Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο συμβουλές τις οποίες εκμεταλλεύτηκα του stelios-sti,giorgosgr,astrovox,και Βολιώτης και κάτω απο κακό seeing λόγο αχνής συννεφιάς και υγρασίας έβγαλα εχθές το βράδι 2 φωτογραφίες, της Σελήνης και του Δια.

Και οι δυο εικόνες τραβήχτηκαν με dob 8΄΄,camera QHY5-II-C και η επιλογή των καρε έγινε με registax.

 

Jup2.jpg.0928e2450942560a9970974a7c936eea.jpg

Διας

 

Moon2.thumb.jpg.a2a104f9902346884a3f4d35446c92c7.jpg

Σελήνη

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβα Θοδωρή. Πολύ καλές για ξεκίνημα. Με το καιρό από μόνος σου θα βελτιώσεις την εστίαση και την εκφὠτιση. Στη φωτογραφία της Σελήνης βγήκε και ο κρατήρας Messier.Βρίσκεται στην Mare Facuhditatis ( Θάλασσα της Γονιμότητας). Αυτός έχει το εξής χαρακτηριστικό. Οι <<ακτίνες>> που εκπορεύονται να μην είναι περιμετρικοί γύρω- γύρω από τον κρατήρα αλλά κάνουν μόνο μία μακριά ζώνη σαν κόμη κομήτη. Χαρακτηριστικό που βγήκε πολύ καλό στην φωτογραφία σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβα Θοδωρή. Πολύ καλές για ξεκίνημα. Με το καιρό από μόνος σου θα βελτιώσεις την εστίαση και την εκφὠτιση. Στη φωτογραφία της Σελήνης βγήκε και ο κρατήρας Messier.Βρίσκεται στην Mare Facuhditatis ( Θάλασσα της Γονιμότητας). Αυτός έχει το εξής χαρακτηριστικό. Οι <<ακτίνες>> που εκπορεύονται να μην είναι περιμετρικοί γύρω- γύρω από τον κρατήρα αλλά κάνουν μόνο μία μακριά ζώνη σαν κόμη κομήτη. Χαρακτηριστικό που βγήκε πολύ καλό στην φωτογραφία σου.

Ευχαριστώ.Εχω εντοπίσει κάποια λάθη που έκανα λόγο βιασύνης.π.χ Δεν άφησα το σωλήνα να κρυώσει αρκετα με αποτέλεσμα να μην έχω καλή εστίαση και να έχω παραμορφώσεις απο αέριες μάζες εντός του,αυτο με δυσκόλεψε μετά στο registax.και β.Δεν έχω πολυκαταλάβει ακόμα το registax.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άν καταλάβεις το registax ρε Θοδωρή γράψε και σε εμένα. Ἰσως να φταίνε και τα αρχεία της Canon.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άν καταλάβεις το registax ρε Θοδωρή γράψε και σε εμένα. Ἰσως να φταίνε και τα αρχεία της Canon.

 

Aν τα πας καλά με τα Αγγλικά ρίξε μια ματιά εδώ. http://www.astronomie.be/registax/previewv6paul.html Το μελετάω και εγώ.Τώρα απ οτι έχω καταλάβει,και αυτό με την δική μου λογική η έκθεση πρέπει να είναι έως και ένα δευτερόλεπτο ώστε να επιλέγει μέσα απο λίγα καρέ και όχι να χάνεται στα πολλά.Οταν το έκανα αυτο είδα καλύτερα αποτελέσματα.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aυτή με τη Σελήνη φαίνεται να έχει να δώσει καλό υλικό!

 

Ο κρατήρας Μεσσιέρ μάλιστα είναι διπλός( Μεσσίερ Α και Β). Επίσης πιο πάνω είναι ο Proclus.

 

 

Παραμορφώσεις από ανέμους θα έχεις πάντα.

 

Γενικά χρειάζεσαι πολλά καρέ με μικρή έκθεση. Έτσι στο χρονικλο διάστημα που ''τραβάς'' το βίντεο θα έχεις πιο πολλά καρέ και περισσότερες πιθανότητες να πολλά από αυτά να μην είναι επηρεασμένα από τις ατμοσφαιρικές διαταραχές.

 

Αν θέλετε θα μπορούσα να ''ανεβάσω'' κάποια βίντεο από Σελήνη για εξάσκηση στο Registax και Autostakkert.

 

Καλή συνέχεια!

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aυτή με τη Σελήνη φαίνεται να έχει να δώσει καλό υλικό!

 

Ο κρατήρας Μεσσιέρ μάλιστα είναι διπλός( Μεσσίερ Α και Β). Επίσης πιο πάνω είναι ο Proclus.

 

 

Παραμορφώσεις από ανέμους θα έχεις πάντα.

 

Γενικά χρειάζεσαι πολλά καρέ με μικρή έκθεση. Έτσι στο χρονικλο διάστημα που ''τραβάς'' το βίντεο θα έχεις πιο πολλά καρέ και περισσότερες πιθανότητες να πολλά από αυτά να μην είναι επηρεασμένα από τις ατμοσφαιρικές διαταραχές.

 

Αν θέλετε θα μπορούσα να ''ανεβάσω'' κάποια βίντεο από Σελήνη για εξάσκηση στο Registax και Autostakkert.

 

Καλή συνέχεια!

Αλέξανδρος

 

Και εγώ έλεγα λίγα καρέ.....α ρε σκοτάδι που είμαι χα χα...! Αρα λοιπόν πολλά καρέ μικρή έκθεση.έκθεση. Εχω παρατηρήσει οτι αν αφήσω 2 ώρες το σωλήνα εκτεθειμένο στο περιβάλλων το φαινόμενο με τις διακυμάνσεις μειώνεται αισθητά. Ευχαρίστως για το video.Ανέβασε όμως και την τελική εικόνα για να έχουμε μέτρο σύγκρισης.....Μάθε μας και τίποτα.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και μία με λιγότερη επεξεργασία στο photoshop

 

Moon.thumb.jpg.a2dbb156eeaba730786a4df0fd39f0f7.jpg

με λιγοτερη επεξεργασία

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άν καταλάβεις το registax ρε Θοδωρή γράψε και σε εμένα. Ἰσως να φταίνε και τα αρχεία της Canon.

 

Aν τα πας καλά με τα Αγγλικά ρίξε μια ματιά εδώ. http://www.astronomie.be/registax/previewv6paul.html Το μελετάω και εγώ.Τώρα απ οτι έχω καταλάβει,και αυτό με την δική μου λογική η έκθεση πρέπει να είναι έως και ένα δευτερόλεπτο ώστε να επιλέγει μέσα απο λίγα καρέ και όχι να χάνεται στα πολλά.Οταν το έκανα αυτο είδα καλύτερα αποτελέσματα.

Φίλε μου δυστυχώς δεν ξέρω αγγλικά.

Προσοχή τωρα για την έκθεση. Κράτα αυτά που σου είπε ο Βολιώτης. Διότι εγώ δεν έχω κάμερα διαδικτύου κλπ. και κυρίως επειδή δεν μπορώ να δουλἐψω το registax δεν ξέρω και να συμβουλέψω. Αυτό που έλεγα για την εκ φώτιση είναι γενικό. Ο Σωστός χρόνος έκθεσης ανάλογα με τα ISO και τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου για το κάθε ένα καρέ.

Καταλαβαίνεις. Εγώ καθότι κατάγομαι από την εποχή του φιλμ αυτό μαζί με την επιτυχημένη εστίαση ήταν τα θεμέλια πάνω στα οποία χτιζόταν κάθε φωτογραφία. Έπρεπε να ξέρεις χρόνους ανάλογα με τα ISO των φιλμ και τους εστιακούς λόγους των τηλεσκοπίων ή τηλεφακών για να βγάλεις πχ μία φωτογραφία της Σελήνης. Όπως καταλαβαίνεις ο λύκος κι αν εγέρασε μηδέ τη γνώμη άλλαξε μηδέ την κεφαλή του κλπ. Βεβαίως εκ των υστέρων (τώρα) αισθάνομαι τυχερός που έχω αυτή την γνώση κι εμπειρία.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άν καταλάβεις το registax ρε Θοδωρή γράψε και σε εμένα. Ἰσως να φταίνε και τα αρχεία της Canon.

 

Aν τα πας καλά με τα Αγγλικά ρίξε μια ματιά εδώ. http://www.astronomie.be/registax/previewv6paul.html Το μελετάω και εγώ.Τώρα απ οτι έχω καταλάβει,και αυτό με την δική μου λογική η έκθεση πρέπει να είναι έως και ένα δευτερόλεπτο ώστε να επιλέγει μέσα απο λίγα καρέ και όχι να χάνεται στα πολλά.Οταν το έκανα αυτο είδα καλύτερα αποτελέσματα.

Φίλε μου δυστυχώς δεν ξέρω αγγλικά.

Προσοχή τωρα για την έκθεση. Κράτα αυτά που σου είπε ο Βολιώτης. Διότι εγώ δεν έχω κάμερα διαδικτύου κλπ. και κυρίως επειδή δεν μπορώ να δουλἐψω το registax δεν ξέρω και να συμβουλέψω. Αυτό που έλεγα για την εκ φώτιση είναι γενικό. Ο Σωστός χρόνος έκθεσης ανάλογα με τα ISO και τον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου για το κάθε ένα καρέ.

Καταλαβαίνεις. Εγώ καθότι κατάγομαι από την εποχή του φιλμ αυτό μαζί με την επιτυχημένη εστίαση ήταν τα θεμέλια πάνω στα οποία χτιζόταν κάθε φωτογραφία. Έπρεπε να ξέρεις χρόνους ανάλογα με τα ISO των φιλμ και τους εστιακούς λόγους των τηλεσκοπίων ή τηλεφακών για να βγάλεις πχ μία φωτογραφία της Σελήνης. Όπως καταλαβαίνεις ο λύκος κι αν εγέρασε μηδέ τη γνώμη άλλαξε μηδέ την κεφαλή του κλπ. Βεβαίως εκ των υστέρων (τώρα) αισθάνομαι τυχερός που έχω αυτή την γνώση κι εμπειρία.

Φίλε Γιάννη (έχεις και το όνομα του γιού μου) πρόλαβα και εγώ το φιλμ για τα καλά και ξέρω τι εννοείς.Γενικά όποιος έκανε τέτοιες εξειδικευμένες φωτογραφίσεις με φιλμ ήταν και είναι στην κυριολεξία ΤΕΧΝΙΤΗΣ.Σοστώς ο βολιώτης λοιπόν αλλά και εσύ.Θα μεταφράσω το registax κάποια στιγμή και θα σου στείλω ένα σύντομο οδηγό εάν θέλεις. Κάτι άλλο...ρίξε μια ματιά εδώ αν θέλεις και πες μου.είναι άσχετο με το θέμα μας. http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=229742#229742

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρή μη μπεις στον κόπο για μένα!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο πολυ καλες για αρχη!

Για να κανεις τη ζωη σου πιο ευκολη στο registax απλα θα πρεπει πρωτα να του δωσεις καλα δεδομενα.

Εννοω οτι θα πρεπει με το προγραμμα που κανεις ληψη να προσεξεις τον χρονο εκθεσης και το gain σου, ωστε να μην ειναι ουτε σκοτεινο το ειδωλο αλλα ουτε και "καμμενο". Το κακο ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος τυφλοσουρτης (βαλε αυτο exposure με αυτο το gain), γιατι καταλαβαινεις υπαρχουν πολλα ειδη τηλεσκοπιων διαφωρων F και καμερων οποτε παιζουν πολλα ρολο. Στο ιντερνετ και youtube υπαρχουν πολλα tutorials απλα για να παρεις μια ιδεα, κατα τα αλλα απο ρυθμισεις θα τις βρεις μονος σου και θα τις βρεις ειμαι σιγουρος :wink:

Οπου κολλησεις εδω ειμαστε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Αλέξανδρε. Θα πειραματιστώ με την Σελήνη. Παλιά που είχα πειραματιστεί με την DSLR μπλόκαρε. Όμως από μία πρώτη μάτια που έριξα στο παραπάνω κείμενο του Σταυρόπουλου έπρεπε να είχα ενεργοποιήσει την επιλογή μεγαλύτερο από 2GB και δεν το είχα κάνει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως πλέον η τάση είναι η επεξεργασία του βίντεο να γίνεται με το Autostakkert και το τελικό αποτέλεσμα με το registax.

 

Το Autostakkert δεν έχει τα ''χούγια'' του registax.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου Θοδωρή ειδικά για χθες που ήταν μια δύσκολη βραδιά από θέμα υγρασίας και συννεφιάς. Αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω dew heater γιατί όλα μούσκεψαν. Επ ευκαιρίας για να μην ανοίγω νέο θέμα υπάρχει κάποιο πρόγραμμα-χάρτης που ανάλογα την φάση της σελήνης να δείχνει τους κρατήρες για να μπορούμε να αναγνωρίσουμε ποιους βλέπουμε-φωτογραφίζουμε;

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ είναι το βίντεο.

 

https://www.dropbox.com/s/0ki0i94xucy0bmp/M5.avi?dl=0

 

Είναι λίγο ροζουλί :roll: ,γιατί κάποια βλακεία θα είχα κάνει με τις ρυθμίσεις.

 

Μετά το registax μπορείτε να διορθώσετε το χρώμα ή να κάνετε τη φωτογραφία μονόχρωμη.

Χρησιμοποίησα το MEADE LX200 14" σε f/10 και τη DBK21.

Τα στοιχεία του βίντεο:

 

Filename=M5.avi

Date=06.04.2014

Start=21:00:23

Duration=65s

Frames captured=537

Camera=DBx 21AU04.AS

ROI=640x480

FPS=29

Shutter=15.80ms

Hue=180

WBlue=65

Saturation=124

WRed=56

Gain=553

Brightness=0

WBalance=0

Gamma=164

Histogramm(min)=29

Histogramm(max)=255

Histogramm=100%

Noise=117.00245

AutoAlign=false

PreFilter=none

Limit=65 Seconds

Comment=null

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου Θοδωρή ειδικά για χθες που ήταν μια δύσκολη βραδιά από θέμα υγρασίας και συννεφιάς. Αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω dew heater γιατί όλα μούσκεψαν. Επ ευκαιρίας για να μην ανοίγω νέο θέμα υπάρχει κάποιο πρόγραμμα-χάρτης που ανάλογα την φάση της σελήνης να δείχνει τους κρατήρες για να μπορούμε να αναγνωρίσουμε ποιους βλέπουμε-φωτογραφίζουμε;

Δες και το moon atlas.....sourceforge.net/projects/virtualmoon/

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης