Jump to content

οικονομικά αντίβαρα ισημερινής στήριξης


cost_ang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

 

ήθελα να σας παραθέσω μερικές φωτογραφίες απο μια απλή και φθηνή λύση για όσους θέλουν να εξοικονομίσουν λίγα χρήματα απο τον εξοπλισμο τους (ή για όσους αναζητούν μικρά αντίβαρα κάτω των 2kg για να στηρίξουν μια dslr ή γενικά ελαφρύ εξοπλισμό.

 

Τα υλικά που χρησιμοποίησα :

 

2x βάρη του 1Kg για αλτήρακια (5ευρώ)

2x πλαστικά δαχτυλίδια συστολής 32.00mm σε 19.05mm (1ευρω)

λίγες σταγόνες κόλλα δυο συστατικών

ενα ηλεκτρόδιο για μαντέμι (1ευρω)

μια βίδα Μ6 μήκους 7cm με πεταλούδα + ενα παξιμάδι Μ6 (0.20ευρώ)

 

 

 

φιλικά Κων/νος

 

image(3).jpeg.7be5d04009f4c5e880901fa421ced77b.jpeg

το αντίβαρο τοποθετημένο πάνω σε μια στήριξη skywatcher EQ6.

 

image(1).jpeg.6abc1388bc1a22461d92b26b5764e171.jpeg

Η εσωτερική διάμετρος της τρύπας τους ειναι στανταρ 32mm , έτσι για να μπορέσουν να στερεοθούν στην ισημερινή στήριξη τοποθέτησα δύο πλαστικά δαχτυλίδια συστολής (απο 32mm σε 19.05mm (3/4") , τα οποία μπορεί κανείς να προμηθευτεί απο το μοναστηράκι στη οδ

 

image(2).jpeg.46f440190e1cbdb24ed84857fdcd3e8e.jpeg

Τα αντίβαρα που χρησιμοποίησα ηταν δύο του 1Kg για χρήση σε αλτιράκια , αγορασμένα απο κατάστημα με αθλητικά είδη . ένωσα και τα δυο μεταξυ τους χρησιμοποιώντας ηλεκτροκόλληση με ηλεκτρόδιο για μαντέμι.

 

image.jpeg.7f56fb04fc98fd507e4a839745b7cb19.jpeg

Για την στερέωση του νέου αντίβαρου στον βραχιονα της στήριξής μου , άνοιξα μια διαμπερή τρύπα 6.5mm και στο επάνω μέρος κόλλησα (με την ηλεκτροκολληση) ένα παξιμάδι σπειρώματος Μ6 , ώστε να μπορεί να βιδώνει και να σφύγγει επάνω στον άξονα ή αντίστοιχη β

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντίβαρα για 20mm ράβδο σε βάρος γύρω στα 2kg είναι σπανιότατα και/ή πανάκριβα. Κι εγώ σκεφτόμουν πως είναι ο καλύτερος τρόπος να φτιάξω μόνος μου... Ο τρόπος σου δεν είναι κακός ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
στην οδο αθηνάς . απο ενα γωνιακό καταστημα με βιομηχανικα ειδη. δεν θυμαμαι ακριβως τον αριθμο , ουτε το ονομα του. αλλα ρωτώντας εκει γυρω στα καταστηματα με εργαλεια θα βρεις σιγουρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Κων/νε (χρόνια πολλά και για την γιορτή σου αύριο), αλλά έψαξα όλη την Αθηνάς και δεν κατάφερα να τα βρώ.

Έκανα έτσι μια άλλη πατέντα πολύ πρωτόγονη αλλά επειδή είναι απλή (δεν χρειάζεται ηλεκτροκόλληση) την περιγράφω μήπως την χρειαστεί κάποιος φίλος.Επισυνάπτω και τις σχετικές φωτογραφίες.

Πήρα δύο κομμάτια ξύλο πάχους περίπου 1 cm και διαστάσεων περίπου 10X10 cm.

Τα τρύπησα στο κέντρο τους με τρυπάνι διαμέτρου όσο ο άξονας των αντίβαρων.

Τα έβαλα ένα από την μία και ένα από την άλλη πλευρά από το βαράκι.

Τα ένωσα με τέσσερεις βίδες οι οποίες διέρχονται μέσα από την οπή που έχει το βαράκι και εφάπτονται στο βαράκι έτσι ώστε τα ξύλα και το βαράκι έγιναν ένα σώμα.

Έτσι λοιπόν το σύνολο ολισθαίνει ομαλά πάνω στον άξονα ο οποίος εφάπτεται στα ξύλα.

Επειδή έχω μόνο ένα τηλεσκόπιο και δεν είναι απαραίτητο να μετακινώ το βαράκι, το ασφάλισα στην θέση που ήθελα χρησιμοποιώντας δύο σφιγκτήρες για λάστιχο ποτίσματος αριστερά και δεξιά.

Εάν ο άξονας έχει μεγάλη διάμετρο και δεν χωρούν οι βίδες να περάσουν μέσα από την τρύπα που περνάει ο άξονας, μπορουν να χρησιμοποιηθούν δύο κομμάτια ξύλο με διαστάσεις μεγαλύτερες από το βαράκι, και οι βίδες να τοποθετηθούν εξωτερικά από το βαράκι και σε επαφή με αυτό.

Ακόμα μπορούν να χρησιμοποιηθούν στρόγγυλοι δίσκοι ξύλων για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα (εγώ από την στιγμή που έκανα την δουλειά μου βαρέθηκα να το βελτιώσω)

Με φιλικούς χαιρετισμούς σε όλους όσους τους αρέσει να μαστορεύουν

antibaro3.thumb.jpg.f041b259d9ad8b5723b909439445dce9.jpg

antibaro2.thumb.jpg.4e3d3952cc84a4b1e5d7c8ad44ba1857.jpg

antibaro1.thumb.jpg.420fffb79bfc2f72a50687407938206d.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται να κάνει δουλειά η πατέντα σου και μπράβο (γιατί σε τελική ανάλυση αυτο μετράει) αλλά από αισθητική άποψη (υποκειμενικό αλλά σημαντικό) δεν ειναι και ό,τι καλύτερο :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω, ένα αντίβαρο που έχω με τρύπα 12.5mm είναι εύκολο να το μετατρέψω σε 20mm; Φαντάζομαι με τα τυπικά εργαλεία που έχω δε θα υπάρχει τρόπος, αλλά για μηχανουργείο λογικά θα είναι απλό;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε μηχανουργείο είναι εύκολο (μάλλον σε τόρνο). Φοβάμαι όμως, αν μιλάμε για βαράκια γυμναστικής, ότι υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν στον τόρνο, επειδή αν δεν κάνω λάθος είναι χυτά.

 

Για την προσαρμογή στον άξονα αντιβάρων της βάσης, μια πατέντα που μου αρέσει (και αισθητικά ωραία) είναι με τη χρήση σφιγκτήρων "shaft guide" από ebay. Μπορούν να προσαρμοστούν με βίδες στα αντίβαρα ή και μπορούν να είναι ελεύθεροι και να τα σφίγγουμε-ξεσφίγγουμε σε όποια θέση του άξονα θέλουμε με ένα κλειδί allen.

233813957_shaftguide.jpg.4430984570731c11cee92e308d620c7d.jpg

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε μηχανουργείο είναι εύκολο (μάλλον σε τόρνο). Φοβάμαι όμως, αν μιλάμε για βαράκια γυμναστικής, ότι υπάρχει κίνδυνος να σπάσουν στον τόρνο, επειδή αν δεν κάνω λάθος είναι χυτά.

 

Αυτά που λέω είναι Skywatcher βάρη τηλεσκοπίου απλά για μικρότερη βάση.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω, ένα αντίβαρο που έχω με τρύπα 12.5mm είναι εύκολο να το μετατρέψω σε 20mm; Φαντάζομαι με τα τυπικά εργαλεία που έχω δε θα υπάρχει τρόπος, αλλά για μηχανουργείο λογικά θα είναι απλό;

 

Ναι, αν είναι μασίφ σίδερο είναι εύκολο.

 

Σχετικά με το θέμα για να κατασκευάσουμε οικονομικά αντίβαρα υπάρχει απλούστερη και νομίζω ομορφότερη λύση. Στα καταστήματα εμπορίας σιδήρου υπάρχουν τα λεγόμενα στρογγυλά συμπαγή σίδερα. Το κόστος τους είναι μικρό. Γίνονται άριστα αντίβαρα, ίδια με αυτά που πωλούν πανάκριβα οι εταιρίες.

 

[fullalbumimg]18888[/fullalbumimg]

 

Ζητήστε να σας κόψουν στην εξωτερική διάμετρο που θέλετε για το αντίβαρο. Υπάρχει πίνακας που θα σας υπολογίσουν για το βάρος και την διάμετρο που θέλετε, πόσο μήκος χρειάζεται να σας κόψουν. Για παράδειγμα είχα φτιάξει δύο μεγάλα αντίβαρα για ισημερινή και ένα μικρότερο, αυτό στην φωτογραφία. Το συγκεκριμένο έχει διάμετρο 10 εκ. και μήκος 4 εκ. Το βάρος του είναι 2,5 κιλά.

 

[fullalbumimg]18887[/fullalbumimg]

 

Στην συνέχεια σε ένα μηχανουργείο ανοίγετε μία κεντρική τρύπα για περάσει εφαρμοστά στον άξονα για τα αντίβαρα. Γίνεται εύκολα και δεν θα κοστίσει πολύ.

Μία κάθετη τρύπα με βόλτες μόνο στο κατώτερο σημείο της (ακριβώς επάνω από τον άξονα) θα υποδεχτεί την βίδα κλειδώματος. Χρησιμοποίησα βίδες μαργαρίτας βακελίτη μακριές, που σφίγγουν με το χέρι. Τις βρίσκετε εύκολα σε διάφορα σχήματα και είναι πιο όμορφες από τις κάπως απηρχαιωμένες πεταλούδες.

Προσωπικά το βρίσκω αισθητικά πολύ καλύτερο όλο αυτό, από τους μεταλλικούς δίσκους βαρών γυμναστικής.

 

Αν θυμάμαι καλά η κατασκευή κοστίζει φτηνότερα από τους δίσκους βαρών και φυσικά πολύ φτηνότερα από τα έτοιμα αντίβαρα των εταιριών.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...
ετoιμα τα αντίβαρα 4,8 kg και 2.5kg κατασκευασμενα σε μηχανουργειο από καλυμπρε αξονα φ100 9εκ. το ένα και 4,5 εκ. το άλλο αντιστοιχα με κοστος σχετικα χαμηλο 20€ και τα δυο

.thumb.jpg.8cf0a3b8e4e87addff3fb64cda365ada.jpg

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης