Jump to content

Φτηνά και καλά φίλτρα από Κίνα. Ενδιαφέρει;


ecuador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτυχε να χρησιμοποιήσω ένα φίλτρο Ηα που βγήκε πολύ καλό (και εκτυπωμένο το φάσμα του) από έναν εισαγωγέα στην Αγγλία και έμαθα πως ήταν από την Κινεζική Optolong, η οποία δίνει σε διάφορους εισαγωγείς που τα μετονομάζουν, αν και στο Ali Express μπορεί να βρει κανείς με τη δική τους ονομασία τα φίλτρα. Βλέποντας ότι έχουν φίλτρο υπεριώδες αντίστοιχο με το Venus U που το "γλυκοκοιτάζαμε" με κάτι φίλους επικοινώνησα με την εταιρεία (σουρεάλ εμπειρία αυτή - ίσως να το περιγράψω κάποια στιγμή) για να δω αν θα ήταν καλή η τιμή αν αγοράζαμε όλοι μαζί. Οι τιμές ήταν όντως πολύ καλές (για 5άδα και πάνω) και δοκιμαστικά πήρα κάποια φίλτρα. Δυστυχώς το μόνο που δεν αποδείχθηκε καλό ήταν ακριβώς αυτό που θέλαμε, το Venus U, γιατί δεν είχα προσέξει ότι η καμπύλη που μου είχαν δώσει πριν την παραγγελία έδειχνε κορυφή στα 350nm και μετά έντονη κάθοδο, ενώ οι σένσορες που είχαμε οι ενδιαφερόμενοι (Canon DSLR, QHY5L-II, ASI 120mm, Point Grey με Micron) έτυχε όλοι να είναι "αναίσθητοι" σε τόσο ακραίο σημείο του φάσματος - αντίθετα οι περισσότεροι Sony είναι ευαίσθητοι τόσο χαμηλά. Το Baader κρατάει κορυφή μέχρι και 360nm+ που ακόμα και οι "αναίσθητοι" σένσορες αρχίζουν να πιάνουν κάτι, οπότε ίσως αν τα "σκάσεις" κάτι να γίνεται. Σε κάθε περίπτωση το αφήσαμε κάπου εκεί (και μετά έφυγα και για Ελλάδα για το καλοκαίρι).

 

Αλλά είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω και το CLS-CCD και το IR-UV cut που είχα πάρει και βλέπω ότι και αυτά όπως το Ha 12nm δεν υπολοίπονται καθόλου των "ακριβών" (και έρχονται και με καμπύλη ανά nm). Δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω το SII.

Ενδεικτικά σας αναφέρω τις τιμές που μου είπαν για ποσότητα 5+ (στη λίστα το είχαν 6+ αλλά τη δίνουν και για 5 - για μικρότερη ποσότητα σου λένε +66% περίπου), οι τιμές είναι για 1.25" και 2" σε δολλάρια:

 

UHC + CLS 33, 51

O-III (25nm) 41, 65

Hb (12-15nm) 54, 83

Ha (40nm) 65, 89

Ha (12nm) 74, 119

Ha (7nm) 99, 155

Moon & Skyglow 29, 42

UV-IR cut 34, 51

SII-CCD (12nm) 79, 136

LRGB (4pcs) 149, 215

CLS-CCD 47, 77

Night Sky Ha 47, 71

CPL 15, 22

Variable Pol 27, 37

Venus U 94, 139

Solar Continuum 33, 59

 

Δεν έβαλα το αρχείο σε περίπτωση που δεν τους αρέσει να ανεβάζει κάποιος τις wholesale τιμές (καθώς πουλάνε όπως είπα και retail).

 

Είναι πάνω από 6 μήνες που πρωτοπήρα την προσφορά, οπότε θεωρητικά μπορεί να υπάρχει κάποια διαφοροποίηση. Τα ταχυδρομικά για ένα πακέτο πάνε περί τα $25 (με εξπρές ταχυδρομείο όπως ζήτησα και δε σταμάτησε στο Αγγλικό τελωνείο).

Είπα λοιπόν να το πω εδώ μια και τα φίλτρα είναι συνήθως πανάκριβα και μπορεί κάποιοι να ενδιαφέρονταν αν οι τιμές ήταν χαμηλές. Αν υπάρχει ενδιαφέρον, γράψτε στο νήμα αυτό τι σκέφτεστε και αν μαζευτούν αρκετοί κάποιος μπορεί να αναλάβει την παραγγελία (θα σας βοηθούσα σε αυτό, αλλά είμαι Ελλάδα μόνο μέχρι αρχές Αυγούστου) και θα του δώσω τα στοιχεία επικοινωνίας να το κανονίσει.

 

Αν θέλετε μπορώ να ανεβάσω ενδεικτική φωτό από αυτά που έχω, αν και δεν έχω μαζί μου τον κανονικό μου φωτογραφικό εξοπλισμό (έχω όμως μια HEQ5 και ένα SCT).

 

Ααα, αν πάρετε αρκετά από ένα είδος (δε θυμάμαι πόσα), με $1 επιπλέον μπορούν να γράφουν Astrovox για μάρκα!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις καθόλου τις καμπύλες των narrowband; Επίσης, ξέρεις ως τι μάρκες κυκλοφορούν στα δυτικά καταστήματα; Οι τιμές καλές είναι αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο δραματική η διαφορά για να πείσει έναν αστροφωτογράφο. Π.χ. ο baader έχει το Ηα στα 7nm 135 ευρώ, ο Κινέζος το έχει 99 δολάρια όμως για 5 κομμάτια αλλιώς είναι ακριβότερος.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις καθόλου τις καμπύλες των narrowband; Επίσης, ξέρεις ως τι μάρκες κυκλοφορούν στα δυτικά καταστήματα; Οι τιμές καλές είναι αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο δραματική η διαφορά για να πείσει έναν αστροφωτογράφο. Π.χ. ο baader έχει το Ηα στα 7nm 135 ευρώ, ο Κινέζος το έχει 99 δολάρια όμως για 5 κομμάτια αλλιώς είναι ακριβότερος.

 

Σόρρυ που άργησε η απάντηση, αλλά είχα απαντήσει από το κινητό και μέχρι να τελειώσω το session είχε λήξει (το είχαμε συζητήσει σε PM - τελικά δεν έφτιαξε...), οπότε τώρα που έχω πληκτρολόγιο πάμε πάλι.

Βασικά για μερικά έλεγα που η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, όπως το CLS-CCD που πήρα $47 (λιγότερα σε ευρώ) και έχει 99 Ευρώ κανονικά. Το χειμώνα ήταν και φθηνότερο το δολλάριο, που βοηθούσε.

Τα είχα λοιπόν πετύχει στην Αγγλία με στάμπα Sky's The Limit που συνήθως την εμπιστεύομαι (χρησιμοποιεί στα περισσότερα τους κατασκευαστές των Agena και των TS, και για αγορές στην Αγγλία συνήθως συμφέρει) και μια ακόμα που δεν την είχα ξαναδεί, νομίζω Astro Optic;

Παράδειγμα καμπύλης του SII και Ha 12nm που έχω.

SII.png.e2ae2171b56e2a7abc0448bc480f0d8e.png

Ha.png.de39949ffde1ecea540794967efc62e9.png

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Επαναφέρω το νήμα για τα συγκεκριμένα φίλτρα της Optolong. Είμαι νέος στο χόμπι και έχω αρχίσει να ψάχνομαι για αγορά φίλτρων νεφελωμάτων. Απ' ότι είδα σε άλλα νήματα ένα καλό και γενικής χρήσης φίλτρο νεφελωμάτων είναι το Orion ultrablock narrowband ή της Lumicon που όμως είναι ακριβότερο. Καθώς έψαχνα στο ebay, είδα το φίλτρο της optolong με ίδια καμπύλη με το αντίστοιχο της Orion, αλλά με τη μισή περίπου τιμή. Το φίλτρο της optolong είναι αυτό

http://www.optolong.com/en/products/astronomy-filters/light-pollution-filters/332-broadband-filter-o-iii25nm

 

Έχει κανένας άποψη γι' αυτό το φίλτρο και το αντίστοιχο moon & sky glow της optolong? Αξίζει να τα αγοράσω ή να προτιμήσω αυτό της orion κι ας είναι ακριβότερο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επαναφέρω το νήμα για τα συγκεκριμένα φίλτρα της Optolong. Είμαι νέος στο χόμπι και έχω αρχίσει να ψάχνομαι για αγορά φίλτρων νεφελωμάτων. Απ' ότι είδα σε άλλα νήματα ένα καλό και γενικής χρήσης φίλτρο νεφελωμάτων είναι το Orion ultrablock narrowband ή της Lumicon που όμως είναι ακριβότερο. Καθώς έψαχνα στο ebay, είδα το φίλτρο της optolong με ίδια καμπύλη με το αντίστοιχο της Orion, αλλά με τη μισή περίπου τιμή. Το φίλτρο της optolong είναι αυτό

http://www.optolong.com/en/products/astronomy-filters/light-pollution-filters/332-broadband-filter-o-iii25nm

 

Έχει κανένας άποψη γι' αυτό το φίλτρο και το αντίστοιχο moon & sky glow της optolong? Αξίζει να τα αγοράσω ή να προτιμήσω αυτό της orion κι ας είναι ακριβότερο?

 

Έχω μερικά φίλτρα της Optolong και οι καμπύλες φαίνονται ακριβείς, δηλαδή το CLS-CCD είναι ίδιο με το Astronomik κλπ, οπότε αν είσαι μεταξύ του optolong και φαινομενικά ίδιου μάρκας, μπορείς να πας με το Optolong. Αφού είχα ανοίξει το thread, άρχισε να διαθέτει τα optolong και το Agena Astro, οπότε μάλλον συμφωνούν με αυτό που είδα ;)

 

Τώρα για το moon & skyglow συγκεκριμένα, τι ακριβώς το θές; Το ρωτάω γιατί δεν είναι από τα πιο χρήσιμα φίλτρα, σε νεφελώματα εκπομπής βοηθάει λίγο όταν έχεις φωτορρύπανση, αλλά καμία σχέση με ένα CLS, UHC κλπ, ενώ σε νεφελώματα ανάκλασης, γαλαξίες κλπ κόβει σχεδόν τόση φωτορρύπανση όσο χρήσιμο φως.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To M&S είναι χρήσιμο με έναν φακό που δίνει μεγάλη κόρη εξόδου σε μία φωτορρυπασμένη περιοχή. Το βάζω στον 24mm ES68 ή Hyperion και η εικόνα βελτιώνεται κατά πολύ. Δεν γνωρίζω αν ωφελεί πέραν αυτού καθώς το χρησιμοποιώ μόνο κατά τη φάση της έρευνας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το moon & sky glow σκεφτόμουν να το χρησιμοποιήσω πιο πολύ για να τονίσω το contrast στη πλανητική παρατήρηση. Δεν ξέρω αν είμαι λάθος σ' αυτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το moon & sky glow σκεφτόμουν να το χρησιμοποιήσω πιο πολύ για να τονίσω το contrast στη πλανητική παρατήρηση. Δεν ξέρω αν είμαι λάθος σ' αυτό.

 

Προσωπικά δεν έχω βρει φίλτρο που να μου αρέσει στην πλανητική παρατήρηση. Το Moon & Skyglow ρίχνει τη φωτεινότητα και μπορεί ελαφρά να βοηθήσει π.χ. αν λάμπει υπερβολικά ο Δίας, χωρίς να στο χρωματίζει ιδιαίτερα, οπότε από τα έγχρωμα φίλτρα είναι κάπως πιο χρήσιμο - αλλά πάλι δε νομίζω να αξίζει το κόστος κατά τη γνώμη μου για τέτοια χρήση. Καλά τα έγχρωμα φίλτρα που λένε ότι σου ανεβάζουν το κοντράστ της μιας ή της άλλης λεπτομέρειας, τα βρίσκω εξαιρετικά ενοχλητικά, αφού όταν βλέπω έναν πλανήτη εντελώς αφύσικα μπλέ/κόκκινο/κίτρινο μέσα από έγχρωμο φίλτρο, προσωπικά το τελευταίο πράγμα που προσέχω είναι το κοντράστ!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις καθόλου τις καμπύλες των narrowband; Επίσης, ξέρεις ως τι μάρκες κυκλοφορούν στα δυτικά καταστήματα; Οι τιμές καλές είναι αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο δραματική η διαφορά για να πείσει έναν αστροφωτογράφο. Π.χ. ο baader έχει το Ηα στα 7nm 135 ευρώ, ο Κινέζος το έχει 99 δολάρια όμως για 5 κομμάτια αλλιώς είναι ακριβότερος.

 

Σόρρυ που άργησε η απάντηση, αλλά είχα απαντήσει από το κινητό και μέχρι να τελειώσω το session είχε λήξει (το είχαμε συζητήσει σε PM - τελικά δεν έφτιαξε...), οπότε τώρα που έχω πληκτρολόγιο πάμε πάλι.

Βασικά για μερικά έλεγα που η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, όπως το CLS-CCD που πήρα $47 (λιγότερα σε ευρώ) και έχει 99 Ευρώ κανονικά. Το χειμώνα ήταν και φθηνότερο το δολλάριο, που βοηθούσε.

Τα είχα λοιπόν πετύχει στην Αγγλία με στάμπα Sky's The Limit που συνήθως την εμπιστεύομαι (χρησιμοποιεί στα περισσότερα τους κατασκευαστές των Agena και των TS, και για αγορές στην Αγγλία συνήθως συμφέρει) και μια ακόμα που δεν την είχα ξαναδεί, νομίζω Astro Optic;

Παράδειγμα καμπύλης του SII και Ha 12nm που έχω.

 

Οι φασματικές αποκρίσεις είναι από την εταιρεία ή από κάποιον 3ο;

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τα έγχρωμα φίλτρα συμφωνώ κι εγώ ότι δείχνουν μια αφύσικη εικόνα των πλανητών, παρόλο που τονίζουν κάποια χαρακτηριστικά τους. Γι' αυτόν το λόγο σκέφτομαι για το moon & sky glow. Πριν λίγες μέρες που παρατήρησα για πρώτη φορά τον Δία, ήταν τόσο λαμπρός που μετά βίας διέκρινα δυο ζώνες του και με το φίλτρο ελπίζω να έχω μια κατά πολύ καλύτερη και ξεκούραστη παρατήρηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φασματικές αποκρίσεις είναι από την εταιρεία ή από κάποιον 3ο;

 

Από την εταιρεία.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://m.ebay.com/itm/OPTOLONG-2-UHC-Nebula-Filter-for-Telescope-Eyepiece-Cuts-Light-Pollution-Newest-/322191528355?hash=item4b041c91a3%3Ag%3AJboAAOSwSclXMD6Q&_trkparms=pageci%253A6e51ee78-fb99-11e6-b372-74dbd18067ce%257Cparentrq%253A76f8e75315a0a6063783d7f5ffecdaca%257Ciid%253A1

Αυτό τι λέει ρε παιδιά ?

Δεν ξέρω από καμπύλες αλλά σε άλλο θέμα είχαμε καταλήξει ότι είναι πολύ καλό γενικής χρήσης και ειδικά για 2",πολύ προσιτή τιμή.Από ποιότητα δεν ξέρω βέβαια.

Επίσης στις φωτογραφίες στο ebay το δείχνει πολλά χρώματα γιατί ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα έτσι μου φαίνεται, 460-525 περνούν τα πάντα. Το ΟΙΙΙ είναι περίπου 500, το Ηβ περίπου 490, το Orion Ultrablock έχει 80% στο 480-520 και αποκλείει το υπέρυθρο (όπου βρίσκεται το Ηα και το Si), το Lumicon UHC αφήνει το υπέρυθρο αλλά στο οπτικό φάσμα πάει από το Ηβ μέχρι λίγο δεξιότερα από το ΟΙΙΙ, πάντοτε με επιφύλαξη για την ακρίβεια των φασμάτων που δημοσιεύουν οι εταιρίες. To UHC-s είναι ελαφρώς ευρύτερο αλλά αφήνει και αυτό το ερυθρό/υπέρυθρο μέρος του φάσματος.

Βέβαια η τιμή είναι εξαιρετική.

 

Θυμίσου το οπτικό φάσμα.

 

1000px-EM_spectrum.svg.png

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα το UHC το οποίο όμως χρησιμοποίησα μόνο μια φορά.

Δεν έχω εμπειρία με πολλά φίλτρα αλλά σε σχέση με το idas lps d1 ήταν πιο σκληρό, έκοβε περισσότερη φωτορύπανση και ήταν σχετικά σκληρό με τα χρώματα.

Στην έρευνα που είχα κάνει τότε θυμάμαι είναι πιο στενό από το Baader uhcs αλλά όχι τόσο στενό όσο το astronomik uhc.

Ο λόγος που το έδωσα ήταν γιατί είχα και το Idas το οποίο είναι πιo soft και ήθελα να μην κόβει τόσο από broadband στόχους.

Αν ξανακοιτούσα για τύπου uhc φίλτρο θα το ξαναέπαιρνα με κλειστά μάτια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σφιχτό εννοείς έκοβε πολύ φως από αντικείμενα ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το οποίο είναι θεμιτό για νεφελώματα εκπομπής, όχι για τα υπόλοιπα.

Από Αθήνα σε μονό καρέ με την canon και το 130pds φαινόταν (σχετικά αμυδρά βέβαια) το california, χωρίς φίλτρο ούτε υποψία του...

Βέβαια μερικοί χρησιμοποιούν τέτοια φίλτρα και σε broadband στόχους με πολύ καλά αποτελέσματα, εγώ δεν δοκίμασα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το οποίο είναι θεμιτό για νεφελώματα εκπομπής, όχι για τα υπόλοιπα.

Από Αθήνα σε μονό καρέ με την canon και το 130pds φαινόταν (σχετικά αμυδρά βέβαια) το california, χωρίς φίλτρο ούτε υποψία του...

Βέβαια μερικοί χρησιμοποιούν τέτοια φίλτρα και σε broadband στόχους με πολύ καλά αποτελέσματα, εγώ δεν δοκίμασα.

 

Παίζει πάρα πολύ ρόλο πόση (και τι) φωτορρύπανση έχεις. Π.χ. 10 χιλιόμετρα από το κέντρο του Μάντσεστερ που σύμφωνα με το Darksitefinder είναι σκούρο κόκκινο (όπως π.χ. στη Βουλιαγμένη), βλέπω ότι φίλτρα στυλ LPS-P2 σε στόχους με αστρικό φως (γαλαξίες, reflection nebulae κλπ) έχουν χειρότερο αποτέλεσμα από ίδιο session με φίλτρο CLS (το Optolong μάλιστα, που όπως δείχνει είναι ίδιο με το Astronomik), αλλά αν πάω σε στενότερο UHC πλέον το σήμα μειώνεται αρκετά, οπότε το παρόμοιο session μειονεκτεί.

Τώρα αν σε κάποια πόλη αλλάξουν όλες τις λάμπες νατρίου/υδραργύρου με LED, φαντάζομαι δε θα μπορούμε πλέον να κάνουμε κάτι για στόχους εκτός των νεφελωμάτων εκπομπής - θα είναι λίγο σα να τραβάμε με σελήνη...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην είμαι εκτός θέματος, μιλάω για παρατήρηση και όχι φωτογράφηση

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Λοιπόν παιδιά πήγα να παραγγείλω το optolong uhc 2" που λέγαμε τόσο καιρό για να ετοιμαστώ σιγά σιγά για το καλοκαίρι και εννοείται ότι αυξήθηκε η τιμουλα του στα 79-80 συν τελωνείο. Οπότε είδα και αυτό εδώ

https://www.ebay.com/itm/SVBONY-2-UHC-Filter-for-Telescope-Eyepiece-Cuts-Light-Pollution-HOT-sale/202395916624?epid=20030443114&hash=item2f1fbc9950:g:laMAAOSwydZcMH9A

Το οποίο μετά από μια μικρή έρευνα στο εξωτερικό, είδα ότι είναι περίπου ίδιας ποιότητας και σε κάποιο site forum του εξωτερικού είχε γράφημα και τεστ από την lumicon, που έστειλε ο αγοραστής το φίλτρο για μετρήσεις. Αν θέλετε παραθέτω το νήμα για να δείτε οι πιο ειδικοί. Το θέμα είναι ότι καταλήγουν στο συμπέρασμα μιας έντιμης αγοράς για τα λεφτά του. Αυτό που με νοιάζει εμένα, που δεν έχω την εμπειρία τέτοιων φακών, είναι αν θα μου δώσει καλή εικόνα νεφελώματων στο μάτι και όχι για αστροφωτογραφία.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όσους πιθανότατα δεν γνωρίζουν την εταιρία είναι αυτή

https://www.svbony.com/categories/filters

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν έψαχνα για φίλτρο με βοήθησε πολύ το παρακάτω άρθρο: https://www.prairieastronomyclub.org/filter-performance-comparisons-for-some-common-nebulae/

στο να καταλάβω σε ποιο αντικείμενο υπερέχει ποιο φίλτρο.

Έχω παραγγείλει ένα φίλτρο από την Svbony αλλά είμαι ακόμα στην φάση που το περιμένω. Η εμπειρία που έχω είναι ότι είναι πολύ εξυπηρετικοί και απαντούν άμεσα στις ερωτήσεις. Θα σου πρότεινα να γίνεις μέλος στην σελίδα τους στο facebook: https://www.facebook.com/svbony/ και πριν παραγγείλεις κάτι να μιλήσεις μαζί τους γιατί αν έχουν το φίλτρο διαθέσιμο στην αποθήκη τους στην Γερμανία θα το λάβεις πολύ γρηγορότερα και χωρίς τελωνείο. Τα αγγλικά τους δεν είναι τα καλύτερα, αλλά θα βρεις άκρη.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ φίλε.. Αλλά δεν έχω Facebook. Θα δω τι μπορώ να κάνω βέβαια μέσω Γερμανίας. Ίσως από το ebay.de

Έχει τα φίλτρα αλλά λέει μέσω Κίνας άρα υποθέτω τελωνείο κλπ.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά, προσπάθησε να επικοινωνήσεις μέσω ebay τότε και αν δεν βγάλεις άκρη, στείλε μου pm να τους ρωτήσω αν υπάρχει σε Ευρωπαϊκή αποθήκη και να σε ενημερώσω.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης