Jump to content

Tracking rate και απεικόνιση πλανητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Έχω εδώ και χρόνια μια NEQ 6,επειδή όμως στο μπαλκόνι,όπου έχω στημένο το setup μου,είναι λίγο στριμόκωλα,αν επιχειρήσω να κάνω aligning με αστέρια,πολλές φορές ο σωλήνας μου[dob 8] βρίσκει στα κάγκελα του μπαλκονιού.Γι'αυτό το λόγο,ειδικά όταν πρόκειται να χρησιμοποιήσω μεγάλες εστιακές για φωτογράφηση πλανητών,που απαιτούν ακριβέστατο tracking,βάζω σε λειτουργία την στήριξη,και χωρίς να κάνω aligniment,ενεργοποιώ το tracking,[στο sidereal],και στρέφω το τηλεσκόπιο στον πλανήτη με τα πλήκτρα του χειριστηρίου.Είναι σωστή η επιλογή μου για sidereal tracking,ή μηπως πρέπει να βαζω solar tracking;
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καμιά απάντηση κανείς, βρε παιδιά. Τί ταχύτητα χρειάζεται για παρακολούθηση των πλανητών;
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Εγω χρησιμοποιω sidereal και δεν εχω κανενα προβλημα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είχα την εντύπωση ότι ήταν solar rate. Αλλά ρίχνοντας μια ματιά στο manual, διαπιστώνω ότι βάζεις sidereal rate.

 

Sidereal Rate: Enables the mount to track celestial objects at the sidereal rate for observing

the stars, deep sky objects, and planets.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Solar rate που είναι μόνο για τον ήλιο διαφέρει μόλις κατά 1 μοίρα / 24ωρο από το sidereal. Στην πράξη εγώ δεν κάνω καν τον κόπο να γυρίσω σε solar rate για τον ήλιο, αφού αν στήσω το τηλεσκόπιο τη μέρα δεν κάνω καλή πολική ευθυγράμμιση οπότε μικροδιορθώσεις έτσι κι αλλιώς θα θέλει.

 

Ααα, το Lunar Rate από την άλλη είναι αρκετά διαφορετικό, η σελήνη καλύπτει διαδρομή σχεδόν μίας διαμέτρου της ανά ώρα σε σχέση με τα αστέρια... Φυσικά και πάλι αν απλά παρατηρούμε τη Σελήνη για λίγα λεπτά και με το sidereal rate εντάξει είμαστε.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης