Jump to content

Προβληματα με registax


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω καποια θεματακια με το registax....Εχω δοκιμασω να βαλω μονος μου alignpoints,εχω δοκιμασει να πατησω να βαλει μονο του το προγραμμα αλλα στις περισσοτερες των περιπτωσεων παιρνω ενα "σπασμενο" τελικο αντικειμενο.Βαζω 2 φωτογραφιες,απο την τελευταια μου προσπαθεια,μια μολις πατησα να βαλει το προγραμμα τα alignpoints και μια μετα το stack που μολις ανεβασα wavelets φαινονται τα σπασιματα.

Τι κανω λαθος?δεν καταλαβαινω...πολυ λιγες φορες θα καταφερω να μην εχω αυτο το ενοχλητικο φαινομενο.και παιρνει που παιρνει πολυ ωρα η ολη υποθεση,να βγαινει και ετσι προβληματικο το αποτελεσμα σε απογοητευει πληρως.....

 

Η διαδικασια που κανω ειναι:

 

επιλογη αρχειου βιντεο

να βαλω alignpoints

παταω align

επειτα παταω limit

και τελος stack

 

Πρεπει να κανω κατι αλλο?υπαρχει περιπτωση να φταινε τα βιντεο(δεν νομιζω βεβαια)???η βαζω λαθος τα alignpoints?

 

Τα βιντεο ειναι τραβηγμενα με την canon 550d + televue powermate 5x σε τηλεσκοπιο skywatcher 200/1000 dsf.

Το ιδιο προβλημα το ειχα παντως και με την box live vision και τον υπολοιπο εξοπλισμο αντι για canon.

alignpoints1.thumb.png.08fc333424e7ab5f4feb883518d697b6.png

alignpoints.thumb.png.2313b05ecdc3299864467a8d24d077ac.png

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτον θα έχεις συνήθως καλύτερο αποτέλεσμα αν κάνεις το stack με το autostakkert (μετέτρεψε το αρχείο mov σε SER με το pipp) και μετά ανοίγεις το TIFF από το autostakkert στο Registax 6 για να χρησιμοποιήσεις τα wavelets.

Δεύτερον δεν έχεις την τελευταία έκδοση του Registax ( 6.1.0.8 ) που έχει πολύ περισσότερο έλεγχο στα wavelets.

Τρίτον δε χρησιμοποιείς σωστά τα wavelets. Δηλαδή έβαλες τα δύο πρώτα στο τέρμα. Κοινώς του είπες να κάνεις sharpen όσο γίνεται τη μικρότερη λεπτομέρεια. Επειδή η εικόνα σου είναι αρκετά μεγάλη, τα δύο μικρότερα wavelets όπως φαίνεται αντιστοιχούν σε αυτές τις ρωγμές που προήλθαν από το stack. Δεν ξέρω αν είναι έντονες και όντως δείχνουν κάποιο πρόβλημα γιατί ενδεχομένως να είναι ανεπαίσθητες και απλά με τέρμα τα δύο πρώτα wavelets να εμφανίζονται. Δοκίμασε ξεχωριστά κάθε wavelet να δεις τι κάνει στην εικόνα, σε μεγάλο μέγεθος όπως η δική σου θα είναι πιο "χρήσιμα" τα μεγαλύτερα. Η τελευταία έκδοση του registax όπως σου είπα δίνει επιπλέον έλεγχο του sharpening και του denoise σε κάθε wavelet. Μπορείς να επισυνάψεις το "παρθένο" tiff μετά το stack να του ρίξουμε μια ματιά.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτον θα έχεις συνήθως καλύτερο αποτέλεσμα αν κάνεις το stack με το autostakkert (μετέτρεψε το αρχείο mov σε SER με το pipp) και μετά ανοίγεις το TIFF από το autostakkert στο Registax 6 για να χρησιμοποιήσεις τα wavelets.

Δεύτερον δεν έχεις την τελευταία έκδοση του Registax ( 6.1.0.8 ) που έχει πολύ περισσότερο έλεγχο στα wavelets.

Τρίτον δε χρησιμοποιείς σωστά τα wavelets. Δηλαδή έβαλες τα δύο πρώτα στο τέρμα. Κοινώς του είπες να κάνεις sharpen όσο γίνεται τη μικρότερη λεπτομέρεια. Επειδή η εικόνα σου είναι αρκετά μεγάλη, τα δύο μικρότερα wavelets όπως φαίνεται αντιστοιχούν σε αυτές τις ρωγμές που προήλθαν από το stack. Δεν ξέρω αν είναι έντονες και όντως δείχνουν κάποιο πρόβλημα γιατί ενδεχομένως να είναι ανεπαίσθητες και απλά με τέρμα τα δύο πρώτα wavelets να εμφανίζονται. Δοκίμασε ξεχωριστά κάθε wavelet να δεις τι κάνει στην εικόνα, σε μεγάλο μέγεθος όπως η δική σου θα είναι πιο "χρήσιμα" τα μεγαλύτερα. Η τελευταία έκδοση του registax όπως σου είπα δίνει επιπλέον έλεγχο του sharpening και του denoise σε κάθε wavelet. Μπορείς να επισυνάψεις το "παρθένο" tiff μετά το stack να του ρίξουμε μια ματιά.

 

Δημητρη καλημερα!Εβαλα επιτηδες τα 2 πρωτα στο τερμα για να φανει το προβλημα ξεκαθαρα.Οταν το κανω κανονικα παιζω και μπαινουν καπου στη μεση και ισως λιγο χαμηλοτερα ολα.Ομως ακομα κ στη μεση να τα βαλω η καπου εκει που ειμαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα,παλι φαινονται πολυ εντονα αυτα τα σπασιματα και ουσιαστικα παει χαμενος ολος ο κοπος και ο χρονος....

Δεν ξερω που οφειλεται,θα δοκιμασω και τη καινουρια εκδοση(δεν ειχα παρει χαμπαρι οτι ειχα την παλια)και θα δω.

Παντως φαινεται να μου το κανει σε καποια βιντεο οσα alignpoints και αν χρησιμοποιησω,ενω σε αλλα βιντεο ειναι μια χαρα.Δεν μπορω να το εξηγησω και δεν μπορω να καταλαβω και ποιο ειναι το προβλημα ωστε να το λυσω....

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιησα και το autostakkert2 καποιες φορες αλλα δεν μου πολυ αρεσε.ισως κανω κατι λαθος εκει...θα το ξανα προσπαθησω...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισύναψε το tiff πριν τα wavelets που σου βγάζει το registax και το autostakkert να τα δούμε κι εμείς. Στο autostakkert όπως σου λέει μη βάζεις align points κοντά στις άκρες.

Πάντως αν ένα wavelet αντί για λεπτομέρεια σου εμφανίζει μόνο θόρυβο ή κάποια περίεργα σχέδια, δεν το ανεβάζεις καθόλου. Και έχεις πει ότι έχεις το bitrate της Canon στο 3x έτσι; Για να μειωθούν τα compression artifacts ώστε να μπερδεύεται λιγότερο το registax.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισύναψε το tiff πριν τα wavelets που σου βγάζει το registax και το autostakkert να τα δούμε κι εμείς. Στο autostakkert όπως σου λέει μη βάζεις align points κοντά στις άκρες.

Πάντως αν ένα wavelet αντί για λεπτομέρεια σου εμφανίζει μόνο θόρυβο ή κάποια περίεργα σχέδια, δεν το ανεβάζεις καθόλου. Και έχεις πει ότι έχεις το bitrate της Canon στο 3x έτσι; Για να μειωθούν τα compression artifacts ώστε να μπερδεύεται λιγότερο το registax.

 

Θα τα ανεβασω το απογευμα!

 

Παντως παρατηρω,το 1ο συμπερασμα που εβγαλα μεχρι τωρα δλδ,ειναι οτι σε οσα βιντεο εχω βγαλει μεσω του eos camera movie record με 5x liveview zoom σε αναλυση 1920*1080 @ 30 fps δεν μου κανουν σπασιματα.Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο,μια βραδυα μονο τραβηξα με αυτον τον τροπο,εχω καμια 10αρια 3λεπτα βιντεο εκ των οποιων περιπου τα μισα που επεξεργαστηκα δεν ειχαν προβλημα.

 

Δεν νομιζω να ειναι θεμα τη canon...εσυ equador εχεις κανενα παρομοιο προβλημα με την crop λειρουργια?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τα ανεβασω το απογευμα!

 

Παντως παρατηρω,το 1ο συμπερασμα που εβγαλα μεχρι τωρα δλδ,ειναι οτι σε οσα βιντεο εχω βγαλει μεσω του eos camera movie record με 5x liveview zoom σε αναλυση 1920*1080 @ 30 fps δεν μου κανουν σπασιματα.Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο,μια βραδυα μονο τραβηξα με αυτον τον τροπο,εχω καμια 10αρια 3λεπτα βιντεο εκ των οποιων περιπου τα μισα που επεξεργαστηκα δεν ειχαν προβλημα.

 

Δεν νομιζω να ειναι θεμα τη canon...εσυ equador εχεις κανενα παρομοιο προβλημα με την crop λειρουργια?

 

Όχι, το video crop ανάλογα με τις συνθήκες μου δίνει από παρόμοια έως λίγο καλύτερα αποτελέσματα από τη μέθοδο usb, οπότε δεν κάνω τον κόπο να κουβαλάω laptop ή wιndows tablet. Σε τι ISO τραβάς και που φτάνει το ιστόγραμμα;

Σημειωτέον "σπασίματα" έχω δει στο παρελθόν, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήταν με το video crop ή με webcam και τί τα προκαλούσε, γιατί ήταν πολύ παλιά στις πρώτες μου απόπειρες...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα τα ανεβασω το απογευμα!

 

Παντως παρατηρω,το 1ο συμπερασμα που εβγαλα μεχρι τωρα δλδ,ειναι οτι σε οσα βιντεο εχω βγαλει μεσω του eos camera movie record με 5x liveview zoom σε αναλυση 1920*1080 @ 30 fps δεν μου κανουν σπασιματα.Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο,μια βραδυα μονο τραβηξα με αυτον τον τροπο,εχω καμια 10αρια 3λεπτα βιντεο εκ των οποιων περιπου τα μισα που επεξεργαστηκα δεν ειχαν προβλημα.

 

Δεν νομιζω να ειναι θεμα τη canon...εσυ equador εχεις κανενα παρομοιο προβλημα με την crop λειρουργια?

 

Όχι, το video crop ανάλογα με τις συνθήκες μου δίνει από παρόμοια έως λίγο καλύτερα αποτελέσματα από τη μέθοδο usb, οπότε δεν κάνω τον κόπο να κουβαλάω laptop ή wιndows tablet. Σε τι ISO τραβάς και που φτάνει το ιστόγραμμα;

Σημειωτέον "σπασίματα" έχω δει στο παρελθόν, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήταν με το video crop ή με webcam και τί τα προκαλούσε, γιατί ήταν πολύ παλιά στις πρώτες μου απόπειρες...

 

Λοιπον στο παρακατω βιντεο οτι κ αν κανω,εννοωντας οσες φορες και αν κανω align με διαφορετικα alignponts,ειτε χειροκινητα ειτε πατησω να μπουν αυτοματα απο το προγραμμα μου κανει σπασιματα.

Εχω κανει stack μεσω registax πανω απο 5 βιντεο του δια σημερα και αυτο εδω δεν λεει να φτιαξει με τπτ ενω τα αλλα με την πρωτη ηταν μια χαρα χωρις κανενα σπασιμο.

 

Ξεχασα να πω οτι το bit rate ειναι στο 3.0χ καθως εχω γρηγορη καρτα και δεν μου σταματαει καθολου η μηχανη οταν γραφω βιντεο ειτε σε crop ειτε μεσω του eos camera movie record.που και αυτο σε 1920*1080 @ 30 fps με 5χ zoom liveview το μεγεθος βιντεο ειναι 1024*680.αυτο ειναι σωστο που αλλαζει την αναλυση???

 

Επισης εκανα λαθος,με την xbox δεν ειχα το ιδιο θεμα ποτε,θυμομουν λαθος και σημερα κοιτωντας τα παλια βιντεο με τα αποτελεσματα που εδιναν το επιβεβαιωσα.Μονο με crop λειτουργια της canon μου συμβαινει και οχι παντα....

 

Τραβαω σε 1/60 εκθεση και iso 1600.εκει φαινεται καλα η φωτεινοτητα του δια....ιστογραμμα πως βλεπω? στην canon?πριν τραβηξω βιντεο γινεται να δω ιστογραμμα οταν επιλεγω iso και χρονο εκθεσης?

 

Υγ.Ο πλανητης δεν ειναι στο κεντρο οταν κανω την εγγραφη αλλα τον κεντραρω μεσω του PIPP.Δεν νομιζω βεβαια να παιζει ρολο καθως ετσι κανω σε ολα τα βιντεο.

MVI_5417_pipp.tif

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς θα σου προτεινα να δουλεψεις το autostackert για το στακαριμσα των καρε σε βιντεο κανει καλυτερη σε σχεση με το registax, επισης για το στακαρισμα δεν θες πολαπλα σημεια ευθυγραμμισης αλλα το κεντρο του πλανητη. Τα προγραμματα αυτα το ονομαζουν Center of gravity

 

Άλλοι παράγοντες που μπορει να επηρεάσουν την ποιοτητα της φωτο ειναι η εστιαση της εικονας, το seeing, κακό tracking του πλανητη αλλά και αρκετός χρόνος στην ληψη της φωτογραφίας οπότε χάνεις ποιότητα λόγω περιστροφής του πλανήτη, για τον Δία θα πρότεινα κάτω από δυο λεπτά συνολικό χρόνο λήψης βίντεο με όσο πιο πολλά fps μπορεις, εγω πάιρνω συνολικά 2000 καρέ με 30fps. Επίσης για το στακάρισμα, διάλεξε πρώτα ενα καλό καρέ από το βίντεο που σου δείχνει αρκετές λεπτομέριες ώστε αυτό να είναι η βάση για τα υπόλοιπα καρέ που θα στακάρεις, επίσης δοκίμασε να μειώσεις τα πόσα καρέ θες να κρατήσεις, ξεκίνα από το 10% και ανέβασε το σιγά σιγά

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ περίεργο γιατί σου είπα έχω δει σπασίματα στο παρελθόν που δε θυμάμαι αν ήταν της Canon, αλλά δεν ήταν ακριβώς σαν τα δικά σου. Δεν το έχω δει αυτό βασικά ποτέ. Το autostakkert τα ίδια; Δε βάζεις και ένα mov από την Canon σε ένα dropbox να δω πως είναι σε σχέση με δικά μου; Δοκίμασε και να βγάλεις το 3x bitrate (ή να δοκιμάσεις άλλη τιμή) μήπως κάτι κάνει εκεί το Magic Lantern, αν και μου φαίνεται χλωμό. Αν πάντως στο κάνουν λίγα βίντεο και όχι πολλά, απλά πέτα τα. Αν δω ότι ένα βίντεο δεν είναι καλό δεν το παιδεύω. Αλλά αν σου βγαίνουν τα περισσότερα έτσι, να το ψάξουμε.

Για τις άλλες απορίες, το ιστόγραμμα το βλέπεις ενεργοποιόντας το Global Draw και Histogram στο overlay μενού του ML, και μετά πατάς Disp μέχρι να εμφανιστεί.

Το 5x LiveView μέσω USB έχει συγκεκριμένη ανάλυση για κάθε μοντέλο που δεν άλλάζει (εξάλλου το χρησιμοποιείς συνήθως στο Manual mode και όχι σε Video Mode, οπότε δε ζητάς ανάλυση) και εξαρτάται από τι οθόνη έχει η συγκεκριμένη μηχανή με τις 550D να έχουν όντως 1024*680. To frame rate επίσης δεν είναι ακριβώς 30, αλλά κοντά εκεί (γιατί το mode αυτό δεν είναι κανονικά για να καταγράφεις το βίντεο).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι σωστα επιλεγμενο το 3.0χ στο bit rate ετσι?γτ εχει διαφορες ρυθμισεις...

Επισης αυτο το -8 που παει εως -16 που ειναι το καλυτερο αλλα λεει να μην το πειραξεις τι κανει?βοηθαει καπου η το αφηνουμε ετσι?

 

Βιντεο δυστυχως δεν εχω να ανεβασω.ολα τα προβληματικα τα εσβησα γτ λιγο το ενα λιγο το αλλο ο ssd γεμισε...μολις βγαλω καποιο που παρατηρησω το ιδιο φαινομενο θα το ανεβασω...

 

Δεν ειναι η πλειοψηφια των βιντεο προβληματικα.σε λιγα το εχω παρατηρησει!

Απλα ακομα δεν εχω καταφερει να προσδιορισω απο τι μπορει να προερχεται το προβλημα.

 

Α η αναλυση παει συμφωνα με την αναλυση οθονης ε???εγω νομιζα οτι θα ειχε κανονικα full hd...

Ναι τα frames παιζουν απο οτι ειδα απο 28 εως 30 περιπου...

Δλδ δεν μπορουμε να επιλεξουμε την αναλυση 1280*720 για να εχουμε 60fps μεσω usb???

20160415_003325.thumb.jpg.14f9358124a7edbb8e5be92e0c7ed294.jpg

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με autostakkert2 οχι δεν το εχω παρατηρησει το προβλημα(ακομα)αλλα δεν εχω περασει ολα τα βιντεο απο εκει καθως συνιθιζα μεχρι τωρα να μην το χρησιμοποιω.

Στα τελευταια ομως 10 περιπου βιντεο που επεξεργαστηκα εχω την εντυπωση οτι τα tif του autostakkert2 δεν ειναι τοσο καλα οσο τα βιντεο που επεξεργαζομαι μεσω registax...Μπορει να ειναι απλα γνωμη μου...

 

Στο 1ο βιντεο που θα δω παλι το προβλημα θα ανεβασω το βιντεο καπου,και θα επισυναψω εδω και τα 2 tif,ενα απο registax και ενα απο autostakkert2.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε καλά αφού δε στο κάνει συνέχεια και είναι μόνο με το registax μην ανησυχείς, κάποια βίντεο έχουν κακή ποιότητα, μπορεί να μην παρατηρούμε τέτοια θέματα επειδή δεν ασχολούμαστε πολύ μαζί τους.

Το qscale είναι η ποιότητα για VBR, δεν ξέρω αν το βάλεις στο -16 αν δίνει περισσότερη ή λιγότερη ποιότητα από το 3.0x CBR μπορείς να δοκιμάσεις (θα κρίνεις από το μέγεθος του αρχείου για ίδιο χρόνο αν είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο από το 3x CBR). Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν προστέθηκε αφού εγκατέστησα το ML και δεν έχω δοκιμάσει την αναβάθμιση.

Αν δεν ξέρεις τί σημαίνει VBR και CBR, CBR είναι constant bit rate, που σημαίνει ότι προσπαθούμε να έχουμε σταθερή ροή δεδομένων σε mb/s που σημαίνει οι "γρήγορες" σκηνές φαίνονται χειρότερα και VBR είναι variable bit rate που σημαίνει πάμε για σταθερή ποιότητα, οπότε οι "γρήγορες" σκηνές καταγράφονται με περισσότερα mb/s. Η πλανητική δεν έχει αργές και γρήγορες σκηνές, οπότε και με VBR και CBR η ροή δεδομένων και η ποιότητα εικόνας (qscale) θα είναι σταθερά, απλά δεν μπορώ να ξέρω την αντιστοιχία του μέγιστου qscale (-16) με το μέγιστο bit rate (3x) - πολύ πιθανό να είναι τα ίδια.

 

Για το LiveView όπως σου είπα δεν "επιλέγεις ανάλυση". Πού να την επιλέξεις άλλωστε, δεν είναι video mode. Είναι απλά το LiveView όπως θα το έδειχνε στην οθόνη της μηχανής που απλά το βγάζει στο USB. Η ανάλυση εξαρτάται από την οθόνη και το frame rate εξαρτάται από την ταχύτητα του επεξεργαστή ουσιαστικά (π.χ. στην 450D έπιανε κάπου 22fps και με χαμηλότερη ανάλυση), αλλά δεν έχει γίνει προσπάθεια από την Canon για βελτιστοποίηση του frame rate, αφού όπως είπα προορίζεται απλά για να το βλέπεις στην οθόνη της μηχανής...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το LiveView όπως σου είπα δεν "επιλέγεις ανάλυση". Πού να την επιλέξεις άλλωστε, δεν είναι video mode. Είναι απλά το LiveView όπως θα το έδειχνε στην οθόνη της μηχανής που απλά το βγάζει στο USB. Η ανάλυση εξαρτάται από την οθόνη και το frame rate εξαρτάται από την ταχύτητα του επεξεργαστή ουσιαστικά (π.χ. στην 450D έπιανε κάπου 22fps και με χαμηλότερη ανάλυση), αλλά δεν έχει γίνει προσπάθεια από την Canon για βελτιστοποίηση του frame rate, αφού όπως είπα προορίζεται απλά για να το βλέπεις στην οθόνη της μηχανής...

 

Δημητρη δλδ οι πιο καινουριες canon 750 η 760d με καλυτερο επεξεργαστη θα εχουν φυσιολογικα παραπανω bit rate?και ισως και καλυτερη αναλυση οθονης...αν βεβαια υποστηριζονται απο το eos camera movie record...Αλλα παλι δεν θα εχουν το crop mode.... :? :? :?

 

Παντως για την βελτισοποιηση ναι θα μπορουσαν αν ειχαν κατι,αφου η 550d τραβαει 720p σε 60fps αρα θα μπορουσε και την αναλυση του Liveview που ειναι μικροτερη απο 720p να επιανε 60fps αλλα δυστυχως μεσο ορο εχει περιπου 28...

 

Eπειδη εχουμε ιδια μηχανη,και εχεις και ιδιο τηλεσκοπιο με εμενα(ενα απο τα πολλα που εχεις :lol: :lol: :lol: )παρατηρησα οτι σε βιντεο για πλανητες ο κρονος εμφανιζεται καπως σκοτεινος,δλδ ενω στον δια τραβαω βιντεο με εκθεση 1/60 και iso 800 η 1600 στον κρονο επρεπε να παω στα 3200 η 6400(θα φαινεται στο stack ο παραπανω θορυβος του υψηλου iso?δεν τα εχω επεξεργαστει ακομα αυτα τα βιντεο).Εσυ με το νευτωνειο 8" και την canon σε f/25 τι επιλογες κανεις στην canon 550d για τους παραπανω 2 πλανητες?

Τον κρονο να σημειωσω οτι τον ειδα πρωτη φορα την παρασκευη στις 4 με 5 το πρωι που ηταν σε πολυ καλο σημειο.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη δλδ οι πιο καινουριες canon 750 η 760d με καλυτερο επεξεργαστη θα εχουν φυσιολογικα παραπανω bit rate?και ισως και καλυτερη αναλυση οθονης...αν βεβαια υποστηριζονται απο το eos camera movie record...Αλλα παλι δεν θα εχουν το crop mode.... :? :? :?

 

Λογικά τις 750D και 760D τις υποστηρίζει τουλάχιστον αυτή εδώ η έκδοση και πρέπει να έχουν μεγαλύτερη ανάλυση και ίσως frame rate. Το τελευταίο δεν είναι και σίγουρο γιατί δεν έχει ιδιαίτερο λόγο η Canon να προσπαθήσει να πάει το frame rate πάνω από 30, αφού όταν βλέπεις το liveview δε θα φαίνεται ιδιαίτερα η διαφορά. Σε κάθε περίπτωση Crop mode δεν έχουν, οπότε το LiveView είναι η μόνη επιλογή.

 

 

Eπειδη εχουμε ιδια μηχανη,και εχεις και ιδιο τηλεσκοπιο με εμενα(ενα απο τα πολλα που εχεις :lol: :lol: :lol: )παρατηρησα οτι σε βιντεο για πλανητες ο κρονος εμφανιζεται καπως σκοτεινος,δλδ ενω στον δια τραβαω βιντεο με εκθεση 1/60 και iso 800 η 1600 στον κρονο επρεπε να παω στα 3200 η 6400(θα φαινεται στο stack ο παραπανω θορυβος του υψηλου iso?δεν τα εχω επεξεργαστει ακομα αυτα τα βιντεο).Εσυ με το νευτωνειο 8" και την canon σε f/25 τι επιλογες κανεις στην canon 550d για τους παραπανω 2 πλανητες?

 

Αν θυμάμαι καλά, "σκοτεινός" με ISO 1600 έβγαινε χειρότερος απ' ότι με υψηλότερο ISO, αλλά θα το δεις στην πράξη. Καμιά φορά αν δεν είνα αρκετά ευαίσθητη η κάμερα μπορεί να αναγκαστείς να δοκιμάσεις και σε χαμηλότερο f μικραίνοντας το είδωλο...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θυμάμαι καλά, "σκοτεινός" με ISO 1600 έβγαινε χειρότερος απ' ότι με υψηλότερο ISO, αλλά θα το δεις στην πράξη. Καμιά φορά αν δεν είνα αρκετά ευαίσθητη η κάμερα μπορεί να αναγκαστείς να δοκιμάσεις και σε χαμηλότερο f μικραίνοντας το είδωλο...

 

Δυστυχως αυτη τη στιγμη δεν εχω αλλον Barlow εκτος απο τον televue 5x οπoτε δεν μπορω καν να δοκιμασω για να δω διαφορες(αν υπαρχουν κιολας) μεταξυ πχ του f/25 και f/20 η f/15 η f/10......

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμένα μου έχει κάνει τέτοια το Registax, καμιά φορά χωρίς να μπορώ να δώσω λύση. Το Autostakkert είναι καλύτερο και από τότε που το έπιασα δεν ξαναέκανα align στο registax.

 

Δοκίμασε στο Autostakkert με τις εξής ρυθμίσεις ως σημείο αφετηρίας:

 

1. Open

 

Planet

Dynamic Background

Gradient

Noise: 2

 

και στα alignment points Multiple και βάλε καμιά 20αριά σημεία με μέγεθος ώστε να έχουν καλή αλληλεπικάλυψη. Μη βάλεις πολύ κοντά στο χείλος.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εμένα μου έχει κάνει τέτοια το Registax, καμιά φορά χωρίς να μπορώ να δώσω λύση. Το Autostakkert είναι καλύτερο και από τότε που το έπιασα δεν ξαναέκανα align στο registax.

 

Δοκίμασε στο Autostakkert με τις εξής ρυθμίσεις ως σημείο αφετηρίας:

 

1. Open

 

Planet

Dynamic Background

Gradient

Noise: 2

 

και στα alignment points Multiple και βάλε καμιά 20αριά σημεία με μέγεθος ώστε να έχουν καλή αλληλεπικάλυψη. Μη βάλεις πολύ κοντά στο χείλος.

 

Σε ευχαριστω για την βοηθεια.Θα δοκιμασω με τις παραπανω ρυθμισεις και θα σας πω αποτελεσματα.

 

Equador στην τελευταια δοκιμη του σαββατου,crop mode vs 5x liveview zoom ηταν η πρωτη φορα που ξεκαθαρα το crop mode ειχε απελπιστηκα πολυ καλυτερα αποτελεσματα.Δεν ξερω αν εφταιξε κατι αλλα αυτη τη φορα ηταν ολοφανερο.Το μονο που βοηθαει το 5χ liveview zoom ειναι ισως το οτι ο Διας πχ φαινεται μικροτερος και αν εχει καποιους δορυφορους κοντα του εκεινη την ωρα θα φανουν και αυτοι,ενω σε crop mode ειναι πολυ μικρη η περιοχη γυρω απο τον δια.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Equador στην τελευταια δοκιμη του σαββατου,crop mode vs 5x liveview zoom ηταν η πρωτη φορα που ξεκαθαρα το crop mode ειχε απελπιστηκα πολυ καλυτερα αποτελεσματα.Δεν ξερω αν εφταιξε κατι αλλα αυτη τη φορα ηταν ολοφανερο.Το μονο που βοηθαει το 5χ liveview zoom ειναι ισως το οτι ο Διας πχ φαινεται μικροτερος και αν εχει καποιους δορυφορους κοντα του εκεινη την ωρα θα φανουν και αυτοι,ενω σε crop mode ειναι πολυ μικρη η περιοχη γυρω απο τον δια.

 

Ε, παρά το compression έχεις υπερδιπλάσιο frame rate. Μετράει αρκετά αυτό, αλλά το πόσο ακριβώς "μετράει" παίζει ανάλογα με τη βραδιά. Δυστυχώς δεν έχει πολύ μεγάλο κάδρο όπως λες, οπότε στο Δία με τους δορυφόρους ή σε πολύ μεγάλα τηλεσκόπια θα θέλαμε λίγο παραπάνω...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης