Jump to content

Αγορά από το εξωτερικό (Paypal)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δεν ξέρω αν έχει ήδη ειπωθεί στο forum αλλά σας παραθέτω τον δικό μου τρόπο για αγορές από το εξωτερικό μέσω paypal την σήμερον ημέρα με τα capital controls.

 

Όπως ξέρετε σήμερα δεν μπορείτε να αγοράσετε από καταστήματα του εξωτερικού μέσω e-bay και Pay-pal από την Ελλάδα.

 

Η υπηρεσία του paypal δεν σας επιτρέπει να χρησιμοποιήσετε την χρεωστική σας ή την πιστωτική σας βγάζοντας σας ένα μήνυμα ότι αυτό δεν είναι επιτρεπτό από την χώρα σας.

 

Για να το ξεπεράσετε αυτό το μόνο που έχετε να κάνετε είναι, να έχετε ένα δεύτερο προσωπικό λογαριασμό e-mail διαφορετικό από αυτόν που έχετε δηλώσει στο paypal.

 

1. Κάνετε λοιπόν login στο paypal και πηγαίνετε στο μενού "Send & Request".

2. Από εκεί επιλέξτε την επιλογή "Request money".

3. Στο πεδίο "Recipient's email address" βάλτε το δεύτερο προσωπικό σας e-mail και επιλέξτε το ποσό που θέλετε να στείλετε στον εαυτό σας.

4. Στην επιλογή "Request payment for:" επιλέξτε "Goods" και πατήστε "Continue"

 

5. Στην επόμενη φόρμα επιβεβαιώστε το ποσό και στο τέλος γράψτε ένα μήνυμα στον εαυτό σας :) (Είναι σημαντικό!!!)

 

6. τέλος πατήστε το κουμπί "Request money"

 

 

7. Θα δείτε το μήνυμα "Your money request has been sent!"

 

8. Τώρα ανοίξτε το e-mail του δεύτερου λογαριασμού σας. Θα δείτε ένα νεο e-mail με τίτλο "xxxxxx would like to be paid through PayPal"

 

9. Πατήσετε το κουμπί "Pay now" επιβεβαιώστε το ποσό που στείλατε στον εαυτό σας και πατήστε "Continue"

 

10. Στην καρτέλα που θα σας ανοίξει για να κάνετε login στο paypal αγνοήστε την και πιο κάτω επιλέξτε την επιλογή "Pay with my credit or debit card"

 

11. Συμπληρώστε τα προσωπικά σας στοιχεία και πατήστε "Review and continue" και μετά "Pay now".

 

12. Στην επόμενη φόρμα επιλέξτε "No Thanks"

 

13. Τέλος θα δείτε το μήνυμα " You just completed your payment."

 

 

 

14. Συνδεθείτε πάλι στο account σας στο paypal και θα δείτε τα χρήματα που στείλατε στο "Paypal balance"

 

Σημείωση ότι το paypal κρατάει πάντα ένα "transaction fee ~3%"

 

 

Τώρα μπορείτε να κάνετε αστρονομικές αγορές από το paypal balance χωρίς το paypal να διακόψει την συναλλαγή σας.

 

Καλές αστρο-αγορές!!!!!!!!!

 

:cheesy:

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα,

 

Σε εποχές capital control νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε κάρτα αν όχι πιστωτική σίγουρα χρεωστική. Και τελειώνει εκεί η κουβέντα γιατί απο USA έκανα αγορά στις 30/12/15 και όλα καλά. (το δολάριο να μην είχε ανέβει μόνο...)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε εποχές capital control νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε κάρτα αν όχι πιστωτική σίγουρα χρεωστική. Και τελειώνει εκεί η κουβέντα γιατί απο USA έκανα αγορά στις 30/12/15 και όλα καλά. (το δολάριο να μην είχε ανέβει μόνο...)

 

Να παρατηρήσω ότι όσοι δεν έχουμε πιστωτική αλλά μόνο χρεωστική, καλό είναι να βγάλουμε πιστωτική (και να τη χρησιμοποιούμε ως χρεωστική, δηλαδή αυτόματη πληρωμή ΟΛΟΥ του ποσού του λογαριασμού), γιατί προσφέρει αρκετά μεγαλύτερη ασφάλεια. Δηλαδή αν υποκλαπεί η χρεωστική, τα λεφτά βγαίνουν από το λογαριασμό μας οπότε πρέπει να κάνουμε κινήσεις να τα ξαναβάλουμε. Με την πιστωτική δεν έχουν φύγει λεφτά για 1-2 μήνες, οπότε είναι αρκετά πιο εύκολο (και με λιγότερο άγχος) να αντιστραφεί η συναλλαγή.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παίζει και το σενάριο να έχεις 2 λογσμους και 2 χρεωστικές και την μία να τη χρησιμοποιείς για αγορές απο το εξωτερικό. Κάθε φορά που θες να κάνεις αγορά μεταφέρεις το ποσό αυτό και μόνο στον λογ/σμο και τα σηκώνει ο πωλητής.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα Stadaik,

 

Εχω 5 χρεωστικες και 2 πιστωτκες. Με καμια δεν μπορεις να κανεις ιντρνετικη συναλλαγη. Τι αγορασες απο Αμερικη (διοτι εφαρμογες και εισητηρια αεροπορικα μπορεις).

 

Ευχαριστω

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Το φίλτρο DGM NPB. Αγορά 30/12/2015 και την πρώτη εργάσιμη του νέου έτους είχε γίνει εκκαθάριση και στον λογ/σμο (γιατί στην αρχή στα δεσμεύουν απλά). Μέσω ebay η αγορά. USPS tracking. 24/01/2016 το περιμένω. Τι άλλο να κάνω για να με πιστέψετε? και φωτογραφία θα βάλω όταν έρθει ο φάκελος.

8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με χρεωστική κάρτα οι αγορές απο ΗΠΑ και γενικά εξωτερικό είναι ΟΚ.

Με πιστωτική υπάρχουν περιορισμοί στο τι αγοράζουμε. π.χ. βιβλία web hosting domains αεροπορικά εισ. είναι ΟΚ.

 

Επιτρέπεται η μεταφορά μέχρι 500 ευρώ τον μήνα σε λογαριασμό του εξωτερικού. Εαν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει Paypal, δεν έχει παρά να 'φορτώσει' το Paypal balance του με ένα τραπεζικό έμβασμα.

Με 1 ευρώ τραπεζική προμήθεια και όχι το 3% του Paypal!

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με χρεωστική κάρτα οι αγορές απο ΗΠΑ και γενικά εξωτερικό είναι ΟΚ.

Με πιστωτική υπάρχουν περιορισμοί στο τι αγοράζουμε. π.χ. βιβλία web hosting domains αεροπορικά εισ. είναι ΟΚ.

 

Επιτρέπεται η μεταφορά μέχρι 500 ευρώ τον μήνα σε λογαριασμό του εξωτερικού. Εαν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει Paypal, δεν έχει παρά να 'φορτώσει' το Paypal balance του με ένα τραπεζικό έμβασμα.

Με 1 ευρώ τραπεζική προμήθεια και όχι το 3% του Paypal!

 

=D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

 

Σε πιστευω καλε. Απλα επειδη εχω επιχειρηση που κανει εισαγωγες, εγω αγοραζω με δυο τροπους:

 

1. Με το κολπακι του Paypal

2. Με εμβασματα 500 ευρω στη Revolut

 

Απευθειας με καρτα, σε ολους τους προμηθευτες δειχνει ακυρο.

 

Ολες μου οι καρτες εκδοθηκαν πριν τα capital controls. Ειναι VISA της ALPHA BANK.

 

Εχω κανει απειρες δοκιμες και καμια δεν την παιρνει.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορεις να κανεις αγορες απο το εξωτερικο με χρεωστικη ή πιστωτικη ή προπληρωμενη

 

ΕΚΤΟΣ απο συγκεκριμενες περιπτωσεις .....πχ να υπαρχει συνεργασια Ελληνικου συστηματος (κατι σαν υποκαταστημα στην Ελλαδα ) οπως πχ η Google , to Paypal , bet365 , και καποιες ηλεκτρονικα καταστηματα κτλ

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορεις να κανεις αγορες απο το εξωτερικο με χρεωστικη ή πιστωτικη ή προπληρωμενη

 

ΕΚΤΟΣ απο συγκεκριμενες περιπτωσεις .....πχ να υπαρχει συνεργασια Ελληνικου συστηματος (κατι σαν υποκαταστημα στην Ελλαδα ) οπως πχ η Google , to Paypal , bet365 , και καποιες ηλεκτρονικα καταστηματα κτλ

 

Μέσω ebay έκανα την αγορά. Απλά τσεκάρεις αν ο προμηθευτής στέλνει στην Ελλάδα. Mastercard, χρεωστική της Πειραιώς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορεις να κανεις αγορες απο το εξωτερικο με χρεωστικη ή πιστωτικη ή προπληρωμενη

 

ΕΚΤΟΣ απο συγκεκριμενες περιπτωσεις .....πχ να υπαρχει συνεργασια Ελληνικου συστηματος (κατι σαν υποκαταστημα στην Ελλαδα ) οπως πχ η Google , to Paypal , bet365 , και καποιες ηλεκτρονικα καταστηματα κτλ

 

Μέσω ebay έκανα την αγορά. Απλά τσεκάρεις αν ο προμηθευτής στέλνει στην Ελλάδα. Mastercard, χρεωστική της Πειραιώς.

 

 

Μην μπερδευουμε τα πραγματα αλλο αυτο που λεω εγω και αλλο αυτο που λες εσυ

 

Μεσω paypal εκανες την αγορα "We Only Accept the Payment Via Paypal." ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΤΟ ΕΒΑΥ για καποιο λογο ειχες χρηματα Balance του Paypal σου

 

μηπως την ειχεσ στην καρτα μεσα λεφτα πριν τα καπιταλ κοντρολ? (εχω ακουσει οτι αν ειχεσ χρηματα σε προπληρωμενη πριν τα καπιταλ μπορεις να αγορασεις) δεν ξρερω αν ισχυει 100%

 

στο Ebay οι αγορες γινονται ΜΟΝΟ αν βαλεις στο Balance του Paypal σου με οποιοδηποτε τροπο χρηματα

 

 

 

 

 

Το να λεει καποιος εγω καταφερα εκανα αγορα απο ενα καταστημα δεν ειναι κανονας τα Καπιταλ κοντρολ σε αυτο το θεμα ΔΕΝ εχουν αλλλαξει

 

 

Ελευθερα Δεν μπορεις να κανεις αγορες απο το εξωτερικο με χρεωστικη ή πιστωτικη ή προπληρωμενη

 

μήν επιμενετε ρε παιδια ...επαναλαμβανω το αν καποιος καταφερε υπο προυποθεσεις να κανει αγορα απο το εξωτεριο δεν σημαινει οτι μπορουν να κανουν ολοι

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με τον jimkopa.

 

Εχω μαγαζι με εισαγωγες και κανω περιπου 3000 ευρω το μηνα αλλα οχι ελευθερα. Απευθιας με καρτα δεν γινεται. Με Paypal balance, revolut ή το παραπανω κολπο.

 

Προσφατα αγορασα το ed80 και δυο βασεις, neq5 και azeq5 με το κολπο του paypal.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με πείσατε. Έβαλα την κάρτα αριθμούς κλπ, ήρθε μνμ στο κινητό για συναλλαγή με την κάρτα, ήρθε μαιλ ότι πλήρωσα μέσω κάρτας για το προϊόν, φύγανε και τα λεφτά μέσα απο το λογσμο...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να επιβεβαιώσω ότι αγορές μέσω paypal (χωρίς το κόλπο του request-balance) δεν γίνονται.

Βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις φίλων μου που κατάφεραν να κάνουν μία- δύο αγορές, αλλά τους έχουν απορριφθεί 20-30. Δεν ξέρω για ποιο λόγο γίνεται αυτό...

stadaik οι φίλοι από πάνω δεν λένε ότι δεν σε πιστεύουν αλλά οτι γενικά ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι στο καθεστώς των αγορών μέσω νετ μετά την επιβολή των cc...

 

μηπως την ειχεσ στην καρτα μεσα λεφτα πριν τα καπιταλ κοντρολ? (εχω ακουσει οτι αν ειχεσ χρηματα σε προπληρωμενη πριν τα καπιταλ μπορεις να αγορασεις) δεν ξρερω αν ισχυει 100%

 

Δυστυχώς δεν ισχύει... Με προπληρωμένη και φορτωμένη πρι τα cc δεν έχει εγκριθεί ούτε μια αγορά μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με πείσατε. Έβαλα την κάρτα αριθμούς κλπ, ήρθε μνμ στο κινητό για συναλλαγή με την κάρτα, ήρθε μαιλ ότι πλήρωσα μέσω κάρτας για το προϊόν, φύγανε και τα λεφτά μέσα απο το λογσμο...

 

 

Επειδη συνεχιζετε να μην καταλαβαινετε ...δωστε το σαιτ που κανατε την αγορα και μην μιλατε γενικολογα (βαλατε αριθμους κτλ )

 

δωστε μας το σαιτ που κανατε την αγορα

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω μας έχει δώσει όλες της πληροφορίες. Είπε ότι λειτούργησε με χρεωστική της Πειραιώς για αγορά ebay (με paypal προφανώς, αλλά όχι μέσω paypal balance, απ' ευθείας με τη Visa).

Μένει τώρα μία δοκιμή να γίνει από κάποιον άλλον με χρεωστική της Πειραιώς.

Γιατί ναι μεν τα capital controls υπάρχουν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλες οι τράπεζες έχουν καταφέρει να τα υλοποιήσουν σωστά ;)

Επειδή έχω σχέση με το χώρο (μέσω συναδέλφων) θα περίμενα βέβαια ο πρώτος που θα έχει κάνει πατάτα να είναι η Eurobank, αλλά για δοκιμάστε μία κάποιος με Πειραιώς να δούμε πριν πέσουν κατηγορίες για το ποιός δεν καταλαβαίνει τι.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η φραση...μη μιλας γενικολογα...θα ηθελα να επαναδιατυπωθει ειτε πιο κοσμια ειτε στον πληθυντικο. Εχουμε αρχισει την νεα χρονια σε καθε τοπικ ο καθενας να ανεβαζει τους τονους σε στυλ Ελληναρα..."μη μιλας ξερεις ποιος ειμαι εγω"

 

Ασφαλως για να βοηθησω την συζητηση θα ποσταρω το site και το confirmation μολις εχω καθησω στο laptop.

Και οτι αλλο ζητηθει εννοειτε. Αναλυτικο τραπεζας

 

Συγνωμη αν εθιξα καποιον

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνωμη αν εθιξα καποιον

 

Φίλε, την επόμενη φορά θα σε παρακαλέσω να μη διακινείς crystal meth στις δικές μας περιοχές! ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω μας έχει δώσει όλες της πληροφορίες. Είπε ότι λειτούργησε με χρεωστική της Πειραιώς για αγορά ebay (με paypal προφανώς, αλλά όχι μέσω paypal balance, απ' ευθείας με τη Visa).

Μένει τώρα μία δοκιμή να γίνει από κάποιον άλλον με χρεωστική της Πειραιώς.

Γιατί ναι μεν τα capital controls υπάρχουν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλες οι τράπεζες έχουν καταφέρει να τα υλοποιήσουν σωστά ;)

Επειδή έχω σχέση με το χώρο (μέσω συναδέλφων) θα περίμενα βέβαια ο πρώτος που θα έχει κάνει πατάτα να είναι η Eurobank, αλλά για δοκιμάστε μία κάποιος με Πειραιώς να δούμε πριν πέσουν κατηγορίες για το ποιός δεν καταλαβαίνει τι.

 

 

και μεις χρεωστική της Πειραιώς εχουμε ...δεν νομιζω να υπαρχουν κανονες ειδικα για συγκεκριμενους πελατες της

 

 

εαν εχεις "σχεση" με τον χωρο για ρωτα τους να δουμε ?

 

 

επαναλαμβανω το αν καποιος καταφερνει να κανει αγορα υπο προυποθεσεις δεν σημαινει οτι γινονται ελευθερα οι αγορες του εξωτερικου

 

 

"το να μην καταλαβαινεις" απο ποτε ειναι κατηγορία? να ελεγα αντιλαμβανεσαι? καλυτερα?

 

νομιζω μιλησα πολυ κοσμια σε φορουμ ειμαστε ...αλλα αφου το ζητατε κατι θα κανουμε θα μιλαμε στον πληθυντικο

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και μεις χρεωστική της Πειραιώς εχουμε ...δεν νομιζω να υπαρχουν κανονες ειδικα για συγκεκριμενους πελατες της

 

 

εαν εχεις "σχεση" με τον χωρο για ρωτα τους να δουμε ?

 

 

επαναλαμβανω το αν καποιος καταφερνει να κανει αγορα υπο προυποθεσεις δεν σημαινει οτι γινονται ελευθερα οι αγορες του εξωτερικου

 

 

"το να μην καταλαβαινεις" απο ποτε ειναι κατηγορία? να ελεγα αντιλαμβανεσαι? καλυτερα?

 

νομιζω μιλησα πολυ κοσμια σε φορουμ ειμαστε ...αλλα αφου το ζητατε κατι θα κανουμε θα μιλαμε στον πληθυντικο

 

Χμμ, η δε με καταλαβαίνεις ή κάνεις ότι δε με καταλαβαίνεις.

Εγώ όταν πει κάποιος κάτι που με εκπλήσει δεν είναι τα πρώτα πράγματα που σκέφτομαι το ότι είναι ηλίθιος ή ότι λέει ψέμματα. Με αυτό το σκεπτικό λοιπόν έλεγα ότι ο φίλος stadaik μπορεί να έχει δίκιο και να έχει μπορέσει εκείνος να κάνει κανονικές χρεώσεις. Δηλαδή να γίνεται... υπο προυποθεσεις και πρότεινα ακριβώς να βρούμε τις προϋποθέσεις.

Τώρα για το θέμα της "σχέσης" που ρωτάς σχετικά ειρωνικά, απλά εξηγούσα πως ένας νόμος όπως τα Capital Controls υλοποιείται σε software από κάθε τράπεζα. Και η "σχέση" που έχω είναι με μερικούς από αυτούς που δουλεύουν σε τραπεζικό software, που μου έχει δώσει μια καλή ιδέα για την "ποιότητα" του software και για το κατά πόσο υπάρχει περίπτωση να γίνει λάθος σε μια τέτοια υλοποίηση και να έχουν μείνει κάποιοι τρόποι πληρωμής "απ' έξω".

Θα μπορούσες λοιπόν απλά να απαντήσεις ότι έχεις δοκιμάσει με χρεωστική της Πειραιώς στο ebay και δε δουλεύει και θα ήταν απάντηση χρήσιμη και καθόλου εριστική.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν μιλαω ποτε ειρωνικα δεν με αρεσει η ειρωνια ουτε υποτιμω τους συνομιλιτες μου, ουτε εριστικα δεν γραφω

 

εαν υποτιμω καποιον δεν του απαντω καν και πολυ περισσοτερο δεν τους προσβαλω

 

ουτε ειμαι εδω να μαλωνω και ουτε θα μπω σε αυτην την διαδικασια ποτε

 

 

 

το θεμα μας εδω ειναι για το αν μπορουμε να κανουμε αγορες απο το εξωτερικο ...οταν καποιος καποτε καταφερε και εκανε ειτε γιατι "κοιμηθηκε" το συστημα ειτε γιατι η καρτα του ειναι "ξεχωριστη"* δεν ειναι το θεμα της κουβεντας μας

 

αλλα το 99% ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

*δεν ειρωνευομαι καπου εχω ακουσει οτι ενα απειροελαχιστο πληθος καρτων εχουν αυτην την ικανοτητα (μπορει και αυτο να ειναι βλακεια που ακουσα )

 

 

Για αυτο ζητησα απο τον κύριο stadaik να μας δωσει στοιχεια του σαιτ να λυσουμε το μυστηριο

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας παιδιά

Εχω πολλά χρόνια (3 ισως) να συμμετάσχω σε συζήτηση στο αστροβοξ και βλέποντας το εν λόγω θέμα είπα να καταθέσω τις πρόσφατες εμπειρίες μου μετά το κοντρόλ κλπ για αγορές απο εξωτερικό.

Λοιπόν υπάρχουν κάποια καταστήματα που έχουν αποκλειστεί λόγω capital controls και μάλλον τα έχουν αποκλείσει από την φίρμα τους, το τι δηλαδή δηλώνουν ότι είναι, ενω όταν πρόκειται για φίρμα πού δεν υπόκειται στους εν λόγω περιορισμούς, κανένα πρόβλημα. Εξηγούμαι Οι φίρμες καταστημάτων που υποδηλώνουν πώληση ηλεκτρονικών ρουχισμού και πολλά άλλα δεν εγκρίνονται απο το σύστημα ενώ αν βρείτε φίρμες πωλητών που δεν υποδηλώνουν τέτοια καταστήματα αλλά αφορούν πρωσοπικό ας πούμε λογ/σμο, κανένα πρόβλήμα! 'το έχω δοκιμάσει στο ebay και όντως έτσι είναι. Στις δέκα απορίψεις βρίσκω τελικά αυτό που θέλω και το παίρνω. Ψάξιμο θέλει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες εκανα κάποια αγορά από ebay με paypal. Το αντικείμενο το βρήκα σε ΚΙΝΑ-ΧΟΝΚ ΚΟΓΚ-ΑΓΓΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΗΠΑ.Μονο η ΑΓΓΛΙΑ δεχτικε την καρτα μου και εκανα την αγορά. Ρώτησα την τράπεζα τι συμβαίνει , και μου απάντησε λόγο των capitals control μερικά site δεν δέχονται αγορές από ΕΛΛΑΔΑ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία σύντομη περίληψη: 30/12/2015 αγοράστηκε απο USA μέσω ebay το φίλτρο DGM NPB 2". Η αγορά έγινε με χρήση χρεωστικής κάρτας (mastercard).

 

Μία διευκρίνιση: Δεν εργάζομαι σε τράπεζα ούτε εγώ, ούτε κάποιο μέλος της οικογένειας μου και συγγενείς μέχρι Α βαθμού. Ούτε κάποια άκρη παίζει με αυτά τα "ιδρύματα".

 

Τέλος έχω και ένα screenshot συννημένο και ότι πληροφορία μπορείτε να πάρετε καλώς έχει.

 

Δεν θα απαντήσω σε αυτό το νήμα ξανά. Θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να συμβαίνει ότι συμβαίνει...

 

edit: να συμπληρώσω ότι είναι τράπεζας πειραιώς και όχι κάποια του εξωτερικού, χρήματα είχε και πριν το capital control και μετά. Επίσης δεν δοκίμασα 20 φορές για να γίνει δεκτή, μία φορά και όλα καλά.

892073335_ScreenShot2016-01-17at12_52_27...png.d6b2d35a6741c01d6d6363c3b369e11d.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης