Jump to content

Νέος στη παρατήρηση του ουρανού...


Nikos_tsa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

Είμαι ο Νίκος απο Χαλκίδα και αγόρασα πρόσφατα ένα τηλεσκόπιο μεταχειρισμένο ελαφρός Buschnell Voyager 60 X 650 mod 789565. Περιττό να σας πω ότι έχω μεγάλη χαρά γιατί ήταν όνειρο ζωής και το πραγματοποίησα τώρα..

Το συναρμολόγησα και ανέβηκα ταράτσα. Είχε φεγγάρι, ρύθμισα τον tagreter και τον ευθυγράμμισα με το τηλεσκόπιο όπως έλεγαν η οδηγίες και έβαλα τον 20μμ φακό και είδα το φεγγάρι.

Επίσης κατέβασα και το google sky maps αλλά όταν το τσέκαρα είχε απόκλιση από το σημείο που έδειχνε το φεγγάρι γύρω στα 4 δάχτυλα..

Θέλω να σας ζητήσω μια βοήθεια με τα παρακάτω.

α) ένα καλό βιβλίο για να μάθω τα βασικά της αστρονομίας

β) εάν υπάρχει κάποιος αντάπτορας για να μπορεί να μπει μια digital φωτογραφική μηχανή

γ) ποιές είναι οι καλύτερες συνθήκες για παρατήρηση..

 

Επίσης λόγω του ότι είμαι απο Χαλκίδα και θα εκτιμούσα αν κάποιος συντοπίτης ξέρει αν υπάρχει καμιά οργάνωση ερασιτεχνών εδώ στην πόλη..

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια..

 

1064120614_BuschnellVoyagerTelescope.thumb.JPG.262922f89585e1cb12f7c09f864d5c89.JPG

Τηλεσκόπιο Buschnell Voyager (USA)

Υπάρχουν δύο ανεξερεύνητοι ορίζοντες. Τα βάθη των Ωκεανών και ο απέραντος Ουρανός. Γιαυτό κοιτάμε πάντα ψηλά....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλωσήλθες στο θαυμαστό χώρο της παρατήρησης του ουρανού φίλε Νίκο...

 

Ως νέος στο χόμπυ και εγώ είχα τίς ίδιες με σένα απορίες / ερωτήσεις

 

ας συνεισφέρω λοιπόν κάποιες πρώτες απαντήσεις εκεί που μπορώ ( αν και υπάρχουν άλλοι "γκουρού" που θα σου πούν και θα σε καθοδηγήσουν πιο λεπτομερώς ίσως...)

 

 

α) Βιβλίο

Ενα καλό βιβλίο ( διαθέσιμο δωρεάν στο διαδίκτυο ) είναι το Turn Left at Orion

Βάλε στο google την φράση turn left at orion pdf και θα στο βγάλει

(αν έχεις προβλημα στε'ιλε μου ΠΜ να στο στείλω με email )

 

Πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις και ένα επιπεδόσφαιρο ( ή αν έχεις ταμπλέτα να κατεβάσεις εφαρμογή ) με τους χάρτες του ουρανού ώστε να τους έχεις δίπλα σου με το τηλεσκόπιο .

 

β) υπάρχει ολόκληρη υποομάδα στο φόρουμ και εξαιρετικοί γνώστες συμφορουμίτες να σου απαντήσουν για αυτό...αν και δεν νομιζω ότι με το τηλεσκόπιο και την στήριξη που έχεις μπορείς να κάνεις κάτι αξιόλογο.

 

γ) Ασέληνη νύχτα , χωρίς σύννεφα και υγρασία και χωρίς έντονο άνεμο...σε όσο το δυνατότερο σκοτεινή τοποθεσία ( μακριά απο τα φώτα του πολιτισμού)

Όσο για το Seeing ... χμ... Θα έλεγα ότι αρκετοί παράγοντες το επιρεάζουν

Δες περισσότερα στο wiki

https://en.wikipedia.org/wiki/Astronomical_seeing

 

Γενικό σχόλιο ..Πέρα από την σελήνη / πλανήτες , μπορείς να ξεκινήσεις όπως ξεκίνησα και εγώ ..με την παρατήρηση των 110 αντικειμένων Μεσιέ ( δεν τα έχω καταφέρει όλα ! ).

Υπάρχουν πληροφορίες και φωτογραφίες τους καθώς και χάρτες με το πού βρίσκονται στον ουρανό , ελεύθερα στο διαδίκτυο...απλά γκουγκλάρεις και κατεβάζεις !

 

 

Δημήτρης

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ.. πήρα της απαντήσεις που ζητούσα.

Θα κατεβάσω το βράδυ το βιβλίο και θα το μελετήσω..

Μου έχουν στείλει μήνυμα και τα παιδιά απο την Χαλκίδα οπότε θα προσπαθήσω να ενταχθώ στην ομάδα..

Σχετικά με το software έχω κατεβάσει στο κινητό το google sky maps.. και θα πάρω και το stallarium Android γιατί το έχω κατεβάσει στον υπολογιστή..και είναι απίθανο..

 

Η φωτογράφιση θα ακολουθήσει αφού περάσω τα αρχικά στάδια ..

 

και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ και χαίρομε πολύ που μπήκα στο χώρο.. έστω και αργά...

 

Νίκος

Υπάρχουν δύο ανεξερεύνητοι ορίζοντες. Τα βάθη των Ωκεανών και ο απέραντος Ουρανός. Γιαυτό κοιτάμε πάντα ψηλά....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στο χόμπι, καθαρούς ουρανούς σου εύχομαι. ( Και εκεί που είσαι έχεις καλό ουρανό! Εγώ είμαι από Κύμη και όταν έρχομαι το ευχαριστιέμαι πολύ)

Για βιβλία θα σου προτείνω τα:

http://www.planitario.gr/the-backyard-astronomer-s-guide.html

http://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan.html

http://www.planitario.gr/the-monthly-sky-guide-odhgos-parathrhshs-tou-ouranou-ana-mhna-4h-ekdosh.html

Για φωτογραφία θα χρειαστείς σίγουρα το

http://www.planitario.gr/nose-piece-1-1-4-t-2.html

και ανάλογα με την μηχανή το κατάλληλο Τring,αυτό που βάζω είναι για Nikon

http://www.planitario.gr/t-ring-gia-nikon-1516.html

Με το τηλεσκόπιο σου μην περιμένεις και πολλά πράγματα. Για αξιοπρεπής φωτογράφιση θες πολλά πράγματα που για τους περισσότερους μας είναι μακρινό όνειρο.

Συνθήκες όπως σου είπαν και πριν θες σκοτεινό ουρανό, μακριά από τα φώτα της πόλης, και όσο το δυνατών λιγότερη υγρασία.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και στο ελάχιστο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το ξέρω ότι είναι πολύ βασικό τηλεσκόπιο αλλά ήθελα να ξεκινήσω με λίγα χρήματα να δω πώς θα πάει και βλέπουμε. Ήμουνα ανάμεσα σε αυτό και σε ένα νευτωνικό ORION υπάρχει ακόμα στην Χρυσή Ευκαιρία..

Ανάλογα με το πώς θα τα καταφέρω με αυτό βλέπω και προχωράω.. Δεν περιμένω και εγώ πολλά.. αλλά είναι αμαρτία να δίνεις πάρα πολλά χρήματα και στο τέλος να μην αξιοποιείς αυτό που παίρνεις..

Θα δείξει.. και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ..

Υπάρχουν δύο ανεξερεύνητοι ορίζοντες. Τα βάθη των Ωκεανών και ο απέραντος Ουρανός. Γιαυτό κοιτάμε πάντα ψηλά....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το ξέρω ότι είναι πολύ βασικό τηλεσκόπιο αλλά ήθελα να ξεκινήσω με λίγα χρήματα να δω πώς θα πάει και βλέπουμε. Ήμουνα ανάμεσα σε αυτό και σε ένα νευτωνικό ORION υπάρχει ακόμα στην Χρυσή Ευκαιρία..

Ανάλογα με το πώς θα τα καταφέρω με αυτό βλέπω και προχωράω.. Δεν περιμένω και εγώ πολλά.. αλλά είναι αμαρτία να δίνεις πάρα πολλά χρήματα και στο τέλος να μην αξιοποιείς αυτό που παίρνεις..

Θα δείξει.. και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ..

 

Εδώ που τα λέμε αν ήταν παρόμοια τιμή δε μπορώ να φανταστώ γιατί δεν προτίμησες το Orion (εννοείς φαντάζομαι το 100άρι), αλλά έστω και με το bushnell θα γίνει μια αρχή και μελλοντικά αναβαθμίζεσαι. Καλή αρχή λοιπόν!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα για 50 Ευρώ τελικά.. και δεν είμαι και σχετικός με την διαφορά των νευτωνικών με τα τηλεσκοπικά.. είπα να ξεκινήσω με λίγα και βλέπουμε..
Υπάρχουν δύο ανεξερεύνητοι ορίζοντες. Τα βάθη των Ωκεανών και ο απέραντος Ουρανός. Γιαυτό κοιτάμε πάντα ψηλά....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πήρα για 50 Ευρώ τελικά.. και δεν είμαι και σχετικός με την διαφορά των νευτωνικών με τα τηλεσκοπικά.. είπα να ξεκινήσω με λίγα και βλέπουμε..

 

Διαφορά "νευτώνιων" με "διοπτρικά" ;) Βασικά ήταν κυρίως το θέμα της σημαντικής διαφοράς διαμέτρου και του ότι οι βάσεις των φθηνών διοπτρικών δεν είναι αξιόλογες.

Αλλά στα 50 Ευρώ δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας! Με γειά!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το orion πρέπει να είναι σίγουρα καλύτερο.. Τι σημαίνει αλταζιμουθιακή βάση.. dobson.. ? χειροκίνητη ή αυτόματη προσαρμοζόμενη?
Υπάρχουν δύο ανεξερεύνητοι ορίζοντες. Τα βάθη των Ωκεανών και ο απέραντος Ουρανός. Γιαυτό κοιτάμε πάντα ψηλά....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο καλησπέρα,

να πας να πάρεις το βιβλίο Nightwatch στα Ελληνικά και θα σου λυθούν πολλές από τις απορίες που έχεις. Είναι σαν Βίβλος για τον ερασιτέχνη αστρονόμο.

Επίσης μη βιαστείς για αναβαθμίσεις, προσπάθησε να γνωρίσεις άτομα από την περιοχή σου που ασχολούνται και πάση θυσία να ανεβείς σε κάποια εξόρμηση σε βουνό.

Μπορεί να στεναχωρηθείς βλέποντας μεγάλα τηλεσκόπια και πόσα πράγματα παραπάνω μπορούν να δουν και να κάνουν οι ιδιοκτήτες τους, αλλά να θυμάσαι πως αυτό δεν έγινε από τη μία μέρα στην άλλη, θέλει χρόνο, σίγουρα χρήμα και φυσικά να γουστάρεις να ασχοληθείς.

Καλορίζικο λοιπόν το μικρό σου και καθαρούς ουρανούς!!! :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεύτερη μέρα βγήκα σήμερα δοκίμασα και τους τρείς φακούς 20mm, 16mm και 8mm δεν έχω καταφέρει ακόμα να δώ με τις 2 προεκτάσεις.. έχω έρθει σε επαφή και με παιδιά εδώ στη Χαλκίδα.. Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές Αργύρη θα το πάρω το βιβλίο και βλέποντας και κάνοντας... πάντως ο ουρανός είναι μαγικός και είναι αλήθεια ότι δεν κοιτάμε αρκετά ψηλά..
Υπάρχουν δύο ανεξερεύνητοι ορίζοντες. Τα βάθη των Ωκεανών και ο απέραντος Ουρανός. Γιαυτό κοιτάμε πάντα ψηλά....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Για πρώτη φοράς χθές μπόρεσα και είδα τον Δία παιδιά. Μεγάλη ικανοποίηση και κυρίως γιατί είναι ο πρώτος πλανήτης που είδα μετά την παρατήρηση του φεγγαριού. Με τον 8mm φαινόταν οι γραμμές που σχηματίζουν τα στρώματα πάνω στην επιφάνειά του. Αυτά όλα γύρω στις 1 η ώρα το βράδυ ανατολικά. Μετά της 2 περίπου ένα σύνεφο τα χάλασε όλα και πήγα για ύπνο. Δυστυχώς το τηλεσκόποιο μου είναι μικρό αλλά γαρχίζω και μπαίνω στο νόημα σιγά σιγά..
Υπάρχουν δύο ανεξερεύνητοι ορίζοντες. Τα βάθη των Ωκεανών και ο απέραντος Ουρανός. Γιαυτό κοιτάμε πάντα ψηλά....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Παιδιά σήμερα 26 Ιουνίου 2016 περνάω στην σοβαρή ερασιτεχνική αστρονομία.. Θα αποκτήσω πρώτα ο θεός το Skywatcher Dobson 8 inch..

 

Τελικά ο ουρανός είναι αρρώστια.. μάλλον πάθος θα έλεγα.. όπως είπε και ένας φίλος πρίν πήγαμε στην Δίρφυ για αστροπαρατήρηση και είδα απο καλά τηλεσκόπια και έπαθα πλάκα .. εντάξει το Buschnell για βασικό ξεκίνημα καλό αλλά χρειάζεται εργαλείο... θα βάλω φωτός μετά.. Προχωράμε.. \:D/

Υπάρχουν δύο ανεξερεύνητοι ορίζοντες. Τα βάθη των Ωκεανών και ο απέραντος Ουρανός. Γιαυτό κοιτάμε πάντα ψηλά....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο .Είναι πολύ καλή αγορά .Πάρε και έναν καλό αστρικό χάρτη και καλό ... κυνήγι .Θα το χαρείς πολύ κυρίως σε σκοτεινό ουρανό .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Sky Watcher Dobsonian 8 inch..

 

Ευχαριστώ φίλε GEO....

613274358_SkyWatcherDobsonian8inch.thumb.jpg.3933017745d4d67cc2be6c02d0c169ae.jpg

Υπάρχουν δύο ανεξερεύνητοι ορίζοντες. Τα βάθη των Ωκεανών και ο απέραντος Ουρανός. Γιαυτό κοιτάμε πάντα ψηλά....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης