Jump to content

Έκλειψη Ηλίου - Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωινό της Παρασκευής 20 Μαρτίου 2015 θα έχουμε τη δυνατότητα να παρατηρήσουμε και από την Ελλάδα μια έκλειψη ηλίου. Στην Ελλάδα η έκλειψη θα είναι ορατή ως μερική έκλειψη με κάλυψη του ηλιακού δίσκου που θα κυμανθεί από το μισό της ηλιακής διαμέτρου στη βόρεια Ελλάδα (περίπου 40% κάλυψη του ηλιακού δίσκου) έως αρκετά κάτω της μισής ηλιακής διαμέτρου στη νότια Ελλάδα. Αντίστοιχα και η διάρκεια της έκλειψης θα είναι μικρότερη για τη νότιο Ελλάδα (περίπου δύο ώρες στην Κρήτη) και μεγαλύτερη έως και 20 λεπτά για τη Βόρεια Ελλάδα.

 

Παρακάτω θα βρείτε έναν προσεγγιστικό πίνακα με τις τοπικές ώρες που θα διαρκέσει η έκλειψη για τέσσερις πόλεις της Ελλάδας. Λίγο μετά τις 10:30 π.μ. θα πρέπει όλοι παρατηρητές στην Ελλάδα να είναι έτοιμοι.

 

Αθήνα

Έναρξη μερικής έκλειψης: 10:39

Μέγιστο έκλειψης: 11:43

Τέλος μερικής έκλειψης: 12:49

 

Θεσσαλονίκη

Έναρξη μερικής έκλειψης: 10:39

Μέγιστο έκλειψης: 11:45

Τέλος μερικής έκλειψης: 12:54

 

Πάτρα

Έναρξη μερικής έκλειψης: 10:35

Μέγιστο έκλειψης: 11:40

Τέλος μερικής έκλειψης: 12:47

 

Ηράκλειο

Έναρξη μερικής έκλειψης: 10:42

Μέγιστο έκλειψης: 11:42

Τέλος μερικής έκλειψης: 12:44

 

Ακριβείς ώρες για συγκεκριμένο τόπο μπορείτε να βρείτε στον εξής δικτυακό τόπο:

http://xjubier.free.fr/en/site_pages/solar_eclipses/TSE_2015_GoogleMapFull.html

Κάνοντας κλικ σε έναν τόπο θα πάρετε πληροφορίες για την έναρξη και λήξη της έκλειψης καθώς και το μέγιστο στη συγκεκριμένη περιοχή. Προσοχή να δοθεί στο ότι όλες οι ώρες είναι UT δηλαδή θα πρέπει να προσθέσετε 2 ώρες για να έχετε τη χειμερινή ώρα Ελλάδος.

 

Η παρατήρηση της έκλειψης πρέπει να γίνει μόνο με τα ειδικά ηλιακά φίλτρα όπως περιγράφονται στο σχετικό θέμα: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15712

Μεγάλη προσοχή πρέπει να δοθεί να μην παρατηρηθεί η έκλειψη χωρίς τη χρήση ειδικών φίλτρων ακόμα και αν απλά κοιτάζετε με τα μάτια σας. Υπάρχει κίνδυνος σοβαρής βλάβης στην υγεία των οφθαλμών.

 

Ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να δει κανείς την έκλειψη με κιάλια ή τηλεσκόπιο είναι με την αγορά του ηλιακού φίλτρου Baader Astrosolar. Επίσης, τα ειδικά γυαλιά παρατήρησης έκλειψης μπορούν να δείξουν την έκλειψη χωρίς άλλο οπτικό βοήθημα. Σε κάθε περίπτωση, απαιτείται προσοχή και τήρηση των προδιαγραφών του κατασκευαστή.

 

Μπορεί στην Ελλάδα να δούμε την έκλειψη ως μερική ωστόσο σε κάποια λίγα μέρη του κόσμου θα είναι ορατή ως ολική. Συγκεκριμένα, η έκλειψη θα είναι ορατή από σημεία του βόρειου ατλαντικού στα οποία περιλαμβάνονται και νησιά Φερόε και τα νησιά Σβάλμπαρντ. Ανάμεσα στους τολμηρούς ταξιδιώτες για την παρακολούθηση της ολικής έκλειψης θα υπάρχουν και αρκετοί Έλληνες ερασιτέχνες αστρονόμοι!

 

Ευχόμαστε καλές παρατηρήσεις σε όλους και καλή επιτυχία και στις ελληνικές αποστολές για την παρατήρηση της ολικής έκλειψης!

 

links:

 

Ηλιακή παρατήρηση στο AstroVox forum: http://www.astrovox.gr/forum/viewforum.php?f=28

Φωτογράφιση ηλιακού συστήματος στο Astrovox Forum: http://www.astrovox.gr/forum/viewforum.php?f=36

Φωτογραφικό αρχείο ηλιακών εκλείψεων στη γκαλερί του Astrovox: http://www.astrovox.gr/forum/album_cat.php?cat_id=81

 

eclipse-max.png.8f23eda2099f69ff696c339b826111f4.png

Το μέγιστο της έκλειψης όπως θα φανεί από την κεντρική Ελλάδα (Αθήνα).

 

eclipse-simulatino-athens.mp4

Βίντεο προσομοίωσης της έκλειψης όπως θα είναι ορατή από την Αθήνα

 

SE2015Mar20T.thumb.GIF.3c3ce988550b88f924aae58e0085a9ea.GIF

Παγκόσμια ορατότητα έκλειψης

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτη την φορα σιγουρα θα την παρτατηρησω μαζι με τον ελαχιστο εξοπλισμο μου που αποτελειτε απο την καμερα μου και ενα γυαλι ηλεκτροκολλησης Νο14 ασφαλεστατο...

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι σίγουρος οτι τα γυαλιά ηλεκτροκόλλησης ή άλλα αυτοσχέδια φίλτρα όπως CD, καπνισμένα γυαλία είναι ασφαλή γαι την παρατήρηση του ηλίου :!: Θα ήταν καλύτρο να προμηθευτείς κάποιο ειδικό φίλτρο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γυαλί ηλεκτροκόλλησης #14 (και μόνο αυτό) έχει επαρκή σκότιση του ειδώλου αλλά για πρακτικούς λόγους (δεν είναι πάντα εύκολο να το βρεις ενώ είναι εύκολο να γίνει κάποιο μπέρδεμα με τους αριθμούς, κυκλοφορία "κινέζικων" προϊόντων) δεν προτείνουμε κανείς να στραφεί σε αυτή τη λύση. Αυτό το κάνανε πριν 10-20 χρόνια που τα ειδικά φίλτρα ήταν δύσκολο να βρεθούν ή πολύ ακριβά.

 

Εμείς επιμένουμε όλοι να αγοράσουν μόνο τα ειδικά, ασφαλή φίλτρα από τα αστρονομικά καταστήματα. Επαναλαμβάνω πως η πιο εύκολη, ασφαλής και με ποιοτικό είδωλο λύση είναι το Baader Astrosolar.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ερώτηση.

Με τα γυαλιά παρατήρησης, μπορείς να δεις τον ήλιο μέσα από κυάλια ή τηλεσκόπιο ή κάνουν μόνο για παρατήρηση με γυμνό μάτι;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σωκράτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, είναι επικίνδυνο να κοιτάξεις με τα γυαλιά το είδωλο σε ένα αφιλτράριστο τηλεσκόπιο ή κιάλια. Αυτό συμβαίνει διότι η πυκνότητα του φίλτρου είναι τέτοια ώστε να αποκόβει αρκετό ηλιακό φως ΠΡΙΝ αυτό ενισχυθεί από το τηλεσκόπιο.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμπειρία ζωής είναι να βρεθείς κάποιος στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή ώστε να απολαύσει την ολική έκλειψη ηλίου. Όπως είχε γίνει και με το Καστελόριζο το 2006. Η ολικότητα αυτή τη φορά είναι μέσα στον Ατλαντικό

 

http//www.travelquesttours.com/tours/2015-faroe-islands-total-solar-eclipse/welcome/

 

Για να πας εκεί ή θα πρέπει να είναι κανείς πλούσιος ή να έχει κλείσει ομαδικά πολλούς μήνες πριν.

Κάποιοι Έλληνες θα πάνε από όσο ξέρω οπότε θα ζήσουν μια εμπειρία ζωής για μια ακόμη φορά. Τα συναισθήματα δεν περιγράφοντε.

 

Για εμας τους κοινούς θνητούς θα αρκεστούμε στις φωτογραφίες της ολικότητας που θα δημοσιευτούν στο astrovox )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!

 

Με αφορμή την επερχόμενη έκλειψη ηλίου θα ήθελα να αγοράσω ένα ηλιακό φίλτρο.

Διάβασα στο φόρουμ για το Baader Astrosolar. Εγώ έχω το Celestron Astromaster 70AZ. Μπορείτε να με διαφωτίσετε για το αν κάνει στο τηλεσκόπιο μου αυτό το φίλτρο και επίσης από που μπορώ να το προμηθευτώ?

 

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα φίλτρα της Baader ποιές είναι οι διαφορές στα φίλτρα 5 και 3.8 (δηλ. στο "απλό" και στο φωτογραφικό) [πάντα στη φωτογράφιση] ; Περισσότερες λεπτομέριες; Πιο λαμπρό είδωλο; Που θα μπορούσα να βρω περιςςότερες πληροφορίες για την φωτογράφιση εκλείψεων/ήλιου;

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tελικα θα παρω το φιλτρο που εχω και θα το χρησιμοποιησω για να δω τον ηλιο δηλαδη το baader astrosolar....Κατι θα βρω να κανω μιας και θα ειμαι απο σχολειο! :mrgreen:

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα φίλτρα της Baader ποιές είναι οι διαφορές στα φίλτρα 5 και 3.8 (δηλ. στο "απλό" και στο φωτογραφικό) [πάντα στη φωτογράφιση] ; Περισσότερες λεπτομέριες; Πιο λαμπρό είδωλο; Που θα μπορούσα να βρω περιςςότερες πληροφορίες για την φωτογράφιση εκλείψεων/ήλιου;

Ευχαριστώ

 

Το φωτογραφικό είναι καλύτερο για τη φωτογράφιση διότι σου επιτρέπει να πάρεις μικρότερες εκθέσεις. Αν σκοπεύεις μόνο να φωτογραφίσεις, μπορείς να το πάρεις αλλά θέλει προσοχή πως δεν πρέπει να το χρησιμοποιήσεις για να δεις ο ίδιος, συμπεριλαμβανομένου μέσα από οπτικό σκόπευτρο φωτογραφικής μηχανής.

 

Αν γράψεις "φωτογράφιση ήλιου" στην αναζήτηση της κεντρικής σελίδας θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία ερώτηση.

Με τα γυαλιά παρατήρησης, μπορείς να δεις τον ήλιο μέσα από κυάλια ή τηλεσκόπιο ή κάνουν μόνο για παρατήρηση με γυμνό μάτι;

 

Την προηγούμενη την είδα και με τα γυαλιά μπροστά από τα κιάλια και δούλεψε, αλλά η κατασκευή φίλτρων για τα κιάλια από το Astrosolar είναι προτιμότερη. Τα γυαλιά μπορούν να καλύψουν μόνο μικρά κιάλια, 21-30mm και υπό προϋποθέσεις (απόσταση φακών και σχήμα).

Είναι εργάσιμες ώρες και τα κιάλια η τα γυαλιά μπορούν να βολέψουν αρκετό κόσμο που δεν μπορεί να στήσει τηλεσκόπιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την προηγούμενη την είδα και με τα γυαλιά μπροστά από τα κιάλια και δούλεψε
Αυτό που λες είναι από μόνο του πολύ επικίνδυνο, άσχετα τι λες μετά. Τα γυαλιά είναι για άλλη δουλειά και το σχήμα τους δεν επιτρέπει σωστό και ασφαλές κράτημα με ένα χέρι, ώστε με το άλλο να κρατάμε κιάλια, ούτε στήριξή τους με ιδιοκατασκευή. Δε μιλάω καν για το πόσο μικρά είναι για να καλύψουν επιφάνεια φακού έστω μικρών κιαλιών.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είπα απλώς την αλήθεια, περιέγραψα ένα γεγονός.

 

Τα κιάλια ήταν μικρά, Pentax 8x30 και κρατούσα με τους δείκτες τα γυαλιά στη θέση τους. Επικίνδυνο μάλλον είναι, αλλά το δοκίμασα από περιέργεια. Και επικίνδυνο είναι να φύγουν τα γυαλιά από τα μάτια σου ή από τα γυαλιά μυωπίας επίσης, από χαρτόνι είναι εξάλλου.

 

Άλλωστε η εικόνα του Astrosolar είναι καλύτερη. Τα γυαλιά που έχω δείχνουν ένα σκούρο πορτοκαλί ήλιο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας!

 

Με αφορμή την επερχόμενη έκλειψη ηλίου θα ήθελα να αγοράσω ένα ηλιακό φίλτρο.

Διάβασα στο φόρουμ για το Baader Astrosolar. Εγώ έχω το Celestron Astromaster 70AZ. Μπορείτε να με διαφωτίσετε για το αν κάνει στο τηλεσκόπιο μου αυτό το φίλτρο και επίσης από που μπορώ να το προμηθευτώ?

 

Ευχαριστώ!

 

Καλημέρα κοντοχωριανή μου!!!

Εγώ το έχω πάρει και είμαι ευχαρειστημένος!!! Επίσης, με το τηλεσκόπιο που έχεις, θα δεις μόνο

κηλίδες, δυστυχώς όχι τίποτε περισσότερο. Μπορείς να το προμηθευτείς από το Πλανητάριο

Θεσσαλονίκης.

www.planitario.gr

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επικίνδυνο μάλλον είναι, αλλά το δοκίμασα από περιέργεια. Και επικίνδυνο είναι να φύγουν τα γυαλιά από τα μάτια σου ή από τα γυαλιά μυωπίας επίσης, από χαρτόνι είναι εξάλλου.

 

Ο ήλιος είναι επικίνδυνος σε κάθε περίπτωση αλλά η παρατήρηση μέσα από αφιλτράριστη οπτική διάταξη είναι πολύ πολύ πιο επικίνδυνο γι'αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους αναγνώστες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί. Παλιότερα τα τηλεσκόπια είχαν φίλτρα που έμπαιναν στον προφοσθάλμιο. Αυτά αποσύρθηκαν καθώς σε πολλές περιπτώσεις έσπαγαν από την υψηλή θερμότητα που συγκεντρωνόταν. Γι'αυτό φιλτράρουμε τις οπτικές διατάξεις κατά την είσοδο του φωτός.

 

Ενόψει της έκλειψης θα ήθελα να τονίσω πως για να γίνει η ζημιά χρειάζεται μικρό χρονικό διάστημα, ενδεχομένως μικρότερο από το χρόνο αντίδρασης να απομακρύνουμε τα μάτια μας. Συνεπώς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, να στερεώνουμε με σταθερό τρόπο τα φίλτρα και να τα χρησιμοποιούμε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να νιώσουμε πόνο ή θάμβωση όταν γίνεται η ζημιά. Μπορεί ένα φίλτρο ιδιοκατασκευής να μοιάζει αρκετά σκοτεινό στο οπτικό φάσμα και τα μάτια μας να νομίζουν ότι όλα είναι εντάξει αλλά ακτινοβολία εκτός του ορατού φάσματος να κάνει τη ζημιά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας χρήσιμος οδηγός για την ασφαλή παρατήρηση, με οδηγίες για όλους τους τρόπους παρατήρησης των εκλείψεων:

http://www.popastro.com/help/help.php?title_pag=How%20to%20safely%20view%20the%20March%2020%20Solar%20Eclipse

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επικίνδυνο μάλλον είναι, αλλά το δοκίμασα από περιέργεια. Και επικίνδυνο είναι να φύγουν τα γυαλιά από τα μάτια σου ή από τα γυαλιά μυωπίας επίσης, από χαρτόνι είναι εξάλλου.

 

Ο ήλιος είναι επικίνδυνος σε κάθε περίπτωση αλλά η παρατήρηση μέσα από αφιλτράριστη οπτική διάταξη είναι πολύ πολύ πιο επικίνδυνο γι'αυτό θα ήθελα να παρακαλέσω όλους τους αναγνώστες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί. Παλιότερα τα τηλεσκόπια είχαν φίλτρα που έμπαιναν στον προφοσθάλμιο. Αυτά αποσύρθηκαν καθώς σε πολλές περιπτώσεις έσπαγαν από την υψηλή θερμότητα που συγκεντρωνόταν. Γι'αυτό φιλτράρουμε τις οπτικές διατάξεις κατά την είσοδο του φωτός.

 

Ενόψει της έκλειψης θα ήθελα να τονίσω πως για να γίνει η ζημιά χρειάζεται μικρό χρονικό διάστημα, ενδεχομένως μικρότερο από το χρόνο αντίδρασης να απομακρύνουμε τα μάτια μας. Συνεπώς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, να στερεώνουμε με σταθερό τρόπο τα φίλτρα και να τα χρησιμοποιούμε σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Επίσης, δεν είναι απαραίτητο να νιώσουμε πόνο ή θάμβωση όταν γίνεται η ζημιά. Μπορεί ένα φίλτρο ιδιοκατασκευής να μοιάζει αρκετά σκοτεινό στο οπτικό φάσμα και τα μάτια μας να νομίζουν ότι όλα είναι εντάξει αλλά ακτινοβολία εκτός του ορατού φάσματος να κάνει τη ζημιά.

 

Κάπου χάθηκε το νόημα και αισθάνομαι πως πρέπει να το ξεκαθαρίσω. Φυσικά είναι επικίνδυνη η αφιλτράριστη θέαση του ηλίου, κλπ, κλπ.

 

Εγώ είπα πως χρησιμοποίησα τα φίλτρα των "γυαλιών" μπροστά από τα κιάλια (όπως και έφτιαξα φίλτρα από Mylar για τα ίδια τα κιάλια), οπότε σε καμμία περίπτωση δεν μιλάω για αφιλτράριστη θέαση. Ούτε το φίλτρο είναι ιδιοκατασκευή, είναι εγκεκριμμένο φίλτρο από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης.

 

Πως ανέκυψε θέμα από ότι είπα δεν το καταλαβαίνω με βάση τους κανόνες μιας λογικής συζήτησης.

 

Φωτογραφία από το περιστατικό, 3/11/13. Βλέπετε φίλτρο στο διοπτρικό, φίλτρα και στα Pentax. Κάτω από τα κιάλια είναι ορατά τα γυαλιά. Το μέγεθός τους βόλεψε να τα βάλω μπροστά από τα Pentax και είχα μια φιλτραρισμένη παρατήρηση του ηλίου.

 

 

Φίλτρα παντού.

EMSTS.thumb.jpg.58f75f3d8feb93d5fb80c2d77914ea68.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω καταλάβει την αρχική ερώτηση του φίλου αν είναι ασφαλές να φοράει τα γυαλιά της έκλειψης και να κοιτάει από κιάλια ή τηλεσκόπιο και σε αυτό αναφέρθηκα. Μπορεί και να έγινε παρερμηνεία.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 1014, ιδιαίτερα όταν πρόκειται να δουν από τα τηλεσκόπια άτομα που δεν έχουν εμπειρία, όπως μαθητές κλπ.

Στην διάβαση της Αφροδίτης του 2004 συνέβη το εξής. Είχαμε βάλει το φίλτρο με χαρτονένια κατασκευή σε νευτώνειο. Μετά από λίγη ώρα, ζεστάθηκε το τηλεσκόπιο και ο αέρας διογκώθηκε και τίναξε την κατακσευή σαν τάπα από σαμπάνια. Ευτυχώς δεν παρατηρούσε κανείς εκείνη την ώρα. Πολλή προσοχή λοιπόν και μπόλικες χαρτοταινίες για παραπάνω ασφάλεια.

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ήθελα να ρωτησω κάτι άλλο. Εχει παρατηρήσει κανείς να δημιουργούνται μικρες καφετι "φουσκάλες" στο φίλτρο μετά απο παρατήρηση; Μοιάζει κυριολεκτικα σαν κάψιμο. Έχει τυχει σε κανέναν; Απο την εσωτερική πλευρά δεν έχει φανεί κάποια αλλοίωση και ουτε δείχνει να επηρεάζεται το είδωλο. Μήπως όμως δεν ειναι ασφαλές και μπορεί στην πορεία να μου βγάλει τα μάτια; Το απογευμα θα ανεβάσω φώτο.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιαυτό προτείνεται να κάνεις τρυπούλες με μια καρφίτσα στη στεφάνη (όχι μπροστά στο φίλτρο, προσοχή, μόνο στη στεφάνη) και αν υπάρχει άνεμος το κρατάμε και με το χέρι μας για σιγουριά.

 

Στην δουλειά μου βλέπεις συχνά την προτροπή σε διάφορες κλινικές οδηγίες "use common sense". Το πρόβλημα είναι πως η κοινή λογική δεν είναι ομοιογενώς κατανεμημένη στον πληθυσμό και ακόμη και αν υπάρχει άλλες αστοχίες μπορεί να προκύψουν από αφηρημάδα, αισθητηριακή υπερφόρτωση, συγκυρίες κλπ.

 

Αν όμως καταλήξουμε πως και η φιλτραρισμένη θέαση είναι επικίνδυνη, μην κάνουμε τίποτε, ας κάτσουμε σπίτι μας να δούμε τηλεόραση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να σας φανεί χαζή η ερώτηση μου αλλά καθώς δεν μπορώ να βρώ την απάντηση στο διαδίκτυο θα ήθελα να σας ρωτήσω με ποιόν τρόπο ένα αυτοσχέδιο φίλτρο που απλά σκοτεινιάζει την εικόνα μπορεί να βλάψει το μάτι μας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τι εννοείς με αυτοσχέδιο;; καπνισμένο γυαλί, cd, φιλμ, ή αυτοσχέδια στήριξη για κανονικό ηλιακό φίλτρο;;

 

Αν εννοείς τα πρώτα, μπορεί να σκοτεινιάζει το φως αλλά δεν σκοτεινιάζουν οι αόρατες ακτινοβολίες όπως υπεριώδεις και υπέρυθρες.

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης