Jump to content

Γαλαξιακό σμήνος της Παρθένου από Αθήνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα έκανα μία προσπάθεια να παρατηρήσω κάποιους από τους φωτεινότερους γαλαξίες του σμήνους της Παρθένου από την ταράτσα του σπιτιού μου,ένα βράδυ χωρίς Σελήνη και με αρκετά καλό seeing χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις.Δεν μπόρεσα να διακρίνω ούτε τον M49 ούτε το M87 παρά μόνο το Μ104.Έχει καταφέρει κανείς να δει κάποιους γαλαξίες αυτού του σμήνους με 8άρι από Αθήνα?Συνολικά από γαλαξίες έχω δεί Μ81 χωρίς το Μ82,Μ31,Μ104 και ένα αμυδρό ίχνος του Μ66 από το Leo Triplet.Εσείς πώς τα πηγαίνετε με τους γαλαξίες από την πόλη μας?

By the way,ορίστε ένα πολύ καλό βιβλίο για τους γαλαξίες και την παρατήρησή τους αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το αντίστοιχο free pdf:

http://www.springer.com/us/book/9781852337520#aboutBook

 

αλλά και ένα βιβλίο για την παρατήρηση Supernova:

http://astrotalk.ru/astrolibrary/supernovae_and_how_to_observe_them.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν θα δεις και πολλά πράγματα. Υπομονή να βρεθείς σε σκοτεινο ουρανό. Βασικά σε ουρανο που με γυμνό μάτι δεν μπορείς να δεις αστέρες τουλάχιστον 5ου μεγέθους ξεχνάς την παρατήρηση βαθέως ουρανού.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η παρατήρηση γαλαξιών από μια μεγάλη πόλη είναι όντως προβληματική αλλά σε γενικές γραμμές και υπό καλές συνθήκες μπορείς να δεις όλα τα Messier... αν αναφερόμαστε απλά στο να τα διακρίνεις. Το Μ82 πιστεύω ήταν απολύτως εφικτό αλλά όλα εξαρτώνται από τις τοπικές συνθήκες. Στην πόλη καθίσταται πάρα πολύ σημαντικό να παρατηρείς τα αντικείμενα το δυνατόν πιο κοντά στη μεσουράνησή τους. Έτσι περιορίζεις κατά το δυνατόν την επίδραση της φωτορύπανσης πέρα από την πάγια μείωση στην επίδραση της ατμόσφαιρας. Ακόμα και μερικές μοίρες διαφορά μπορεί να έχουν σημασία όταν υπάρχει έντονη φωτορύπανση. Τέλος, προσπάθησε να περιορίσεις τυχόν τοπικά φώτα που εμποδίζουν την προσαρμογή των ματιών σου να φτάσει στο όποιο επίπεδο της επιτρέπουν οι συνθήκες. Μια κοντινή λάμπα ή κάποιος έντονα φωτισμένος χώρος εντός του πεδίου σου μπορεί να είναι καταστροφικά για την παρατήρησή σου.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ με το 8ρι SC Meade ούτε από το χωριό μου έχω καταφέρει να παρατηρήσω καλά γαλαξίες. Μια η υγρασία, μια το φεγγάρι, ακόμα κι η ανδρομέδα αχνοφαίνεται μονάχα στο κέντρο της. Mε το skywatcher 8'' έχω την εντ'υπωση οτι φαίνονται καλύτερα αλλά και πάλι αμυδρά. Υποθέτω οτι με 12ρι κάνεις δουλειά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει καταφέρει κανείς να δει κάποιους γαλαξίες αυτού του σμήνους με 8άρι από Αθήνα? Συνολικά από γαλαξίες έχω δεί Μ81 χωρίς το Μ82,Μ31,Μ104 και ένα αμυδρό ίχνος του Μ66 από το Leo Triplet.

 

Άψογος! Για να υπάρχει και η αντίθετη άποψη σε κάποια από όσα ελέχθησαν, θα ήθελα κατ' αρχάς να ξεκινήσω λέγοντάς σου συγχαρητήρια για τα αποτελέσματα των παρατηρήσεών σου από την πόλη.

 

Σαν γρήγορη απάντηση στα ερωτήματά σου, εφ' όσον με προσπάθεια κατάφερες τον Μ66, θα μπορέσεις να δεις και τους Μ87, Μ82 και Μ49. Τους έχω διακρίνει από Αθήνα επανειλημμένως. Όπως και πολλά άλλα αντικείμενα. Χρειάζεται κάποια πράγματα που αναφέρω στην συνέχεια, μαζί με τα όσα προανέφερε ο Ανδρέας (astrovox).

 

Συνεχίζοντας, να σου πω ότι αυτό που κάνεις είναι πιστεύω αξιοσημείωτο και θα το καταλάβεις διαβάζοντας το μεγαλύτερο μέρους του φόρουμ. Η παρατήρηση από αστικά κέντρα είναι ταμπού στο φόρουμ μας όπως έχω ξαναγράψει. Και κράτησε πολλά χρόνια. Παρατηρητές με 12άρια στην κατοχή τους έχουν δηλώσει ότι από Αθήνα θα δεις μόνο φεγγαράκι και κανένα πλανήτη. Για καιρό η πλειονότητα προτρέπει σε υπερβολές του τύπου "παρατήρηση ΜΟΝΟ από σκοτεινό ουρανό". Και μόνο από τον Πάρνωνα, άντε έστω και από κανένα "δεύτερο" μέρος. Έτσι φτάσαμε στο αν κάποιος πει ότι θέλει να παρατηρήσει από πόλη, να έρθει αντιμέτωπος δυστυχώς με κάποιου είδους φρενάρισμα ή έμμεση απόρριψη. Πιστεύω ότι χρειάζονται περισσότερες προσπάθειες και συζητήσεις σαν αυτή, ώστε να υπάρξει σφαιρικότερη ενημέρωση από το φόρουμ, αστροπαρατηρητών που ενδιαφέρονται για παρατήρηση από τις πόλεις. Ιδιαίτερα τώρα που οι καιροί δυσκόλεψαν για ταξιδάκια και βενζίνες.

 

Αντίθετα στο εξωτερικό υπάρχουν παρατηρητές που έχουν δει τα περισσότερα αντικείμενα του κατάλογου Messier και πολυπληθή άλλα, από αστικά κέντρα όπως η Αθήνα και μεγαλύτερες πόλεις. Θα σε συμβούλευα να απευθυνθείς σε μπλογκ και φόρουμ του εξωτερικού για συζητήσεις που έχουν να κάνουν με την παρατήρηση από αστικές και προαστιακές περιοχές. Θα βρεις περισσότερες πληροφορίες. Υπάρχουν επίσης βιβλία και άρθρα σχετικά με "Urban & suburban astronomy". Είναι χρησιμότερα από αυτά που αναφέρεις στο αρχικό ερώτημά σου.

Στα ελληνικά ρίξε μια ματιά σε αυτό, νομίζω θα βοηθήσει.

 

Χρειάζεται τεχνικές και υπομονή, που προφανώς την τελευταία την διαθέτεις αφού έχεις ήδη δει από Αθήνα τα όσα αναφέρεις! Μάθε να παίζεις με το κοντράστ, την κόρη εξόδου και την επιφανειακή λαμπρότητα. Θα έχεις ήδη καταλάβει ότι δεν βγαίνεις ξαφνικά και αρχίζεις να παρατηρείς. Η εμπειρία που θα αποκτάς, θα βοηθήσει πολύ. Μια χρήσιμη και απαραίτητη τεχνική είναι να μάθεις να μετράς τον ουρανό πριν ξεκινήσεις την κάθε παρατήρηση. Δηλαδή πόσο λαμπρό είναι το αμυδρότερο αστέρι που μπορείς να διακρίνεις. Πολλοί πιστεύουν ότι έχουν ή δεν έχουν καλή βραδιά με καθαρό ουρανό, αλλά η μέτρηση δείχνει άλλα πράγματα. Έτσι όταν βρεις τις κατάλληλες συνθήκες, θα μπορέσεις να δεις και αντικείμενα που κάποιες βραδιές είναι δύσκολα. Και φυσικά θα έχεις την χαρά να παρατηρείς συχνά αντί να περιμένεις τις 4-7 παρατηρήσεις τον χρόνο από σκοτεινό ουρανό.

 

Καλή συνέχεια. :D

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Για καιρό η πλειονότητα προτρέπει σε υπερβολές του τύπου "παρατήρηση ΜΟΝΟ από σκοτεινό ουρανό". Και μόνο από τον Πάρνωνα, άντε έστω και από κανένα "δεύτερο" μέρος. Έτσι φτάσαμε στο αν κάποιος πει ότι θέλει να παρατηρήσει από πόλη, να έρθει αντιμέτωπος δυστυχώς με κάποιου είδους φρενάρισμα ή έμμεση απόρριψη. Πιστεύω ότι χρειάζονται περισσότερες προσπάθειες και συζητήσεις σαν αυτή, ώστε να υπάρξει σφαιρικότερη ενημέρωση από το φόρουμ, αστροπαρατηρητών που ενδιαφέρονται για παρατήρηση από τις πόλεις. Ιδιαίτερα τώρα που οι καιροί δυσκόλεψαν για ταξιδάκια και βενζίνες.

Χρειάζεται τεχνικές και υπομονή, που προφανώς την τελευταία την διαθέτεις αφού έχεις ήδη δει από Αθήνα τα όσα αναφέρεις! Μάθε να παίζεις με το κοντράστ, την κόρη εξόδου και την επιφανειακή λαμπρότητα. Θα έχεις ήδη καταλάβει ότι δεν βγαίνεις ξαφνικά και αρχίζεις να παρατηρείς. Η εμπειρία που θα αποκτάς, θα βοηθήσει πολύ. Μια χρήσιμη και απαραίτητη τεχνική είναι να μάθεις να μετράς τον ουρανό πριν ξεκινήσεις την κάθε παρατήρηση. Δηλαδή πόσο λαμπρό είναι το αμυδρότερο αστέρι που μπορείς να διακρίνεις. Πολλοί πιστεύουν ότι έχουν ή δεν έχουν καλή βραδιά με καθαρό ουρανό, αλλά η μέτρηση δείχνει άλλα πράγματα. Έτσι όταν βρεις τις κατάλληλες συνθήκες, θα μπορέσεις να δεις και αντικείμενα που κάποιες βραδιές είναι δύσκολα. Και φυσικά θα έχεις την χαρά να παρατηρείς συχνά αντί να περιμένεις τις 4-7 παρατηρήσεις τον χρόνο από σκοτεινό ουρανό.

 

Καλή συνέχεια. :D

 

=D> =D> =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα δεις και πολλά πράγματα. Υπομονή να βρεθείς σε σκοτεινο ουρανό. Βασικά σε ουρανό που με γυμνό μάτι δεν μπορείς να δεις αστέρες τουλάχιστον 5ου μεγέθους ξεχνάς την παρατήρηση βαθέως ουρανού.

 

Αχ βρε Γιώργο, άσε τους νέους να προσπαθήσουν, ρίξε λίγο νερό στο ουζάκι. :cheesy:

Γιατί πρέπει να βλέπουμε πάντα μέγεθος πάνω από 5 mac.

Στον ουρανό υπάρχουν και άλλοι στόχοι εκτός από γαλαξίες. :shock:

Αλλωστε χόμπι είναι, δεν είναι εισαγωγικές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. :)

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και ναι προσπαθώ πάρα πολύ να εξασκήσω τις ικανότητές μου στην παρατήρηση από αστική περιοχή.Απέναντι από το σπίτι μου σε απόσταση 20 μέτρων υπάρχει κέντρο πώλησης ξύλων για τζάκια,με κάτι προβολείς στραμμένους στην ταράτσα.Εγώ παρατηρώ πίσω από έναν ηλιακό θερμοσίφωνα,που απαλύνει λίγο την κατάσταση...Τέλος ορίστε το βιβλίο που έχω συμβουλευτεί σχετικά με την παρατήρηση από μία πόλη:

http://www.springer.com/us/book/9781846282164

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βιβλίο "The Urban Astronomer's Guide" του Rod Mollise που αναφέρεις, μου είχε αρέσει πολύ. Σε κάποια σημεία είναι ίσως ξεπερασμένο, όπως στις προτάσεις για τηλεσκόπια, προσοφθάλμια ή στην φωτογράφιση με φιλμ. Αναλώνει αρκετές σελίδες σε τηλεσκόπια και φακούς , που μετά από τόσα χρόνια είναι λογικό πολλά να έχουν αλλάξει, αλλά είναι το στυλ του έτσι και αλλιώς. Έχει όμως πολλές αναφορές σε χρήσιμες τεχνικές που θα βοηθήσουν στην παρατήρηση από την πόλη. Αναφέρεται εκτενώς στην επιφανειακή λαμπρότητα, στην σημασία της σκίασης του χώρου μας, στην πλάγια όραση. Θα μου άρεσε να είχε αναλύσει αρκετά την σημασία του κοντράστ και την σχέση με την κόρη εξόδου. Μπορείς όμως να το κατανοήσεις σιγά-σιγά αποκτώντας εμπειρία.

 

Για τα αστροάλματα σε όσους δεν διαθέτουν ρομποτικό τηλεσκόπιο, προτείνει την μέθοδο μέσα από το προσοφθάλμιο. Είναι όμως πιο προχωρημένη μέθοδος και δύσκολη για να εφαρμοστεί κάθε φορά σε αστικό ουρανό. Στην πράξη έχω δει ότι όταν δεν βλέπουμε πολλά αστέρια, η μέθοδος ολίσθησης μέσα από ερευνητή Telrad που προτείνω στον οδηγό παρατήρησης από την πόλη είναι πολύ ευκολότερη και θα σε οδηγήσει ταχύτατα στα ουράνια αντικείμενα που σε ενδιαφέρουν. Ο εξωτερικός κύκλος των 4 μοιρών λόγω του μεγέθους του, είναι ιδανικός για οδήγηση προς τον στόχο μας σχηματίζοντας εφαπτόμενους κύκλους στον ουρανό. Αν δεν διαθέτεις Telrad, δεν πειράζει, η προσπάθεια μπορεί να γίνει με λιγότερη ταχύτητα και με λίγη προσοχή, μέσα από τον κλασσικό ερευνητή.

 

Η μέτρηση ποιότητας του ουρανού είναι πολύ σημαντική, μην την αμελήσεις, θα το δεις στην πράξη. Την περιγράφω στο τέλος του οδηγού.

Και αν έχεις κάποια στιγμή όρεξη για κουβάλημα, δοκίμασέ το, ο λόφος πάνω από το Καματερό παρά το ότι δείχνει κοντά, μπορεί να κάνει την κάποια διαφορά στην παρατήρηση και στα όσα διακρίνεις τώρα.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φίλος μας ρώτησε για το σμήνος της Παρθένου απο την Αθήνα και η συζήτηση παρέκλινε. Δεν μπορούμε ούτε ψέματα να λέμε ούτε να παραπλανούμε. Η Αθήνα δεν κάνει για παρατήρηση βαθέως ουρανού. Ουσιαστικά πουθενά στην Αττική δεν κάνει πόσο μάλλον μέσα στον πολεοδομικό ιστό του λεκανοπεδίου. Ο φίλος μπορεί να προσπαθεί όσο θέλει αλλά αντίδοτο στον σκοτεινο ουρανό δεν θα βρει.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνεπώς τα Messier που έχει ήδη δει δεν ανήκουν στον βαθύ ουρανό. Ούτε αυτά που θα δει στο μέλλον.

Δεν χρειάζεται να λέει ψέματα ότι τα έχει δει, ούτε μας παραπλανεί. Το επιβεβαιώνω και εγώ ότι μπορεί να τα δει κάποιος από την Αθήνα. Ελπίζω από όλους τους παρατηρητές να υπάρχει κανένας ακόμη.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αντικείμενα Messier που ο φίλος έχει δει, κατά κοινή πεποίθηση των απανταχού στον πλανήτη ερ. αστρονόμων, αποτελούν τα διαμάντια του νυχτερινού ουρανού. Οποιοσδήποτε ισχυρίζεται ότι τα έχει δει από την Αθήνα, σε καμία περίπτωση δε μπορεί να επιβεβαιώσει την παραπάνω πρόταση. Διότι ούτε "νυχτερινός" ουρανός στην Αθήνα υπάρχει, ούτε το συναίσθημα που πηγάζει από τη λέξη "διαμάντια" έχει βιώσει. Και πολύ περισσότερο δεν είναι σε θέση να πείσει κάποιον άλλον για να κοιτάξει ψηλά, ειδικά όντας πεπεισμένος ότι αυτό που βλέπει είναι highlight.

 

Έλεος...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από πόλη έχω παρατηρήσει ελάχιστες φορές. Η χειρότερη απ' όλες ήταν στην παραλία του Βόλου που το μόνο πράγμα που δείχναμε στο κοινό ήταν ο Κρόνος και ο Αλμπιρέο. Πολύ αχνά και με αρκετή φαντασία φαινόταν και το Μ 8 στον Τοξότη. Όμως η παραλία του Βόλου ήταν υπερβολικά φωτορρυπασμένη. Αν ήμουν στη ταράτσα μιας πολυκατοικίας σε μια γειτονιά σίγουρα θα μπορούσα να διακρίνω και κάτι ακόμα και αν έβαζα πετάσματα (σεντόνια) γύρω μου κάτι παραπάνω θα έβλεπα.

Άρα ο νυχτερινός ουρανός της Αθήνας δεν είναι ο ίδιος σε όλες τις περιοχές της Αθήνας. Επίσης πιο πάνω έβαλα και τον παράγοντα της φαντασίας. Αν δεν το χεις ξαναδεί και γενικά δεν έχεις έμπειρο και εκπαιδευμένο μάτι μειώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες να αναγνωρίσεις αντικείμενα.

Επίσης αν προσπαθήσεις στην πόλη με τηλεσκόπια που δίνουν πολύ φωτεινο πεδίο δηλαδή τηλεσκ με μικρό εστιακό λόγο τα πράγματα γίνονται δυσκολότερα από αν χρησιμοποιήσεις ένα μακρύ διοπτρικό ή ένα καταδιοπτρικό.

Πιστεύω πως αν υπάρχει θέληση μπορεί κανείς να δει αρκετά αντικείμενα και μέσα απ' την πόλη.

 

Άλλωστε -κι απευθύνομαι στους αρκετά μυημένους- στο messier Marathon τα αντικείμενα Μ77 , Μ74 , Μ31 , Μ33 , Μ30 τα διακρίνουμε αχνά κατά την ανατολή και κατά τη δύση μες στη φωτορρυπανση του Ηλιου. Δεν τα απολαμβάνουμε ....όμως τα διακρίνουμε!! :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνεπώς τα Messier που έχει ήδη δει δεν ανήκουν στον βαθύ ουρανό. Ούτε αυτά που θα δει στο μέλλον.

Δεν χρειάζεται να λέει ψέματα ότι τα έχει δει, ούτε μας παραπλανεί. Το επιβεβαιώνω και εγώ ότι μπορεί να τα δει κάποιος από την Αθήνα. Ελπίζω από όλους τους παρατηρητές να υπάρχει κανένας ακόμη.

Από Σαρωνίδα και σε περιοχές του ουρανού που με πλάγια διόπτευση φαίνονται αστέρια 4,5 (με το μάτι) έχω δει άνετα τον Μ104. Από το τρίο του λέοντα μόνο τον Μ66 και τον πύρινα του Μ65 επίσης αμυδρά τον Μ95. Έχω δει και τους δύο πυρήνες του Μ51 και ένα σωρό άλλους γαλαξίες συμπεριλαμβανομένων και του καταλόγου NGC. Π.Χ τον 7331 στον Πήγασο και άλλους.

Προσωπικά συγχαίρω τον φίλο μας Δημήτρη για την ηρωική προσπάθεια και τα επιτεύγματα του. Και ότι αυτό που κάνει μόνο καλά έχει με πρώτο και καλύτερο απόκτηση εμπειρίας και μάλιστα εμπειρίας βαρβάτης, που όταν θα βρεθεί κι αυτός σε σκοτεινό ουρανό με σκοπό την παρατήρηση με το τηλεσκόπιο του παιχνιδάκι θα του φανεί ο εντοπισμός στόχων. Μοιραίως θα διαπιστώσει και το δίκιο και του Γιώργου και θα νοιώσει βαθειά μέσα στο είναι του αυτό το <<Έλεος>> του Καπετανάκη.

Τέλος φίλε Δημήτρη εσύ συνέχιζε ακάθεκτος, και εκτός από γαλαξίες κυνήγα διπλά αστέρια σφαιρωτά σμήνη γενικώς αστρικής σύστασης αντικείμενα. Αύξανε την μεγέθυνση του τηλεσκοπίου στα όρια. Από ένα σημείο και έπειτα αρχίζει και κάμπτεται αυτή η φριχτεί φωταύγεια και τα άστρα αρχίζουν να φαίνονται καλύτερα. Επίσης πάρα πολλά πλανητικά νεφελώματα αποτελούν στόχους σε περιοχές με φωτορύπανση. Διότι ούτος ή άλλος τα ευχαριστιέσαι με μεγάλη μεγέθυνση. Η δυσκολία είναι κάπως στον εντοπισμό τους αν ποτέ πριν δεν έχεις βρει ένα. Αν όμως βρεις ένα μετά ξέρεις για το τι ψάχνεις και τα βρίσκεις πιο εύκολα από τους γαλαξίες. Καλή συνέχεια.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

HOMO Θανάση καλά τα λες, μπράβο δάσκαλε =D>

 

KonstantinosM <<Ελπίζω από όλους τους παρατηρητές να υπάρχει κανένας ακόμη>>. Εγω :)

 

Με 8"χ1200 ντομπ και με το ED100 τα έχω δει και εγώ, Μ81- Μ82, Μ31-,Μ104 και διέκρινα το Μ66.

Δεν τα απολαμβάνω ....όμως τα διακρίνω.

Δηλαδή δεν είναι στο αποκορύφωμα (highlight σε ιλουστρασιόν χαρτί) του σκοτεινού ουρανού, αλλά λόγω παλιο κατάστασης αρκούμε

στην ταράτσα της πολυκατοικιας στην Ελευσίνα, και τα βλέπω, σε απλό χασαπόχαρτο. :cheesy:

Αύριο που θα πάρω τα 7 εκ. στο Τζόκερ θα φτιαξω ένα αστεροσκοπειο με ένα τηλεσκόπιο. νάααα... και θα σας σνομπάρω. :-note

Υ.Γ. Φεύγω γιατί θα μου καούν τα...φασολάκια. :roll:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι παιδιά, να προτρέπουμε τον κόσμο να παρατηρεί από την πόλη deep sky για να εξασκείται στο να είναι ολιγαρκής...δύσκολες ημέρες γαρ... ](*,)

 

Συμβουλή προς όλους τους αρχάριους: ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ! Η αξιοπρεπής παρατήρηση βαθέως ουρανού είναι ΕΚΕΙ και μόνο ΕΚΕΙ!

 

Δηλαδή το να κάνουν 7-8 παρατηρήσεις το χρόνο για deep sky, μόνο σε σκοτεινό ουρανό, είναι άσχημα;

 

Για μένα είναι το τέλειο...όταν μάλιστα θα έχω τις απίστευτες εικόνες τους από σκοτεινό ουρανό αποθηκευμένες στο μυαλό μου για τους μήνες που ο καιρός δεν θα επιτρέπει.

 

ΚΑΘΕ Νέα Σελήνη που σπαταλιέται στην άθλια και φωτορυπασμένη πόλη...είναι απλώς μια χαμένη Νέα Σελήνη.

 

Όσο πιο γρήγορα το καταλάβετε, τόσο το καλύτερο...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, κάθαρμα, εσύ με κατέστρεψες πηγαίνοντάς με σε σκοτεινούς ουρανούς και έκτοτε έχασα το ενδιαφέρον για παρατήρηση μέσα στον Πειραιά, όπου διέκρινα αρκετά αντικείμενα βαθέος ουρανού που μου έβρισκε το Nexstar (άρα οι μισοί έχουν δίκαιο) αλλά ουδεμία σχέση είχαν με το είδωλό τους μια βαθειά ώρα ενός σκοτεινού ουρανού σε ένα υψηλό βουνό (άρα και οι υπόλοιποι μισοί έχουν δίκαιο).

Και αφού όλοι έχουν δίκαιο πάψτε να τσακώνεστε λέω εγώ και ας κάνει ο καθένας ό,τι του γουστάρει όπως αρμόζει σε μια πολιτισμένη και δημοκρατική χώρα. Αλλά ας το κάνει αφού έχει δοκιμάσει και τα δύο ει δυνατόν.

Εγώ τώρα βλέπω τους πλανήτες με το Maksutov, τη θάλασσα με το διοπτρικό, τα πουλάκια με τα κιάλια, τις πέτρες με το στερεομικροσκόπιο και περιμένω μια στις τόσες να ξαναπάω σε σκοτεινό ουρανό. Και πράγματι μια στις τόσες πάω και δυό στις τόσες σε ημισκότεινο, αλλά αυτά που βλέπω με κρατάνε μήνες. Έχει αυτή τη δύναμη το κνέφας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα φίλε μου, το ξέρω πως είμαι ένα ξεσηκωτικό κάθαρμα σε αυτό το χόμπυ, σέρνω κόσμο στα βουνά και λέω αλήθειες που δεν αρέσουν σε πολλούς. Δεν πειράζει όμως, μου φτάνει που έχω φίλους σαν κι εσένα που πάντα το αναγνωρίζουν και προτείνουν την σολωμόντια λύση...ας κάνει λοιπόν ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει πως είναι σωστό...
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ἀκυρη ανάρτηση.

Απλώς πήγα να διορθώσω από ένα <<σε>> και να το κάνω <<στις>> στα παραπάνω που έγραψα και αντί για επεξεργασία πάτησα παράθεση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ λέω να ρωτήσω αν είναι και το σμήνος γαλαξιών του Βορείου Στεφάνου ορατό από Αθήνα με 2ιντσο. Θα βρεθούν σίγουρα μερικοί να μου πουν να δοκιμάσω επίσης θα βρεθούν και μερικοί πως θα πουν πως το έχουν παρατηρήσει κι όλας!

ΟΧΙ δεν γίνεται παρατήρηση βαθέως ουρανού από Αθήνα (μέχρι και ο Κιθαιρώνας είναι κάργα φωτορρύπανση). Το να λέμε πως ναι γίνεται είναι σαν να ρωτάει κανείς αν μπορεί να κυνηγήσει μπεκάτσες και λαγούς στον Εθνικό Κήπο ή να κάνει ψάρεμα ανοιχτής θαλάσσης στα συντριβάνια της πλατείας Συντάγματος.

Νισάφι πια!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως κανείς δε θα διαφωνήσει για το ότι η σωστή, καλή, απολαυστική παρατήρηση γίνεται σε σκοτεινό ουρανό. Δε νομίζω πως αυτό είναι debatable.

 

Παρ'όλα αυτά, για ποιό λόγο να είναι τόσο κακό για κάποιον να προσπαθεί να δει έστω και κάποια λίγα ξεπλυμένα DSO's στην πόλη; Μη ξεχνάμε πως για τους περισσότερους που μένουν στο λεκανοπέδιο, θα τους δωθούν 4-6 ευκαιρίες το χρόνο, το πολύ, να πάνε σε πραγματικά σκοτεινό ουρανό να παρατηρήσουν. Δε καταλαβαίνω γιατί να στιγματίζεται όποιος προσπαθεί "να πάρει τη δόση του" μέσα από τη πόλη!

 

Αυτό που πρέπει να αποφευχθεί, είναι να δωθεί η εντύπωση σε ένα νέο στο χώρο, πως μπορεί να κάνει DSO παρατήρηση από την πόλη και όχι από απόλυτα σκοτεινό ουρανό. Δε νομίζω όμως πως το είπε κάποιος αυτό! Αυτό που καταλαβαίνω πως λένε τα παιδιά, είναι πως για το ξεχαρμάνιασμα μπορείς να δεις εκτός από πλανήτες, διπλούς και κάποια DSO από το σπίτι σου...όπως τα δεις! Στο κάτω κάτω το hobby μας δεν είναι και σε μεγάλο βαθμό παιχνίδι του μυαλού;

 

Ειρήνη υμίν!

Keep your friends close, and your enemies closer...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι σπάνιο να διαβάζει κανείς, απόψεις ανθρώπων που διαφωνούν μεταξύ τους και να συμφωνεί και με τους δύο. Αυτό συμβαίνει σε αυτή τη περίπτωση. Γιατί λοιπόν κάποιος να μην προτείνει και τα δύο;;

 

Όταν ο βαρβάτος και καλογυμνασμένος αστροπαρατηρητής, βιώνει τα όρια του και του εξοπλισμού του και βλέπει (αν τη βλέπει) με πλάγια όραση μια λάμψη, η χαρά του δεν είναι τεράστια;; Εκείνη τη στιγμή βλέπει κανένα διαμάντι μπριγιάντι ή ζαφείρι;;

 

Γιατί, την ίδια χαρά να μην έχει και ένας νέος αστροπαρατηρητής ο οποίος θα ψάξει και θα διακρίνει «σαν μια χιονόμπαλα» ένα αντικείμενο Messier από τη στιγμή που δεν μπορεί να βρεθεί σε σκοτεινό ουρανό;; Εάν προσθέσουμε στα παραπάνω ότι θα έχει κερδίσει την εμπειρία του εξοπλισμού του, την γνώση του ουρανού, την εμπειρία θέασης χαρτών και προσανατολισμού μήπως είναι περισσότερο κερδισμένος από ότι περιμένουμε;;

 

Από εκεί και πέρα ναι. Ουσιαστική και αξιώσεων Deep Sky παρατήρηση γίνεται μόνο από σκοτεινό ουρανό.

 

 

 

Κώστα φίλε μου, το ξέρω πως είμαι ένα ξεσηκωτικό κάθαρμα σε αυτό το χόμπυ, σέρνω κόσμο στα βουνά και λέω αλήθειες που δεν αρέσουν σε πολλούς. .

 

Ήσουν ξεσηκωτικό κάθαρμα. Τώρα τελευταία έφυγε το ξεσηκωτικό. Για το κάθαρμα δεν ξέρω... :mrgreen: :mrgreen: :cheesy:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι όλη αυτή η αντίδραση δεν είναι τίποτα άλλο από αδυναμία να δεχτούν κάποιοι το διαφορετικό από τα όσα υποστηρίζουν για χρόνια. Απόδειξη είναι ότι φτάνουν να χρησιμοποιούν την ειρωνεία -φανερή ή καλυμμένη- στην προσπάθεια να αποδείξουν ότι έχουν δίκιο. Μπορώ να ξεκινήσω και εγώ την ειρωνεία, αλλά δεν το συνηθίζω συνεπώς θα προτιμήσω μια εκτενή απάντηση.

 

Πριν από αρκετό καιρό έγραφα στον "οδηγό παρατήρησης από την πόλη":

 

- Μπορεί δηλαδή κάποιος να παρατηρήσει τον ουρανό από την πόλη του, τα προάστια και τους γύρω οικισμούς;

 

    • "Η παρατήρηση από την εξοχή σε σχέση με την παρατήρηση από την πόλη είναι η νύχτα με την ημέρα. Τέλος!"

Ωραία! Είμαι σίγουρος ότι τώρα το κατανοήσατε και εσείς αυτό, για να μην σας το υπενθυμίζουν συνέχεια, οπότε μπορούμε να συνεχίσουμε ανενόχλητοι. Ας δούμε τι δυνατότητες υπάρχουν για όσους αγαπούν την αστροπαρατήρηση και θέλουν να παρατηρούν όσο το δυνατόν περισσότερο.

 

 

Βλέπω ότι ελάχιστα έχουν αλλάξει για αρκετούς από τότε, αυτό όμως που διαπίστωσα είναι ότι όλο και περισσότεροι το σκέπτονται το όλο θέμα, έχουν αλλάξει γνώμη και δεν θέλουν να πιπιλάνε την καραμέλα του σκοτεινού ουρανού χωρίς λόγο.

 

Ωραία όλα λοιπόν για τον σκοτεινό ουρανό, αλλά δεν χρειάζεται να κάνουμε σαν κάτι γραφικούς γέρους από τα Μάπετς που είναι κολλημένοι στις ιδέες τους και αναμασούν τα ίδια και τα ίδια 10 χρόνια τώρα. Απλώς επιβεβαιώνετε έτσι το θέμα του ταμπού της παρατήρησης από την πόλη, που έχει αποκτήσει πλέον θρησκευτικό χαρακτήρα, αφού είσαστε έτοιμοι να αφορίσετε όποιον τολμήσει να σηκώσει τηλεσκόπιο από την πόλη του προς τον ουρανό. Μόνο από την Ιερά Εξέταση δεν τον περνάτε. Είναι τόσο το κόλλημα με την ιδέα του σκοτεινού ουρανού, που έχετε χάσει το νόημα του αρχικού ερωτήματος.

 

Γιατί τι άλλο από κόλλημα είναι αυτό, όταν μόλις κάποιος δοκιμάζει να δει –όπως τα δει- από την πόλη μερικά αντικείμενα αμέσως να πρέπει να ακούσει για την διαφορά με τον σκοτεινό ουρανό.

 

Γιατί τον σταματάτε;

 

Εδώ μιλάμε για ένα μαθητή που του λέτε να πάρει τα βουνά. Αν βαριέστε να παρατηρήσετε από την πόλη με τα 12άρια, το καταλαβαίνω. Αν δεν θέλετε να παρατηρήσετε και καθόλου αλλά μόνο να γράφετε στον υπολογιστή, το καταλαβαίνω και αυτό. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί μόλις κάποιος πάει να εκφράσει την χαρά του για κάτι που είδε από την πόλη, να πρέπει να του την πέσετε και να του κάνετε κατήχηση για τον σκοτεινό ουρανό. Κυρίως όταν ο ίδιος δεν δείχνει να ενδιαφέρεται για το πώς τα είδε τα αντικείμενα, αλλά είναι χαρούμενος που απλώς τα είδε.

 

Προσωπικά προσπαθώ να κατανοήσω το εξής: Κάποιος χαίρεται που στο βουνό μετά από προσπάθεια όλο το βράδυ βλέπει έναν αμυδρό NGC γαλαξία 15mag. Γιατί ΔΕΝ πρέπει να χαίρεται το ίδιο, κάποιος που από την πόλη του βλέπει αμυδρά, ίσα-ίσα, ελάχιστα, με προσπάθεια έναν γαλαξία του καταλόγου Messier; Εγώ αυτό το ονομάζω κολλημένες αντιλήψεις.

 

  • Πείτε μου τώρα σε ποιο σημείο ο δημιουργός του θέματος αναφέρθηκε στο ότι τον νοιάζει το πώς φαίνονται τα Messier; Γιατί αν δεν το έχετε καταλάβει σε αυτό έχετε εστιαστεί.
    Σε ποιο σημείο αναρωτιέται αν φαίνονται καθαρά; Που δηλώνει ότι η Αθήνα είναι αντίδοτο του σκοτεινού ουρανού, που λέει ότι το συναίσθημα που βίωσε είναι ότι τα αντικείμενα που είδε είναι "διαμάντια". Ή έστω πείτε μου σε ποιο σημείο ήρθε σε αντίθεση με την άποψη για την παρατήρηση από τα βουνά ή που έδειξε να ενδιαφέρεται για το πώς φαίνεται το είδωλο τους, που για αξιοπρεπή παρατήρηση και άλλα τέτοια;

 

 

Αν σας ξέφυγε, να σας το υπενθυμίσω. Ο δημιουργός του θέματος ζητάει την άποψή σας για το αν τα έχετε καταφέρει να δείτε κάποιους γαλαξίες με 8άρι από την Αθήνα.

Αναφέρει τι είδε με τα μάτια του και ρωτάει τι δυνατότητες υπάρχουν. Κάποιοι του απαντήσαμε ήδη θετικά. Μπορεί και από την Αθήνα και από τις πόλεις γενικότερα.

Υπάρχει αστρονομία από τις πόλεις. Μπορείτε να αφρίζετε, να ζητάτε έλεος, να ειρωνεύεστε, να κλείνετε τα μάτια και να παρακαλάτε, μπορείτε να προσεύχεστε να μην υπάρχει, αλλά υπάρχει. Υπάρχουν ομάδες ανθρώπων που παρατηρούν από τις πόλεις και έχουν γραφτεί βιβλία.

 

Αν θέλετε λοιπόν, απαντήστε σε αυτό που ρωτάει ο δημιουργός του θέματος. Αν δηλαδή έχετε προσπαθήσει και αν έχετε καταφέρει να δείτε κανέναν γαλαξία.

Όχι στο πως φαίνονται ποιοτικά,

αν σας δυσαρεστούν που δεν είναι σαν διαμάντια,

αν μόνο στα βουνά υπάρχει αξιοπρεπής παρατήρηση,

αν το Έβερεστ έχει καλύτερο ουρανό από την Αθήνα και άλλα, άσχετα με το ερώτημα.

 

Δεν ρωτάει αυτά.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν άνοιξα το θέμα, δυστυχώς δεν είχα λάβει υπ'όψιν ότι υπάρχει περίπτωση τέτοιας αμφισβήτησης !Θεωρώ ότι όποιος καταθέτει την εμπειρία του σε ένα τέτοιο forum, το κάνει με ειλικρίνεια και όχι για να κερδίσει εντυπώσεις. Τα αντικείμενα που έχω δηλώσει ότι έχω δει είναι πράγματι αυτά, τα γνωρίζω και επομένως δεν πρόκειται για προ'ι'όντα φαντασίας. Τα έχω παρατηρήσει και από το σκοτεινό ουρανό της ορεινής Ηλείας με φωτορύπανση 1. Μοιράστηκα μαζί σας αυτήν την εμπειρία μου όχι για να διαψεύσετε το περιεχόμενό της, αλλά για να δω ποιός άλλος το έχει καταφέρει και σε ποιό βαθμό! Ο σκοπός ήταν να γίνει ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών και ιδιαίτερα για το συγκεκριμένο σμήνος. Λόγω σχολικών υποχρεώσεων, ο χρόνος μου είναι περιορισμένος αλλά γνωρίζω πολύ καλά τι παρατηρώ. Ποιος ο λόγος τόσης αγριότητας όταν σκοπός μιας αστροπαρατήρησης είναι η απίστευτη εμπειρία επαφής μας με το σύμπαν !

 

 

Ευχαριστώ πολύ και εκτιμώ ιδιαιτέρως τη θέση του κύριου Μακρόπουλου.ΤΟΝΙΖΩ ότι εξ αρχής η επιθυμία μου ήταν να μοιραστώ μαζί σας το πάθος μου για αστροπαρατήρηση.

(Μπορεί να είμαι 16 1/2 αλλά έχω ''διαβάσει'' αρκετά για να γνωρίζω που βρίσκονται αυτά που παρατηρώ, είμαι μέλος ομίλου αστρονομίας στο σχολείο μου και έχω την εμπιστοσύνη-καθοδήγηση των καθηγητών φυσικής)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Δημήτρη τα όσα γράφεις είναι πολύ πιο ώριμα από αρκετά που διάβασα απο μεγαλύτερους σε αυτό το θέμα και δείχνει το πόσο ώριμα σκέφτεσαι. Αυτό που είδες εδώ είναι κάτι συνηθισμένο που συμβαίνει σε ανταλλαγή απόψεων κατ' ιδίαν ή σε ένα φόρουμ. Υπάρχουν πολλές αιτίες, προσωπικά ανέφερα στο προηγούμενο ποστ μου κάποιες. Ξέρω πως είναι δύσκολο και καμιά φορά εκνευριστικό να ακούμε άλλους να αμφισβητούν τις απόψεις μας ή ακόμη χειρότερα στην προκειμένη περίπτωση, το τι έχεις παρατηρήσει με τα μάτια σου.

 

Είναι απαραίτητο όμως να συμβεί και αυτό. Πολλές φορές μπορούν να υπάρξουν δύο θετικά αποτελέσματα. Το ένα είναι κάτι να αλλάξει, όπως έχει ήδη συμβεί εδώ στο φόρουμ για κάποιους. Το δεύτερο είναι να σε κάνουν να πεισμώσεις και να ισχυροποιήσεις την θέση σου μέσα από την παρατήρηση.

 

Ότι και να συμβεί από τα δύο, δες το από την θετική του άποψη.

 

Σου είπα από την αρχή ότι το φόρουμ εδώ δεν είναι για την συζήτηση αυτή. Ψάξε στο Ίντερνετ τα λινκ που θα βρεις στον "Οδηγό παρατήρησης από την πόλη" και θα πάρεις πολλές πληροφορίες. Θα βρεις ομάδες παρατήρησης σε πόλεις από άλλες χώρες που ανταλλάσουν τις εμπειρίες τους και τις τεχνικές τους. Μην απογοητεύεσαι και μη δίνεις σημασία στις ειρωνείες που ακούστηκαν και στην αμφισβήτηση. Είναι μέρος της εξέλιξης και απαραίτητο κάποιες φορές.

 

Αν μου επιτρέπεις μια παρέκκλιση από τι βασικό θέμα σου, η καθηγήτρια κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου του Μέρυλαντ, Dana Fisher, σε μια έρευνα που έγινε αναφέρει πως όταν περιβαλλόμαστε αποκλειστικά από άτομα με τους ίδιους ισχυρισμούς και απόψεις με τις δικές μας, τότε οι απόψεις μας ενισχύονται σε τέτοιο βαθμό ώστε να γίνει πρακτικά αδύνατο να αλλάξουν, ότι αποδείξεις ή επιχειρήματα και αν μας παρουσιάσουν.

 

Είμαι μαζί σου στις σκέψεις σου και σε ότι χρειαστείς, όπως και άλλοι παρατηρητές όπως θα διάβασες. Αν θέλεις κάτι περισσότερο μπορείς να συνεχίσεις το θέμα αυτό ή να μας στείλεις ένα προσωπικό μήνυμα.

 

Καλή συνέχεια, εύχομαι να μας ενημερώσεις για ακόμη περισσότερες επιτυχίες και στόχους που θα έχεις χαρεί την παρατήρησή τους.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης