Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες καθησα ως αργα και παρατηρησα το Μ29 ,το Μ45,το Μ31,το Μ57(μαλλον)και πολλα NGC.

Eιχα βαλει επεισης προστασια απο το φως (κατι σαν χαρτονι)και ετσι κερδιζω περιπου 1 μεγεθος απο την πολη.

Υπαρχει περιπτωση να ειδα το Μ57 μεσα απο το τηλεσκοπιο μου και με 3xbarlow;Φαινοταν σαν ενα στρογγυλο αχνο συννεφακι

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

60αρι.Βασικα φαινονται πολλα το εχω δοκιμασει :roll:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 έτος αργότερα...

Εχθες προσπαθησα να το βρω. Ειμαι σιγουρος πως στοχευσα σωστα στη θεση - αν και δυσκολευικα γιατι τα Seliak και Sulafat στον ερευνητη ηταν παρα πολυ αχνα- ομως δεν ειδα τιποτα (δοκιμασα με 25αρι, 7αρι και με το barlow 2x). Βεβαια ηταν νωρις ακομα ( εντεκα το βραδυ) και η ατμοσφαιρα χαλια.

 

Θελω ιδανικες συνθηκες για να το δω με το 130/900 η απλα χθες παραηταν χαλια με αφρικανικη σκονη κλπ?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι τηλεσκόπιο χρησιμοποίησες; Όλα τα messier είναι ορατά μέσα από πόλη.

 

Ε οχι ακριβως...το m51 πχ απο λαγονησι που ο ουραβος ειναι πολυ καλυτερος απο αθηνα πολλες φορες δεν φαινεταιεπισης το m101 δεν το εχω δει ποτε παρα μονο αν το φωτογραφισω...

 

Και χρησινοποιω 8" κατοπτρικο τηλεσκοπιο χωρις barlow...

Σκεψου το παιδι που εχει 60 κ μαλιστα με barlow 3x που σκοτεινιαζει κ αλλο το πεδιο...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
με 60αρι και εγω ειχα προσπαθησει να δω το Μ57 αλλα δεν φανηκε κατι.. με το 130 το ειδα ομως :D

 

θυμηθηκα την πρωτη μου αποπειρα αστροπαρατηρησης το καλοκαιρι στη Στεμνιτσα Αρκαδιας.

Ειχα δανειστει ενα 70ρι celestron travelscope

και προσπαθουσα να δω το Μ57.

 

Αντιμετωπισα τοσες δυσκολιες και δεν καταφερα να το δω

 

Το seeing ηταν οκ και το μερος ιδιαιτερα σκοτεινο. Το Μ57 ομως (οπως και ολη η λυρα) ηταν ακριβως στο ζενιθ.

Μου ηταν αδυνατο να σηκωσω το τηλεσκοπιο τελειως καθετα, μιας και ακουμπαγε παντα σε καποιο ποδι της "στηριξης" (στηριξη σε εισαγωγικα διοτι ετρεμε λες και ειχα στερεωσει το τηλεσκοπιο σε κομπρεσερ)

 

Αλλα ακομα και οταν ψιλοκαταφερα να στρεψω το τηλεσκοπιο προς το στοχο και καθετα στο εδαφος (μικραινοντας το ενα απο τα τρια ποδια) ,συνειδητοποιησα οτι επρεπε να ξαπλωσω στο χωμα για να δω και ακομα και ετσι τζιφος.

 

η επομενη ιδεα ηταν να βαλω το τηλεσκοπιο πανω στο αυτοκινητο , να μπω μεσα , να ανοιξω την ηλιοροφη και γονατιστος στη θεση του οδηγου να βγαλω το κεφαλι μου απο την ηλιοροφη και να δω απο το προσοφθαλμιο! Εκει ειχα πληρη αποτυχια μιας και στο τρεμουλιασμα της απαραδεκτης στηριξης του τηλεσκοπιου ηρθε να προστεθει και το κουνημα του αυτοκινητου με τα παλια του αμορτισερ !

 

γυρισα πισω στο δωματιο μου απογοητευμενος (αλλα σοφοτερος) , και εμεινα να κοιταω τη σεληνη απο το παραθυρο.

 

:D

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

................................................................................

Αντιμετωπισα τοσες δυσκολιες και δεν καταφερα να το δω

 

 

Τελικά κάποια άνθρωποι ζουν τις ίδιες στιγμές. Ακριβώς την ίδια εμπειρία είχα κι εγώ με 70 bresser μέχρι που έπαθα αυχενικό γιατί το Μ57 ήταν στο ζενιθ. Με ed 80 wkywatcher το είδα εύκολα.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν το πρώτο νεφέλωμα που είδα από τον Πειραιά. Βέβαια το τηλεσκόπιο ήταν 150mm και η μεγέθυνση υψηλή. Με το 66ρι στις τυπικές του μεγεθύνσεις 17-25x μοιάζει με αστέρι. Με τον zoom μεγαλώνει και αντιλαμβάνεσαι τον δακτύλιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Εγω οταν ειδα για πρωτη φορα το Μ57 ηταν σαν ενα αχνο συννεφο.Το ειδα με το τηλεσκοπιο μου που ειναι 114mm.Δυσκολευτηκα παρα πολυ να το βρω γιατι ηταν πολυ αμυδρο.Κοντα σε εμενα υπηραν λιγες κολονες με φωτα.Το μονο που καταφερα να διακρινω ηταν το ελειπτικο σχημα το.Αν καπιος το προσεχε πολυ προσεκτικα φενοταν αμυδρα ο δισκος του και πολυ πιο αμυδρα ο εσωτερικος του δισκος.Τωρα μεσα στην πολη ειναι σχεδων αδυνατο
SKYWATCHER 114/1000
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης