Jump to content

Βοήθεια για πρώτο νεφέλωμα (update)...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

 

Κυριακή βράδυ έκανα την πρώτη προσπάθεια για φωτογράφηση νεφελώματος, του Μ27 συγκεκριμένα.

Με τη σελήνη να είναι σχεδόν γεμάτη, μέσα από Αθήνα και με συνεχείς ριπές αέρα δεν ήταν ιδιαίτερα εύκολο, παρ' όλα αυτά προσπάθησα.

Τράβηξα 300 lights (από αυτά στακαρίστηκαν τα 210) στα 6s έκθεση με iso800, 20darks, 20bias, 10flats.

Τα flats τα τράβηξα με τη μέθοδο του tshirt και ένα led φακό, όχι η καλύτερη λύση αλλά προς το παρόν αυτό κάνω. Το tshirt φαινόταν ομοιόμορφα φωτισμένο.

Κατά την λήψη των darks (αφού είχα τελειώσει τα lights) παρατήρησα τυχαία ότι όταν σκέπαζα το πίσω μέρος του σωλήνα (200pds) το ιστόγραμμα άλλαζε, ελάχιστα αλλά άλλαζε, οπότε μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά ότι παίζει να υπάρχει διαρροή από το φώς της σελήνης στο εσωτερικό του σωλήνα από το πρωτεύον.

 

Τέλοσπάντων, τα στάκαρα όλα στο DSS και τώρα ερχόμαστε στην επεξεργασία.

Όταν αρχίζω να πειράζω brightness, κλπ στο photoshop (δεν το κατέχω πολύ το άθλημα) εμφανίζεται πολύ gradient...

Δοκίμασα ψευδοφλατ με gaussian blur αλλά μου φαίνεται σαν να χάνω πληροφορία.

 

Παραθέτω τη φωτό σε jpeg (τη μετέτρεψα από raw στο photoshop) όπως βγήκε από το DSS, το μόνο που έκανα είναι να ευθυγραμμίσω τα κανάλια, να δώσω ελάχιστα δεξιά στο midtone και να ανεβάσω το saturation στο 20%.

 

Εξοπλισμός: HEQ5pro, SW 200pds, Canon 600d mod, SW coma corrector

 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη...

 

M27%2025102015%20DSS%20ready%20jpg_zpsbqhinptt.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαστε στα ιδια βηματα, !!!!!

 

πηρα το θαρρος και πειραξα λιγο την φωτο σου, κατα την γνωμη μου θελει κι αλλο επεξεργασια οχι μονο στο φωτισμο αλλα και στα χρωματα (κατι που ανακαλυπτω τωρα ειναι οτι η επεξεργασια αστροφωτογραφιας θελει περισσοτερο πειραμα απο οτι μια απλη καθημερινη φωτο)....

 

Δεν ξερω ποσα Darks, Flats, Bias μπορει να σηκωνει μια φωτο ?ειμαι ακομα στις δοκιμες, ειμαι σιγουρος οτι καπου πρεπει να υπαρχει καποια αναλογια στα calibration frames....

 

Την αλλη φορα δοκιμασε να παρεις λιγοτερα frames σε περισσοτερο χρονο εκθεσης για να μαζεψεις περισσοτερο χρωμα...

 

Κατι που με προβληματιζει και θελω να το δοκιμασω ειναι, το γιατι καποιος παιρνει 3χ300 δευτερα και οχι 900χ1 δευτερο ??? (παραδειγμα).....

 

Αν ο καιρος το θελει αποψε θελω να δοκιμασω και φιλτρα που τονιζουν τα νεφελωματα....Εαν εισαι Αθηνα μην ξεχνας και την φωτορυπανση που μας χαλαει τις φωτο....

Θελει διαφορα πειραματα.... :D

 

Νικος.

 

new.jpg.ba8f8e12ae6d3d976bf8ab37d90668c5.jpg

ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπορούσες να στείλεις το raw αρχείο;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά έκανες Νίκο! Και γω στο ψάξιμο είμαι (αλλά πολύ ψάξιμο λέμε) και προσπαθώ να βρώ τι πρέπει να κάνω... Πιστεύω ότι είχα θέμα με την ομοιογένεια του πεδίου.

Δεν βοηθάει και η δυσχρωματοψία μου στην επεξεργασία μάλλον...

Raw αρχείο πως ανεβάζω? Photobucket κανονικά? (150mb είναι αυτά...)

 

edit: Το link στο dropbox με το raw αρχείο όπως βγήκε από το DSS...

https://www.dropbox.com/s/qgaa2efkyehvfxa/M27%2025102015%20DSS%20ready.TIF?dl=0

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά δεν ήταν καλά τα φλάτς...

Παρακάτω παραθέτω το raw όπως βγήκε από το DSS ευθυγραμμίζοντας τα κανάλια, με 20% saturation αλλά χωρίς φλατς.

https://www.dropbox.com/s/4s9jdhaayxh63f7/M27%2025105015%20DSS%20ready%20no%20flats.TIF?dl=0

Αναμενόμενο βινιετάρισμα αλλά πολύ πιο επεξεργάσιμη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου παραθέτω το δικό μου αποτέλεσμα με βάση την πρώτη tiff φώτο που ανέβασες.

Ο στόχος ήταν να εξαλείψω τα gradients όσο ήταν δυνατόν. Χρειάστηκε να κάνω ένα μικρό crop στις άκρες τις φωτογραφίας. Όπως βλέπεις υπάρχει ακόμα θέμα...

 

Εύχομαι καλή συνέχεια στο έργο σου και περιμένουμε και άλλες αστροφωτογραφίες σου )

 

 

https//www.dropbox.com/s/it5774mede98m5t/M27%2025102015%20DSS%20ready.jpg?dl=0

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ!

Δυστυχώς μέσα από Αθήνα τα αποτελέσματα θα είναι φτωχά με τον δεδομένο εξοπλισμό οπότε μονόδρομος θα είναι οι εξορμήσεις στα πέριξ. Να πω την αλήθεια και με 5-6 μέσα στο χειμώνα ευχαριστημένος θα είμαι αρκεί να μην πάει κάτι στραβά κατά τη διάρκειά τους και πάνε χαμένες!

Τώρα είναι η περίοδος δοκιμών. Και η πρώτη δοκιμή έδειξε ότι πρέπει να φτιάξω σωστά τα φλάτς μου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

StamosP παιζω με την φωτο σου και αυτα που εχω να σου προτεινω ειναι τα εξης. φτιαξε οποσδηποτε ενα φλατοκουτο για σωστα φλατ (ευκαιρια μιας και ο καιρος ειναι χαλια αυτες τις ημερες + οτι εχουμε και πανσεληνο). η μεθοδος με το μπλουζακι ειναι τελειως μπακαλιστικη και θα μπορεις να διωξεις το βινιεταρισμα πιο ευκολα με φλατοκουτο, με το πιξ το εχω περιορισει σε σημειο που μπορει να κροπαριστει η φωτο και να μην χασεις πολυ απο το πεδιο σου. το μεγαλυτερο προβλημα ομως ειναι ενα πολυ εντονο κοκκινο gradient το οποιο κανει ενα c απο το πανω μερος της φωτο και περναει απο το κεντρικο σου θεμα. Στην φωτο απο το Pix ειναι τα κοκκινα τετραγωνα στο κεντρο της φωτο σου και το pix δεν μπορει να τα επεξεργαστει ωστε να περιορισει το προβλημα. Αυτο οφειλεται στην φωτορυπανση (μιας και εκανες την φωτογραφιση απο αθηνα) αλλά περισσοτερο απο μια πηγη φωτος κοντα στο τηλεσκοπιο. Καλυψε αυτο το κενο που βρηκες στο πρωτευων (η μονωτικη ταινια κανει καλη δουλεια) και φροντισε να φτιαξεις ενα παραπετασμα για να περιορισεις το φως που χτυπαει στο τηλεσκοπιο σου αν προκειται να φωτογραφιζεις απο αθηνα

ScreenHunter_22.thumb.jpg.b453582839150fec950d20b707194406.jpg

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ήδη φτιάξει dew shield αλλά δεν το χρησιμοποίησα, το πρόβλημα πρέπει να ήταν όμως απο διαρροή γύρω από το πρωτεύων.

Κανένα καλό λίνκ για εύκολο diy flatbox υπάρχει?

Έχω διαβάσει τα καλύτερα για το pixinsight αλλά η τιμή του είναι τσουχτερή...

Στο πρόγραμμα είναι και κάποιο uhc φίλτρο 2ιντσο για να μπορώ να κάνω κάτι πιο αξιοπρεπές όταν τραβάω από το σπίτι.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η ασπιδα δροσου σε νευτωνιο δεν βοηθαει και πολυ στην αντιμετωπιση της φωτρυπανσης αλλά αμα δεν εχει και το σωστο μηκος μπορει να σου προσθεσει και βινιεταρισμα + εξτρα βαρος στον σωληνα. Η καλυτερη λυση ειναι ενα παραπετασμα οπωε ειπα και πιο πριν. Μια ωραια κατασκευη η οποια με εχει βοηθησει στις εξορμησεις μου ειναι αυτη εδω http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13806&start=0 (και μια φωτο με τον τρεχων εξοπλισμο http://www.astrobin.com/full/15154/0/ )

 

Για φλατοκουτο μπορεις να δεις εδω http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11474&postdays=0&postorder=asc&start=75

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς παραπέτασμα. Μαζεύονται πολλά σιγά σιγά! :lol:

Η λύση με την οθόνη του λαπτοπ για φλάτς δουλεύει? Θέλω να κρατήσω το επίπεδο της φορητότητας...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν η οθονη μπορει να καλυψει το τηλεσκοπιο ναι μπορεις να την χρησιμοποιησηεις υπαρχουν και σχετικα ποστ με αυτο το θεμα αν το ψαξεις στο φορουμ

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για flatbox δες αυτό http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11474&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Μην βιαστείς και φτιάξεις οτιδήποτε πριν το διαβάσεις ΟΛΟ :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω διαβάσει αρκετές φορές παιδιά. Η συνέχεια εκεί...

Τελικά είχα διαρροή, το διαπίστωσα μετά από δοκιμές σήμερα. Δεν ξέρω πόσο επηρέασε το αποτέλεσμα αλλά υποψιάζομαι ότι στο περίεργο gradient που λέει ο Κώστας έβαλε το χεράκι του...

Λύση προς το παρόν με μαύρο ύφασμα στο τέλος του σωλήνα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα!

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα χτες ήταν η πρώτη μου σοβαρή προσπάθεια με οδήγηση και μεγάλες εκθέσεις.

Εκτός από τα διάφορα προβλήματα που προέκυψαν στην αρχή όλα πήγαν καλά.

Τα lights ήταν στα 150s και 1600iso και έχω πλέον 72 από δαύτα (3h σύνολο). Θερμοκρασία αισθητήρα 21C. Δεν ξέρω αν είναι υπερβολή ο αριθμός των frames και ίσως θα μπορούσα να ανεβάσω λίγο την έκθεση, πχ στα 200s, εκεί θα ήθελα τη γνώμη σας.

Εν τω μεταξύ στην αρχή το ιστόγραμμα έκανε peak λίγο πάνω από το 1/3 ενώ στα τελευταία που η Ανδρομέδα μεσορανούσε είχε πέσει αρκετά κάτω.

Επιπλέον τράβηξα 20 flats (με το φλατόκουτο που έφτιαξα, κάποια στιγμή πρέπει να το ανεβάσω σε φωτό), 40 bias, darks θα πάρω σήμερα και έκανα dithering κάθε 3 frames.

Παραθέτω μια ενδιάμεση φωτό σε jpeg καθώς και το ίδιο καρέ ανεπεξέργαστο, raw.

Ότι πρόβλημα αντιληφθείτε και όποια συμβουλή θα ήθελα να την πείτε...

 

Mu31%20jpeg_zpsn53akqdv.jpg

 

https://www.dropbox.com/s/ytwcmw6x16i9nh0/M31_LIGHT_150s_1600iso_%2B20c_20151115-22h17m34s809ms.CR2?dl=0

 

Η κάμερα είναι η Canon 600d modded (χωρίς ψύξη) και το τηλεσκόπιο το SW 130pds με SW x0,9 coma corrector, άρα f/4.5.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

150sec και 1600 iso ???

 

Προσπαθω και εγω να το καταφερω αυτο αλλα μονο 120sec και 400iso διαφορετικα η φωτο μου ασπριζει (καιγεται)....αντε 150sec..

 

Οτιδηποτε πανω απο 400 iso δεν μπορω να βγαλω φωτο....Πως τα καταφερες ??

 

:)

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τράβηξα από σχετικά σκοτεινό ουρανό (Αγ. Παντελεήμονα), βέβαια τώρα που το ξαναβλέπω μάλλον θα ήταν καλύτερα να τράβαγα στα 800iso και να έκανα 6λεπτες εκθέσεις παίρνοντας λιγότερα frames...

 

Αυτό που με προβληματίζει είναι μία μπλέ γραμμή χαμηλά στη μέση που έχει εμφανιστεί σε όλα τα καρέ (αχνοφαίνεται και στο παραπάνω) και μεγεθύνεται στο τελικό αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή σήμερα θα την ανεβάσω.

Από ότι βλέπω έχει τον ίδιο προσανατολισμό με τα spikes, δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση.

Τι στο καλό είναι πάλι αυτό?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,

μοιαζει για καποιου ειδους αντανακλαση ή star spike....δεν νομιζω οτι ειναι γρατζουνια γιατι εαν ηταν θα ηταν μαυρη γραμμη σαν σκια.....

 

Κανε καμμια ληψη την ημερα σε ημισκιωδες φωτισμο και θα δεις....

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τραβα μερικα dark, ιδανικα κοντα στην θερμοκρασια που τραβηξες την φωτο, καθως και με πληρες φορτιο της μπαταριας σου να δεις αν υπαρχει αυτη η γραμμη. αν δεν φαινονται τραβα και το ιστογραμμα ωστε να φωτιστει η εικονα και να δεις αν υπαρχει. Αν δεν υπαρχει τοτε ειναι καποιο artifact απο την τοποθεσια/εξοπλισμο (καποια αντανακλαση)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεις να δοκιμασεις να αλλαξεις την θεση της καμερας κάθετα ας πουμε και αν η γραμμη εμφανιστει ξανα σε αλλη θεση θα μπορεις να καταλάβεις αν ειναι θεμα του τσιπ της καμερας ή αν οφείλεται στον τρόπο ή σε κάποιο στοιχειο της οπτικης σου ακολουθιας.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα darks μόλις είδα ότι δεν υπάρχει όσο και να τα στρέτσαρα.

Επόμενο βήμα να δοκιμάσω να περιστρέψω κάμερα-κορέκτορα στον εστιαστή για να δώ αν είναι από το σωλήνα και μετά κορέκτορα σε σχέση με κάμερα για να δώ αν είναι από κάμερα ή κορέκτορα...

 

edit: Επεξεργαζόμενος (!) τον κορέκτορα είδα σε κάποια σημεία του σπειρώματος λίγο λιπαντική ουσία (την οποία καθάρισα) και κυρίως μία πολύ μικρή μεταλλική βιδίτσα στο t-ring η οποία εξείχε 1mm μέσα στο σωλήνα του. Την ξεβίδωσα ελάχιστα (1στροφή) ώστε να έρθει πρόσωπο με το εσωτερικό του σωλήνα και την πέρασα με ένα μικρό μαύρο μαρκαδοράκι για παν ενδεχόμενο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης