Jump to content

Περιοδικά-αγορά από Ελλάδα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του astrovox!

 

Με αφορμή το τελευταίο τεύχος του Free Astronomy Magazine που δημοσιεύτηκε πριν από μερικές μέρες, σκέφτομαι να γίνω συνδρομητής σε κάποιο περιοδικό με θέματα αστρονομίας. Μετα από μερική αναζήτηση, κατέληξα στο συμπέρασμα πως το μόνο ελληνικό αστρονομικό περιοδικό είναι αυτό της Εταιρίας Αστρονομίας και Διαστημικής Βόλου, Ουρανός. Πέρα από αυτό όμως, θα ήθελα πολύ να διαβάζω τεύχη από το εξωτερικό.Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω την ευκολία να πληρώνω σε τετοια καταστήματα και έτσι αναρωτιέμαι μήπως υπάρχει κάποιο πρακτορείο στην Ελλάδα από όπου θα μπορούσα να αγοράζω τέτοιου είδους περιοδικά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

 

Το περιοδικό "ΟΥΡΑΝΟΣ" είναι ένα πάρα πολύ καλό περιοδικό αστρονομίας που αξίζει να το έχει κάποιος. Επίσης, εντελώς δωρέαν, είναι και το περιοδικό του τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ που το εκδίδουμε κάθε 4 μήνες περίπου, δωρεάν στην Θεσσαλονίκη! Μπορείς να βρεις τα τεύχη ηλεκτρονικά: http://phenomenon.physics.auth.gr/

 

Θυμάμαι παλιά έβρισκα τεύχη, από κέντρα ξένου τύπου, αλλά λόγω κρίσης τα περισσότερα έκλεισαν. Γιατί να μπεις σε αυτό τον κόπο αφού μπορείς να τα διαβάσεις ηλεκτρονικά;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eπίσης, εντελώς δωρέαν, είναι και το περιοδικό του τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ που το εκδίδουμε κάθε 4 μήνες περίπου, δωρεάν στην Θεσσαλονίκη!

 

Ενδιαφέρον! Θα το έχω υπόψη μου!

 

Γιατί να μπεις σε αυτό τον κόπο αφού μπορείς να τα διαβάσεις ηλεκτρονικά;

 

Γιατί προτιμώ να κρατώ στο χέρι μου το περιοδικό και να το ξεφυλλίζω, να σημειώνω πάνω και να το διαβάζω. Η ηλεκτρονική μορφή με κουράζει.

 

Κ. spylab γνωρίζω τα περιοδικά αυτά και ρωτώ μήπως κάποιος ξέρει αν μπορώ να τα αγοράσω από ελληνικό κατάστημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπαρχουν σε πολλα περιπτερα που εχουν ξενα περιοδικα στην Αθηνα!

πρεπει να εχουν γυρω στα 7 ευρω το ενα :wink:

 

Επειδή δεν έχω πρόσβαση σε περίπτερα σε Αθήνα, μήπως ξέρετε κάποιο site, ελληνικό, από όπου θα μπορούσα να τα παραγγέλνω;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω να σε συμφέρει να τα αγοράζεις από περίπτερο 7 ευρω το ένα. Θα δίνεις δηλαδή 84 ευρω το χρόνο; Γραφεσαι συνδρομητής με λιγότερα από τα μισά χρήματα και στα στέλνουν και σπίτι.

 

" Please send me a FULL YEAR of Sky & Telescope magazine for just $37.95 - a savings of 47% OFF the newsstand price!"

 

 

https://ssl.palmcoastd.com/03401/apps/EMM_KEY?ikey=I**EMM

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά, η αλήθεια είναι πως δεν συμφέρει. Δεν έχω όμως PayPal ή οτιδήποτε άλλο για να πληρώνω στο εξωτερικό και για αυτό το λόγο ψάχνω κάποιο ελληνικό πρακτορείο που εισάγει τέτοιου είδους περιοδικά. Αν λοιπόν, έχει κάποιος υπόψη του από πού μπορώ να αγοράζω θα του είμαι υπόχρεη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά, η αλήθεια είναι πως δεν συμφέρει. Δεν έχω όμως PayPal ή οτιδήποτε άλλο για να πληρώνω στο εξωτερικό και για αυτό το λόγο ψάχνω κάποιο ελληνικό πρακτορείο που εισάγει τέτοιου είδους περιοδικά. Αν λοιπόν, έχει κάποιος υπόψη του από πού μπορώ να αγοράζω θα του είμαι υπόχρεη.

 

Επειδή ζω εκτός Αθήνας και για χρόνια βασανιζομουνα σε αυτό το θέμα σε βεβαιώνω ότι εφόσον ασχοληθείς λίγο και βρεις τον τροπο να πληρώνεις ηλεκτρονικά, στο τέλος και θα σε συμφέρει οικονομικά και θα έχεις όποιο τευχος θέλεις στην ώρα του ( και όχι του προηγούμενου μήνα) εφόσον κανείς συνδρομή ηλεκτρονικά είτε ανα μήνα είτε άνα έτος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητή φίλη, πράγματι αν γίνεις συνδρομιτής σε κάποιο ξένο περιοδίκο συμφαίρει πολύ. Όπως έχουν πει και πιο πάνω υπάρχει και το astronomy now που είναι Βρετανικό και έχει αφιερώματα και δίνει έμφαση σε φαίνόμενα που συνήθως τα βλέπουμε και εμείς στην Ελλάδα, μιας και είμαστε στην ίδια ήπειρο. :-) Σαφώς αυτό δε σημαίνει ότι τα υπλολοιπα δεν έιναι άξια.

 

Τώρα αν δεν έχεις paypal κάρτες και όλα τα συναφή, μπορείς να δοκιμάσεις να πας σε ένα μεγάλο πρακτορείο τύπου της περιοχής σου και να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για τι πράγμα ενδιαφέρεσαι. Αυτός με τη σειρά του αν θέλει θα βρει τον διανομέα και θα στο φέρνει με κάποιο κόστος μεν, αλλά θα μπορείς να το έχεις όμως στα χέρια σου, όπου συμφωνώ ότι έχει ιδαίτερη αισθητική να πιάνεις και να σημειώνεις ένα έντυπο σε σχέση με την ηλεκτρονική έκδοση. Είναι όμως και προσωπικό θέμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά, η αλήθεια είναι πως δεν συμφέρει. Δεν έχω όμως PayPal ή οτιδήποτε άλλο για να πληρώνω στο εξωτερικό και για αυτό το λόγο ψάχνω κάποιο ελληνικό πρακτορείο που εισάγει τέτοιου είδους περιοδικά. Αν λοιπόν, έχει κάποιος υπόψη του από πού μπορώ να αγοράζω θα του είμαι υπόχρεη.

 

 

 

Εγω παλι θα σου προτεινα με την συμφωνη γνωμη των γονιων σου να κανεις ενα paypal (εισαι πανεξυπνη παρα την ηλικια σου να διαχειριζεσαι εναν λογαριασμο paypal) να αρχιζεις να εξικιώνεσαι με τις ηλεκτρονικες αγορες το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια χρεωστικη στην οποια να εχει καποια λιγα χρηματα τα οποια θα τα βαζουν οι γονεις σου οταν τους ζητας

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά, η αλήθεια είναι πως δεν συμφέρει. Δεν έχω όμως PayPal ή οτιδήποτε άλλο για να πληρώνω στο εξωτερικό και για αυτό το λόγο ψάχνω κάποιο ελληνικό πρακτορείο που εισάγει τέτοιου είδους περιοδικά. Αν λοιπόν, έχει κάποιος υπόψη του από πού μπορώ να αγοράζω θα του είμαι υπόχρεη.

 

 

 

Εγω παλι θα σου προτεινα με την συμφωνη γνωμη των γονιων σου να κανεις ενα paypal (εισαι πανεξυπνη παρα την ηλικια σου να διαχειριζεσαι εναν λογαριασμο paypal) να αρχιζεις να εξικιώνεσαι με τις ηλεκτρονικες αγορες το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια χρεωστικη στην οποια να εχει καποια λιγα χρηματα τα οποια θα τα βαζουν οι γονεις σου οταν τους ζητας

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά, η αλήθεια είναι πως δεν συμφέρει. Δεν έχω όμως PayPal ή οτιδήποτε άλλο για να πληρώνω στο εξωτερικό και για αυτό το λόγο ψάχνω κάποιο ελληνικό πρακτορείο που εισάγει τέτοιου είδους περιοδικά. Αν λοιπόν, έχει κάποιος υπόψη του από πού μπορώ να αγοράζω θα του είμαι υπόχρεη.

 

 

 

Εγω παλι θα σου προτεινα με την συμφωνη γνωμη των γονιων σου να κανεις ενα paypal (εισαι πανεξυπνη παρα την ηλικια σου να διαχειριζεσαι εναν λογαριασμο paypal) να αρχιζεις να εξικιώνεσαι με τις ηλεκτρονικες αγορες το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια χρεωστικη στην οποια να εχει καποια λιγα χρηματα τα οποια θα τα βαζουν οι γονεις σου οταν τους ζητας

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά, η αλήθεια είναι πως δεν συμφέρει. Δεν έχω όμως PayPal ή οτιδήποτε άλλο για να πληρώνω στο εξωτερικό και για αυτό το λόγο ψάχνω κάποιο ελληνικό πρακτορείο που εισάγει τέτοιου είδους περιοδικά. Αν λοιπόν, έχει κάποιος υπόψη του από πού μπορώ να αγοράζω θα του είμαι υπόχρεη.

 

 

 

Εγω παλι θα σου προτεινα με την συμφωνη γνωμη των γονιων σου να κανεις ενα paypal (εισαι πανεξυπνη παρα την ηλικια σου να διαχειριζεσαι εναν λογαριασμο paypal) να αρχιζεις να εξικιώνεσαι με τις ηλεκτρονικες αγορες το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια χρεωστικη στην οποια να εχει καποια λιγα χρηματα τα οποια θα τα βαζουν οι γονεις σου οταν τους ζητας

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους όσους προσπάθησαν να βοήθησουν.

 

Θα επιχειρήσω να ζητήσω από ένα πρακτορείο της περιοχής να μου εισάγουν τα περιοδικά. Αν δεν υπάρξει ανταπόκριση, θα προσπαθήσω να κάνω ένα λογαριασμό PayPal για να εξυπηρετούμαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παλι εγινα προσφατα συνδρομητης στο περιοδικο "Ουρανος" το οποιο με καλυπτει απολυτα. Με μια μικρη συνδρομη των 20 ευρω το χρονο στη Εταιρεια του Βολου θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενη, με παραδοση στο σπιτι σου και χωρις χρεωστικες/πιστωτικες ή paypal και δεν θα αναγκαζεσαι να τρεχεις στα περιπτερα για να το προμηθευτεις.

 

Αυτο που μου αρεσει σ'αυτο το περιοδικο -σαν αρχαριος που ειμαι- και μην εχοντας ασχοληθει καθολου με την αστροπαρατηρηση (δεν εχω αγορασει τηλεσκοπιο ακομα) ειναι οτι εχει διαφορα αρθρα για την αστρονομια, καποια απ'αυτα ειναι και θεωρητικα που δεν εχουν να κανουν με την ιδια την αστροπαρατηρηση. Επισης πολλα αρθρα του "Ουρανου" εχουν και φιλοσοφικο υποβαθρο -κατι το οποιο μου αρεσει προσωπικα καθως το δικο μου background ειναι φιλολογικο- οπως π.χ. δυο αρθρα στο τελευταιο τευχος για την "Αστρονομια των Πυθαγορειων" και την "Ελληνικη Αστρονομια συμφωνα με τους Ορφικους Υμνους". Τωρα αν εσυ ενδιαφερεσαι πιο πολυ για αστροπαρατηρηση, φανταζομαι το Sky & Telescope θα σου ταιριαζε πιο πολυ.

 

Το μονο μειονεκτημα του "Ουρανου" ειναι οτι μπορει να το απολαυσει καποιος μονο καθε 3 μηνες, ενω τα ξενα περιοδικα αγγλοφωνα ή μη -μετα απο ερευνα που εκανα στο ιντερνετ- εκδιδονται ολα τους σε μηνιαια βαση (ακομα και τα ιταλικα, ισπανικα κ.ο.κ). Γι'αυτο το λογο σκεφτομαι πολυ σοβαρα να γινω συνδρομητης και σε κανα-δυο αγγλοσαξωνικα για πιο τακτικη ενημερωση. Το δε κοστος μεσω καρτας και για τα τρια περιοδικα (Astronomy, Astronomy Now και Sky & Telescope) το υπολογισα γυρω στα 130 ευρω το χρονο, κατι που αξιζει τα λεφτα του παιρνοντας στα χερια σου μηνιαιως τρια περιοδικα με πολυ υψηλες προδιαγραφες. Συμφερει παντως το paypal (ή η καρτα) και θα στο συνιστουσα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω αρκετα τευχη astonomy και sky&telescope , λιγο παλια γιατι τα εχω σταματησει που θελω να σου στειλω ,αλλα θα πρεπει να πεις στην μαμα ή στον μπαμπα να γραψει οτι συμφωνει εδω ή στο

spylabr@gmail.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω αρκετα τευχη astonomy και sky&telescope , λιγο παλια γιατι τα εχω σταματησει που θελω να σου στειλω ,αλλα θα πρεπει να πεις στην μαμα ή στον μπαμπα να γραψει οτι συμφωνει εδω ή στο

spylabr@gmail.com

 

Αν θέλετε δώστε μου ένα τηλέφωνο. Να σας ρωτήσω δύο πραγματάκια που θέλω και να μιλήσετε και με τους γονείς μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης