Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε επιτέλους το Dobsonian :D :D Αναμονή τέλος και όπως μου το είχαν πει στην A K T I S έτσι σήμερα το μεσημέρι κατά τις μία ηώρα το παρέλαβα. :) Μας βγήκε η πίστη βέβαια εμένα και του πατέρα μου να φτιάξουμε την βάση αλλά φυσιολογικότατα το άξιζε ! :wink: Δεν έχω ασχοληθεί ειδιαίτερα με την ακριβή ευθυγράμμιση των κατόπτρων αλλά θα γίνει και αυτό σιγά σιγά ! Μένει τώρα μόνο να φτιάξει ο καιρός που είναι χάλια :( για να κάνω την πρώτη μου εξόρμηση ψιλά στα άστρα :D :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και καθαρούς ας ελπίσουμε ουρανούς!!!!

 

Φιλικά Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο και απο μένα.... =D> αλλά κάνε και μία ευθυγράμηση πρίν για να το ευχαριστιθεις πραγματικά...

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα εξηγείται η ψυχρή εισβολή που επηρεάζει τη νοτιοανατολική Ελλάδα. Όπως ξέρεις φίλε Νικ δε Γκρικ, σύμφωνα με τον παγκοσμίως ισχύοντα νόμο της ερασιτεχνικής αστρονομίας, κάθε φορά που κάποιος αγοράζει τηλεσκόπιο παρατηρούνται τοπικά έντονα καιρικά φαινόμενα, και γενικά ο καιρός πάει από το κακό στο χειρότερο...

 

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις!!!

 

Βαγγέλης.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια, και καλές παρατηρήσεις και απο μένα. Σου εύχομαι να το ευχαριστηθείς...

 

ΥΓ: Από ποίο μέρος της Κρήτης είσαι? (Εγώ είμαι από Άγιο)

Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα εξηγείται η ψυχρή εισβολή που επηρεάζει τη νοτιοανατολική Ελλάδα. Όπως ξέρεις φίλε Νικ δε Γκρικ, σύμφωνα με τον παγκοσμίως ισχύοντα νόμο της ερασιτεχνικής αστρονομίας, κάθε φορά που κάποιος αγοράζει τηλεσκόπιο παρατηρούνται τοπικά έντονα καιρικά φαινόμενα, και γενικά ο καιρός πάει από το κακό στο χειρότερο...

 

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις!!!

 

Βαγγέλης.

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Thinking is not a crime....!

φιλικά

Νίκος Λουρίδης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα εξηγείται η ψυχρή εισβολή που επηρεάζει τη νοτιοανατολική Ελλάδα. Όπως ξέρεις φίλε Νικ δε Γκρικ, σύμφωνα με τον παγκοσμίως ισχύοντα νόμο της ερασιτεχνικής αστρονομίας, κάθε φορά που κάποιος αγοράζει τηλεσκόπιο παρατηρούνται τοπικά έντονα καιρικά φαινόμενα, και γενικά ο καιρός πάει από το κακό στο χειρότερο...

 

Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις!!!

 

Βαγγέλης.

 

Ναί ακριβώς ο λεγόμενος νόμος του "Spode".

There is no dark side of the moon, its all dark.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλορίζικο!αντε και στα δικα μας...

Και μια ερώτηση.Όταν θελήσω κατι παραπάνω,μπορώ να παρω μια ισημερινή βαση και να την προσαρμόσω στο dobsonian?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βέβαια θα μπορείς!!!

 

Γιώργος

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηράκλειο ε ? :) Αν μένεις μέσα στην πόλη, τα πράγματα είναι δύσκολα από φωτορύπανση... Αλλά και πάλι τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα από την Αθήνα. Το καλό με την Κρήτη είναι ότι σε 30' οδήγηση είσαι σε μαύρους ουρανούς! Καλές παρατηρήσεις :cheesy:
Δωρεάν ενέργεια για όλους...Φτάνει πια η εξάρτηση από το πετρέλαιο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε βέβαια :D 'Εχουμε πεί με τον πατέρα μου κάποια στιγμή να πάμε Αβρακόντε για μια εξώρμηση στους καταπληκτικούς ουρανούς εκεί χώρις ίχνος φωτορύπανσης !! :cheesy: Πραγματικά ανυπομονώ :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης