Jump to content

Βοήθεια για αγορά κιάλιων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και καλό μήνα!

Έπειτα από διάβασμα μιας εβδομάδας σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά κιάλιων.

 

Αρχικά ήθελα να αγοράσω τηλεσκόπιο αλλά διάβασα σχετικά άρθρα για αρχάριους κ διαπίστωσα ότι τα κιάλια είναι μια πιο ενδεδειγμένη αγορά για την περίπτωσή μου.

 

Η βοήθεια που θέλω είναι στην επιλογή ενός από τα παρακάτω ζευγάρια κιάλιων:

 

SkyMaster 15Χ70

Bresser Special Hunt 9x63

Vixen's ATREK 8x32 DCF

Vixen's ATREK 10x50 DCF

Vixen's ASCOT 7x50 ZCF

 

Ευπρόσδεκτο το οποιοδήποτε σχόλιό σας.

 

υγ: μένω ψηλά στη Βάρη(Ατική), στο Κορμπι οπότε έχω ένα πλεονέκτημα σε σχέση με τη φωτορύπανση που ίσως υπάρχει πιο χαμηλά από μένα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα σε συμβούλευα να κάνεις το αντίθετο από εμένα και να ξεκινήσεις με ένα ελαφρύ ζευγάρι χαμηλής μεγέθυνσης που:

1. Θα μπορείς να το κουβαλάς σχεδόν πάντοτε μαζί σου

2. Θα το χρησιμοποιείς επί ώρες με ελάχιστη κόπωση

3. Θα έχει χαμηλή μεγέθυνση ώστε να ελαχιστοποιείται το κούνημα της εικόνας

4. Θα χρησιμεύσει και εκτός αστρονομίας, από παρατήρηση πουλιών έως το γήπεδο

5. Θα έχει σχετικά ευρύ πεδίο (πάνω από 5 μοίρες) για άμεση στόχευση και αναγνώριση της αστρικής γειτονιάς

6. Θα είναι ανθεκτικό για να κρατήσει

 

Με βάση αυτά το SkyMaster 15Χ70 δεν είναι τόσο κατάλληλο, αλλά και αν το πάρεις για αρχή δεν θα χάσεις και πολλά λόγω της οικονομικής του τιμής. Δεν ικανοποιεί ωστόσο τις προαναφερθείσες προϋποθέσεις.

 

Τα Bresser Special Hunt 9x63 έχουν χαμηλότερη μεγέθυνση και πεδίο 5 μοιρών ενώ η κόρη εξόδου 7mm θα επιτρέπει καλύτερη ευθυγράμμιση με τα μάτια σου. Δεν τα έχω δοκιμάσει ωστόσο και θα με ενοχλούσε το στενό φαινομενικό πεδίο των 45 μοιρών

 

Τα Vixen's ATREK 8x32 DCF και Vixen's ATREK 10x50 DCF είναι σχέδια roof χαμηλής κατηγορίας τιμής. Δεν θα αγόραζα roof χωρίς επιστρώσεις διόρθωσης φάσης και γυαλί ED (τα roof πρίσματα έχουν μεγαλύτερο εγγενές χρωματικό σφάλμα). Κατά τ' αλλά ικανοποιούν όλες τις προϋποθέσεις. Διόρθωση φάσης διαθέτει η ακριβότερη σειρά Artes αλλά και μια σειρά από οικονομικά κινέζικα roof, ξεχωριστή θέση ανάμεσα στα οποία έχουν τα Celestron Granite που δεν διαθέτει το Πλανητάριο. Από εκείνα που διαθέτει ο ουδός είναι τα Zeiss Terra και Kowa Prominar XD, ακριβά όμως. Τα Kite Lynx από το Βέλγιο χαίρουν εκτίμησης, όπως και ED σειρές της Optigron, Pentax, Vortex κλπ.

 

Τα Vixen's ASCOT 7x50 ZCF είναι σαν τα Bresser αλλά μικρότερα και μάλλον καλύτερα, πάλι με μικρό φαινόμενο πεδίο. Η καλή τους σειρά είναι η Ultima.

 

Εγώ βλέπω δύο λύσεις για πρώτο κιάλι.

 

Αν σου αρέσει και η φύση ένα Roof 8x42 ή 8x32, σαν το Atrek. Θα έψαχνα όμως τη δυνατότητα να είναι Phase coated & ED.

 

Ειδική περίπτωση τα Pentax Papilio 6,5x21 II, πενιχρά για αστρονομία αλλά με ορθοσκοπικό πεδίο και εστίαση στα 50 εκατοστά, ιδανικό για να το κουβαλάς καθημερινά και θαυμάσιο φορητό κιάλι/μικροσκόπιο πεδίου.

 

Αν θα είναι κυρίως αστρονομικής χρήσης, Porro με κόρη εξόδου 5 και φ. πεδίο πάνω από 60 μοίρες. 10x50, 8x42, 7x35, ανάλογα με τη φορητότητα που θέλεις. Υπάρχουν πολλά όπως τα Vixen, τα Pentax (με στενά πεδία περίπου 50 μοιρών) και τα Nikon (Action Extreme, αδιάβροχα και με μεγάλο πεδίο που δεν είναι όμως τέλειο στα άκρα αλλά γιατί να κοιτάζει κανείς στα άκρα ποτέ δεν το κατάλαβα). Υπάρχουν και τα καλά κινέζικα της σειράς BA8, τα οποία μάλλον δεν μπορείς να παραγγείλεις τώρα. Το Nikon Action Extreme 7x35 αντιθέτως είναι διαθέσιμο σε αρκετά καταστήματα και φθηνό. Τα κορυφαία Nikon SE και Fujinon FMT κοστίζουν περίπου 500- 700 ευρώ και μόνο μεταχειρισμένα πια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εαν ψαχνεις κατι για να ξεκινησεις θα σου προτινα αυτο το σετ:

 

http://www.planitario.gr/celestron-upclose-10x50-ce71256-the-monthly-sky-guide.html

 

Το βιβλιο ειναι ακρως απαραιτητο και τα κυαλια ειναι πολυ καλα!

 

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Τα κιάλια ιδανικά θα μπορούσαν να με συντροφεύουν στις βόλτες μου στο βουνό αλλά κ να μου δείχνουν τον κυματισμό που έχει η παραλία της Βάρκιζας 5-6 χλμ πιο κάτω από μένα.

 

Δεν έχω πρόβλημα να ξοδέψω κάτι παραπάνω αλλά δε θέλω να το κάνω με λάθος timing οπότε προσπαθώ να βρω κάτι με λογική τιμή που θα μπορώ να το κρατήσω κ για άλλες δραστηριότητες ενώ την ίδια στιγμή θα είναι φιλικό στην ουράνια μου αναζήτηση. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σε συμβούλευα να κάνεις το αντίθετο από εμένα και να ξεκινήσεις με ένα ελαφρύ ζευγάρι χαμηλής μεγέθυνσης που:

1. Θα μπορείς να το κουβαλάς σχεδόν πάντοτε μαζί σου

2. Θα το χρησιμοποιείς επί ώρες με ελάχιστη κόπωση

3. Θα έχει χαμηλή μεγέθυνση ώστε να ελαχιστοποιείται το κούνημα της εικόνας

4. Θα χρησιμεύσει και εκτός αστρονομίας, από παρατήρηση πουλιών έως το γήπεδο

5. Θα έχει σχετικά ευρύ πεδίο (πάνω από 5 μοίρες) για άμεση στόχευση και αναγνώριση της αστρικής γειτονιάς

6. Θα είναι ανθεκτικό για να κρατήσει

 

Με βάση αυτά το SkyMaster 15Χ70 δεν είναι τόσο κατάλληλο, αλλά και αν το πάρεις για αρχή δεν θα χάσεις και πολλά λόγω της οικονομικής του τιμής. Δεν ικανοποιεί ωστόσο τις προαναφερθείσες προϋποθέσεις.

 

Τα Bresser Special Hunt 9x63 έχουν χαμηλότερη μεγέθυνση και πεδίο 5 μοιρών ενώ η κόρη εξόδου 7mm θα επιτρέπει καλύτερη ευθυγράμμιση με τα μάτια σου. Δεν τα έχω δοκιμάσει ωστόσο και θα με ενοχλούσε το στενό φαινομενικό πεδίο των 45 μοιρών

 

Τα Vixen's ATREK 8x32 DCF και Vixen's ATREK 10x50 DCF είναι σχέδια roof χαμηλής κατηγορίας τιμής. Δεν θα αγόραζα roof χωρίς επιστρώσεις διόρθωσης φάσης και γυαλί ED (τα roof πρίσματα έχουν μεγαλύτερο εγγενές χρωματικό σφάλμα). Κατά τ' αλλά ικανοποιούν όλες τις προϋποθέσεις. Διόρθωση φάσης διαθέτει η ακριβότερη σειρά Artes αλλά και μια σειρά από οικονομικά κινέζικα roof, ξεχωριστή θέση ανάμεσα στα οποία έχουν τα Celestron Granite που δεν διαθέτει το Πλανητάριο. Από εκείνα που διαθέτει ο ουδός είναι τα Zeiss Terra και Kowa Prominar XD, ακριβά όμως. Τα Kite Lynx από το Βέλγιο χαίρουν εκτίμησης, όπως και ED σειρές της Optigron, Pentax, Vortex κλπ.

 

Τα Vixen's ASCOT 7x50 ZCF είναι σαν τα Bresser αλλά μικρότερα και μάλλον καλύτερα, πάλι με μικρό φαινόμενο πεδίο. Η καλή τους σειρά είναι η Ultima.

 

Εγώ βλέπω δύο λύσεις για πρώτο κιάλι.

 

Αν σου αρέσει και η φύση ένα Roof 8x42 ή 8x32, σαν το Atrek. Θα έψαχνα όμως τη δυνατότητα να είναι Phase coated & ED.

 

Ειδική περίπτωση τα Pentax Papilio 6,5x21 II, πενιχρά για αστρονομία αλλά με ορθοσκοπικό πεδίο και εστίαση στα 50 εκατοστά, ιδανικό για να το κουβαλάς καθημερινά και θαυμάσιο φορητό κιάλι/μικροσκόπιο πεδίου.

 

Αν θα είναι κυρίως αστρονομικής χρήσης, Porro με κόρη εξόδου 5 και φ. πεδίο πάνω από 60 μοίρες. 10x50, 8x42, 7x35, ανάλογα με τη φορητότητα που θέλεις. Υπάρχουν πολλά όπως τα Vixen, τα Pentax (με στενά πεδία περίπου 50 μοιρών) και τα Nikon (Action Extreme, αδιάβροχα και με μεγάλο πεδίο που δεν είναι όμως τέλειο στα άκρα αλλά γιατί να κοιτάζει κανείς στα άκρα ποτέ δεν το κατάλαβα). Υπάρχουν και τα καλά κινέζικα της σειράς BA8, τα οποία μάλλον δεν μπορείς να παραγγείλεις τώρα. Το Nikon Action Extreme 7x35 αντιθέτως είναι διαθέσιμο σε αρκετά καταστήματα και φθηνό. Τα κορυφαία Nikon SE και Fujinon FMT κοστίζουν περίπου 500- 700 ευρώ και μόνο μεταχειρισμένα πια.

Τα roof 8x42 σε Terra ή Prominar θα απογοήτευαν σε νυχτερινό ουρανό?

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καθόλου. Απλώς θα πρέπει να έχεις υπόψη πως βλέπεις ό, τι περίπου φαίνεται μέσα από έναν ερευνητή.

Το Terra έχει πολύ καλύτερη εικόνα στα άκρα από το Skymaster και φυσικά είναι πιο εύχρηστο στο χέρι.

Από την άλλη το 15x δείχνει εντυπωσιακά τη σελήνη, τα μεγαλύτερα νεφελώματα και γαλαξίες και τα ανοικτά σμήνη έχουν περισσότερα αστέρια. Ο Κρόνος φαινεται ωοειδής. Αλλά δεν κουβαλιέται σε βόλτα στο βουνό, απαιτείται τρίποδο για παρατεταμένη χρήση και υπολείπεται σε ποιότητα εικόνας. Είναι ευαίσθητο στα καιρικά στοιχεία και σε κτυπήματα (απευθυγράμμιση).

Νομίζω πως το 8x42 roof είναι το ιδανικό κιάλι για όλες τις χρήσεις. Ωστόσο η εντατική χρήση των Terra για 1 έτος με οδήγησε στην ανάγκη να πάρω κάτι ακόμη μικρότερο και ακόμη καλύτερο, ένα 8x32. Την ημέρα που οι κόρες μας ανοίγουν στα 2-3mm, το 8x32 είναι ισάξιο με το 8x42, την νύκτα ωστόσο το μεγαλύτερο θα επικρατήσει, οπότε αν η αστροπαρατήρηση είναι ψηλά στην ιεράρχηση το 8x42 προκρίνεται. Ενδιάμεσα βρίσκεται το 7x35.

Αν όμως θα το κουβαλάς λίγο, η περισσότερη χρήση θα είναι από το μπαλκόνι ή την αυλή του εξοχικού, υπάρχει και τριποδο, τότε λειτουργεί και το Porro 10x50. Αφού χρησιμοποιήσεις το μικρό αρκετά και θέλεις κάτι παραπάνω, τότε βλέπεις τα μεγαλύτερα με κόρη εξόδου 3-5mm, 15x70, 20x80, 20x100. Αυτά με κόρη εξοδου 6-7 έχουν μικρό φαινόμενο πεδίο δυστυχώς.

 

Μια που λέμε για πεδίο, ειδική περίπτωση είναι τα Vixen Ascot SW με φακούς 85 μοιρών και λογική τιμή. Δυστυχώς τα reviews που διάβασα ήταν απογοητευτικά ως προς την ποιότητα εικόνας (από κακή ευθυγραμμιση). Λένε πως διαθέτουν κάποιο σύστημα κατόπτρων αν και η εταιρεία μιλά για BK4 πρίσματα.

 

Τα Skymaster τα πήρα μια φορά μαζί μου σε σύντομο ταξίδι για να δω μια έκλειψη σελήνης. Στην επόμενη πήρα ένα μονοκιάλι 8x30.

Τα Terra τα πήρα μαζί μου στη Σύρο και ειδα: Ασημόγλαρους, Μαυροκέφαλο γλάρο, Αρτέμηδες, Θαλασσοκόρακες, Αετογερακίνα, Σταχτάρες, Χελιδόνια, Περιστέρια, Σπουργίτια, ελικόπτερα, αεροπλάνα, γάτες, βράχους, λουλούδια και δέντρα, καράβια, πεταλούδες, λιβελλούλες, σφήκες, σαύρες, το φεγγάρι (αν δεν ήταν πανσέληνος θα έβλεπα και τον γαλαξία όπως άλλες φορές), πολλά όμορφα κτίρια που υπάρχουν εδώ κλπ. Τα βγάζει τα λεφτά του σε σχέση με ένα giant με χαρακτηριστική άνεση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα ήθελα κάτι ιδανικό για να έχω μόνιμα μαζι μου στην τσάντα μου. Χρήση 70% νύχτα και 30% ημέρα προς το παρόν. Θα με ενδιέφεραν βέβαια και τα Pentax Papilio για παρατήρηση εντόμων. Δεν ξέρω αν βολεύουν για αυτη τη δουλειά τα Prominar που αναγράφουν minimum εστίαση 1.5 μέτρα. Επειδή δεν έχω σταθερότητα επέλεξα τη χαμηλή μεγένθυση όπως εχεις προτείνει και άλλου αλλά και τώρα.

1. Τι άποψη εχεις που τα Terra είναι made in China απο οτι έψαξα και άλλου και το έγραφαν κάποιοι? Πως ειναι απο ποιότητα, ανταποκρίνεται στο όνομα?

2. Γνωρίζεις διάφορες μεταξύ terra και Kowa Prominar?

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το made in China δεν τα λέει όλα. Κατασκευάζεται στο κινέζικο εργοστάσιο της ιαπωνικής Kamakura, το ιαπωνικό εργοστάσιο της οποίας κατασκευάζει τμήματα των Conquest. Είναι σχέδιο της γερμανικής Zeiss η οποία ασκεί ποιοτικό έλεγχο.

Είναι πραγματικά πολύ καλά κιάλια στην κατηγορία τους. Η ποιότητα κατασκευής καταπληκτική (ένα τούβλο είναι) η εργονομία πολύ καλή. Φοβερή ανάλυση στο sweet spot που είναι μεγάλο, μέτριος αστιγματισμός και καμπυλότητα στα άκρα. Κατάλληλο για αστρικά σμήνη. Σχεδόν παντελής έλλειψη ανακλάσεων και πλήρης απουσία ghost images (σελήνη). Εστιαστής μεγάλος, ταχύτατος και ακριβέστατος. Καλύμματα ταχείας απελευθέρωσης που δεν χάνονται. 3 θέσεις για τα παρεκτάματα. Αδιάβροχο, θωρακισμένο, μαζεμένο κλπ.

Αν ήταν τέλεια ποιος θα έδινε 2600€ για τα Victory, τα Ultravid ή τα Swarovision? Αλλά τα μειονεκτήματα είναι λίγα και σαφή:

1. Το κυριότερο για μένα είναι το χρωματικό σφάλμα. Υπαρκτό μόνο σε μεγάλο κοντράστ, όπως οι Θαλασσοκόρακες με φόντο έναν υπέρλαμπρο ουρανό. Είναι σχεδόν μηδενικό στο κέντρο και αυξάνεται προς τα άκρα σαν στενή ζώνη πράσινο - ματζέντα. Ασήμαντο μειονέκτημα στον ουρανό και κανονικές παρατηρήσεις αλλά στην ορνιθοπαρατηρηση σε δυσκολεύει.

2. Στενό AFOV 56 μοιρών. Μικρό μειονέκτημα αλλά με 60 θα ήμουν πιο ευχαριστημένος και με 64-68 απολύτως.

3. Spikes από τα πρισματα σε φωτεινές πηγές, ενα για κάθε πρίσμα και υπό γωνία ανάλογα με την προσαρμογή της διακορικης απόστασης (παράλληλα και κατακόρυφα στη μέγιστη διακορική). Ορατό μόνο σε λαμπροτατα άστρα αλλά κυρίως σε μακρινά φώτα.

Μόνο αυτά. Τα άλλα που διαβάζεις σε διάφορα τεστ για απευθυγράμισση, μαλακές γέφυρες, μη στρογυλλές κόρες εξόδου, κόλλες εδώ και λάδια από εκεί κλπ δεν αφορούν τα Zeiss.

Αλλά τα Canon, ειδικά τα 18x50 με το γυαλί UD (λιγότερο χρωματικό σφάλμα γενικά αν και υπό προϋποθέσεις έχει μεγαλύτερη διάχυση στο κίτρινο, οπως σε κόκκινο ράμφος επάνω σε λευκό τοίχο), τον επιπεδωτή πεδίου και τους φακούς 68 μοιρών σε κάνουν δυστυχώς απαιτητικό σε αυτά τα μεγέθη.

20150705_194613.thumb.jpg.05cb1c582d725c8e6b8d34e0071ded19.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κορυφαία αστρονομικά κιάλια και σε 15 Χ 70 http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20329.

 

Ελεγμένα και σε διεθνή φόρα. Μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα, στη τιμή που σκέπτεσαι να πληρώσεις τα καινούρια vixen. Κανένα από αυτά που προτείνεις δεν τα πλησιάζει σε ποιότητα.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό μήνα σε όλους.

Τα παρακάτω κιάλια που μπορώ να τα βρώ; Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι.

 

 

Κορυφαία αστρονομικά κιάλια και σε 15 Χ 70 http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20329.

 

Ελεγμένα και σε διεθνή φόρα. Μπορείς να τα βρεις μεταχειρισμένα, στη τιμή που σκέπτεσαι να πληρώσεις τα καινούρια vixen. Κανένα από αυτά που προτείνεις δεν τα πλησιάζει σε ποιότητα.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το pdf που είναι στο σύνδεσμο περιλαμβάνει σημεία πώλησης.

 

Επίσης http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p1405_TS-15x70-MX-MARINE---Outdoor---Weitwinkel---Stickstoff-gefuellt.html .

 

Επίσης μπορείς να βγάλεις μια αγγελία και να ζητάς τα αντίστοιχα κιάλια, ώστε να γλιτώσεις αρκετά χρήματα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το made in China δεν τα λέει όλα. Κατασκευάζεται στο κινέζικο εργοστάσιο της ιαπωνικής Kamakura, το ιαπωνικό εργοστάσιο της οποίας κατασκευάζει τμήματα των Conquest. Είναι σχέδιο της γερμανικής Zeiss η οποία ασκεί ποιοτικό έλεγχο.

Είναι πραγματικά πολύ καλά κιάλια στην κατηγορία τους. Η ποιότητα κατασκευής καταπληκτική (ένα τούβλο είναι) η εργονομία πολύ καλή. Φοβερή ανάλυση στο sweet spot που είναι μεγάλο, μέτριος αστιγματισμός και καμπυλότητα στα άκρα. Κατάλληλο για αστρικά σμήνη. Σχεδόν παντελής έλλειψη ανακλάσεων και πλήρης απουσία ghost images (σελήνη). Εστιαστής μεγάλος, ταχύτατος και ακριβέστατος. Καλύμματα ταχείας απελευθέρωσης που δεν χάνονται. 3 θέσεις για τα παρεκτάματα. Αδιάβροχο, θωρακισμένο, μαζεμένο κλπ.

Αν ήταν τέλεια ποιος θα έδινε 2600€ για τα Victory, τα Ultravid ή τα Swarovision? Αλλά τα μειονεκτήματα είναι λίγα και σαφή:

1. Το κυριότερο για μένα είναι το χρωματικό σφάλμα. Υπαρκτό μόνο σε μεγάλο κοντράστ, όπως οι Θαλασσοκόρακες με φόντο έναν υπέρλαμπρο ουρανό. Είναι σχεδόν μηδενικό στο κέντρο και αυξάνεται προς τα άκρα σαν στενή ζώνη πράσινο - ματζέντα. Ασήμαντο μειονέκτημα στον ουρανό και κανονικές παρατηρήσεις αλλά στην ορνιθοπαρατηρηση σε δυσκολεύει.

2. Στενό AFOV 56 μοιρών. Μικρό μειονέκτημα αλλά με 60 θα ήμουν πιο ευχαριστημένος και με 64-68 απολύτως.

3. Spikes από τα πρισματα σε φωτεινές πηγές, ενα για κάθε πρίσμα και υπό γωνία ανάλογα με την προσαρμογή της διακορικης απόστασης (παράλληλα και κατακόρυφα στη μέγιστη διακορική). Ορατό μόνο σε λαμπροτατα άστρα αλλά κυρίως σε μακρινά φώτα.

Μόνο αυτά. Τα άλλα που διαβάζεις σε διάφορα τεστ για απευθυγράμισση, μαλακές γέφυρες, μη στρογυλλές κόρες εξόδου, κόλλες εδώ και λάδια από εκεί κλπ δεν αφορούν τα Zeiss.

Αλλά τα Canon, ειδικά τα 18x50 με το γυαλί UD (λιγότερο χρωματικό σφάλμα γενικά αν και υπό προϋποθέσεις έχει μεγαλύτερη διάχυση στο κίτρινο, οπως σε κόκκινο ράμφος επάνω σε λευκό τοίχο), τον επιπεδωτή πεδίου και τους φακούς 68 μοιρών σε κάνουν δυστυχώς απαιτητικό σε αυτά τα μεγέθη.

Αναλυτική παρουσίαση για τα Zeiss Terra που όχι μονο δεν βρήκα παρόμοια σε όλον τον ιστό, αλλά και όλες τις πληροφορίες που βρήκα να τις βάλω μαζί δεν θα επαρκούσαν για να καλύψουν κάποιον. Σε ευχαριστούμε πολυ Κώστα!

Τώρα πρέπει να μάθω και για τα Kowa BD 8x42 XD ώστε να συγκρίνω. Τα Kowa τα δίνει το Πλανηταριο με 10 χρονια εγγύηση. Επίσης τα BD 8 42 XD έχουν δύο φακούς XD ενώ η ακριβή σειρά 8,5x44 εχει τέσσερις. Μέχρι εκεί βρήκα στον ιστό.

 

 

 

EDIT: Φοβερη θέα!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάκη, πρόσεξε τη φωτογραφία όπου τα κρατά ο κύριος στον σύνδεσμο της Telescope Service. Είδες το μέγεθός τους; Δες και το βάρος, 2650gr. Θα χρειαστείς τρίποδο απαραιτήτως, με καλή κεφαλή μάλιστα. Και πάλι θα έχεις δυσκολία να δεις 45 μοίρες γύρω από το ζενίθ. Υπάρχουν λύσεις γιαυτό αλλά καμμία δεν είναι ούτε απλή, ούτε τέλεια. Επίσης κάνουν μόνο για αστρονομική χρήση και δευτερεύουσα "ναυτική" (σάρωση του ορίζοντα με μόνιμη εστίαση στο άπειρο, PermaFocus ας πούμε).

Τα ανταλλάσσει ο PanosSky σε μία αγγελία, αν τα θες μπορείς να συζητήσεις ενδεχόμενη αγορά τους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, τα BD λένε πως είχαν αρκετό χρωματικό σφάλμα το οποίο προσπάθησαν να διορθώσουν με το γυαλί XD. Για το αν το κατόρθωσαν ή όχι δεν γνωρίζω τίποτε περισσότερο από ό, τι θα διαβάσεις εδώ: http://www.birdforum.net/showthread.php?t=291579

 

Στην ταινία "The Big Year" ο πάμπλουτος Martin κρατά Swarovski, ο ευκατάστατος Wilson Zeiss και ο πένης Black Kowa: http://www.stilllivingthedream.com/wp-content/uploads/2011/10/the-big-year-TBY-3_rgb1.jpg

 

The-Big-Year.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Κώστα, διάβασα όλη την ενότητα στο bird forum και απο οτι κατάλαβα το μόνο μειονέκτημα που αναφέρουν εκεί ειναι το CA το οποίο εντοπίζεται με υψηλό contrast. Όταν υπαρχει έντονος ουρανός και κάθετες γραμμές.

Ένας τύπος απο την Ουκρανία ο οποίος ξέρει παρά πολλές λεπτομέρειες για το κυάλι αυτό (μπορει να ειναι και αντιπρόσωπος εκεί!) λέει τα καλύτερα αλλά υπάρχει και ένας απο UK ο οποίος σε δοκιμές που έκανε εντόπισε αρκετό χρωματικό σφάλμα CA.

Ποιόν να πιστέψεις τώρα...

Το σίγουρο ειναι το πεδίο 7,5 μοιρών.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι ευτυχής κάτοχος των Zeiss Conquest HD 8x42.

Τα χαίρομαι περισσότερο κι απο το Televue NP 101 διοπτρικό μου. Είναι μακράν η καλύτερη αγορά αστρονομικού εξοπλισμού που έχω κάνει, και δεν έχω ξοδέψει λίγα.

Δυο πράγματα κουβαλώ μαζί μου πάντα: To Zeiss Conquest HD 8x42 και τα φωτογραφικά μου.

 

Στο βάρος πρέπει να δωσεις τη μεγαλύτερη προσοχή. Εκει στα 650 με 800 γραμμ. είναι καλά. Μετά είναι το κόστος, με γενικό αλλά ισχυρό κανόνα, ότι πληρώνεις παίρνεις. Τα τεχνικά που περιγράφει ο Κοκκόλης παραπάνω είναι ΟΚ

Μεταξύ 200 και 300 ευρώ παίρνεις καλά κυάλια. Με 1000 εως 1300 ευρώ παίρνεις αραβουργήματα. Τα Vixen Atrek και Ultima είναι καλές αγορές για τα λεφτά τους. Προσοχή στην διάμετρο του φακού. Να είναι πάνω απο 40 χλστ έως 50 χλστ.

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είμαι ευτυχής κάτοχος των Zeiss Conquest HD 8x42.

Τα χαίρομαι περισσότερο κι απο το Televue NP 101 διοπτρικό μου. Είναι μακράν η καλύτερη αγορά αστρονομικού εξοπλισμού που έχω κάνει, και δεν έχω ξοδέψει λίγα.

Δυο πράγματα κουβαλώ μαζί μου πάντα: To Zeiss Conquest HD 8x42 και τα φωτογραφικά μου.

 

Στο βάρος πρέπει να δωσεις τη μεγαλύτερη προσοχή. Εκει στα 650 με 800 γραμμ. είναι καλά. Μετά είναι το κόστος, με γενικό αλλά ισχυρό κανόνα, ότι πληρώνεις παίρνεις. Τα τεχνικά που περιγράφει ο Κοκκόλης παραπάνω είναι ΟΚ

Μεταξύ 200 και 300 ευρώ παίρνεις καλά κυάλια. Με 1000 εως 1300 ευρώ παίρνεις αραβουργήματα. Τα Vixen Atrek και Ultima είναι καλές αγορές για τα λεφτά τους. Προσοχή στην διάμετρο του φακού. Να είναι πάνω απο 40 χλστ έως 50 χλστ.

Σε ευχαριστώ! Θα λάβω υπόψη μου και τα conquest. Πάνω απο 700γρ δεν θα πάω γιατί θα τα έχω μόνιμα στη τσάντα μου μαζι με το iPad. Με ενδιαφέρει να βλέπω το γαλαξία τη νύχτα, τη Σελήνη, ανοιχτά σμήνη, Πλειάδες, Ορίονα, πουλιά και έντομα και αξιοθέατα.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα Conquest 8x32 είναι η επόμενη αγορά μου. Έχω δύο 30ρια και ένα 21ρι και είναι εμφανές πως είναι επαρκείς διάμετροι για ημερήσια παρατήρηση. Με τα Terra όμως η κουκουβάγια ήταν πανέμορφη το σούρουπο. Στο μέλλον μπορούμε να ονειρευόμαστε ένα Victory σε μεγαλύτερη διάμετρο (τα οποία όμως είναι και μακρινάρια, λόγω πρισμάτων Abbe-Koning)

Η διάμετρος διάμετρος και η φορητότητα φορητότητα. Όπως ισχύει και με τα τηλεσκόπια, τα καλύτερα κιάλια είναι εκείνα που έχεις μαζί σου. Και εγώ έχω μαζί μου τα Zeiss σε διακοπές και ταξίδια, αλλά τα Papilio καθημερινά, ακόμη και στη δουλειά. Σκέπτομαι πως θα μπορώ να τα εναλλάσσω με ένα 32ρι.

 

Stellar, πως είναι το χρωματικό σφάλμα στα Conquest?

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι ειδικός και δεν έχω εργαστήριο οπτικών.

Εμπειρικά λέω ότι δεν έχω παρατηρήσει χρωματικό σφάλμα. Οι επιστρώσεις και διόρθωση φάσης είναι παραπάνω απο καλές. Εχουν διοπτρική διόρθωση και καλό eye relief. Σε σύγκριση με τα Atrek 8 x 32, στην ημερήσια παρατήρηση, είναι λίγο πιο ευκρινή με τις επιστρώσεις φακών να θυμίζουν πόρσε έναντι σκαραβαίου.

H σύγκριση με Visionary Wetland 8 x 42, στην νυκτερινή παρατήρηση, αποδεικνυει ότι έχουμε ενα King.

Στην 9 ΠΕΕΑ έβαλα το Televue να φωτογραφίζει και τα Zeiss ανέλαβαν την περιήγηση μου στον ουράνιο θόλο!

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά νέα.

Το χρωματικό σφάλμα σπάνια θα το δεις τη νύκτα, εκτός αν κοιτάζεις φανάρια των δρόμων από απόσταση (κυρίως εκείνα με λευκό χρώμα) ή τα κέρατα της ημισελήνου.

Φαίνεται γενικά εύκολα όταν υπάρχει μεγάλη φωτεινότητα και υψηλό κοντράστ.

Πχ, μαυροσταχτάρες ή χελιδόνια που κινούνται στον ουρανό σε λιακάδα, κοράκια ή ψαρόνια σε ξηρικό τοπίο ή με φόντο ασβεστωμένο τοίχο. Ή χιόνι την άνοιξη με φόντο ένα σκουρόχρωμο βράχο σαν τους περίδοτους της Πίνδου. Είναι πιο εύκολο να το δεις για κάποιο λόγο κάτω από φωτεινό συννεφιασμένο ουρανό, όπως ήταν της Αττικής σχεδόν όλη την Άνοιξη του 2015.

Είναι απολύτως λογικό το Conquest να έχει λιγότερο χρωματικό σφάλμα από το Terra, αλλά και από τα παλαιότερα Victory που δεν είχαν φθορίτη (τα Abbe-Koning έχουν αυτό το μειονέκτημα απ'ότι λένε).

Κανείς μας δεν είναι οπτικός. Όταν όμως πας να σκοτώσεις μερικά πεντακοσάρικα, οφείλεις να διϋλίσεις τον κώνωπα για να αποφύγεις δυσάρεστες εκπλήξεις. Και δυστυχώς, σε αντίθεση με τα Terra (και τα Kowa, Vixen, Celestron) τα Conquest στην Ελλάδα τα παραγγέλνεις τυφλά, χωρίς να τα δοκιμάσεις όπως συμβαίνει σε όλες τις τεχνολογικά πολιτισμένες χώρες. Ευχαριστώ για την πληροφορία λοιπόν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Teleskop-express παίρνεις τα Conquest 8x42 με 9 εκατοστάρικα.... :-k

μόλις ανοίξουν οι αγορές απο το εξωτερικό.

Εν τέλη θα ψωνίσουμε 100% απο τους Γερμανούς??

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χα Χα καλό! Η ίδια ακριβώς παράσταση εξελίσσεται και σήμερα δυστυχώς...

Αλήθεια ξενερώνω και νιώθω τύψεις! Γιατί αν πάρω κυάλια, Zeiss θα πάρω. Θα έχω βάλει εν μέρη την υπογραφή μου για αυτο που συμβαίνει σήμερα στη χώρα μας ψωνίζοντας συνειδητά ένα προϊόν που θα αναγράφει πανω στο κουτί "Μέϊντ ιν Γέρμανι"

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνωστή δοαδικασία αναζήτησης όταν ψάχνουμε να αγοράσουμε το καλύτερο για τα λεφτά του προέκυψε και αυτό Kowa XD44

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2160_Kowa-Binoculars-PROMINAR-8-5x44mm---roof-prism---XD-lenses.html

Θα μπορούσε να είναι καλύτερο απο το Conquest 8-42 HD?

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύμφωνα με την ανασκόπηση Cornell κανένα δεν είναι καλύτερο από το 32ρι Conquest και μόνο τα Victory 32FL & 42HT είναι κατά τι καλύτερα από το 42ρι.

 

http://www.allaboutbirds.org/Page.aspx?pid=2675

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης