Jump to content

Νεφέλωμα του Ωρίωνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες στην περιοχή μου είχε πολύ καθαρό ουρανό και δεν έχασα ευκαιρία....

 

Είχα σταθερά και ευδιάκριτα είδωλα,όλα ήταν τέλεια αλλά το νεφέλωμα του Οριώνα ήταν ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!!!!!!

 

Είχε ένα ωραίο πράσινο χρωματάκι....καθόμουν και το κοιτούσα με τις ώρες..

 

Δεν το έχω ξαναδεί έτσι.... Εσείς;;;;;; :?: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά μην φανταστείς σκούρο κυπαρισσί...

 

Ένα αχνό πρασινωπό χρωματάκι αλλά του έδινε εκπληκτική ομορφιά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχε ένα ωραίο πράσινο χρωματάκι....καθόμουν και το κοιτούσα με τις ώρες..

 

Δεν το έχω ξαναδεί έτσι.... Εσείς;;;;;; :?: :cheesy:

Τηλεμαχε,

 

Ετσι ειναι ακριβως. Οταν οι καιρικες και ατμοσφαιρικες συνθηκες ειναι καλες, το "χρωμα" που παρατηρουμε στο νεφελωμα του Ωριωνα ειναι οντος ενα ειδος πρασινο! =D>

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο πρασινο χρώμα οφείλεται κυρίως στο ότι τα μάτια μας είναι πιο ευαίσθητα στο πράσινο χρώμα και επειδή είναι στη μέση περίπου του ορατού φάσματος (ενώ τα μάτια μας δεν είναι καθόλου ευαίσθητα στα άκρα του ορατού φάσματος, στο κόκκινο και το μπλε φτάνοντας να μη μπορούμε να δούμε στο υπέρυθρο και το υπεριώδες φάσμα). Αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν ΟΙΙΙ και Ηbeta φίλτρα για παρατήρηση αλλά όχι στενού φάσματος Ha.

Έτσι λοιπόν θα βλέπεις τα πάντα(χαμηλής φωτεινότητας) μέσα από το τηλεσκόπιο να "πρασινίζουν"!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα ματια μας δεν ηταν καθολου ευαισθητα στο κοκκινο και στο μπλε θα βλεπαμε τα κοκκινα και μπλε αντικειμενα μαυρα, ειναι απλως ειναι λιγοτερο απο οτι στο κιτρινο και πρασινο.

 

αλλά όχι στενού φάσματος Ha.

 

Και τα φιλτρα Η alpha για παρατηρηση του ηλιου τι ειναι;

 

Έτσι λοιπόν θα βλέπεις τα πάντα(χαμηλής φωτεινότητας) μέσα από το τηλεσκόπιο να "πρασινίζουν"!

 

Οχι τα χαμηλης φωτεινοτητας τα βλεπεις λευκα - γκριζα, δεν διακρινεις καθολου χρωμα!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο έχεις μια ικανότητα να "παραποιείς" τα λόγια μου! Δεν είπα ότι δεν έχουμε ευαισθησία στο μπλε και στο κόκκινο αλλά ΛΙΓΟΤΕΡΗ ευαισθησία από ότι στο πράσινο (μιλούσα για τις άκρες του φάσματος όπου η ευαισθησία πέφτει απότομα ενώ το πράσινο εμπεριέχεται όλο)

Όλοι νομίζω ότι καταλαβαίνουμε ότι μιλάμε για σκοτεινά αντικείμενα του βαθύ ουρανού και ΌΧΙ για φωτεινά (ήλιος) οπότε για Ha οπτική παρατήρηση στο βαθύ ουρανό ΔΕΝ υπάρχει φίλτρο.

Για τα χρώματα των αντικειμένων του βαθέος ουρανού, όπως περιγράφει ο φίλος Τηλέμαχος, και όπως ξέρω και εγώ από δικές μου εμπειρίες τα αντικείμενα παρουσιάζουν χρώμα που είναι πιό έντονο όσο ανεβαίνουμε σε μέγεθος τηλεσκοπίου!

Φιλικά Φώτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλη χρονια σε ολους,εχθες γυρω στις 9.30 ημουν στο σπιτι ενος φιλου

ο οποιος αγορασε το διοπτρικο του lidl(bresser-skylux),ο ουρανος ηταν σχετικα καθαρος

και αποφασισαμε να κανουμε την πρωτη παρατηρηση με αυτο το τηλεσκοπιο

και η εκπληξη ερχεται οταν το στρεφω στον αστερισμο του οριωνα για να

παρατηρησουμε το Μ42, δεν πιστευα αυτο που εβλεπα(το Μ42 το εχω δει

με το δικο μου τηλεσκοπιο 8'' dob αλλα οχι τοσο καλα οσο με αυτο το τηλε)

φοβερη ευκρινεια το παρατηρουσαμε επι 2 ωρες.

BLOODY SHADOWS
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλι γιατι το ειδα χειροτερα απο 8'' κ 10'' dob?

Mηπως φταιει η απειρια μου στην παρατηρηση κ δεν μπορω να βγαλω σωστα συμπερασματα?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Φωτη να εισαι πιο σαφης σε οσα περιγραφεις,

 

ενώ τα μάτια μας δεν είναι καθόλου ευαίσθητα στα άκρα του ορατού φάσματος, στο κόκκινο και το μπλε φτάνοντας να μη μπορούμε να δούμε στο υπέρυθρο και το υπεριώδες φάσμα)

 

το καθολου δεν σημαινει λιγοτερο ουτε ανεφερες τιποτε για μεγεθος τηλεσκοπιου.

 

Έτσι λοιπόν θα βλέπεις τα πάντα(χαμηλής φωτεινότητας) μέσα από το τηλεσκόπιο να "πρασινίζουν"!

 

Αυτο επαναλαμβανω ειναι εντελως ανακριβες,τα ματια μας δεν διακρινουν χρωμα σε χαμηλο φωτισμο.

 

Καλα να περνας και καλη χρονια!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλι γιατι το ειδα χειροτερα απο 8'' κ 10'' dob?

Mηπως φταιει η απειρια μου στην παρατηρηση κ δεν μπορω να βγαλω σωστα συμπερασματα?

 

Γιατι το skylux ειναι 70mm και ως εκ τουτου δεν γινεται να δειχνει καλυτερα απο 8" και 10" δηλ 200mm και 250mm αντιστοιχα.

Αυτο που αναφερει ο φιλος με το skylux απλως δεν ισχυει, ισως να χε χαμηλη μεγεθυνση και να ταν φωτεινο και μικρο το νεφελωμα και του δημιουργηθηκε αυτη η ψευδαισθηση.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eιπα κ εγω.Κανουν τσιου τα ματια μου?

Θυμαμε Γιωργο οταν μου το πρωτοδιξατε μαζι με τον Παναγιωτη (Δωσε του τις ευχες μου για το νεο ετος) ειχα μεινει με το στομα ανοιχτο.Κ με το bresser δε λεω ωραιο ειναι αλλα δεν ειναι το ιδιο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To M42 ειναι απιστευτο παιδια,εγω οταν πηρα περυσι(ουπς θα το κανω γενεθλια!!! =D> =D> :-({|= :-({|= :cheesy: :cheesy: \:D/ \:D/ ) το 10'' μου,αρχικα ο μονος προσοθφαλμιος που εχα τοτε ηταν ενας 2'' 32mm και ειχα φαει παρα πολυ ωρες να το κοιταω!!

 

 

Αν μπορεσετε να διαβασετε το βιβλιο:

Το νεφελωμα Μ.42 του Ωριωνα

του Felix Lamech που μας εδωσε η ΕΑΕ στο συνεδριο μαζι με τα αλλα υπεροχα δωρα,θα εκτιμησετε πολυ περισσοτερο αυτο το πρασινο συννεφακι εκει περα...

 

Καλη χρονια!!

Νικος

Οταν εχεις ενα προβλημα,κοιτα τ'αστρα,

εκει θα βρεις τη λυση...

www.orionas.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνα με το "Night Sky" (Jan-Feb 2006) :

 

"This region (Orion's nebula) sometimes exhibits a greenish hue. The human eye seldom detects the red colors so prominent in photographs of the Orion nebula. Our eyes are much more sensitive to the green light this nebula emits; Therefore, its the easiest color to glimpse."

 

Εγω θα προσθεσω πως οχι μονο με το Μ42 αλλα και με το Μ31 καθως και γενικα με ολους τους νεφελωδεις στοχους, βλεπω ενα αχνο γκριζο-πρασινο χρωμα. Ισως ο καθενας μας να το αντιλαμβανετε διαφορετικα καθως δεν εχουμε ολοι τα ιδια ακριβως ματια (και αυτο σηκωνει ενα αλλο θεμα.¨Ποσο η μυωπια, πρεσβειοπεια κ.λ.π. επηρεαζουν το χομπι μας?")

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης