Jump to content

αγορά τηλεσκοπίου Orion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!!

Με ενδιαφέρει να πάρω ένα refractor 70'' observer από την Orion. Προσπάθησα να επικοινωνήσω με τον εκπρόσωπό της στο Ωραιόκαστρο, Aktistar, αλλά δεν τα κατάφερα. Ξέρετε αν το συγκεκριμένο κατάστημα συνεχίζει να λειτουργεί ή αν συνεχίζει να εκπροσωπεί την Orion;

Ευχαριστώ πολύ

Don''t grow up, it''s a trap.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Orion (USA) μπορείς να τα βρεις σε αυτό το μαγαζί: http://www.telescopeshop.gr/
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε ,

Για Orion, δες και αυτό το astroshop.eu

(απο αυτό το κατάστημα αγόρασα εγώ το Orion table dob μου , χωρίς κανένα πρόβλημα)

 

http://www.astroshop.eu/

Επειδή είναι απο την Ευρώπη, πιστέυω ότι θα έχουν χαμηλότερα μεταφορικά.

 

Τα Οριον τηλεσκοπια εδώ

http://www.astroshop.eu/telescopes/10/m,Orion

 

Καλή αγορά ότι κι αν αποφασίσεις....

 

Δημήτρης

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θέλεις το Orion; Το λέω γιατί η κατασκευάστρια εταιρία Synta έχει τα Celestron, τα Skywatcher και τα Orion που μέσες άκρες είναι αντίστοιχα (και έχουν αντίστοιχα μοντέλα), αλλά τα Orion ειδικά τα προωθεί κυρίως στην Αμερική. Οπότε για να τα βρεις στην Ευρώπη είναι πιθανό να πληρώσεις παραπάνω από το αντίστοιχο Celestron ή Skywatcher. Ανάλογα με το μοντέλο βέβαια, απλά λέω να είσαι λίγο "flexible" ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ δημήτρη και ecuador για τις απαντήσεις σας!!

Περισσότερο ήθελα να ξέρω πως έχω την επιλογή για orion, καθώς φημίζονται πολύ τα τηλεσκόπιά της. Δεν έχω κατάληξει εντελώς όμως ακόμα. Δε γνώριζα πως η ίδια εταιρία βγάζει και τα celestron και skywatcher. Καθώς ενδιαφέρομαι γενικότερα για 70'' διοπτρικό, ποιο θα μου προτείνατε, το CELESTRON

ASTROMASTER 70AZ με τη λαβή ή το SKYWATCHER 70/700 AZ2; Είναι και τα δύο ίδια ποιοτικά και το τρίποδό τους γερό και εύκολο στη χρήση;

Ευχαριστώ και πάλι!!

Don''t grow up, it''s a trap.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ δημήτρη και ecuador για τις απαντήσεις σας!!

Περισσότερο ήθελα να ξέρω πως έχω την επιλογή για orion, καθώς φημίζονται πολύ τα τηλεσκόπιά της. Δεν έχω κατάληξει εντελώς όμως ακόμα. Δε γνώριζα πως η ίδια εταιρία βγάζει και τα celestron και skywatcher. Καθώς ενδιαφέρομαι γενικότερα για 70'' διοπτρικό, ποιο θα μου προτείνατε, το CELESTRON

ASTROMASTER 70AZ με τη λαβή ή το SKYWATCHER 70/700 AZ2; Είναι και τα δύο ίδια ποιοτικά και το τρίποδό τους γερό και εύκολο στη χρήση;

Ευχαριστώ και πάλι!!

 

Οπτικά θα είναι ίδια, όπως είπαμε ο κατασκευαστής είναι ο ίδιος. Για τη βάση, δε μπορώ να πω αν αυτό με τη λαβή (το astromaster όπως βλέπω κυκλοφορεί και με AZ2) είναι καλύτερο - το ΑΖ2 έχει τουλάχιστον ένα slow motion control στον κάθετο άξονα που μπορεί να βοηθάει... Μην περιμένεις κάτι ιδιαίτερα γερό από το τρίποδο, αλλά φυσικά μιλάμε για πολύ ελαφριά τηλεσκόπια, οπότε είναι αντίστοιχο. Τι θέλεις να παρατηρείς; Γενικά τα τηλεσκόπια αυτά είναι κυρίως για τη Σελήνη, και τους πλανήτες, αλλά όχι σε μεγάλη μεγένθυνση (λόγω της alt-az στήριξης κυρίως) - π.χ. μην περιμένεις τον Άρη πάνω από κουκκίδα. Θα δεις βέβαια δακτυλίδια στον Κρόνο, δορυφόρους στο Δία, φάσεις στην Αφροδίτη. Άντε και κανένα σμήνος αστέρων...

Αν δε σε ενδιαφέρει η χρήση τη μέρα όπου ακόμα και το φτηνό alt-az αρκεί, θα απέφευγα τέτοιο είδος στήριξης (δηλαδή θα προτιμούσα equatorial ή dobsonian), ή θα πήγαινα για το AZ3 που έχει slow motion control σε δύο άξονες για να ακολουθείς πολύ πιο άνετα τα αντικείμενα (και με μεγαλύτερες μεγενθύνσεις) και θα σηκώνει στο μέλλον και μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. Γενικά αν μας πεις τί ακριβώς χρήση θες (και διαθέσιμα χρήματα), μπορεί να δώσουμε καλύτερες συμβουλές...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννοείς ότι λόγω alt-az στήριξης η μεγέθυνση δε θα ειναι μεγάλη; Παίζει ρόλο η βάση στις δυνατότητες μεγέθυνσης του τηλεσκοπίου; Δε το γνώριζα. Μήπως εννοείς πως επειδή φεύγει από το field of view το αντικείμενο γρήγορα λόγω της μεγέθυνσης, δε βολεύει να το "κυνηγάς" με την αλταζιμουθιακή στήριξη;

Από κει και πέρα, αυτή τη στιγμή μπορώ να διαθέσω γύρω στα 150 Ε. Ξέρω πως ένα τέτοιο τηλεσκόπιο λίγων ιντσών περιορίζει τα αντικείμενα που μπορείς να παρατηρήσεις στον ουρανό, αλλά τη δεδομένη στιγμή είμαι οκ μ'αυτό!! Το θέλω αποκλειστικά για τον έναστρο ουρανό, όχι για τη μέρα, και ναι, θα προτιμούσα ισημερινή στήριξη, αλλά ανεβαίνει και το κόστος.

Αλήθεια, για τους πλανήτες και για αυτή την τιμή, τι γνώμη έχετε για τα κατοπτικά; Εσείς τι προτείνετε;

Don''t grow up, it''s a trap.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως εννοείς πως επειδή φεύγει από το field of view το αντικείμενο γρήγορα λόγω της μεγέθυνσης, δε βολεύει να το "κυνηγάς" με την αλταζιμουθιακή στήριξη;

 

Μπράβο, αυτό είναι το ένα, και το δεύτερο είναι πως η φτηνή alt-az θα σου κουνάει με το παραμικρό, κάτι που γίνεται εντονότερο στις μεγαλύτερες μεγενθύνσεις. Γι' αυτό έλεγα αν κάποιος πάρει alt-az θα πρέπει να έχει τουλάχιστον slow motion χειριστήρια (π.χ. η στήριξη AZ3), αλλιώς θα είναι αρκετά εκνευριστικό για αστρονομική χρήση. Αλλά θα ξεπεράσεις το budget σου (π.χ. αυτό εδώ με AZ3 έχει 150, αλλά + 30 μεταφορικά - ενώ ίδια τιμή έχει και με ισημερινή). Θα πρότεινα γενικά να κοιτάξεις σε μεταχειρισμένο, αφού τα 150 Ευρώ θα πάνε αρκετά μακριά. Αλλιώς θα μπορούσες ίσως να δεις κάτι σε μικρό dobsonian όπως το Skywatcher heritage 100P που έχει 109 Ευρώ + 18 μεταφορικά (ίδια τιμή έχει και το Orion αλλά του λείπει ένα barlow). Γενικά δεν είμαι μεγάλος fan των dobsonian, αλλά σε τέτοια τιμή πιθανότατα να είναι ό,τι πιο εύχρηστο. Για πλανήτες δε θα είναι χειρότερο, αλλά θα είναι καλύτερο σε deep space. Ελπίζω να βοήθησα και όχι να έμπλεξα χειρότερα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, καθόλου. Σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, θα το ψάξω και γω λίγο ακόμη και θ'αποφασίσω!!

Να' σαι καλά ecuador!! :D

Don''t grow up, it''s a trap.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περισσότερο ήθελα να ξέρω πως έχω την επιλογή για orion, καθώς φημίζονται πολύ τα τηλεσκόπιά της. Δεν έχω κατάληξει εντελώς όμως ακόμα.

Εκείνα που, όπως γράφεις, φημίζονται πολύ, είναι τα "Orion Optics" (εγγλέζικη εταιρία που φτιάχνει κατοπτρικά και καταδιοπτρικά τηλεσκόπια), τα οποία έφερνε η Aktis όταν λειτουργούσε. Τα "Orion" (σκέτο) φημίζονται όσο τα Celestron και SkyWatcher, αφού πολλά διοπτρικά μοντέλα τους είναι κοινά και κατασκευάζονται από την κινέζικη Synta, η οποία έχει βελτιώσει σημαντικά την ποιότητά της τα τελευταία χρόνια. Αν ψάχνεις για ένα αξιοπρεπές και οικονομικό τηλεσκόπιο, μπορείς να επιλέξεις από οποιαδήποτε από τις τρεις εταιρίες (SkyWatcher, Celestron, Orion).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκείνα που, όπως γράφεις, φημίζονται πολύ, είναι τα "Orion Optics" (εγγλέζικη εταιρία που φτιάχνει κατοπτρικά και καταδιοπτρικά τηλεσκόπια), τα οποία έφερνε η Aktis όταν λειτουργούσε.

 

Να συμπληρώσω πως πλέον τα φέρνει το πλανητάριο Θεσσαλονίκης.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Αγαπητοί stargazers!!

 

Χρόνια πολλά και καλό Μάη σε όλους!!!

Σας ευχαριστώ για άλλη μία φορά για το χρόνο και τις συμβουλές σας ως προς την επιλογή τηλεσκοπίου. Τελικά πήρα το skywatcher 70/700 AZ2 και είναι πραγματικά υπέροχο!! Το έχω πάνω από ένα χρόνο και έχω δει καταπληκτικά πράγματα ακόμη και στον ουρανό τής Αθήνας. Βέβαια, είχα την τύχη και την ευκαιρία να το χρησιμοποιήσω και στον πολύ σκοτεινό ουρανό τής Στούπας στην Καλαμάτα, και εκεί ήταν μια αποκάλυψη!! Γενικά, έχω καταφέρει να δω και αντικείμενα που δε φανταζόμουν ότι είναι εφικτό με ένα μικρό τηλεσκόπιο, πράγμα το οποίο με χαροποίησε πολύ.

Τώρα ανυπομονώ για τη διάβαση τού Ερμή, με το πρόσφατα αποκτηθέν ηλιακό φίλτρο!!

Να 'στε καλά και πάλι και πολλά μπράβο και στους διαχειριστές τής σελίδας για την εκπληκτική και πολύ υπεύθυνη δουλειά που κάνουν!!

 

:D =D>

Don''t grow up, it''s a trap.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης