AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Φωτογράφιση του Δία/Κρόνου
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Φωτογράφιση του Δία/Κρόνου
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φωτογράφηση ηλιακού συστήματος
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 187
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/03/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 6:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χθες βραδυ, με Barlow 2x, xbox live cam και το skywatcher 130/900 (δεν θυμαμαι αν ειχα γραψει τι εχω) αλλα χρησιμοποιώντας sharpcap -με το fire capture δεν εβλεπα χρωμα παλι αλλα αποχρώσεις του γκρι- κατάφερα αυτο

Καλύτερα απο χθες, όντως τα δυο πρωτα wavelets κανουν διαφορα

Ερωτηση, για καλυτερο αποτελεσμα φταιει το οτι δεν γνωριζω τα προγραμματα που χρησιμοποιώ, ή πχ θελω barlow 3x ?

20160331 Zeus 1.jpg
 Περιγραφή:
Διας δοκιμη
 Μέγεθος αρχείου:  67.21 KB
 Διαβάστηκε:  62 φορές

20160331 Zeus 1.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1031
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/03/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

scipii έγραψε:
Χθες βραδυ, με Barlow 2x, xbox live cam και το skywatcher 130/900 (δεν θυμαμαι αν ειχα γραψει τι εχω) αλλα χρησιμοποιώντας sharpcap -με το fire capture δεν εβλεπα χρωμα παλι αλλα αποχρώσεις του γκρι- κατάφερα αυτο

Καλύτερα απο χθες, όντως τα δυο πρωτα wavelets κανουν διαφορα

Ερωτηση, για καλυτερο αποτελεσμα φταιει το οτι δεν γνωριζω τα προγραμματα που χρησιμοποιώ, ή πχ θελω barlow 3x ?

Κατ'αρχήν αυτά τα δακτυλίδια που βλέπω (onion rings) συνήθως προέρχονται από το γεγονός ότι η έκθεση (ή/και το gain) είναι μικρότερα απ' όσο πρέπει και τα frames είναι σκοτεινά. Γενικά πάμε για ένα ιστόγραμμα που να φτάνει κάπου στα 3/4.
Δεύτερον, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις το stacking με το autostakkert και μετά να ανοίγεις το TIF στο registax για τα wavelets, πολύ συχνά να σου κάνει καλύτερη δουλειά (όχι πάντα).
Τέλος, αφού διορθώσεις αυτά τα δακτυλίδια, πείραξε λίγο φωτεινότητα/χρώμα/κοντράστ μετά τα wavelets (ειδικά τα levels ώστε να σου φτάνει ως το 100%).
Αφού διορθώσεις τέτοια θέματα τεχνικής, μπορείς να δοκιμάσεις και 3x barlow που θα δώσει ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Πριν πάρεις το 3x, μπορείς επίσης να δοκιμάσεις την κάμερα στο sharpcap στα 1280x960. Είναι μόλις 7.5fps αλλά σε σταθερές συνθήκες μπορείς να πάρεις λίγο καλύτερο αποτέλεσμα αφού αξιοποιείς τα πολύ μικρά πίξελ που φαίνεται να έχει ο αισθητήρας αυτός.

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/03/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το sharpcam σε αυτη την αναλυση το ειχα, φαίνεται σαν μικροτερη ? ... Think

Τι εννοεις στο histogram για τα 3/4 ?

Ευχαριστω για την απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/03/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 15:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

scipii έγραψε:
Το sharpcam σε αυτη την αναλυση το ειχα, φαίνεται σαν μικροτερη ? ... Think

Τι εννοεις στο histogram για τα 3/4 ?

Ευχαριστω για την απάντηση

Α, όχι δε μου έμοιαζε για χαμηλότερη συγκεκριμένα. Με μεγαλύτερο barlow, το 640x480 μπορεί ίσως να βγάλει καλύτερα αποτελέσματα με το μεγαλύτερο frame rate, αλλά σε f/14 που είσαι με το μικρότερο barlow το 1280 συχνά θα είναι καλύτερο.
Όταν εμφανίσεις το ιστόγραμμα στο sharpcap προσπάθησε να ρυθμίσεις την έκθεση και το gain έτσι ώστε να φτάσει περί το 70-75% κοιτώντας από αριστερά προς τα δεξιά. Δηλαδή να αφήσεις μόνο κάπου ένα τέταρτο κενό προς τα δεξιά.

Επιστροφή στην κορυφή
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/04/2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επανερχομαι για δυο αποριες που εχω

Σημερα τραβηξα 5 video.

1. Και στα πεντε, στα wavelets υπαρχουν onion rings, προς τα εξω , οπως επισης και ενα μπλε δαχτυλιδι ελαχιστα πιο μεσα απο το περιγραμμα του Δια. Προσεχω να ειναι στο histogram οι καμπυλες στο 65-80 % , αφου η καθε μια δεν πεφτει με την αλλη οποτε προσπαθω λιγο να βολευτουν ολες. Τι μπορει να φταιει?

2. Ξεκινησα περιπου 11. Στο sharpcap ο Διας φαινοταν πορτοκαλι και οι λωριδες του καφε στα τεσσερα video. Στο πεμπτο που ομως σταδιακα χανοταν πισω απο τα κεραμιδια ειχε μια μπεζοπρασινη αποχρωση. Φυςικα τετοια χρωματα παιρνω και με την επεξεργαδια στο registax και σαν αποτελεςμα δεν μου αρεςει. Αυτο εχει να κανει με τη θεση που εχει στον ουρανο, την ωρα κλπ?

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 12:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

scipii έγραψε:
Επανερχομαι για δυο αποριες που εχω

Σημερα τραβηξα 5 video.

1. Και στα πεντε, στα wavelets υπαρχουν onion rings, προς τα εξω , οπως επισης και ενα μπλε δαχτυλιδι ελαχιστα πιο μεσα απο το περιγραμμα του Δια. Προσεχω να ειναι στο histogram οι καμπυλες στο 65-80 % , αφου η καθε μια δεν πεφτει με την αλλη οποτε προσπαθω λιγο να βολευτουν ολες. Τι μπορει να φταιει?

2. Ξεκινησα περιπου 11. Στο sharpcap ο Διας φαινοταν πορτοκαλι και οι λωριδες του καφε στα τεσσερα video. Στο πεμπτο που ομως σταδιακα χανοταν πισω απο τα κεραμιδια ειχε μια μπεζοπρασινη αποχρωση. Φυςικα τετοια χρωματα παιρνω και με την επεξεργαδια στο registax και σαν αποτελεςμα δεν μου αρεςει. Αυτο εχει να κανει με τη θεση που εχει στον ουρανο, την ωρα κλπ?

Ευχαριστω

Βάλε εδώ ένα TIF που να είναι αποτέλεσμα του stack με το Autostakkert πριν οποιαδήποτε επεξεργασία, να δούμε ακριβώς αυτό που λες. Όχι το τελευταίο βέβαια αφού λες δεν έβγαινε καλό (όχι, πράσινη απόχρωση δεν παίρνει λόγω ώρας/θέσης, συνήθως όταν είναι χαμηλά απλά βγαίνει μπλε η μία άκρη και κόκκινη η άλλη).

Επιστροφή στην κορυφή
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι χθεσινοβραδυνο. Έχω άλλα δυο στα οποία είναι κάπως διαφορετικοι χρωματισμοι

Εδώ να σημειώσω πως όποτε τραβαω χωρίς barlow δεν εχω τετοια θέματα (ομως δεν εχω ιδιαίτερη λεπτομερεια) με τον barlow εμφανίζεται
ΥΓ: Μμμμμ, δεν φαίνεται σωστα το TIF, πως να το κάνω?

Jupiter23_48_31_pipp_g3_ap19.tif
 Περιγραφή:
Διας

Download
 Ονομα αρχείου:  Jupiter23_48_31_pipp_g3_ap19.tif
 Μέγεθος αρχείου:  1.15 MB
 Κατεβάστηκε:  245 φορές

Έχει επεξεργασθεί από τον/την scipii στις 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:41, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

λαθος post
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

scipii έγραψε:
Είναι χθεσινοβραδυνο. Έχω άλλα δυο στα οποία είναι κάπως διαφορετικοι χρωματισμοι

Εδώ να σημειώσω πως όποτε τραβαω χωρίς barlow δεν εχω τετοια θέματα (ομως δεν εχω ιδιαίτερη λεπτομερεια) με τον barlow εμφανίζεται
ΥΓ: Μμμμμ, δεν φαίνεται σωστα το TIF, πως να το κάνω?

Δε χρειάζεται να φαίνεται το TIF, κατεβαίνει όπως είναι.

Χμμ, έχεις δίκιο, τα χρώματα είναι "περίεργα". Δηλαδή βλέπω μια έντονη ατμοσφαιρική διάθλαση, κόκκινο από τη μία, μπλε/πράσινο από την άλλη, το οποίο είναι λόγω των συνθηκών (εξαρτάται από τη βραδιά και το πόσο ψηλά είναι στον ουρανό ο πλανήτης), αλλά είναι πιθανό να μη φταίει μόνο αυτό. Το barlow μπορεί να ρίξει την ποιότητα, αλλά φαντάζομαι έχεις το "κλασσικό" 2x skywatcher barlow, το οποίο έχω καιρό να χρησιμοποιήσω αλλά αν και δεν είναι αποχρωματικό δε θυμάμαι να προκαλεί προβλήματα σε αυτού του είδους πλανητική φωτογραφία. Έχεις και stack χωρίς barlow από την ίδια περίπου ώρα; Με προσοφθάλμιο πως σου φαινόταν ο Δίας εκείνη τη στιγμή; Μήπως ήταν ιδιαίτερα κακές οι συνθήκες γενικά, είχε νέφος κλπ;

Επιστροφή στην κορυφή
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με προσοφθάλμιο τον έβλεπα όπως πάντα. Δεν έχω δει με άλλα τηλεσκόπια για να έχω εμπειρία αν θα έπρεπε να βλέπω κάτι διαφορετικό, αλλά όσα βράδια και να τον έχω δει, ίδια "ποιότητα" εικόνας βλέπω από το προσοφθάλμιο. Οι συνθήκες καλές ήταν, έβλεπα αρκετά πράγματα στον ουρανό (σε σχέση και με άλλες μέρες). Το μόνο "πρόβλημα" ήταν ο αέρας που συχνά πυκνά κουνουσε το τηλεσκόπιο (πραγματικά έχω ήδη καταλάβει αυτό που λένε όλοι για τις βάσεις, πάταγα κουμπι στο moter και στην οθόνη του Laptop ο Διας έμοιαζε να βρίσκεται σε σεισμό πολλών ριχτερ Smile )

Ναι το barlow 2x του Skywatcher έχω

Χθες ήταν αρκετά ψηλά όντως και τράβηξα μονο με Barlow.

Θα postάρω σε λίγο δυο διαφορετικά Tiff από μέρα που έκανα με Barlow και χωρίς όπου και πάλι υπάρχει το θέμα.

Υπάρχει πιθανότητα να κάνω κάτι τόσο λάθος στο Sharpcap?

Ακολουθουν σε λιγο τα δυο Tiff απο αλλη μερα
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρώτα είναι το Tiff χωρις barlow (από το οποίο με επεξεργασία έβγαλα και μια σχετικά καλή φωτό)

Μετά αυτό με Barlow

Σημειώνω πως η χρονικη διαφορά μεταξύ τους είναι 20 λεπτά

22_05_37_pipp_g3_ap15.tif
 Περιγραφή:
Διας

Download
 Ονομα αρχείου:  22_05_37_pipp_g3_ap15.tif
 Μέγεθος αρχείου:  937.67 KB
 Κατεβάστηκε:  224 φορές

22_28_09_pipp_g3_ap16.tif
 Περιγραφή:
ΧωριςΜπαρλοου

Download
 Ονομα αρχείου:  22_28_09_pipp_g3_ap16.tif
 Μέγεθος αρχείου:  1.15 MB
 Κατεβάστηκε:  216 φορές

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
murcielago650Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 19 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 332
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδη κ εγω προσπαθουσα εχτες...να προσθεσω οτι οι συνθηκες ηταν αθλιες!!!
Δεν εβλεπα καν πχ το m42 με το ματι ενω αλλες φορες φαινεται υπεροχο!!!
Ο διας πανω απο 125χ μεγεθυνση θαμπωνε και με barlow δλδ απο 250χ και πανω εβλεπες ενα θολο ασπρομαυρο πραγμα...
Εχτες ειχε πολυ σκονη απο την αφρικη,υγρασια πολυ λογω νοτια και γενικα δεν ηταν οτι καλυτερο!!!
Παντως ηταν σε καλη ωρα η κοκκινη κηλιδα εμφανης...

Δεν μπορεσα να δω το m51 ενω αλλη φορα με πιο καλο ουρανο το ειχα δει ξεκαθαρα αππ λαγονησι.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 16:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

murcielago650 έγραψε:
Επειδη κ εγω προσπαθουσα εχτες...να προσθεσω οτι οι συνθηκες ηταν αθλιες!!!
Δεν εβλεπα καν πχ το m42 με το ματι ενω αλλες φορες φαινεται υπεροχο!!!
Ο διας πανω απο 125χ μεγεθυνση θαμπωνε και με barlow δλδ απο 250χ και πανω εβλεπες ενα θολο ασπρομαυρο πραγμα...
Εχτες ειχε πολυ σκονη απο την αφρικη,υγρασια πολυ λογω νοτια και γενικα δεν ηταν οτι καλυτερο!!!
Παντως ηταν σε καλη ωρα η κοκκινη κηλιδα εμφανης...

Δεν μπορεσα να δω το m51 ενω αλλη φορα με πιο καλο ουρανο το ειχα δει ξεκαθαρα αππ λαγονησι.

Νομίζω η σκόνη θα εξηγούσε το αποτέλεσμα. Γι' αυτό ρωτάω πως ήταν με το προσοφθάλμιο. Αν δε βλέπουμε καλά και οι φωτογραφίες χάλια θα βγούνε.
Πάντως η φωτό με το barlow βγήκε αρκετά χειρότερη, δεν ξέρω αν άλλαξαν και άλλο οι συνθήκες μέσα σε 20 λεπτά... Για βάλε μας και μια φωτογραφία του barlow να δούμε αν είναι το κλασσικό skywatcher.

Επιστροφή στην κορυφή
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αμα ο Murcielago λεει οτι ο καιρος δεν ηταν καλος κατι θα ξερει και ειναι κοντα μου.
Εχω βγηκα κατα τις 12. Την κηλιδα την ειδα οταν επεξεργαζομουν τα Tif, δεν την πρόσεξα απο το προσοφθάλμιο

Πάντως και το παλιο Tif που εβαλα αντιστοιχο θεμα εχει οταν ειναι με Barlow.

Θα φωτογραφισω τον Barlow μου και θα τον ανεβασω οκ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 19:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Barlow 2x που εχω

image.jpeg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  767.24 KB
 Διαβάστηκε:  11 φορές

image.jpeg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φωτογράφηση ηλιακού συστήματος Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 2 από 10

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης