλει ενα χαρτονι κατω- μπροστα απο τον φακο-απο το τηλεσκοπιο σαν ασπιδα φωτορυπανσης.Επειδη με 6εκατοστα δεν θα εβλεπα τιποτα,εβαλα barlow και 15mm και επειτα μεγενθηνα τον Αρη υπερβολικα πολυ ωστε να φαινεται θολος και τον ειδα σαν ενα στρογγυλο περιπου 15φορες μικροτερο απο τον Αρη(φυσικα δεν εβαλα φιλτρο γιατι θα εκοβε το φως).Το τηλεσκοπιο μου υπο ιδανικες συνθηκες φτανει το 13 μεγεθος αλλα καταφερα να φτασω το 11ο χωρις πολυ κοπο-απλα γυρισα πολυ την ροδελα- :wink: .

 

Εγώ από αθήνα κέντρο μπορώ να το δω χωρίς barlοw μόνο με το 10mm ή το 25mm με το truss 130 mm που έχω να το επιχειρήσω..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κακώς τότε που δεν μπηκα στον κόπο, είχαν πει οτι θα ειναι εμφανης μονο με πολυ μεγαλα τηλεσκόπια οπότε κ δεν προσπαθησα. :evil:

 

HGyBRRU.png

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να κάνω μια ερώτηση...; Μπορεί να είναι και ανόητη...! Υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα rovers στην επιφάνεια του Άρη να φωτογραφίσουν τον κομήτη; Ή ατμόσφαιρα του θα το επιτρέψει; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα bellatrix.

 

Σε διαφορα site αναφερεται οτι και τα δυο εξερευνητικα οχηματα θα εχουν καλη θεση και θα φωτογραφίσουν τον κομήτη. Η ατμοσφαιρα του Αρη ειναι αρκετα αραιή κ οι φωτογραφίες λογικα θα είναι εντυπωσιακες ειδικά αν η προβλεψη για πιθανότητα εμφάνισης αρειανού σέλας απο το πέρασμα του κομήτη γίνει πραγματικότητα. :cheesy:

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ! :cheesy:

 

Υπάρχει περίπτωση να εμφανιστεί σέλας; Δεν απαιτεί ο πλανήτης να έχει μαγνητικό πεδίο; :-k Υπάρχει κάποια εξήγηση πως θα μπορούσε να γίνει;

 

Έχω πολλές απορίες απλά πραγματικά αυτό το θέμα δεν είχα χρόνο να το διαβάσω καθόλου και απλά είδα τυχαία εδώ την είδηση..!

 

Πάντως ευχαριστώ και πάλι :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

August 12, 2014: On October 19, 2014, Comet Siding Spring will pass by Mars only 139,500 km away--which would be like a comet passing about 1/3 of the distance between Earth and the Moon.

 

The nucleus of the comet won't hit Mars, but there could be a different kind of collision.

 

"We hope to witness two atmospheres colliding," explains David Brain of the University of Colorado's Laboratory for Atmospheric and Space Physics (LASP). "This is a once in a lifetime event!"

 

Everyone knows that planets have atmospheres. Lesser known is that comets do, too. The atmosphere of a comet, called its "coma," is made of gas and dust that spew out of the sun-warmed nucleus. The atmosphere of a typical comet is wider than Jupiter.

 

"It is possible," says Brain, "that the atmosphere of the comet will interact with the atmosphere of Mars. This could lead to some remarkable effects—including Martian auroras."

 

The timing could scarcely be better. Just last year, NASA launched a spacecraft named MAVEN to study the upper atmosphere of Mars, and it will be arriving in Sept. 2014 barely a month before the comet.

 

MAVEN is on a mission to solve a longstanding mystery: What happened to the atmosphere of Mars? Billions of years ago, Mars had a substantial atmosphere that blanketed the planet, keeping Mars warm and sustaining liquid water on its surface. Today, only a wispy shroud of CO2 remains, and the planet below is colder and dryer than any desert on Earth. Theories for this planetary catastrophe center on erosion of the atmosphere by solar wind.

 

"The goal of the MAVEN mission is to understand how external stimuli affect the atmosphere of Mars," says Bruce Jakosky of LASP, MAVEN's principal investigator. "Of course, when we planned the mission, we were thinking about the sun and the solar wind. But Comet Siding Spring represents an opportunity to observe a natural experiment, in which a perturbation is applied and we can see the response."

 

Brain, who is a member of the MAVEN science team, thinks the comet could spark Martian auroras. Unlike Earth, which has a global magnetic field that shields our entire planet, Mars has a patchwork of "magnetic umbrellas" that sprout out of the surface in hundreds of places all around the planet. If Martian auroras occur, they would appear in the canopies of these magnetic umbrellas.

 

"That is one thing that we will be looking for with both MAVEN and Hubble Space Telescope," says Brain. "Any auroras we see will not only be neat, but also very useful as a diagnostic tool for how the comet and the Martian atmosphere have interacted."

 

The atmosphere of the comet includes not only streamers of gas, but also dust and other debris blowing off the nucleus at 56 kilometers per second relative to Mars. At that velocity, even particles as small as half a millimeter across could damage spacecraft. NASA's fleet of Mars orbiters including MAVEN, Mars Odyssey and Mars Reconnaissance Orbiter will maneuver to put the body of Mars between themselves and the comet’s debris during the dustiest part of the encounter.

 

"It's not yet clear whether any significant dust or gas will hit the Mars atmosphere," cautions Jakosky. "But if it does, it would have the greatest effects on the upper atmosphere."

 

Meteoroids disintegrating would deposit heat and temporarily alter the chemistry of upper air layers. The mixing of cometary and Martian gases could have further unpredictable effects. Although MAVEN, having just arrived at Mars, will still be in a commissioning phase, it will use its full suite of instruments to monitor the Martian atmosphere for changes.

 

"By observing both before and after, we hope to determine what effects the comet dust and gas have on Mars, if any," says Jakosky.

 

Whatever happens, MAVEN will have a ringside seat.

 

Credits:

Author: Dr. Tony Phillips | Production editor: Dr. Tony Phillips | Credit: Science@NASA

 

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2014/12aug_marscomet/

:cheesy:

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι τωρα ειναι επησημο!Ειδα τον πρωτο μου κομητη! :D 8)

Ωραια αλλα οχι και τοσο φωτεινος οσο τον περιμενα(11ο μεγεθος :( )

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, συγγνώμη. Επειδή μετά από 5 χρόνια ενασχόλησης δεν παύω να είμαι αρχάριος, θα ήθελα να συνοψίσω τι διάβασα μέχρι τώρα στο νήμα για να δω αν το κατάλαβα.

Ο κομήτης με μέγεθος 11 mag ήταν ορατός χθες το βράδυ με τηλεσκόπιο 60mm και μέσα από πόλη.

Το ρωτάω γιατί με ένα 70ράκι που έχω, πολύ κόπιασα να διακρίνω σήμερα το Μ22 στη θέση που είναι και που νομίζω ότι έχει μέγεθος 5-6 mag.

Και όχι τίποτ'άλλο, αλλά απογοητεύομαι κι εγώ σαν τον φίλο τον Erisian που δεν τα δοκίμασα :cheesy:

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι οπως ελεγα ολα τα φωτα στην γειτονια μου για καποιο λογο εσβησαν :mrgreen: !Και οχι μονο αυτο αλλα εβαλα και ενα χαρτονι σαν ασπιδα φωτορυπανσης(για να βλεπω καλυτερα).Προσεθεσα και barlow πραγμα που με βοηθησε πολυ μαζι με τον 15mm προσοφθαλμιο μου(141x μεγενθηση).Συν το οτι επαιξα με την ροδελα και ο Αρης φαινοταν τεραστιος!

Επρεπε να το προσπαθησεις εστω και λιγο :cheesy:

 

Παρακατω μια ζωγραφια για την συγριση του Αρη και του κομητη απο το τηλεσκοπιο μου

_bmp(1).jpg.c60fb78232811524958df1cc61c6c0a6.jpg

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βοηθήστε λίγο βρε παιδιά, πήγα να δώ και εγώ τον κομήτη με το 8αρι μου αλλά είχα κάποια παράδοξα.Όπως πάντα συμβουλέφθηκα το stellarium σύμφωνα με το οποίο ο κομήτης πέρναγε πάνω αριστερά του Άρη άρα εγώ με το κατοπτρικό θα τον έβλεπα κάτω δεξιά.Έβγαλα τα μάτια μου αλλά κομήτη δεν είδα](*,) . Ωστόσο έβλεπα συνεχώς μια φωτεινή σκιά στα αριστερά του Άρη ακόμη κι αν τον κέντραρα στον προσοφθάλμιο, λέτε να ήταν ο κομήτης;;;; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι η παρατήρηση του κομήτη ήταν αδύνατη με τόσο μικρά τηλεσκόπια 15 μοίρες πάνω από τον ορίζοντα μέσα απο πόλεις. Πιθανότατα λόγο της λαμπρότητας του Άρη δημιουργήθηκαν διάφορα είδωλα στα τηλεσκόπια σας ή τα αστέρια στο ίδιο πεδίο θόλωναν και φαίνονταν σαν κομήτες. Δείτε τις φωτογραφίες που τράβηξαν τηλεσκόπια 14 ιντσών και 1 μέτρου από την ευρωπαική διαστημική υπηρεσία για να έχουμε ενα μέτρο σύγκρισης. Η πρωτη είναι απο το 14" του virtual telescope project. Η δευτερη φωτογραφία ειναι απο το opportunity λιγες ωρες πριν την διελευση του κομητη (εγινε η πρώτη φωτογραφία κομήτη από άλλο πλανήτη :cheesy: ). Η τριτη απο την ESA στα κανάρια νησιά. Η τελευταια ειναι απο το Reconnaissance που βρισκεται σε τροχιά γύρω από τον Αρη και μας αποκαλυψε οτι ο πυρηνας του κομήτη είναι πολύ πιο μικρός απ οτι πιστευαμε. Οπότε λογικά το βρίσκω λίγο απίθανο να καταφέρατε να τον παρατηρήσατε αν και επιφυλάσσομαι καθότι αρχάριος και γω και η τοποθετηση ενος έμπειρου μέλους θα βοηθούσε τα μάλα.

 

siding-spring-10-19-2014-Mars-Reconnaissance-Orbiter-e1413847217533.jpg.8c1079753a100a7ec785d5b7cabb4d5b.jpg

Reconnaissance Orbiter

 

C2013A1_20141019201946_101.thumb.png.94f443fb00de42451ca0e9631ccea1fb.png

Esa/ ξεχωριζετε τι ειναι τι;;;

 

716779420_siding-spring-mars-opportunity-10-19-2014(1).jpg.4abb3a432d5a644181b27d65aaa9d200.jpg

Opportunity

siding-spring-mars-Virtual-Telescope-Project-e1413829792255.jpg.1696440b71909bc7239f6f970162ff0c.jpg

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια καλησπερα, καταλαβαινω τον ενθουσιασμο σας αλλα σαν λιγο πιο εμπειρος και με καλη προθεση θας σας πω πως 11,5 mag κομητη μεσα απο την πολη αλλα και με τις διαμετρους των τηλεσκοπιων που εχετε δεν μπορει να ειδατε . Αλλα αντικειμενα πολυ πιο λαμπρα και δεν φαινοντε μεσα απο την φωτοχαβουζα που ζουμε ποσο μαλλον ενα αντικειμενο οπως ο συγκεκριμενος κομητης στα 11,5 mag .

Παρολα αυτα δεν γραφω αυτα που γραφω για να σας αποθαρυνω αλλα αντιθετως υπαρχουν αντικειμενα που φαινοντε μεσα απο την Αθηνα ακομα και με κυαλια 50mm εστω και ξεπλυμενα και οριακα.

Παραδειγματος χαριν η κρεμαστρα , το μ29 , το μ39 , ο αλμπιρεο ,το διπλο σμηνος του Περσεα , το μ57 με τηλεσκοπιο , το μ27 και αλλα πολλα ...

Για οποιον περιμενει σημερα να περασει λιγο η ωρα κατα τις 2:30 το νεφελωμα του μεγαλου κυνηγου Οριωνα θα εχει ανεβει αρκετα ψηλα και ειναι μαλλον οτι πιο ωραιο μπορειτε να δειτε μεσα απο τηνΑθηνα.

Μην απελπιζεστε μαζεψτε εμπειριες και απολαυστε τον ουρανο και οταν με το καλο βρεθητε οσοι ζητε στην Αθηνα καπου πιο σκοτεινα και αρκετα πιο μακρια θα ζησετε εμπειριες που θα μεινουν χαραγμενες στην μνημη σας .

 

Φιλικα Δημητρης .

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βράδυ της Κυριακής 19 Οκτωβρίου ο κομήτης C/2013Α1 (Siding Spring) περνάει εξαιρετικά κοντά από τον Άρη. Πρόκειται για το κοντινότερο γνωστό πέρασμα κομήτη από πλανήτη χωρίς σύγκρουση, μόλις 137.000 km. Πολλές επιστημονικές παρατηρήσεις από διαστημικά και επίγεια τηλεσκόπια είναι ήδη προγραμματισμένες.

 

Ο κομήτης είναι περίπου 11ου μεγέθους. Το φαινόμενο θα είναι ορατό από μεγάλα ερασιτεχνικά τηλεσκόπια ωστόσο όχι με ευκολία καθώς θα πρέπει κανείς να παρατηρήσει ακριβώς στη στιγμή που θα έχει υποχωρήσει αρκετά το λυκόφως χωρίς ο κομήτης να έχει κατέβει υπερβολικά χαμηλά στο νοτιοδυτικό ορίζοντα.

Ευτυχώς, θα υπάρχει ζωντανή μετάδοση από το virtual telescope: http://www.virtualtelescope.eu/webtv/

 

 

Περισσότερα: http://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/comet-siding-spring-at-mars-10162014/?et_mid=698485&rid=246400313

 

Νομίζω ότι στο εισαγωγικό μήνυμα ο Ανδρέας το έγραψε πεντακάθαρα και θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και σε αυτά που διαβάζουμε και σε αυτά που βλέπουμε αλλά κυρίως σε αυτά που γράφουμε. Μεγάλα ερασιτεχνικά τηλεσκόπια είναι από 14 ίντσες και πάνω......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δείτε το post μου λίγο παραπάνω, εγώ προσπάθησα να το πω με ήπιο τρόπο, αλλά δεν έγινε αντιληπτό. Ήταν δυνατόν να φαίνεται 11,5 mag μέσα από την Αθήνα τόσο χαμηλά στον ορίζοντα και από τόσο μικρά τηλεσκόπια; Και μάλιστα όχι αστέρι, αλλά νεφελώδες αντικείμενο!

Αλλά από τη μία δεν έπρεπε να κόψω τη χαρά στον νεαρό φίλο μας τον Χριστόφορο ("Είδα τον πρώτο μου κομήτη!", είπε και μου θύμισε τη χαρά μου όταν είδα εγώ τον πρώτο μου κομήτη), από την άλλη όμως είναι καλό να αφήνουμε να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις; Είδατε πόσοι απογοητευτήκατε, επειδή νομίσατε ότι ΕΠΡΕΠΕ να τον βλέπετε, αλλά δεν τα καταφέρατε;

Αυτό βέβαια δε σημαίνει να μην προσπαθούμε για το καλύτερο, απλά υπάρχουν φυσικοί περιορισμοί που δεν έχουν να κάνουν με τις ικανότητές μας.

Νά'στε καλά και καλές παρατηρήσεις, φίλοι μου.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:cry: :cry: :cry:

Να παρει ](*,)

Δεν πειραζει την επομενη φορα! =P~

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης