Jump to content

Βοήθεια για DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Σκέφτομαι να πάρω μια DSLR (πλανητική-οδηγητική θα ακολουθήσουν) και κοιτάω για μεταχειρισμένη για αρχή (ώστε να μπω και στη διαδικασία του mod αργότερα χωρίς πολλές τύψεις...). Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιες είναι καλύτερες για αστροφωτογράφηση και εδώ θέλω τη βοήθειά σας...

Ανάμεσα σε Canon 500d, 550d, 600d και 60d που συνήθως βλέπω ποιες θεωρούνται ιδανικότερες επιλογές?

 

ΥΓ. Κοιτούσα και για mirrorless Sony α6000 αλλά βλέπω οτι δεν υπάρχει τόσο μεγάλη υποστήριξη εφαρμογών και επίσης δεν βρίσκονται μεταχειρισμένες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλες αυτές που έγραψες έχουν πολύ παρόμοια αποτελέσματα αστροφωτογραφίας. Να σου πω τις διαφορές. Η 500D έχει λίγο μικρότερο Quantum Efficiency από της άλλες, που θεωρητικά θα ήταν μειονέκτημα αν η διαφορά δεν ήταν τόσο μικρή (36% έναντι 40%). Η 60D έχει καλύτερα χαρακτηριστικά για κανονική φωτογράφιση, τα οποία δε σου χρειάζονται για αστροφωτογράφηση αλλά πρέπει να τα "πληρώσεις". Επίσης θα πληρώσεις και την καλύτερη ποιότητα κατασκευής, που μπορεί να σου δίνει θεωρητικά μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, αλλά μεταφράζεται σε 50% επιπλέον βάρος που είναι ανεπιθυμητο στην αστροφωτογράφηση - γιατί ένας εστιαστής (και μία βάση) σηκώνουν πιο άνετα τις άλλες ελαφρύτερες.

Από άποψη θορύβου σε μεγάλες εκθέσεις, θεωρείται ότι η 500D έχει αρκετά περισσότερο, με την 550D να είναι πιο κοντά (αλλά να υπολείπεται) των 600D και 60D. Βέβαια εγώ έχω δει και διαφορές από δείγμα σε δείγμα μηχανής, αλλά σου λέω τι ισχύει γενικά.

Άλλο ένα πλεονέκτημα των 600D & 60D είναι ότι η οθόνη τους περιστρέφεται που μπορεί να βοηθήσει ανάλογα με τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου να μην κάνεις ασκήσεις γιόγκα αν την ελέγχεις από την οθόνη της και όχι από υπολογιστή.

Οι 550D και 60D έχουν ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τη DSLR σου και για πλανητική φωτογράφηση. Είναι οι μόνες που έχουν το Video Crop mode που σημαίνει πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή τη λειτουργία (640x480 @ 60fps 1:1 pixel στο κέντρο του σένσορα) για να τραβάς βίντεο κατάλληλο για πλανητικές φωτογραφίες χωρίς καν υπολογιστή. Για τις υπόλοιπες Canon θα πρέπει να συνδέσεις τον υπολογιστή και με ένα πρόγραμμα όπως το EOS camera movie record να καταγράφεις το liveview σε 5x zoom, αλλά εκεί δε μιλάμε για 60fps, αλλά γύρω στα 20 (υψηλό frame rate βελτιώνει την ποιότητα της πλανητικής φωτογράφησης).

Θα έχεις παρατηρήσει μέχρι στιγμής ότι καμία δεν "προκρίνεται" απ' ευθείας. Η 60D φαίνεται να έχει όλα τα χαρακτηριστικά, αλλά είναι ακριβότερη και βαρύτερη, οπότε θέλει στιβαρότερο εστιαστή και βάση. Αν δε σε ενδιαφέρει η πλανητική φωτογράφηση με DSLR τότε η 600D είναι μάλλον η καλύτερη λύση, αλλιώς η 550D ίσως να προτείνεται ως η οικονομική και ελαφριά εναλλακτική της 60D (με την έλλειψη της περιστρεφόμενης οθόνης). Πάντα παίζει ρόλο και σε τί τιμή θα βρεις την καθεμία.

Να σου πω εγώ στο ίδιο δίλημμα πήρα μια 550D που βρήκα σε καλή τιμή/κατάσταση. Μετά μου άρεσε τόσο το πως τραβούσε κανονικές φωτογραφίες που τη λυπήθηκα να της κάνω αστρο-μετατροπή και πήρα μια πολύ φθηνή 450D και της έκανα μετατροπή (οπότε η 550D έμεινε για κανονική φωτογραφία, πλανητική φωτογράφηση όταν δεν έχω μαζί μου PC και QHY5 και αστροφωτογραφία με φακούς για τους οποίους δεν έχω κατάλληλο UV/IR φίλτρο). Σημειωτέον η 450D δεν είναι κακή λύση, έχει θόρυβο στα επίπεδα των 600D / 60D (δηλαδή λιγότερο και από την 550D), μπορείς να τη βρεις αρκετά πιο φτηνά, απλά το QE είναι στο 33% (όχι άσχημο πάντως). Εννοείται πως μια 450D με μετατροπή θα σου δίνει καλύτερα αποτελέσματα από μια σύγχρονη χωρίς μετατροπή, οπότε η μετατροπή είναι σημαντικότατο βήμα.

Πάντως έχεις καταλάβει καλά - ενώ υπάρχουν και καλύτεροι σένσορες αυτή τη στιγμή από τους Canon, υπάρχει πάρα πολύ software που υποστηρίζει τις τελευταίες και γι' αυτό προτιμώνται...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατατοπιστικότατη απάντηση, ευχαριστώ πολύ!

Φυσικά όλα θα εξαρτηθούν και από το τι βρίσκω διαθέσιμο. Σου στέλνω πμ εντός πενταλέπτου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειχες πολυ αναλυτικη απαντιση απο τον φιλο ecuador,το μονο που θα πω ειναι οτι η 600D ειναι μαλον η πιο τιμια DSLR http://www.akalavrentzos.gr/index.php?route=product/product&path=34_43&product_id=4123

Πολυ συμαντικο ειναι ομως εχεις περιστροφικη καμερα!Πριν κανεις αγορα σκεψου το σοβαρα αυτο!Δεν πρεπει να το αγνοησεις αλλιως μπορει αυτο να σε αναγκασει να αλλαξεις καμερα για να μην κανεις τον ''μηχανικο'' κατω απο το οθονη της καμερας συνεχια...το βαζω SOS αυτο.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ecuador επειδή εγώ για canon ήξερα μονο το EOS utility για χειρισμό της 500d από το pc, το EOS camera movie record είναι καλύτερο;

 

To EOS Camera Movie Record είναι δωρεάν πρόγραμμα που επιτρέπει να γράφουμε σε βίντεο το 5x liveview της μηχανής μας, ώστε μετά με επεξεργασία με registax ή autostakkert να παράγουμε μια πλανητική φωτογραφία, δεν είναι για γενικό χειρισμό (όπου προτιμώνται συνήθως το Backyard EOS και το APT - τα οποία όμως δεν είναι δωρεάν).

 

Ειχες πολυ αναλυτικη απαντιση απο τον φιλο ecuador,το μονο που θα πω ειναι οτι η 600D ειναι μαλον η πιο τιμια DSLR http://www.akalavrentzos.gr/index.php?route=product/product&path=34_43&product_id=4123

Πολυ συμαντικο ειναι ομως εχεις περιστροφικη καμερα!Πριν κανεις αγορα σκεψου το σοβαρα αυτο!Δεν πρεπει να το αγνοησεις αλλιως μπορει αυτο να σε αναγκασει να αλλαξεις καμερα για να μην κανεις τον ''μηχανικο'' κατω απο το οθονη της καμερας συνεχια...το βαζω SOS αυτο.

 

H 600D αυτή τη στιγμή είναι σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή γιατί έχει καταργηθεί, οπότε είναι σε τιμή ευκαιρεία όπως φαίνεται το στοκ που έχει μείνει.

Η περιστροφική οθόνη όντως είναι αρκετά σημαντική για όσους δε χειρίζονται την κάμερα μέσω υπολογιστή.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Καλημέρα!

Σκέφτομαι να πάρω μια DSLR (πλανητική-οδηγητική θα ακολουθήσουν) και κοιτάω για μεταχειρισμένη για αρχή (ώστε να μπω και στη διαδικασία του mod αργότερα χωρίς πολλές τύψεις...). Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιες είναι καλύτερες για αστροφωτογράφηση και εδώ θέλω τη βοήθειά σας...

Ανάμεσα σε Canon 500d, 550d, 600d και 60d που συνήθως βλέπω ποιες θεωρούνται ιδανικότερες επιλογές?

 

ΥΓ. Κοιτούσα και για mirrorless Sony α6000 αλλά βλέπω οτι δεν υπάρχει τόσο μεγάλη υποστήριξη εφαρμογών και επίσης δεν βρίσκονται μεταχειρισμένες.

 

Ξεκίνησα με μία μεταχειρισμένη 500D λόγω magic lantern και απείρων πατεντών ψύξης, αλλά δεν τα χρειαζόμουν όλα από μια αρχή (δεν θα τοποθετούσα την κάμερα σε τηλεσκόπιο), και εν τέλει η διαφορά σε τεχνολογία σε σχέση με τις σύγχρονες APS-C φάνηκε όταν αγόρασα μία Samsung NX500. Η Canon συν τοις άλλοις έχει μεγαλύτερο crop factor τους APS-C. Αν θέλεις να διαλύσεις την φωτογραφική, Canon. Έχει διάφορα mods ψύξης, ενώ μετά την 450D έχει και το magic lantern:

 

http://www.magiclantern.fm/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από αρκετό ψάξιμο έχω ήδη καταλήξει στην 600d, εκτός και αν παρουσιαστεί καμιά άλλη ευκαιρία. Έχει και αρθρωτή οθόνη που νομίζω θα με εξυπηρετήσει. Θα περιμένω μήπως βγεί καμιά αγγελία (αν βρώ και μονταρισμένη ακόμα καλύτερα) περισσότερο γιατί δεν μου πάει η καρδιά να πειραματιστώ με μία ολοκαίνουρια.

Σκεφτόμουν και για full spectrum mod (όταν είδε ir φωτογραφίες η γυναίκα μου τρελλάθηκε) αλλά περιορίζονται οι επιλογές σε φακούς μια και οι ef-s δεν δουλεύουν με τα εξωτερικά eos clips της astronomic.

Όσον αφορά τις πατέντες ψύξης έχω διαβάσει ότι κυκλοφορεί στο νετ (και ένα threadακι ενός φίλου εδώ) και νομίζω οτι θα το καταφέρω...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδώ http://www.ideiki.com/astro/EOS.aspx ,δείχνει τον αναμενόμενο χρόνο ζωής του κλείστρου για τα μοντέλα της canon.

 

Η 600d έχει 100000 clicks. Συνήθως αυτό το νούμερο είναι ενδεικτικό και μπορεί να είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο, ανάλογα και με τη χρήση. Οπότε αν υποθέσουμε ότι για κάθε στόχο χρειάζεσαι περίπου 150 καρέ (40 x lights,darks,flats,bias), έχεις περιθώριο να τραβήξεις γύρω στα 426 αντικείμενα.

 

Εγώ πάντως συνήθως τραβάω 40 lights και 20x από τα άλλα αν δεν βαριέμαι.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ, ευχαριστώ πολύ.

Αν και μου φάνηκαν πολλά τα κλικς στην αρχή βλέπω οτι μάλλον είναι εντάξει, κελεπούρι δεν το λές αλλά παλεύεται...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ, ευχαριστώ πολύ.

Αν και μου φάνηκαν πολλά τα κλικς στην αρχή βλέπω οτι μάλλον είναι εντάξει, κελεπούρι δεν το λές αλλά παλεύεται...

 

Εεε, είναι πολλά τα κλικ. Απ' ότι θυμάμαι από τα στατιστικά όταν το έψαχνα, από τις Canon που είναι rated για 100.000, περίπου 1 στις 5 δεν ξεπερνάει τις 50.000 κλικ και περίπου οι μισές έχουν "πεθάνει" πριν τις 80.000. Δηλαδή κατά μέσο όρο έχει περάσει σχεδόν τη μισή της ζωή. 20% πιθανότητα να είναι στα τελευταία της. Βέβαια παίζει ρόλο το κόστος. Π.χ. αν σου πούνε 200 Ευρώ ενώ καινούργια με διπλάσια εκτιμόμενη ζωή και εγγύηση έχει 350 προφανώς τους λες άντε γειά. Υπόψιν επίσης κάθε φορά που ενεργοποιούμε το LiveView είναι ένα κλικ (αφού ανοίγει το κλείστρο).

 

Ααα, ξέχασα να προσθέσω, εξαιτίας του νήματος είδα ότι είχε πέσει η τιμή και τσίμπησα κι εγώ μια 600D. Οπότε πήρε σύνταξη η modded 450d μου και προσπαθώ να αποφασίσω αν θα κάνω mod στην 550D ή στην 600D (σύγκρισή τους σε πλανητική εδώ).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι οτι οι τιμές των μεταχειρισμένων 600 ακόμα και στις δημοπρασίες του ebay είναι το πολύ 100ευρώ κάτω για κιτ και 50 για σώμα, σαφώς συμφέρει καινούρια.

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι σε καινούρια δεν σου πάει τόσο η καρδιά να την σκαλίσεις...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι οτι οι τιμές των μεταχειρισμένων 600 ακόμα και στις δημοπρασίες του ebay είναι το πολύ 100ευρώ κάτω για κιτ και 50 για σώμα, σαφώς συμφέρει καινούρια.

Το μόνο πρόβλημα είναι οτι σε καινούρια δεν σου πάει τόσο η καρδιά να την σκαλίσεις...

 

Ναι, αυτός είναι ο βασικός λόγος που σκέφτομαι να κάνω mod την 550D αντί την 600D, για να κρατήσω την καινούργια με την εγγύησή της. Αν και σε μη αστροφωτογραφίες με εκνευρίζει λίγο (δεν έχει αισθητήρα να σβήνει η οθόνη αυτόματα όταν βάζεις τη μούρη σου να δεις από το finder).

Αλλά όπως σου είπα, αν έχει ήδη περάσει τη μισή ζωή, πρέπει να είναι κάτω από μισή τιμή, για 50/100 ευρώ διαφορά δεν το συζητάμε, συμφέρει η καινούργια και ας "σπάσεις" την εγγύηση...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Επαναφέρω αυτό ώστε να μην ανοίγω καινούριο.

 

Προκειμένου να μην καταναλώνω κλικ από την Nikon που έχω (μιας και τραβάω γενικά πολλές φωτογραφίες) και επειδή θα ήθελα να έχω μια φωτογραφική μόνο για βαθέως ουρανού (για πλανητική έχω asi) , σκέφτομαι να πάρω την Canon EOS 100d και στη συνέχεια με τη βοήθεια κάποιου από εσάς να την μοντάρω όπως χρειάζεται

 

Επειδή όμως στις κουβέντες που διαβάζω μιλάτε για τις 550d, 600d ... η 100d δεν θα κάνει τη δουλειά μου? Σαν specs δεν βλέπω να υστερεί κάπου όμως επειδή δεν έχω εμπειρία επι του θέματος -σε σχέση με την αστροφωτογράφιση δηλαδη και τα πλεονεκτήματα που έχει η κάθε canon- θα ήθελα την γνώμη σας όπως και τι extra θα χρειαστώ για το μοντάρισμα από εξοπλισμο -φιλτρα Klp

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επαναφέρω αυτό ώστε να μην ανοίγω καινούριο.

 

Προκειμένου να μην καταναλώνω κλικ από την Nikon που έχω (μιας και τραβάω γενικά πολλές φωτογραφίες) και επειδή θα ήθελα να έχω μια φωτογραφική μόνο για βαθέως ουρανού (για πλανητική έχω asi) , σκέφτομαι να πάρω την Canon EOS 100d και στη συνέχεια με τη βοήθεια κάποιου από εσάς να την μοντάρω όπως χρειάζεται

 

Επειδή όμως στις κουβέντες που διαβάζω μιλάτε για τις 550d, 600d ... η 100d δεν θα κάνει τη δουλειά μου? Σαν specs δεν βλέπω να υστερεί κάπου όμως επειδή δεν έχω εμπειρία επι του θέματος -σε σχέση με την αστροφωτογράφιση δηλαδη και τα πλεονεκτήματα που έχει η κάθε canon- θα ήθελα την γνώμη σας όπως και τι extra θα χρειαστώ για το μοντάρισμα από εξοπλισμο -φιλτρα Klp

 

Οι Canon 550D, 600D, 650D, 700D, 100D έχουν όλες ουσιαστικά τον ίδιο αισθητήρα. Οι βασικές διαφορές είναι οι εξής:

 

- Οι 600D/650D/700D έχουν οθόνη περιστρεφόμενη. Αν θα τις χρησιμοποιείς μόνο μέσω σύνδεσης με τον υπολογιστή, οπότε δε θα χρησιμεύει η οθόνη, τότε αυτό δεν το χρειάζεσαι. Αλλιώς είναι ψιλοαπαραίτητο - με την 550D κάνω κάτι περίεργα ξαπλώματα για να τη χρησιμοποιήσω χωρίς υπολογιστή.

 

- Οι 550D/600D μπορούν να κάνουν πλανητικό βίντεο χωρίς συνδεση με υπολογιστή. Η 550D σε 640x480 @ 60fps, η 600D σε 1920x1080 @ 30 fps (upscaled όμως από πραγματική 1728x972). Η 550D πλεονεκτεί δηλαδή σε αυτό αν ο στόχος σου να χωράει σε 640x480 (με 4.3μm pixel). Αν δε σε πειράζει να έχεις σύνδεση με υπολογιστή, όλες οι Canon κάνουν πλανητικό βίντεο μέσω καταγραφής του 5x liveview, οπότε δεν το χρειάζεσαι τόσο, και αν δεν τη χρησιμοποιήσεις ποτέ για πλανητική, σε ενδιαφέρει ακόμα λιγότερο. Ίσως βέβαια η 600D να είναι ενδιαφέρουσα αν έχεις ASI με 1280x960 και 3.75μm pixel, αφού θα πιάνει αρκετά μεγαλύτερο πεδίο στη Σελήνη ή τον Ήλιο.

 

-Η 100D είναι μικρότερη/ελαφρύτερη από τις άλλες που είναι καλό από άποψη φορτώματος στον εστιαστή σου, αλλά λόγω του μικρότερου όγκου ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες, οπότε χωρίς κάποια πατέντα έχεις μεγαλύτερο θερμικό θόρυβο.

 

Η 750D έχει βελτιωμένο αισθητήρα, αλλά ξεφεύγει σε τιμή...

 

Εγώ θα έλεγα αν δε θέλεις κάποια από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά, πάρε όποια βρεις φθηνότερη. Αλλά αν ας πούμε πρόκειται να τραβάς χωρίς έλεγχο από το PC (ειδικά με μη νευτώνιο), τότε θες τουλάχιστον το articulated screen.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πάρα πολύ

 

Νευτώνια έχω οπότε με λίγα χορευτικά ίσως δεν με επηρεάσει η με περιστρεφόμενη οθόνη. Video δεν θα τις χρησιμοποιώ. Οπότε όπως καταλαβαίνω παω κυρίως με την τιμή με μια μικρή έμφαση σε 600d

 

Για να αρχίσω να κοιτάω το Budget μου (γιατι θέλω να πάρω και βάση), τι άλλο θα χρειαστεί να αγοράσω για την μηχανή ώστε να κάνω τη μετατροπή που συστήνεται για αστροφωτογράφιση?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εχω κ νευτωνειο κ καταδιοπτρικο...να πω οτι στο νευτωνειο η 550d μου της οποιας δεν περιστρεφεται η οθονη δεν ειναι προβλημα.παντα ειναι σε σημειο που να μπορω να την δω με σχετικη ευκολια.

Στο καταδιοπτρικο ομως εκει οχι απλα γιογκα...σπαγκατο πρεπει να κανεις για να δεις την οθονη...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη εχω κ νευτωνειο κ καταδιοπτρικο...να πω οτι στο νευτωνειο η 550d μου της οποιας δεν περιστρεφεται η οθονη δεν ειναι προβλημα.παντα ειναι σε σημειο που να μπορω να την δω με σχετικη ευκολια.

Στο καταδιοπτρικο ομως εκει οχι απλα γιογκα...σπαγκατο πρεπει να κανεις για να δεις την οθονη...

 

Υπερβολές. Συνήθως αρκεί να ξαπλώσεις ανάσκελα... ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την Canon 100D (modified) και ειμαι υπερευχαριστημενος. Με τον φίλο StamosP που τραβαμε μαζι έχουμε την ιδια θερμοκρασια στις ιδιες εκθεσεις. Εκεινος εχει την 600D. Σύντομα θα βαλω και ψυξη.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την 600d και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Μοντάρετε εύκολα οσον αφορά την ψύξη, και δίνει πολύ καλά αποτελέσματα. Επίσης η περιστρεφόμενη οθόνη σαφώς είναι μεγάλη διευκόλυνση κατά την εστίαση, απλά δεν χρειάζεται να έχεις το pc ανα χείρας.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα. Ψαχνω να βρω την 100d αλλα μαλλον εχει τελειωσει απο την αγορα. Να ρωτησω, οι 1200 και 1300 τι μειονεκτημα εχουν και δεν προτιμουνται?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα. Ψαχνω να βρω την 100d αλλα μαλλον εχει τελειωσει απο την αγορα. Να ρωτησω, οι 1200 και 1300 τι μειονεκτημα εχουν και δεν προτιμουνται?

 

Τους λείπουν κάποιες λειτουργίες όπως το mirror lock up και επίσης ενώ φαίνεται ότι έχουν τον ίδιο αισθητήρα 18mp, σε μετρήσεις φαίνεται να έχουν μικρότερο QE (μικρότερη ευαισθησία)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρηκα μια τελευταια 100d κσι εκανα παραγγελια :)

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ψάχνεις μόνο σώμα την έχει ο Καλαβρέτζος στα 300 ευρω.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης