Jump to content

Tο ΒΙΝ or not to BIN.......H αλλιως νεα καμερα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα την γνωμη σας.

 

Το τελευταιο καιρο προσπαθω να φωτογραφισω καποιους στοχους με μεγαλη εστιακη, η καμερα η οποια εχω στην κατοχη μου ειναι η atik 460 οπου με το rc8 σε εστιακη 1620 μου δινει image scale 0.58 asec/pix σε bin 1x1 αρκετα χαμηλο για να εχω ενα ικανοποιητικο αποτελεσμα....

Εαν κατεβασω την αναλυση σε bin 2x2 παω σε 1.12 οριακο αν πετυχω μερα με καλο seeing.

Σκεφτομαι λοιπον πριν παρω αποφαση για αγορα νεας καμερας να ρωτησω εαν συγκριτικα με μια καμερα η οποια μας δινει μεγαλυτερο μεγεθος pixel οπως π.χ η atik 4000 7.8μp θα εχω το ιδιο αποτελεσμα με καμερα μικροτερου μεγεθους pixel αλλα σε bin 2x2 και κανονοντας μετα drizzle...Σιγουρα κερδιζω σε s/n και ειδικα σε ενα chip οπως ειναι το sony σε σχεση με το ''βρωμικο'' kodaκ.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

 

Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να επιλέξεις εξ αρχής μια κάμερα που να ταιριάζει στον εξοπλισμό σου ή να ταιριάξεις τον εξοπλισμό σου στην κάμερα στο βαθμό που μπορει να γίνει αυτο.

Να σου δίνει καλό image scale σε bin 1x1 ώστε να μην έχεις θέματα με το seeing.

 

Προσωπικά όλες τις λήψεις τις πέρνω σε bin 1x1 για όλα τα φίλτρα.

Με bin 2x2 δεν έχω μείνει ευχαριστημένος από τα αποτελέσματα..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

 

Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να επιλέξεις εξ αρχής μια κάμερα που να ταιριάζει στον εξοπλισμό σου ή να ταιριάξεις τον εξοπλισμό σου στην κάμερα στο βαθμό που μπορει να γίνει αυτο.

Να σου δίνει καλό image scale σε bin 1x1 ώστε να μην έχεις θέματα με το seeing.

 

Προσωπικά όλες τις λήψεις τις πέρνω σε bin 1x1 για όλα τα φίλτρα.

Με bin 2x2 δεν έχω μείνει ευχαριστημένος από τα αποτελέσματα..

 

Οπως σωστα αναφερεις το παντρεμα μεταξυ καμερας και τηλεσκοπιου ειναι το σημαντικοτερο. Η επιλογη της 460 εγινε για το πρωτευoν σεταπ μου με το 106ED. Προσπαθω αν βρω αυτη την στιγμη ενα τροπο ετσι ωστε να αποφυγω αγορα νεας καμερας....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρακτικά αν τραβας RGB σε bin2x2 κ το Lum σε bin1x1 δεν υπάρχει καμια διαφορα απο το εαν θα τραβηξεις RGB 1x1. Καμια.....ιδίως στο image scale που μιλάς.

Εγω τραβαω bin 2x2 k 3x3 σε image scale 6.28arc/px κ παλι δεν βλεπεις διαφορα.

Τωρα αν μιλας για το Lum....σε αυτο το image scale κατά πάσα πιθανοτητα δεν θα δεις διαφορα αν κανεις drizzle (εννοείται)....

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείτε και αυτό

 

http//www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19002&sid=e30aef38ba2dc7bfe5dfe63f2d076dfa

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ερώτηση δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλό το bining ή όχι. Οι απαντήσεις που διαβάζω αφορούν την περίπτωση που το image scale σου είναι καλό και λες να κάνω bin, κάνοντας oversamble, για να γλιτώσω χρόνο ή να ανεβάσω SNR. Εδώ όμως η περίπτωση είναι διαφορετική, έχει πολύ μικρό image scale (undersamble) και θέλει να κάνει bin για να ταιριάξει εστιακή με κάμερα ΚΑΙ seeing. Στην Αριζόνα δεν υπάρχει πρόβλημα να έχεις 0.6 arcsec/pix :)

Η ερώτηση λοιπόν, απ'ότι καταλαβαίνω, δεν είναι θεωρητική αλλά πρακτική. Αν δηλαδή ένα pixel που είναι εξαρχής τετραπλάσιο από ένα binαρισμένο x2 pixel είναι καλύτερο ή είναι το ίδιο στον τρόπο καταγραφής πληροφορίας και θορύβου. Είναι;

Σίγουρα με το bin σε μια μικρή κάμερα έχεις θέμα με το ότι η φωτογραφία θα είναι η μισή, δηλαδή πολύ μικρή... Το ξέρω γιατί και εγώ κάνω bin x2 με την δικιά μου στο MC που είναι 2700mm.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω ότι για τη συγκεκριμενη εστιακη ειναι ΟΚ κ οι 2 προσεγγίσεις.

Παραλαυτα η 460 θα εχει μεγαλυτερο FOV k καλυτερη ανάλυση (για τις περιπτωσεις που το επιτρέπει το seeing)

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα έλεγα να υπάρχουν κάποια χειροπιαστά δεδομένα και να περάσουμε σε σύγκριση των αποτελεσμάτων ώστε να βγει κάποιο συμπέρασμα.

 

Μανώλη θα μπορούσες να ανεβάσεις τα αποτελέσματα σου;

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα ναι με την πρωτη ευκαιρια θα κανουμε μια δοκιμη να δουμε τα αποτελεσματα...ηδη εχω καποια δεδομενα αναφορας απο chip με 7.4 pixel size μενει να παρω καποια frames απο την 460..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πλεονέκτημα ενός μεγαλύτερου pixel είναι το μεγαλύτερο well depth (Kodak KAI 04022 Well depth: 40,000 electrons, Sony ~19,000) το οποίο "θεωρητικά" μεταφράζεται σε μεγαλύτερο dynamic range και μικρότερο read noise.

Λέω όμως θεωρητικά διότι το πραγματικό dynamic range είναι ο λόγος FullWellDepth / Readout noise (επομένως οι 2 κάμερες έχουν περ. το ίδιο DR) αλλά ο Sony υπερέχει εμφανώς σε ευαισθησία και θερμικό σήμα και γενικότερα οι υλοποιήσεις του από όλες τις εταιρίες είναι πολύ πιο σύγχρονες από τις παλιότερες 4000.

 

Η γνώμη μου είναι πως με τόσο μικρό image scale θα μπορούσες άνετα να χρησιμοπηείς bin 2x2 στο χρώμα και bin 1x1 στο L και το Ηα το οποίο ίσως σου δίνει ένα πλεονέκτημα κατά το deconvolution.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα και επειδή νομίζω πως αυτό που θέλω να ρωτήσω σχετίζεται με το παρών. Δεν ξέρω αν τα σκέφτομαι λάθος ή δεν εχω καταλάβει σωστά ωστόσο η εμπειρία σας θα μπορεί να ξεκαθαρίσει τις απορίες μου. Θέλω να ταιριάξω την A7S με ενα τηλεσκόπιο για dso. Απ όσα διάβασα τα πολύ μεγάλα pixels της a7S (35.60mm x 23.80mm, sensor size 8,4microns) αγαπούν πιο πολύ τις μεγάλες εστιακές αποστάσεις. Ωστόσο οι πολύ μεγάλες εστιακές δεν αγαπούν τους αρχάριους. :lol: Για να πετύχω καλό image scale με widefield τηλεσκόπιο υποθέτω οτι χρειάζομαι κάτι παραπάνω απο 700-800mm εστιακή αλλά παυει το τηλεσκόπιο να ειναι widefield. :lol: Η a7s εχει 12mp πράγμα που δεν βολευει για crop. Aν για παράδειγμα έπαιρνα ενα κλασσικό ed80 ή ενα at65edq ή wo71 το drizzle θα λειτουργούσε; Όλα αυτά δεν είναι σε συνάρτηση με την αναλυτική ικανότητα του τηλεσκοπίου και του seeing; Λογικά η A7s θα έχει τεραστιο πεδίο με ενα widefield τηλεσκόπιο πράγμα που μπορεί να είναι ενδιαφέρον, ποιο τηλεσκόπιο θα προτείνατε ως minimum ωστε να το image scale να είναι ανεκτό; :roll:

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Erisian,

με μία εστιακή 400mm θα εχεις image scale γυρω στο 4arcsec/pix το οποιο ειναι σουπερ για widefield κ σουπερ για Drizzle.

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη καλημέρα! Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Για να μην καταχράζομαι τον χωρο θα ανοιξω αλλο θέμα κάποια στιγμή μηπως και προσανατολιστώ σε συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Ευχαριστω και παλι.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου και απο εμένα

 

Widefield σημαίνει να έχεις όσο περισσότερο ουρανό στο φωτογραφικό πεδίο σου. Αρα θες μεγάλο image scale.

 

Ο μαθηματικός τύπος είναι Image Scale (arcsec/pixel) = (Pixel Size * 206) / Focal Length

 

Άρα όπως βλέπεις το image scale αυξάνεται όσο πιο μεγάλα pixels έχεις στο σένσορα και όσο μικρότερο focal length έχει το τηλεσκόπιο σου.

 

Καλές γιορτές )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης