Jump to content

Γιατί το πρώτο μου τηλεσκόπιο να είναι DOBSON ...???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

νοιώθω την ανάγκη να συγγράψω αυτό το post πρός τιμήν του αείμνηστου μοναχού Jon Dobson,του οποίου η ανακάλυψη της παγκοσμίου φήμης στήριξη,Dobson,έδωσε άλλη διάσταση στην ερασιτεχνική ,και όχι μόνο, αστρονομία!Τα πολλά λόγια είναι περιττά...Ενα μεγάλο ευχαριστώ από όλλους στον κύριο Dobson!

 

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Dobson_%28amateur_astronomer%29

 

Θέλω επίσης με αυτό το post να βοηθήσω τους νέους συνάδελφους που θέλουν να μπουν στο χώρο της αστρονομίας με το καλύτερο δυνατόν τηλεσκόπιο...

 

Σημαντικό είναι κατά τη γνώμη μου να εκμεταλευτούμε την εμπειρία και τα λάθη πολλές φορές των υπόλοιπων προς όφελος μας.Ετσι χωρίς να είναι απαραίτητο να έρθω σε αντιπαράθεση με άλλους συναδέλφους που δεν είναι υποστηρικτές των Dobson,νοιώθω την ανάγκη να εκφράσω την γνώμη μου απο την εμπειρία μου ολλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το αντικείμενο.

 

Περνώντας απο τα χέρια μου πολλά και πολλών ειδών τηλεσκόπια κατέληξα και εγώ πλέον πόσο σημαντικό είναι να έχεις ένα οποιοδήποτε Dobsonian στην κατοχή σου,ιδικά το 6 ιντσο το 8 ιντσο και το 10 ιντσο!12 και πάνω πάλη είναι εξαιρετικές επιλογές απλά αρχίζει μεγαλώνει σημαντικά πλέον ο όγκος και το βάρος,εδώ αρχίζουμε πλέον να σκεφτόμαστε την μεταφορά στο αμάξι μας.Το 12 ιντσο πχ, οταν είχα 3 θυρο αμάξι πολύ δύσκολα το χωρούσα μεσα, κυρίως την βάση που είναι αρκετά ογκώδης για να την περάσω στα πίσω καθίσματα, αφου δεν έκλεινε πίσω η πόρτα των αποσκευών.Με το 4 θυρο δεν εχει πρόβλημα.Οσο περισσότερες ιντσες απο εδώ και πάνω σκέπτεστε αποκλειστικά το όχημα μεταφοράς!Τι να το κανεις το μεγάλο αν δεν μπορείς να το μεταφέρεις?

 

1)Το πρώτο σημαντικό θέμα για την αγορά του πρώτου μας τηλεσκοπίου είναι η ευκολία μεταφοράς!Τα ποιό βολικά βάση όγκου,βάρους είναι τα 6,8,10 ιντσων.

 

Κανένα τηλεσκόπιο δεν κάνει ολλες τις δουλειές τέλια, οπότε εδώ λέμε ...ο καθένας στο είδος του... Dobson είναι η βάση και προορίζεται πάντα για Νευτώνιους σωλήνες,για ευκολία τα λέμε σκέτο Dobson.Ισως τα νευτώνια δεν είναι πολύ βολικά για να ανέβουν σε ισημερινή λόγο όγκου,βάρους και στη θέση που παίρνει ο εστιαστής είτε για το προσοφθάλμιο είτε για την κάμερα αν φωτογραφίσουμε.Παρόλ'αυτά τα μείον μπορεί να ανέβει και να το κάνει και αυτο!Στο μέλλον αν θέλει καποιος να αναβαθμιστεί μπορεί να το κάνει με τον ίδιο σωλήνα,εφόσον δεν θέλει να αγοράσει αλλο τηλεσκόπιο ή δεν μπορεί οικονομικά.Θεωρώ ιδανικότερα τηλεσκόπια(και ειναι) για ισημερινές τα καταδιοπτρικά και τα διοπτρικά.Εδώ να αναφέρω ,όπως και προτείνω, για τις στηρίξεις μην βλέπετε τπτ λιγότερο απο HEQ5 γιατι οτιδήποτε κάτω από αυτη μπορεί να σας βάλει πάλη σε έξοδα γιατί δεν θα σας καλύπτει στο βάρος και την σταθερότητα.

 

2)Αρχίζουμε πάντα με σκοπό την παρατήρηση,τα αλλα στάδια είναι η εξέλιξη της,οπότε ανεβαίνουμε σκαλί σκαλί, σταθερά και σωστά.Υπερτερούν τα Dobson εδώ!Οπως και αναβαθμίζονται...

 

Σημαντικό για οποιον ξεκινάει είναι η ταχύτητα στησίματος του εξοπλισμού και το αποτέλεσμα στο μάτι του!Οι ισημερινές χρειάζονται χρόνο και λιγο εμπειρία μέχρι να στηθούν,αυτό έχει ως συνέπεια να μας αποτρέψει να βγαίνουμε συχνά!Οσο λιγότερο τόσο απομακρύνετε το πάθος μας για το χόμπι,πολλοί το παράτησαν γιαυτό το λόγο,ο χρόνος τους δεν συνέπιπτε αναλόγος και το αποτέλεσμα ήταν αρνητικό.Το Dobson στήνετε σε μισό λεπτό,ενώ μια ισημερινη απο 20 λεπτά μεχρι 1 ώρα αναλογα την εμπειρία του αστρονόμου.

Οτιδήποτε κάτω από τις 6 ιντσες είναι σχετικα λίγο για το μάτι,για να χαρούμε οπτικό αποτέλεσμα χρειαζόμαστε οσες περισσότερες ίντσες μπορούμε!

 

3)Ταχύτητα στησίματος εξοπλισμού και αποτέλεσμα οπτικό!Υπερτερούν τα 8,10,12...

 

Σκοπίμως άφησα το οικονομικό θέμα τελευταίο παρόλο που είναι το κυριότερο πρόβλημα της εποχής μας! Δυστυχώς δεν μπορούμε να εχουμε το καλύτερο τηλεσκόπιο με ελάχιστα λεφτά,πρέπει να ξοδέψουμε ενα σεβαστό ποσό για να το αποκτήσουμε!Οχι ομως υπερβολικό είναι το ευχάριστο!Χρειαζόμαστε σίγουρα για αρχή ενα βιβλίο οπως το Nightwatch για τις γνωσεις του και τους χάρτες του για αρχή!Επίσης χρειαζόμαστε 1-2 καλούτσικα έστω προσοφθάλμια (για αρχή) ,ίσως και ενα barlow x2! Απαραίτητο επίσης θεωρώ και ενα ερευνητή φωτεινής κουκίδας,έστω τον φθηνότερο,telrad ακόμα καλύτερα,γιατι είναι ένα πόλυ γρήγορο και ευκολόχρηστο εργαλείο εύρεσης των στόχων μας! Ολλα αυτά συν την αξία του πρωτου μας τηλεσκοπίου! Ξεκίνησα με ενα φθηνό διοπρικό,δεν με κάλυψε...ξαναγόρασα ακριβό ρομποτικό 4 ιντσο,πάλη δεν με κάλυψε λόγο μικρής διαμέτρου και πολυπλοκότητας διότι ήμουν άπειρος,δεν γνώριζα το ASTROVOX,ουτε είχα κανένα γνωστό να με βοηθήσει!Ξόδεψα τουλάχιστον 1000 ευρω για να καταλήξω να πάρω την χαρά και τα αποτελέσματα απο ένα Dobson!

Κανένα τηλεσκόπιο δεν τα κάνει ολλα τέλια,γιαυτό οι περισσότεροι εχουν τουλάχιστον 2!Αν θελήσετε για φωτό εν καιρό θα σκεφτήτε αλλο set up,ιδανικό σε αυτο.Με την εμπειρία σας,τη γνώση, με υπομονή και επιμονή σιγά σιγά θα το κτίσετε... μέχρι το στόχο σας...

4)Κόστος του εξοπλισμού!Το καλύτερο φθηνό ειναι το 6 ίντσο!Απο εδώ και πάνω πάει αναλογικά με τις ίντσες,το ποσό επένδυσης και οτι προανέφερα απο την αρχή.Πλεονεκτο

ύν τα 6 και 8 για το βάρος τους και για μελλοντική ισημερίνη! Απο 10 και πάνω χρειάζεται πολύ καλή στήριξη για το βαρος και τον όγκο,προσωπικά δεν το προτέινω!

 

 

Τελικός να πω ακριβός τη γνώμη μου...θεωρώ καλύτερη επιλογή 8 ή 10 ίντσες(το 10αρη καλύτερα αναδιπλούμενο για μείωση του όγκου και ευκολία μεταφοράς),επίσης το θεωρώ απαρέτητο ως 2ο τηλεσκοπιο για ευκολη και γρηγορη παρατήρηση σε όσους σκοπεύουν να πάρουν και ένα 'γορίλα' 16 ίντσων ας πούμε(οπως εμένα)γιατί δεν θα είναι παντα εύκολο και προσιτό να το στήνουν!Σε οσους θέλουν ένα και καλό,πάρτε το μεγαλύτερο που μπορείτε ή αντιστρόφως το οικονομικότερο που μπορείτε!

 

 

Η επιλογή βεβαίως για Dobson ή οτιδήποτε αλλο εξοπλισμό είναι και δική σας...

Καλή επιλογή εύχομαι,ελπίζω να σας βοήθησα!

:)

 

 

ΥΓ. Πούλησα πριν καιρό όλλα τα Dobson μου για να δω αν μπορώ χωρις αυτά! Το αποτέλεσμα ήταν να ξαναπάρω ενα 8ιντσο (χωρις 2η σκέψη) γιατί έχασα το πλεονέκτημα της άμεσης και γρήγορης παρατήρησης και κυρίως της άψογης σταθερότητας της βάσης! Οι τρίποδες θέλουν και χρόνο απόσβεσης των μικροκραδασμών!! ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ τέτιο λάθος!!! Πάντα με ένα dobson στον εξοπλισμο μου....!!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D>

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο συμφωνώ μαζί σου! Εγώ ξεκίνησα με ένα bresser από τα lidl σε ισημερινή βάση και μάλιστα ήμουν φανατικός της ισημερινής αλλά μόλις μου δόθηκε να πιάσω στα χέρια μου ένα ντομπσον και να εντοπίσω πολύ γρήγορα αρκετά αντικείμενα άλλαξα αμέσως γνώμη και αγόρασα ένα 10ιντσο ντομπσον. Γρήγορο στήσιμο , μηδέν κραδασμοί , μεγάλο μέγεθος σε βάζουν κατευθείαν στο παιχνίδι και απολαμβάνεις να αναζητάς στόχους και να τους παρατηρείς. Πάρτε εκείνο το ντομπσόνιαν που μπορείτε να το μεταφέρετε σχετικά ανετα και να χωράει στο αυτοκίνητό σας!!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως νέος αστρο-παρατηρητής που ξεκίνησε με επιτραπέζιο 4-ιντσο Dob...συμφωνώ μαζί σου .

Και για μένα τα βασικά πλεονεκτήματα ενός Ντομπσόνιαν είναι

  • Ευκολία μεταφοράς . στησίματος
    Άμεση παρατήρηση

Άν και πλέον έχω αποφασίσει να προχωρήσω στην αγορά 8" ή 10" , σημειώνω ότι ο μισός και πλέον κατάλογος Μεσιέ μπορεί να παρατηρηθεί και με ένα 4-αρι

Clapping.gif.3d3fe398784e017602076c91d1be80fc.gif

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα αν και δεν έχουμε γνωριστεί από κοντά, βασίζομαι στην εμπειρία και την σοβαρότητα των όσων λες, κυνηγάω ένα dob για να μπω ζεστά στο παιχνίδι το φετινό καλοκαίρι, πρώτα Ο Θεός βέβαια και χωρίς αλλά απροοπτα...

=D> =D> =D>

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Μπράβο συμφωνώ μαζί σου! Εγώ ξεκίνησα με ένα bresser από τα lidl σε ισημερινή βάση και μάλιστα ήμουν φανατικός της ισημερινής αλλά μόλις μου δόθηκε να πιάσω στα χέρια μου ένα ντομπσον και να εντοπίσω πολύ γρήγορα αρκετά αντικείμενα άλλαξα αμέσως γνώμη και αγόρασα ένα 10ιντσο ντομπσον. Γρήγορο στήσιμο , μηδέν κραδασμοί , μεγάλο μέγεθος σε βάζουν κατευθείαν στο παιχνίδι και απολαμβάνεις να αναζητάς στόχους και να τους παρατηρείς. Πάρτε εκείνο το ντομπσόνιαν που μπορείτε να το μεταφέρετε σχετικά ανετα και να χωράει στο αυτοκίνητό σας!!

 

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτό το post, γιατί με όσα διάβασα και διαβάζω τώρα τελευταία στο φόρουμ, νόμιζα ότι άρχισα να το χάνω......

Πιο κατατοπιστικό και γλαφυρό δεν γίνεται.......

 

Δεν ήθελα τόσο καιρό να γράψω εδώ, αλλά δεν άντεξα :D

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο συμφωνώ μαζί σου! Εγώ ξεκίνησα με ένα bresser από τα lidl σε ισημερινή βάση και μάλιστα ήμουν φανατικός της ισημερινής αλλά μόλις μου δόθηκε να πιάσω στα χέρια μου ένα ντομπσον και να εντοπίσω πολύ γρήγορα αρκετά αντικείμενα άλλαξα αμέσως γνώμη και αγόρασα ένα 10ιντσο ντομπσον. Γρήγορο στήσιμο , μηδέν κραδασμοί , μεγάλο μέγεθος σε βάζουν κατευθείαν στο παιχνίδι και απολαμβάνεις να αναζητάς στόχους και να τους παρατηρείς. Πάρτε εκείνο το ντομπσόνιαν που μπορείτε να το μεταφέρετε σχετικά ανετα και να χωράει στο αυτοκίνητό σας!!

 

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτό το post, γιατί με όσα διάβασα και διαβάζω τώρα τελευταία στο φόρουμ, νόμιζα ότι άρχισα να το χάνω......

Πιο κατατοπιστικό και γλαφυρό δεν γίνεται.......

 

Δεν ήθελα τόσο καιρό να γράψω εδώ, αλλά δεν άντεξα :D

 

 

Και γω είμαι ντοπσονάς, αλλά δεν είναι λιγάκι άδικο να συγκρίνουμε ένα dobsonian με ισημερινή βάση σε bresser από τα lidl;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Και γω είμαι ντοπσονάς, αλλά δεν είναι λιγάκι άδικο να συγκρίνουμε ένα dobsonian με ισημερινή βάση σε bresser από τα lidl;

 

 

ποιος τα σύγκρινε αυτα τα δυο ?

 

 

με ποιο να τα συγκρινουμε ?

 

γενικα με οτι τηλεσκοπιο υπαρχει το συγκρινουμε με προτεραιοτητα 75% το κοστος :mrgreen:

 

 

αν εχω χρημα διαθεσιμο εννοειται δεν θα πηγαινα σe dob

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ειχα χρημα φιλοι μου θα επερνα αυτο ... http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5974_Officina-Stellare-RiLA-Astrograph---32--aperture-f-5---OTA-Version.html

Με ερευνιτη αυτο ... http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8404_TV-NP127fli---127-mm--f-5-3-APO-Astrograph-Refractor--Nagler-Petzval-.html

Στηριξη αυτο ... http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6125_Software-Bisque-BA1851155-Paramount-ME-II-GoTo-mount-for-telescopes-to-109-kg.html

Να παρω και ενα θολο να μην ξεστεινω :mrgreen:

Αλλα σκεφτομαι ενα dobson να το εχω,κριμα ειναι να μην υποστιριξω το post μου

[-(

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γι αυτό υπάρχουν πολλοί τύποι και μεγέθη στην αγορά, για να αγοράζει κάποιος ό,τι του αρέσει.

 

Εγώ πάντως το προηγούμενο Σάββατο έκανα σχέδια να βγάλω το 6" Maksutov για να κάνω λίγη πλανητική παρατήρηση. Αυτά το πρωί. Το βράδυ μετά από αρκετές δραστηριότητες και λίγο τσίπουρο περιορίστηκα στο σωσίβιό μου που ονομάζεται Flextube Heritage 130mm. Δεν πέρασα καθόλου άσχημα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είμαι ντομπσονάς. Έχω από όλους τους σχεδιασμούς και τις στηρίξεις αλλά πάντα αλταζιμουθιακές. Δεν γίνεται σύγκριση με το παιχνίδι του Lidl.

 

Όταν διαβάζω όμως ότι το νευτώνειο πάνω σε ισημερινή, είναι πιο βολικό ή καλό ή αποδοτικό από το αντίστοιχο dob, ειλικρινά σαστίζω. Λέω δεν μπορεί, τα έχω χάσει.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειμαι και ο πιο εμπειρος του κοσμου αλλα σαν την ευελιξια των dobson...δεν εχει!!

 

Και λιγο οφτοπικ αν μου επιτρεπετε...

Ενας φιλος αποφασισε να κανει την αρχη στο αθλημα , του μιλησα για το astrovox και αποφασισε dobson ...

Η απορια του ειναι η εξης...

 

http://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

 

ή

 

http://www.planitario.gr/dobsonian-6.html

 

ΟΚ η διαφορα ειναι ξεκαθαρη,του το ειπα κι εγω μιας και εγω το 6αρι εχω και ειμαι φουλ ικανοποιημενος...Ομως λογω αυτης της μικρης διαφορας στην τιμη θελει να ακουσει και γνωμες πιο εμπειρων και ειπα να σας ρωτησω επειδη κι εγω δεν εχω εμπειρια απο 130mm.

 

Ειναι πολυ υποδεεστερο;Χανεις πολλα στην παρατηρηση απο τα 150 στα 130mm;

Χιλια ευχαριστω για το χρονο σας και σορυ για το οφτοπικ :roll: :roll:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειμαι και ο πιο εμπειρος του κοσμου αλλα σαν την ευελιξια των dobson...δεν εχει!!

 

Και λιγο οφτοπικ αν μου επιτρεπετε...

Ενας φιλος αποφασισε να κανει την αρχη στο αθλημα , του μιλησα για το astrovox και αποφασισε dobson ...

Η απορια του ειναι η εξης...

 

http://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

 

ή

 

http://www.planitario.gr/dobsonian-6.html

 

ΟΚ η διαφορα ειναι ξεκαθαρη,του το ειπα κι εγω μιας και εγω το 6αρι εχω και ειμαι φουλ ικανοποιημενος...Ομως λογω αυτης της μικρης διαφορας στην τιμη θελει να ακουσει και γνωμες πιο εμπειρων και ειπα να σας ρωτησω επειδη κι εγω δεν εχω εμπειρια απο 130mm.

 

Ειναι πολυ υποδεεστερο;Χανεις πολλα στην παρατηρηση απο τα 150 στα 130mm;

Χιλια ευχαριστω για το χρονο σας και σορυ για το οφτοπικ :roll: :roll:

 

Εγώ το truss 130 εχω και νομίζω είναι πάρα πολύ βολικό και καλό για τις δικές μου ανάγκες. Αν είχα χώρο ίσως να το σκεφτόμουν για το 6" άλλα και πάλι δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιούσα τόσο συχνά όσο το μικρό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο να πεις τον φιλο σου 6 αρη δαγκωτό,οχι οτι δεν ειναι καλο το 130,αλλα εχει 2 μειον συμαντικα,ειναι κοντο και πρεπει να το βαλεις για να υπερυψωθεί σε τραπεζακι ή σε τριποδα(εβαλα σε ενα φιλο μου πανω σε ΑΖ3)με μικρη τροποποιηση.Χρειαζεσαι ομως παραπανω λεφτα για την στηριξη!(οικονομικα δεν συμφερει)

Δευτερο μειον ειναι οτι δεχεται μονο προσοφθαλμια 1 1/4.

Το 6αρη δεχεται και 2 ιντσων,οπως και με ενα πτησομενο καρεκλακι καθεσε και κανεις την πιο ανετη παρατηριση!Οι σωληνες με εστιακη 1200 ειναι οι πιο βολικοι για καρεκλακι σε αλλους τυπους τηλ.δεν εχεις αυτο το πλεονεκτιμα!

Το 130 προσωπικα το πρωτεινω για 2ο grab and go,αρκει να λυσεις το θεμα που υψους.

Κατα την αποψη μου αν ειναι να κουβαλαω τραπεζακι η τριποδα που δεν ειναι τοσο σταθερος(και ανεβαζει κοστος,ΑΖ3 150 ευρω περιπου) οσο η βαση toy dobson,καλύτερα να εχω το 6ιντσο!

 

ΥΓ.κατω απο 6 ιντσες χανεις πολλα αστερια(σφαιρωτα κυριως) σε σχεση με το 6ιντσο,εχει εμφανη διαφορα.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι ειναι πλεονεκτημα τα 2ιντσα προσοφθαλμια;; :roll:

Επισης το 6αρι που εχω , ειναι οντως πολυ καλο αλλα με το θεμα μεσης που εχω ειναι φορες που αναθεματιζω που δεν εχω ενα πιο μικρο και βολικο :P :P :P Αλλα δεν εχεις αδικο αν πρεπει να κουβαλας τραπεζακι πανω κατω το ιδιο ειναι...

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατι ειναι πλεονεκτημα τα 2ιντσα προσοφθαλμια;; :roll:

Επισης το 6αρι που εχω , ειναι οντως πολυ καλο αλλα με το θεμα μεσης που εχω ειναι φορες που αναθεματιζω που δεν εχω ενα πιο μικρο και βολικο :P :P :P Αλλα δεν εχεις αδικο αν πρεπει να κουβαλας τραπεζακι πανω κατω το ιδιο ειναι...

 

Ειναι πλεονεκτημα γιατι πρωτον δεν σε περιοριζει να χρεισιμοποιεις μονο 1 1/4 δευτερο για να εχεις μεγαλύτερο πεδιο ερευνητικο και παρατηρισιακο χρειαζεσαι 2 ιντσων.Το οριο σε 1 1/4 ειναι περιπου 1.4 πραγματικο πεδιο,Για να εχεις μεγαλύτερο θελεις 2 ιντσο βαρελακι για να μην κοβει...

Αν εχεις θεμα με την μεση δεν θα επρεπε να εχεις με καρεκλακι!Το δοκιμασες?Δεν υπαρχει πιο ανετη και ξεκουραστη σταση απο αυτο!

Πιστεψε με ειναι μικρο!Οταν δεις η εχεις μεγαλύτερα το καταλαβενεις αυτο!Ξερω τι λεω :mrgreen:

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Ειναι πλεονεκτημα γιατι πρωτον δεν σε περιοριζει να χρεισιμοποιεις μονο 1 1/4 δευτερο για να εχεις μεγαλύτερο πεδιο ερευνητικο και παρατηρισιακο χρειαζεσαι 2 ιντσων.Το οριο σε 1 1/4 ειναι περιπου 1.4 πραγματικο πεδιο,Για να εχεις μεγαλύτερο θελεις 2 ιντσο βαρελακι για να μην κοβει...

Αν εχεις θεμα με την μεση δεν θα επρεπε να εχεις με καρεκλακι!Το δοκιμασες?Δεν υπαρχει πιο ανετη και ξεκουραστη σταση απο αυτο!

Πιστεψε με ειναι μικρο!Οταν δεις η εχεις μεγαλύτερα το καταλαβενεις αυτο!Ξερω τι λεω :mrgreen:

 

Το θεμα με τη μεση το εχω στο κουβαλημα του τηλεσκοπιου,οχι στην παρατηρηση ;)

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα, γι αυτό με επεισες κι εμένα... Έχεις απλά και κατανοητά επιχειρήματα...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να εισαι καλα Σταυρο και οσοι εκφρασαν την χαρα τους, τους ευχαριστω.Ελπιζω το post μου να εχει βοηθισει πραγματικα,γι'αυτο το παλεψα για να ειναι κατανοιτο,ευκολο,απλο χωρις πολλες λεπτομεριες,στοχευμενο στα σημαντικά θεματα.Να ξεδιαλύνει το μυαλό και οχι να το μπερδεύει.

 

Συγνώμη Γιωργο,δεν σκεφτικα την μεση!Απλος για το καλύτερο αποτελεσμα ειναι το 6ιντσο πάλη,

αν πάμε παρακατω πλεονέκτημα ειναι μονο το βαρος πλεον.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Συγνώμη Γιωργο,δεν σκεφτικα την μεση!Απλος για το καλύτερο αποτελεσμα ειναι το 6ιντσο πάλη,

αν πάμε παρακατω πλεονέκτημα ειναι μονο το βαρος πλεον.

 

Ναι προφανως για καλυτερο αποτελεσμα το 6αρι ειναι καλυτερο , απλα επειδη δεν εχω δει ποτε μεσα απο ενα 130αρι δεν εχω προσωπικη εμπειρια για να του πω αν αξιζει να θυσιασει λιγες ιντσες για λιγη φορητοτητα παραπανω :mrgreen:

Στη νεα ταξη πραγματων,τα πραγματα ειμαστε εμεις...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης