Jump to content

Κυάλια canon 18x50 IS


Johnefst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά .Θα ήθελα να ρωτήσω για τα εύλογο κυάλια .Αξιζουν.?Εχουν μεγάλη μεγενθυση και φακό συν σταθεροποιητή εικόνας.Ταβεχει κανένας? ειναι ποιοτικά ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πω λεπτομέρειες εάν θέλεις αλλά μόλις τώρα, πριν βγει ο Δράκουλας, τελείωσα μια ημέρα δουλειάς που ξεκίνησε στις 7:00 και ακολουθούν άλλες 3 παρόμοιες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω πως αξίζουν τα χρήματά τους καθώς είναι μοναδικά.

 

Τέτοια μεγέθυνση για χρήση χωρίς τρίποδα δεν θα βρεις αλλού, παρά μόνον στο Zeiss 20x60 S που κοστίζει περισσότερο από 6000 ευρώ (και σύμφωνα με αναφορές το σύστημα δεν ικανοποιεί τόσο σε αστρονομική χρήση). Με τα χρήματα του Zeiss αγοράζεις κορυφαίο διοπτρικό αποχρωματικό ή κορυφαίο νευτώνιο.

 

Ας δούμε τα χαρακτηριστικά:

 

Διαμέτρημα 50mm, ικανό για αστρονομική χρήση.

 

Μεγέθυνση 18x, σε συνδυασμό με το IS προσφέρει την καλύτερη ανάλυση σε σχέση με οποιοδήποτε κιάλι κρατάς στο χέρι. Δες τις Πλειάδες με αυτό και με οποιοδήποτε άλλο κιάλι, ας πούμε 10x50 και θα πεισθείς. Το φεγγάρι είναι απίστευτο. Σε επίγεια χρήση τα μακρινά αντικείμενα θα τα δεις όπως έχεις συνηθίσει να τα βλέπεις με πεδιοσκόπιο (στην πραγματικότητα το WO 66ED το χρησιμοποιώ στα 16.67x). Αλλά διοφθάλμια.

 

Κόρη εξόδου 2.77mm. Πρέπει να τοποθετήσεις τα μάτια σου με προσοχή αλλά ανταμείβεσαι με σκοτεινό ουρανό (ειδικά μέσα στην πόλη) και είσαι κοντά στην περιοχή που θεωρείται ιδανική για Deep Sky.

 

Φαινόμενο πεδίο 68 μοιρών, το μεγαλύτερο για σημερινά κιάλια (τα περισσότερα έχουν 60 μοίρες και πολλά ακόμη και 50).

 

Πραγματικό πεδίο μικρό, 3.7 μοίρες. Αλλά χωρούν μέσα ολόκληρες οι Υάδες και η Ανδρομέδα και για αστρονομική χρήση δεν υπάρχει μεγαλύτερο αντικείμενο να δεις. Αν θέλεις μεγάλο πεδίο ένα κλασσικό 8x42 με πάνω από 7 μοίρες μπορεί να σε βοηθήσει στην έρευνα, πριν χρησιμοποιήσεις το κανόνι.

 

Δείκτης Adler 127.3, λίγο μεγαλύτερος από ένα 15x70, το οποίο στο χέρι χορεύει τον χορό του Ζαλόγγου.

 

Γυαλί Canon και UD με καλή διαχείριση χρώματος. Υπάρχει υπολειπόμενο χρώμα, πρακτικά αόρατο στην αστρονομία. Βλέπεις κίτρινο υπολειπόμενο χρώμα χαμηλής έντασης σε στόχους υψηλής αντίθεσης, στο επίπεδο του Zeiss Conquest. Κανένα πρόβλημα για εμένα.

 

Επιπεδωτής πεδίου, κάτι σπάνιο στα σημερινά κιάλια. Χρησιμοποιείται συνήθως σε πανάκριβα κιάλια όπως τα Swarovski Svarovision (2000 ευρώ +). Σημαντικό για αστρικά πεδία.

 

Τέλος, υπάρχει η μαγεία του IS. Δημιουργεί κάποια artifacts τα οποία μαθαίνεις να αντιμετωπίζεις (με καλή εστίαση και ακουμπώντας κάπου τους αγκώνες, καθώς το IS αποσβέει τον υψίσυχνο τρόμο μικρού πλάτους αλλά όχι τις αθετωσικές κινήσεις). Πρέπει να το δεις για να καταλάβεις. Ο καλύτερος τρόπος να το εκτιμήσεις είναι ο εξής: βλέπεις μια μακρινή πινακίδα με κάποια γράμματα. Δεν διαβάζεις γρυ καθώς όλα χορεύουν. Πατάς το IS και ως δια μαγείας διαβάζεις την πινακίδα με την άνεσή σου.

 

Αλλά το κιάλι είναι καλό και χωρίς IS και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τρίποδα, χωρίς προσαρμογέα και τέλεια ζυγισμένο καθώς η οπή είναι στο κέντρο βάρους. Επειδή είναι και συμπαγές προκαλεί πολύ λιγότερες ροπές από ένα 15x70 και αποφεύγεις όλο το τρέμουλο του αντάπτορα.

 

Ακόμη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια ποικιλία από εξαρτήματα 58mm καθώς διαθέτει τέτοιο σπείρωμα. Παράδειγμα, φίλτρα UV, καπάκια φωτογραφικού φακού, παρασόλ, φίλτρα νεφελωμάτων (με προσαρμογέα 58 σε 2").

 

 

Μειονεκτήματα:

 

Είναι ακριβά (αλλά μπορεί να τα βρεις και μεταχειρισμένα, όπως εγώ)

 

Είναι μεγάλα (αλλά όχι μόνο στο μάτι)

 

Είναι βαριά (αλλά με πολύ καλό ζύγισμα, χρειάζεται όμως να πάρεις ιμάντα Neoprene)

 

Απαιτούν μπαταρίες (αλλά δουλεύουν και χωρίς αυτές)

 

Φαίνονται κάπως εύθραυστα σε σχέση με τα θωρακισμένα roof (αλλά είναι πολύ ανθεκτικότερα σε σχέση με τα κλασσικά porro και διατηρούν την ευθυγράμμισή τους)

 

To eye relief είναι οριακό για διοπτροφόρους (τα 12x36 είναι τέλεια ως προς αυτό)

 

Τα λαστιχάκια των προσοφθαλμίων είναι παρωχημένα (αλλά και η Nikon τέτοια χρησιμοποιεί ακόμη και στα κορυφαία porro, τα SE και EII)

 

Δεν έχουν καπάκια αντικειμενικών (αλλά αγοράζεις πάμφθηνα από μαγαζί φωτογραφικών)

 

Η θήκη είναι μέτρια (αλλά μπορείς να τα βάλεις σε άλλη θήκη, όπως της Celestron ή Pelican)

 

Μου άρεσαν τόσο που πήρα και τα 12x36. Δεν φθάνουν το επίπεδο των 18x50 αλλά είναι φθηνότερα, ελαφρύτερα, περισσότερο ευέλικτα, με πεδίο 5 μοιρών, τέλειο eye relief και ίσως καλύτερα για τον μέσο χρήστη και γενική χρήση.

1903395774_TerrestrialOptics2015L.thumb.jpg.84b9ae2b2c8647276625ddac076c80b6.jpg

775530630_CanonIS.thumb.jpg.1ff1957a22dd4f09ffab564c6dca6696.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά .Θα ήθελα να ρωτήσω για τα εύλογο κυάλια .Αξιζουν.?Εχουν μεγάλη μεγενθυση και φακό συν σταθεροποιητή εικόνας.Ταβεχει κανένας? ειναι ποιοτικά ?

 

Όχι, όχι όχι! Τα έχω δοκιμάσει. Έχω παρατηρήσει με δύο διαφορετικές μεγεθύνσεις της σειράς IS της Canon. Απογοητεύτηκα από αυτά τα κιάλια!!

Μιλώ ιδιαίτερα για την κατασκευή τους. Το κόστος τους είναι άλλο θέμα αν θα τα αγοράσει κάποιος καινούργια ή μεταχειρισμένα. Προσωπικά και στο 1/10 της αξίας τους να τα έβρισκα μεταχειρισμένα, δεν θα τα αγόραζα.

 

Αυτό σαν γρήγορη απάντηση. Θα περίμενα πριν διαβάσω κατεβατό για το πόσο καλά είναι (??) από κάποιον που γράφει για χρόνια να σου κάνει τουλάχιστον την βασική ερώτηση για τι χρήση τα θέλεις εσύ προσωπικά. Οπότε θα στην κάνω εγώ.

Θέλεις να βλέπεις τις απέναντι πινακίδες, κανένα δέντρο μακριά; Να ρίχνεις κανένα 5λεπτο καμιά ματιά στον ουρανό ή τα χρειάζεσαι για αστρονομική χρήση; Αν για αστρονομική, ποια η εμπειρία σου μέχρι τώρα;

 

 

Νομίζω πως αξίζουν τα χρήματά τους καθώς είναι μοναδικά.

 

Τέτοια μεγέθυνση για χρήση χωρίς τρίποδα δεν θα βρεις αλλού, παρά μόνον στο Zeiss 20x60 S που κοστίζει περισσότερο από 6000 ευρώ (και σύμφωνα με αναφορές το σύστημα δεν ικανοποιεί τόσο σε αστρονομική χρήση). Με τα χρήματα του Zeiss αγοράζεις κορυφαίο διοπτρικό αποχρωματικό ή κορυφαίο νευτώνιο.

 

Ας δούμε τα χαρακτηριστικά:

 

Διαμέτρημα 50mm, ικανό για αστρονομική χρήση.

 

Μεγέθυνση 18x, σε συνδυασμό με το IS προσφέρει την καλύτερη ανάλυση σε σχέση με οποιοδήποτε κιάλι κρατάς στο χέρι. Δες τις Πλειάδες με αυτό και με οποιοδήποτε άλλο κιάλι, ας πούμε 10x50 και θα πεισθείς. Το φεγγάρι είναι απίστευτο. Σε επίγεια χρήση τα μακρινά αντικείμενα θα τα δεις όπως έχεις συνηθίσει να τα βλέπεις με πεδιοσκόπιο (στην πραγματικότητα το WO 66ED το χρησιμοποιώ στα 16.67x). Αλλά διοφθάλμια.

 

Κόρη εξόδου 2.77mm. Πρέπει να τοποθετήσεις τα μάτια σου με προσοχή αλλά ανταμείβεσαι με σκοτεινό ουρανό (ειδικά μέσα στην πόλη) και είσαι κοντά στην περιοχή που θεωρείται ιδανική για Deep Sky.

 

Φαινόμενο πεδίο 68 μοιρών, το μεγαλύτερο για σημερινά κιάλια (τα περισσότερα έχουν 60 μοίρες και πολλά ακόμη και 50).

 

Πραγματικό πεδίο μικρό, 3.7 μοίρες. Αλλά χωρούν μέσα ολόκληρες οι Υάδες και η Ανδρομέδα και για αστρονομική χρήση δεν υπάρχει μεγαλύτερο αντικείμενο να δεις. Αν θέλεις μεγάλο πεδίο ένα κλασσικό 8x42 με πάνω από 7 μοίρες μπορεί να σε βοηθήσει στην έρευνα, πριν χρησιμοποιήσεις το κανόνι.

 

Δείκτης Adler 127.3, λίγο μεγαλύτερος από ένα 15x70, το οποίο στο χέρι χορεύει τον χορό του Ζαλόγγου.

 

Γυαλί Canon και UD με καλή διαχείριση χρώματος. Υπάρχει υπολειπόμενο χρώμα, πρακτικά αόρατο στην αστρονομία. Βλέπεις κίτρινο υπολειπόμενο χρώμα χαμηλής έντασης σε στόχους υψηλής αντίθεσης, στο επίπεδο του Zeiss Conquest. Κανένα πρόβλημα για εμένα.

 

Επιπεδωτής πεδίου, κάτι σπάνιο στα σημερινά κιάλια. Χρησιμοποιείται συνήθως σε πανάκριβα κιάλια όπως τα Swarovski Svarovision (2000 ευρώ +). Σημαντικό για αστρικά πεδία.

 

Τέλος, υπάρχει η μαγεία του IS. Δημιουργεί κάποια artifacts τα οποία μαθαίνεις να αντιμετωπίζεις (με καλή εστίαση και ακουμπώντας κάπου τους αγκώνες, καθώς το IS αποσβέει τον υψίσυχνο τρόμο μικρού πλάτους αλλά όχι τις αθετωσικές κινήσεις). Πρέπει να το δεις για να καταλάβεις. Ο καλύτερος τρόπος να το εκτιμήσεις είναι ο εξής: βλέπεις μια μακρινή πινακίδα με κάποια γράμματα. Δεν διαβάζεις γρυ καθώς όλα χορεύουν. Πατάς το IS και ως δια μαγείας διαβάζεις την πινακίδα με την άνεσή σου.

 

Αλλά το κιάλι είναι καλό και χωρίς IS και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τρίποδα, χωρίς προσαρμογέα και τέλεια ζυγισμένο καθώς η οπή είναι στο κέντρο βάρους. Επειδή είναι και συμπαγές προκαλεί πολύ λιγότερες ροπές από ένα 15x70 και αποφεύγεις όλο το τρέμουλο του αντάπτορα.

 

Ακόμη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια ποικιλία από εξαρτήματα 58mm καθώς διαθέτει τέτοιο σπείρωμα. Παράδειγμα, φίλτρα UV, καπάκια φωτογραφικού φακού, παρασόλ, φίλτρα νεφελωμάτων (με προσαρμογέα 58 σε 2").

 

 

Μειονεκτήματα:

 

Είναι ακριβά (αλλά μπορεί να τα βρεις και μεταχειρισμένα, όπως εγώ)

 

Είναι μεγάλα (αλλά όχι μόνο στο μάτι)

 

Είναι βαριά (αλλά με πολύ καλό ζύγισμα, χρειάζεται όμως να πάρεις ιμάντα Neoprene)

 

Απαιτούν μπαταρίες (αλλά δουλεύουν και χωρίς αυτές)

 

Φαίνονται κάπως εύθραυστα σε σχέση με τα θωρακισμένα roof (αλλά είναι πολύ ανθεκτικότερα σε σχέση με τα κλασσικά porro και διατηρούν την ευθυγράμμισή τους)

 

To eye relief είναι οριακό για διοπτροφόρους (τα 12x36 είναι τέλεια ως προς αυτό)

 

Τα λαστιχάκια των προσοφθαλμίων είναι παρωχημένα (αλλά και η Nikon τέτοια χρησιμοποιεί ακόμη και στα κορυφαία porro, τα SE και EII)

 

Δεν έχουν καπάκια αντικειμενικών (αλλά αγοράζεις πάμφθηνα από μαγαζί φωτογραφικών)

 

Η θήκη είναι μέτρια (αλλά μπορείς να τα βάλεις σε άλλη θήκη, όπως της Celestron ή Pelican)

 

Μου άρεσαν τόσο που πήρα και τα 12x36. Δεν φθάνουν το επίπεδο των 18x50 αλλά είναι φθηνότερα, ελαφρύτερα, περισσότερο ευέλικτα, με πεδίο 5 μοιρών, τέλειο eye relief και ίσως καλύτερα για τον μέσο χρήστη και γενική χρήση.

 

Καταπληκτικό! Πέρα από την προσωπική άποψη του γράφοντος του παραπάνω κειμένου για τα κιάλια αυτά, ας μου επιτραπεί μια παρατήρηση :) ... Κάποτε λόγω επαγγέλματος είχα σχέση με δημοσιογράφους που έγραφαν τεστ σε περιοδικά αυτοκινήτων. Μου είχαν εξηγήσει το πώς γράφουν σε ένα τεστ τα μειονεκτήματα χωρίς να φανούν, ώστε ο πολύς κόσμος να μη δώσει τόση σημασία. Ή να τα περάσει για πλεονεκτήματα να δελεαστεί και έτσι να υπάρξουν πωλήσεις. Αυτό μοιάζει αρκετά σαν ένα άξιο τέτοιο δείγμα γραφής. Τουλάχιστον αυτό μου θύμισε. Εύγε!

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το δείγμα εμπάθειας επιτρέπεται στο forum.;

 

Προσωπικά τα κράτησα επειδή μου αρέσουν και εξήγησα γιατί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ . Η χρήση που θέλω να κάνω είναι να παρατηρώ τοπία , το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος και τον ουρανό μιας και θα τα έχω.Δεν είμαι επαγγελματίας ουτε κάν ερασιτέχνης απλά θέλω να πάρω κάτι πολύ καλό να μου μείνει .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και έπεσες στην περίπτωση φίλε μου.

Αν θέλεις ρώτα και σε κανένα από τα σημαντικά forum όπως το Cloudy Nights, το Bird Forum κλπ. Εκεί θα συναντήσεις ανθρώπους που έχουν χρησιμοποιήσει τα καλύτερα και ορισμένοι είναι και επαγγελματίες οπτικοί. Θα συναντήσεις και αυτούς που έκαναν αυτές τις δοκιμές

 

http://www.garyseronik.com/?q=node/25

http://www.lintuvaruste.fi/hinnasto/optiikkaarvostelu/optics_2_canon15x50_GB.shtml

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμία εμπάθεια, γράφω τι μου θύμισε το κείμενο όχι ότι έγινε σκόπιμα για διαφήμιση, το αντίθετο. Απλώς δεν μου άρεσαν τα κιάλια. Δεν έκρινα γιατί κάποιος τα κράτησε. Νομίζω ότι όλοι μπορούμε να γράφουμε την άποψή μας όταν είναι αντίθετη.

 

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ . Η χρήση που θέλω να κάνω είναι να παρατηρώ τοπία , το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος και τον ουρανό μιας και θα τα έχω.Δεν είμαι επαγγελματίας ουτε κάν ερασιτέχνης απλά θέλω να πάρω κάτι πολύ καλό να μου μείνει .

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι για τοπία και αεροπλάνα κάπως θα σε καλύψουν εφ' όσον δεν έχεις ποιοτικές απαιτήσεις από οπτικά και κατασκευή. Για ουρανό θα σου έλεγα να τα αποφύγεις. Το αν θα σου μείνουν είναι ένα αλλά ερώτημα. Βλέπω αρκετούς που τα πουλάνε αφού τα δοκίμασαν για λίγο. Στο Cloudy Nights πολλοί αναφέρουν ότι έχουν προβλήματα, ρίξε μια ματιά. Κάποιος λέει ότι τα κράτησε μια εβδομάδα μόνο. Τα ίδια και άλλα προβλήματα είχα διαπιστώσει και εγώ και τα έχω καταγράψει. Υπάρχει μια συζήτηση που γίνεται αυτές τις ημέρες, νομίζω μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα μόνος σου.

 

http://www.cloudynights.com/topic/519689-canon-18x50-is-binos-any-chance-of-a-sale-price/

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μένεις στην Αθήνα μπορούμε να συναντηθούμε κάποιο Σάββατο να τα δοκιμάσεις. Σε λίγο καιρό γιατί τώρα τα έχει δανειστεί ένας καρδιολόγος σε αντάλλαγμα με τα Vanguard Endeavor EDII.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα κάτι που έχω να μην το έχει κανένας άλλος ώστε να με ζηλεύουν. Είναι το κόμπλεξ μου ας πούμε. Αλλά όταν με ρωτούν δεν μπορώ και να μην απαντήσω αυτό που πιστεύω πως είναι η αλήθεια. Καλύτερα να γα πούμε και δούμε από κοντά όμως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον η Μουνιχία και το Παγαί θα σου πέσουν λίγο μακριά.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Jonhefst

 

Τα κυάλια με IS είναι χρήσιμα μόνο αν είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσεις τρίποδο και μόνο για παρατηρήσεις μικρής διάρκειας. Σε περίπτωση που μπορείς να χρησιμοποιήσεις τρίποδο αγοράζεις πολύ καλύτερα κυάλια σε χαμηλότερη τιμή.

 

Έχω τα CANON 10X30 IS που είναι πολύ ελαφρύτερα από τα 18X50 και βρίσκω το βάρος τους και την ανάγκη πίεσης του πλήκτρου σταθεροποίησης πολύ κουραστικό για να τα χρησιμοποιήσω για παρατεταμένη παρατήρηση, επειδή μάλιστα φοβάμαι μήπως πάθουν βλάβη τα ηλεκτρονικά σε μετακίνηση, έχω καταλήξει να μην τα χρησιμοποιώ πρακτικά καθόλου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν πρόκειται να πω για κάποιο κιάλι που δεν έχω, όπως το Nikon Monarch 5 ED 20x56. Έχω όμως τα Nikon Monarch 7 ED 8x30 αν θέλεις να δεις και να πάρεις μια γενική ιδέα, λαμβάνοντας υπ' όψιν πως ανήκουν σε παρόμοια σειρά αλλά δεν είναι τα ίδια φυσικά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Jonhefst

 

Τα κυάλια με IS είναι χρήσιμα μόνο αν είναι αδύνατον να χρησιμοποιήσεις τρίποδο και μόνο για παρατηρήσεις μικρής διάρκειας. Σε περίπτωση που μπορείς να χρησιμοποιήσεις τρίποδο αγοράζεις πολύ καλύτερα κυάλια σε χαμηλότερη τιμή.

 

Έχω τα CANON 10X30 IS που είναι πολύ ελαφρύτερα από τα 18X50 και βρίσκω το βάρος τους και την ανάγκη πίεσης του πλήκτρου σταθεροποίησης πολύ κουραστικό για να τα χρησιμοποιήσω για παρατεταμένη παρατήρηση, επειδή μάλιστα φοβάμαι μήπως πάθουν βλάβη τα ηλεκτρονικά σε μετακίνηση, έχω καταλήξει να μην τα χρησιμοποιώ πρακτικά καθόλου.

 

Θα συμφωνήσω. Μόνο ένα σχόλιο θα ήθελα να κάνω πάνω σε αυτό διότι δεν μου αρέσει να μπερδεύονται οι έννοιες "παρατήρηση μικρής διάρκειας" με το "κοίταγμα". Με κιάλια στο χέρι δεν μπορεί να γίνει παρατήρηση. Μπορεί κάποιος να σκανάρει τον ουρανό, να τον κοιτάξει, αλλά όχι να κάνει παρατήρηση με την έννοια που χρησιμοποιούμε για την σοβαρότερη παρατήρηση. Ακόμη και με 2Χ μπορείς να παίξεις, να διασκεδάσεις, αλλά για να γίνει παρατήρηση, θα συμφωνήσω και εγώ, τα κιάλια πρέπει να σταθεροποιηθούν. Δεν είναι μόνο το βάρος που πράγματι είναι πρόβλημα, αλλά ένα σωρό ακόμη περιορισμοί που δεν επιτρέπουν την σωστή και σοβαρότερη παρατήρηση.

 

Τώρα που βρήκα λίγο χρόνο μπορώ να γράψω τις εντυπώσεις μου για τα κιάλια αυτά. Από την πρώτη φορά που τα δοκίμασα παραξενεύτηκα το γιατί χάνει κάποιος τόσο χρόνο για να αγοράσει τόσα προβλήματα. Προβλήματα χρωματικής εκτροπής που δεν επιτρέπονται σε κιάλια υψηλής τιμής, προβλήματα με την σταθεροποίηση, με την φωτεινότητά τους, με τα οπτικά τους. Δεν είναι τα χρήματα που χαλάει, αλλά ο χρόνος που θα σπαταλήσει από την ζωή του για να διαπιστώσει ότι κάτι δεν ήταν καλό. ΑΝ καταφέρει να το διαπιστώσει, διότι υπάρχουν αγοραστές που γράφουν καλά λόγια για αυτή την αγορά τους.

Μονάχα που πολλές φορές από τα γραφόμενά τους μου δημιουργείται η αίσθηση ότι απλώς αγοράζουν, δεν έχουν σχέση με την παρατήρηση του ουρανού. Τα αγόρασε διότι πολλοί έλεγαν τα καλύτερα γι αυτά. Το ίδιο γινόταν και με τα κιάλια από το LIDL. Για χρόνια γραφόταν το πόσο καλά και φτηνά είναι και όλοι αγόραζαν για αστρονομική παρατήρηση. Μέχρι που βγήκαν κάποιοι ελάχιστοι και είπαν ότι είναι πεταμένα χρήματα.

 

Καταλαβαίνω το αρχικό σκεπτικό. Θέλουμε κιάλια για χρήση στα χέρια με μεγάλες μεγεθύνσεις που να μη χρειάζεται τρίποδας να τα στηρίζει για παρατήρηση στον ουρανό. Και εμένα θα με ενδιέφερε να υπάρχει κάτι τέτοιο. Πάλι όμως για αρκετούς λόγους δεν θα μπορούσα να κάνω σοβαρή παρατήρηση με τέτοια ακόμη και αν κατασκεύαζαν το τέλειο. Όμως κάτι τέτοιο που να λειτουργεί σωστά, και να περιλαμβάνει τα πλεονεκτήματα που έχουν τα συμβατικά κιάλια, ακόμη δεν έχει κατασκευαστεί.

Έτσι θα συμφωνήσω με το παραπάνω, οτι καλύτερα κάποιος να αγοράσει τρίποδο και κατά πολύ καλύτερα κιάλια σε χαμηλότερη τιμή.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλά σκέφτομαι γιατί να μην πάρω τα Νίκον με μεγαλύτερη μεγενθύση και ένα τρίποδο και 400 εύρο λιγότερα αφού σε εικόνα είναι ίδια υποθέτω με τα canon is .Υπαρχουν και τα zeiss concouest 10x42 στα ίδια χρήματα αλλά την μισή μεγενθύση
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα κιάλια μπορείς να έχεις 4-5 exit pupil που με την φωτεινότητά τους είναι ιδανικά για παρατήρηση και ακόμη και παραπάνω σε σκοτεινό ουρανό 6 ή 7 έξοδο κόρης. Τα Nikon 20X56 έχουν 2.8 exit pupil και 3.3 μοίρες οπτικό πεδίο.

Αν θέλεις 2.8 θα σε συμβούλευα να πας σε τηλεσκόπιο καλύτερα.

Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις κιάλια με τόσο στενό πεδίο FOV και τόσο μικρή έξοδο κόρης για ουρανό. Τα κιάλια έχουν το πλεονέκτημα να προσφέρουν μεγάλα ΤFOV και έξοδο κόρης, γι αυτό τα εκμεταλλευόμαστε για παρατήρηση. Έχουμε φωτεινά είδωλα με μεγάλα πεδία. Όσοι αρχίζουν τώρα να παρατηρούν βρίσκουν ευκολότερα τους στόχους στον ουρανό. Το να χρησιμοποιείς 50άρια κιάλια για να πάρεις 3,3 μοίρες πεδίο (ή 3,7 από τα IS 18Χ) την ώρα που τα περισσότερα 50mm κιάλια δίνουν σχεδόν το διπλάσιο πεδίο, είναι απλά απογοητευτικό για αστρονομική παρατήρηση.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά θα τα κοίταγα περισσότερο από τις άλλες προτάσεις. Αυτό που αναφέρεις κιάλια και τρίποδο και άρα λιγότερα χρήματα νομίζω είναι το σωστότερο. Αν δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο και εφ' όσον όπως είπες δεν έχεις εμπειρία, μην πας σε μεγάλες μεγεθύνσεις.

Δεν έχω δοκιμάσει τα 10Χ42 ώστε να μπορώ να σου πω περισσότερα. Από την στιγμή που και η Zeiss έβγαλε φτηνοκατασκευές, εμένα θα μου ήταν απαραίτητο πλέον να τα δοκιμάσω πρώτα και ας κοστίζουν 3πλάσια και ας παθαίνουν σιελόρροια κάποιοι στο άκουσμα και μόνο του ονόματος.

Απλώς αν το κάνεις, μην παρασύρεσαι από τα ονόματα των εταιριών. Δεν είναι ενδεικτικό της ποιότητας όπως κάποτε. Μπορεί να βγάζουν και κάποια κακά κιάλια μέσα στα καλά τους.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Johnefst

 

Φοβάμαι ότι η μεγέθυνση 10Χ του τελευταίου μοντέλου που ανέφερες δεν θα σε καλύψει.

 

Αφού πλήρωσα μερικές δεκάδες ζευγάρια κιάλια (και έχω ακόμη καμμιά δεκαριά από αυτά) κατέληξα να χρησιμοποιώ μόνο δύο :

 

1. Ένα ζευγάρι 8Χ25 VOIGTLANDER πολύ καλής ποιότητας εικόνας και πολύ μικρού μεγέθους - μπαίνουν στην τσέπη, πάνε παντού και εν τέλει τα έχω χρησιμοποιήσει συνολικά δεκαπλάσιο χρόνο από ότι όλα τα άλλα μαζί.

 

2. Τα VIXEN BT-80 τα οποία με τους κατάλληλους προσοφθάλμιους τα χρησιμοποιώ σε μεγέθυνση 60Χ (με βαρύ τρίποδο φυσικά). Από την στιγμή που χρησιμοποίησα την μεγέθυνση 60Χ δεν ξαναγύρισα ούτε καν στα VIXEN 30X80 που δίνουν πολύ καλή εικόνα αλλά η μεγέθυνση 60Χ σε σχέση με την 30Χ κάνει την διαφορά και πρέπει να δεις την σελήνη στις δύο μεγεθύνσεις για να το πιστέψεις.

 

Εν τέλει ο καλύτερος τρόπος να βρείς τι θέλεις είναι η συγκριτική δοκιμή πριν αγοράσεις. Επειδή μένουμε κοντά, αν θέλεις να έρθεις από εδώ μπορείς να συγκρίνεις άμεσα τις μεγεθύνσεις 8Χ, 10Χ, 30Χ, 60Χ για να ξέρεις τουλάχιστον ποια μεγέθυνση σου αρκεί.

 

Έχεις σκεφτεί την περίπτωση να πάρεις ένα ζευγάρι μικρά αλλά πολύ καλής ποιότητας για γενική χρήση (κάποιος στο site πουλούσε κάποια ZEISS) και ένα ζευγάρι μεγαλύτερα με τρίποδο για όπου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τρίποδο ; Μπορείς να βρείς μεταχειρισμένα σε κατάσταση καινούργιου που να κοστίζουν μαζί λιγότερο από τα 18Χ50 IS μόνα τους καινούργια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης