Jump to content

που ειναι οι πλανητεs;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια , ειμαι και εγω νεος στο χωρο, εχω παρει ενα αστροχαρτη και προγραμα στο κινητο για να μαθω τον ουρανο . Βλεπω τους αστερισμους αλλα δεν μπωρω να καταλαβω που ειναι οι πλανιτες.Απο το προγραμα, μου τους βγαζει στον ουρανο μονο την μερα . Κανω κατι λαθος;

Η μηπως αυτην την περιοδο δεν φαινοντε και θα μπωρω να τους δω σε αλλη εποχη . ειμαι νοτια κρητη .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε sv9fbw Γιατί ρε παιδιά δεν γράφεται έστω το όνομα σας στο προφίλ σας; Δεν κάνεις κάτι λάθος. Ονομάστηκαν πλανήτες διότι εν μέσο των αστέρων αυτοί μετακινούνται. Γι' αυτό και οι χάρτινοι χάρτες δεν τους έχουν. Έχουν όμως μία γραμμή που ονομάζεται εκλειπτική. Πάνω σ' αυτήν την γραμμή όλο τον χρόνο κινήτε ο Ήλιος. Τους πλανήτες θα τους βρεις λήγω πιο πάνω ή κάτω από αυτήν γραμμή. Όσο γι' αυτές τις μέρες ο Δίας ανατέλλει στις 12 το βράδυ και βρίσκεται στο ανατολικότερο σημείο του Λέοντα. Στις 2:30 το πρωί θα ανατείλει ο Άρης στην Παρθένο. Στις 4:30 η Αφροδίτη στον Ζυγό. Κατά το λυκαυγές στις 6:30 το πρωί ο Κρόνος στον Σκορπιό. Μία ώρα αργότερα θα ανατείλει ο Ήλιος.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oκ Γιαννη καταλαβα τι παιζεται ευχαριστω. το ανομα μου ειναι μιχαλης. ( το sv9fbw ειναι το χαρακτιριστικο κλησεις στους ασυρματους )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Βρήκα ενα Λίνκ οπου μας δινει τις θέσεις των πλανητών για το 2016 κ 2017 οποτε εμεις οι αρχάριοι να ξέρουμε ποτε μπορουμε να δουμε καλύτερα εναν πλανήτη

Ελπίζω να βοηθήσει

http://www.theplanetstoday.com/solar_system_video_2016.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης