AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ερωτηση αρχαριου
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
ερωτηση αρχαριου

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
stadaikOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Ιούν 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 192
Τόπος: Ρόδος
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/06/2015, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:26    Θέμα δημοσίευσης: ερωτηση αρχαριου Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,

Αν έχει ξαναειπωθεί σε άλλο ποστ ζητώ συγνώμη και ας μου δώσει κάποιος το λινκ.

1. Ψάχνω για κάποιο site που να έχει λίστα messier. (βρίσκω πολλά αλλά δεν έχουν όλα φώτογραφίες). Δεν είναι ανάγκη να έχει μόνο messier αρκεί να κρίνει κάποιος έμπειρος ότι έχει καλή κατηγοριοποίηση, πρόσβαση, αξιοπιστία, ευκολίες, φώτο κλπ κλπ.
2. Επίσης υπάρχει κάποιος κατάλογος με την λίστα messier και ταυτόχρονα να μας δίνει την πληροφορία με τι τηλεσκόπιο minimun μπορούμε να παρατηρήσουμε το κάθε αντικείμενο?
3. Το ίδιο με το Νο2 απλά στη θέση "messier" βάζουμε "caldwell" ή "herschel"

ps. Αν κάπου έχω γράψει καμιά μ@λ@κία διορθώστε με.

ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1107
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/06/2015, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όλο και κάτι θα βρεις. Άν έχεις όμως την οικονομική δυνατότητα (λίγα ευρώ) προτιμότερο είναι να πάρεις κάποιο βιβλίο σχετικά με την παρατήρηση που σου λύνει κάποιες απορίες αλλά και κάποια πρακτικά προβλήματα. Χάρτες επί τόπου παρατήρησης. Χωρίς αυτούς δεν μπορείς να προχωρήσεις.
Το NIGHTWATCH - Ένας Πρακτικός Οδηγός για να Δείτε το Σύμπαν, είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για ξεκίνημα. Επίσης το THE MONTHLY SKY GUIDE - Οδηγός παρατήρησης του ουρανού ανά μήνα, είναι και αυτό πάρα πολύ καλό. Αυτά περιέχουν αντικείμενα και χάρτες που μπορείς να δείς με κιάλια και πολύ μικρά τηλεσκόπια.
ΥΓ μπες εκεί που λέει αστρονομικές αγορές / πλανητάριο και θα τα βρεις και θα ενημερωθείς για τις τιμές.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
stadaikOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/06/2015, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι ο χάρτης επι τόπου παρατήρησης είναι πιο σημαντικός γιατί το να έχω και το λαπτοπ μαζί την ώρα της παρατήρησης δεν θα με βοηθά με την νυχτερινή όραση. Σκέφτομαι για ένα dobsonian 8" και πιστεύω να καλύπτει μεγάλο εύρος απο την λίστα messier
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
asterasOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 53
Τόπος: Αθηνα-Βυρωνας,Δαφνιας Αιτ/νιας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/06/2015, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα messier θελουν 4" και ανω οποτε εσυ με τις 8 βλεπεις οτι θες
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1107
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/06/2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stadaik έγραψε:
ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω ότι ο χάρτης επι τόπου παρατήρησης είναι πιο σημαντικός γιατί το να έχω και το λαπτοπ μαζί την ώρα της παρατήρησης δεν θα με βοηθά με την νυχτερινή όραση. Σκέφτομαι για ένα dobsonian 8" και πιστεύω να καλύπτει μεγάλο εύρος απο την λίστα messier

Εγώ όπως βλέπεις στην φωτογραφία μου έχω 8''. Το έχω από το 2004 και το έχω λιώσει από την χρήση. Το αποτέλεσμα είναι να έχω το υπόλοιπο τις ζωής μου για να τα δω όλα. Αρκεί να ζήσω πολλά,πάρα πολλά χρόνια ακόμα. Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1040
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/06/2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:15    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θέλεις κάτι τέτοιο....

Messier.doc
 Περιγραφή:

Download
 Ονομα αρχείου:   Messier.doc
 Μέγεθος αρχείου:  1.46 MB
 Κατεβάστηκε:  101 φορές

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GreekdestinyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιαν 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 668
Τόπος: Ιωάννινα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/06/2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα.Ρίξε μια ματιά σε αυτό το site δεν ξέρω αν το έχεις δει έχει πολλά σε θέματα παρατήρησης βιβλία,εκτυπώσιμους χάρτες κ.ά.
1.Εδώ έχει λίστα με τα αντικείμενα μεσσιερ.Εικόνες,στοιχεία με τα χαρακτηριστικά τους κ.ά.Έχει ακόμα τα καλύτερα DSO και λίστες με τα NGCs.
2.Άμα σκέφτεσαι να αγοράσεις το 8άρι μην σε ανησυχεί καθόλου το γεγονός αν θα τα βλέπεις ή όχι,όλα τα μεσσιέρ και μια πολύ μεγάλη γκάμα από DSO αντικείμενα μπορούν να φανούν από αυτό το τηλεσκόπιο.
3.Όσον αφορά τα Herchel και τα άλλα αντικείμενα,έχω μόνο αυτή τη λίστα στο pc αν σε βοηθάει.

Η αγορά ενός χάρτη είναι απαραίτητη και σε συνδυασμό με κάποια λίστα που μπορείς να εκτυπώσεις θα σου δώσουν εξαιρετικά αποτελέσματα.Ελπίζω να σε βοήθησα.Καθαρούς ουρανούς!

Φιλικά,
Γιώργος Λέκκας. Smile

Herschel 400 objects.doc
 Περιγραφή:

Download
 Ονομα αρχείου:  Herschel 400 objects.doc
 Μέγεθος αρχείου:  1.04 MB
 Κατεβάστηκε:  83 φορές

Λέκκας Γεώργιος.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kookoo_grOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Αύγ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2056
Τόπος: Κεφαλονιά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/06/2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 14:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δες και αυτα τα προγραμματα

http://www.astroplanner.net/

http://www.skyhound.com/cs.html

http://www.cloudynights.com/page/articles/cat/user-reviews/comparative-review-of-observation-planning-software-astroplanner-and-skytools-3-r2831

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
stadaikOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/06/2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 14:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Να ξέρετε ότι το πρώτο βήμα το κάνω κατά 50% χάρη στην ανταπόκριση σας. Είναι τόσα πολλά πράγματα που πρέπει να βάλεις σε τάξη που στην κυριολεξία χάνεται η μπάλα.

kookoo_gr: θα τα δώ απο τον mac στο σπίτι. Με μια πρώτη ματιά το astroplaner φαίνεται πολύ δυνατό
Γιώργο Λέκκα, panosgr: Βρήκα ένα καλοστημένο site (έτσι πιστεύω δλδ) http://www.go-astronomy.com/
asteras: όλα τα λεφτά η απάντηση σου Cool
giannis60: παίζει να είσαι και ο μεγαλύτερος εδώ μέσα οπότε respect. η στήριξη που χρησιμοποιείς θα είναι ο επόμενος στόχος.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Παρατήρηση Βαθύ Ουρανού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης