Jump to content

M42 Το Νεφέλωμα του Ωρίωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και πάλι , είπα να το ξενυχτήσω σήμερα καθώς αύριο δεν δουλεύω και να τα βάλω λίγο με τον καιρό και την τύχη μου μπας και καταφέρω να δω το νεφέλωμα του Ωρίωνα για πρώτη φορά(Και να τραβήξω και καμία φωτό). Μένω Χολαργό -Αθήνα και το πίσω μπαλκόνι βλέπει Ανατολικά Νοτιοανατολικά (Τον Υμηττό οπότε και η φωτορύπανση είναι σαφώς λιγότερη γιατί την κόβει το βουνό) . Στις 2 και 10 ως εκ θαύματος τα σύνεφα έφυγαν και έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν είδα το Μ 42 για πρώτη φορά . Είναι πολύ όμορφο!!!! Δεν κρύβω την χαρά μου ,όπως φαίνεται , για αυτό κάνω και αυτήν την ανάρτηση περασμένα μεσάνυχτα. Τηλεσκόπιο Celestron 8 SE .

Καθαρούς ουρανούς να έχετε. Καληνύχτα.

 

Δημήτρης

 

Υ.Γ. Φωτογραφίες θα ανεβάσω αύριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας και πάλι , είπα να το ξενυχτήσω σήμερα καθώς αύριο δεν δουλεύω και να τα βάλω λίγο με τον καιρό και την τύχη μου μπας και καταφέρω να δω το νεφέλωμα του Ωρίωνα για πρώτη φορά(Και να τραβήξω και καμία φωτό). Μένω Χολαργό -Αθήνα και το πίσω μπαλκόνι βλέπει Ανατολικά Νοτιοανατολικά (Τον Υμηττό οπότε και η φωτορύπανση είναι σαφώς λιγότερη γιατί την κόβει το βουνό) . Στις 2 και 10 ως εκ θαύματος τα σύνεφα έφυγαν και έμεινα με το στόμα ανοιχτό όταν είδα το Μ 42 για πρώτη φορά . Είναι πολύ όμορφο!!!! Δεν κρύβω την χαρά μου ,όπως φαίνεται , για αυτό κάνω και αυτήν την ανάρτηση περασμένα μεσάνυχτα. Τηλεσκόπιο Celestron 8 SE .

Καθαρούς ουρανούς να έχετε. Καληνύχτα.

 

Δημήτρης

 

Υ.Γ. Φωτογραφίες θα ανεβάσω αύριο.

 

 

Καλησπέρα Δημήτρη τα κατάφερες με τον Ωρίωνα..?

πως πήγε η παρατήρησή σου..?

χρόνια πολλά και για την γιορτή σου.!

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Καλησπέρα Δημήτρη τα κατάφερες με τον Ωρίωνα..?

πως πήγε η παρατήρησή σου..?

χρόνια πολλά και για την γιορτή σου.!

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

 

Καλησπέρα Κωνσταντίνε και ευχαριστώ πολύ για τα χρόνια πολλά!! Ναι τα κατάφερα καθώς πρώτη φορά είδα τον Ωρίωνα live και έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!! Να σου πω την αλήθεια δεν περίμενα να δω τόση λεπτομέρεια και φωτεινότητα απο το τηλεσκόπιο , αλλά έκανα λάθος...Έβαλα και μια φωτο στις αστροφωτογραφίες.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Καλησπέρα Δημήτρη τα κατάφερες με τον Ωρίωνα..?

πως πήγε η παρατήρησή σου..?

χρόνια πολλά και για την γιορτή σου.!

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

 

Καλησπέρα Κωνσταντίνε και ευχαριστώ πολύ για τα χρόνια πολλά!! Ναι τα κατάφερα καθώς πρώτη φορά είδα τον Ωρίωνα live και έμεινα με το στόμα ανοιχτό!!! Να σου πω την αλήθεια δεν περίμενα να δω τόση λεπτομέρεια και φωτεινότητα απο το τηλεσκόπιο , αλλά έκανα λάθος...Έβαλα και μια φωτο στις αστροφωτογραφίες.

 

Φιλικά

Δημήτρης

 

¨Ωραία η φωτογραφία Δημήτρη

Να σε ρωτήσω έχεις SLR μηχανή και βγήκε έτσι,?

τι τηλεσκόπιο έχεις?

Χρησιμοποίησες και το registrax?

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

 

¨Ωραία η φωτογραφία Δημήτρη

Να σε ρωτήσω έχεις SLR μηχανή και βγήκε έτσι,?

τι τηλεσκόπιο έχεις?

Χρησιμοποίησες και το registrax?

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

 

Ναι έχω μία canon dslr 400D , Τηλεσκόπιο έχω το nextstar 8 se της celestron. Όχι το registax απο ότι γνωρίζω είναι για βίντεο. Χρησιμοποίησα το Deep Sky Stacker. Το αποτέλεσμα της φωτογραφίας βγήκε απο 22 φωτογραφίες των 20 δευτερολέπτων . Όσον αφορά την επεξεργασία προσπαθώ , είμαι ακόμη στην αρχή.

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

 

¨Ωραία η φωτογραφία Δημήτρη

Να σε ρωτήσω έχεις SLR μηχανή και βγήκε έτσι,?

τι τηλεσκόπιο έχεις?

Χρησιμοποίησες και το registrax?

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

 

Ναι έχω μία canon dslr 400D , Τηλεσκόπιο έχω το nextstar 8 se της celestron. Όχι το registax απο ότι γνωρίζω είναι για βίντεο. Χρησιμοποίησα το Deep Sky Stacker. Το αποτέλεσμα της φωτογραφίας βγήκε απο 22 φωτογραφίες των 20 δευτερολέπτων . Όσον αφορά την επεξεργασία προσπαθώ , είμαι ακόμη στην αρχή.

 

Δημήτρης

 

Μια χαρά Δημήτρη.

Το registrax είναι ίδιο πρόγραμμα σαν το deep sky stacker. δεν το έχω γιατί δεν ασχολούμαι ακόμα με αστροφωτογραφια με dslr ίσως στο μέλλον,δεν ξέρω να σου πω λεπτομέρειες για το πρόγραμμα ίσως κάποιος που το χρησιμοποιεί να σου έλεγε για το τι κάνει ακριβώς...

ΥΓ Κρίμα ο καιρός σήμερα όλο σύννεφα και είχα όρεξη για άστρο παρατήρηση από την ταράτσα μου σαν αρχάριος και εγώ..!!

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά Δημήτρη.

Το registrax είναι ίδιο πρόγραμμα σαν το deep sky stacker.

Οχι δεν ειναι ιδιο, το registax ειναι για βιντεο οπου σου χωριζει ενα ενα τα frames του και οριζεις το ποσοστο των καλων frames που εχεις παρει να σου τα ενωσει και ειναι για πλανητικη φωτογραφια, ενω το dss δεν μπορει να δουλεψει βιντεο οποτε δεν τα "ιδια".

 

Υ.γ.Υπαρχουν πολλοι, οπως και εγω καποιες φορες, που χρησιμοποιουν το registax σε εικονα βαθυ ουρανου(σε συνδιασμο με προγραμα σαν το dss) για ενα πολυ καλο εργαλειο που εχει τα "wavelets" :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Οχι δεν ειναι ιδιο, το registax ειναι για βιντεο οπου σου χωριζει ενα ενα τα frames του και οριζεις το ποσοστο των καλων frames που εχεις παρει να σου τα ενωσει και ειναι για πλανητικη φωτογραφια, ενω το dss δεν μπορει να δουλεψει βιντεο οποτε δεν τα "ιδια".

 

Υ.γ.Υπαρχουν πολλοι, οπως και εγω καποιες φορες, που χρησιμοποιουν το registax σε εικονα βαθυ ουρανου(σε συνδιασμο με προγραμα σαν το dss) για ενα πολυ καλο εργαλειο που εχει τα "wavelets" :wink:

 

Καλημέρα , ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δεν ξερω ποσοι τυχεροί ειναι απόψε εξω, αλλα εχει φανταστικό seeing, απιστευτη ξαστερια κ κρύο. Το νεφελωμα του ωριωνα σε όλη του την αιγλη.

 

τελικά κατα τις 3:30 νικησαν τα σύννεφα.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι συμφωνώ ! είχε καταπληκτικό seeing χθές

 

Ανέβηκα για μία "καταδρομική" στην ταράτσα στην Αγ.Παρασκευή , έστησα το 4-αράκι table Dob και το είδα....πανέμορφο . Το ίδιο και για τις Πλειάδες (M45) !!!

 

 

Προσπάθησα να δω το Μ1 στον Ταύρο αλλά τζίφος , για κάποιον λόγο δεν το έχω καταφέρει να το δώ ακόμα ](*,) ( ή το έχω δεί και δεν το κατάλαβα ! )

 

...εμένα πάντως με νίκησε το κρύο που έκανε ... :oops:

 

Δημήτρης

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι συμφωνώ ! είχε καταπληκτικό seeing χθές

 

Ανέβηκα για μία "καταδρομική" στην ταράτσα στην Αγ.Παρασκευή , έστησα το 4-αράκι table Dob και το είδα....πανέμορφο . Το ίδιο και για τις Πλειάδες (M45) !!!

 

 

Προσπάθησα να δω το Μ1 στον Ταύρο αλλά τζίφος , για κάποιον λόγο δεν το έχω καταφέρει να το δώ ακόμα ](*,) ( ή το έχω δεί και δεν το κατάλαβα ! )

 

...εμένα πάντως με νίκησε το κρύο που έκανε ... :oops:

 

Δημήτρης

 

Erisian και Δημήτρη καλησπέρα, την ατυχία μου μέσα, είχα μια κοινωνική υποχρέωση εχθές και έβγαινα έξω και κοίταγα τον ουρανό και έβριζα απο μέσα μου που δεν ήμουν στην ταράτσα μου να παρατηρώ. Κατά τη 1 που τελείωσα και έφυγα, έξω είχε ψοφόκρυο , ο Σείριος ο Δίας και ο Ωρίωνας με γυμνό μάτι είχαν τρομερή λάμψη, ο ουρανός πεντακάθαρος.....Μπράβο παίδες , τουλάχιστον κάποιος το ευχαριστήθηκε !!:twisted:

Δημήτρη εγώ μένω Χολαργό ένα στενό κάτω απο τον Υμμητό!

 

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το registax και για μεμονωμένες φωτό κάνει stack. Εξάλλου υπάρχει δυνατότητα και για αστρονομικό βίντεο (έχω ανοίξει σχετικό νήμα) :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το registax και για μεμονωμένες φωτό κάνει stack. Εξάλλου υπάρχει δυνατότητα και για αστρονομικό βίντεο (έχω ανοίξει σχετικό νήμα) :cheesy:

 

Γιώργο ευχαριστώ για την πληροφορία!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη και Δημήτρη πρέπει να οργανωθούμε και να μαζευτούμε για παρατήρηση όλοι μαζί όσοι είμαστε στα ανατολικά, είναι και άλλο ένα παιδί στο φόρουμ απο την παλλήνη. Σκεφτείτε θα μπορούμε να δούμε τον ιδιο στόχο μεσα απο διαφορετικά τηλεσκόπια και θα εχουμε καλή παρέα. Ωραία θα είναι.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη και Δημήτρη πρέπει να οργανωθούμε και να μαζευτούμε για παρατήρηση όλοι μαζί όσοι είμαστε στα ανατολικά, είναι και άλλο ένα παιδί στο φόρουμ απο την παλλήνη. Σκεφτείτε θα μπορούμε να δούμε τον ιδιο στόχο μεσα απο διαφορετικά τηλεσκόπια και θα εχουμε καλή παρέα. Ωραία θα είναι.

 

Εγώ μέσα είμαι!!!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ιδέα ! Να το οργανώσουμε !

 

 

Καλησπέρα παιδία..

Κ εγώ μέσα είμαι να έρθω..στείλτε πότε λέτε να πάτε να έρθω και εγώ με το μικρό τηλεσκόπιο μου..

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, ενοείται Κωνσταντίνε!!

 

Δημήτρης

 

καλησπέρα

πότε θα οργανώσουμε την ομαδική παρατήρηση στην ( Αθήνα κοντά) για πείτε μέρα ... :lol: :lol: :lol:

 

 

Φιλικά Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι και εγω μεσα!!!!!!

Υπολογιστε χωρο 1 μετρου και 55 εκατοστων :lol: :wink: !!

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα

πότε θα οργανώσουμε την ομαδική παρατήρηση στην ( Αθήνα κοντά) για πείτε μέρα ... :lol: :lol: :lol:

Φιλικά Κωνσταντίνος

 

Δημήτρηδες, Κωνσταντίνε και Χριστόφορε.

Επειδή παρακολουθώ τα νήματα στα οποία γράφετε (εννοώ και το "Ομαδική Αστρο-παρατήρηση Αθήνα") και μπορώ να καταλάβω τον διακαή πόθο σας να συναντηθείτε με άλλους ερασιτέχνες και να κάνετε επιτέλους μια παρατήρηση (πιστέψτε με κι εγώ τρώγομαι εδώ και μήνες) επιτρέψτε μου να επισημάνω μερικές προϋποθέσεις, οι οποίες θεωρούνται τουλάχιστον βασικές για μια αξιοπρεπή παρατήρηση:

α) Φροντίζουμε να μην έχει συννεφιά!!! Άμα έχει, ακόμη και αραιή, όσο και καλή παρέα να έχουμε, δεν γίνεται τίποτα. Βεβαίως υπάρχει πάντα η δυνατότητα να καταλήξει όλη η παρέα σε τίποτα κοψίδια και τσίπουρα. :mrgreen:

β) Μέσα από μεγαλούπολη, όπως είναι η Αθήνα, τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα. Ακούω βεβαίως διάφορα σχετικά με τα αντικείμενα Messier. Να σας πω ότι σε εκδηλώσεις κοινού (και στο πάρκο Τρίτση που αναφέρατε) θέλοντας να δείξουμε στον κόσμο και κάτι παραπάνω από πλανήτες και Albireo, προσπαθήσαμε να βάλουμε κανένα Μ51 κ.λ.π. Φυσικά για επίπεδα Μ1 δεν υπήρχε περίπτωση. Πιστέψτε με δεν έκατσε. Κι αν ακόμη μπορούσαμε να διακρίνουμε εμείς κάτι, μόνο και μόνο επειδή ξέραμε που βρίσκεται, ε δεν νομίζω να είναι αυτό που ζητάει κανείς σε μια παρατήρηση. Ε, τώρα κανένα ανοιχτό σμήνος, κανένα Μ13, Μ31 φαίνονται, αλλά συνήθως είναι η σκιά του εαυτού τους.

γ) Αποφεύγουμε νύχτες με Σελήνη. Δύσκολα φαντάζεται κανείς αν δεν το δει με τα μάτια του πόση ζημιά στη θέαση μπορεί να κάνει ακόμη και αν είναι ορατό μικρό ποσοστό της. Φυσικά το καλό όταν αρχίζει να γεμίζει είναι ότι δύει νωρίτερα. Τώρα βέβαια αν είσαι μέσα από πόλη, δεν περιμένεις από τη Σελήνη να σου κάνει τη ζημιά. Φροντίζει η φωτορρύπανση γι' αυτό.

 

Κλείνοντας να πω ότι αν ψάξετε λίγο στο φόρουμ, θα βρείτε νήματα που έχουν ανοιχτεί με σκοπό ακριβώς τέτοιες εξορμήσεις. Ασφαλώς και είναι σκοπός του φόρουμ να γίνονται συνεννοήσεις για εξόρμηση. Θα δείτε ότι είναι περιοχές γύρω από την Αθήνα, αλλά όχι μέσα σ' αυτή, έτσι ώστε να μειωθεί όσο είναι δυνατόν περισσότερο η επίδραση της φωταύγειας της πόλης. (Χριστόφορε, καταλαβαίνω το πρόβλημα μετακίνησης, ίσως με κάποιον άλλο ή με τους γονείς σου; ).

Κι αν τελευταία δεν βλέπετε τέτοια μηνύματα, μάλλον φταίει που έχουμε γίνει Λονδίνο και δεν έχουμε δει ασυννέφιαστη νύχτα σε Π/Σ/Κ εδώ και πολύ καιρό ](*,)

Μακάρι να μας κάνει τη χάρη ο καιρός και να ιδωθούμε σε καμμιά εξορμησούλα.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης