Jump to content

Φωτογράφιση του Δία/Κρόνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα όσον αφορά στη φωτογράφιση του Δία (πλανητών γενικά).

 

Καταρχήν διαθέτω τα παρακάτω:

Celestron BrightStar C5 (παλιό)

Celestron AdvGT-CG5

TS barlow x5

Nikon D5200

 

Με τα παραπάνω τράβηξα αρκετά video (περίπου 3-4min το καθένα) σε 1080p/25fps, 720p/25fps και 720p/50fps τα οποία επεξεργάστηκα με το PIPP και το Registax και είχα τα αποτελέσματα που μπορείτε να δείτε στις φωτογραφίες.

 

H Nikon κάνει H264/MPEG-4 compression στο video με 25mbps bit-rate. Πρόσφατα έβαλα το NikonHacker firmware που ανεβάζει το bit-rate στα 40mbps, αλλά δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω με το Δία.

Σε γενικές γραμμές είδα ότι με το 1080p/25fps έχω καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μία πλανητική/οδηγητική CCD κάμερα και συγκεκριμένα την ASI120MC.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

 

1. Πιστεύετε οτι θα μπορέσω να φωτογραφίσω με μεγαλύτερη λεπτομέρια το Δία, δεδομένου του υπόλοιπου εξοπλισμού?

2. Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω την ASI120MC και για DSO και να πάρω καλύτερα αποτελέσματα από τη Nikon?

3. Η διαφορά της ASI120MC και ASI120MC-S είναι μόνο το USB3 (δε βρίσκω κάτι άλλο που το έψαξα)?

4. Η ASI120MC έχει μεγάλες διαφορές με την QHY5L-II (color)?

5. Θα έχω προβλήματα στο guiding με colored CCD κάμερα?

 

Ευχαριστώ πολύ,

jupiter_barlow_x5_720p_test2.jpg.ce1e3d48689e1fa73b0ea5170c979e23.jpg

jupiter_barlow_x5_720p_test1.jpg.d99aa67c8e8bde2f117e0512c407b411.jpg

jupiter_after_wavelets_test4.jpg.aed9d2b0bca19fb00d9e7f1a4c0af57e.jpg

jupiter_after_wavelets_test3.jpg.87e760f492cf57cfe62da2cf3535cbe9.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 147
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. Πιστεύετε οτι θα μπορέσω να φωτογραφίσω με μεγαλύτερη λεπτομέρια το Δία, δεδομένου του υπόλοιπου εξοπλισμού?

 

Θα σου απαντήσω στο πρώτο. Ναι θα δεις αρκετή διαφορά. Το κύριο πρόβλημα της Nikon σου στo 1080 videο (ή σε οποιοδήποτε video mode) δεν έχει να κάνει με το compression. Το ουσιαστικό πρόβλημα είναι το line-skipping, δηλαδή διαβάζει μόλις 1 γραμμή για κάθε 4 γραμμές από την ανάλυση του αισθητήρα, σα να λέμε χάνεις το 75% της ανάλυσης του αισθητήρα. Μάλιστα ενώ λέμε βέλτιστο για πλανητική είναι το f/20-f/30 στην περίπτωσή σου το 5x barlow που σε πάει σε f/50 είναι πλεονέκτημα αφού υπάρχει σοβαρό θέμα subsampling.

Οπότε θα δεις διαφορά (και θα χρειαστείς μικρότερο barlow για βέλτιστα αποτελέσματα).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα καταχραστώ το Topic για να μην ανοίγω κάποιο καινούριο. Αφορα μια πρώτη προσπάθεια μου στον Δια με webcam

 

Πήρα την xbox live cam και έκανα τις μετατροπές που φαίνονται στο παρακάτω link

 

https://stargazerslounge.com/topic/131246-xbox-livecam-mod-cliff/

 

Να πω την αλήθεια μου δεν δυσκολεύτηκα και πολύ (μοντελιστής γαρ)

 

 

Στην συνέχεια έβαλα τη webcam στο Skywatcher 130/900 που έχω και χρησιμοποίησα το Fire Capture. Δεν χρησιμοποίησα ουτε προσοφθάλμια, ουτε barlow ουτε τιποτα.

 

Δεν πείραξα ρυθμίσεις στο fire capture παρα μόνο εκεί που είχε την επιλογή Mars διάλεξα Jupiter.

 

Τράβηξα 120 sec. Εξ αρχής στην οθόνη του Laptop δεν έβλεπα λεπτομέρεια πάνω στον Δια παρότι το focus πρέπει να ήταν σωστό γιατί έβλεπα και τους τεσσερις δορυφορους πολύ καθαρα και χωρίς θολούρα. Ο Διας φαινόταν σαν μια πολύ φωτεινή μπάλα, τίποτα πάνω του.

 

Επειδη δεν έχω εμπειρία τράβηξα το video θεωρώντας πως ίσως είναι φυσιολογικό (και δευτερο μετα), τα περασα απο το Pipp και μετα το Registax. Ολα οκ αλλα λεπτομέρεια 0. Μια ασπρη σφαίρα.

 

 

Σκέφτομαι πως είτε έπρεπε να κάνω κάποιες ακόμα ρυθμίσεις στο fire capture, είτε πως έπρεπε κάποιο από τα lens και IR Cut Filter , που στο Link στις δυο τελευταίες εικόνες τα έχει αφήσει έξω (έτσι έκανα και εγώ παρότι σε κάποιο άλλο link το "εσωτερικό" το έβαζε πίσω) να το ξαναβάλω πίσω.

 

Καποια συμβουλή παρακαλώ?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα καταχραστώ το Topic για να μην ανοίγω κάποιο καινούριο. Αφορα μια πρώτη προσπάθεια μου στον Δια με webcam

 

Πήρα την xbox live cam και έκανα τις μετατροπές που φαίνονται στο παρακάτω link

 

https://stargazerslounge.com/topic/131246-xbox-livecam-mod-cliff/

 

Να πω την αλήθεια μου δεν δυσκολεύτηκα και πολύ (μοντελιστής γαρ)

 

 

Στην συνέχεια έβαλα τη webcam στο Skywatcher 130/900 που έχω και χρησιμοποίησα το Fire Capture. Δεν χρησιμοποίησα ουτε προσοφθάλμια, ουτε barlow ουτε τιποτα.

 

Δεν πείραξα ρυθμίσεις στο fire capture παρα μόνο εκεί που είχε την επιλογή Mars διάλεξα Jupiter.

 

Τράβηξα 120 sec. Εξ αρχής στην οθόνη του Laptop δεν έβλεπα λεπτομέρεια πάνω στον Δια παρότι το focus πρέπει να ήταν σωστό γιατί έβλεπα και τους τεσσερις δορυφορους πολύ καθαρα και χωρίς θολούρα. Ο Διας φαινόταν σαν μια πολύ φωτεινή μπάλα, τίποτα πάνω του.

 

Επειδη δεν έχω εμπειρία τράβηξα το video θεωρώντας πως ίσως είναι φυσιολογικό (και δευτερο μετα), τα περασα απο το Pipp και μετα το Registax. Ολα οκ αλλα λεπτομέρεια 0. Μια ασπρη σφαίρα.

 

 

Σκέφτομαι πως είτε έπρεπε να κάνω κάποιες ακόμα ρυθμίσεις στο fire capture, είτε πως έπρεπε κάποιο από τα lens και IR Cut Filter , που στο Link στις δυο τελευταίες εικόνες τα έχει αφήσει έξω (έτσι έκανα και εγώ παρότι σε κάποιο άλλο link το "εσωτερικό" το έβαζε πίσω) να το ξαναβάλω πίσω.

 

Καποια συμβουλή παρακαλώ?

 

Ναι, έχεις πολύ μεγάλη έκθεση (ή/και gain). Όταν επιλέγουμε "Jupiter" στο firecapture μας δίνει ένα εύρος ρυθμίσεων, δε σημαίνει ότι τις κάνει κι όλας, αφού δεν ξέρει τι συνδιασμό οπτικών έχουμε (μάλιστα με μερικούς συνδυασμούς το preset δεν κάνει καθόλου). Οπότε χαμηλώνεις την έκθεση μέχρι να δεις λεπτομέρειες στο Δία (ή κοιτάς το ιστόγραμμα στο παραθυράκι). Κατά κανόνα όταν η έκθεση είναι σωστή για το Δία, οι δορυφόροι του φαίνονται μετά βίας, αλλά για την εστίαση μπορούμε να αυξήσουμε προσωρινά την έκθεση και να χρησιμοποιήσουμε τους Δορυφόρους.

Το IR Cut filter να το αφήσεις, αλλιώς θα δε θα σου επιτρέπει αρκετά καλή εστίαση. Το βγάζουμε μόνο όταν είναι να χρησιμοποιήσουμε δικό μας (με τη λογική ότι μπορούμε να το ανταλλάξουμε με IR-pass όπως το Astronomik 742 όταν θέλουμε IR φωτογραφίες).

Ενώ το firecapture είναι γενικά καλύτερο από το sharpcap, στην xbox εμφανίζει και επιπλέον ρυθμίσεις, όπως ανάλυση 1280x960 @ 7.5fps (δεν είναι interpolated όπως φαίνεται) που χωρίς barlow μπορεί να σου χρησιμεύσει παρά το χαμηλό frame rate.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μμμμ, οποτε πρεπει να την ξανανοιξω να βαλω το ir filter πισω. Οκ, λιγη δουλιτσα και μια βιδουλα που πρεπει να βρω.

 

Τωρα για τις ρυθμισεις πρεπει να δοκιμασω-πειραματιστω.

Δυστυχως δεν εχω μοτερ ακομα οποτε θα θελει χρονο να τα κανω μονος μου. Σημερα ειχα πετυχει σχεδον τελεια πολικη ευθυγραμμιση και ηταν ευκολο το εργο μου αλλα δεν ειναι καθε μερα τ' αι-γιαννιου :lol:

 

Εχω και το sharpcap, απλα απο οτι εχω διαβασει το fire capture συστηνεται για αρχαριους χωρις να εχω καταλαβει τον λογο.

 

Αυριο λοιπον, ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω και το sharpcap, απλα απο οτι εχω διαβασει το fire capture συστηνεται για αρχαριους χωρις να εχω καταλαβει τον λογο.

 

Χμμ, εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Το firecapture έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες που δε θα τις χρησιμοποιήσουν αρχάριοι και πιο πολύπλοκο interface. Εκτός αν εννοούνε ότι επειδή τελικά θα καταλήξεις στο firecapture, να αρχίσεις από αυτό; :)

Απλά με την Xbox έχουμε την εξαίρεση καθώς το sharpcap "βλέπει" και τη λειτουργία 1.3mp, άρα έχει κάτι παραπάνω να σου δώσει. Το βασικό μειονέκτημα του sharpcap είναι πως είναι κάπως ασταθές πρόγραμμα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτομαι να αγοράσω μία πλανητική/οδηγητική CCD κάμερα και συγκεκριμένα την ASI120MC.

Θα ήθελα να ρωτήσω:

 

1. Πιστεύετε οτι θα μπορέσω να φωτογραφίσω με μεγαλύτερη λεπτομέρια το Δία, δεδομένου του υπόλοιπου εξοπλισμού?

2. Θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω την ASI120MC και για DSO και να πάρω καλύτερα αποτελέσματα από τη Nikon?

3. Η διαφορά της ASI120MC και ASI120MC-S είναι μόνο το USB3 (δε βρίσκω κάτι άλλο που το έψαξα)?

4. Η ASI120MC έχει μεγάλες διαφορές με την QHY5L-II (color)?

5. Θα έχω προβλήματα στο guiding με colored CCD κάμερα?

 

1. Σαφώς!

 

2. Γενικά επειδή δεν είναι ψυχόμενες δεν έχουν στόχευση το βαθύ ουρανό αλλά έχουν γίνει σχετικές προσπάθειες. Λόγω μικρού chip γενικά ταιριάζουν σε μικρά αντικείμενα, πλανητικά κτλ. Επίσης λόγω απουσίας ψύξης μιλάμε για πολλές μικρές εκθέσεις.

 

3. Έτσι νομίζω κι εγώ.

 

4. Γενικά οι σειρές QHY5l-II και ASI 120MC ήταν παρόμοιες υλοποιήσεις. Έχω μια εντύπωση πως η ASI έτυχε καλύτερης υποδοχής από την αστροφωτογραφική κοινότητα.

 

5. Εγώ παλιά χρησιμοποιούσα την QHY-5V (έγχρωμη) για guiding χωρίς πρόβλημα, πόσο μάλλον αυτή που είναι πολύ πιο ευαίσθητη. Και ένας φίλος εδώ (santono) έχει χρησιμοποιήσει την ASI120MC με επιτυχία σε guiding.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ένας φίλος εδώ (santono) έχει χρησιμοποιήσει την ASI120MC με επιτυχία σε guiding.

 

Και ακόμη ένας! Έχω κάνει 10λεπτες με το 9x50 finder χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Το μόνο θέμα με την asi (που δεν είναι και ιδιαίτερα μικρό) είναι οτι δεν συνεργάζεται εύκολα με καλώδια usb πέραν του παρεχομένου 1.8m το οποίο είναι οριακό στο μέγεθος. Έχω δοκιμάσει αρκετά καλώδια και συνδυασμούς (με σκοπό να έχω λίγο μεγαλύτερη άνεση χώρου) με παταγώδη αποτυχία...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα που δεν εστιαζε με τον ερευνητη μου (ιδιο με του StamosP αλλα δεν εστιαζε!!!!), εφαγα σε μηχανουργειο τον σωληνα μισο εκατοστο και ειναι κουκλι!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω και το sharpcap, απλα απο οτι εχω διαβασει το fire capture συστηνεται για αρχαριους χωρις να εχω καταλαβει τον λογο.

 

Χμμ, εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Το firecapture έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες που δε θα τις χρησιμοποιήσουν αρχάριοι και πιο πολύπλοκο interface. Εκτός αν εννοούνε ότι επειδή τελικά θα καταλήξεις στο firecapture, να αρχίσεις από αυτό; :)

Απλά με την Xbox έχουμε την εξαίρεση καθώς το sharpcap "βλέπει" και τη λειτουργία 1.3mp, άρα έχει κάτι παραπάνω να σου δώσει. Το βασικό μειονέκτημα του sharpcap είναι πως είναι κάπως ασταθές πρόγραμμα...

 

Δοκίμασα και σήμερα

 

Προφανώς κάτι δεν ξέρω να λειτουργώ σωστά και πρέπει να βρω οδηγίες, video κλπ.

 

Αυτή τη φορά, πάλι στο Fire Capture παίζοντας με την έκθεση έβλεπα τις δυο γραμμες (όλα σε αποχρώσεις του γκρι), καμια αλλη λεπτομέρεια. Τράβηξα το video ( 3 δίλεπτα), όμως και πάλι μετά το registax δεν βλέπω και τίποτα διαφορετικό. Λες και έχω τραβήξει μια φωτογραφία με την Nikon μου από το τηλεσκόπιο. Απλα τον πλανήτη και τις δυο κλασσικες γραμμές σε μια ψιλοθολή εικόνα.

 

Υπάρχει κάνας καλό οδηγός για τα FireCapture και Registax για να αρχίσω, ώστε να μην ψάχνω στα τυφλά?

 

Ευχαριστώ

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και ευχαριστώ

 

Κοίτα, μετά από επεξεργασία στo Registax (και λίγο Photoshop γιατι δεν έχω lightroom τωρα) βγήκε το παρακάτω

 

Νομίζω πως παίζει μεγάλο ρόλο οτι στην ουσία δεν ξέρω το Registax και από οσο έχω καταλάβει διαβάζοντας στο forum είναι σημαντικο το wavelet αλλά δεν ξέρω να το λειτουργώ.

 

Είμαι τελείως αρχάριος και καταλαβαίνω πως πρέπει να βρω οδηγίες και Video (ή να εκμεταλλευτώ τον murcielago που έρχεται εδώ κοντα χαχαχαχα) αλλά φυσικά οποιαδήποτε συμβουλή είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη

 

και πάλι ευχαριστω

 

test2v2.jpg.a25491b7eeffe2f4eebef04fee82adcb.jpg

Δοκιμή Διας

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Δε ξέρω και εγώ πολύ καλά το Registax, αλλά αυτό που κάνω εγώ για γρήγορα αποτελεσματα είναι να βάζεις τα 2 πρώτα wavelets στο 100 ή κάπου κοντά στο 100 (πχ 90-95) και να παίζεις με τα υπόλοιπα μέχρι να πάρεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Επίσης μπορείς να παίζεις με τις τιμές που έχει στα 2 πρώτα wavelets (denoise και sharpen) και να βλέπεις που έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Πιστεύω αν κάνεις αυτά θα βελτιωθεί αρκετά η φώτο που έχεις.

 

Επίσης μπορείς να ψάξεις στο internet για το πώς πρέπει να φτιάξεις τα wavelets ειδικά για το Δία, για να πάρεις μια ιδέα.[/i]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες βραδυ, με Barlow 2x, xbox live cam και το skywatcher 130/900 (δεν θυμαμαι αν ειχα γραψει τι εχω) αλλα χρησιμοποιώντας sharpcap -με το fire capture δεν εβλεπα χρωμα παλι αλλα αποχρώσεις του γκρι- κατάφερα αυτο

 

 

Καλύτερα απο χθες, όντως τα δυο πρωτα wavelets κανουν διαφορα

 

Ερωτηση, για καλυτερο αποτελεσμα φταιει το οτι δεν γνωριζω τα προγραμματα που χρησιμοποιώ, ή πχ θελω barlow 3x ?

 

1791649669_20160331Zeus1.thumb.jpg.d3d66ad6c65164129f21be4e2596adc2.jpg

Διας δοκιμη

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες βραδυ, με Barlow 2x, xbox live cam και το skywatcher 130/900 (δεν θυμαμαι αν ειχα γραψει τι εχω) αλλα χρησιμοποιώντας sharpcap -με το fire capture δεν εβλεπα χρωμα παλι αλλα αποχρώσεις του γκρι- κατάφερα αυτο

 

 

Καλύτερα απο χθες, όντως τα δυο πρωτα wavelets κανουν διαφορα

 

Ερωτηση, για καλυτερο αποτελεσμα φταιει το οτι δεν γνωριζω τα προγραμματα που χρησιμοποιώ, ή πχ θελω barlow 3x ?

 

Κατ'αρχήν αυτά τα δακτυλίδια που βλέπω (onion rings) συνήθως προέρχονται από το γεγονός ότι η έκθεση (ή/και το gain) είναι μικρότερα απ' όσο πρέπει και τα frames είναι σκοτεινά. Γενικά πάμε για ένα ιστόγραμμα που να φτάνει κάπου στα 3/4.

Δεύτερον, μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις το stacking με το autostakkert και μετά να ανοίγεις το TIF στο registax για τα wavelets, πολύ συχνά να σου κάνει καλύτερη δουλειά (όχι πάντα).

Τέλος, αφού διορθώσεις αυτά τα δακτυλίδια, πείραξε λίγο φωτεινότητα/χρώμα/κοντράστ μετά τα wavelets (ειδικά τα levels ώστε να σου φτάνει ως το 100%).

Αφού διορθώσεις τέτοια θέματα τεχνικής, μπορείς να δοκιμάσεις και 3x barlow που θα δώσει ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Πριν πάρεις το 3x, μπορείς επίσης να δοκιμάσεις την κάμερα στο sharpcap στα 1280x960. Είναι μόλις 7.5fps αλλά σε σταθερές συνθήκες μπορείς να πάρεις λίγο καλύτερο αποτέλεσμα αφού αξιοποιείς τα πολύ μικρά πίξελ που φαίνεται να έχει ο αισθητήρας αυτός.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το sharpcam σε αυτη την αναλυση το ειχα, φαίνεται σαν μικροτερη ? ... :-k

 

Τι εννοεις στο histogram για τα 3/4 ?

 

Ευχαριστω για την απάντηση

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το sharpcam σε αυτη την αναλυση το ειχα, φαίνεται σαν μικροτερη ? ... :-k

 

Τι εννοεις στο histogram για τα 3/4 ?

 

Ευχαριστω για την απάντηση

 

Α, όχι δε μου έμοιαζε για χαμηλότερη συγκεκριμένα. Με μεγαλύτερο barlow, το 640x480 μπορεί ίσως να βγάλει καλύτερα αποτελέσματα με το μεγαλύτερο frame rate, αλλά σε f/14 που είσαι με το μικρότερο barlow το 1280 συχνά θα είναι καλύτερο.

Όταν εμφανίσεις το ιστόγραμμα στο sharpcap προσπάθησε να ρυθμίσεις την έκθεση και το gain έτσι ώστε να φτάσει περί το 70-75% κοιτώντας από αριστερά προς τα δεξιά. Δηλαδή να αφήσεις μόνο κάπου ένα τέταρτο κενό προς τα δεξιά.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανερχομαι για δυο αποριες που εχω

 

Σημερα τραβηξα 5 video.

 

1. Και στα πεντε, στα wavelets υπαρχουν onion rings, προς τα εξω , οπως επισης και ενα μπλε δαχτυλιδι ελαχιστα πιο μεσα απο το περιγραμμα του Δια. Προσεχω να ειναι στο histogram οι καμπυλες στο 65-80 % , αφου η καθε μια δεν πεφτει με την αλλη οποτε προσπαθω λιγο να βολευτουν ολες. Τι μπορει να φταιει?

 

2. Ξεκινησα περιπου 11. Στο sharpcap ο Διας φαινοταν πορτοκαλι και οι λωριδες του καφε στα τεσσερα video. Στο πεμπτο που ομως σταδιακα χανοταν πισω απο τα κεραμιδια ειχε μια μπεζοπρασινη αποχρωση. Φυςικα τετοια χρωματα παιρνω και με την επεξεργαδια στο registax και σαν αποτελεςμα δεν μου αρεςει. Αυτο εχει να κανει με τη θεση που εχει στον ουρανο, την ωρα κλπ?

 

Ευχαριστω

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επανερχομαι για δυο αποριες που εχω

 

Σημερα τραβηξα 5 video.

 

1. Και στα πεντε, στα wavelets υπαρχουν onion rings, προς τα εξω , οπως επισης και ενα μπλε δαχτυλιδι ελαχιστα πιο μεσα απο το περιγραμμα του Δια. Προσεχω να ειναι στο histogram οι καμπυλες στο 65-80 % , αφου η καθε μια δεν πεφτει με την αλλη οποτε προσπαθω λιγο να βολευτουν ολες. Τι μπορει να φταιει?

 

2. Ξεκινησα περιπου 11. Στο sharpcap ο Διας φαινοταν πορτοκαλι και οι λωριδες του καφε στα τεσσερα video. Στο πεμπτο που ομως σταδιακα χανοταν πισω απο τα κεραμιδια ειχε μια μπεζοπρασινη αποχρωση. Φυςικα τετοια χρωματα παιρνω και με την επεξεργαδια στο registax και σαν αποτελεςμα δεν μου αρεςει. Αυτο εχει να κανει με τη θεση που εχει στον ουρανο, την ωρα κλπ?

 

Ευχαριστω

 

Βάλε εδώ ένα TIF που να είναι αποτέλεσμα του stack με το Autostakkert πριν οποιαδήποτε επεξεργασία, να δούμε ακριβώς αυτό που λες. Όχι το τελευταίο βέβαια αφού λες δεν έβγαινε καλό (όχι, πράσινη απόχρωση δεν παίρνει λόγω ώρας/θέσης, συνήθως όταν είναι χαμηλά απλά βγαίνει μπλε η μία άκρη και κόκκινη η άλλη).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι χθεσινοβραδυνο. Έχω άλλα δυο στα οποία είναι κάπως διαφορετικοι χρωματισμοι

 

Εδώ να σημειώσω πως όποτε τραβαω χωρίς barlow δεν εχω τετοια θέματα (ομως δεν εχω ιδιαίτερη λεπτομερεια) με τον barlow εμφανίζεται

ΥΓ: Μμμμμ, δεν φαίνεται σωστα το TIF, πως να το κάνω?

 

Jupiter23_48_31_pipp_g3_ap19.tif

Διας

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι χθεσινοβραδυνο. Έχω άλλα δυο στα οποία είναι κάπως διαφορετικοι χρωματισμοι

 

Εδώ να σημειώσω πως όποτε τραβαω χωρίς barlow δεν εχω τετοια θέματα (ομως δεν εχω ιδιαίτερη λεπτομερεια) με τον barlow εμφανίζεται

ΥΓ: Μμμμμ, δεν φαίνεται σωστα το TIF, πως να το κάνω?

 

Δε χρειάζεται να φαίνεται το TIF, κατεβαίνει όπως είναι.

 

Χμμ, έχεις δίκιο, τα χρώματα είναι "περίεργα". Δηλαδή βλέπω μια έντονη ατμοσφαιρική διάθλαση, κόκκινο από τη μία, μπλε/πράσινο από την άλλη, το οποίο είναι λόγω των συνθηκών (εξαρτάται από τη βραδιά και το πόσο ψηλά είναι στον ουρανό ο πλανήτης), αλλά είναι πιθανό να μη φταίει μόνο αυτό. Το barlow μπορεί να ρίξει την ποιότητα, αλλά φαντάζομαι έχεις το "κλασσικό" 2x skywatcher barlow, το οποίο έχω καιρό να χρησιμοποιήσω αλλά αν και δεν είναι αποχρωματικό δε θυμάμαι να προκαλεί προβλήματα σε αυτού του είδους πλανητική φωτογραφία. Έχεις και stack χωρίς barlow από την ίδια περίπου ώρα; Με προσοφθάλμιο πως σου φαινόταν ο Δίας εκείνη τη στιγμή; Μήπως ήταν ιδιαίτερα κακές οι συνθήκες γενικά, είχε νέφος κλπ;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με προσοφθάλμιο τον έβλεπα όπως πάντα. Δεν έχω δει με άλλα τηλεσκόπια για να έχω εμπειρία αν θα έπρεπε να βλέπω κάτι διαφορετικό, αλλά όσα βράδια και να τον έχω δει, ίδια "ποιότητα" εικόνας βλέπω από το προσοφθάλμιο. Οι συνθήκες καλές ήταν, έβλεπα αρκετά πράγματα στον ουρανό (σε σχέση και με άλλες μέρες). Το μόνο "πρόβλημα" ήταν ο αέρας που συχνά πυκνά κουνουσε το τηλεσκόπιο (πραγματικά έχω ήδη καταλάβει αυτό που λένε όλοι για τις βάσεις, πάταγα κουμπι στο moter και στην οθόνη του Laptop ο Διας έμοιαζε να βρίσκεται σε σεισμό πολλών ριχτερ :) )

 

Ναι το barlow 2x του Skywatcher έχω

 

Χθες ήταν αρκετά ψηλά όντως και τράβηξα μονο με Barlow.

 

Θα postάρω σε λίγο δυο διαφορετικά Tiff από μέρα που έκανα με Barlow και χωρίς όπου και πάλι υπάρχει το θέμα.

 

 

Υπάρχει πιθανότητα να κάνω κάτι τόσο λάθος στο Sharpcap?

 

Ακολουθουν σε λιγο τα δυο Tiff απο αλλη μερα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης