Jump to content

Μ11 - Η πρώτη μου λήψη DeepSky


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέποντας στο προσοφθάλμιο ένα αχνό νέφος, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου. Δοκίμασα διάφορους χρόνους λήψης και είδα ότι το όριο ήταν 30sec πρίν αρχίσει ο ουρανός να φωτίζει αρκετά. Με την επιλογή "Long Exposure NR" Στο "ON" τράβηξα συνολικά 7 λήψεις x30sec. Το αποτέλεσμα ήταν το παρακάτω μετά από stack με το DeepSkyStacker_3.3.4.

Εκτός από έναν καλύτερο (σκοτεινό) ουρανό, τί θα μπορούσα να κάνω για καλύτερα αποτελέσματα; Π.χ. καλύτερο tracking; περισσότερες λήψεις; προσθήκη κάποιου φίλτρου; αλλαγή εξοπλισμού; [-( να τα παρατήσω; [-X

Δεκτές οι απόψεις και οι συμβουλές σας.

 

Τόπος: Παλλήνη (δυστυχώς με φώτα αεροδρομίου και φεγγάρι)

Εξοπλισμός: Heq5Pro Goto, SW 200/1000, Nikon D5100.

 

Ευχαριστώ,

 

Τάσος

1588306771_WildDuck_2.thumb.jpg.459a8bd70ed63b4af3e7cf0974c77d20.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην τα παρατάς! Μια χαρά τα πας. Σου στέλνω τη φωτογραφία σου κροπαρισμένη και " στρετσαρισμένη" στο lightroom όσο επέτρεπε το jpeg αρχείο που ανέβασες. Για τα σμήνη δεν χρειάζεται υπερβολικός χρόνος έκθεσης όπως τα νεφελώματα . Το Μ 11 ειδικά είναι αρκετά πυκνό ανοικτό σμήνος οπότε οι υπερβολικοί χρόνοι έκθεσης θα σου κάψουν το κέντρο. Φίλτρο φωτορρύπανσης δεν νομίζω να βοηθήσει. Πάρε darks και flat και ακολούθα το tutorial για το στακάρισμα στο deep sky stacker. μετά τον λόγο έχει η επεξεργασία....

 

http://www.stevebb.com/deep_sky_stacker.html

1588322211_m11.thumb.jpg.55c6a330743d76f7a4795295a7b96c8b.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε HOMO,

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες στη φωτογραφία. Θα κάνω πάλι stack τις λήψεις γιατί όπως βλέπω έχουν περισσότερη πληροφορία απ’ ότι νόμιζα. Επίσης στρέφοντας το τηλεσκόπιο προς το Μ57 από την ταράτσα μου στο Γαλάτσι, ενώ δεν έβλεπα τίποτα απ’ το προσοφθάλμιο, στις λήψεις που έκανα είδα ένα αχνό νέφος και μετά το stack άρχιζε να έχει ένα ίχνος μπλέ. Πιστεύεις ότι με πολλές λήψεις (πχ 40) των 30sec θα έχω ένα αξιόλογο αποτέλεσμα ή θα είναι χαμένος κόπος λόγο ρύπανσης;

 

Υ.Γ. Αγαπώ την Κέρκυρα και σε ζηλεύω! Σε λίγες μέρες θα βρεθώ λίγο πιό κάτω, στην Πρέβεζα όπου ελπίζω να μου κάνει την χάρη ο καιρός!

 

Ευχαριστώ,

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Τάσο εννοείται μην τα παρατάς.Αν η πρώτη σου φωτογραφία είναι τόσο καλή σκέψου τι έχεις να δώσεις στο μέλλον.Τωρα ξεκινάω και εγώ με την φωτογραφία και ξέρω ότι είναι μπέρδεμα αλλά το αποτέλεσμα ανταμείβει.Προχώρα και φτάσε όσο ποιο μακριά μπορείς.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε HOMO,

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες στη φωτογραφία. Θα κάνω πάλι stack τις λήψεις γιατί όπως βλέπω έχουν περισσότερη πληροφορία απ’ ότι νόμιζα. Επίσης στρέφοντας το τηλεσκόπιο προς το Μ57 από την ταράτσα μου στο Γαλάτσι, ενώ δεν έβλεπα τίποτα απ’ το προσοφθάλμιο, στις λήψεις που έκανα είδα ένα αχνό νέφος και μετά το stack άρχιζε να έχει ένα ίχνος μπλέ. Πιστεύεις ότι με πολλές λήψεις (πχ 40) των 30sec θα έχω ένα αξιόλογο αποτέλεσμα ή θα είναι χαμένος κόπος λόγο ρύπανσης;

 

Υ.Γ. Αγαπώ την Κέρκυρα και σε ζηλεύω! Σε λίγες μέρες θα βρεθώ λίγο πιό κάτω, στην Πρέβεζα όπου ελπίζω να μου κάνει την χάρη ο καιρός!

 

Ευχαριστώ,

Τάσος

 

Κάτι καλό θα γίνει με μερικές δεκάδες λήψεις 30sec του M57, αν και θα χρειαστεί λίγη επεξεργασία, το DSS όπως είδες είναι η αρχή. Αν το βάλεις σε ένα dropbox το αρχείο autosave (TIF ή FITS) που βγάζει το DSS μπορούν να σε βοηθήσουν άλλοι στην επεξεργασία για αρχή.

Φυσικά στο M57 θα σε βοηθήσει πολύ ένα φίλτρο O-III που θα κόψει εντελώς φωτορρύπανση και θα δείξει το πράσινο του νεφελώματος (και βοηθάει και στην οπτική παρατήρηση). Το M57 έχει επίσης έντονο βαθύ κόκκινο σε Ha και S-II, οπότε με αυτά τα φίλτρα πάλι θα απομονώσεις το χρώμα εκπομπής από τη φωτορρύπανση, αλλά χωρίς μετατροπή η DSLR δεν είναι πολύ ευαίσθητη σε αυτά τα μήκη κύματος, οπότε την Ha & S-II φωτογράφηση την αφήνεις μάλλον για όταν έχεις κατάλληλη μηχανή...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, οι συμβουλές σας πολύτιμες.

equador, μου βάζεις ευχάριστα δύσκολους προβληματισμούς:D. Ήδη έχω αρχίσει να ξεσκονίζω την ενότητα "φίλτρα". Σε λίγο καιρό θα με βρείς εκεί.

Παρεμπιπτόντως φωτογράφησα και λίγο M53, M63, M106 με τους ίδιους χρόνους πάνω-κάτω, αλλά η επεξεργασία βρίσκετε σε εξέλιξη.

 

Υ.Γ. ¨Εχω χαρεί τόσο πολύ με την παρατήρηση που μετά το Πάσχα θα το πάρω "επ' ώμου" για ξενύχτι στον Πάρνωνα με την πρώτη ευκαιρία!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χρόνια πολλά σε όλους!

Αυτές τις μέρες βρέθηκα στο χωριό μου στην Πρέβεζα και ήταν η πρώτη φορά που παρατήρησα σε σχετικά σκοτεινό ουρανό. Διαπίστωσα φυσικά την τρομερή διαφορά που υπάρχει με τον ουρανό της πόλης. Την παρατήρηση την χάρηκα πάρα πολύ, την φωτογράφηση επίσης, άν και με μερικές αμφιβολίες. Κατ' αρχάς δεν έμεινα ικανοποιημένος από το tracking μιας και μετά βίας έφτανε το ενάμιση λεπτό έκθεσης. Ήλπιζα το tracking που κάνει η heq5 να φτάνει περίπου τα τρία λεπτά. Μάλλον θα πρέπει να προσέξω περισσότερο στο πώς στήνω το τηλεσκόπιό μου. Επίσης πρός τα άκρα τα αστέρια αρχίζουν να έχουν "κόμη". Σας επισυνάπτω και τις πρώτες μου προσπάθειες και φυσικά είναι δεκτές οι κριτικές σας και τα σχόλιά σας...

 

2055936250_M106_SpiralGalaxy.thumb.jpg.54eb0a510c653efcc5adf793f1049341.jpg

10x60sec ISO400

 

952988451_M81_SpiralGalaxyM82_ExplodingGalaxy.thumb.jpg.653a2b60f94ab748c041f0f3d1ef6f99.jpg

10x40sec ISO400

 

148549931_M57_RingNebula.thumb.jpg.89fbc1245d5d4bcf92685dbf008ed423.jpg

10x90sec ISO400

 

1357338923_M51_WhirlpoolGalaxy.thumb.jpg.18a7c74b4d9c5c70ea0c0340fbcf6b90.jpg

10x60sec ISO400

 

1558040533_M3_GlobularCluster.thumb.jpg.1fbca07846c6f322ffb79954ffbebc12.jpg

10x30sec ISO400

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχας στην επεξεργασια εχεις καψει το μαυρο (black clipping) με αποτελεσμα να χανεις λεπτομεριες απο τον στοχο, ο ουρανος δεν ειναι κατραμι μαυρο, ειναι ενα λαθος που το κανουν πολλοι που ξεκινανε αστροφωτογραφια. Στην επεξεργασια πρεπει να κοιτας το ιστογραμμα και να αφηνεις λιγο κενο στο αριστερο μερος του ιστογραμματος. Για τα τεχνικα θεματα του εξοπλισμου. ασχολησου με την ευθυγραμμιση των οπτικων, ενα μερος της κομης μπορει να φυγει με σωστη ευθυγραμμιση των οπτικων. Να ελεγχεις για σωστη εστιαση, μπορεις να το κανεις με μια μασκα bahtinov, η λαθος εστιαση καμια φορα μπορει να σου δωσει εντυπωση οτι εχεις κακο tracking ή και να νομιζεις οτι δεν εχεις καλη ευθυγραμμιση οπτικων. Να κανεις καλη πολικη στην βαση σου και να προσεξεις το ζυγισμα. Τελος δες αν εχεις πουθενα flexure στον εξοπλισμο σου ή αν μπλεκοντε πουθενα καλωδια. Η βαση αυτη με σωστες ρυθμισεις στον εξοπλισμο μπορει να πιασει και 20λεπτες ληψεις με οδηγηση. Καλη συνεχεια στις φωτογραφιες σου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο καλημέρα,

 

Οι πρώτες σου φωτογραφίες είναι καλές.

 

Δες προσεχτικά όλα τα σημεία που επισήμανε ο Κώστας παραπάνω.

 

Για να πετύχεις μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης χρειάζεται να κάνεις καλή πολική ευθυγράμμιση στη στήριξη. Με καλή πολική ευθυγράμμιση και χωρίς οδήγηση μπορείς να φτάσεις σε χρόνους έκθεσης ακόμη και πάνω από 5 λεπτά σε τηλεσκόπια με μικρή εστιακή. (δες το παρακάτω άρθρο της AVAT)

 

http://www.astrovox.gr/avat/driftalign.php

 

Για να πετύχεις μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης χρειάζεσαι οδήγηση. Η οδήγηση μπορεί να διορθώσει τα σφάλματα της στήριξης και να σου δώσει χρόνους έκθεσης ακόμη και πάνω από 20 λεπτά.

Για την οδήγηση χρειάζεσαι ένα μικρότερο διοπτρικό τηλεσκόπιο τοποθετημένο παράλληλα με το κυρίως τηλεσκόπιό σου και μια οδηγητική κάμερα με το σχετικό πρόγραμμα οδήγησης. Όπως στη συνημμένη φωτογραφία. Το επάνω τηλεσκόπιο είναι για οδήγηση και το κάτω για φωτογράφηση. (δες το παρακάτω άρθρο της AVAT)

 

http://www.astrovox.gr/avat/phdguiding.php

 

Μπορείς να διαβάσεις και τα υπόλοιπα άρθρα της AVAT παρέχουν πολύ καλές πληροφορίες.

 

Καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου.

 

Δημήτρης

20111019_18a.thumb.jpg.fa87ce84edd341e947832843778230a7.jpg

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου. Για αρχή θα πρέπει να εξοπλιστώ με το ειδικό προσοφθάλμιο και να εξοικειωθώ με την πολική ευθυγράμμιση και τις δυνατότητες της Heq5. Ήδη διαπίστωσα ορισμένους "τζόγους" στη βάση τους οποίους και διόρθωσα με τη βοήθεια του φίλου Παναγιώτη από το Πλανητάριο. Εν καιρώ θα έρθει και η έξτρα οδήγηση, ας πούμε κάτι σαν και αυτή: https://www.firstlightoptics.com/guide-scopes/guide-scope-bundle-suitable-for-piggy-backing.html. ή να προσαρμόσω μια κάμερα http://www.planitario.gr/camera-asi-120mm-usb-2-0.html στον ήδη υπάρχοντα ερευνητή.

Τάσος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Νομίζω πως αρχικά η προσαρμογή μιας κάμερας ASI120 στον ερευνητή, με τη το PHD2 ως πρόγραμμα οδήγησης, αποτελεί μια αποτελεσματική και δοκιμασμένη λύση. Επίσης δεν φορτώνεις τη στήριξη με το επιπλέον βάρος του οδηγητικού τηλεσκόπιου και των παρελκυόμενων εξαρτημάτων του.

 

Ακόμη η ASI120 είναι και μια πολύ καλή κάμερα για πλανητική φωτογράφηση, οπότε το όφελος από την επιλογή της είναι διπλό!

 

Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης