Jump to content

Γελάστε με την ψυχή σας!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το επίσημο έγγραφο...

 

https://myschool.sch.gr/help/solar_eclipse.pdf

 

Χωρίς σχόλια

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήταν για γέλια αν δεν ήταν για κλάματα. Εξοργιστική η άγνοια του υπουργείου, όπως απεικονίζεται στο κείμενο!

Ωστόσο, με δεύτερη σκέψη, υπάρχει μια λογική: Η φυσική περιέργεια των παιδιών θα οδηγούσε κάποιους στο να προσπαθούν επίμονα και με πρόχειρα μέσα "να δούν κάτι". Έχω δει παιδιά να συνδυάζουν τα ...γυαλιά ηλίου τους και να προσπαθούν να δούν το φαινόμενο (φυσικά τους σταμάτησα αμέσως). Δηλ. κάτι που δεν θα σκέφτονταν ποτέ να κάνουν μια κοινή (και λίγο πιο επικύνδυνη) μέρα, θα το κάνανε με άγνοια κινδύνου την ώρα της έκλειψης.

Άρα μήπως είναι προτιμότερο να μην εκτεθούν καθόλου στον κίνδυνο που προέρχεται από την άγνοιά τους, αφού είναι αδύνατο να γίνουν όλοι σε μιά μέρα γνώστες και πειθαρχημένοι;

Πάντως το κείμενο της εγκυκλίου θα ήταν προτιμότερο να αναφέρεται στον αυτονόητο κίνδυνο που υπάρχει οποιαδήποτε μέρα και να εξηγεί ότι ο κίνδυνος ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ και στη διάρκεια μιας μερικής έκλειψης.

ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΥΧΑΙΑ: Ο ΗΛΙΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΑ ΓΥΑΛΙΑ/ΦΙΛΤΡΑ Η ΟΡΓΑΝΑ ΠΟΥ ΜΕΙΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΤΟΥ (ΟΡΑΤΗ ΚΑΙ ΑΟΡΑΤΗ) ΠΟΛΛΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΦΟΡΕΣ.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μαζική υστερία είναι ο κανόνας σε θέματα που αφορούν την εκπαίδευση. Το κράτος εμφανίζει μητρική συμπεριφορά, περνώντας από την μακάρια αδιαφορία στην υπερεμπλοκή σε χρόνο dt (και αντιστρόφως στον ίδιο χρόνο). Απλώς θυμηθείτε τις μηνιγγίτιδες ή τα ατυχήματα σε πενθήμερες εκδρομές, ή τα περιστατικά bullying που έρχονται στη δημοσιότητα, μια φορά για κάθε 100000 πραγματικές περιπτώσεις.

Από την άλλη, σε μαζικούς πληθυσμούς αυξάνει η πιθανότητα ανόητης συμπεριφοράς για στατιστικούς έστω λόγους. Ένας αφελής να πάθει ζημιά και θα πρέπει να κοπούν κεφάλια, οπότε προσέχουμε για να έχουμε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακούστε και το τραγελαφικό από την Πάτρα.

 

Ο Ωρίων είχε εκδήλωση παρατήρησης της έκλειψης στην κεντρική πλατεία της Πάτρας. Στον ίδιο χώρο, υπήρχαν και κάποια σχολεία που είχαν κανονίσει περίπατο. Λόγω της εγκυκλίου, δεν άφησαν τα παιδιά να δουν την έκλειψη ούτε από τα ηλιακά μας τηλεσκόπια παρόλο που είχαν την ευτυχή σύμπτωση να έχουν περίπατο ακριβώς στο χώρο που παρατηρούσαμε την έκλειψη ](*,)

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντως το θετικό είναι οτι επιτρέπεται (αλήμονο!) να διοργανωθουν δράσεις (άρα ίσως και παρατηρήσεις) σχετικά με την έκλειψη στα σχολεία, καθώς και το γεγονός πως προτρέπεται η παρακολούθηση της έκλειψης απο το διαδϊκτυο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντί να τους εξηγήσεις το πρόβλημα και να τους βάλεις να φτιάξουν χειροτεχνία μια pinhole camera και να τα βγάλεις έξω να το δούνε, τους χώνεις μέσα στην έκλειψη λες και είμαστε στο 4000 π.Χ. και φοβόμαστε μη μας κάψει ο Θεός Ήλιος... 'Ασε που κινδυνεύεις να το κάνεις "απαγορευμένο" και να πάνε να κοιτάνε τον ήλιο τα παιδιά μετά γιατί σου λέει από τις 13:00 και μετά είναι ασφαλές!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σϊγουρα δεν είναι η καλύτερη τακτική. Παρόλα αυτά πρέπει να παραδεχθούμε πως δεν μπορούμε να ειμάστε σϊγουροι πως όλα τα παιδιά θα παρατηρήσουν ασφαλώς την έκλειψη και όπως τονίζουμε όλοι με κάθε ευκαιρία η ασφάλεια είναι πολύ σημαντική. Είναι ενθαρρυντικό όμως πως προσπάθησαν να βρούνε λύση μέσω live streaming κλπ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να χάσουν μια έκλειψη παρά να μείνουν τυφλά μια ζωή.. Από τη στιγμή που δεν υπήρχαν τα εχέγγυα οτι κανείς δε θα κοιτάξει με γυμνό μάτι, καλύτερα όλοι στη στάνη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια δεν ηξερα για την εγκύκλιο, και τώρα την διάβασα απο σας!!!

Αλλα μου έκανε εντύπωση γιατι σήμερα που ηρθαν τα παιδια 5 και 7χρονών αντίστοιχα απο νηπια και δημοτικο,ναι μεν ειχαν δει την εκλειψη ζωντανα απο το ίντερνετ, αλλα απτηναλλη μου ειπε η γυναικα οτι ειδικα ο μικρος, ηταν φοβισμένοι και περπατουσαν σκυφτοι τοιχο τοίχο! Καλα λεω τι του ειπαν στο σχολειο, τους ειπαν να μην κοιταξουν τον ήλιο με τα ματια γιατι θα καουν ή θα τυφλωθουν!!!

Εν τω μεταξυ ο μικρος μονο που δεν εκλαψε γιατι η δασκαλα δεν το ειπε στην γυναικα μου να την προστατεψει!!!

Απιστευτο!!!σπερνουμε τον φόβο!

Εν τω μεταξυ εγω τους ειχα πει την προηγουμενη εβδομαδα, ότι απαγορευεται να τον κοιτανε με τα κυαλια και μαλιστα τους προετρεψα να προσπαθήσουν να τον δουν με γυμνα ματια,πραγμα που δεν καταφεραν αλλα τους εφυγε και η περιέργεια!!!

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης να θυμήσουμε ότι η υπεριώδης ακτινοβολία είναι επικίνδυνη για τα μάτια μας...

 

Και η υπέρυθρη μια χαρά επικίνδυνη είναι, ενέργεια μεταφέρει και δεν είναι ορατή. Γι' αυτό αν φωτογραφίσουμε τον ήλιο με υπερυθρο φίλτρο χρησιμοποιούμε live view - αν και με γυμνό μάτι μας φαίνεται μαύρο σαν ηλιακό φίλτρο, δεν είναι. Φυσικά αν δεν έχουμε φίλτρο, πρώτα θα την πάθουμε από την υπεριώδη, αλλά γενικά η εγκύκλιος είναι για κλάματα... Μιλάμε για σκοταδισμό...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην επόμενη έκλειψη, το υπουργείο παιδείας θα διατάξει να σφαχτούν παρθένες :P

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην επόμενη έκλειψη, το υπουργείο παιδείας θα διατάξει να σφαχτούν παρθένες :P

 

 

\:D/ ](*,) ](*,) =D>

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πληροφορήθηκα πως παρόμοια εγκύκλιος κυκλοφόρησε και στα σχολεία στην Γερμανία και να πω την αλήθεια καταλαβαίνω τον λόγο. Ακόμη θυμάμαι την προηγούμενη έκλειψη πριν 15+ χρόνια που όλοι όντας περίεργοι είχαμε βγει έξψ με αρνητικά φιλμς, CD και όλες τις πατέντες και εγώ με γυαλιά οξυγονοκόλλησης. Με την δημοσιότητα που πήρε το θέμα πως να εξηγήσεις / ζητήσεις από μικρά παιδιά σε κάθε σχολείο σε κάθε γωνιά της Ελλάδας να εφοδιαστούν με ειδικά γυαλιά ή διαφορετικά να μην 'ειναι περίεργα' και να αγνοήσουν την έκλειψη? Και καλά εγώ εξήγησα στον κύκλο μου και σε μεγάλες πόλεις υπήρχσν οργανωμένες εκδηλώσεις. Πως διαφορετικά μπορείς να εξασφαλήσεις πως κανένα παιδάκι δεν θα πάθει κάποια ζημιά? Η λύση για μένα θα ήταν ένα οργανωμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης / ενημέρωσης μετά από επιστημονική προετοιμασία αλλά δυστυχώς αυτά στις μέρες μας είναι πολυτέλειες. Στην Ολλανδία ξέρω πως μια μεγάλη αλυσίδα οπτικών διένεμε δωρεάν τα ειδικά γυαλιά και υπήρχε ενημερωτική καμπάνια...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα τα λες αλλα αυτο το περπατατε με χαμηλα το κεφάλι μην τυχόν δειτε την εκλειψη,δημιουργει ενα φοβο και καμια φορα αυτο μεταδίδεται και παραμένει στο μυαλο σαν την σωστη αντίδραση...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας το λεω με ολη μου την ψηχη οτι ολοι οσοι εβγαλαν αυτη την εντολη ειναι ηλιθιοι!Εγω δεν καταφερα να δω την εκλειψη με τα ειδικα μου γυαλια γιατι το χαρτι στην πορτα ελεγε "Λογω εκλειψης θα παραμεινετε στο σχολειο"...Μολις το ειδα αυτο σκεφτηκα να παρω την μανα μου τηλεφωνο να παω σπιτι να δω αυτη τη εκλειψη...Αναθεωρησα μετα.Τουλαχιστον στις 12:30 καταφερα να την δω μεσα απο το παραθυρο....ΕΛΕΟΣ!Ποιος τα πιστευει αυτα???Το να κοιτας τον Ηλιο με γυμνο ματι με η χωρις εκλειψη ειναι το ιδιο επυκυνδηνο...Τι να πω?ΕΛΕΟΣ και παλι ΕΛΕΟΣ!

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποσα χρόνια πίσω είμαστε?

FB_IMG_1427046890207.jpg.470d0767ae9049ffa9742e324993dcd5.jpg

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

AΥΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.....ΧΑΛΙΑ!

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως μόλις άκουσα την είδηση , έδωσα στο νηπιαγωγείο της κόρης μου ηλιακό φίλτρο της Baader και ένα ένα βγήκαν έξω και είδαν την έκλειψη και ήταν χαρούμενα τόσο τα παιδιά όσο και οι δασκάλες. Μάλιστα απόρησα γιατί δεν ζήτησαν από τους γονείς ή από τον σύλλογο να αγοράσουν γυαλάκια ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Αγγλία πάντως τα σχολεία βγάλανε τα παιδιά έξω για να δούνε την έκλειψη. Στο πάρκο που είμασταν εμείς ήταν 3 σχολεία. Είχαν φροντίσει όλα τα σχολεία φυσικά είτε μόνα τους είτε μέσω ερασιτεχνικών αστρο-οργανώσεων και ήταν πλήρως εξοπλισμένα. Άλλα σχολεία κάναν και παραπάνω, π.χ. 200 σχολεία συμμετείχαν σε ένα πρόγραμμα που μάζευε δεδομένα θερμοκρασίας από όλη τη χώρα κατά τη διάρκεια της έκλειψης. Σε όλη την Ευρώπη προετοιμαζόντουσαν μήνες, το υπουργείο ανακάλυψε ότι θα γίνει έκλειψη το προηγούμενο βράδυ και πανικοβλήθηκε. Θα το είδε ο υφυπουργός κατά τύχη στην εφημερίδα όταν τη σήκωσε να διαβάσει τα ζώδια...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[-X Ελπιζω να βρεθει καποιος να στειλει τον υπευθυνο αυτης της πραξης σπιτι του, ειναι επικυνδινος για την παιδεια και την κοινωνια μας. Το μαθαμε οταν γυρισαμε απο τα Φεροε στην Κοπενχαγη, και η αντιθεση αυτης της ειδησης με το θαυμα που παρακολουθησαμε το πρωι ηταν αδιανοητη για εμας.

Την επομενη φορα μπορει να δωσουν οδηγια να καουν τα βιβλια αστρονομιας. Πρεπει οι γονεις να αντιδρουν σε τετοιες περιπτωσεις σκοταδισμου.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε όλη την Ευρώπη προετοιμαζόντουσαν μήνες, το υπουργείο ανακάλυψε ότι θα γίνει έκλειψη το προηγούμενο βράδυ και πανικοβλήθηκε.

 

Νομίζω πως εκεί είναι όλη η ουσία. Το γεγονός πως το έγγραφο στάλθηκε ως επείγον την παραμονή δείχνει πως κανείς δεν ήταν προετοιμασμένος για τίποτα και όλα έγιναν σε κλίμα πανικού. Φυσικά σε κλίμα πανικού τίποτα δε γίνεται σωστά. Επιπλέον, το έγγραφο απέτυχε να διασαφηνίσει το γεγονός πως στην έκλειψη δεν έχουμε κάποια επιπλέον επικίνδυνη ακτινοβολία αλλά πως οι κίνδυνοι ισχύουν πάντοτε όσον αφορά το να κοιτάμε τον ήλιο. Κατά τη διάρκεια της έκλειψης πολλοί γονείς που είχαν ακούσει για το απαγορευτικό μάς ρώταγαν που οφείλεται η επικινδυνότητα της έκλειψης. Σχεδόν όλοι είχαν πειστεί πως υπάρχει κάτι ξεχωριστό που συμβαίνει στην έκλειψη και το χαρτί του υπουργείου μάλλον μπερδεύει παρά βοηθάει σε αυτό το κομμάτι.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tελος Παντων...Υγεια πανω απο ολα και θα τα ξαναπουμε στις 21/6/2020 οποτε και θα γινει αλλη εκλειψη Ηλιου...Δεν μας κρατουν οι καθηγητες!!

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πηγαίνοντας την προηγούμενη μέρα να πάρω τον μικρό από το δημοτικό άκουσα την διευθύντρια και μια δασκάλα του σχολείου να μιλούν για "μαντίλες" ,για γυαλιά ηλίου και για μπαγλάρωμα όλων τον παιδιών κατά την ώρα του φαινομένου μέσα στις αίθουσες.Τρόμαξα....νόμιζα πως έρχεται η συντέλεια!!!

Βέβαια όταν κατάλαβα σε τι αναφέρονταν προσπάθησα να τους εξηγήσω αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να δεχτώ την ειρωνική απάντηση της "ΜΕΓΑ ΓΝΩΣΤΡΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ" δασκάλας ότι "αν τα γνωρίζω καλύτερα να τα πω εγώ". Τι να τις εξηγήσεις και τι να τις πεις της άσχετης;;;;

Το αποτέλεσμα ήταν να την "καλωδιώσω" ξέρετε που....να πάρω απλά τον μικρο και να φύγω και την επόμενη παρέα τα δυο μας να παρακολουθήσουμε την έκλειψη από το παρατηρητήριο του σπιτιού μας.ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

Για την ιστορία δυστυχώς δεν τα καταφέραμε λόγω συννεφιάς να δούμε το φαινόμενο αλλά ευτυχώς γλίτωσα ένα παιδί από το "κάψιμο μαγισσών"!!!! ΕΛΛΑΔΑ 2015. ](*,) ](*,) :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης