Jump to content

Ισοπροπανόλη για καθαριστικό φακών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ισοπροπανόλη ή ισοπροπυλική αλκοόλη ή 2-προπανόλη είναι μια αλκοόλη που χρησιμοποιείται εκτενώς ως καθαριστικό μεταξύ άλλων για ηλεκτρονικές πλακέτες, οπτικά και άλλα. Πολλά από τα εμπορικά προϊόντα καθαρισμού έχουν κάποιο διάλυμα ισοπροπανόλης μέσα, συχνά αραιωμένο με απιονισμένο νερό.

 

Αντί να πληρώνετε 10+ ευρώ για μικρά μπουκαλάκι 50-100 ml ειδικών καθαριστικών για οπτικά, μπορείτε να προμηθευτείτε ισοπροπανόλη από φαρμακεία ή καταστήματα με χημικά. Στη "χοντρική" μπορείτε να τη βρείτε σε διάφορες τιμές που εξαρτώνται από τις ποσότητες και τις καθαρότητες σε καταστήματα χημικών ή φαρμακεία. Στη λιανική μπορείτε να τη βρείτε σε καταστήματα ηλεκτρονικών π.χ. http://www.emimikos.gr/26045/ και όπως βλέπετε μπορείτε με 10 ευρώ να αγοράσετε ένα λίτρο ισοπροπανόλης καθαρότητας 99%+ που είναι υπέρ αρκετή.

 

Αυτό που κάνω εγώ είναι να τη μεταγγίζω σε μικρά μπουκαλάκια σπρέι (πάμφθηνα στο ebay) ώστε να έχω πολλά μπουκαλάκια σε διάφορα σημεία (ένα στο παρατηρητήριο, ένα στα φωτογραφικά, ένα στον εξοπλισμό παρατήρησης κ.ο.κ.). Δοκιμάστε και θα γλιτώσετε λεφτά σε σχέση με τα ακριβά εμπορικά προϊόντα.

isoprop.jpg.fba3c668eecdd32c43737d665931f267.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ Ανδρέα!

 

Απλώς μια φορά σε φαρμακείο στην Αθήνα που τη ζήτησα, η φαρμακοποιός με κοίταξε περίεργα

και ζήτησε λεπτομέρειες για τη χρήση που τη θέλω.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ισοπροπανολη είχα πάρει και εγώ για καθαρισμό σε πλακέτες και έκανε άψογη δουλειά. Οσο πιο καθαρή είναι τόσο πιο γρήγορα εξατμίζεται. Την είχα προμηθευτεί και εγώ από φαρμακείο ... Το ταμπελακι εγραφε "το προϊόν δεν προορίζεται για τον τελικό καταναλωτή " και ήταν 99.9%. Καλό είναι για την συγκεκριμένη (99.9%) να διαβάσουμε λίγο τους κινδύνους.

http://el.wikipedia.org/wiki/2-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CE%BB%CE%B7

και να πάρουμε κάποια μέτρα προστασίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη, αλλά εννοείτε ότι κάνει και για coated φακούς; Δε βλάπτει τις επιστρώσεις;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασφαλώς εννοούμε και για επιστρωμένους φακούς, εξάλλου αυτό είναι το νόημα του να προτείνει κανείς ένα τέτοιο προϊόν.

 

Προσωπικά την είχα χρησιμοποιήσει και σκέτη και σε διάλυμα 1:1 με απιονισμένο νερό χωρίς πρόβλημα. Οι αναφορές στο διαδίκτυο από τη χρήση της σε οπτικά/φωτογραφικά είναι πάρα πολλές χωρίς ένδειξη προβλημάτων.

 

Πάντως, τον χρυσό κανόνα τον ακολουθούμε πάντα: καθαρίζουμε τα οπτικά μας όσο λιγότερο γίνεται :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την χρησιμοποιώ κι εγώ χρόνια τώρα και στους προσοφθάλμιους φακούς και στους φακούς της φωτογραφικής μηχανής και στα διαθλαστικά.Εἰμαι ευχαριστημένος και δεν έχω διαπιστώσει φθορά στις επιστρώσεις. Δεν την χρησιμοποιώ σε επαλουμηνομένες επιφάνειες, όπως διαγώνια και κάτοπτρα. Επίσης κάτι που κατά καιρούς κάνω και θα έπρεπε να το κάνουμε ίσως πιο συχνά, είναι να καθαρίζουμε και τα λαστιχένια παρεκτάματα στους προσοφθάλμιους. Διότι η ισοπροπανόλη ή ισοπροπυλική αλκοόλη, έχει και αποστειρωτικές ιδιότητες, και καλό είναι εκεί που ακουμπάμε τα μάτια μας να είμαστε σίγουροι ότι είναι καθαρά. Ὀπως είπε ο Ανδρέας είναι πολύ φτηνή σε σχέση με τα καθαριστικά φακών και δεν υπάρχει λόγος για οικονομία.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω.. Έχω καθαρίσει 10'' κάτροπτρο. Από το φαρμακείο 99.9 περιεκτικότητα κάπου στα 10 ευρώ νομιζω.

 

Φυσικά για καθαρισμό θέλει περίπου 30-35% ισοπροπανόλη + 70% διπλά απεσταγμένο νερό (Water for injection - Κόκκινη ετικέτα ορός)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ με μείγμα ισοπροπιλικής αλκοόλης και καθαρού νερού καθαρίζω. Το νερό είναι είτε water for injections από το φαρμακείο, είτε απιονισμένο με ηλεκτρική αγωγιμότητα κάτω από 5 μS.

Πάντως η αναλογία που χρησιμοποιώ είναι 95/5 και μάλλον το κάνω αρκετά αραιό διαβάζοντας τις δικές σας αναλογίες. Η προπανόλη που χρησιμοποιώ είναι υψηλής καθαρότητας (99.99%) και την είχα πάρει 14 ευρώ από κατάστημα με χημικά το 1 λίτρο.

Τα πλαστικά μέρη (πχ προεκτάματα) τα καθαρίζω συνήθως με φωτιστικό οινόπνευμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα φαρμακεία κυκλοφορεί σε συσκευασίες 300ml και λίτρου, μπορεί να το παραγγείλει οποιοσδήποτε φαρμακοποιός, όμως σωστά κάποιοι έχουν τις ενστάσεις τους προκειμένου να τα διαθέσουν απευθείας στους καταναλωτές, γιατί σαν εργαστηριακά αντιδραστήρια δεν επιτρέπεται κανονικά η απευθείας πώληση.

Αν εξηγήσετε πάντως για ποιο σκοπό θα το χρησιμοποιήσετε, και δεν μοιάζετε με τρομοκράτες, δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα.. Αν έχετε φυσικά κάποιο γνωστό φαρμακοποιό είναι ακόμα καλύτερα ..

QtbhHAP.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Πειραματιζόμενος λίγο με την αραίωση της ισοπροπανόλης, καθώς είχα σχετικές κουβέντες για αν και πόσο πρέπει να αραιώνεται με απιονισμένο νερό, έβγαλα το συμπέρασμα πως με λίγη ή καθόλου αραίωση εξατμίζεται υπερβολικά γρήγορα και αυτός είναι ο κύριος λόγος που την αραιώνουμε (πέρα από θέματα ασφαλείας). Με την αραίωση το νέο διάλυμα έχει την καθαριστική ιδιότητα, πάλι θα εξατμιστεί εύκολα αλλά θα κρατήσει αρκετή ώρα ώστε να γίνει ο καθαρισμός.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ εδώ και 2-3 χρόνια χρησιμοποιώ διάλυμα απεσταγμένου νερού-ισοπροπυλικής αλκοόλης,

σε αναλογία 1-1 κατ'όγκον, για τον καθαρισμό των προσοφθαλμίων μου, ακολουθώντας τις οδηγίες

του Dickinson στο Backyard Astronomer's Guide. Αν δεν κάνω λάθος, στο βιβλίο αναφέρει ότι δεν

θα πρέπει να αφήνουμε το διάλυμα να στεγνώσει από μόνο του πάνω στον φακό γιάτι κάτι τέτοιο

θα οδηγήσει στον σχηματισμό μόνιμων χημικών στιγμάτων στις επιστρώσεις, αλλά, ταυτόχρονα με την εξάτμιση, θα πρέπει να εξακολουθήσουμε να σκουπίζουμε απαλά με μια καθαρή μπατονέτα.

 

Δημήτρη δεν έχω δοκιμάσει την βουτανόλη, πάντως όποτε τους καθαρίζω με τον παραπάνω τρόπο

γίνονται σαν καινούριοι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Γεια σας

 

Πρόσφατα είχα ανοίξει την κάμερα SBIG ST2000XM και το θάλαμο του αισθητήρα επειδή έβλεπα κάτι σημάδια σκόνης (dust motes) στα flats. Μετά με ένα φυσητήρα φύσιξα για να φύγουν τυχόν σκόνες που είχε επάνω. Ξαναέκλεισα την κάμερα και πήρα ένα flat. Όλα ήταν οκ μετά το flat ήταν καθαρό και είχαν εξαφανιστεί τα μαύρα στίγματα.

 

Μετά από κάποιες μέρες χρήσης, χωρίς να έχω ξανανοίξει την κάμερα, πέρνοντας flats διαπίστωσα ότι υπήρχαν πολλά μαύρα στίγματα και πάλι. Μπορείτε να τα δείτε και στην επισυναπτόμενη φώτο.

Ξαναάνοιξα την κάμερα και με ένα βουρτσάκι και ένα φυσητήρα προσπάθησα να τα αφαιρέσω χωρίς όμως επιτυχία. Αυτά αλλάζουν θέσεις και εξακολουθώ να τα βλέπω στα flats.

 

Λαμβάνοντας υπόψη αυτο το manual της SBIG

https//www.sbig.com/site/assets/files/18147/cleaning_20ccds1.pdf

 

Σκέφτομαι σαν επόμενο βήμα να αγοράσω ισοπροπυλική αλκοόλη καθαρότητας 99.5% (στο φαρμακείο 3 ευρώ τα 200 ml) να βρέξω το βουρτσάκι με το διάλυμα αυτό και να κάνω απαλές κινήσεις με αυτό πάνω στο σένσορα. Μετά να φυσίξω με το φυσητήρα και να πάρω και πάλι flats. Αν όλα είναι ΟΚ μετά θα κλείσω την κάμερα και θα αλλάξω το αφυγραντικό της με ένα καινούργιο για να είμαι σίγουρος ότι όλη η υγρασία έχει αποροφηθεί από το θάλαμο του CCD.

 

Το έχει επιχειρήσει κανείς να καθαρίσει σένσορα CCD κάμερας με ισοπροπυλική αλκοόλη;

1628595139_CCDsensor.jpg.50279793fd0365cdcb7b4942c3a9d97a.jpg

flat.thumb.jpg.da905c88c548e06d72c9e73d6ab6c8c8.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό Βαγγέλη θα καθαρίσω το τζαμάκι του σένσορα με την ισοπροπυλική αλκοόλη.

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς τα πράγματα δεν ήταν έτσι..παρόλο που καθάρισα το τζαμάκι του σένσορα, τα motes παραμένουν στη θέση τους. Αυτό είναι απόδειξη ότι είναι μέσα στο σένσορα. Το διαπίστωσα αυτό και με λίγη ισοπροπυλική αλκοόλη που με ένα βουρτσάκι έβαλα πάνω στον σένσορα. Τα motes άλλαξαν θέσεις και κάποια εξαφανίστηκαν.

 

Όμως δυστυχώς τώρα χάλασα το σένσορα. Και φαίνονται γραμμές από την αλκοόλη και κάποια επιπλέον motes...δηλαδή χειρότερη κατάσταση από ότι πριν.

 

Πρέπει τώρα να ξαναβάλω χέρι στο σένσορα. Δεν ξέρω αν τα καταφέρω.

 

Σε περίπτωση που δε βγάλω άκρη σκέφτομαι να απευθυνθώ σε κάποιον τεχνικό να μου καθαρίσει το σένσορα. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιον;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εσχάτη λύση είναι το service.

 

Έχω βρει δυο τεχνικούς και το αναλαμβάνουν αλλά δεν τους ξέρω προσωπικά και τυχαία τους βρήκα στο internet.

 

ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΩΝ

ΒΕΡΑΝΖΕΡΟΥ 13 ΑΘΗΝΑ

 

 

και

 

http//www.beazertech.com/el/

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάμε για service τελικά η απόλυτη καταστροφή με τις μεθόδους που δοκίμασα...

BAD-FLAT.thumb.jpg.ebbff4de1cd9b27d02eb4dd63df19e73.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.camerarepair.gr/company_gr.html

 

Κώστα πολύχρονος και καλά ξεμπερδέματα.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Δημήτρη, μακάρι να γίνει κάτι αλλιώς πάμε για άλλη κάμερα...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας

 

Ο σένσορας καθαρίστηκε και θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια τον Βαγγέλη Σουγλάκο και Άγγελο Κεχαγιά για τη βοήθεια που μου προσέφεραν.

 

Αυτό είναι το τελευταίο flat frame με την κάμερα συνδεδεμένη στο τηλεσκόπιο μου https//www.dropbox.com/home?preview=flat.jpg

 

Δυστυχώς η γραμμή δεν φεύγει και είναι όντως μια χαρακιά στο προστατευτικό κάλυμα του σένσορα.

 

Όμως τα καλά νέα τώρα

 

Αυτή είναι μια 20 λεπτη λήψη https//www.dropbox.com/home?preview=light-20min.jpg

 

Αυτή είναι η πάνω λήψη καλιμπραρισμένη μόνο με το flat frame https//www.dropbox.com/home?preview=light-20min---cal.jpg

 

Επιτυχία το flat έκανε για μια ακόμη φορά τα μαγικά του )

 

Η κάμερα είναι λειτουργική και έτοιμη για λήψεις.

 

Οπότε το θέμα κλείνει εδώ.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Καλημέρα και απο μένα, μόλις ''κατέστρεψα'' έναν προσοφθάλμιο (ευτυχώς κακό) με τη μέθοδο της ισοπροπανόλης οπότε θα ήθελα τα φώτα σας μήπως έκανα κάτι λάθος.

 

Ευτυχώς περιμένω τον hyperion 8mm από ώρα σε ώρα.

 

Έχω έναν 13mm που δεν έχει κανένα διακριτικό (πιθανώς και να είναι ξηλωμένος απο κιάλια) και έναν Barlow που επίσης δεν γράφει μάρκα. Και οι δύο ήταν πολύ βρώμικοι και αποφάσισα να τους καθαρίσω.

 

Πρώτα αφαίρεσα τα πολλά σκουπιδάκια μαλακά με ένα πινέλο καλλυντικών που είχε πολύ΄μαλακές τρίχες. Καλά μεχρι εδώ.

 

Μετά έριξα κάνα δυό σταγόνες απο το μίγμα που προτείνετε παραπάνω (περ.50% ισοπροπανόλη απο φαρμακείο και 50% ορός διπλοαποαποσταγμένος με την κόκκινη ετικέτα) σε κάθε πλευρά και το σκούπισα μαλακά με μία μπατονέτα.

 

Εδώ ήρθε το πρόβλημα. Παρόλο που καθάρισαν καλά, φαίνονται γρατζουνιές απο την κίνηση της μπατονέτας πολύ περισσότερο στον 13άρη παρά στον Barlow. Επίσης δεν στέγνωνε με τίποτα.

 

Μήπως δεν έπρεπε να τους σκουπίσω; Επίσης μήπως έπρεπε να ρίξω σκέτη ισοπροπανόλη χωρίς ορό;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο ειρωνεία καπως έτσι φαίνονται οι γρατζουνιές απο την κυκλική κίνηση της μπατονέτας. (χωρίς το δέντρο \:D/ )

images.jpg.fa25859ca6264a234f89c157b935fab6.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γρατσουνιές δεν προκαλεί το καθαριστικό αλλά η μη καθαρή μπατονέτα που περιέχει σκόνη. Καθάριζε τους προσοφθάλμιους με υγρό καθαρισμού φωτογραφικών φακών και μην φτιάχνεις υγρά ιδιοκατασκευές πάντως. Μουσκεύουμε την μπατονέτα με το υγρό και την τινάζουμε. Δεν θέλουμε να είναι πολύ και να τρέξει ανάμεσα στους φακούς. Αφού καθαρίσουμε και στεγνώσει γυαλίζουμε με άλλη καθαρή και στεγνή μπατονέτα. Φυσάμε εν ανάγκη απαλά και λίγο να θολώσει από την αναπνοή μας (απεσταγμένο νερό :cheesy: ). Το φύσημα κατά προτίμηση με καλαμάκι για να μην πάνε σταγονίδια σάλιου.

ΥΓ1 γιατί δεν ανοίγεις άλλο θέμα; 'Ίσως να ήταν καλύτερα.

ΥΓ2 γιατί δεν βάζεις φωτό του προσοφθαλμίου αντί για αστροΐχνη για να δούμε το πρόβλημα;

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ, thanks, Πάντως μου φαίνεται περίεργο πως γρατζουνίστηκε τόσο έυκολα και με βρεγμένη μπατονέτα και μαλακές κινήσεις. Ευτυχώς που το δοκίμασα πρώτα σε κακό προσοφθάλμιο.

 

Είμαι στη δουλειά τώρα οπότε θα ανεβάσω κανονική φώτο με την πρώτη ευκαιρία.

 

Δεν άνοιξα καινούρια κουβέντα γιατί νομίζω αφορά ακριβώς τον τίτλο της συζήτησης και ίσως είναι καλύτερα για τους επόμενους που θα ψάξουν για καθαρισμό να έχουν όλες τις πληροφορίες για την ισοπροπανόλη μαζεμένες και όχι σε διάσπαρτες συζητήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης