AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Φτηνά και καλά φίλτρα από Κίνα. Ενδιαφέρει;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Φτηνά και καλά φίλτρα από Κίνα. Ενδιαφέρει;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φίλτρα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
StamosPOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Ιούν 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 334
Τόπος: Αθήνα-Λήμνος
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είχα το UHC το οποίο όμως χρησιμοποίησα μόνο μια φορά.
Δεν έχω εμπειρία με πολλά φίλτρα αλλά σε σχέση με το idas lps d1 ήταν πιο σκληρό, έκοβε περισσότερη φωτορύπανση και ήταν σχετικά σκληρό με τα χρώματα.
Στην έρευνα που είχα κάνει τότε θυμάμαι είναι πιο στενό από το Baader uhcs αλλά όχι τόσο στενό όσο το astronomik uhc.
Ο λόγος που το έδωσα ήταν γιατί είχα και το Idas το οποίο είναι πιo soft και ήθελα να μην κόβει τόσο από broadband στόχους.
Αν ξανακοιτούσα για τύπου uhc φίλτρο θα το ξαναέπαιρνα με κλειστά μάτια.

View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μαϊ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 328
Τόπος: Θεσνίκη-Κοζάνη-Ορεστιάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σφιχτό εννοείς έκοβε πολύ φως από αντικείμενα ?
View user's profile 
StamosPOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Ιούν 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 334
Τόπος: Αθήνα-Λήμνος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι, το οποίο είναι θεμιτό για νεφελώματα εκπομπής, όχι για τα υπόλοιπα.
Από Αθήνα σε μονό καρέ με την canon και το 130pds φαινόταν (σχετικά αμυδρά βέβαια) το california, χωρίς φίλτρο ούτε υποψία του...
Βέβαια μερικοί χρησιμοποιούν τέτοια φίλτρα και σε broadband στόχους με πολύ καλά αποτελέσματα, εγώ δεν δοκίμασα.

View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1099
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/02/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

StamosP έγραψε:
Ναι, το οποίο είναι θεμιτό για νεφελώματα εκπομπής, όχι για τα υπόλοιπα.
Από Αθήνα σε μονό καρέ με την canon και το 130pds φαινόταν (σχετικά αμυδρά βέβαια) το california, χωρίς φίλτρο ούτε υποψία του...
Βέβαια μερικοί χρησιμοποιούν τέτοια φίλτρα και σε broadband στόχους με πολύ καλά αποτελέσματα, εγώ δεν δοκίμασα.

Παίζει πάρα πολύ ρόλο πόση (και τι) φωτορρύπανση έχεις. Π.χ. 10 χιλιόμετρα από το κέντρο του Μάντσεστερ που σύμφωνα με το Darksitefinder είναι σκούρο κόκκινο (όπως π.χ. στη Βουλιαγμένη), βλέπω ότι φίλτρα στυλ LPS-P2 σε στόχους με αστρικό φως (γαλαξίες, reflection nebulae κλπ) έχουν χειρότερο αποτέλεσμα από ίδιο session με φίλτρο CLS (το Optolong μάλιστα, που όπως δείχνει είναι ίδιο με το Astronomik), αλλά αν πάω σε στενότερο UHC πλέον το σήμα μειώνεται αρκετά, οπότε το παρόμοιο session μειονεκτεί.
Τώρα αν σε κάποια πόλη αλλάξουν όλες τις λάμπες νατρίου/υδραργύρου με LED, φαντάζομαι δε θα μπορούμε πλέον να κάνουμε κάτι για στόχους εκτός των νεφελωμάτων εκπομπής - θα είναι λίγο σα να τραβάμε με σελήνη...

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/02/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 0:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να μην είμαι εκτός θέματος, μιλάω για παρατήρηση και όχι φωτογράφηση
View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λοιπόν παιδιά πήγα να παραγγείλω το optolong uhc 2" που λέγαμε τόσο καιρό για να ετοιμαστώ σιγά σιγά για το καλοκαίρι και εννοείται ότι αυξήθηκε η τιμουλα του στα 79-80 συν τελωνείο. Οπότε είδα και αυτό εδώ
https://www.ebay.com/itm/SVBONY-2-UHC-Filter-for-Telescope-Eyepiece-Cuts-Light-Pollution-HOT-sale/202395916624?epid=20030443114&hash=item2f1fbc9950:g:laMAAOSwydZcMH9A
Το οποίο μετά από μια μικρή έρευνα στο εξωτερικό, είδα ότι είναι περίπου ίδιας ποιότητας και σε κάποιο site forum του εξωτερικού είχε γράφημα και τεστ από την lumicon, που έστειλε ο αγοραστής το φίλτρο για μετρήσεις. Αν θέλετε παραθέτω το νήμα για να δείτε οι πιο ειδικοί. Το θέμα είναι ότι καταλήγουν στο συμπέρασμα μιας έντιμης αγοράς για τα λεφτά του. Αυτό που με νοιάζει εμένα, που δεν έχω την εμπειρία τέτοιων φακών, είναι αν θα μου δώσει καλή εικόνα νεφελώματων στο μάτι και όχι για αστροφωτογραφία.

View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για όσους πιθανότατα δεν γνωρίζουν την εταιρία είναι αυτή
https://www.svbony.com/categories/filters

View user's profile 
qforceOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 37
Τόπος: Αρτέμιδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν έψαχνα για φίλτρο με βοήθησε πολύ το παρακάτω άρθρο: https://www.prairieastronomyclub.org/filter-performance-comparisons-for-some-common-nebulae/
στο να καταλάβω σε ποιο αντικείμενο υπερέχει ποιο φίλτρο.
Έχω παραγγείλει ένα φίλτρο από την Svbony αλλά είμαι ακόμα στην φάση που το περιμένω. Η εμπειρία που έχω είναι ότι είναι πολύ εξυπηρετικοί και απαντούν άμεσα στις ερωτήσεις. Θα σου πρότεινα να γίνεις μέλος στην σελίδα τους στο facebook: https://www.facebook.com/svbony/ και πριν παραγγείλεις κάτι να μιλήσεις μαζί τους γιατί αν έχουν το φίλτρο διαθέσιμο στην αποθήκη τους στην Γερμανία θα το λάβεις πολύ γρηγορότερα και χωρίς τελωνείο. Τα αγγλικά τους δεν είναι τα καλύτερα, αλλά θα βρεις άκρη.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ πολύ φίλε.. Αλλά δεν έχω Facebook. Θα δω τι μπορώ να κάνω βέβαια μέσω Γερμανίας. Ίσως από το ebay.de
Έχει τα φίλτρα αλλά λέει μέσω Κίνας άρα υποθέτω τελωνείο κλπ.

View user's profile 
qforceOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 37
Τόπος: Αρτέμιδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/05/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να είσαι καλά, προσπάθησε να επικοινωνήσεις μέσω ebay τότε και αν δεν βγάλεις άκρη, στείλε μου pm να τους ρωτήσω αν υπάρχει σε Ευρωπαϊκή αποθήκη και να σε ενημερώσω.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φίλτρα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης