Jump to content

Αρχάριος messier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι αρχάριος και προσπαθώ να δω μερικά messier.

Έχω προσπαθήσει να βρω μερικά παράδειγμα 1-2 που είναι στον μεγάλη άρκτο ομως δεν έχω καταφέρει να τα εντοπίσω.

 

πέρα από την Σελήνη , Δία , Αφροδίτη δεν έχω δει κάτι άλλο.

 

Γενικά έχω το πρόβλημα ότι δεν μπορώ να βρω τα messier Που προσπάθησα επειδή μπερδεύομαι με την εικόνα στο τηλεσκόπιο που είναι ανάποδα και κάνω λάθος ρυθμίσεις.

 

Έχω τηλεσκόπιο skywatcher 130/900.

Προσοφθάλμια 10, 25 και barlow x2.

 

Μπορείτε να μου πείτε 5 από τα οποία θα μπορώ να τα διακρίνω σχετικά έυκολα? Και με πιο συνδιασμό προσοφθάλμιων?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

 

[/img]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Μ13 που σου περιέγραψα στο άλλο νήμα το προσπάθησες; Και φυσικά πάντα το μεγαλύτερο προσοφθάλμιο (25mm στην περίπτωσή σου) για να βρούμε κάτι. Αφού το βρούμε, αν είναι πολύ μικρό (π.χ. M57), τότε δοκιμάζουμε το "μικρότερο" (μεγαλύτερη μεγένθυνση).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το M13 είναι ένα αρκετά φωτεινό και καλό αντικέιμενο για να ξεκινήσεις όπως σου λέει και ο φίλος παρπάνω.Ακολούθησε τις οδηγίες του στο άλλο νήμα και θα το βρεις.Στόχευσε για το νεφέλωμα του Ωρίονα άμα έχεις ορατότητα στον ορίζοντα νωρίς το βραδάκι.Συνέχισε στο ανοιχτό σμήνος M44 ή αλλιώς σμήνος φάτνη στον αστερισμό του καρκίνου.Άμα μπορέσεις νωρίς το βράδυ ή αργά το βράδυ καθώς γυρνάει ο αστερισμός το διπλό σμήνος του περσέα ή τον γαλαξία της ανδρομέδας.Μην σε αγχώνει τίποτα.Προσπάθησε να κάνεις αστροάλματα για αν τα βρεις.Εξασκίσου με τα αστοάλματα σε δύο κοντινά φωτεινά αστέρια στον ουρανό για να δεις τι παίζει.Έχεις το stellarium? Και από χάρτες τι έχεις? Καλές παρατηρήσεις και μη μασάς!!! Edit: Πάντα με τη μρική μεγέθυνση ,δηλαδή το 25 mm για να έχεις περισσότερο πεδίο και να μπορείς να εντοπίζεις καλύτερα τα αντικείμενα.(όσο είναι αρχή ακόμα)

 

Φιλικά,

Γιώργος Λέκκας :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Μιχάλη,

Καθώς και εγώ είμαι αρχάριος στα Μεσσιέ, και έχοντας καταφέρει να δώ κάποια τον χειμώνα, να πώ καταρχάς, ότι ο εξοπλισμός σου είναι ικανοποιητικός και μπορείς με αυτόν να δείς αρκετά Μεσσιέ)

 

Το βασικότερο για να πετύχεις παρατήρηση είναι καθαρός και σκοτεινός ουρανός και να είσαι σε μέρος που δεν έχει φωτορύπανση.

 

Έχεις αστροχάρτη με τα αντικείμενα του Καταλόγου στους αστερισμούς τους ; Αν μπορείς να βλέπεις και φωτογραφία τους , θα σε βοηθήσει

 

Θα σου έλεγα να προσπαθήσεις με τους αστερισμους της Άνοιξης : π.χ Βοώτη, Λέοντα, Ζυγό, δοκίμασε και τους καλοκαιρινούς όπως η Λϋρα ( το M57 αν και δυσκολούτσικο με το δικό μου τηλεσκόπιο , μπορώ να το εντοπίσω και να το αντιληφθώ) , ο Ηρακλής ( το Μ13 φαίνεται εύκολα)

Ξεκίνα με χαμηλή μεγέθυνση και εξοικειώσου με την κίνηση του τηλεσκοπίου σου . Μόλις εντοπίσεις κάτι , ανέβασε μεγέθυνση και ....απόλαυσέ το

 

Κατά την δική μου άποψη, τα αστρικά σμήνη και τα νεφελώματα είναι πιό εύκολα από τους γαλαξίες ( όπως αυτούς που ψάχνεις στην Μεγ. Άρκτο) , ξεκίνα με αυτά

 

Επίσης , μπορείς να δείς τον Κρόνο ( όταν ανατέλλει τώρα κοντά στον Σκορπιό) , βάλε το Χ2 Barlow να δεις καθαρά τους δακτυλίους.

 

Οι εμπειρότεροι θα σου πουν περισσότερα ....

 

ΜΦΧ

Δημήτρης

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά

 

ecuador --> καταλάθος είχα απαντήσει σε εκείνο το θέμα ήθελα να το κάνω σε νέο. και για αυτό το ξαναέγραψα εδώ. Ίσως βοηθήσει και άλλους.

 

Το προσπάθησα να το βρω αλλά δεν τα κατάφερα. Άρα σύμφωνα με όσα μου είπατε θα προσπαθήσω τα παρακάτω.

 

 

m13

m57

m42

m44

 

ο κρόνος που θέλω πολύ΄να τον δω από ότι κατάλαβα εμφάνίζεται αργά είναι με τις μεγάλες ώρες και ακόμα δεν τον έχω δει.

 

Δυσκολεύομαι στο εξής.ναι μεν στοχεύω με το red spot ένα αστέρι σαν οδηγό και από εκεί και πέρα ψάχνω αυτό που θέλω όμως ψάχνοντας δεν ξέρω πιο αστέρι βλέπω. μπερ΄δευομαι. καλά γενικά είναι θέμα εμπειρίας. Θα το βρω όμως που θα πάει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ παιδιά

 

ecuador --> καταλάθος είχα απαντήσει σε εκείνο το θέμα ήθελα να το κάνω σε νέο. και για αυτό το ξαναέγραψα εδώ. Ίσως βοηθήσει και άλλους.

 

Το προσπάθησα να το βρω αλλά δεν τα κατάφερα. Άρα σύμφωνα με όσα μου είπατε θα προσπαθήσω τα παρακάτω.

 

 

m13

m57

m42

m44

 

ο κρόνος που θέλω πολύ΄να τον δω από ότι κατάλαβα εμφάνίζεται αργά είναι με τις μεγάλες ώρες και ακόμα δεν τον έχω δει.

 

Δυσκολεύομαι στο εξής.ναι μεν στοχεύω με το red spot ένα αστέρι σαν οδηγό και από εκεί και πέρα ψάχνω αυτό που θέλω όμως ψάχνοντας δεν ξέρω πιο αστέρι βλέπω. μπερ΄δευομαι. καλά γενικά είναι θέμα εμπειρίας. Θα το βρω όμως που θα πάει.

 

Πρώτα απ' όλα, έχεις ευθυγραμμίζει σίγουρα τον ερευνητή; Δηλαδή αν σημαδέψεις με αυτόν ένα αστέρι, το βλέπεις στο κέντρο του προσοφθαλμίου;

Αν το έχεις κάνει, σου περιέγραψα έναν απλό τρόπο να δεις το M13, σημαδεύεις το η-Ηρα, και αρχίζεις με το slow motion control του άξονα της απόκλισης να κινείσαι Νότια (ή δεξιά όπως βλέπεις στον ουρανό) κοιτώντας με τον 25mm προσοφθάλμιό σου, και θα δείς ένα θολούτσικο σφαιρικό σμήνος μετά από λίγο. Αν το βρεις μια φορά, κοίτα που σημαδεύει ο ερευνητής, και την επόμενη φορά δε θα είναι δύσκολο να σημαδέψεις εκεί με τι μία, απ' ευθείας...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και παλι Μιχαλη,στο προηγουμενο νημα αυτο ακριβως εννοουσα οταν ειπα οτι ισως θα ηταν καλυτερα να ειχες ερευνητη αντι για red dot γιατι πολλα αντικειμενα τα βλεπεις και απο εκει και ετσι τα εντοπιζεις ευκολοτερα(μιλαω για μεγαλο ερευνητη 9χ50).Προσπαθησε με τα αστροαλματα για την ωρα οπως ειπαν και οι προλαλησαντες,μην μπεις ακομα σε εξοδα απλα εχε το στο νου.

 

Υγ.αν τελικα παρεις δες τι βαση εχει ο rdf γιατι πιθανον να θες και αυτο http://www.planitario.gr/bash-sthrixhs-ereunhtwn.html

 

Υγ2 δες και τις αγγελιες

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα θεματάκι με τον εστιάστη.

Στις φωτό παρακάτω έχω στοχεύσει αυτο το κτίριο ας πούμε το κέντρο του. Και στον εστιάστηκε το πιο κοντινό κομμάτι που μπορώ να φτάσω στέλνοντας την δεσμη του κόκκινου φωτός οσο πιο δεξιά ειναι αυτο που βλέπετε! Δηλαδή πιο δεξιά δεν πάει για να κάτσει ακριβώς. Έτσι και στα αστέρια. Αν θέλω να στο στοχευσω ένα αστέρι στοχεύω πάντα λιγο πιο αριστερά έτσι ώστε να το δω συ προσοφθαλμιο. Δηλαδή αριστερά ειναι το κόκκινο δωράκι και δεξιά ειναι το αστέρι. Δεν μπορεί να πέσει πάνω του με τίποτα.

Έχω καταλάβει ότι αυτο γίνεται επειδή σφίγγει ο εστιάστης πάνω στην

Βάση του τηλεσκοπίου και το πετάει πιο αριστερά.

image.thumb.jpg.94a354776b98aac66d0104286f7ca8cb.jpg

image.thumb.jpg.01254cd6810a18a128e0989c8c671ce6.jpg

image.thumb.jpg.b967bce6c4e63ac21943870c8849cd6b.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Απο την απέναντι πλευρά της ροδελας έχει μια βίδα.

Κράτα κόντρα με ενα σταυροκατσαβιδο και γύρνα την ροδέλα μέχρι να ερθει η κουκίδα στο κεντρο.

Η βίδα αυτη έχει δυο λειτουργίες η μια είναι να κρατάει τα δυο κομματια μεταξύ τους και η αλλη να μετακινεί την κουκίδα δεξια και αριστερά.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήταν η βίδα. Ήταν βιδωμένη στραβά η βάση για το red spot. Την γύρισα λιγο και καθετε μια χαρά πλέον! Κατάφερα και είδα το m44 που ήταν κοντά στον δια! Προσπάθησα να βρω και αλλά όπως αυτά στην μεγάλη άρκτο αλλά δεν τα κατάφερα προσπάθησα και κάποια κοντά στην Αφροδίτη παλι δεν κατάφερα!

Για το m13 δεν κατάφερα τίποτα γιατί είχε νεφώσεις προς τα εκεί!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Είμαι και εγώ νέος αστροπαρατηρητής και έχω ακριβώς το ίδιο τηλεσκόπιο και εξοπλισμό. Η σύμπτωση είναι πως είχα και εγώ τις ίδιες απορίες! Θέλω να παρατηρήσω μεσσιε. Προσπάθησα για το Μ4 δίπλα απο τον αντάρη. Δυστυχώς δεν εντόπισα τίποτα. Το Μ4 ειναι εντοπίσιμο σμήνος ή είναι ''δύσκολο''; Επίσης προσπάθησα και για την ανδρομεδα αλλα και πάλι δεν μπόρεσα να την εντοπίσω.

 

Μπορείτε να μου δώσετε μια συμβουλή σχετικά με τα παραπάνω;

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε! το m4 είναι σχετικά εύκολο γιατί ακόμα και με κιάλια μπορείς να το δεις.(!!! και εγώ έπαθα πλάκα που δεν το είχα δει ποτέ!!!) Θα σε βοηθήσει πολύ να έχεις ένα αστροχάρτη ή κάποιο πρόγραμμα σε pc (stellarium) ή ακόμα και εφαρμογή στο κινητό. Εγώ να πω την αλήθεια με εφαρμογή στο κινητό εντοπίζω αντικείμενα. (αν και διάβασα μια πολύ ενδιαφέρουσα απόψη ότι γενικά είναι πολύ κακό να έχεις μια πηγή φωτεινότητας και επηρεάζεις τα μάτια σου ενώ από την άλλη προσπαθείς να δεις κάτι τόσο σκοτεινό. παρόλα αυτά η δουλειά γίνεται βάλε και όσο πιο χαμηλή φωτεινότητα γίνεται και κάτι θα βρεις.

 

Ο τρόπος που εντοπίζω είναι ο εξής.

 

1) Επιλέγω αντικείμενο

2) Το εντοπίζω με το κινητό - tablet

3) Το εντοπίζω με τα κιάλια (μετρώντας τα αστέρια δεξιά αριστερά και βάζοντας σημάδια)

4) Το ψάχνω με το red spot

5) Ψάχνω με το τηλεσκόπιο

 

Δεν ξέρω αν είναι σωστή τεχνική απλά σε εμένα δουλεύει και την έχω συνηθήσει..

Με το τηλεσκόπιο που εχουμε πάντως βλέπεις ωραία πραγματάκια.

Μέχρι στιγμής έχω δει μερικά m δεν θυμάμαι ποια, έχω δει τον Δία, τον Κρόνο και άλλα που δεν θυμάμαι.

 

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ξαναπροσπαθήσω να εντοπίσω το Μ4 πρώτα με κιάλια και μετα με το τηλεσκόπιο. Πρώτα θα βρω τον αντάρη και μετα θα κατέβω λίγο στρίβοντας δεξια.

 

Εχω λαισερ πράσινο αγορασμένο. που να το στηρίξω; Εσύ το ρεντ μπιμ το βάζεις στον ανιχνευτή ή κάπου αλλού;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέτα το κινητό τάμπλετ και πάρε χάρτη και κόκκινο φακό. Το κινητό-τάμπλετ σε στραβώνει και δεν μπορείς να δεις τίποτα. Υποθέτω πως δεν μιλάς φυσικά για παρατήρηση από την Αθήνα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά απο μία ώρα ψάξιμο -στο σωστό μέρος- πάλι δεν μπόρεσα να δω το Μ4! Τελικά νομίζω πως φταίει πως κάνω παρατήρηση από το μπαλκόνι μου και είχε και συννεφιά χθες. Αλλά ίσως και το τηλεσκόπιο δεν έχει την απαιτούμενη διάμετρο (130mm) για παρατήρηση μεσσιε. Αυτό το λέω γιατί εκτός από το Μ4 στόχευσα και τον γαλαξία της Ανδρομέδας τον οποίο και εντόπισα. Φαίνονταν σαν ένα συννεφάκι με το 25mm. Καμία σχέση με αυτό που περίμενα να δω! Αλλά δεν πειράζει θα ξαναδοκιμάσω κάτω από καλύτερες συνθήκες! :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Εγώ έχω για την ώρα ένα Bresser 70/700, αυτό του Lidl, και εκτός από Δία, Κρόνο, Αφροδίτη και Άρη, έχω καταφέρει να εντοπίζω αρκετά εύκολα τον γαλαξία τις Ανδρομέδας , δεν έχω καμιά σοβαρή εικόνα αλλά τον βλέπω σαν μία μακρόστενη θολούρα με έντονο φώς προς το κέντρο του. Έχω δει και αρκετά αστρικά σμήνη που δεν θυμάμαι τώρα τις ονομασίες τους

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν εγώ με το (παιχνιδάκι) που έχω βλέπω αυτά τα πράγματα που βλέπω, εσείς θα πρέπει να βλέπεται πολύ περισσότερα.

Φυσικά έχω βάλει ερευνητή 9Χ50 απάνω που με βοηθάει πολλή να βρω τον στόχο μου και έχω περάσει όλο το καλοκαίρι στην ταράτσα ψάχνοντας. Έφαγα πέντε βράδια για να βρω πού είναι η Ανδρομέδα, αλλά τώρα πάω αμέσως. Χάρτες ακόμα δεν μπορώ να διαβάσω καλά, με μπερδεύουν λίγο, αλλά με το stellarium σαν οδηγό καταφέρνω και βρίσκω αυτά που θέλω. Το stellarium το δουλεύω απογευματινές ώρες ώστε όταν πάω για παρατήρηση να θυμάμαι όσο καλύτερα γίνεται αυτά που θέλω. Και όταν χρειάζεται τυπώνω τον χάρτη και με τον κόκκινο φακό κάνω την δουλειά μου

Ψάξιμο, διάβασμα, και εξάσκηση και ο ουρανός θα είναι για πάντα εκεί να τον θαυμάζουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω για την ώρα ένα Bresser 70/700, αυτό του Lidl, και εκτός από Δία, Κρόνο, Αφροδίτη και Άρη, έχω καταφέρει να εντοπίζω αρκετά εύκολα τον γαλαξία τις Ανδρομέδας , δεν έχω καμιά σοβαρή εικόνα αλλά τον βλέπω σαν μία μακρόστενη θολούρα με έντονο φώς προς το κέντρο του. Έχω δει και αρκετά αστρικά σμήνη που δεν θυμάμαι τώρα τις ονομασίες τους

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν εγώ με το (παιχνιδάκι) που έχω βλέπω αυτά τα πράγματα που βλέπω, εσείς θα πρέπει να βλέπεται πολύ περισσότερα.

Φυσικά έχω βάλει ερευνητή 9Χ50 απάνω που με βοηθάει πολλή να βρω τον στόχο μου και έχω περάσει όλο το καλοκαίρι στην ταράτσα ψάχνοντας. Έφαγα πέντε βράδια για να βρω πού είναι η Ανδρομέδα, αλλά τώρα πάω αμέσως. Χάρτες ακόμα δεν μπορώ να διαβάσω καλά, με μπερδεύουν λίγο, αλλά με το stellarium σαν οδηγό καταφέρνω και βρίσκω αυτά που θέλω. Το stellarium το δουλεύω απογευματινές ώρες ώστε όταν πάω για παρατήρηση να θυμάμαι όσο καλύτερα γίνεται αυτά που θέλω. Και όταν χρειάζεται τυπώνω τον χάρτη και με τον κόκκινο φακό κάνω την δουλειά μου

Ψάξιμο, διάβασμα, και εξάσκηση και ο ουρανός θα είναι για πάντα εκεί να τον θαυμάζουμε.

 

Φίλε μου οι περισσότεροι ξεκινήσαμε με μικρά τηλεσκόπια(εγώ με ένα VANGUARD 60/600,στο οποίο οφείλω την αγάπη μου για την παρατήρηση,έστω και αν έδειχνε ελάχιστα σε σχέση με το SKYWATCHER Dob 10'' που έχω τώρα,και το οποίο θα δώσει τη θέση του,αν καταφέρω ποτέ,σε ενα 16'' ή 18''που ονειρεύομαι...).Το 60/600 φυλάσσεται σαν κειμήλιο,φορτωμένο με έντονες συγκινήσεις,για κάθε τι που έβλεπα μέσα απο αυτό,το οποίο αδυνατούσα να δω δια γυμνού οφθαλμού...Την πρώτη φορά που είδα τον Κρόνο,μετά απο παίδευμα αρκετών ημερών-δεν είχα τότε κιάλια για αναζήτηση στόχων,επιπεδόσφαιρο,χάρτες,προγράμματα πλανηταρίου-και την έντονη χαρά που ακολούθησε,δεν την ξεχνάω,παρά τα 7 χρόνια που έχουν περάσει...Πιστεύω οτι το 50% της ευχαρίστησης στην παρατήρηση,είναι η εύρεση του στόχου,ιδιαίτερα αν είναι δύσκολος,και το υπόλοιπο η παρατήρησή του,ακόμα και αν είναι ένα σημαδάκι εκεί στο άπειρο...

Εύχομαι καλή συνέχεια,και αν το θελήσεις,θα εξελιχθούν πολύ οι ικανότητές σου στην παρατήρηση και στις γνώσεις που θα αποκτήσεις!

Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταμεσής του πελάγου, από το καράβι που δουλεύω, έχει ιδανικές συνθήκες για παρατήρηση ακόμη και με γυμνά μάτια. Καθότι καινούργιος στο χώρο, προς το παρόν το μόνο αντικείμενο βαθύ ουρανού που είδα ήταν ο γαλαξίας της Ανδρομέδας με τα κιάλια που στην αρχή μου φάνηκε για λεκές πάνω στο φακό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταμεσής του πελάγου, από το καράβι που δουλεύω, έχει ιδανικές συνθήκες για παρατήρηση ακόμη και με γυμνά μάτια. Καθότι καινούργιος στο χώρο, προς το παρόν το μόνο αντικείμενο βαθύ ουρανού που είδα ήταν ο γαλαξίας της Ανδρομέδας με τα κιάλια που στην αρχή μου φάνηκε για λεκές πάνω στο φακό.

 

 

Οι ιδανικές συνθήκες παρατήρησης δεν βρίσκονται καταμεσής του πελάγου γιατί δεν είναι μόνο ο σκοτεινός ουρανός το προαπαιτούμενο. Σαφώς και είναι η σημαντικότερη όλων των προϋποθέσεων, όμως έχεις φοβερή υγρασία (λογικό, σε καράβι είσαι) και αλάτι στον αέρα που βλάπτει τα οπτικά, ειδικά στα κατοπτρικά τηλεσκόπια.

 

Οι ιδανικές συνθήκες βρίσκονται σε μεγάλο υψόμετρο πάντα και σε όσο πιο ξηρό περιβάλλον γίνεται, για αυτό και όλα τα αστεροσκοπεία του κόσμου βρίσκονται σε όσο το δυνατόν πιο μεγάλο υψόμετρο επίσης. Έχεις γλυτώσει εκεί 1 με 2 χλμ. ατμόσφαιρας και το seeing είναι πολύ καλύτερο συγκριτικά με την επιφάνεια της θάλασσας, η οποία ειδικά την νύχτα, έχει μια πάχνη υγρασίας από πάνω της που θολώνει τα είδωλα σε οποιοδήποτε οπτικό όργανο για τον ουρανό. Η ξηρασία μας ευνοεί απίστευτα στην παρατήρηση..βλέπε έρημος Ατακάμα, Χιλή.

 

Για παρατήρηση όμως σε βροχές μετεωριτών και απλά οτιδήποτε με γυμνό μάτι όπως η Ανδρομέδα που είπες, είναι σούπερ το καταμεσής του πελάγου..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς, συγκριτικά πάντα με την φωτορύπανση μιας πόλης και για παρατήρηση με γυμνά μάτια ή κιάλια. Επίσης το πέλαγος προσφέρει ανοιχτό ορίζοντα προς όλες τις πλευρές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα.

Νέος στον χώρο,εδώ και λίγο καιρό έχω αγοράσει τα bresser 20*80 και από προχτές ένα maksutov 102...

Ενώ βρήκα την Ανδρομέδα με τα κυάλια,στοχευοντας την με το mak ελπίζω σε κάτι λεπτομερεστερο,ενώ τελικά είχα σχεδόν την ίδια εικόνα και με μικρότερο άνοιγμα ασφαλώς ( χωρίς μπαρλοου, με 25αρι)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτοί οι πολύ μεγάλοι στόχοι (σε φαινόμενη διάμετρο) γενικά αναδεικνύονται στα μεγάλα πεδία και στις μικρές μεγεθύνσεις. Το τηλεσκόπιό σου σίγουρα θα δείξει καλά στόχους πιο συμπυκνωμένους (π.χ. σφαιρωτά σμήνη). Η αλήθεια είναι πως είχες σχετικά μεγάλα κιάλια και μετά πήρες σχετικά μικρό τηλεσκόπιο οπότε η διαφορά που βλέπεις δεν είναι η συνήθης όταν κάποιος κάνει τη συγκεκριμένη μετάβαση.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατανοητο...

Τα κιαλια τα πηρα πριν ενα μηνα ωστε να αρχισω να εξοικιωνομαι με τον ουρανο...

Το τηλεσκοπιο με το budget των 300€ εχω την εντυπωση πως δεν θα εβρισκα κατι ισχυροτερο και συγχρονως φορητοτατο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
Τα χρώματα αποτυπώνονται μόνο με τη χρήση κάμερας. Στο μάτι μας είναι ολα θαμπά και ασπρόμαυρα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης