AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Φωτογράφιση του Δία/Κρόνου
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Φωτογράφιση του Δία/Κρόνου
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φωτογράφηση ηλιακού συστήματος
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Φεβ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 182
Τόπος: Χαλικδα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατα την ταπεινη μου γνωμη το μαυρακι θα επρεπε να ειναι στο κεντρο αρα θελει μια μικρη ευθηγρσμιση ισως να προκληθηκε απο καποιο τρανταγμα στην μεταφοτα ή κτ τετοιο
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 187
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στο κεντρο εινσι, απλα η φωτο ειναι απο την καμερσ του κινητου στο προσοφθαλμιο και δεν το επιασα ολο
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Φεβ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 182
Τόπος: Χαλικδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ααα εισαι ενταξει τοτε δεν χρειασεσαι ευθυγραμμηση
Επιστροφή στην κορυφή
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kookoo_gr έγραψε:
. Αν εχεις επιλεξει να κανεις debayer στην εικονα (να βλεπεις τα χρωματα της εικονας) τότε στο ιστογραμμα θα βλεπεις 3 καμπλυλες, μπλε, πρασινη, κοκκινη. θα πρεπει να παιξεις με τις μπαρες του red,blue balance ώστε οι καμπυλες αυτες να να καλυπτονται. Το θεμα αυτο με το να εχω διαφορετικο χρωμα στον πλανητη οταν βαζω barlow το εχω και εγω μερικες φορες και με αυτον τον τροπο το διορθωνω. https://www.youtube.com/watch?v=QIf4QHl7ewE πηγαινε στο 07:10

Επειδη πειραματιζομαι, δεν μου δίνει δικαίωμα χρήσης του debayer με την xbox
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως θα ηταν χρησιμο ισως καποιος με την xbox να βαλει ενα screen τι βλεπει στο firecapture τη στιγμη που τραβαει το video. Ετσι ισως οι δυο ενφιαφερομενοι καταλαβουμε αν το προβλημα ειναι σε εκεινο το σταδιο η σε αλλο
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/04/2016, ημέρα Σάββατο και ώρα 0:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλα προς ενημερωση, με τη βοηθεια οσων γραψατε -ευχαριστω!!-αλλα και τηλεφωνικη επικοινωνια με τον kokoo,που τον ευχαριστω πολυ για το χρονο του, καταφερα να βγαλω video χωρις onion rings με καποιον βαθμο λεπτομερειας. Δυστυχως ο Διας πλεον στο σπιτι μου κινειται πανω απο ενα εκτιφλωτικο πρασινοκιτρινο φως σε πυλωνα της ΔΕΗ, ηταν και το φεγγαρι κοντα, οποτε οι χρωματισμοι βγηκαν οτι να ειναι με εξαιρεση ενα video. Πλεον ο Διας θα κινειται προς Αθηνα οποτε σιγα σιγα θα στραφω σε Κρονο και Αρη (στον δευτερο για παρατηρηση, αμφιβαλω πως με τον εξοπλισμο μου μπορω να βγαλω οτιδηποτε)

Απο οτι φαινεται παντως η xbox δεν υποστηριζει debayer κλπ οποτε ισως και αυτο να παιζει ρολο σε χρωματισμους.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MANOSOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Δεκ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 171
Τόπος: GLYFADA-ATHENS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/04/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η μεθοδολογία παρατήρησης πλανητών παρουσιάστηκε αναλυτικά στο 7ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ερασιτεχνών Αστρονόμων στα Χανιά και μπορείτε να το παρακολουθήσετε εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=xpntvtECVpQ

επίσης όλη η μεθοδολογία αναπτύχθηκε πέρυσι στο πρόγραμμα παρατήρησης πλανητών του ΣΕΑ και μπορείτε να βρείτε τις παρουσιάσεις εδώ:

http://www.hellas-astro.gr/articles/astromanos-2015-03-04-2132

προτείνω τα όποια πειράματα σας να ακολουθούν τους γενικούς κανόνες που παρουσιάζονται παραπάνω, για να γλυτώσετε χρόνο και πιθανώς και χρήμα.

Μάνος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/04/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:50    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Georgegramm έγραψε:
Γεια σας και απο εμενα
Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και χρησημοποιω και εγω το skywatcher 130/900 χωρις μοτερ. Για να καταλαβεται τι εννοω δειτε την εικονα.
Τι να κανω για να την βελτιωσωωω;
Τραβαω χωρις barllow με logitech c170

Μιας που έχουμε περίπου το ίδιο θέμα

Το Σάββατο αργα το βράδυ είχε έρθει ο murcielago να κάνουμε παρέα Laughing

Με το δικό μου Skywatcher 130/900 (με μοτέρ αλλα οκ αμα εχεις σταθερο χερι δεν ειναι απαραίτητο), την δική του CANON 550 και τον δικό του Powermate 5x τραβήξαμε την παρακάτω φωτογραφία (την επεξεργασία την έκανα εγώ με Pipp, autostakkert και Registax). Το video ηταν 3λεπτο νομίζω

Προφανώς λοιπόν το θέμα δεν είναι στο τηλεσκόπιο η σε άγνοια προγραμμάτων αλλά στο συνδυασμό του με τον εξοπλισμό. Υποθέτω πως επειδή το ίδιο το τηλεσκόπιο δεν είναι ιδιαίτερα δυνατό, με αντίστοιχα αδύναμο εξοπλισμό για τη φωτογράφιση δυσκολεύει το θέμα.

Προσωπικά αποφάσισα να αρχίσω λιγο λιγο να μαζεύω λεφτά για μια κάμερα στυλ ASI120 και μέχρι τότε θα ψαχνω τα Messier Smile

20160417 Jupiter.jpg
 Περιγραφή:
Διας
 Μέγεθος αρχείου:  438.18 KB
 Διαβάστηκε:  24 φορές

20160417 Jupiter.jpg

Νίκος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6911
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλά πάτε για τον εξοπλισμό πάντως...
stelios_STIOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 648
Τόπος: Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

scipii έγραψε:
(με μοτέρ αλλα οκ αμα εχεις σταθερο χερι δεν ειναι απαραίτητο)

Αυτο ξεχνα το και ελπιζω να μην ακολουθησει κανεις αυτη τη συμβουλη Speak to the hand . Δεν ειναι μονο να εχεις το στοχο στο πεδιο αλλα να ειναι στο ιδιο σημειο. Θα μου πεις θα το φερει το προγραμμα. και πως ειμαστε απολυτα σιγουροι οτι δεν θα φυγει εστω μια γραμμη;
Ο χ2 που εχεις δεν κανει Shame on you Θα χρειαστεις το λιγοτερο Powermate ή καποιο αντιστοιχο επωνυμο.
Θα σε συμβουλευα επισης να ξεκινησεις με μια στιβαρη στηριξη (Neq6 γιατι αν αν συνεχισεις με πλανητικη θες το λιγοτερο 10"...)

Η πλανητικη πολλοι νομιζουν οτι ειναι πιο ευκολη απο deep sky, εγω θα ελεγα το αντιθετο διοτι για να κανεις ΣΩΣΤΑ τη δουλεια θα πρεπει να εισαι εκει καρφωμενος στην οθονη να παρακολουθεις τις εναλλαγες στο seeing και οταν καθαριζει (αν καθαρισει) τοτε να παιρνεις ληψη. Κι εγω ημουν στο στυλ "να βρηκα το στοχο ας παρω 5-6.000 καρε και ας παω να την ανεβασω" . Δυστυχως ετσι δεν γινεται Brick wall

Καλη συνεχεια παιδια
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1031
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

stelios_STI έγραψε:
Αυτο ξεχνα το και ελπιζω να μην ακολουθησει κανεις αυτη τη συμβουλη Speak to the hand . Δεν ειναι μονο να εχεις το στοχο στο πεδιο αλλα να ειναι στο ιδιο σημειο. Θα μου πεις θα το φερει το προγραμμα. και πως ειμαστε απολυτα σιγουροι οτι δεν θα φυγει εστω μια γραμμη;

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες. Εδώ όταν κάνουν alignment τα registax/autostakkert διορθώνουν μέχρι και γεωμετρικές ανωμαλίες που δημιουργούν οι αλλαγές στην ατμόσφαιρα για να κάνουν σωστό stacking, η μετακίνηση του πλανήτη είναι ασήμαντη συγκριτικά ως πρόβλημα.
Τώρα, το τράνταγμα/δονήσεις είναι άλλο θέμα. Ο μεγαλύτερος κίνδυνος που έχει η χειροκίνητη παρακολούθηση είναι να μην έχουμε "ελαφρύ" χέρι, ή η βάση μας να έχει σφιχτό slow motion control, ώστε να δημιουργούμε δονήσεις που χαλάνε τα καρέ. Αν και σε αυτή την περίπτωση (αν η βάση δεν είναι εντελώς της πλάκας ώστε να κρατάνε ώρα οι δονήσεις) βρίσκουμε κάποιες λύσεις, π.χ. πηγαίνοντας στη μια άκρη του καρέ και αφήνοντας τον πλανήτη να κάνει drift μέχρι την άλλη μεριά χωρίς να αγγίζουμε κλπ.
Προφανώς δεν πάμε όλοι να βγάλουμε τις φωτογραφίες του Damian Peach, μάλιστα αν το πηγαίναμε έτσι, ότι δεν έχει νόημα να βγάζουμε φωτογραφίες "υποδεέστερες" από αυτούς που έχουν tracking με C14, η λογική θα πήγαινε ότι ούτε αυτοί θα έπρεπε να βγάζουν αφού το Hubble κλπ βγάζουν ακόμα καλύτερες.
Κοινώς ακόμα και tracking να μην έχουμε ούτε πολλές ίντσες προφανώς και να βγάζουμε φωτογραφίες αν μας ευχαριστεί το αποτέλεσμα. Και γιατί να μη μας ευχαριστεί, ξέρετε τι τηλεσκόπιο χρειαζόταν για να τραβηχθεί φωτογραφία όπως η παραπάνω πριν 25 χρόνια; Αφήστε το καλύτερα...

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιας και το ανέφερα, για να θυμούνται οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι, να μια φωτό σε φιλμ από αστεροσκοπείο 82 ιντσών:

Με μια γρήγορη αναζήτηση δε βρήκα από τα 80s που ήθελα, πάντως η τεχνολογία φιλμ δεν είχε αλλάξει δραματικά. Ναι, πλέον βλέπουμει καλύτερες από τηλεσκόπια 6"...

Επιστροφή στην κορυφή
stelios_STIOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 648
Τόπος: Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι λες οτι δεν καταλαβες αφου μια χαρα απαντησες μονος σου.
Επισης ποσο να αντέξει κάποιος να ειναι χειροκινητος συνεχεια ;

Εγω δεν καταλαβαίνω γιατι χρησημοποιεις ονοματα; Ειπα πουθενα οτι οποιος παει να βγαλει φωτογραφια πρεπει να τη στειλει για διαγωνισμο;;
Εγω αυτα που λεω ειναι απο προσωπική εμπειρια, και για οποιον θελει να ασχοληθει και να συνεχισει να ασχολειται οχι να βγαλει μια δυο εικονες απλα για να πει οτι εβγαλε.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 693
Τόπος: Αιγάλεω - Κερατσίνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.astrobin.com/users/flaviocrb/

Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι με 10" Dob και χειροκινητο tracking. Μιλαμε με το παιδί αυτό και μου έχει δωσει πολλές συμβουλες για πλανητική.

Το autotrack του στοχου το μονο που παρεχει ειναι ευκολία. Αφου μπουν τα καρε σε προγραμμα δεν εχει καμια διαφορά. Εγω με autotrack δουλευω επειδη απλα το εχω.

Επίσης είναι όλες μεσω προσοφθαλμιας προβολής. Όσοι εχουν ενα καλο προσοφθαλμιο και μια καλη καμερα θα εχουν εκπληκτικα αποτελεσματα. Προφανώς με barlow θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα, αλλά αν δεν εχουμε δεν υπαρχει λόγος να μπουμε σε εξοδα.

Σημαντικοι παραγοντες για πλανητικη είναι: ιντσες, seeing, καμερα. Όλα τα υπολοιπα ειναι προαιρετικά.

Δεν εχω μεγάλη εμπειρία, αλλά για πρώτη προσπάθια με το 80ED καλα τα πήγα!

http://www.astrovox.gr/forum/album_pic.php?pic_id=19626
Επιστροφή στην κορυφή
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 21:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Magicstar έγραψε:
http://www.astrobin.com/users/flaviocrb/

Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι με 10" Dob και χειροκινητο tracking. Μιλαμε με το παιδί αυτό και μου έχει δωσει πολλές συμβουλες για πλανητική.

Καλά αυτός το έχει τερματίσει το χειροκίνητο!!! Συγκριτικά με dob το tracking σε equatorial μάλιστα είναι εντελώς ξεκούραστο, μια ελαφριά βιδούλα σιγά-σιγά. Στα 90'ς που έστηνα χειροκίνητο και ερχόταν η γειτονιά να δει, καθόμουνα δίπλα στο τηλεσκόπιο και έκανα το tracking χωρίς να κοιτάζω, βρίσκεις το ρυθμό και γυρνάς και βλέπει ο ένας μετά τον άλλον ξεκούραστα Wink

Σου είπα για τη φωτό σου. Σύγκρινέ και τα 80mm σου με τις 82 ίντσες παραπάνω έτσι για την πλάκα Smile

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φωτογράφηση ηλιακού συστήματος Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενη
Σελίδα 4 από 10

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης