Jump to content

Ερώτηση για Canon 600d-Mirror lock up


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώντας το EOS Utility,διαπίστωσα πως δεν μπορώ να δουλέψω τη μηχανή με το Mirror lock up για να τραβήξω πολλαπλές λήψεις-timelapse.Υπάρχει κάποιος τρόπος να παρακαμφθεί αυτό;Θέλω να συνδέσω τη μηχανή στο τηλεσκόπιο για να τραβήξω όλο το βράδυ πολλά καρέ από συγκεκριμένους στόχους,έχοντας προγραμματίσει τις λήψεις με το EOS Utility,χωρίς να χρειάζεται να λειτουργώ τη μηχανή με το χέρι.Χωρίς όμως το Mirror lock up ενεργοποιημένο δεν θα βγουν οι φωτό κουνημένες;
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω το EOS Utillity στον υπολογιστή μου, αλλά πιστεύω γίνεται αν τραβάς σε liveview και ρυθμίσεις σχετικά μεγάλα τα χρονικά διαστήματα μεταξύ των λήψεων (π.χ 8sec) για να αποσβένουν οι κραδασμοί.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω να σου πω για το Eos Utility, γιατί σαν πρόγραμμα δεν έχω ασχοληθεί. Σου προτείνω όμως ανεπιφύλακτα το astrophotography tool. Τώρα βγαίνει η έκδοση 3.0, όπου θα έχει 18 ευρώ!! Για αυτά που προσφέρει το πρόγραμμα, το δίνει τσάμπα. Για τις canon με digic 4 όπως είναι η 600d το mirror lockup γίνεται αυτόματα από το πρόγραμμα.

 

Δες εδώ χαρακτηριστικά: http://www.ideiki.com/astro/

 

Μπορείς να κατεβάσεις δοκιμαστική έκδοση.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ, κατέβασα την δοκιμαστική έκδοση του APT, η οποία μάλλον με καλύπτει...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης