Jump to content

Φωτογραφίζοντας μια ολική έκλειψη Ηλίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

ανοίγω το θέμα για να ρωτήσω τι εξοπλισμό χρησιμοποιήσατε ή θα χρησιμοποιήσετε για τη φωτογράφιση μιας ολικής έκλειψης Ηλίου.

 

Με τον Αύγουστο του 2017 να πλησιάζει, και μιας και τα όνειρα συνεχίζουν να υπάρχουν, προσπαθώ να καταλάβω τι θα χρειαστώ για να φωτογραφήσω επιτυχημένα την έκλειψη.

Ενδιαφέρομαι για φωτογράφιση με τρίποδο+DSLR (με βάση τη φορητότητα για τις πτήσεις κτλ).

 

-Τηλεφακός για λεπτομέρειες; πόσα mm;

Ίσως κάτι σαν τον Samyang 500mm;

 

-Απαιτείται φορητή ισημερινή στήριξη;

πχ. Skywatcher Star adventurer

 

-Φίλτρα;

Οι κλασικές μεμβράνες που κόβεις στο μέγεθος που θες, φαντάζομαι, εε;

 

Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη, καθώς προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο (είναι λίγο νωρίς, ναι).

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε καλημέρα,

 

Έχω φωτογραφίσει μόνο μερική έκλειψη ηλίου, οπότε δεν έχω και πολύ μεγάλη εμπειρία.

 

Εσύ θα χρειαστείς να παίξεις με διαφορετικές εκθέσεις σε μικρό χρονικό διάστημα, συνεπώς το tracking θα σε διευκόλυνε πάρα πολύ. Δες αυτό το πινακάκι: http://www.mreclipse.com/SEphoto/image/SE-Exposure1w.GIF . Στην ολική σελήνης χρειάστηκε να αλλάξω εκθέσεις κατά τη διάρκεια της έκλειψης, αλλά είχα άνεση χρόνου. Βοήθησε βέβαια και το γεγονός ότι είχα παρακολούθηση του στόχου χάρη σε σένα. Να υποθέσω ότι την all view θα είναι δύσκολο να την πάρεις? Επίσης μπορεί να παίξει και μια λύση τύπου AstroTrac ή Vixen Polarie.

 

Για ΑΕΒ, δες λίγο και το dslrdashboard που σου επιτρέπει πολλαπλό bracketing με ότι βήμα θες. Μπορείς να συνδέσεις το κινητό σου ασύρματα ή με καλώδιο.

 

Στην εστιακή των 500mm, θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι θα μπορείς να κρατάς το στόχο σχετικά εύκολα στο πεδίο σου. Συνεπώς μια κεφαλή για τρίποδο που επιτρέπει γρήγορη και ομαλή κίνηση στους τρεις άξονες είναι ότι πρέπει.

Δες και εδώ εκτίμηση για το πεδίο με διαφορετικές εστιακές http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

 

 

Αυτά τα λίγα από μένα. Αν βέβαια απαντήσει και κάποιος με σχετική εμπειρία, θα ήταν ακόμα καλύτερα για σένα :)

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους,

 

ανοίγω το θέμα για να ρωτήσω τι εξοπλισμό χρησιμοποιήσατε ή θα χρησιμοποιήσετε για τη φωτογράφιση μιας ολικής έκλειψης Ηλίου.

 

Με τον Αύγουστο του 2017 να πλησιάζει, και μιας και τα όνειρα συνεχίζουν να υπάρχουν, προσπαθώ να καταλάβω τι θα χρειαστώ για να φωτογραφήσω επιτυχημένα την έκλειψη.

Ενδιαφέρομαι για φωτογράφιση με τρίποδο+DSLR (με βάση τη φορητότητα για τις πτήσεις κτλ).

 

-Τηλεφακός για λεπτομέρειες; πόσα mm;

Ίσως κάτι σαν τον Samyang 500mm;

 

-Απαιτείται φορητή ισημερινή στήριξη;

πχ. Skywatcher Star adventurer

 

-Φίλτρα;

Οι κλασικές μεμβράνες που κόβεις στο μέγεθος που θες, φαντάζομαι, εε;

 

Σχεδιάζω να είναι η πρώτη μου ολική του 2017, αλλά χωρίς να έχω ακόμα μελετήσει το θέμα θα κάνω μία δύο παρατηρήσεις:

 

Αν εννοείς τον Samyang 500mm f8 ξέχνα τον ως φακό. Δε μιλάω για την έκλειψη, γενικά ήταν πολύ χάλια που τον είχα κάποτε. Τον f/6.3 δεν τον έχω δοκιμάσει, αλλά φαντάζομαι θα κάνεις ολόκληρο ταξίδι για έκλειψη καλό είναι να πάρεις κάτι πιο ποιοτικό από Samyang mirror-lens.

 

Όταν λες "μεμβράνες" αν εννοείς το Baader astrosolar, θα είναι χρήσιμο τη διάρκεια που η έκλειψη είναι μερική.

 

Για βάση tracking όταν πρόκειται για DSLR μπορείς να βρεις και πιο φορητή ακόμα, όπως η Vixen Polarie και η iOptron Skytracker, αλλά η Skywatcher Star Adventurer όπως και η iOptron SkyGuider θα σηκώσουν και πιο μεγάλα βάρη (δύο DSLR, τηλεσκοπιάκι+dslr κλπ). Μπορεί να συμφέρει να ψωνίσεις όταν φτάσεις πάντως ;)

 

Πάντως λέω να τσιμπήσω κι ένα Coronado PST σε αυτό το ταξίδι...

 

Νάμαστε καλά πρώτα βέβαια...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

 

Σπύρο, η All View δεν ταξιδεύει με τίποτα, θέλω να είμαι ελαφρύς και ευέλικτος.

Οπότε προσανατολίζομαι στο Skywatcher Star Adventurer που είναι φορητό και σηκώνει ικανό φορτίο.

 

Για φακό λέω τον Samyang 500mm f/6.3 αλλά θέλει ψάξιμο ακόμη.

Θέλω να έχω το set up έτοιμο και δοκιμασμένο πριν το ταξίδι, και όχι να ψωνίσω εκεί, γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα προβλημάτων.

 

Όσοι ήδη έχουν φωτογραφίσει μια ολική έκλειψη, τι προτείνουν;

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρήγγειλα το βιβλίο "Totality: Eclipses of the Sun" των Espenak, Littmann, Willcox

και πιστεύω ότι θα μου λυθούν πολλές απορίες.

 

Το είχα βρει σε ebook και το ξεφύλλισα, προτίμησα όμως τελικά να το αγοράσω σε paperback έκδοση.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ νωρίς για όλα αυτά.

Θα γράψουμε μια αναλυτική περιγραφή για το τι χρειάζεσαι στην έκλειψη σύντομα..

Προς το παρόν προετοιμαζόμαστε για Ινδονησία :)

 

Ο φακός πάντως δεν είναι πολύ καλός, μην τον πάρεις... (τον έχουμε δοκιμάσει και ένας διοπτρικός είναι σαφώς καλύτερος σε οξύτητα.

 

Προτίμησε διοπτρικό και όχι κατοπτρικό. Ο διοπτρικός ακόμα και με 2x extender είναι καλύτερος από το κάτοπτρο που έχει αυτός ο φακός.

 

 

 

Καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.

 

Σπύρο, η All View δεν ταξιδεύει με τίποτα, θέλω να είμαι ελαφρύς και ευέλικτος.

Οπότε προσανατολίζομαι στο Skywatcher Star Adventurer που είναι φορητό και σηκώνει ικανό φορτίο.

 

Για φακό λέω τον Samyang 500mm f/6.3 αλλά θέλει ψάξιμο ακόμη.

Θέλω να έχω το set up έτοιμο και δοκιμασμένο πριν το ταξίδι, και όχι να ψωνίσω εκεί, γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα προβλημάτων.

 

Όσοι ήδη έχουν φωτογραφίσει μια ολική έκλειψη, τι προτείνουν;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Συγκεντρώνοντας πολύτιμες πληροφορίες για την 21η Αυγούστου 2017.

 

eclipse-3.thumb.jpg.9a6f7e7e48248e51554627848316519c.jpg

Βιβλία

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε, έχω φωτογραφίσει δύο ολικές εκλείψεις ηλίου με εντελώς διαφορετικό εξοπλισμό. Στην πιο πρόσφατη, στην Κίνα, δεν είχα tracking καθώς είχα μια αλταζιμουθιακή στήριξη και 80άρι αποχρωματικό f/6.9, 555mm. Δυστυχώς δε μας βοήθησε ο καιρός αλλά με την παλιά Canon 300D τα πράγματα ήταν λίγο ζόρικα από πλευράς θορύβου στα υψηλά ISO για να περιορίσω την έκθεση. Πιστεύω πως με σύγχρονη κάμερα με χαμηλό θόρυβο στα υψηλά ISO μπορείς να πάρεις πολύ καλά αποτελέσματα και χωρίς tracking, αν αυτό δεν είναι διαθέσιμο. Είχα ταξιδέψει με τον οπτικό σωλήνα ως χειραποσκευή και τη στήριξη σε μια μεγάλη βαλίτσα αλλά αυτό ήταν πριν βγουν ευρέως αυτά τα star trackers. Σήμερα νομίζω πως μάλλον θα κινιόμουν προς μια τέτοια κατεύθυνση!

 

Στην παλιότερη, στο Καστελόριζο, θα είχα tracking αλλά δε δούλεψε καλά λόγω τεχνικού ζητήματος. Το τηλεσκόπιο ήταν το Nexstar 4 μαζί με μια αναλογική Nikon με Kodak slides και φωτογράφισα στα f/13 με εστιακή κάπου στα 1300mm οπότε η συγκεκριμένη προσπάθεια είναι εκτός σύγκρισης από αυτά που μας ενδιαφέρουν τώρα :)

 

Η καλύτερη συμβουλή για μια ολική έκλειψη ηλίου (που είχα διαβάσει από πριν και όντως ισχύει) είναι να τραβήξεις πολλές διαφορετικές εκθέσεις στην ολικότητα, σε μεγάλο εύρος. Κάθε έκθεση δείχνει και κάτι διαφορετικό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Ανδρέα, σε ευχαριστώ πολύ για τη συνεισφορά!

 

Είναι διάφορες οι παράμετροι λοιπόν:

 

-tracking ή όχι

-κάμερα με ευρυγώνιο και 2η κάμερα με τηλεφακό

-ρυθμίσεις, φίλτρα κτλ

 

Υπάρχει και η άλλη πιο ενδιαφέρουσα προσέγγιση:

 

Μιας και (αν τα καταφέρω) θα είναι η πρώτη μου ολική έκλειψη, να μην ασχοληθώ με ρυθμίσεις και φωτογραφικές, και απλώς να απολαύσω το φαινόμενο με τα μάτια μου (χρυσή συμβουλή του Γιάννη Ευφραιμίδη και του Δημήτρη Καπετανάκη).

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Μιας και (αν τα καταφέρω) θα είναι η πρώτη μου ολική έκλειψη, να μην ασχοληθώ με ρυθμίσεις και φωτογραφικές, και απλώς να απολαύσω το φαινόμενο με τα μάτια μου (χρυσή συμβουλή του Γιάννη Ευφραιμίδη και του Δημήτρη Καπετανάκη).

 

 

Χωρίς να έχω βρεθεί σε κάποια ολική έκλειψη, καταλαβαίνω, ότι αυτό που σε συμβούλεψαν είναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνησω οτι δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο το να κατσεις απλως να το δεις να συμβαινει. Ομως μπορεις να κανεις κ το αλλο. Συνδεεις την καμερα σε υπολογιστη κ κανεις προγραμματισμο των ληψεων απο πολυ νωριτερα. Εκεινη την ωρα πατας ενα κουμπακι και αραζεις! Απλα νομιζω θελει πολυ ψαξιμο και πολυ μεθοδικοτητα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει όντως μεγάλη αλήθεια σε αυτή τη συμβουλή. Για να θυμηθώ και ένα ευτράπελο με... θετική κατάληξη, στην έκλειψη στο Καστελόριζο εξάντλησα το 36άρι ρολό των slides περίπου στη μέση της έκλειψης. Έπαιρνα καρέ τόσο γρήγορα που δεν κατάλαβα πότε πρόλαβα! Η θετική συνέπεια ήταν ότι απόλαυσα το δεύτερο μισό της έκλειψης :)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης