Jump to content

Ασχολείται κανείς με τη μικροσκοπία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχολείται κανείς με τη μικροσκοπία; Και ειδικότερα τη στερεομικροσκοπία;

 

Υπήρξε ένα ρεύμα στο παρελθόν με την προσφορά του Lidl αλλά έχει χρόνια να γίνει συζήτηση. Δεδομένου του ότι ο καιρός ευνοεί και πρόκειται για μια ενασχόληση με κοινά στοιχεία (τα οπτικά) αλλά πολύ λιγότερη διείσδυση στον ερασιτεχνικό κόσμο (ελάχιστες ιστοσελίδες, πληροφορίες, καταστήματα, forum με μηδαμινή συμμετοχή) θα ήθελα να γνωρίζω αν κάποιος συνεχίζει να ασχολείται ενεργά ώστε να προχωρήσουμε σε ανταλλαγή ιδεών και πληροφοριών.

Πρόσφατα αγόρασα ένα Bresser Researcher ICD και το χρησιμοποιώ κάθε λίγο και λιγάκι, ασχέτως καιρού και διαθέσιμου χρόνου (είναι πάντοτε έτοιμο). Την μανία με την στερεοσκοπία μου προκάλεσαν τα φοβερά Pentax Papilio 6.5x21 τα οποία κουβαλώ κάθε μέρα μαζί μου από το καλοκαίρι (ουσιαστικά πρόκειται για ένα υβρίδιο κιαλιών με φορητό στερεομικροσκόπιο για αποστάσεις έως 50cm όπου αποδίδουν 8x) ενώ μία τριπλέτα Belomo 10x21 συμπληρώνει την τρόικα της μικροσκόπησης. Βιολογικό μικροσκόπιο δεν έχω ακόμη και δεν με είχαν ενθουσιάσει και τόσο στην ιατρική. Προτιμώ από το αθέατο το μόλις διακρινόμενο, για το οποίο οι μικρές μεγεθύνσεις επαρκούν.

Αν θεωρείτε πως πρόκειται για εκτός θέματος, απαντήστε με προσωπικό μήνυμα, ευχαριστώ.

post-88854-0-78883900-1421439180.thumb.jpg.d303b46be7bcf4fff76b531c77960212.jpg

238ea3e899e2e7f08d5ebf6a577409fa.jpg.ad04ccd1bc09d2d17ca789f5f718a896.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικώς έτσι είναι, υποανάπτυκτος τομέας και κρίμα καθώς είναι ευκολότερος και φθηνότερος από την αστροπαρατήρηση, προσφέρει απεριόριστες εικόνες (έγχρωμες και 3D) από έναν κόσμο που βρίσκεται εγγύτερα σε μας (ακόμη και μέσα μας) και μας αφορά περισσότερο. C'est la vie.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σε χάσαμε! Πολύ ωραία ενασχόληση η στερεοσκοπία. νομίζω πως βρήκα πώς μπορείς να παντρέψεις αστρονομία και στερεομικρόσκοπία. Υπάρχουν κάποια κοσμήματα με υγρό γυαλί που αναπαριστούν νεφελώματα και γαλαξίες. Τι λες? Θα είχε ενδιαφέρον η παρατήρησή τους με ένα στερεομικροσκόπιο ??

23.jpg.3497164afe897c2017a0146151d56032.jpg

1.jpg.f53a547a1dbbc7727b4a25112552b059.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ποιός δεν χάθηκε;

 

Τα κοσμήματα είναι πολύ όμορφα.

Αλλά ό,τι κατασκευάζεται από το ανθρώπινο χέρι προορίζεται για το ανθρώπινο μάτι συνήθως. Σε μεγάλες μεγεθύνσεις η δομή χάνεται ή αποκαλύπτονται τα συστατικά στοιχεία, όπως οι CMYK βούλες σε μία εκτύπωση.

Αντιθέτως, ό,τι κατασκεύασε η φύση περιέχει μια ατελείωτη σειρά από μπάμπουσκες, ιστοί, κύτταρα, κρύσταλοι, μόρια, άτομα, υποατομικά σωματίδια, στοιχειώδη.

Φυσικά ο άνθρωπος κατασκευάζει με υλικά που κατασκεύασε η φύση. Ανάμεσά τους υπάρχει μια νοητή γραμμή που καθορίζει το σημείο αποκοπής τέχνης και τύχης, αυτό που τοποθετήθηκε από πρόθεση και αυτό που αποτελεί συστατικό της ύλης.

Στο πρώτο επίπεδο έχουμε την χρωματική επιλογή και την μακρογεωμετρία της πινελιάς, στο δεύτερο το αποτύπωμα από την διάταξη και τη φυσική των τριχών του πινέλου. Ο Van Ghogh επέλεξε το χρώμα και τη γεωμετρία αυτής της κατακόρυφης κίτρινης πινελιάς, αλλά όχι κάθε αύλακα που αυτή εμπεριέχει.

 

http://art-project-media.appspot.com/splash/moma.jpg

 

Από την άποψη αυτή θα ήταν ενδιαφέρον να αναζητήσεις αυτό το όριο ανθρώπου/φύσης σε αυτά τα κοσμήματα.

 

Είναι όμως τόσο τέλεια που νομίζω πως πρόκειται για φωτογραφίες πίσω από μια βιτρίνα από γυαλί. Φοβάμαι πως με έναν μεγεθυντικό φακό θα αποκαλυφθεί το ψηφιδωτό της ψηφιακής εκτύπωσης ή πως το σχέδιο είναι επίπεδο πίσω από ένα καμποσόν άμορφης υάλου. Η εστίαση του μικροσκοπίου, λόγω μικρού βάθους πεδίου, θα το αποκάλυπτε αυτό με ευκολία.

moma.thumb.jpg.a3c0a4107b265e8a9a3517e146550ea3.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ποιος δεν χάθηκε;

 

Πράγματι .....Γιατί άραγε; Αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια!

 

Έχεις δίκιο μέσα σ' αυτά τα κοσμήματα θα διακρίναμε κατασκευαστικές ατέλειες. Πάντως θα είχε ενδιαφέρον !!!!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

GALAXY PENDANT Blue and Pink M100 Galaxy Necklace Astronomy Necklace Astronomy Geek Star Trek Sci Fi Jewelry Science Necklace 25mm

 

€13.45 EUR

 

Overview

Handmade item

Materials: glass cabachon, silver plated bezel, art print, necklace

 

"Art print" σημαίνει πως θα βλέπεις τις βούλες του εκτυπωτή, ήδη από τα 10x. Πως αλλιώς θα ήταν τόσο φτηνό;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάπου έχω φυλαγμένο κι εγώ ένα απλό "μαθητικό" τηλεσκόπιο που αγόρασα στα φοιτητικά μου χρόνια και ασχολήθηκα μαζί του αρκετά. Δίνει τρεις μεγεθύνσεις, 100Χ-300Χ-600Χ και οι φακοί του φαίνονται να είναι όλοι ...ενός στοιχείου! Γι αυτό η οπτική του ποιότητα βελτιώθηκε πολύ όταν άλλαξα τον προσοφθάλμιο φακό του με έναν άλλο από ρωσικό μονόκιαλο. Το χρησιμοποίησα πολύ τότε, όταν πρωτοασχολήθηκα με τη φωτογραφία και εξέταζα τη διακριτική ικανότητα των φιλμ και των φακών μου, φωτογραφίζοντας τον σχετικό στόχο του (θρυλικού) περιοδικού "Φωτογραφία". Ωραίες εποχές...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, έχω κι ένα μικροσκόπιο χειρός, δηλ. κάτι μεταξύ λούπας και μικροσκοπίου, με μεγέθυνση 30Χ και γυάλινη κλίμακα χαραγμένη με λέιζερ ανά 0,1mm. Ρωσοπόντιο και εξαιρετικά χρήσιμο.

Και 4-5 λούπες διαφόρων ειδών και ποιοτήτων, από την ωραία εποχή της "αναλογικής" φωτογραφίας και του άφθονου ελεύθερου χρόνου...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Γεία σου Κώστα!

Παλιότερα, δηλαδή πριν απο πολλα χρονια ειχα ασχοληθεί και ειχα δει απίστευτα πράγματα! Ο μικρόκοσμος ειναι υπέροχος!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου βρε Βάσιλα. Χάθηκες και εσύ.

Είχες βιολογικό μικροσκόπιο; Εγώ προς το παρόν παραμένω στη στερεομικροσκοπία. Αγόρασα και τρια ζευγάρια φακών από ΗΠΑ, τα δύο εκ των οποίων είναι εντυπωσιακότατα.

Πόσο διαφορετικά είναι όλα στη μικροσκοπία από την τηλεσκοπία, ενώ βασίζονται στις ίδιες οπτικές αρχές. Άλλα standards, άλλος τρόπος εστίασης και λειτουργίας, άλλο σύμπαν. Στη μία θέλεις σκοτάδι και στην άλλη άπλετο φως. Η μία είναι γκρι και η άλλη πολύχρωμη. Στη μία τουρτουρίζεις ή ξύνεσαι και στην άλλη είσαι με τις πυτζάμες σου και πίνεις το καφεδάκι σου.

Αλλά όποια και να ασκείς απολαμβάνεις την ίδια ανταμοιβή, του ηδονοβλεψία της φύσης και του σύμπαντος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου βρε Βάσιλα. Χάθηκες και εσύ.

Είχες βιολογικό μικροσκόπιο; Εγώ προς το παρόν παραμένω στη στερεομικροσκοπία. Αγόρασα και τρια ζευγάρια φακών από ΗΠΑ, τα δύο εκ των οποίων είναι εντυπωσιακότατα.

Πόσο διαφορετικά είναι όλα στη μικροσκοπία από την τηλεσκοπία, ενώ βασίζονται στις ίδιες οπτικές αρχές. Άλλα standards, άλλος τρόπος εστίασης και λειτουργίας, άλλο σύμπαν. Στη μία θέλεις σκοτάδι και στην άλλη άπλετο φως. Η μία είναι γκρι και η άλλη πολύχρωμη. Στη μία τουρτουρίζεις ή ξύνεσαι και στην άλλη είσαι με τις πυτζάμες σου και πίνεις το καφεδάκι σου.

Αλλά όποια και να ασκείς απολαμβάνεις την ίδια ανταμοιβή, του ηδονοβλεψία της φύσης και του σύμπαντος.

Απόλυτα σωστός! Και οι δύο κόσμοι ειναι υπέροχοι.

Το μικροσκόπιο που είχα παλιά δεν ξέρω τι έχει γίνει, ηταν κάτι πολυ φθηνό και το ειχα πάρει απο βιβλιοπωλείο!. Είχα παρατηρήσει έντομα περισσότερο. Είχε 100*, 400*, 750*. Στο 750 ηταν θολό.

Το δικό σου πόσες μεγέθυνσης εχει και τι παρατηρείς?

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το δικό μου είναι στερεοσκοπικό. Η αίσθηση 3D είναι μεγαλύτερη στις χαμηλές μεγεθύνσεις. Έχει 2 αντικειμενικούς, 2x & 4x και έχω 5 ζευγάρια φακών που δίνουν συνολική μεγέθυνση από 10x έως και 120x. Τις περισσότερες φορές χρησιμοποιώ 20x και 40x. Έχω και μια ψηφιακή κάμερα Celestron που λέει 15x αλλά δίνει 50x όπως τη μέτρησα.

Αρχικά δοκίμασα ό,τι έπεφτε στο χέρι μου, χρήματα, μετάλλια, τους σουγιάδες μου (την κόψη), ταμπάκο, αλάτι, ζάχαρη, Velcro, νερό από τα λουλούδια, πετράδια από κοσμήματα, ρύζι, σιτάρι, καλαμπόκι, φύλλα και πέταλα, εκτυπώσεις κλπ. Επίσης τη συλλογή μου από ορυκτά. Σιγά σιγά θα μαζέψω και άμμο από διάφορα μέρη της Ελλάδας, ήδη ξεκίνησα από τη Ρόδο (Λίνδος), αλλά έχω και τα φοβερά χαλικάκια της Άνδρου. Έχω πατήσει εκατοντάδες διαφορετικές αμμουδιές, όπως οι περισσότεροι Έλληνες, καθώς και αρκετές ξένες, στις περισσότερες από τις οποίες μάλλον δεν θα ξαναπάω ποτέ, αλλά που να σκεφτώ να κρατήσω δείγματα ](*,) . Οι κόκκοι της άμμου γίνονται κοτρώνες στο μικροσκόπιο, ανάμεσά τους βλέπεις ημιπολύτιμους λίθους (περίδοτο, ορεία κρύσταλλο, μάρμαρο) και ενίοτε μικροσκοπικά κοχύλια!

 

Εκτός από αστροφωτογραφία αρνούμαι να μάθω και μικροφωτογραφία, χρειάζονται προγράμματα που κάνουν stack πολλαπλές εκθέσεις σε διάφορα βάθη πεδίου. Αλλά βάζω κάποιες εικόνες για να πάρεις μιαν ιδέα. Φυσικά δεν φαίνεται το 3D στις εικόνες, ενώ υποθέτω πως η DSLR θα έχει καλύτερα αποτελέσματα αν κάτσω να τη δοκιμάσω.

1624182704_MyCollection00.thumb.jpg.64f9331f9ece0701fa4644d2f0ba44f0.jpg

2015-02-15_0005_2X.jpg.936fa9db3cf8f5fd9a2b2eb560c4b544.jpg

2015-02-21_0001_2X.jpg.a9eb54e1b8b53d768316e8cb31961304.jpg

2015-02-15_0001_2XMH.thumb.jpg.986df2a145e0334f8a08aea10e8f5066.jpg

2015-02-12_0002_2X.jpg.a1607916210a311cc69a9e55cc1325cf.jpg

DSC04682MH.thumb.jpg.786a1f19a136f57369fe4c3348a19f3f.jpg

DSC04680MH.thumb.jpg.b139786eaaf2bef20b6da0275010fec0.jpg

810925009_Amscopeafocal.thumb.jpg.70dd47eb2e5e588fd4f76b9511cb14c7.jpg

180467553_FirstafocalMH.thumb.jpg.efb2b2c2a7454c79b2e580b8878febd0.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φανταστικό θέαμα στις φωτογραφίες σου. Η πρώτη τι απεικονίζει?

Στο Ελαφονήσι στα Χανιά εχει απίστευτη ροζ άμμο! Αλλά και σε μια άλλη μικρή παραλία στο Σταυρό.

Πολύ καλη ιδέα οι κόκκοι της άμμου.

Με έντομα εχεις ασχοληθεί?

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη είναι η συλλογή μου, από την οποία τα δείγματα που βλέπεις. Με εξαίρεση τον κόκκο ρυζιού και τον φλοιό πεύκης. Η τελευταία είναι ψηφίδα αγιογραφίας που ξέβρασε ο Βόσπορος (σύμφωνα με τη γιαγιά μου τουλάχιστον).

Ο ανηψιός μου έχει μανία με τα έντομα και διαθέτει τη συλλογή της DeAgostini. Την έχουμε δει μαζί με την Belomo αλλά όχι στο Bresser. Τώρα το καλοκαίρι όλο και κάτι θα δω, αλλά ζωντανά δεν κάθονται, γιαυτό έχω τα Papilio. Μια χρυσόμυγα που ρουφούσε νέκταρ από μια ντάλια στον βοτανικό κήπο της Μαδρίτης την έχω χαράξει στο μυαλό μου. Στον ροδώνα του Σχίνου έχει πεταλούδες και λιβελλούλες, ελπίζω να πάμε μια βόλτα και από εκεί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο! Πολύ μεγάλη συλλογή με ορυκτά εχεις και με το μικροσκόπιο αυτο βλέπεις πολυ περισσότερα απο οτι με γυμνό μάτι. Θα έλεγα οτι βλέπεις το μεγαλείο τους!

Στο μέλλον ίσως αποκτήσω μικροσκόπιο μιας και ειναι πάντα έτοιμο, γιατί το τηλεσκόπιο θέλει δουλειά! :-k

Βέβαια εμένα θα με ενδιέφερε να βλέπω αίμα, κύτταρα και λοιπά μικρόβια! Μάλλον ομως χάνεις την 3D αίσθηση αν ανέβουν οι μεγενθυσεις?

Το αίμα για δεις αιμοπετάλια κτλ πόσες μεγενθύσεις απετείται? Πάντα ειχα αυτη την απορία... :mrgreen:

Η ζωντανή παρατήρηση που κανείς στη φύση ειναι επίσης πολυ ενδιαφέρον!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε, θα με κάνεις να κατεβάσω το προ ετών αγορασμένο και καταχωνιασμένο στο πατάρι μικροσκόπιο του Lidl (δεν θυμάμαι μάρκα ούτε μεγεθύνσεις). Τυχαίνει δε, να έχω παρόμοια συλλογή με σένα, οπότε με βλέπω να παρατηρώ τον μικρόκοσμο μεγαλώνοντας παράλληλα και το εγγόνι! Άσε που στα βαζάκια με άμμο, έχω και ένα από την έρημο της Ιορδανίας Ουάντι Ραμ! Αλήθεια αμμωνίτες έχεις παρατηρήσει;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αιμοπετάλια μετρούνται σε μεγέθυνση 40x. Αλλά αυτό αρκεί για μέτρηση, μάλλον θέλεις μεγαλύτερη μεγέθυνση για να τα μελετήσεις.

 

 

http://www.medicalhistology.us/twiki/bin/view/Main/BloodAndBoneMarrowAtlas10

 

Γεια σου Κατερίνα. Ευχάριστες συναντήσεις, ελπίζω να μην μας πετάξουν έξω για off topic ακόμη! Αμμωνίτες μόνο μακροσκοπικά, έχω μερικούς. Πήρα ένα σφυρί Estwing και το καλοκαίρι θα ψάξω στον ασβεστολιθικό βράχο της Ψάθας. 80 μέτρα ιζήματα, πόσα εκατομμύρια χρόνια να είναι; Σίγουρα όχι αρκετά για να βρω αμμωνίτες.

a100_15_blood_smear_40x_wright_labeled.jpg.041e534945e51dde87a8e63e88c6b63d.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Τα αιμοπετάλια μετρούνται σε μεγέθυνση 40x. Αλλά αυτό αρκεί για μέτρηση, μάλλον θέλεις μεγαλύτερη μεγέθυνση για να τα μελετήσεις.

 

 

http://www.medicalhistology.us/twiki/bin/view/Main/BloodAndBoneMarrowAtlas10

 

Γεια σου Κατερίνα. Ευχάριστες συναντήσεις, ελπίζω να μην μας πετάξουν έξω για off topic ακόμη! Αμμωνίτες μόνο μακροσκοπικά, έχω μερικούς. Πήρα ένα σφυρί Estwing και το καλοκαίρι θα ψάξω στον ασβεστολιθικό βράχο της Ψάθας. 80 μέτρα ιζήματα, πόσα εκατομμύρια χρόνια να είναι; Σίγουρα όχι αρκετά για να βρω αμμωνίτες.

Φοβερή φωτογραφία Κώστα σε ευχαριστώ! Κάποια στιγμή μπορει να ασχοληθώ. Προς το παρόν με τρώει το μαμούνι αν θα βγάλω έξω το τηλεσκόπιο μια απο αυτές τις μέρες που εχει φτιάξει ο καιρός.... :cheesy:

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 έτη αργότερα...

Για δες κάτι πράγματα. Κουβαλάω μαζί μου κάποια οπτικά. Εκτός από τα μακροσκοπικά (κιάλια 8x30, μονοκιάλι 6x18, κατά διαστήματα και άλλα) έχω πάντοτε και Μικροσκοπικά. Μια τριπλέτα Belomo, ένα Seibert Emoscope και το Macro του Zeiss.

Τα έχω δοκιμάσει όλα με το Smartphone αλλά, ενώ δουλεύουν πολύ καλά η τριπλέτα και το Emoscope σαν μικροσκόπια (20x σε συνδυασμό με την κάμερα αναλογικά) είναι δύσκολο να τα κρατήσεις σταθερά στο σωστό σημείο ώστε να ευθυγραμμίζονται.

 

Σημερα πήρα αυτή τη σαχλαμαρίτσα από το Jumbo. Πέραν του ότι οι 3 φακοί κάνουν αυτό που υπόσχονται (για την πλάκα μας, δεν τα πήρα για αστροφωτογραφία) τυχαίνει το σπείρωμα να είναι συμβατό με του Emoscope του 1954!!!

Το αποτέλεσμα το βλέπουμε στη φωτογραφία.

1.99€

Η σφαιρική εκτροπή προέρχεται από τον φακό-κουκκίδα του Snartphone (μοντέλο Lite, τριτη ποιότητα). Αλλά με crop σου μένει το αντικείμενο στο κέντρο σε αρκετά καλή ποιότητα για οπτικά της δεκάρας και on the go.

IMG_20210125_142916.thumb.jpg.2592c03a8dd60abb64b4bc626f136b3a.jpg

IMG_20210125_142632.thumb.jpg.686fc7dad743ce867c7ca65e67d7ba08.jpg

IMG_20210125_153245.thumb.jpg.726def346356908efdd556c10063ee71.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν βγάζει κάποιος ένα απλό μανταλάκι- αντάπτορα που να διαθέτει σπείρωμα για τις λούπες και τα μονοκιάλια του; Γιατί να έχω τόσο ποιοτικά οπτικά και να παίζω με τα Κινέζικα του Jumbo;

Από περιέργεια πήρα και τον "τηλεφακό" 12x18. Χάλια ποιότητα κατασκευής, ασαφής εστίαση, σκοτεινό στο μάτι (δουλεύει όμως). AFOV 70+ μοίρες (Erfle;) αλλά λόγω μικρού eye relief προσλαμβάνονται 30-40 με τη μία. Μήκος 80mm, f/4.5 περίπου.

Και όμως, δουλεύει. Δείτε απλή φωτογραφία και με τον τηλεφακό.

Που να ήταν το Zeiss.

 

Θα μου πείτε, πάρε DSLR.

Έχουμε, δεν την κουβαλάω με τίποτε.

 

IMG_20210126_175218.thumb.jpg.91baf1394bc4fd5dc5d5daf1e9ad040d.jpg

Ούτε καπάκια δεν βάζει η Zeiss και χρεώνει 400€!

IMG_20210126_173111.thumb.jpg.d8a2de41da5d9300c9bbbff6b18a4f7e.jpg

IMG_20210126_171105.thumb.jpg.a1ff9b9af8cd6d40806571c00b9a6b3a.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω να βάλω μάτι σε μικροσόπιο από το πανεπιστήμιο. Η αλήθεια είναι ότι μετά από βίντεο όπως αυτό

και επειδή έχω την HQ camera και

καναδύο raspberry μου μπήκαν ιδέες. Ωραία ασχολία για όταν έχει σύννεφα και δεν μπορώ να ασχοληθώ

με αστροφωτογραφία. Ποια είναι η γνώμη σας για αυτούς τους φακούς, βλέπω ότι τους χρησιμοποιούν και

για την συγκόλληση υλικών σε ηλεκτρονικές πλακέτες που και αυτό με ενδιαφέρει.

Τώρα όσον αφορά στο θέμα με τους αντάπτορες αν μου δώσετε μετρήσεις μπορώ να σχεδιάσω στο fusion360

ότι αντάπτορα τραβάει η ψυχή σας και να τον τυπώσω στον 3d printer. Είναι πιθανό να υπάρχουν ήδη και αρκετά έτοιμα σχέδια στο

https://www.yeggi.com

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν τα έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω. Μικροσκόπιο 300x χωρίς βάση; Ούτε 30x στο χέρι. Αυτές οι μεγεθύνσεις, 20-60x, είναι απολαυστικές σε στερεοσκοπικό μικροσκόπιο. Αλλά και οι 6-10x των Papilio. 300-400x είναι η τρίτη σκάλα των βιολογικών, οι εικόνες που δείχνει το video δεν με πείθει πως κινούνται εκεί, ιδίως το αλάτι.

Τα καλά τριοπτικά έχουν και τρίτο σωλήνα για την κάμερα, βλέπεις και φωτογραφίζεις. Από τη δική μου Celestron έβαλα φωτογραφίες, κάνει δουλίτσα αλλά όχι φοβερά πράγματα.

Μόνο άμμο να βλέπεις από διάφορα μέρη στο 3D φθάνει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα όσον αφορά στο θέμα με τους αντάπτορες αν μου δώσετε μετρήσεις μπορώ να σχεδιάσω στο fusion360

ότι αντάπτορα τραβάει η ψυχή σας και να τον τυπώσω στον 3d printer. Είναι πιθανό να υπάρχουν ήδη και αρκετά έτοιμα σχέδια στο

https://www.yeggi.com

 

Διαπίστωσα πως η βασική ιδέα λειτουργεί.

Το μονοκιάλι όμως του Jumbo έχει αστιγματισμό στο κέντρο του πεδίου και μάλλον δεν είναι και ευθυγραμμισμένο. Εστιαζει με μετακίνηση του πρωτεύοντος (άρα η κακή ευθυγράμμιση επιδεινούται με την εστίαση), έχει υπερβολική μεγέθυνση, μικρή κόρη εξόδου και δεν εστιάζει πάρα μετά τα 4 μέτρα, ούτε τηλεσκόπιο να ήταν.

Έτσι, με 4 ευρώ κέρδισα μια εμπειρία, ένα καπάκι για το Zeiss (έχουν ίδια διάμετρο), ένα μανταλάκι για το κινητό με θηλυκό σπείρωμα και την πρύμνη που έχει αρσενικό σπείρωμα. Εάν το ξεκολλήσω ή το κόψω και το σφηνώσω σε κάτι σωληνωτό στο οποίο να μπαίνει το Zeiss, θα μπορώ να τραβάω φωτογραφίες. Με ενδιαφέρει φυσικά το Macro, αντικείμενα πίσω από βιτρίνα μουσείου ή καταστήματος, έντομα, φυτικά υλικά κλπ.

Θα το δοκιμάσω, έστω για την πλάκα του πράγματος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης