Jump to content

Ελάττωμα σε Lunt blocking filter


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ημέρα της έκλειψης διαπίστωσα πως το ηλιακό μου τηλεσκόπιο Lunt 60mm είχε πάρα πολύ μειωμένη απόδοση με θολή εικόνα. Κατόπιν επιθεώρησης, βρήκα ότι το μπροστινό οπτικό στοιχείο του blocking filter έμοιαζε θολωμένο. Οι προσπάθειες καθαρισμού εξωτερικά δεν απέδωσαν οπότε δυστυχώς στην έκλειψη δεν είχα το τηλεσκόπιο σε καλή κατάσταση. Μετά επικοινώνησα με τη Lunt για πιθανή επισκευή καθώς δεν είχα καμία πρόθεση να λύσω το blocking filter για λόγους ασφαλείας. Η Lunt μου είπε ότι είναι γνωστό πρόβλημα που μάλλον οφειλόταν σε ελαττωματικές επιστρώσεις μιας παρτίδας από αυτά τα "blue glass" όπως μου τα αποκάλεσαν. Τόνισαν ότι δεν υφίσταται θέμα ασφαλείας αλλά απλά θολώματος της εικόνας. Μου έστειλαν ήδη δωρεάν ανταλλακτικό με οδηγίες αλλαγής (δε χρειάζεται να ανοιχτεί το blocking filter). Δε διευκρινίστηκε ο ρόλος του στοιχείου αυτού, πιθανώς να είναι απλά για σφράγισμα του blocking filter από σκόνες κτλ.

 

Επισυνάπτω μια εικόνα του προβλήματος ώστε αν κάποιος έχει κάποιο τεμάχιο στην κατοχή του να το ελέγξει. Πιθανώς το πρόβλημα να μην είναι αντιληπτό αν η ζημιά προχωράει σταδιακά.

lunt-blue-glass.thumb.jpg.2469dab83ae1f981cc846a9eba8b9109.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αντικατέστησα σήμερα το προβληματικό οπτικό στοιχείο με το καινούριο που μου έστειλε ατελώς η Lunt. Δεν έχω παρατηρήσει ακόμα αλλά το πρόβλημα ήταν σίγουρα εκεί, το παλιό στοιχείο ήταν πλέον ημιδιαφανές! Με την ευκαιρία, αγόρασα και ένα εργαλείο που από καιρό ήθελα για να ξεβιδώνει φακούς και παρεμφερή στοιχεία.

 

IMG_0021(2).png.70de8598611d45441c9430d508f16fb7.png

εργαλείο για ξεβίδωμα φακών

 

IMG_0020(2).png.f2c1de4a711025e8663a96a0e61da3fa.png

ο παλιός φακός

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε, καλες παρατηρήσεις λοιπον! Τέλος καλό, όλα καλά!

Ανδρέα που το βρηκες αυτό το εργαλείο και πως το ζητας; Το έχω κι εγώ στα υπόψη για αγορά αλλά δεν Ξερω που ειναι διαθέσιμο στην ελληνική αγορά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ebay το πήρα:

 

http://www.ebay.com/itm/Pro-DSLR-Lens-Spanner-Wrench-Opening-Tool-For-Camera-Repair-open-Tools-25-100MM-/381198674780

 

Ούτε εγώ ξέρω πως το λένε οι μάστορες στα ελληνικά. :cheesy:

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα με αυτό θα μπορείς πλέον να κάνεις και ευθυγράμμιση σε παλαιότερα κιάλια που δεν έχουν βίδες στα πρίσματα εσωτερικά ή εξωτερικά. Αλλά και καινούργια όπως τα Fujinon FMT χρησιμοποιούν ακόμη την μέθοδο αυτή. Δεν είναι δύσκολο, το έχω χρησιμοποιήσει σε αυτά και έχω αναφερθεί στον οδηγό για τον τρόπο με αυτό το εργαλείο. Λίγη προσοχή στο να σφίξουν καλά οι βίδες του για να μην μετακινηθεί όταν βάλουμε δύναμη. Και λίγη περισσότερη υπομονή χρειάζεται στο πως το ακουμπάμε στον φακό. Δεν είναι πάντως για άγχος και [-o<

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 έτη αργότερα...

Αν έχετε Lunt ηλιακό τηλεσκόπιο και οι εικόνες που παίρνετε από τον ήλιο δεν δείχνουν όση λεπτομέρεια όσο παλιά, ρίξτε μια ματιά σε αυτό το μπλε γυαλάκι. Εγώ χρειάστηκε να το αλλάξω για δεύτερη φορά. Είναι προφανώς μια αδυναμία του σχεδιασμού.

Εδώ η οδηγίες της Lunt:

 

https://luntsolarsystems.com/replacing-a-blue-glass-filter/

blueglass1.png

blueglass2.png

blueglass3.png

blueglass4.png

  • Μου αρέσει 2
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο τους που προσφέρουν λύση. Φαντάζομαι αρχικά δεν είχε σχεδιαστεί ως "αναλώσιμο".

Πόσο έχει; Δεν έχω καταφέρει να πάρω ένα lunt, ίσως αρχίσω από το γυαλάκι. 😄

  • Χαχα 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης