Jump to content

ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΠΟΣΤΕΡ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!! Χρησιμοποιόντας το virtual moon atlas σε πλήρη μεγέθυνση έκανα μια σειρά screenshots και τις συνέθεσα όλες με το photoshop σε μια μεγάλη εικόνα υψηλής ανάλυσης έτοιμη για εκτύπωση γιγαντοαφίσας σε ploter.H εικόνα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στο pc φυσικά.Εβαλα και μερικά εικαστικά.Η Ποιότητα και η αντίθεση βελτιώθηκαν επίσης.Το logo astrovox με πάσα επιφύλαξη,αν υπάρχει πρόβλημα απο τον διαχειρηστή το αφαιρώ.

LUNAR.rar

LUNAR.thumb.jpg.98db4953b7e1ba330f90888844c2a72b.jpg

  • Μου αρέσει 1

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σου και σε ευχαριστούμε! Καταπληκτική δουλειά!!

Ευχαριστώ. Σκεφτόμουν να αγοράσω ενα και είδα οτι είχε 15 euro,έτσι είπα να φτιαξω ενα για να το έχουμε όλοι τζάμπα. Χα χα....Δείχνει καλά και σε κινητό αν εχεις μεγάλη οθόνη.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο πράγμα έφτιαξες, Θοδωρή. Να 'σαι καλά.
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σου! Πολύ δουλειά και με ωραίο τρόπο υλοποιημένη.

Ευχαριστούμε!

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετική δουλειά και πολύ χρήσιμη ! Συγχαρητήρια κι από μένα.

 

Μήπως μπορεί κάποιος να διευκρινήσει σχετικά με τον προσανατολισμό της, τι σχέση έχει με την εικόνα της πανσελήνου (δηλαδή πότε πρέπει να κοιτάξουμε την πανσέληνο και με τι οπτικά για να πάρουμε αυτή την εικόνα) ;

 

Είναι η εικόνα της πανσελήνου την ώρα που ανατέλλει μέσα από :

1. κιάλια δηλαδή ορθό είδωλο

2. διοπτρικό τηλεσκόπιο χωρίς καθρέφτη δηλαδή είδωλο ανεστραμμένο πλήρως

3. διοπτρικό με καθρέφτη δηλαδή είδωλο ανεστραμμένο μόνο δεξιά-αριστερά

 

ή μήπως είναι ευκολότερο να συγκριθεί με την εικόνα της πανσελήνου όταν η πανσέληνος μεσουρανεί ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο και έλειπε κάτι τέτοιο Free :mrgreen: :mrgreen: =D> =D>

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Θοδωρή! Πολύ καλή δουλειά.

Τώρα επειδή κι εγώ φτιάχνω αστροχάρτες, από εμπειρία έμαθα κάποια πράγματα τα οποία αφορούν τις εκτυπώσεις. Αυτές πρέπει να είναι σε φωτογραφικό χαρτί. Είναι ανεξίτηλο και δεν πτοείται από την νυχτερινή δρόσο. Διότι έτσι κι αλλιώς για να εμφανιστεί το βάζουν μέσα σε νερό. (Όπως τις παλιές φωτογραφίες.) Το μειονέκτημα είναι ότι είναι πανάκριβο και αρκετά δυσεύρετο πλέον για τέτοιες διαστάσεις.

Ἐτσι λοιπόν πριν φτάσεις εκεί πρέπει να κάνεις κάποιους πειραματισμούς σε μικρότερα μεγέθη και σε φτηνότερης μορφής εκτύπωση. (Έγχρωμη φωτοτυπία) Και να δεις σε πραγματικές συνθήκες φωτισμού πως φαίνεται το πόστερ. Φαίνονται π.χ. τα γράμματα; Την έχω πατήσει σε αυτό το θέμα άπειρες φορές. Λευκά γράμματα σε γαλάζια επιφάνεια εξαφανίζονται. Δεν υπάρχουν! Δεν ξέρω τι κάνουν σε φωτεινό γκρι. Δες το. Τέλος κόκκινα γράμματα και πάλι λόγο του φακού εξαφανίζονται. Πράσινα γράμματα ακόμα κι αν το πράσινο είναι φωτεινό (λαχανί) με τον κόκκινο φακό φαίνονται κατάμαυρα. Πίο μαύρα κι από αν ήταν μαύρα κι από την αρχή.

Καλή συνέχεια.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά και πάλι ευχαριστώ! είναι το λιγότερο που μπορούσα να κάνω μιάς και μεσα απο το astrovox έχω αντλήσει άπειρες πληροφορίες.Πιστεύω πως με την συνησφορά όλων μπορούμε να πετύχουμε πολλά.Αλλωστε είναι και δείγμα πολιτισμού και αλληλεγγύης.Οσο για την εκτύπωση θέλει έγχρωμο ploter. μιας και το πλάτος του είναι περι του 1,5 μέτρου.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δουλεύει καλά σε Tablet. Η νυκτερινή όραση δεν παίζει ρόλο σε αυτήν την περίπτωση άλλωστε. Μπράβο. =D>

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διότι έτσι κι αλλιώς για να εμφανιστεί το βάζουν μέσα σε νερό. (Όπως τις παλιές φωτογραφίες.)

Αν εννοείς το παλιό χαρτί ινώδους βάσεως δεν στέγνωνε καλά ούτε γίνονταν επίπεδο χωρίς ειδικό στεγνωτήριο (ειδικά το γυαλιστερό) και αν εννοείς το μεταγενέστερο πλαστικοποιημένο ναι μεν δεν ήθελε στεγνωτήριο αλλά με την υγρασία κολλάει το ένα με το άλλο και καταστρέφονται. Άσε που θέλεις σκοτεινό θάλαμο να τα εμφανίσεις και δεν εκτυπώνονται φυσικά σε εκτυπωτή υπολογιστή. Το φωτογραφικό έγχρωμο και αυτό κολλάει με την υγρασία το ένα με το αλλο. Μου έχουν καταστραφεί φωτογραφίες έτσι.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν έχω τάμπλετ. :oops:

Και δεν θέλω να αποκτήσω.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διότι έτσι κι αλλιώς για να εμφανιστεί το βάζουν μέσα σε νερό. (Όπως τις παλιές φωτογραφίες.)

Αν εννοείς το παλιό χαρτί ινώδους βάσεως δεν στέγνωνε καλά ούτε γίνονταν επίπεδο χωρίς ειδικό στεγνωτήριο (ειδικά το γυαλιστερό) και αν εννοείς το μεταγενέστερο πλαστικοποιημένο ναι μεν δεν ήθελε στεγνωτήριο αλλά με την υγρασία κολλάει το ένα με το άλλο και καταστρέφονται. Άσε που θέλεις σκοτεινό θάλαμο να τα εμφανίσεις και δεν εκτυπώνονται φυσικά σε εκτυπωτή υπολογιστή. Το φωτογραφικό έγχρωμο και αυτό κολλάει με την υγρασία το ένα με το αλλο. Μου έχουν καταστραφεί φωτογραφίες έτσι.

Ναι Γιώργο. Έχεις δίκιο στα παραπάνω. Ὀμως οι εκτυπώσεις <<Ψηφιακής>> προέλευσης είναι απείρως χειρότερες. Ξεθωριάζουν αν τις δει ο ήλιος και με τις παραμικρές σταγόνες ξεβάφουν!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για την εκτύπωση αυτό που έφτιαξε ο φίλος μας θέλει plotter (για το έγχρωμο δεν ενδιαφέρει καθότι δεν έχει χρώμα η Σελήνη, αποχρώσεις του γκρι είναι) και δεν έχει αλλη χρησιμότητα πέραν του να το κρεμάσουμε στο δωμάτιό μας αν αποφασίσουμε να τον εκτυπώσουμε. Η όποια πρακτική χρησιμότητά του κατά την παρατήρηση είναι μόνο για προβολή σε ταμπλέτα.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 έτη αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Επειδή μ' αρέσει να παρατηρώ τη Σελήνη από την πόλη της Αθήνας έχω αρχίσει να φτιάχνω τμηματικούς χάρτες της με όσο το δυνατόν περισσότερη συμπυκνωμένη πληροφορία γίνεται ώστε να έχω άμεση πληροφόρηση για την ονομασία, είδος, διάμετρο, μήκος, υψόμετρο κ.τ.λ. του αντικειμένου που παρατηρώ. Μου αρέσει γιατί παράλληλα τα μαθαίνω και όπως και να το κάνουμε είναι ο δορυφόρος μας και το μόνο αντικείμενο που προσφέρει τόση πολύ λεπτομέρεια σαν να κάνεις κυριολεκτικά πτήση από πάνω της...Έχω βάλει ακόμη και κρατήρες του ενός χιλιομέτρου ή και πολύ ρηχούς σαν challenge ας το πούμε...Όταν τους ολοκληρώσω και ελέγξω ξανά για τυχόν ελλείψεις ή λάθη θα τους δημοσιεύσω.

 

Σας παραθέτω έναν από αυτούς από την Ανατολική πλευρά της Θάλασσας των Όμβρων μιας και η Σελήνη σήμερα είναι σε αύξουσα φάση 50%. Θα ήθελα αν κάποιος παρατηρήσει σήμερα τη Σελήνη να μου πει αν βοηθάει γενικά και τυχόν προτάσεις βελτίωσης ή αλλαγής.

 

Σας ευχαριστώ

Moon12.thumb.png.096e533d9c04a6a334dc4cb76bd61fbf.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ (θά ήθελα να σε αποκαλέσω με το όνομά σου αλλά δεν μας το γράφεις).

Οφείλω όμως να σε ευχαριστήσω για την δουλειά που έκανες.

Εγώ ασχολήθηκα και έμαθα αρκετά " ψιλά" που δεν ήξερα τις ονομασίες, εύκολα, χωρίς να κουβαλάω χάρτες σεντόνια.

Οπως την 《Λεπτή Ευκρινής Ράχη》και τρείς μικρούς κρατήρες κάτω αριστερά του Αρχιμήδη.

Περιμένω και τα υπόλοιπα, καλή συνέχεια. =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Γενικά το πλάνο που έχω κάνει είναι αυτό που παραθέτω κάτω.

Βέβαια λόγω πίεσης χρόνου και άλλων υποχρεώσεων ίσως καθυστερήσω.

Θα δω μήπως αλλάξω χρώματα στα γράμματα και μεγαλώσω κάποια γιατί συνειδητοποίησα ότι μερικά είναι πολύ μικρά.

Όπως επίσης και κάποια σημεία που έχω ξεχάσει να προσθέσω σε αυτό που έχω ήδη ανεβάσει.

Δε ξέρω και πως θα βγει και νότιο τμήμα με τόση πανδαισία κρατήρων :P

Επίσης η αρίθμηση έγινε ανά στήλη για να ακολουθά όσο γίνεται την αύξουσα-φθίνουσα φάση

 

Βαγγέλης :D

Moon.thumb.png.f37ce1048961baf6cbe3571c96da20bb.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, σωστα σκέφτηκες την αρίθμηση, στα χρώματα λιγο ποιο εντονότερο οπως στην " Λεπτή Ευκρινής Ράχη" .

Και 《το καλό πράγμα αργεί να γίνει》 :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης