Jump to content

Οθόνη για επεξεργασία (24'' ή 27'')


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

 

θέλω να αγοράσω μια οθόνη (που θα συνδεθεί με laptop με hdmi) για να χρησιμοποιηθεί για επεξεργασία αστροφωτογραφιών (Lightroom-Photoshop).

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μια LG 21'' που αγόρασα προ 6 μηνών, και ήδη μου φαίνεται μικρή.

Η πρώτη σκέψη ήταν να αγοράσω 24'' πλέον, αλλά και η ιδέα της 27'' με τρώει.

 

Η οθόνη θα ρυθμίζεται τακτικά με Spyder ή με X-Rite ColorMunki καθώς τα πράγματα σοβαρεύουν πλέον 8)

 

Τι να προσέξω σε specs για τη χρήση που τη θέλω;

Το budget δεν είναι άπειρο, αλλά θα διαμορφωθεί ανάλογα με τις προτάσεις.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω το προφανές είναι να πας σε πάνελ AH-IPS με 10-bit LUT, με τις πιο δημοφιλείς τέτοιες 27ρες να είναι η HP Z27x και η NEC PA272W. Η NEC ήταν και σε καλύτερη τιμή από την HP, αλλά τώρα σε μια γρήγορη αναζήτηση δεν τη βλέπω σε Ελληνικό site μόνο τη φθηνότερη NEC EA274WMi, που δεν έχει μεγάλη σχέση σε ποιότητα.

 

Τώρα θυμήθηκα έναν φίλο μου που είχε δώσει 3-4 χιλιάδες Ευρώ για την καλύτερη οθόνη εκείνης της εποχής (πάει καμιά δεκαετία τώρα). Μου το λέει περήφανα, του λέω, ρε δεν πας καλά... Γιατί μου λέει, αυτή δείχνει όλο το RGB κλπ. Ναι, του λέω, αυτή το δείχνει, ΕΣΥ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΧΡΩΜΑΤΟΨΙΑ!

(δεν αστειευόμουν)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλε θα σου γραψω την δικη μου γνωμη και εμπειρια.

Και εγω κανω επεξεργασια στις φωτογραφιες μου απλα αυτες δεν ειναι αστροφωτογραφιες.

Δουλευα για αρκετο καιρο με ενα μονιτορ της samsung 22" με TN panel αλλα και εγω οπως και εσυ ενιωσα την αναγκη για κατι μεγαλυτερο.

Εδω και λιγο καιρο εχω στην κατοχη μου και δουλευω πλεον με ενα μονιτορ παλι της samsung αλλα 27" και με pls panel .

Οι κυριες τεχνολογιες στα μονιτορ ειναι: TN τα οποια εναι "γρηγορα" πανελ τα οποια προoριζοντε για παιχνιδια ,

IPS (To δικο μου ειναι PLS το οποιο ειναι μια παραλαγη των IPS της samsung η οποια ισχυριζεται οτι ειναι 15% καλυτερη απο τα "απλα" IPS) τα οποια ειναι τα καλυτερα για επεργασια φωτο με καλυτερες και μεγαλυτερες γωνιες θεασης (χωρις αλοιωση των χρωματων) και καλυτερη και πιστοτερη αποδοση χρωματος και μεγαλυτερη καλυψη SRGB και Adobe RGB αλλα πιο "αργα"απο τα TN ,

VA panels τα οποια ειναι η μεση λυση .

 

Συμβουλη μου , παρε ενα 27" , θα σου δωσει χωρο και δεν θα σου βγαινουν τα ματια κατα την επεξεργασια . Εγω ακομη να συνηθισω το ποσο καλυτερο και πιο ξεκουραστο ειναι το 27"αρι μου σεσχεση με το μικρο που ειχα πριν.

 

Κοστος : 250~350 ευρω για FULL HD.

 

Αν αντεχει το ποτοφολι σου πηγαινεις και σε μεγαλυτερες αναλυσεις αλλα για 4Κ θα χρειαστεις τουλαχιστων 27" λογω κουκιδων ανα τετραγωνικη ιντσα με προτεινομενες ιντσες τις 31" απο εμενα.

Ενα καλο 27" ips panel monitor του "λαου" πχ ενα DELL που κοιταγα τις προαλες εχει 700 ευρω.

Για να καταλαβεις θα περασεις απο το full hd σε σχεση με το 4Κ σε τετραπλασια αναλυση ή αλλιως 8 megapixel ... Για αστροφωτογραφια που οι αναλυσεις συνηθως ειναι μικροτερες και τα megapixel λιγοτερα σε σχεση με την "παραδοσιακη" φωτογραφια δεν ξερω αν θα παιξει τοσο μεγαλο ρολο το περασμα στα 4Κ παντως.

 

Αυτα ελπιζω να βοηθησα .

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε, νομίζω αφού λέει για Spyder/X-Rite κλπ δεν αναφέρεται σε μόνιτορ "του λαού", αλλά σε αυτά που μπορούν να αξιοποιήσουν τέτοια εργαλεία ;)

Και αυτή τη στιγμή σε λογικές τιμές αγοράς οι QHD (2560x1440) αποδίδουν καλύτερα σε χρώμα από τις 4K/5K, οπότε μάλλον προς τα εκεί πρέπει να κοιτάξει σε ανάλυση (π.χ. η Z27q που μόλις βγήκε για να έχει παρόμοια τιμή με την Z27x ανεβάζοντας την ανάλυση από QHD σε 5Κ έχει ρίξει αρκετά το gamut).

 

Τα έχω φρέσκα γιατί κοίταζα φέτος για οθόνες (χρησιμοποιώ δύο, μία landscape 27" μία portrait 24" - φοβερά εργονομικό σύστημα για αρκετές δουλειές) και τα έψαχνα, αλλά τελικά αντικατέστησα μόνο τη δευτερεύουσα (portrait), γιατί με εκνεύρισε το γεγονός πως δεν έχουν πια ούτε 16:10, αλλά τις κάνουν όλες 16:9 (ή χειρότερα).

 

Πάντως για να σιγουρευτούμε, δεν πιστεύω να έχεις καμιά αχρωματοψία κι εσύ; Θα αξιοποιηθεί το μόνιτορ εε; :)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστα μιλας φιλε ecuador αλλα απο τον τροπο που εγινε η ερωτηση του φιλου καταλαβα πως δεν το εχει ψαξει το θεμα ... για αυτο και δεν τον εριξα στα βαθια :wink:
Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστα μιλας φιλε ecuador αλλα απο τον τροπο που εγινε η ερωτηση του φιλου καταλαβα πως δεν το εχει ψαξει το θεμα ... για αυτο και δεν τον εριξα στα βαθεια :wink:

 

Εμα πας να τον γλιτώσεις με ένα 700αρικάκι... τί είναι αυτά τα πράγματα, έτσι θα μπούμε στην ανάπτυξη; :D

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πρόσφατα ζαχάρωνα την Dell UltraSharp U2715H για γενική χρήση. Κατά τη γνώμη μου μη σκεφτείς να πας σε 27άρα αν είναι να έχει ανάλυση 1920x1080 όπως έχουν κάποιες φθηνές, νομίζω πως είναι κρίμα. Εγώ τώρα είμαι σε 24άρα Eizo που έχει όμως ανάλυση 1920x1200 (και όχι x1080 όπως έχει καθιερωθεί πια) και είναι με (καλό) TN panel. Αν έβγαιναν 24άρες σε αυτή την ανάλυση ευρέως θα σου έλεγα να τις προτιμήσεις αλλά το 1080 κάθετη ανάλυση είναι πολύ λίγο νομίζω.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οθόνες υπάρχουνε πολλές, για επεξεργασία με σωστά χρώματα (χωρίς να χρειάζεται αράχνες και διάφορα λογισμικά που φτιάχτηκαν για τις οθόνες που είναι χρέπια) στις 27" με ανάλυση WQHD 2.560 x 1.440 σε λογική τιμή μόνο μία :D

 

https://www.skroutz.gr/s/2830057/Dell-Ultrasharp-U2713H.html?from=account_favorites

 

Η επόμενη λύση η αντίστοιχη στις 24" 1920x1280 που είναι και value for money !

 

https://www.skroutz.gr/s/360622/Dell-UltraSharp-U2412M.html?keyphrase=dell+ultrasharp+u2412h

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις σας.

 

Τώρα το ψάχνω το θέμα και δεν μπορώ να πω ότι γνωρίζω και πολλά.

Καταλήγω σε 27'' ώστε να μην υπάρχει καμιά περίπτωση να το μετανιώσω (όπως έπαθα με την 21'').

 

Απ'όσο ερεύνησα, το IPS είναι απαραίτητο.

Μια απορία που μου δημιουργήθηκε:

 

Υπάρχει περίπτωση το laptop να μην "σηκώνει" οθόνη με μεγάλη ανάλυση;

Πώς το ελέγχω αυτό;

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Υπάρχει περίπτωση το laptop να μην "σηκώνει" οθόνη με μεγάλη ανάλυση;

Πώς το ελέγχω αυτό;

 

 

Οχι να μην το σηκωνει απλα oi εξοδοι του 99% ειναι 1920χ1080 FHD οποτε να μην εκμεταλευεσαι προς το παρον το 4Κ

 

το λαπτοπ και η καρτα γραφικων οριοθετει την αναλυση και οχι η οθονη(αν παρατηρησες μεγ Αναλυση λενε οι ιδιοτητες της οθονης )

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το laptop είναι τις τελευταίας 3ετίας και δεν είναι των 300 € αποκλείεται να μην κάνει , αλλά καλύτερα δες τα χαρακτηριστικά της κάρτας γραφικών !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μια χαρα ειναι με το HDMI

 

 

απο ερευνα που εκανα παιζει μεχρι 2560x1600

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Άρα έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, ή θα πρέπει να ανεβάσω το budget ή να θυσιάσω ίντσες για ποιότητα (24'' αντί για 27'').

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου.

27 " δαγκωτό. Σε FHD 1920 x 1080 η εμφάνιση και επεξεργασία φωτογραφιών είναι άλλο πράγμα. Αποκαλύπτει όλες τις λεπτομέρειες - δυνατά σημεία και αδυναμίες - των φωτό, της φωτ/κής και του φακού.

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου μη σκεφτείς να πας σε 27άρα αν είναι να έχει ανάλυση 1920x1080 όπως έχουν κάποιες φθηνές, νομίζω πως είναι κρίμα.

 

Ανδρέα, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο αυτό;

Μιας και καταπιάστηκα, ας μάθω και τίποτα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρα από το μέγεθος της οθόνης, σημασία έχει και η ανάλυση. Αν πάρεις 27άρα με ανάλυση 1920x1080 θα έχεις μια μεγαλύτερη οθόνη αλλά ο αριθμός των pixel θα είναι ίδιος με μια μικρότερη οθόνη της ίδιας ανάλυσης (π.χ. μια 21" ή ακόμα και με μερικές οθόνες laptop που έχουν τέτοια ανάλυση) και συνεπώς ο ωφέλιμος χώρος κατά τη χρήση του θα είναι ο ίδιος. Σκέψου για παράδειγμα πως όταν θα ανοίγεις το photoshop, θα χωράει τον ίδιο αριθμό εργαλείων, παλετών κτλ στο workspace καθώς αυτός εξαρτάται από την ανάλυση. Με μεγαλύτερη ανάλυση θα μπορείς να έχεις πιο πολύ χώρο εργασίας σε κάθε πρόγραμμα ή να δουλεύεις δύο προγράμματα δίπλα-δίπλα. Επιπλέον, η μεγαλύτερη ανάλυση αυξάνει την πυκνότητα των πίξελ με αποτέλεσμα να βλέπεις λιγότερο "πιξελιασμένη" εικόνα αν και αυτό εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, την απόσταση θέασης κτλ.

 

Προσωπικά θεωρώ την κάθετη ανάλυση των 1080 πίξελ λίγο μικρή για μια νέα αγορά με τα δεδομένα της εποχής. Κατά τη μετάβαση από τις παλιές οθόνες που ήταν τετράγωνες στις σύγχρονες που είναι μακρόστενες, είχαμε μεγάλη αύξηση της οριζόντιας ανάλυσης αλλά όχι εξίσου της κάθετης καθώς ο λόγος οριζοντίου/καθέτου διαμορφώθηκε στα 16:9. Όταν βλέπεις ταινίες (που είναι μακρόστενες) ή δουλεύεις μια εικόνα τραβηγμένη οριζόντια όλα είναι εντάξει, όταν πας να κάνεις μια εργασία που θέλει χώρο κατακόρυφα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Πχ να επεξεργαστείς μια εικόνα τραβηγμένη κατακόρυφα ή να γράψεις ένα κείμενο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που λέει ο Ανδρέας. Τα 1080 px κάθετης ανάλυσης είναι μια χαρά για ταινία, αλλά όχι για οποιαδήποτε σοβαρή εργασία.

Εντάξει, επειδή έλεγες ότι θες να τη ρυθμίζεις με X-Rite ColorMunki δε φαντάστηκα ότι θα έχεις εργαλεία που κοστίζουν 200-400 Ευρώ για να ρυθμίζεις οθόνη της σειράς, γι' αυτό απευθείας σου πρότεινα τις οθόνες AH-IPS με μεγάλο LUT που έχει νόημα τέτοια ρύθμιση (αλλά δεν έχουν κάτω από 1000 Ευρώ).

Αλλά αν δεν έχεις τέτοιο budget, άσε για αρχή τα εργαλεία calibration, και βάλε τα χρήματα στην οθόνη για να μην πέσεις σε 1080άρι μόνιτορ, και πάρε κάτι σαν αυτό που πρότεινε ο άλλος φίλος παραπάνω, δηλαδή ένα Dell Ultrasharp QHD (κατά προτίμηση το UP2716D αλλιώς το "απλό" U2715H)...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα κατατοπιστικότατη απάντηση!

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω 1000ρικο για οθόνη, γιατί δεν έχω τόσα έσοδα από τις αστροφωτογραφίες μου και δεν μπορώ να το δικαιολογήσω.

Σκεφτόμουν ότι θα ρυθμίζω την οθόνη με X Rite (το βρίσκω 140 ευρώ), αλλά έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα, μάλλον θα δώσω τα χρήματα εξαρχής στην οθόνη.

 

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη συνεισφορά στην συζήτηση!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα πολλά, ρωτάω στο e-shop αν το laptop μου

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g50-80-80e502ekpb-156-intel-core-i7-5500u-4gb-1tb-amd-radeon-r5-m330-2gb-free-dos-p-PER.910518

 

μπορεί να χρησιμοποιήσει την πλήρη ανάλυση (2560 x 1440) της οθόνης

http://www.e-shop.gr/othoni-dell-ultrasharp-u2715h-27-led-quad-hd-p-PER.152116

 

μέσω καλωδίου HDMI, και η απάντησή τους είναι αρνητική!

 

Υπάρχει περίπτωση να απάντησαν λανθασμένα;

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα πολλά, ρωτάω στο e-shop αν το laptop μου

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g50-80-80e502ekpb-156-intel-core-i7-5500u-4gb-1tb-amd-radeon-r5-m330-2gb-free-dos-p-PER.910518

 

μπορεί να χρησιμοποιήσει την πλήρη ανάλυση (2560 x 1440) της οθόνης

http://www.e-shop.gr/othoni-dell-ultrasharp-u2715h-27-led-quad-hd-p-PER.152116

 

μέσω καλωδίου HDMI, και η απάντησή τους είναι αρνητική!

 

Υπάρχει περίπτωση να απάντησαν λανθασμένα;

 

Μάλλον είδαν τα specs της Lenovo: http://shop.lenovo.com/il/en/tech-specs/laptops/lenovo-g50/, αλλά είναι λίγο περίεργα γιατί γράφουν το ίδιο ανεξαρτήτως επεξεργαστή/κάρτας γραφικών και εσύ έχεις τον i7-5500U και R5 M330 που και τα δύο υποστηρίζουν έως 2560x1600 σε HDMI. Δεν ξέρω να σου πω, λες να υπάρχει περίπτωση η Lenovo με drivers να σε περιορίζει; Είναι πιθανό να γράψανε απλά τα minimum και ασφαλή specs γιατί τα μικρότερα μοντέλα Celeron κλπ δεν υποστηρίζουν παραπάνω. Και κάποιος έγραψε στο thread ότι το είχε ψάξει.

Γιατί θα είναι κρίμα να περιοριστείς τόσο σε ανάλυση. Εντάξει να υπήρχαν τουλάχιστον 1920x1200 monitor να διαλέξεις, αλλά τα κάνουν όλα 1920x1080 (όση ανάλυση έχει και το κινητό μου των 200 Ευρώ, πάντα IPS).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά το eshop μου απάντησε ότι δεν έχουν παραπάνω πληροφορίες για το μοντέλο αυτό και να απευθυνθώ στη Lenovo.

Σε φόρουμ της Lenovo μου απάντησαν ανεπίσημα ότι το laptop ίσως υποστηρίζει την ανάλυση 2560 x 1440 που θέλω.

 

Ένας φίλος μού ανέφερε κάτι για gpu refresh rate στις μεγάλες αναλύσεις, που μπορεί να σέρνεται το μηχάνημα αλλά δεν κατάλαβα πώς επηρεάζει και πώς να το διαπιστώσω.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρε το Λαπτοπ σου πανε σε ενα μιντια μαρκτ ή πλαισιο και ζητα απο εναν τεχνικο να το κουμπωσει σε μία QUAD HD οθόνη και να δεις πως συμπεριφερεται το μηχανημα σου

 

να εχεισ μαζι σου ενα καλωδιο hdmi και ενα βιντεοκλιπακι QUAD HD να δεις και πως παιζει

 

και καλα πες τους θελω να δοκιμασω πριν αγορασω το προιον

 

 

προσωπικα πιστευω το μηχανακι σου ειναι τουμπανο και δεν εχει προβλημα και σε 4κ αναλυσεις

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης