Jump to content

Θα ταξιδέψετε στις ΗΠΑ για την ολική έκλειψη ηλίου του 2017;


Θα ταξιδέψετε στις ΗΠΑ για την ολική έκλειψη ηλίου του 2017;  

150 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θα ταξιδέψετε στις ΗΠΑ για την ολική έκλειψη ηλίου του 2017;

    • Ναι, σκοπεύω να είμαι εκεί οπωσδήποτε!
      16
    • Δεν είναι σίγουρο, το σκέφτομαι ακόμα.
      9
    • Θα το ήθελα πολύ αλλά είναι απίθανο να τα καταφέρω.
      110
    • Όχι, δε με ενδιαφέρει ένα τέτοιο ταξίδι.
      15


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που η έκλειψη της Ινδονησίας πέρασε, η επόμενη ολική έκλειψη ηλίου είναι πλέον η έκλειψη της Αμερικής που θα γίνει στις 21 Αυγούστου του 2017. Πολύς κόσμος περιμένει καιρό αυτή την έκλειψη καθώς συνδυάζει ένα εύκολα προσβάσιμο μέρος και ελκυστικό προορισμό, πολύ καλές πιθανότητες για καθαρό καιρό και σύμπτωση με τις Αυγουστιάτικες διακοπές.

 

Εσείς σκοπεύετε να πάτε στην έκλειψη ηλίου στην Αμερική του 2017;

SE2017Aug21T.thumb.GIF.fc0308640db5427ff1d7dd29596f3852.GIF

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αν όλα πάνε καλά +2 από μένα!!!! :twisted: :twisted: :twisted:

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
Χμμ why not... Η επόμενη ερώτηση είναι ποια πολιτεία βέβαια, προσωπικά κλίνω προς west coast ή mid-west

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μελετήσεις τα στατιστικά μετεωρολογικά στοιχεία από το αρχείο. Πάνω από όλα, θες να δεις την έκλειψη!

weather-prospects-solar-eclipse-2017.thumb.jpg.eae8677d33ac5d44e29cd71817bfde10.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Ανδρεα και σε εμας εδω πανω εχει ανοιξει η κουβεντα για την εεκλειψη του χρονου.Μηπως θα ηταν καλο να διοργανωναμε μια πανελλαδικη εκδρομη ωστε να εχουμε καλυτερο κοστος μεταφορας και διαμονης στην Αμερικη?Ειμαστε ανοικτοι σε οποιαδηποτε κουβεντα.Καλο απογευμα σε ολους!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα υπόψιν, για να κλείσει κάποιος μόνος του σε καλό ξενοδοχείο (3 αστέρια και πάνω) σε πόλη, ο οικονομικότερος τρόπος είναι με το "Name your own price" του Priceline.com. Εκεί διαλέγεις τις μέρες που θες, τη "ζώνη" που θες (περιοχή της πόλης) και προτείνεις τιμή, σου λέει αν συμφωνεί και σου λέει κάποια γενικά χαρακτηριστικά του ξενοδοχείου χωρίς να το αποκαλύπτει πριν το κλείσεις. Το κόλπο είναι ότι δεν πας στα τυφλά, βλέπεις από το biddingfortravel.yuku.com ή το betterbidding.com τί τιμή πρέπει να προτείνεις σε τι ζώνες και ποιό θα είναι το ξενοδοχείο που θα σου προτείνει, για να δεις αν όντως σου κάνει. Αν και έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω (είμαι Ευρώπη τώρα, οπότε δεν έχει τέτοια), έκλεινα 4άστερα ξενοδοχεία με πισίνες, σπα κλπ (για σύγκριση το Hilton στην Αμερική θεωρείται συνήθως 3 αστέρων) με περίπου $100/βραδιά ακόμα και σε ακριβές πόλεις. Και αν δε θες Σ/Κ, βρίσκεις καλές τιμές μέχρι και την προηγούμενη μέρα (και καλύτερες μάλιστα αν έχουν ξεμείνει δωμάτια, αλλά φυσικά είναι ρίσκο).

 

Αν θέλετε εκτός πόλης ή σας κάνει πολύ οικονομικό ξενοδοχείο τύπου extended stay κλπ που έχουν πιο στάνταρ τιμές, ή σας αρέσει το κάμπινγκ κλπ, ξεχάστε τα παραπάνω...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσοι σκοπεύουν να διανυκτερεύσουν σε ξενοδοχείο σε πόλη κοντά ή μέσα στο μονοπάτι της ολικότητας, η ταπεινή μου γνώμη είναι να το κλείσουν τώρα. Από όσα διαβάζω, τα δωμάτια μέσα στο μονοπάτι είναι σχεδόν sold out, ενώ εκείνα που απομένουν είναι απλησίαστα ( τάξης 400-600 δολαρίων τη βραδιά). Προτείνεται γενικά κράτηση σε ξενοδοχείο τουλάχιστον 2 ωρών απόστασης από το σημείο της παρατήρησης, εννοείται με μεταφορικό μέσο. Γνωστές πόλεις με πολύ καλά weather aspects (Salem και Madras στο Oregon, Rexburg στο Idaho, Shoshoni, Riverton και Casper στο Wyoming), αναμένεται σύμφωνα με τοπικές επιτροπές που έχουν συσταθεί να πήξουν από κόσμο. Πχ στο Madras κάνοτν λόγο για 40000 κόσμο. Οι δρόμοι που ενώνουν τις πολιτείες αυτές είναι 1+1 λωρίδων και η παρακάτω απάντηση του Pasachoff σε ερώτηση που του έκανα για το Madras, είναι νομίζω ενδεικτική:

 

Further to 7b Dimitris: here is my afternoon report from Madras:

The same sky that I saw in Salem. As of 3 pm in Madras, some thin transparent clouds over part of the sky with the rest of the sky mostly clear.

 

Then the normally two hour drive north to the Portland Internationsl Airport took nearly twice as long because of stopped traffic for Monday discernible reason on Route 26 North. So don't anybody plan on driving anywhere around Madras or Salem on eclipse day.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρεα και σε εμας εδω πανω εχει ανοιξει η κουβεντα για την εεκλειψη του χρονου.Μηπως θα ηταν καλο να διοργανωναμε μια πανελλαδικη εκδρομη ωστε να εχουμε καλυτερο κοστος μεταφορας και διαμονης στην Αμερικη?Ειμαστε ανοικτοι σε οποιαδηποτε κουβεντα.Καλο απογευμα σε ολους!!

 

Νίκο έχουμε κάνει συζητήσεις εντός του συλλόγου και με άλλους φίλους και το ενδεχόμενο αυτό φαντάζει αρκετά δύσκολο. Η Αμερική προσφέρει απεριόριστες ευκαιρίες για ταξιδιωτικό πρόγραμμα και κάθε ένας θέλει κάτι διαφορετικό, άλλοι θέλουν να πάνε σε μεγάλες πόλεις, άλλοι να δουν τα εθνικά πάρκα, άλλοι να κάνουν road trip. Επίσης, η αναμενόμενη ζήτηση με αυτά που ακούω είναι για τριψήφιο αριθμό ενδιαφερομένων που θα καθιστά εύρεση πτήσεων, στέγης κτλ για τόσο κόσμο αρκετά δύσκολη.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παραθέτω ένα μήνυμα του Senior editor του περιοδικού Astronomy που έστειλε σε ένα Yahoo group σχετικό με εκλείψεις που παρακολουθώ αρκετά χρόνια. Το θεωρώ χρήσιμο για όσους σκοπεύουν να κλείσουν δωμάτια από τώρα:

 

Hi, all.

 

Man, the stories I could tell! Price-gouging is rampant all across our land. Or, wait, is it entrepreneurship? You decide. Here’s one tale:

 

My wife’s boss and her fiancé are traveling from Milwaukee to St. Joseph for the eclipse. They booked a room at Candlewood Suites on August 21, complete with a confirmation number, for $199/night. On Friday, August 26, she received a call from the hotel informing her that her reservation had been canceled and that she was free to re-book the room in a week, but that the rate would be $399/night. My initial reaction was something to the fouler side of: COME ON!!! What’s to prevent these sleazebags from jacking up the price again? And again?

 

Follow-up: My wife related that story at her parents’ house. Her mother, who works at St. Joseph’s largest law firm, checked with several lawyers. They told her that a confirmation acts as a contract and gave her instructions (in legalese) to provide my wife’s boss. I’m pretty confident stating that Candlewood Suites will not get away with this.

 

Final update: Earlier today, I learned that Candlewood Suites is going to honor its previous commitment! Oh, yeah. Still, they sure didn’t come to that conclusion on their own.

 

And here’s a single line from an email a friend sent last nite:

 

Okay, we have reservations in Alliance, Nebraska for the solar eclipse! And our room is only $95… normally. For the eclipse it’s $408. No foolin’.

 

This is gonna get worse.

 

Best wishes,

 

 

-Michael

 

 

Michael E. Bakich

Senior editor / Photo editor

ASTRONOMY magazine

21027 Crossroads Circle

Waukesha, WI 53187

262.796.8776 x433

mbakich@Astronomy.com

 

www.stjosepheclipse.com

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Όσοι δεν έχουν αποφασίσει ακόμα αν θα πάνε στην έκλειψη, τώρα είναι η ώρα να το κάνουν!

 

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν άφθονες πτήσεις σε καλή τιμή προς Αμερική για τον Αύγουστο του 2017. Με την Turkish airlines η Νέα Υόρκη είναι στα 605 ευρώ με επιστροφή τελική τιμή ενώ για Καλιφόρνια πετάτε με 800 ευρώ περίπου. Οι περισσότεροι σκέφτονται ένα τέτοιο ταξίδι να το συνδυάσουν και με επίσκεψη σε άλλα μέρη της Αμερικής.

 

Φυσικά θα χρειαστεί και μια εσωτερική πτήση (με τις τιμές να ποικίλλουν πολύ) προς ένα αεροδρόμιο με σχετική εγγύτητα στο μονοπάτι σε μέρος με καλά μετεωρολογικά στοιχεία (πχ Denver, Salt Lake City, Portland και άλλα).

 

Μπορεί κανείς να πάει και οδικώς προς το μονοπάτι κάνοντας και ένα "αμερικάνικο road trip". Η ενοικίαση αυτοκινήτου κρίνεται απαραίτητη ούτως ή άλλως αλλά οι τιμές στην Αμερική είναι χαμηλές τόσο στην ενοικίαση όσο και τη βενζίνη.

 

Για διαμονή τα καταλύματα στο κέντρο του μονοπατιού είναι είτε εξαντλημένα είτε πανάκριβα ωστόσο υπάρχουν ακόμα οικονομικά καταλύματα (τύπου Motel) σε απόσταση 1-2 ωρών από το μονοπάτι που θα απαιτήσουν μια σύντομη διαδρομή προς το μονοπάτι. Προσοχή στο ενδεχόμενο μποτιλιάρισμα την ημέρα της έκλειψης, καλύτερα να υπάρχει άνεση χρόνου.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό web app! Για όσους δεν το έχουν δει, υπήρχε και ο παλιότερος χάρτης από τον Xavier Jubier.

 

http://xjubier.free.fr/en/site_pages/solar_eclipses/TSE_2017_GoogleMapFull.html

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τρομερά ενδιαφέρον προγραμματάκι:

 

http://www.moonglowtechnologies.com/products/EclipseOrchestrator/index.shtml

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί παλαιότερα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σκέφτεται κανείς πολλές κάμερες, νομίζω είναι απαραίτητη αγορά. Για μόνο μία κάμερα, γίνεται και χωρίς.

 

Σκοπός δικός μου είναι του χρόνου να κάνω κάποιες λήψεις αλλά να μπορέσω να την απολαύσω και οπτικά. Άραγε, αν αναθέσω στο πρόγραμμα να κάνει τις λήψεις, θα είμαι ξέγνοιαστος ή θα με τρέχω να ελέγχω αν λειτουργεί σωστά;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρω ότι ειναι χρήσιμο πρόγραμμα.

 

Εγώ πιο πολύ θα ανησυχούσα για το αν έχω τον σωστό χρόνο έκθεσης οπότε πάλι θα ήμουν πάνω από τις κάμερες.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν νομιζω

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια χαρα παιδια, έχετε υπόψιν σας ότι Visa εκδήδουν πολλοί ιδιώτες στα 150$ περίπου!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στο επίσημο site εχει ΜΟΝΟ 14$ η Visa!

 

Εδω το επίσημο

https://esta.cbp.dhs.gov

 

 

 

Ενδεικτικά με ψεύτικα στοιχεία εδω η δικά μου, την πληρώνεις με κάρτα, την εκτυπώνεις και είστε έτοιμοι, νομίζω ούτε καν να περάσεις απο την πρεσβεία δεν χρειάζεται!

 

Καλή συνέχεια σε ολους

visa.thumb.jpg.1fb1d44ba9c990c01a01a6199c733d96.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μπήκα στο site της πρεσβείας ψάχνοντας δικαιολογητικά για βίζα, η οποία πράγματι κοστίζει 152 ευρώ. Αν μείνουμε κάτω από 90 μέρες, δε χρειάζεται βίζα, αλλά esta, δηλ. αυτό που παρέθεσε ο Βασίλης παραπάνω.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ολική έκλειψη ηλίου 2017 (βίντεο) :cheesy:

Στις 21 Αυγούστου του 2017 η σκιά της Σελήνης θα διασχίσει τις ΗΠΑ. Πρόκειται για μια ολική έκλειψη ηλίου. Το βίντεο που ακολουθεί δείχνει πόσο ακριβείς μπορούν να γίνουν στις προβλέψεις τους οι αστρονόμοι. Βλέπουμε πως σκιά της Σελήνης πάνω στη Γη προσεγγίζεται καλύτερα με ένα πολύγωνο. Η εξαιρετικά ακριβής προσομοίωση της διαδρομής της σκιάς δημιουργήθηκε από τον Ernie Wright, συνδυάζοντας τα δεδομένα της επιφάνειας της Σελήνης με τα δεδομένα του εδάφους της Γης και τις προβλεπόμενες θέσεις της Γης-Σελήνης-Ήλιου.

http://svs.gsfc.nasa.gov/4515

http://svs.gsfc.nasa.gov/4516

http://physicsgg.me/2016/12/17/%ce%bf%ce%bb%ce%b9%ce%ba%ce%ae-%ce%ad%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%b9%cf%88%ce%b7-%ce%b7%ce%bb%ce%af%ce%bf%cf%85-2017-%ce%b2%ce%af%ce%bd%cf%84%ce%b5%ce%bf/

totlal-eclipse.png.f91b152e49efb23936ba806990059588.png

Ο πλανήτης μας ειναι το λίκνο της ανθρωπότητας.Αλλα κανείς δεν περνάει ολη του τη ζωή στο λίκνο.

Κονσταντίν Εντουάρντοβιτς Τσιολκόφσκι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης