Jump to content

Οδηγίες προς ναυτιλομένους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους τους αστροπαρατηρητές!

 

 

Ανακάλυψα το forum έπειτα απο ενδιαφέρον μου για τους πλανήτες και το σύμπαν.

Ειδικότερα είδα αυτό το βίντεο και τρελάθηκα:

 

Θα ήθελα κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου, αν μπορείτε να με κατατοπίσετε σχετικά με εξοπλισμό που χρειάζεται αλλα και γνωσεις, για κάποιον αρχάριο στο χώρο.

Με ενθουσιάζει να κοιτάζω τον ουρανό και να βλέπω αστέρια και εύχομαι να μπορούσα να δω το φεγγάρι αλλα και άλλους πλανήτες πιο κοντά.

 

Απο όσο διάβασα χρειάζεται για αρχή ένα ζευγάρι καλά κυάλια (200 ευρω?) και κάποιες γνώσεις.

Δυστυχώς δεν εχω πολύ χρόνο και ίσως ούτε την διάθεση για πολύ διάβασμα (οικογένεια με 2 παιδιά βλέπετε) και να περνάω αμέτρητες ώρες στην ταράτσα παρατηρώντας καθημερινά τις μετακινήσεις των αστερισμών.

 

Γιαυτό θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να περνάω κάποιες ώρες παρατηρώντας αστέρια και γιατί όχι και καμιά Ανδρομέδα :)

 

 

Ευχαριστώ

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

 

Αν και δεν είμαι ο ποιο έμπειρος εδώ πέρα για να σου δώσω τις καταλληλότερες συμβουλές, θα σου πρότεινα και γω να ξεκινήσεις πρώτα με τα ίδια σου τα μάτια και ένα ζευγάρι κιάλια. Με 200 ευρώ σίγουρα θα πάρεις αξιοπρεπή κιάλια για αρχή. Το διάβασμα δεν μπορείς να το αποφύγεις στην αρχή γιατί ούτως η άλλως θα πρέπει να μάθεις τις κινήσεις του ουρανού και των αντικειμένων, πως να βρίσκεις τα αντικείμενα αλλά και το πολύ σημαντικό, τι ακριβώς είναι αυτά τα αντικείμενα.

Όσο πιο σκοτεινό ουρανό εξασφαλίσεις για την παρατήρηση σου τόσο το καλύτερο επίσης.

 

Μπορείς βέβαια να πας απευθείας σε τηλεσκόπιο αλλά γνώμη μου είναι να πάρεις κάτι με 300 ευρώ και πάνω. Πρώτα όμως να μάθεις τους βασικούς αστερισμούς και τις κινήσεις με ένα πρόγραμμα για το pc ή ένα επιπεδόσφαιρο. Δες αυτό είναι δωρεάν. http://www.stellarium.org/el/

 

Εγώ ξεκίνησα με ένα πολύ μικρό τηλεσκόπιο 80mm διοπτρικό που μπορούσα να το κουβαλήσω σε τσάντα. Πριν από λίγες μέρες αγόρασα ένα dobsonian 8ιντσο και πραγματικά ένιωσα ότι τώρα αγόρασα πραγματικό τηλεσκόπιο και ότι μπορώ να ασχοληθώ πραγματικά με την παρατήρηση. Για πλανήτες πάντως ξεχνάς τα κιάλια. Την Ανδρομεδα μπορείς να την δεις και με κιάλια μια χαρά, αλλά εδώ μετράει και το μέγεθος. Όσο πιο μεγάλο το άνοιγμα του τηλεσκοπίου τόσο καλύτερα.

 

Θα ακούσεις πολλές απόψεις εδώ και όλες πάνω κάτω σωστές θα είναι. Ακόμα και οι αντίθετες μεταξύ τους. Κάθε παρατηρητής έχει άλλες απαιτήσεις από τον εξοπλισμό του. Άλλον τον ενδιαφέρει το μέγεθος, άλλον η άνεση εύρεσης των αντικειμένων, άλλον το εύκολο κουβάλημα του εξοπλισμού. Ανάλογα τις θες από το εξοπλισμό σου θα σου προτείνουν και ανάλογα. Τα παιδιά εδώ είναι πολύ έμπειρα. Καλύτερα δε θα βρεις για να σου δώσουν συμβουλές.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να γίνω επικριτική, αλλά πως γίνεται να λες πως δεν έχεις χρόνο και από την άλλη να γράφεις ότι έχεις άπλετο χρόνο να χαζεύεις τα αστέρια; Πάρα πολλά θέματα έχουν ανοίξει και απαντηθεί ακριβώς στο ερώτημα σου...Ξεκλεψε 10 λεπτά από τον άπλετο χρόνο που χαζεύεις τα άστρα, και θα βρεις πολλές απαντήσεις!

 

Αν πάλι όχι εδώ είμαστε! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να γίνω επικριτική, αλλά πως γίνεται να λες πως δεν έχεις χρόνο και από την άλλη να γράφεις ότι έχεις άπλετο χρόνο να χαζεύεις τα αστέρια;

 

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα!

 

Φίλη Bellatrix:

Μάλλον δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα:

 

Δυστυχώς δεν εχω πολύ χρόνο και ίσως ούτε την διάθεση για πολύ διάβασμα (οικογένεια με 2 παιδιά βλέπετε) και να περνάω αμέτρητες ώρες στην ταράτσα παρατηρώντας καθημερινά τις μετακινήσεις των αστερισμών.

Γιαυτό θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να περνάω κάποιες ώρες παρατηρώντας αστέρια και γιατί όχι και καμιά Ανδρομέδα Smile

 

 

 

Αυτό που μου αρέσει είναι να ασχολούμαι με το διάστημα και ότι υπάρχει εκεί αλλα ως αρχάριος να με καθοδηγήσετε ωστε να ξέρω καλύτερα τι θυσίες πρέπει να κάνω ωστε να καταλάβω αν είμαι διατεθιμένος και μπορώ να τις κάνω.

 

Θα διάβάσω 5 πράγματα με την πρώτη ευκαιρία απλώς ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για να κερδισω λίγο χρόνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πω την αλήθεια δεν βλέπω να λες πουθενά πως έχεις άπλετο χρόνο. Αντιθέτως, σε δύο σημεία μιλάς για έλλειψη χρόνου.

 

Για τον λόγο αυτό, αν και υπάρχουν πολλοί τρόποι να απολαύσεις τον νυκτερινό ουρανό και πιθανώς ορισμένοι να υποστηρίζουν φανατικά τον ένα ή τον άλλο σαν σωστό ή σωστότερο, θα προτείνω την ανάβαση της κλίμακας αργά - αργά, ξεκινώντας από ένα ζευγάρι κιάλια και ένα εισαγωγικό βιβλίο εκμάθησης του νυκτερινού ουρανού. Η μέθοδος αυτή είναι σχετικά οικονομική τόσο από πλευράς χρήματος όσο και χρόνου, καθώς δεν απαιτείται κάποια προετοιμασία (ευθυγραμμίσεις, στησίματα, θερμική ισορροπία, αναζήτηση στόχων σε στενό πεδίο κλπ).

 

Το βιβλίο θα σε βοηθήσει αν διαθέτει κάποιους βασικούς χάρτες, σε κλίμακα τέτοια που να είναι ευχερώς αναγνωρίσιμοι οι βασικοί αστερισμοί. Υπάρχουν κάποια τέτοια βιβλία, εκ των οποίων εμένα με βοήθησαν δύο.

 

http://www.planitario.gr/the-monthly-sky-guide-odhgos-parathrhshs-tou-ouranou-ana-mhna-4h-ekdosh.html

 

http://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan.html

 

Χρήσιμο μπορεί να αποδειχθεί ένα επιπεδόσφαιρο

 

http://www.planitario.gr/astronomiko-epipedosfairo-mauro.html

http://www.planitario.gr/astronomiko-epipedosfairo.html

 

εκ των οποίων βρίσκω πρακτικότερο το δεύτερο που βασίζεται στο Philips, αλλά και του Μυλωνά κάνει τη δουλειά άψογα και ευνοεί τους πρεσβύωπες

 

Επίσης ο συγκεκριμένος χάρτης

 

http://www.telescope.com/Accessories/Astronomical-Maps-Charts/Orion-DeepMap-600-Folding-Star-Chart/c/3/sc/52/p/4150.uts.

 

Επίσης κάποιο app στο Tablet σου αν προτιμάς αυτόν τον τρόπο, φθάνει να φροντίσεις να διατηρήσεις όσο γίνεται μια καλή σκοτοψία. Το SkySafari είναι από τα καλύτερα προγράμματα.

 

Για τα κιάλια δεν θα προτείνω συγκεκριμένο για λόγους που δεν μπορείς να καταλάβεις αυτή την στιγμή. Γενικά όμως θα πω να αγοράσεις το καλύτερο που αντέχει η τσέπη σου, με πραγματικό πεδίο τουλάχιστον 5 μοιρών (και 7-8 αν μπορείς ακόμη καλύτερα) και όχι υψηλή μεγέθυνση, 7-8x. Αν έχεις ήδη αξιόλογο φωτογραφικό τρίποδα μπορεί να αξιοποιηθεί, αν και αρκετοί προτιμούν να χρησιμοποιούν τα κιάλια στο χέρι, ακόμη και αν με τον τρόπο αυτό έχεις έκπτωση της διακριτικής ικανότητας λόγω του αναπόφευκτου τρόμου. Στην αρχή τουλάχιστον που θα μαθαίνεις πως συσχετίζεται η εικόνα που βλέπεις με τα μάτια με εκείνη που βλέπεις με τα κιάλια, αυτό είναι δευτερεύον.

 

Μετά η σκάλα έχει πολλά σκαλοπάτια. Μπορεί να τα ανέβεις, να πηδήξεις μερικά (και ορισμένοι θα συμβούλευαν να το κάνεις ακόμη και υπερπηδώντας τα πρώτα), να μείνεις εκεί ή και να κατέβεις. Αυτό θα είναι δική σου απόφαση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς λάθος μου! :D

 

Αν μπορείς ρίξε μια ματιά στο φόρουμ οπότε βρεις χρόνο! Αν πάλι, δεν μπορέσεις και δεν βρεις κιόλας αυτό που θες εδώ είμαστε !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αυτό που μου αρέσει είναι να ασχολούμαι με το διάστημα και ότι υπάρχει εκεί αλλα ως αρχάριος να με καθοδηγήσετε ωστε να ξέρω καλύτερα τι θυσίες πρέπει να κάνω ωστε να καταλάβω αν είμαι διατεθιμένος και μπορώ να τις κάνω.

 

 

Αυτό που πρέπει να θυσιάσεις είναι χρόνος. Θέλει πολύ χρόνο για διάβασμα, είτε πρόκειται για εξοπλισμό είτε για παρατήρηση. Ακόμα και αυτό το "απλό" : "θα πάρω ένα ζευγάρι κιάλια", θέλει μεγάλη αναζήτηση και ψάξιμο (βάρος, πιθανή στήριξη, ποιότητα οπτικών, τρόπος αναζήτησης αντικειμένων, ευθυγράμμιση, πεδίο, μεγέθυνση κ.λ.π).

 

Δυστυχώς σε αυτό το χόμπι τίποτε δεν είναι προφανές και εύκολο. Και στο 80% των περιπτώσεων δεν είναι αυτό που φαίνεται.....

 

Συμφωνώ με τον Κώστα (kkokkolis). Απλά θα σου έλεγα, μην πάρεις ακόμα ούτε κιάλια. Είναι πιο σύνθετη αγορά από ότι φαντάζεσαι. Ενημερώσου, έλα σε επαφή με ανθρώπους που ασχολούνται για να δεις από κοντά κάποια πράγματα και μετά αποφασίζεις.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο Βιβλιο της ζωή και στις Εμπειρίες τις ζωής δεν υπάρχει "κεφαλαιο" περίληψης ούτε σημειώσεων άλλων

 

 

όλα θέλουν χρόνο και χρήμα

 

 

 

με 10 σειρές κανείς δεν μπορεί να σε συμβουλέψει για οτιδήποτε ....ξεκίνα χαλαρά και διάβαζε διάφορες ενότητες και σιγά σιγά θα δεις κι αν σ αρέσει

 

 

τώρα στο ξεκάρφωτο να δώσεις να πάρεις κιάλια ...εσύ ξέρεις.... βασικά η τσέπη σου αν έχεις χρήμα περίσσεμα πάρε

 

 

να ξέρεις παντως οτι τα κιάλια δεν είναι για αστρονομία

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

τώρα στο ξεκάρφωτο να δώσεις να πάρεις κιάλια ...εσύ ξέρεις.... βασικά η τσέπη σου αν έχεις χρήμα περίσσεμα πάρε

 

 

να ξέρεις παντως οτι τα κιάλια δεν είναι για αστρονομία

 

Δηλαδή ερασιτέχνες αστρονόμοι είναι μόνο όσοι έχουν τηλεσκόπιο;

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

τώρα στο ξεκάρφωτο να δώσεις να πάρεις κιάλια ...εσύ ξέρεις.... βασικά η τσέπη σου αν έχεις χρήμα περίσσεμα πάρε

 

 

να ξέρεις παντως οτι τα κιάλια δεν είναι για αστρονομία

 

Δηλαδή ερασιτέχνες αστρονόμοι είναι μόνο όσοι έχουν τηλεσκόπιο;

 

6 ιντσών dobsonian και πάνω συγκεκριμένα. :lol:

 

I kid, I kid, μην αρχίσουμε πάλι με αυτό! :)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

τώρα στο ξεκάρφωτο να δώσεις να πάρεις κιάλια ...εσύ ξέρεις.... βασικά η τσέπη σου αν έχεις χρήμα περίσσεμα πάρε

 

 

να ξέρεις παντως οτι τα κιάλια δεν είναι για αστρονομία

 

Δηλαδή ερασιτέχνες αστρονόμοι είναι μόνο όσοι έχουν τηλεσκόπιο;

 

 

 

 

δεν χρειαζεσαι ουτε και κυαλια.... οτι θελει ειναι ο καθενας

 

 

κοιτα οταν βλεπω συμβουλες να δωσει 200 ευρω να παρει κιαλια (ενω βρισκομαι στο μοναδικο φορουμ αστρονομιας στην Ελλαδα ) ..για να βλεπει το φεγγαρι για να κανει μια αρχη

 

*με ολο τον σεβασμο στον Αιολο

 

 

δηλαδη σοβαρα τωρα αν γυριζατε πισω το χρονο θα παιρνατε κιαλια για αρχη και μετα τηλεσκοπιο?

 

αλλο αν εχει καποιος ηδη κιαλια του προτεινουμε να δει απο αυτα μεχρι να αγορασει τηλεσκοπιο

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Jikopa εγω ξεκίνησα με κιάλια των 40 ευρω. Δεν πρότεινα σώνει και καλα να σκάσει 200 ευρω για κιάλια. Αλλα δεν είμαστε όλοι της ίδιας οικονομικής κατάστασης. Αν επιθυμεί να σκάσει και 2000 ευρω για κιάλια πιο ειναι το προβλημα αν του περισσεύουν; Ναι απο το να δώσει τα 200 ευρω για τηλεσκόπιο κατα τη γνώμη παντα καλύτερα να τα δώσει για κιάλια. Ή καλύτερα να μαζέψει και αλλα χρηματα για να παρει τηλεσκόπιο. Ότι νιώθει ανάγκη ο ίδιος. Όπως σημείωσα παραπάνω όλες οι απόψεις ειναι πανω κάτω σωστές αλλα οχι το ίδιο για τον καθένα. Εγω δεν μετάνιωσα καθόλου για τα κιάλια που αγοράσα. Ε των 150 ευρω τηλεσκόπιο που αγόρασα το εχω ψιλό μετανιώσει. Αυτο που λέω όμως δεν ειναι και για τον καθένα σωστό. Καθαρά υποκειμενικό ειναι.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή η διάσταση απόψεων για τα κιάλια δεν είναι η πρώτη φορά που προκύπτει και μπορώ να πω ότι μάλλον θα συνεχίσει να προκύπτει διότι πολύ απλά έχει έναν υποκειμενικό παράγοντα το θέμα, όπως και τα περισσότερα. Προσωπικά, παρόλο που έχω ένα ποιοτικό ζευγάρι κιάλια, η παρατήρηση με τα κιάλια ποτέ δε με κέρδισε συστηματικά αλλά μόνο περιστασιακά. Υπάρχουν άλλοι που παρατηρούν συστηματικά. Έχουν γραφτεί βιβλία και εξειδικευμένοι οδηγοί παρατήρησης για κιάλια και αναμφισβήτητα υπάρχουν πολλά να δει κανείς. Συνεπώς το αν είναι ο ιδανικός τρόπος ξεκινήματος παραμένει ένα υποκειμενικό θέμα αλλά το ότι υπάρχουν πολλά πράγματα να κάνεις με τα κιάλια στην αστρονομία είναι μια αντικειμενική πραγματικότητα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα όπως διαβάζω Αντρέα ο jimkopa δεν αναφέρει για το αν είναι ιδανικός τρόπος αλλά λέει

 

να ξέρεις παντως οτι τα κιάλια δεν είναι για αστρονομία

 

συνεπώς είναι απόλυτος. Τα κιάλια δεν είναι για αστρονομία!!! Και εσύ μιλάς για "υποκειμενικές απόψεις". Άντε να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ. Το θέμα δεν είναι αν σε έχουν κερδίσει τα κιάλια Αντρέα αλλά αν μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με την αστρονομία μέσα από αυτά. Φαντάζομαι ότι είναι κατανοητή η διαφορά.

 

Αν όμως δεν μπορεί, μήπως να αλλάξετε το άρθρο «10 βασικά βήματα» και να καταργήσετε το 5ο βήμα; http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15860 Αφού και εσύ από ότι καταλαβαίνω δεν πολυσυμφωνείς με το άρθρο.

 

Επίσης το άρθρο «Εξοπλισμός – κιάλια» μήπως θα πρέπει να διαγραφεί ή έστω να τονίσετε ότι είναι υποκειμενικό και προσωπικές απόψεις του συντάκτη του θέματος; http://www.astrovox.gr/binoculars.html

 

Αυτό κατά την γνώμη μου που κατανοήθηκε από ελάχιστους τόσα χρόνια σε αυτό το φόρουμ είναι ότι τα «10 βήματα» δεν είναι ίσως κανόνας, αλλά όμως μπορούν να οδηγήσουν κάποιον νεοεισερχόμενο σταδιακά στην παρατήρηση με ασφάλεια και γνώση. Αντ’ αυτού προτιμήθηκαν για χρόνια απόψεις σαν του jimkopa. Έτσι, μόνο τα καταστήματα κέρδισαν βραχυπρόθεσμα με τις πωλήσεις τηλεσκοπίων και αξεσουάρ. Όμως θέματα που αναρωτιόνται γιατί δεν αναμεταδίδεται η γνώση, όλο και γράφονται. Εγώ παρατηρητές "πραγματικούς" που πράγματι δηλαδή παρατηρούν συχνά, έχουν αποκτήσει γνώσεις και μπορούν να γράψουν για τις γνώσεις τους, βλέπω ελάχιστους και χαίρομαι όταν μια φορά στο τόσο τους διαβάζω.

Κοκοράκια όμως που επιδεικνύουν εξοπλισμό και φανφαρολογίες, βλέπω πληθώρα. Αλλά όχι γνώσεις παρατήρησης, εμπειρίες, συγκρίσεις που θα ταίριαζαν σε ένα αστρονομικό σάιτ.

 

Για να είμαστε ειλικρινείς οι περισσότεροι που αγοράζουν τηλεσκόπιο (πάνω από 6’’ όπως συμβουλεύονται) δεν μένουν σε αυτό αλλά σύντομα αγοράζουν προσοφθάλμια και ένα σωρό αξεσουάρ προς όφελος των καταστημάτων και των διαφημιστών τους. Κάντε μια έρευνα στα παλιότερα ποστ και θα δείτε ότι όλοι συνεχίζουν με αγορές και αγορές, συνεπώς το «300 ευρώ μόνο θα χρειαστείς για τηλεσκόπιο και είσαι εντάξει» είναι μεγάλος μύθος. Λίγοι μένουν στο τηλεσκόπιο χωρίς καλούδια, μέχρι να το μάθουν. Με ένα ζευγάρι κιάλια κάποιος δεν θα έμπαινε σε αυτά τα έξοδα. Και θα προλάβαινε να μάθει αν θα πρέπει να επενδύσει σε τηλεσκόπιο και ποιες ακριβώς είναι οι ανάγκες του.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Κώστα (madrivermadonus) αφού ειπώθηκαν τόσες προσωπικές απόψεις ας προσθέσω την δική μου...

 

 

Κατ’ αρχάς τα 200 ευρώ που αναφέρεις για κιάλια είναι για να αγοράσεις κάτι πολύ καλό, αμεταχείριστο.

 

Ξεκινώντας ένας νεοεισερχόμενος με κιάλια, του παρέχονται πολλές ευκολίες…

 

-Έχει μεγάλα πεδία και μπορεί εύκολα να βρίσκει εύκολα τους στόχους του. Αντιθέτως με το τηλεσκόπιο λόγω του πολύ στενού πεδίου του, η χειροκίνητη εύρεση είναι δυσκολότερη και απογοητεύει πολλούς νεοεισερχόμενους στο χόμπι.

 

-Ο θέα μέσα από τα κιάλια είναι ορθή, όπως βλέπει με τα μάτια του και όπως διαβάζει τον χάρτη. Όχι ανεστραμμένη με τις γνωστές δυσκολίες. Ας προχωρήσει σε τέτοιες δυσκολίες και να τις μάθει αργότερα μόλις αποκτήσει εμπειρία.

 

- Οι εύκολες γνώσεις που αποκτά γίνονται βάση για την εξέλιξή του. Τα κιάλια με το τρίποδο στήνονται εύκολα και δεν χρειάζεται χρόνος αναμονής.

 

- Χρησιμοποιώντας κιάλια έχοντας γράψει σημειώσεις σε ένα χαρτί για μερικούς στόχους και τον χάρτη που τους περιέχει, σε ένα λεπτό βρίσκεται έξω από το σπίτι του και μπορεί να τους παρατηρεί.

 

- Με τα κιάλια μπορεί να μαζεύει περισσότερο χρόνο παρατήρησης. Μπορεί να βγαίνει για παράδειγμα 15 λεπτά και να παρατηρεί 2-3 στόχους. Έτσι η καμπύλη εκμάθησης/ χρόνου να είναι απότομη. Ειδικά στην περίπτωσή σου που δεν έχεις χρόνο, αυτό νομίζω ότι θα σου ταίριαζε καλύτερα.

 

- Θα πρόσθετα το ότι βλέπει με τα δύο μάτια δηλαδή πιο φυσικά με τον τρόπο που έχουμε συνηθίσει να κοιτάμε, αλλά καταλαβαίνω ότι λίγοι το κατανοούν.

 

- Η εξέλιξη στην τεχνική για αστροάλματα γίνεται με διασκεδαστικό και εύκολο τρόπο λόγω των μεγάλων πεδίων και της ορθής θέασης (όχι αντεστραμμένης). Βλέπω «έμπειρους» που δεν ξέρουν μετά από καιρό πως χρησιμοποιείται ο ερευνητής τηλεσκοπίου και ο χάρτης στα αστροάλματα.

 

- Τα κιάλια είναι ευκολότερο να τα πάρουμε μαζί μας σε ένα ταξίδι από ότι ένα τηλεσκόπιο με τα παρελκόμενά του.

 

- Για την μεταφορά τους δεν χρειάζεται αυτοκίνητο όπως με ένα 6άρι νευτώνειο ή 8άρι.

 

Με αυτά σαν σκέψη και με διάβασμα στα βασικά της αστρονομικής παρατήρησης μπορείς να ξεκινήσεις το ταξίδι σου στον όμορφο κόσμο της ερασιτεχνικής αστρονομίας.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιτα οταν βλεπω συμβουλες να δωσει 200 ευρω να παρει κιαλια (ενω βρισκομαι στο μοναδικο φορουμ αστρονομιας στην Ελλαδα ) ..για να βλεπει το φεγγαρι για να κανει μια αρχη

 

Τουλάχιστον φίλε μου να παραδεχτείς ότι δεν έχεις προσπαθήσει σοβαρά να δεις τον σκοτεινό ουρανό με κιάλια, εγώ αυτό καταλαβαίνω από αυτό που γράφεις (και επιμένεις βέβαια να είσαι απόλυτος). Τα πρώτα μου κιάλια τα αγόρασα (πριν από σχεδόν 30 χρόνια) ακριβώς επειδή με το διοπτρικό που μου είχαν χαρίσει μπορούσα να δω μόνο το φεγγάρι, οπότε πήρα ένα ζευγάρι κιάλια με μεγάλο πεδίο για να δω οτιδήποτε εκτός από το φεγγάρι. Και φυσικά ανακάλυψα το πόσο ωραία είναι τα ανοικτά και τα σφαιρικά σμήνη με κιάλια, μερικά μάλιστα (όπως το διπλό σμήνος στην Κασσιόπη) φαίνονται καλύτερα με κιάλια απ' ότι με τα περισσότερα τηλεσκόπια... Η πολύ συχνά απλά "σαρώνω" το Γαλαξία μας, κάτι που δεν κάνω ποτέ με τα τηλεσκόπια γιατί δεν έχει παρόμοια αίσθηση...

Κάποιος που θεωρεί τα κιάλια ότι είναι μόνο για το φεγγάρι δεν μπορώ να πιστέψω ότι έχει ασχοληθεί με το "άθλημα"-κιάλι. Παρεπιπτόντως, αν και δεν συνηθίζω να παρατηρώ τη σελήνη με κιάλια (όπως είπα μου αρέσουν για άλλα πράγματα) η έκλειψη Σελήνης του Σεπτεμβρίου πρέπει να παραδεχτώ ότι σε ένα καλό ζευγάρι 20x80 που είχε ο διπλανός μου στην παρέα ήταν πολύ πιο εντυπωσιακή από το αποχρωματικό μου (μοιραία το αποχρωματικό κατέληξε σε αυτό που υπερέχει - να τραβάει φωτογραφίες - και βλέπαμε από τα κιάλια).

 

Για όσους παρατηρούν μέσα από την πόλη δεν προτείνω κιάλια, αλλά στην Ελλάδα έχουμε εύκολη πρόσβαση σε σχετικά καλούς ουρανούς και δεν υπάρχει τίποτα φορητότερο ;)

 

Επίσης προφανώς δεν προτείνουμε κιάλια σε αυτούς που θέλουν να δουν τους πλανήτες, αλλά όχι και να πούμε ότι δεν είναι για αστρονομία!

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα δεν είναι αν σε έχουν κερδίσει τα κιάλια Αντρέα αλλά αν μπορεί κάποιος να ασχοληθεί με την αστρονομία μέσα από αυτά. Φαντάζομαι ότι είναι κατανοητή η διαφορά.

 

Αν όμως δεν μπορεί, μήπως να αλλάξετε το άρθρο «10 βασικά βήματα» και να καταργήσετε το 5ο βήμα; http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15860 Αφού και εσύ από ότι καταλαβαίνω δεν πολυσυμφωνείς με το άρθρο.

 

Επίσης το άρθρο «Εξοπλισμός – κιάλια» μήπως θα πρέπει να διαγραφεί ή έστω να τονίσετε ότι είναι υποκειμενικό και προσωπικές απόψεις του συντάκτη του θέματος; http://www.astrovox.gr/binoculars.html.

 

Κωνσταντίνε, νομίζω ήμουν σαφής στην τοποθέτησή μου πως πως τα κιάλια κάνουν για αστρονομία και φυσικά και οι αντίστοιχες συμβουλές που υπάρχουν στα βασικά άρθρα είναι σωστές. Ο υποκειμενικός παράγοντας στον οποίο αναφερόμουν είναι στο ότι έχει αποδειχτεί στην πράξη πως δεν αρέσουν σε όλους. Κατά τα άλλα, η ανάλυσή σου για τα πλεονεκτήματά τους μιλάει από μόνη της και είναι πειστική, δε χρειάζεται να προσθέσω κάτι.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ madrivermadonus

 

Υπάρχει ένα ρητό που λέει «περί ορέξεως κολοκυθόπιτα». Έχω ξαναπεί και το ξαναλέω ότι η αστρονομία είναι σύνθετο άθλημα και τα πράγματα πολλές φορές δεν είναι όπως φαίνονται. Αναφέρω δύο παραδείγματα :

 

Γράφει ο φίλος Κωνσταντίνος

 

- Με τα κιάλια μπορεί να μαζεύει περισσότερο χρόνο παρατήρησης. Μπορεί να βγαίνει για παράδειγμα 15 λεπτά και να παρατηρεί 2-3 στόχους. Έτσι η καμπύλη εκμάθησης/ χρόνου να είναι απότομη. Ειδικά στην περίπτωσή σου που δεν έχεις χρόνο, αυτό νομίζω ότι θα σου ταίριαζε καλύτερα.

 

Είναι πραγματικά λογικό και ισχύει. Αλλά ΜΟΝΟ, εάν αυτό που βλέπεις σε ικανοποιεί. Διαφορετικά η καμπύλη γυρνάει ανάποδα. Ποια είναι η αλήθεια;;

 

 

Επίσης :

 

Για όσους παρατηρούν μέσα από την πόλη δεν προτείνω κιάλια, αλλά στην Ελλάδα έχουμε εύκολη πρόσβαση σε σχετικά καλούς ουρανούς και δεν υπάρχει τίποτα φορητότερο ;)

Εγώ θα πρότεινα ακριβώς το αντίθετο. Δεν θα παρατηρούσα ποτέ με κιάλια (εκτός από ένα χάζι) από σκοτεινό ουρανό και δεν θα ταλαιπωρούμουν να κουβαλήσω και να στήσω τηλεσκόπιο σε ένα φωτορυπασμένο. Ποιο από τα δύο είναι αλήθεια;;;;

 

 

Και τα δύο καταγράφουν την πραγματικότητα, αλλά τη δική μας και όχι τη δική σου.

Είπαμε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Πρέπει να βρεις τη δική σου αλήθεια.

 

Μέχρι να τη βρεις μην πάρεις τίποτα ή να πάρεις μεταχειρισμένα ώστε η διόρθωση να είναι αναίμακτη.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειμαι απολυτοσ γιατι ξερω τι θελω και οχι γιατι δεν το δοκιμασα

 

δοκιμασα με κιαλια των 50 ευρω και δεν μου αρεσε και δεν μπηκα στην διαδικασια να παρω των 200 ευρω

 

εννοειται οτι δεν θα προτεινω κιαλια σε καποιον

 

υπαρχουν θεματικες ενοτητες για οδηγο αστροπαρατηρησης ειναι φατσα καρτα οταν μπαινεις στο σαιτ

 

 

ουτε σε καθε ποστ θα μπω στην διαδικασια να αναφερω τα υπερ και κατα απλα αναφερω την αποψη μου σε 2 σειρες και ειμαι απολυτος

 

 

τα κιαλια ειναι κιαλια τελος (αλλη ειναι η κυρια χρηση τους και οχι η Αστροπαρατηρηση )

 

 

 

....

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα με ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα κιάλια.

 

Από αγγελία του φόρουμ, κιάλια των 240 ευρώ, τα βρήκα 50 ευρώ + μεταφορικά (σύνολο 60 ευρώ) σε άριστη κατάσταση, τέλεια ευθυγραμμισμένα και απορώ πώς στάθηκα τόσο τυχερός. Γενικά, θα πρέπει όμως να αποδεχθείς το ρίσκο ότι πιθανόν να είναι απευθυγραμμισμένα ή να απευθυγραμμιστούν κατά τη μεταφορά.

 

Εδώ περιγράφω όσα έχω δει με αυτά http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22438

Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα με ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα κιάλια.

 

Από αγγελία του φόρουμ, κιάλια των 240 ευρώ, τα βρήκα 50 ευρώ + μεταφορικά (σύνολο 60 ευρώ) σε άριστη κατάσταση, τέλεια ευθυγραμμισμένα και απορώ πώς στάθηκα τόσο τυχερός. Γενικά, θα πρέπει όμως να αποδεχθείς το ρίσκο ότι πιθανόν να είναι απευθυγραμμισμένα ή να απευθυγραμμιστούν κατά τη μεταφορά.

 

Εδώ περιγράφω όσα έχω δει με αυτά http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22438

 

Τ ο ρίσκο της ευθυγράμμισης είναι ανέξοδο, αυτό το έχεις δει; :)

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15900

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεκίνα με ένα ζευγάρι μεταχειρισμένα κιάλια.

 

Από αγγελία του φόρουμ, κιάλια των 240 ευρώ, τα βρήκα 50 ευρώ + μεταφορικά (σύνολο 60 ευρώ) σε άριστη κατάσταση, τέλεια ευθυγραμμισμένα και απορώ πώς στάθηκα τόσο τυχερός. Γενικά, θα πρέπει όμως να αποδεχθείς το ρίσκο ότι πιθανόν να είναι απευθυγραμμισμένα ή να απευθυγραμμιστούν κατά τη μεταφορά.

 

Εδώ περιγράφω όσα έχω δει με αυτά http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22438

 

Τ ο ρίσκο της ευθυγράμμισης είναι ανέξοδο, αυτό το έχεις δει; :)

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15900

 

ναι το έχω δει, ταλαιπωρεί όμως, γι αυτό το λέω. Κ σε αυτά τα κιάλια που πήρα, τα καλύμματά τους είναι τόσο καλά κολλημένα που για να βρω τις βίδες φοβάμαι ότι θα πρέπει αναγκαστικά να φθαρούν.

Πάντες ἄνθρωποι τοῦ εἰδέναι ὀρέγονται φύσει. σημεῖον δ'''' ἡ τῶν αἰσθήσεων ἀγάπησις·... καὶ μάλιστα τῶν ἄλλων ἡ διὰ τῶν ὀμμάτων.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένα ρητό που λέει «περί ορέξεως κολοκυθόπιτα».

 

Πάνο δεν ισχύει πάντοτε αυτό. Συγκεκριμένα στην συζήτηση μπήκε κάποια στιγμή ο jimkopa δηλώνοντας

 

να ξέρεις παντως οτι τα κιάλια δεν είναι για αστρονομία

 

Είναι φανερό ότι από την απάντησή του ότι δεν έχει προσπαθήσει για σοβαρή παρατήρηση με κιάλια, μάλιστα δεν ξέρω αν παρατηρεί και με τηλεσκόπιο ή μόνο γράφει. Δεν είναι το θέμα για την προσωπική του άποψη στο αν του άρεσαν τα κιάλια για παρατήρηση. Είναι στο ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ για παρατήρηση.

 

Άλλο δεν μου αρέσουν άλλο δεν κάνουν, είναι η διαφορά κατανοητή;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά

 

 

Απο όσα διάβασα κατέληξα σε αυτό που προτείνατε κάποιοι. Θα αγοράσω ένα καλό ζευγάρι κυάλια μεταχειρισμένα και θα δοκιμάσω.

Αν τελικά με κερδίσει το άθλημα θα στραφω και σε τηλεσκόπιο. Αν πάλι δεν με κερδίσει ή δεν έχω τον απαιτούμενο χρόνο θα μου μείνουν τα κυάλια που είναι χρήσιμα και εκτός αστρονομίας.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης