Jump to content

Google Earth- Και όμως μας βλέπουν!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι του Astrovox καλησπέρα και χρόνια πολλά!!

Θυμάστε μια συζήτηση που κάναμε πριν καιρό για το κατά πόσο μπορεί να μας βγάλει φωτογραφίες πολύ υψηλής ανάλυσης κάποιος από ψηλά???

Είχα το Google Earth και πριν μια βδομάδα το άνοιξα για λίγο... Μου ζήτησε να κάνω upgrade στη νεότερη έκδοση και φυσικά το έκανα.

Και σήμερα ήρθε η έκπληξη!! Κοιτώντας κάποιες τοποθεσίες σς Αφρική, παρατήρησα πως στο χάρτη εμφανίζονται κάποια κόκκινα"χ" και δίπλα έχουν σχόλια του στυλ: "This is a traditional village......"

Λέω "για να δω τι είναι αυτό.... :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Παιδιά έχει ανάλυση εκατό φορές καλύτερες από τις γειτονικές περιοχές!!!!

Βλέπεις πεντακάθαρα από τους φράχτες και τα δέντρα, μέχρι βαρέλια και πιάτα φαγητού επανω σε τραπέζια!!!

Σε άλλη φωτογραφία τράβηξαν κοπάδι από 20-30 ιπποπόταμους-ω, ναι, φαίνονται ακόμα και τα μάτια τους!! Και εμείς προ ολίγων μηνών λέγαμε για το πόσο ισχυρή ανάλυση θα έπρεπε να έχει μια μηχανή για να τραβάει τέτοιες φωτογραφίες και πόσο αδύνατο τεχνολογικά ήταν αυτό!!! Τρομάρα μας...

Όποιος έχει το πρόγραμμα να μπει να πάθει πλάκα!!!

Καλά Χριστούγεννα και καλές παρατηρήσεις σε όλους!!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύγνώμη επειδή τυχαίνει να έχω το εν λόγω πρόγραμμα, μίλας σοβαρά; Και φυσικά αν μιλάς, σου ζήτησε χρήμα ή κάποιο αριθμό πιστωτικής, γιατί εγώ αυτά τα αποφεύγω...καταλαβαίνεις γιατί.... 8-[

Δευτεροετής φοίτητής μηχανολογίας ΕΜΠ

Έτός γεννήσεως 1986

 

Υ.Γ: Για όσους παραξενέυονται δεν είμαι 55 ετών αλλα 19, τα 55 χρόνια είναι ο χρόνος που πέρασε απο τον θάνατο του γνωστού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Nicola Tesla ( που ελπίζω φυσικά να κατάλαβες ότι πλάκα σου έκανα για την ηλικία και το έτος γέννησης σου :wink: ) μιλάω ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ!!!

Σε μια φωτό φαίνονται και άνθρωποι- διακρίνονται άνετα ρούχα, σκιες αλλά όχι χαρακτηριστικά προσώπου!

Βέβαια αυτό θα το έκρινα αν οι συγκεκριμένοι κοιτούσαν προς τα πάνω- πράγμα δύσκολο έως ακατόρθωτο!!!

Δε μου ζήτησε τίποτα απολύτως!! Ούτε κάρτες, ούτε λεφτά, ούτε τίποτα!!

Με το που το έκανα upgrade, μου έβγαλε τις τοποθεσίες του Nacional Geographic, μου έβγαλε αριστερά να διαλέξω να φαίνονται τα περιγράμματα που φωτογραφήθηκαν ανά έτος 2000-2005, έχει ακόμα και σχόλια-υποδείξεις από άλλους χρήστες για: δοκιμές πηρυνικών στη Nevada (AREA 51...) και αεροδρόμια με πολεμικά αεροπλάνα στις ΗΠΑ!!

Με το που έκανα upgrade έβγαλε στην επιφάνεια εργασίας ένα εικονίδιο που δείχνει μια υδρόγειο να βγαίνει μέσα από μία κούτα και από κάτω λέει: Google Earth-0762.

Μιλάμε ότι εμφανίζονται με σχόλια ακόμα και τα σπίτια των νεκρών Αμερικανών που πέθαναν στο ΙΡΑΚ!!!

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eλα... !! Τι λες τωρα....!!

 

Παω να το κανω αναβαθμιση! Λες να δω και το εξοχικο μου? Γιατι εκτος αθηνων οι αναλυσεις του ηταν χαλια

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω βασικα που κοιταξα πριν κανα δυο μηνες εδω στη Πατρα,δεν εχει καθολου αναλυση καλη.

Επισης οι φωτογραφιες ηταν παλιες γιατι στη γεφυρα στο Ριο εδειχνε μονο τις κολωνες στην αρχη δηλαδη του πριν δυο+χρονια.

 

Αστα να πανε,ευτυχως που δε φαινομαστε οταν κανουμε παρατηρησεις!!!!

Εκτος αν τραβανε στο υπερυθρο.....

Τα λεμε,

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ψυχραιμία!

 

Αν υπήρχε τεχνολογία που να επιτρέπει λήψεις από δορυφόρους με τέτοια ανάλυση ώστε να φαίνονται ακόμη και τα μάτια των ζώων, θα ήταν επτασφράγιστο μυστικό. Έκτός κι αν υπάρχουν κι άλλα τηλεσκόπια τύπου Hubble, στραμένα όμως προς τη Γη*.

Οι εν λόγω λήψεις είναι προφανώς αεροφωτογραφίες τραβηγμένες επιλεκτικά με σκοπό να προκαλούν εντυπωσιασμό και ενθουσιασμό για το προϊόν. Λέει πουθενά το GoogleEarth ότι χρησιμοποιεί αποκλειστικά δορυφορικές φωτογραφίες και όχι αεροφωτογραφίες;

Αν έχω δίκιο, τότε είναι επίσης προφανές ότι δεν μπορούν να πετούν αεροπλάνα πάνω από τον καθένα μας για να παρακολουθούν τις κινήσεις μας. Εν τέλει, ακόμη κι αν ήταν εφικτή μια τέτοια τεχνολογία πιστεύω ότι το τεράστιο κόστος και τεχνικές απαιτήσεις για την εφαρμογή της θα την περιόριζαν σε ελάχιστες στρατιωτικές εφαρμογές των υπερδυνάμεων (της γνωστης μίας.)

 

*Το βασικό μου επιχείρημα είναι ότι για τέτοιες αναλύσεις απαιτούνται κάτοπτρα διαστάσεων μερικών μέτρων, γεωστατικές τροχιές ή τουλάχιστον tracking και ακαριαία στόχευση εξωφρενικής ακρίβειας αφού ένας κοντινός (= μη γεωστατικός) δορυφόρος έχει πολύ υψηλή σχετική ταχύτητα με το έδαφος. Θα απαιτούνταν μια εξελιγμένη τεχνoλογία panning (π.χ. με υποβοήθηση "κλειδώματος στόχου" ελεγχόμενη από "φάρους" γύρω από το αντικείμενο). Αλλά για τι panning μπορούμε να μιλάμε όταν έχουμε πολύ υψηλές μεγεθύνσεις και ταχύτητες; Ανάλογα: τι τηλεσκόπιο θα μπορούσε στοχεύσει, να κάνει panning και να διατηρήσει ένα ταχύτατο μετέωρο επάνω σ΄ένα pixel του αισθητήρα για να ακολουθήσει το "κλίκ";

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιιδια χαλαρωστε λιγο οι φωτογραφιες υψηλης αναλυσης δεν ειναι απο δορυφορο αλλα ειναι αεροφωτογραφιες.

Οι δορυφορικοι χαρτες ειναι περιορισμενης αναλυσης π.χ. μεχρι 150 μ. ανα pixel στους χαρτες του LANDSAT 7+USGS που χρησιμοποιει το προγραμμα της NASA Worldwind. Χαρτες αλλου δορυφορου χρησιμοποιει το google δηλαδη EARTHSAT + χαρτες της USGS (United States Geological Survey) που φτανουν σε αναλυση περιπου το ενα μετρο και λιγοτερο ανα pixel για μερικες περιοχες των Η.Π.Α.

Αν πατε στο site του Google Earth θα δειτε οτι στις F.A.Q λενε οτι ειναι συνδυασμος φωτογραφιων δορυφορου ΚΑΙ αεροφωτογραφιων που εληφθησαν τα τελευταια τρια χρονια.

 

 

Για περισσοτερα :http://www.googleearthhacks.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ά-γειά σου...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ά-γειά σου...

 

γεια σου ρε Θεμη!! :D

μα λεω κ γω... :-k τι διαολο?αν υπηρχε τετοιο μηχανημα μονο στη γη θα το εστρεφαν??

 

(το προγραμμα το εχω καιρο αλλα δν ειχα δει την αναβαθμιση..τωρα που χω κ dsl...θα πεταει! \:D/ )

BRESSER-GALAXIA(114/900)

K-6mm,K-25mm,barlow 2x

celestron kit : 5 plossl fully multicoated(32mm,15mm,9mm,6mm,4mm,barlow 2x) +7 planet filters.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα, οτι υπαρχουν τετοια μηχανηματα (ειτε λεγονται δορυφοροι ειτε τηλεσκοπια) υπαρχουν.

 

Δεν ειναι ραδιο αρβυλα το οτι μπορουν να δουν τα παντα και παντου και με τρομακτικες αναλυσεις. Απλα εμεις οι απλοι ανθρωποι δε προκειται να το μαθουμε ποτε των ποτων. Κι εδω που τα λεμε δε χρειαζεται και να το ξερουμε. Ουτε να κανουμε κατι μπορουμε ουτε να κρυφτουμε.

 

Αυτα τα γνωριζουν μονο οι μεγαλοι και οι λιγοι

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε KOTS,

 

δεν ωφελεί να είμαστε βέβαιοι ότι συμβαίνουν τα πράγματα που φοβόμαστε. Για να επιτευχθούν κάποιες τεχνολογίες "τρομακτικής ανάλυσης" πρέπει να συνηγορούν και η νόμοι της φύσης. Αυτοί δεν ξεπερνιούνται με την τεχνολογία απλώς χρησιμοποιούνται από την τεχνολογία. Όσο για κείνους που θέλουν να παρακολουθούν άλλους, το κάνουν πολύ αποτελεσματικότερα με επίγεια μέσα.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά θα το παίξω λίγο παραφιλολογία, αλλά υπάρχουν πολλά μυστικά που δεν ξέρουμε, όπως το ότι η CIA έχει τα σχέδια των μηχανών του Tesla. Οπως και πολλές τεχνολογίες που θα γίνει γνωστό ότι άρχισαν να λειτουργουν αυτή την εποχή μετά απο 20 χρόνια.

 

Τα λέω αυτά έχοντας υποψή ότι μπορεί να ταυτίζομαι τώρα με κάτι ανεξήγητους, αλλά κατά περίεργο τρόπο μερικές φορές συμβαίνουν και αυτά....

Δευτεροετής φοίτητής μηχανολογίας ΕΜΠ

Έτός γεννήσεως 1986

 

Υ.Γ: Για όσους παραξενέυονται δεν είμαι 55 ετών αλλα 19, τα 55 χρόνια είναι ο χρόνος που πέρασε απο τον θάνατο του γνωστού Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με την τεχνολογία με την οποία ξεκίνησε να δημιουργεί η nasa (jpl) τα διαστημικά της προγράμματα ( που αφορούσαν κυρίως την εξερεύνηση του ηλιακού μας συστήματος , δηλ . από ranger και μετα ) μπορώ να πω πως τα τελευταία χρόνια η διαστημική τεχνολογία εχει έρθει πιο κοντά σε εμάς παρά ποτέ . Και λέω πιο κοντά σε εμάς γιατί εγώ όπως και εσείς πλέον χρησιμοποιούμε σχεδόν την ίδια τεχνολογία ( στην γενική της μορφή όχι εξειδικευμένα ) Π.Χ με το διαστημόπλοιο new horizons ή με το swift που σχεδιάζονται και συναρμολογούνται αυτό το καιρό . Χρησιμοποιούνται λίγο η πολύ τα ίδια εξαρτήματα , με παρόμοιες λειτουργίες από αυτές που χρησιμοποιούμε σήμερα στους κοινούς ηλεκτρονικούς μας υπολογιστές , διαφοροποιημένα φυσικά , αλλά σε γενικές γραμμές τα ίδια . Όταν ξεκίνησαν όλα αυτά , δηλ. στα τέλη της δεκαετίας του 60 αρχές 70 , εκλαϊκεύτηκαν μετά από 10-15 χρόνια και περί τα μέσα της δεκαετίας του 1980 ( μικροϋπολογιστές , μνήμη , μαγνητικά μέσα ) αλλα πλέον η εξέλιξη της τεχνολογίας ( ωθούμενη φυσικά και από την εμπορικότητα ) έχει φέρει την διαστημική εποχή μέσα στα σπίτια μας .

Αυτό δεν σημαίνει ότι γνωρίζουμε τα πάντα γύρω από την εξέλιξη της τεχνολογίας , και συμφωνώ και εγώ πως τώρα εξελίσσονται τεχνικές οι οποίες είναι τουλάχιστον 10 χρόνια πιο μπροστά από εμάς .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου Χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα.

Συμφωνω εν' μερει με αυτο που λες, ετσι λειτουργει το συστημα.

Παντα καποιες τεχνολογιες που απολαμβανουμε τωρα ηταν στα εργαστηρια πριν απο 20-30 χρονια,πριν απο 10-20 περιπου ηταν στην κατοχη στρατιωτικων υπηρεσιων και τωρα τα απολαμβανουμε και τα χρησιμοποιουμε.Καπως ετσι δουλευει και ο εμπορικος τομεας εκμεταλευσης των διαφορων προιοντων.Παραδειγμα οι επεξεργαστες της Intel.

Οταν προς τα μεσα της προηγουμενης δεκαετιας ξεκινουσαν οι πρωτοι pentioum και ενθουσιασμενοι ολοι αγοραζαν τους pentium των 60 MHZ (και καποιοι προνομιουχοι των 66 MHZ) στα εργαστηρια σχεδιαζαν τους επεξεργαστες που θα εβγαιναν στην αγορα μετα απο 7-10 χρονια.

Επρεπε δυο πραγματα να συμβουν: απο την μια να γινει σταθερο και αξιοπιστο το προιον και απο την αλλη να γινει αποσβεση των ερευνων για τον προηγουμενο επεξεργαστη και να βγει οσο το δυνατον μεγαλυτερο κερδος.Εδω ειναι που αλλοι παραγοντες ωθησαν την αγορα σε ταχυτερους ρυθμους απο οτι επιθυμουσαν και πολλες αλλες εταιριες.Η αγορα εγινε πιο απαιτητικη σε διαφορους τομεις (παιχνιδια 3D, επεξεργασια video κ.τ.λ)

Αναγκαστηκαν λοιπον να βγαζουν γρηγορα προιοντα αλλα λιγοτερο αξιοπιστα.Παραδειγμα τα windows και δεκαδες εφαρμογες για αυτα .

Στην προκειμενη περιπτωση ο λεγομενος junk code δηλαδη κωδικας σκουπιδι (οι καλοι γνωστες της αγγλικης μη με πετροβολησουν) ειναι κατι που μας ταλαιπωρει συνεχεια.Προβληματα ασφαλειας καλης συμβατοτητας και μεγεθους προγραμματων ειναι μερικα. απο αυτα.

Μεσα σε ολα αυτα ομως πραγματι εχουμε ωφεληθει και εχουμε την δυνατοτητα να κανουμε πραγματα θαυμαστα , πραγματα που οι πατεραδες μας ουτε που τα διανοηθηκαν.Αυτη η γνωση ομως δεν βγηκε μονο απο τα εργαστηρια των εταιριων (μακαρι να ηταν ετσι) αλλα και απο εργαστηρια στρατιωτικα τα οποια δεν ειναι και οτι πιο αθωο.

Η NASA ειναι και αυτη πελατης τετοιων εργαστηριων (και εταιριων) ενω χρησιμοποιηθηκε απο αυτα κατα καιρους η μηπως κανω λαθος;

Πραγματι πολλα αγαθα που απολαμβανουμε οφειλωνται στην διαστημικη ερευνα και οχι μονο αλλα καπου-καπου να εχουμε στο πισω μερο μερος του μυαλου μας οτι πολλα απο αυτα τα αγαθα δεν κατακτηθηκαν με αγαθους σκοπους.

Εαν δεν τα απολαμβαναμε μηπως θα τα καταδικαζαμε; η μηπως χρησιμοποιωντας τα, για το κοινο καλο τα εξαγνιζουμε κατα καποιο τροπο;

Δεν ειμαι κατα των τεχνολογιων αυτων αλλα υπερ της σωστης χρησης τους (για να τις εξαγνισω και εγω με την σειρα μου) πρεπει ομως να θυμομαστε οτι τιποτα δεν κερδιζεται χωρις θυσιες.Και τις περισσοτερες φορες οι θυσιες ειναι αθωων ανθρωπων.Και αναφερομαι στο ξεκινημα της διαστημικης εποχης που δεν ηταν τοσο αθωο (δεν αναφερομαι στους αστροναυτες αλλα στα θυματα των πυραυλων κατα τους βομβαρδισμους του 2ου παγκοσμιου πολεμου) .

Περασαν πολλα χρονια απο τοτε και η ιστορια γινεται ολο και πιο πολυπλοκη, με τους λαους να μπερδευονται σε διαμαχες που ισως θα μπορουσαν να τις επιλυσουν χωρις να χρησιμοποιησουν τα οπλα που τα στρατιωτικα εργαστηρια δημιουργησαν με καθε νεα τεχνολογια η οποια μετα θα χρησιμοποιηθη απο την NASA, την ESA και αλλους φορεις καιι στο τελος θα φτασει και στη ζωη μας για να την κανει καλυτερη( ; ).

Η ιστορια επαναλαμβεται και εμεις ολοι ειμαστε μερος αυτης.Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να χρησιμοποιουμε την τεχνολογια με το καλυτερο δυνατο τροπο, πραγμα που φοβαμαι οτι δεν γινεται παντα αλλα προσπαθειες υπαρχουν και αυτες πρεπει να υποστηριζονται.

Καποιες απο αυτες ειναι το GPS η (GALLILEO σε μερικα χρονια), οι φωτογραφιες απο δορυφορους ,το internet που οταν γινεται η σωστη εκμεταλευση μπορεις να βρισκεις ναυαγους στην μεση του ωκεανου ορειβατες σε δυσβατες περιοχες η να προειδοποιεις για επερχομενο τυφωνα η για να βρισκεις πληροφοριες για οτι βαλει ο νους σου απο βιβλιοθηκη που βρισκεται στην αλλη ακρη της γης.

Το να θεωρεις οτι καποιοι σε παρακολουθουν για διαφορους λογους μεσω δορυφορικων φωτογραφιων ειναι κατα την γνωμη μου ανοητο.Δεν θελω να θιξω κανενα προς Θεου!!Μπορει να το θελαν καποιοι αλλα υπηχαν και υπαρχουν καλυτεροι τροποι.Στα εργαστηρια γνωριζαν τεχνολογιες που θα τους εδιναν αυτην την δυνατοτητα με ελαχιστο κοστος και πολυ πιο ευκολα.Παιδια, γιατι να παρακολουθει καποιος με δορυφορο (μεσω φωτογραφιων οχι τηλεπικοινωνιων) οταν μπορει να παρακολουθει το κινητο τηλεφωνο; η οταν μπορει να στειλει ενα προγραμματκι στον υπολογιστη και να παρει οτι πληροφοριες θελει χωρις να "κουνησει" το μικρο του δακτυλακι; Για οσους τυγχανει να μην γνωριζουν, τα windows εχουν (τουλαχιστον οι πρωτες εκδοσεις ειχαν) προγραμμα που κανει αυτη την δουλεια και η microsoft παραδεχτηκε οτι ειναι αληθεια.Το αρχειο εστελνε στοιχεια σε υπηρεσια ασφαλειας των HΠΑ.Το εντοπισαν hakers και υπηρξε επισημη παραδοχη του γεγονοτος.Τωρα δεν γνωριζω αν συνεχιζεται αλλα το θεμα ειναι οτι υπαρχουν πολλοι τροποι να παρακολουθεις καποιον.

Στην εποχη μας καποιοι εχουν αναλαβει να μας σωσουν απο τους "κακους" αλλοθρησκους οποτε χρειαζονται περισσοτερα ¨οπλα¨ τα οποια σε 10-20 χρονια θα εχουμε την τιμη και την χαρα να χρησιμοποιουμε στο σπιτι μας για καλο σκοπο.

Θα ερθουν λοιπον και αλλες τεχνολογιες, καλυτερες τις οποιες θα χρησιμοποιησουμε ξανα και παει λεγοντας.

Αυτο που μπορουμε να κανουμε εμεις εν τελει, ειναι να χρησιμοποιουμε την τεχνολογια, και να μην την δαιμονοποιουμε γιατι εμεις ειμαστε αυτοι που την ανακαλυπτουμε εμεις εχουμε την νοηση και αρα την οποια ευθυνη για τις πραξεις μας καλες η κακες.

 

Φιλικα Θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρονια πολλα , καλα Χριστούγεννα και σε εσένα Θεμη , αλλά και σε ολο το φορουμ…

Δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου ( εκτός από αυτά περί της intel , Pentium , αλλά αυτά είναι μια άλλη ιστορια ) μιας και που σε όλους μας είναι γνωστό το ότι η Nasa – Jpl ξεκίνησε την ιστορία της στηριζόμενη στην ομάδα των γερμανών επιστημόνων ( βλέπε Dr. Von Braun) , όπως επίσης έκανε και η αντίστοιχη ρωσικη πλευρά , αντιγράφοντας τους v2 που βρήκε στην Γερμανία . Φυσικά η περαιτέρω χρήση τους δεν είχε αρχικά σχεδιαστεί για την εξερεύνηση του διαστήματος , αλλά για ένα νέου είδους πολεμικό – εξοπλιστικό πρόγραμμα .

Ενδεικτικά θέλω να αναφέρω πως είναι γνωστό στις μέρες μας ότι το αμερικάνικο πεντάγωνο έχει αναπτύξει ρομποτικά συστήματα παρακολούθησης αλλά και διεξαγωγής στρατιωτικών επιχειρήσεων Ανοιχτού πεδίου , δηλαδή ρομπότ στρατιώτες , η δε 'μη στρατιωτικη' nasa ανακοίνωσε διαγωνισμό ( για ιδιώτες , πανεπιστήμια κ.τ.λ ) για την ανάπτυξη ικανών ρομποτικών συστημάτων για την περαιτέρω ανάπτυξη των προγραμμάτων της .

Τώρα οσο αφορά την παρακολούθηση από δορυφόρους , είμαι σίγουρος ότι γίνετε , σε πιο μεγάλη όμως κλίμακα από αυτήν των μεμονωμένων προσώπων . Δηλαδή σίγουρα παρακολουθούν στρατιωτικά , κυβερνητικά κτίρια , εγκαταστάσεις , περιοχές κτλ , αλλά όχι ανθρώπους ( αν και νομίζω πως με έναν συνδυασμό δορυφορικών και επίγειων μέσων μπορούν άνετα να το κάνουν ) . Η δε ηλεκτρονική παρακολούθηση οργιάζει και πλέον έχουν μπει στο παιχνίδι και εταιρείες που ‘εφοδιάζουν’ τα προϊόντα τους με ειδικά προγράμματα (root codes) καταγραφής και υποκλοπής δεδομένων ( βλέπε sony )…

Στα στρατιωτικά εργαστήρια που χτυπάει η καρδιά της εξελίξεις των νέων τεχνολογιών , αναπτύσσονται ( για στρατιωτικούς σκοπούς φυσικά ) προγράμματα αντιβαριτιτας , πλάσματος , νάνο τεχνολογίας , ημι / οργανικών υλικών και αλλά που δεν βάζει ο νους μας . Μακάρι να μην χρειαστεί να χρησιμοποιηθούν για κακό , αλλά να υπηρετήσουν την επιστήμη και την εξέλιξη του ανθρώπου …

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Στα στρατιωτικά εργαστήρια που χτυπάει η καρδιά της εξελίξεις των νέων τεχνολογιών , αναπτύσσονται ( για στρατιωτικούς σκοπούς φυσικά ) προγράμματα αντιβαριτιτας , πλάσματος , νάνο τεχνολογίας , ημι / οργανικών υλικών και αλλά που δεν βάζει ο νους μας . Μακάρι να μην χρειαστεί να χρησιμοποιηθούν για κακό , αλλά να υπηρετήσουν την επιστήμη και την εξέλιξη του ανθρώπου "

 

ΑΜΗΝ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε tomhel καλες γιορτες και καλα Χριστουγεννα.

Τι εννοεις οταν λες οτι δεν συμφωνεις για την intel,pentioum, κ.τ.λ.;

 

Φιλικα Θεμης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε tomhel καλες γιορτες και καλα Χριστουγεννα.

Τι εννοεις οταν λες οτι δεν συμφωνεις για την intel,pentioum, κ.τ.λ.;

 

Φιλικα Θεμης.

 

Απλά θέλω να πω πως η intel από την μετα personal computer εποχη ( Spectrum , Amstrad , c64 ) και με μια σειρά από σωστές επιχειρηματικές κινήσεις , μπόρεσε να εδραιωθεί στην τεχνολογία των μικροεπεξεργαστών λειτουργώντας πλέον μονοπωλιακά . Φυσικά αυτό δεν είναι ότι καλύτερο για την εξέλιξη των μικρο – υπολογιστών μιας και που η intel σε διάστημα 4 ετών ( 1995 – 1999 ) εσκεμμένα καθυστερούσε να παρουσιάσει τα νέα πολύ ισχυρότερα μοντέλα cpu που ήδη είχε αναπτύξει . Αυτό άρχισε να το κάνει πλέον , εφόσον φάνηκε ένας άξιος και ισχυρός πλέον ανταγωνιστής , η ΑΜD . Εύχομαι , και ελπίζω να συμβεί και το ίδιο και με την αγαπημένης μας Microsoft.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννοείς προγράμματα αντιβαριτιτας;!!! Γίνονται τέτοια πράγματα; :!: Και αν ναι πως το καταφέρνουν;

 

Και φυσικα γινονται . Ειχα και διαφορα video απο εργαστηριακες μελετες που με πολυ απλα μεσα μπορουσες να δεις αντικειμενα οπως σφυρια , ποτηρια , κουβαδες κ.τ.λ να υπτανται και να αιωρουνται .

Δυστυχως ελεο format τα εχω χασει ολα ( και τις http//).

Εαν εχεις παρει το τελευταιο τευχος του science illustrated και στο dvd που περιεχει " Το κομψο Συμπαν " , περιγραφετε ο μηχανισμος που δεν επιτρεπει σε ενα σωμα το οποιο ελκετε απο την βαρυτητα της Γης να την διαπερασει . Αυτος ο μηχανισμος ( σε πολυ γενικες γραμμες ) ειναι η Ηλεκτρομαγνητική δυναμη . Χωρις να θελω να πω πολλα , μιας και δεν εχω και ιδιετερες γνωσεις φυσικης , μπορω να παραθεσω ορισμενα λινκ , για να το ψαξεις μονος σου

 

http://www.enterprisemission.com/antigrav.html

 

http://www.mysteries-megasite.com/main/bigsearch/anti-gravity.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης