Jump to content

Παρατήρηση μεταβλητών από την πόλη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από την συζήτηση που είχαμε σε προηγούμενο θέμα για το αν μπορεί να γίνει δουλειά από την πόλη, έκανα μια έρευνα για το αν μπορούν να παρατηρηθούν μεταβλητοί από την πόλη. Βασικά έχω παρατηρήσει και γνωρίζω άτομα που παρατηρούν από την πόλη, απλά ήθελα να μάθω πόσοι είναι αυτοί οι μεταβλητοί αστέρες που μπορούν να μελετηθούν.

 

Ψάχνοντας στο site της AAVSO βρήκα ότι μέχρι και 8ο μέγεθος είναι φοβερά πολλοι αστέρες. Στη συνέχεια έψαξα σε προηγούμενες παρατηρήσεις και είδα ότι από την ταράτσα του σπιτιού μου, που βρίσκεται 4km από το κέντρο της Θεσσαλονίκης με 6 ίντσες κατοπτρικό τηλεσκόπιο έχω παρατηρήσει αστέρα μεγέθους πάνω του 13.

 

Δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται σε άλλα μέρη, αλλα μπορούν να γίνουν μικρές ομάδες παρατηρητών σε διάφορα μέρη και να μετρήσουν μέχρι τι μέγεθος αστέρων βλέπουν μέσα από το τηλεσκόπιο.

 

Στη συνέχεια μπορεί ο καθένας να κάνει το δικό του πρόγραμμα παρατηρήσεων και με τις συνθήκες που υπάρχουν σε κάθε μέρος παρατήρησεις να γίνει πραγματική αστρονομική έρευνα.

 

Είναι φοβερή η δυνατότητα αστρονομικής εργασίας ακόμη και από μεγάλα αστικά κέντρα και είναι κρίμα να πηγαίνουν αχρησιμοποίητα τα τηλεσκόπια.

 

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει τίποτα πιο συναρπαστικό από την ατομική συνεισφορά του καθενός στη γνώση

 

Φιλικά

Εμμανουηλίδης Κωνσταντίνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

File mou Kosta hairomai gia ton problimatismo pou bazeis kathos to problima einai afto. Pos diladi tha energopoiithoun oi katohoi tileskopion opou fisika einai statistika logiko oi perissoteroi na zoun se megales poleis...Den mporo na sinisfero sto sigkekrimeno erotima kathos asholoume apoklistika me tin paratirisi planiton ena eidos paratiriseis pou ginetai anempodista apo tis megales poleis. Epetrepse mou me aftin tin Efkairia na anakoinoso sto koino pou diabazei aftin tin stili tin enarksi enos paratirisiakou programmatos gia katoikous megalon poleon kai ohi monon pou mporei na ginei me akomi kai 7,5ekatosta

dioptrika tileskopia kai 11,5 ekatosta katoptrika.

Afto to programma perilambanei paratiriseis tis atmosfairas tou planiti Afroditi kai gi'afton ton logo eho ekdosei ena arthro mou sto site astronomyandsky.com Osoi endiaferontai na simetashoun apo tora kai mehri ton erhomeno Oktobrio, mporoun na paroun mia idea apo to arthro,kai stin sineheia na epikoinonisoun mazi mou sto jnstellas@hotmail.com

Kai pali mprabo giati thetis ipo sizitisi ena kairio thema.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης