Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους και όλες.

Εδώ και καιρό προσπαθώ να μπώ και εγώ στο χώρο της αστροφωτογραφίας, ρωτώντας λοιπόν και διαβάζοντας συγκέντρωσα ότι μπορούσα για να πετύχω το στόχο μου.

Από θέμα εξοπλισμού νομίζω πως έχω καταφέρει να φτιάξω ένα αρκετά καλό setup.

Για στήριξη έχω την eq6 synscan αγορασμένη από μέλος, τηλεσκόπιο ένα SW ED100 PRO (GOLD TUBE), κάμερα για οδήγηση την QHY 5I.IIC,και τέλος μηχανή PENTAX K10D DSLR με αισθητήρα APS-C

(23.7mm x 15.6mm) στα 10.20 Megapixels,PC και τα σχετικά software.

Αφού έπρηξα τον φίλο Γιώργο (scaff) με τις ερωτήσεις μου τον οποίο και ευχαριστώ θερμά, το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να περιμένω μια καλή βραδιά.

Εχθές λοιπόν ήταν η καλύτερη βραδιά (από θέμα συννεφιάς) γιατί κατά τα άλλα το φεγγαράκι ήταν λαμπρό το αεράκι φυσούσε χαρούμενα και ο Ωρίωνας άραζε στις 45 μοίρες πανω από τον δυτικό ορίζοντα.

Είπα λοιπόν να παίξω λίγο με τη μηχανή και να κάνω μια απόπειρα για να δώ τι θα αντιμετωπίσω.

 

Στήνω λοιπόν τον εξοπλισμό μου ζυγίζω ευθυγραμίζω και είμαι έτοιμος να εστιάσω την μηχανή. Για αστέρα εστίασης επιλέγω τον Σύριο. Βάζω την μάσκα bathinov στο σωλήνα και κοιτάζω από την μηχανή.

Βλέπω λοιπόν μακριά στο βάθος ένα μικρούλι είδωλο τις μάσκας,και όσο πάω για να εστιάσω το είδωλο μικραίνει και απομακρύνετε και στο τέλος μένει ένα μικρό μικρο αστεράκι πάνω στο οποίο πρέπει να δω τα stripes. Εχω οξεία όραση αλλά stripes δεν διέκρινα παρα μόνο ίσως αμυδρά, δεν ήμουν σίγουρος δηλαδή αν τα έβλεπα ή αν τα φανταζόμουν, έτσι εστίασα όσο καλύτερα μπορούσα σε αυτό που έβλεπα και γυρίζω κατά τον Ωρίωνα. Σε αυτό το σημείο αποφάσισα να κάνω λήψη χωρίς οδήγηση αφου ο αέρας άρχισε να ενοχλεί. Τραβάω λοιπόν την εικόνα με:

ISO 1600

ΈΚΘΕΣΗ 25"

FORMAT RAW DNG

Και μετά από λίγο μου έρχεται στο pc η παρακάτω εικόνα! Ουάου λέω!!! Πρώτη φορά και δεν τα πήγα και άσχημα. Βέβαια για τους προχωρημένους αυτά είναι παιχνιδάκι αλλά πιστέψτε με για εμ'ενα είναι επίτευγμα. Το μόνο πρόβλημα μου ήταν στην εστίαση, δεν υπάρχει άλλος τρόπος?

Παρακάτω παραθέτω την εικόνα ελαφρώς επεξεργασμένη στο fotoshop.

m42.jpg.df87436660528cf4e7743df7b64dd5b8.jpg

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο Θεοδωρε, μη μασας...εχεις μελλον ...

 

Ολοι απο καπου ξεκινησαμε , και μαλιστα με την βοηθεια καποιων που αξιζουν πολλα, και σαν ανθρωποι και σαν αστροφωτογραφοι.

Ευγε , συνεχισε και ολα θα ερθουν μονα τους καποια στιγμη.

Οτι θες, ξερεις....

 

Φιλικα

Γιωργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη αρχη φιλος!

Η μηχανη εχει live view? Στις canon μπορεις να μεγενθυνεις το ειδωλο που βλεπεις στο live view οποτε ψαξε μηπως μπορεις να κανεις το ιδιο.

Για εστιαση μια εναλλακτικη ειναι με το Nebulocity ή καποιο αλλο προγραμμα που σου δινει τη δυνατοτητα (και για αυτοματη εστιαση στο μελλον :wink: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρή καλησπέρα και καλό ξεκίνημα.

 

Όσον αφορά την εστίαση οι οδηγίες από τον Στέλιο είναι επαρκείς. Αυτό όμως που μπορώ να δω στη φωτογραφία σου είναι ότι έχεις trail στα άστρα σου, δηλ. τα άστρα σου δεν είναι στρόγγυλα αλλά επιμηκυνμένα όλα προς την ίδια κατεύθυνση.

 

Αυτό μπορεί να οφείλεται σε μεγάλης διάρκειας εκθέσεις στην έλλειψη οδήγησης, αν και εσύ αναφέρεις πως έχεις κάμερα οδήγηση. Την χρησιμοποίησες?

Σε μικρούς χρόνους έκθεσης, όπως βλέπω στη φωτογραφία σου (25") όμως, ακόμη και χωρίς οδήγηση δεν θα έπρεπε να έχεις trail, εκτός και αν δεν έκανες πολική ευθύγραμμιση στη στήριξη....

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

 

Φιλικά Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και την βοήθεια. stelio - sti δυστυχώς η μηχανή δεν έχει live preview και δυστυχώς το nebulosity δεν βλέπει την μηχανή μου μιας και δεν υπάρχει στις προεπιλεγμένες συσκευές. Από ότι μου είπε ο scaff όμως βλέπει το υδρογόνο από μόνη της οπότε δεν χρειάζεται να κάνω κάποιο modification. Όπως σας είπα όλα έγιναν βιαστικά,αυτό επειδή 1 ο Ωρίωνας έδυε,και 2 είχε αέρα οπότε θεώρησα άσκοπο να κάνω οδήγηση μιας και με τα κουνήματα που θα έτρωγα θα πήγαιναν όλα στράφι, οπότε απλά πειραματίστικα στα γρήγορα. Όμως πείρα την ώθηση που χρειαζόμουν και το καλοκαίρι είναι μπροστά μας.Οσο για την εστίαση.....όταν επιτύχω την βέλτιστη θα συμεδέψω την θέση και θα παίζω εκεί. Ισως φτιάξω μια αριθμημένη κλίμακα σε χιλιοστά και την κολλήσω επάνω στο focuser για να έχω και ένα μέτρο αναφοράς.

LAKI να είσαι καλά φίλε και όπως είπαμε και στο τήλ......που θα πάει θα μάθουμε χα χα χα.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εστίασε σε ένα φωτεινό αστέρι και μετά πήγαινε στον στόχο σου :cheesy: καλή αρχή φίλε :D

Αντρέα εστίασα στο Σείριο και στο Δια αλλά το είδωλο όπως το έβλεπα από την μηχανή ήταν πολύ μικρό και ο ουρανός πολύ φωτεινός για να δώ τα όποια stripes έβγαζε η bathinov. Αν δεν έχεις live preview....

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και την βοήθεια. stelio - sti δυστυχώς η μηχανή δεν έχει live preview και δυστυχώς το nebulosity δεν βλέπει την μηχανή μου μιας και δεν υπάρχει στις προεπιλεγμένες συσκευές. Από ότι μου είπε ο scaff όμως βλέπει το υδρογόνο από μόνη της οπότε δεν χρειάζεται να κάνω κάποιο modification. Όπως σας είπα όλα έγιναν βιαστικά,αυτό επειδή 1 ο Ωρίωνας έδυε,και 2 είχε αέρα οπότε θεώρησα άσκοπο να κάνω οδήγηση μιας και με τα κουνήματα που θα έτρωγα θα πήγαιναν όλα στράφι, οπότε απλά πειραματίστικα στα γρήγορα. Όμως πείρα την ώθηση που χρειαζόμουν και το καλοκαίρι είναι μπροστά μας.Οσο για την εστίαση.....όταν επιτύχω την βέλτιστη θα συμεδέψω την θέση και θα παίζω εκεί. Ισως φτιάξω μια αριθμημένη κλίμακα σε χιλιοστά και την κολλήσω επάνω στο focuser για να έχω και ένα μέτρο αναφοράς.

LAKI να είσαι καλά φίλε και όπως είπαμε και στο τήλ......που θα πάει θα μάθουμε χα χα χα.

 

Εγώ ενώ λέω πάντα να αξιοποιούμε ό,τι εξοπλισμό έχουμε, πρέπει να σου πω πως η DSLR σου είναι αρκετά ακατάλληλη για αστροφωτογραφία. Εκτός από την έλλειψη LiveView που είναι αρκετό μειονέκτημα ήδη, έχει quantum efficiency μόλις 28%, δηλαδή το μισό από τις σύγχρονες DSLR (τις σύγρονες CCD άστες, χτυπάνε κάτι 70άρια), ενώ έχει και περισσότερο θόρυβο. Δηλαδή ενώ λες ότι άντε θα πάρω διπλάσια έκθεση επειδή είναι σχετικά "αναίσθητη", ο ήδη υψηλός θόρυβος διπλασιάζεται. Και απ' όσο ξέρω μια χαρά IR φίλτρο έχει, δηλαδή το qe στο Ha/S-II θα πέφτει δραματικά περισσότερο. Αυτά στα λέω επειδή έχεις αξιόλογη βάση και OTA, οπότε σε σχέση με τον εξοπλισμό σου δε σου λέω να πάρεις καινούργια DSLR αλλά ακόμα και μία σχετικά παλιά (π.χ. Canon 450D-600D - προτείνω Canon λόγω περισσότερου συνεργαζόμενου software και εστίασης στο άπειρο με φακούς M42) που θα τη βρεις κοντά στα 100 Ευρώ και θα έχει ένα qe περί το 40% και LiveView, πάλι θα κάνεις πολύ καλύτερη και ευκολότερη δουλειά και θα αξιοποιήσεις τον εξοπλισμό. Α, και ο σωλήνας σου είναι μεν αξιόλογος, αλλά είναι αρκετά αργός που κάνει ακόμα πιο επιτακτική την ανάγκη να μην "πετάς" φωτόνια...

Για την εστίαση που λες, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Η εστίαση παίζει ελαφρά ανάλογα με το ποιό σημείο του ουρανού σημαδεύουμε (γι' αυτό διαλέγουμε κοντινό αστέρι) και επίσης με τη θερμοκρασία. Και αν βάλουμε φυσικά φίλτρα, και αυτά την αλλάζουν. Άρα "σημάδι" βάζουμε για το περίπου, ως σημείο εκκίνησης, αν θέλουμε ακριβή εστίαση πρέπει εκείνη τη στιγμή να το βρούμε που χωρίς LiveView όπως είδες είναι λίγο αγώνας...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...
Για deep sky κλπ τελικά ειναι καλύτερη η χρήση μιας cmos-ccd απο μια dslr? Επίσης ασπρόμαυρη με φίλτροα ή εγχρωμη?

 

https://www.astrovox.gr/avat/

 

Εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης