Jump to content

Πρόβλημα με elongated stars


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

Εχθές ήταν μια ωραία βραδειά για αστροφωτογράφιση.

Δοκίμασα να φωτογραφίσω το M13 με τον παρακάτω εξοπλισμό

Vixen VC200L f/6.4 + sbig st2000xm + HEQ5 synscan pro

Στη στήριξη έχει προσαρμοστεί ADM dual saddle και το τηλεσκόπιο φοράει δαχτυλίδια parallax.

Η οδήγηση έγινε μέσω του δεύτερου chip της sbig (guiding chip)

Το σύστημα πριν την αστροφωτογράφιση είχε ζυγιστεί όπως θα έπρεπε.

Στη διάρκεια των λήψεων δε φυσούσε καθόλου.

 

Ο σωλήνας του τηλεσκοπίου κοιτάζει ανατολικά καθώς το M13 ανατέλει από την Πεντέλη.

Η οδήγηση είναι άψογη, ο οδηγητικός αστέρας σε όλη τη διάρκεια της φωτογράφισης στο κέντρο, και το guiding graph είναι άψογο.

 

Δοκιμάζω λήψεις του 1 λεπτού σε luminance και σε όλες τα άστρα είναι τραβηγμένα..

 

Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες απο πέντε διαδοχικές λήψεις για να δείτε.

 

Προσπαθώ να καταλάβω τι φταίει και έχω elongated stars. Είναι θέμα τζόγου και πρέπει να κάνω ρύθμιση στην HEQ5 για backlash πειράζοντας τις βίδες;

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

lumin-045L.thumb.jpg.c5e8e2ff5ff346568b777ab488c58583.jpg

lumin-044L.thumb.jpg.f33fe228f877717e491a02ce24df66ea.jpg

lumin-043L.thumb.jpg.26a5b020066d7945d12336905cc478f7.jpg

lumin-042L.thumb.jpg.c4f21ea89b54c66ca9fc0158e0a5537a.jpg

lumin-041L.thumb.jpg.97d119324a960c32ec7bd577f4cc6aeb.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης σε κάποιες λήψεις βλέπω τα άστρα διπλά..

two-stars.thumb.jpg.a508c96082f436797fede5f1408b6ab6.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, εγώ στα συνεχόμενα καρέ δε βλέπω μετακίνηση του στόχου μέσα στο πεδίο και αφού κάνεις on axis guiding και το αστέρι ήταν οκ δεν είναι trail αυτό που βλέπεις, δεν μετακινείται ο στόχος δηλαδή, είναι κάτι άλλο. Τώρα να είναι καθετότητα και να κάνει κάτι τέτοιο; δε ξέρω. Για τα διπλά άστρα σίγουρα είναι στιγμιαίο χτύπημα, ακόμα και αν περπάτησες δίπλα στην βάση.
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Παναγιώτη

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα κάνω μια προσπάθεια να ελέγξω το backlash όπως είναι όλα φορτωμένα επάνω ακολουθώντας τον οδηγό που είχε ανεβάσει ο Άγγελος Κεχαγιάς εδώ στο astrovox.

Επίσης θα ανοίξω και τη στήριξη να δω τα μοτεράκια μήπως έχει ξεσφίξει κάποια βίδα...

 

Όλα δείχνουν ότι η στήριξη ζορίζεται με το βάρος που είναι φορτωμένο επάνω της και με το τηλεσκόπιο να κοιτάζει ανατολικά..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου Κώστα. το πιθανότερο είναι κακή πολική ευθυγράμμιση. Και επειδή ο στόχος ήταν ανατολικά μάλλον το ύψος σου είχε φύγει αρκετά. Τα διπλά άστρα σίγουρα είναι αυτό που σου είπε ο Παναγιώτης. Όταν κάνεις πολική ευθυγράμμιση να την κάνεις με πλήρες φορτίο, και αφού την κάνεις να δημιουργείς δονήσεις στην στήριξη και να ελέγχεις μήπως η πολική ευθυγράμμιση αλλοιώθηκε.

 

ΥΓ Το ξανασκέφτηκα και έκανα επεξεργασία 15 λεπτά μετά. Αν αυτή η λήψη με τα διπλά αστερία είναι η πρώτη τότε σίγουρα είναι πολική ευθυγράμμιση η οποία μετά το κτύπημα πήγε περίπατο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Γιάννη

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δε νομίζω ότι είναι θέμα πολικής ευθυγράμμισης γιατί αλλιώς θα είχα trails και τα άστρα θα μετακινούνταν στα διαδοχικά καρέ. Υπόψη πολική ευθυγράμιση κάνω με τη διόπτρα της HEQ5.

Επίσης η στήριξη δε χτυπήθικε και τα "διπλά" αστέρια στη φώτο έγιναν κατά τη διάρκεια της φωτογράφισης.

 

Εχθές το βράδυ με το ίδιο ακριβώς setup, χωρίς να πειράξω τίποτα, έστρεψα το τηλεσκόπιο στο ζενίθ στο Μ51. Παραθέτω διαδοχικές 10 λεπτες αυτή τη φορά λήψεις.

Όπως βλέπετε το πρόβλημα παραμένει με τα άστρα αλλά δεν είναι τόσο μεγάλο όταν το τηλεσκόπιο κοιτάζει στην ανατολή. Όπως βλέπετε και στις φώτο με το M51 δεν εχω μετακίνηση των άστρων.

 

Θέλει περαιτέρω ψάξιμο το θέμα )

lumin-010L.thumb.jpg.fedcd69ea72419e544f7fd0edfab3781.jpg

lumin-009L.thumb.jpg.ccf285b974bc8383e57c16e7e2d44822.jpg

lumin-008L.thumb.jpg.5c4fbe98638d38c314a61b061c7203ef.jpg

lumin-007L.thumb.jpg.5c8a4668fed4c65c5f6c28fae3d52b4e.jpg

lumin-006L.thumb.jpg.332da738f619615defb71153d9effd24.jpg

lumin-005L.thumb.jpg.8c36b2bbb5ca10615edeb3a8c4204085.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα να μη σε μπερδεύω άλλο. Άν είχες την EQ6 θα επέμενα στην πολική ευθυγράμμιση διότι σε αυτήν την στήριξη χαλάει η πολική ευθυγράμμιση από μόνη της. Το ύψος. Ενώ εσύ το έβαλες σωστά αυτό από μόνο του κατεβαίνει.Έχουμε κάνει ολόκληρη Θ. ενότητα γι 'αυτό. Εγώ έχω την απλή EQ5 και έχει χαλάσει η απόκλιση. Δηλαδή το μοτέρ κίνησης της απόκλισης δεν κάνει μικρές κινήσεις της τάξης του ενός δευτερολέπτου της μοίρας ή και πιο μικρές. Με αποτέλεσμα στην αστροφωτογραφία μα μου βγάζει παρόμοια με τα δικάσου αποτελέσματα. Ελπίζω να μην έχεις πάθει κι εσύ το ίδιο και μακάρι το πρόβλημα σου να είναι πρόβλημα με την πολική ευθυγράμμιση που εύκολα και ανέξοδα αντιμετωπίζεται.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολλά τα πράγματα που μπορεί να πάνε στραβά, κακή επαφή στην τροφοδοσία, μη επαρκής τροφοδοσία της βάσης, ρυθμίσεις στο λογισμικό, πολική, ζύγισμα και τελος flexure. Εγώ τείνω προς το flexure αν και πρώτου επέμβεις στην βάση σου θα πρέπει να αποκλίσεις τα πιο απλά πράγματα.

 

Μπορούμε να δουμε ενα διάγραμμα της οδήγησης; Αν κρατας logs στο phd ανέβασε μας ενα screenshot από το phdlab καθως και τις ρυθμίσεις στο Phd

 

Για να ξεκαθαρίσεις αν είναι θέμα πολικής την επόμενη φορά κάνε drift align αυτό θα σου μειώσει τους παράγοντες του προβλήματος σου.

 

Βεβαιώσου πως όλες οι βίδες στο τρίποδο είναι σφιγμένες

 

Ποιό είναι το τελευταίο πράγμα που αναβάθμισες την βάση σου; Υποθέτω η σέλα ADM και τα δαχτυλίδια, κοίτα εκεί μήπως υπάρχει καμιά χαλαρή βίδα. Ειδικά στην σέλα δες αν είναι καλά βιδωμένη στην βάση σου αλλά και οι βίδες που κλειδώνεις το τηλεσκόπιο σου να μην είναι χαλαρές. Τι dovetail έχεις vixen ή losmandy;

 

Για την βάση σου δες τα εξής σημεία (μιας και είμαι παθών)

 

1. Όποια εξωτερική βίδα υπάρχει να είναι σφιγμένη. Μου έχει κάτσει περίπτωση όπου έχουν χαλαρώσει οι ασημί αλενόβιδες στην απόκλιση που κρατάνε το worm gear.

 

2. Χωρίς φορτίο και με το φρένο πατημένο πιάσε τον άξονα της απόκλισης (προσοχή μην τον πιάσεις από την σέλα αλλά από το λευκό μέρος του άξονα κάτω από την σέλα) και με όχι πολύ δύναμη στρέψτον δεξιά-αριστερά, αν νιώθεις τον άξονα να έχει τζόγο τότε θέλει ρύθμιση η σκουλικόβιδα

 

3. Άνοιξε το πλαϊνό καπάκι της βάσης ώστε να έχεις πρόσβαση στα γρανάζια και κάνε μερικές κινήσεις με το χειριστήριο σου να δεις αν οι κινήσεις είναι άμμεσες, αν όχι τότε θα πρέπει να διώξεις τον τζόγο αυτόν με το να ρυθμίσεις τα γρανάζια των μοτέρ

 

4. Δες αν το καπάκι στο μέρος που σφίγγεις την μπαρα των αντίβαρων (το καπάκι στην απόκλιση που έχει το δαχτυλίδι των συντεταγμένων) έχει τζόγο, αν ναι τότε σφίξε τις 3 αλενόβιδες που έχει.

 

5. Σε extreme κατάσταση μου έχει κάτσει περίπτωση όπου ο σωλήνας της απόκλισης στον οποίο μπαίνει η μπάρα των αντιβαρων να έχει χαλαρώσει, για να το φτιάξω έπρεπε να λύσω την απόκλιση, να βγάλω το παξιμάδι που κραταει τον σωλήνα αυτόν και μετά αφου τον έσφιξα με μονιμο Locktite βιδωσα το παξιμάδι αυτό. FYI το παξιμάδι είναι το στρογγυλό δαχτυλίδι με δυο τρύπες που είδες στον άξονα της απόκλισης όταν έβγαλες την vixen σέλα και έβαλες την ADΜ.

 

Υπάρχει περίπτωση ο εστιαστής να έχει flexure, δες αν οι βιδες του ειναι εντάξει. Αν είχες όμως πρόβλημα στον εστιαστή θα έχανες στην εστίαση

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου το πρόβλημα όμως είμαι σίγουρος δεν έχει να κάνει με differential flexure. Αν δεις τις διαδοχικές λήψεις του M13 όπως και του M51 τα άστρα αν και διαπλατισμένα (egg shaped) παραμένουν πάντα στη θέση τους. Θα υπήρχε flexure αν υπήρχε και μετακίνηση των άστρων...

 

Για το M51 έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον δεδομένου ότι οι λήψεις είναι 10 λεπτες και δεν εμφανίζεται flexure )

 

 

Το πρόβλημα έχει να κάνει με backlash στα μοτέρ της στήριξης!!

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια διευκρίνηση. Η απόκλιση είναι το δεξιά αριστερά στην εικόνα; αν ναι τότε το πρόβλημα μπορεί να ειναι στην ορθη αναφορα και οχι στην απίκλιση αφοσον το πρβλημα ειναι στην βαση. Στο Μ51 υπάρχει το θεμα αλλά σε μικρότερο βαθμό σε σχέση με το Μ13. Κοίτα και την ευθυγράμμιση των οπτικών σου μήπως σου έχει φύγει. Επίσης κάνε καλύτερο έλεγχο της εστίασης έχω διαπιστώσει ότι στο RC (παρόμοιο τηλεσκόπιο με το vcl) ότι αν η εστίαση φύγει τότε μου εμφανίζονται αυγοειδή αστέρια. Για την κουνημένη φωτό του Μ13 κάτι πήγε στραβά στην ορθή αναφορά. Δες μήπως και κανά καλώδιο κολλάει πουθενά στην βαση σου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως παρακάνεις καλή ισορρόπηση; Ένας φίλος παιδευόταν με παρόμοιο πρόβλημα και στο τέλος ανακάλυψε ότι έφταιγε πως έκανε τέλεια ισορρόπηση ενώ ήθελε να "τραβάει" λιγάκι προς κάποια μεριά, ώστε να μην παίζει ο τζόγος των μοτέρ.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η HEQ5 πρέπει κάποια στιγμή να ανοίξει και να γίνει το service όπως έχει περιγράψει σε παλιότερο post ο εξαίρετος Άγγελος Κεχαγιάς. Αλλά πρώτα πρέπει να κάνω κάποιες άλλες δοκιμές.

 

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και τις συμβουλές!

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθέτω την απάντηση του Craig Stark (http//www.stark-labs.com/) για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Επειδή τη βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα σαν απάντηση ίσως να βοηθήσει κάποιους με αντίστοιχο πρόβλημα...

 

 

A few thoughts and questions

 

1) How are you guiding on the guide chip with PHD but imaging with something else on the main chip of the same cam?

 

2) The elongation seems very regular and if it were backlash, I would expect to see it come and go between frames. Likewise, the graph plot would show the effects of backlash. If the star is drifting and guiding isn't bringing it back, it'll show up on the graph. If guiding is bringing it back, there is no error. If you're imaging through the same tube, no error on the guide image means no error on the main image. So, from what you've told me - if it's the same tube and if the guide image / plot is good, it cannot be anything that the guide and main image have in common. It cannot be in the mount.

 

From this, I can have one solid guess - it's optical and comes from the weight of your camera inducing flex in the focuser or the main tube. When you're at zenith, gravity is pulling along the axis of your focuser and there is no bending. When on a horizon, there is the greatest leverage effect to bend the focuser down. Your image plane, then, is not square to the optical plane and you get elongation. Simple test - run a second or so image of a bright star near the horizon. If it's elongated, it can't be tracking as the exposure is only a second.

 

Craig

 

 

Επίσης στην επισυναπτόμενη φώτο μπορείτε να δείτε πώς συνδέω την κάμερα στο τηλεσκόπιο.

 

Η διερεύνηση του προβλήματος συνεχίζεται από την πλευρά μου περιμένω να ανοίξει ο καιρός για να συνεχίσω τα πειράματα.

sindesmologia.jpg.edcbdb31e61971c452d0e2ac43b02f5c.jpg

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου λέει να κάνεις το τεστ που σου είπα κ εγώ, 1 δευτ. έκθεση να δεις αν το θέμα είναι μηχανικό ή οπτικό. Την κάμερα θα την βάλεις σκέτη, χωρίς τίποτα ανάμεσα σε αυτή και τον σωλήνα. Πιστεύω ότι είναι οπτικό, είτε από κάμψη είτε collimation (αν και είναι πολύ ξεκάθαρο το ίχνος για να είναι collimation).
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύχομαι να μην είναι collimation γιατι έμπλεξα μετά )

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη και για τη σωστή απάντηση!

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

 

Επανέρχομαι στο πρόβλημα με τα elongated stars.

 

Για υπενθύμιση καταρχήν ο εξοπλισμός μου

 

- Vixen VC200L f/6.4

- SBIG ST2000xm dual chip camera

- Skywatcher HEQ5 synscan pro mount

- Skywatcher 9x50 finderscope focal length 180mm

 

 

Ύστερα από δοκιμές που έκανα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τα αποτελέσματα

 

 

test1)

 

Το τηλεσκόπιο είναι στραμμένο στα ανατολικά και έχει κεντραριστεί ο αστέρας Vega

 

- λήψη 1 sec χωρίς αυτόματη οδήγηση; όπως μπορείτε να δείτε από την επισυναπτόμενη φώτο τα άστρα είναι στρογγυλά οπότε δεν τίθεται θέμα για την ευθυγράμμιση (collimation) των οπτικών.

- λήψεις με αυτόματη οδήγηση, οδηγητικό τηλεσκόπιο ο 9x50 ερευνητής, PHD guiding software

λήψεις 1 min και 2 min του Vega; όπως μπορείτε να δείτε από τις επισυναπτόμενες φώτο τα αστέρια είναι διαπλατισμένα (elongated).

Επισυνάπτοντε τα PHD logs

Στην εικόνα image1.JPG είναι το αποτέλεσμα της ανάλησης των PHD logs στο πρόγραμμα PHD lab.

 

 

test2)

 

Το τηλεσκόπιο είναι στραμμένο στο ζενήθ και έχει κεντραριστεί ο αστέρας Mizar

 

- λήψη 1 sec χωρίς αυτόματη οδήγηση; όπως μπορείτε να δείτε από την επισυναπτόμενη φώτο τα άστρα είναι στρογγυλά οπότε δεν τίθεται θέμα για την ευθυγράμμιση (collimation) των οπτικών.

- λήψεις με αυτόματη οδήγηση, οδηγητικό τηλεσκόπιο ο 9x50 ερευνητής, PHD guiding software

λήψεις 1 min, 5 min και 10 min του Mizar; όπως μπορείτε να δείτε από τις επισυναπτόμενες φώτο τα αστέρια είναι σχεδόν στρογγυλά.

Επισυνάπτοντε τα PHD logs

Στην εικόνα image2.JPG είναι το αποτέλεσμα της ανάλησης των PHD logs στο πρόγραμμα PHD lab.

 

 

test3)

 

Το τηλεσκόπιο είναι στραμμένο στα ανατολικά και έχει κεντραριστεί ο αστέρας Vega

 

- λήψεις με αυτόματη οδήγηση, οδηγητικό τηλεσκόπιο το VC200L, οδηγητική κάμερα η SBIG st2000xm με το δεύτερο τσιπάκι, MaximDL software

λήψεις 2 min, 5 min, 15 min του Vega; όπως μπορείτε να δείτε από τις επισυναπτόμενες φώτο τα αστέρια είναι διαπλατισμένα (elongated).

Επισυνάπτοντε τα MaximDL logs

Στην εικόνα image3.JPG είναι το αποτέλεσμα της MaximDL guiding graph.

 

 

test4)

 

Το τηλεσκόπιο είναι στραμμένο στο ζενήθ και έχει κεντραριστεί ο αστέρας Alkaid

 

- λήψεις με αυτόματη οδήγηση, οδηγητικό τηλεσκόπιο το VC200L, οδηγητική κάμερα η SBIG st2000xm με το δεύτερο τσιπάκι, MaximDL software

λήψεις 2 min, 15 min του Alkaid; όπως μπορείτε να δείτε από τις επισυναπτόμενες φώτο τα αστέρια είναι σχεδόν στρογγυλά.

Επισυνάπτοντε τα MaximDL logs

Στην εικόνα image4.JPG είναι το αποτέλεσμα της MaximDL guiding graph.

 

 

 

Το συμπέρασμα από τις δοκιμές μου είναι

 

(a) Ο εστιαστής του VC200L δημιουργεί κάμψη (flexure) και αντανακλάσεις όταν προσαρμόζεται η SBIG ST2000xm επάνω λόγω βάρους της κάμερας με τον τροχό φίλτρων.

(b) Η στήριξη HEQ5 έχει πρόβλημα με τζόγο (backlash) στο RA μοτέρ.

 

Αυτοί οι δυο παραπάνω λόγοι δηλαδή είναι που δημιουργούνε elongated stars στις λήψεις μου.

 

Μπορείτε να κατεβάσετε τα επισυναπτόμενα αρχεία από εδώ.

 

http//www.albireo.gr/tmp/all.rar

 

 

Θα χαρώ αν κάποιος έχει κάποια άλλη άποψη για όλα αυτά που σας έγραψα και μπορεί να την τεκμηριώσει από τα logs.

 

Σας ευχαριστώ

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βλεποντας το διαγραμμα απο το Phd απ'οτι φαινεται το phd υπερδιορθωνει την οδηγηση στην ορθη αναφορα, κυνηγας το seeing, μια λυση σε αυτο το θεμα ειναι να μειωσεις το ra agression ή και να αυξήσεις το min. motion. Για την αποκλιση που κλωτσαει στο test2 ο craig stark προτεινει την μετατοπιση του βαρους προς τα ανατολικα στα αντιβαρα με την λογικη οτι τα γραναζια δεν κανουν καλη επαφη μεταξυ τους και αυτο λυνεται με την μετατοπιση του βαρους στην ορθη αναφορα προς τα ανατολικα και στην αποκλιση προς τα νοτια.

 

Παρομοια συμπεριφορα με το test 2 ειχα προχθες όπου η ορθη αναφορα ήταν σαν καρδιογραφημα και η αποκλιση κλωτσαγε σε τυχαια διαστηματα. Να σημειωσω οτι την δοκιμη την εκανα μερικες ωρες αφου οι επιφανειακοι ανεμοι ειχαν πεσει αλλά στα ψηλα στρωμματα εβλεπες μεγαλη ασταθεια (τα αστερια τρεμοπαιζαν παρα πολυ) και τα παρατησα μιας και ειχα απογοητευτει/ειχα απιστευτη κουραση και σηκωσε παλι αερα.

 

Βρήκα και το εξης βιντεο για το phd2 όπου μιλαει και ενας απο τους προγραμματιστες

δεν εχω προλαβει να το ολο αλλα ειναι αρκετα ενδιαφερον (και τα υπολοιπα βιντεο στο καναλι του εχουν μεγαλο ενδιαφερον)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για να διαπιστώσω αν η στήριξη μου έχει μηχανικό πρόβλημα έκανα και ένα άλλο πείραμα εχθές.

 

Το setup μου εχθές

- Vixen ED81s f/5.2

- SBIG ST2000xm dual chip camera

- Skywatcher HEQ5 synscan pro mount

 

Η αυτόματη οδήγηση έγινε μέσω ST4 όπως και την προηγούμενη φορά.

 

Αν δεις το guiding graph στο προηγούμενο test 3 με το VC200L έχεις αυτές τις τιμές

 

RA RMS error 0.786, DEC RMS error 0.934

 

Εγώ κατάφερα αυτή τη φορά να τις ρίξω, με τη μέθοδο της διολίσθησης για την πολική ευθυγράμμιση, σε

 

RA RMS error 0.042, DEC RMS error 0.191

 

Δηλαδή όπως βλέπεις από τα παραπάνω μειώθηκε το λάθος διόρθωσης σε RA κατά 94.65% και σε DEC κατά 79.55% !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Το αποτέλεσμα, έστρεψα το τηλεσκόπιο χαμηλά στα ανατολικά, και έκανα δυο λήψεις 15 και 25 λεπτών στον αστέρα Deneb. Όπως βλέπεις έχω ολοστρόγγυλα άστρα και στις δυο λήψεις.

 

Το γεγονός αυτό σημαίνει ότι η στήριξη μου δουλεύει μια χαρά.

 

Θα πρέπει να επαναλάβω το τεστ με το VC200L κάνοντας πολική ευθυγράμμιση με τη μέθοδο της διολίσθησης αυτή τη φορά. Για να διαπιστώσω αν έφταιγε η πολική τελικά με τα elongated stars...

 

Επισυνάπτω τα αποτελέσματα )

315784886_Deneb-25minutes.thumb.jpg.517891a9c2e88fb09ead0fe9325798c6.jpg

826682097_Deneb-15minutes.thumb.jpg.aebbeb52868a36c86626cf4161055411.jpg

Maximdl-guiding-graph.JPG.181f20414012d3671882b70c93fdc9f7.JPG

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου Κώστα. το πιθανότερο είναι κακή πολική ευθυγράμμιση. Και επειδή ο στόχος ήταν ανατολικά μάλλον το ύψος σου είχε φύγει αρκετά. Τα διπλά άστρα σίγουρα είναι αυτό που σου είπε ο Παναγιώτης. Όταν κάνεις πολική ευθυγράμμιση να την κάνεις με πλήρες φορτίο, και αφού την κάνεις να δημιουργείς δονήσεις στην στήριξη και να ελέγχεις μήπως η πολική ευθυγράμμιση αλλοιώθηκε.

 

ΥΓ Το ξανασκέφτηκα και έκανα επεξεργασία 15 λεπτά μετά. Αν αυτή η λήψη με τα διπλά αστερία είναι η πρώτη τότε σίγουρα είναι πολική ευθυγράμμιση η οποία μετά το κτύπημα πήγε περίπατο.

 

Συγνώμη αλλά τώρα ο πειρασμός είναι πολύ μεγάλος και έκανα παράθεση αυτό που σου έγραψα από την αρχή. Η κακή πολική ευθυγράμμισή επιδεινώνει πολλά πράγματα. Αντιθέτως η καλή λύνει και κάποια άλλα. Στην παραπάνω στήριξή που βλέπεις στην φωτογραφία (στο άβαταρ), έχει πρόβλημα στον άξονα της απόκλισης. Ο μοναδικός τρόπος για να βγάζω φωτογραφίες μεγάλης έκθεσης με το τηλεσκόπιο, είναι να κάνω την οδήγηση μόνο στον άξονα της ορθής αναφοράς και να μη πειράζω καθόλου τον άξονα της απόκλισης. Αυτό το πετυχαίνω με κορυφαία πολική ευθυγράμμιση. Δεν υπάρχει διολίσθηση. Τέλος αν κάνουμε πολύ καλή πολική ευθυγράμμιση και το πρόβλημα με την οδήγηση παραμένει (κακιά περίπτωση) ε τότε κοιτάμε τα υπόλοιπα. Ξεκινάμε από το τριπόδι και ανεβαίνουμε. Ελέγχουμε την βίδα ανύψωσης του άξονα. Αυτά τα δύο είναι υπεύθυνα αν ενώ κάναμε καλή πολική ευθυγράμμιση, και αυτή κατά την διάρκεια της βραδιάς αλλοιώθηκε. Αυτό έχει παιδέψει πάρα πολλούς από εμάς. Και μετά ανεβαίνουμε προς τα επάνω για τα υπόλοιπα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη,

 

Αν δεις με το VC200L φορτωμένο στην HEQ5 τα άστρα σε 5 λεπτες και 15 λεπτες λήψεις έχουν ακριβώς το ίδιο elongation. Αυτό με βάζει σε σκέψεις γι αυτό θέλω να δοκιμάσω την πολική ευθυγράμμιση ακριβείας με το setup αυτό και συζητάμε μετά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το κάνεις οπωσδήποτε. Αν τώρα με τον ίδιο τρόπο που έκανες παλιά πολική ευθυγράμμιση, δεν είχες πρόβλημα και τώρα έχεις, έλεγξε την πολική διόπτρα. Μπορεί να έχει απ' ευθυγραμμιστεί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Τα πειράματα με το VC200L συνεχίστηκαν.

 

Αυτή τη φορά προχώρησα στη δίορθωση του τζόγου της HEQ5 στο βαθμό που αυτό ήταν εφικτό χωρίς να είμαι 100% σίγουρος ότι έγινε σωστά. Περισσότερα για το θέμα αυτό εδώ όπου και παραθέτω τα βιντεάκια με το ΠΡΙΝ και το ΜΕΤΑ

http//www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20898

 

Στη συνέχεια με το VC200L φορτωμένο στην HEQ5 και όλα τα αξεσουάρ αστροφωτογράφισης συνδεδεμένα (κάμερα,τροχός φίλτρων,καλώδια..) προχώρησα με πολική διολίσθησης.

 

Στρέφω το τηλεσκόπιο ανατολικά και ξεκινώ ST4 autoguiding με το οδηγητικό τσιπάκι της SBIG.

Πέρνω για τον ίδιο στόχο τρεις λήψεις των 2, 5 και 10 λεπτών.

 

Το αποτέλεσμα είναι τα άστρα να συνεχίζουν να μην είναι στρογγυλά παρόλο που ο οδηγητικός αστέρας ήταν καρφί. Παραθέτω σχετικές φώτο για να δείτε τη σύγκριση.

 

Το πρόβλημα μου δείχνει να προέρχεται από την HEQ5 όλα συνωμοτούν σε αυτό.

Και αυτά που περιγράφοντε στο παρακάτω topic είναι ακριβώς το πρόβλημα που έχω..

http//www.astrosite.co.uk/sky-watcher-heq5-pro-guiding-issues-servicing-and-the-rowan-astronomy-belt-modification/

 

Να σημειώσω ότι η HEQ5 δουλεύει άψογα όσον αφορά την αστροφωτογράφιση αν βάλω το μικρό τηλεσκόπιο μου επάνω Vixen ED81s.

compare.thumb.PNG.f36304e552451f6280631daa48a06baf.PNG

skyx_guide_error.PNG.04168b80c0007e0889f66c63ea45e2cf.PNG

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θύμισε μονο το προβλημα ειναι στις γωνιες ή σε ολη την εικονα; πρωτου προβεις στο Modαρισμα της βασης ενισχυσες το τριποδο; μεγαλο κομματι του προβληματος προερχεται απο τζογο/ταλαντωσεις του τριποδου με βαρυ εξοπλισμο. Ακομα και μετα την μετατροπη της βασης ειχα ενα θεμα με αυγοειδη αστερια αλλά και στην οδηγηση (οχι τοσο εντονο οσο πριν) στο rc 8'' το οποιο λυθηκε με νεο τριποδο αλλά και με ρύθμιση των ιμάντων. στην σελιδα που εδωσες εκανα μια ερωτηση στον τυπο εαν σε μεγαλες εστιακες ειχε θεμα αλλα η απαντηση του ηταν οτι πουλησε το τηλεσκοπιο πριν κανει δοκιμες, παντως με το δικο μου δεν εχω πια θεμα μετα την μετατροπη

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης