Jump to content

Τελική κατασκευή Παρατηρητηρίου ATLAS-1


scaff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά ηρθε η ώρα.

Κατασκευή πυλώνα σε ταράτσα μέσα στην Αθήνα.

 

Ηταν κουραστικό να τα ανεβοκατεβαζεις , να τα στήνεις και να τα ξεστηνεις καθε βραδυ.

 

Η πολεοδομια ηταν ξεκαθαρη. Αν η κατασκευη παταει σε ροδακια , δεν υπαρχει θεμα παρανομιας ουτε θεμα καταγγελιας.

Το θεμα μπορει να προκυψει απο το κανονισμο πολυκατοικιας , οπου μπορει να αναφερει οτι οποιαδηποτε κατασκευη-μετατροπη χρειαζεται την συγκαταθεση των υπολοιπων. (τουλαχιστον στον δικο μου κανονισμο δεν αναφερει κατοιο τετοιο).

 

Το μονο που αναφερει , ειναι οτι ο καθε ιδιοκτητης εχει καποια τετραγωνικα χρησης στην ταρατσα εκει δηλαδη που παταει ο ηλιακος θερμοσιφωνας. Το καλο επισης ειναι οτι σχεδον κανενας δεν παει στην ταρατσα (εκτος απο μενα) χαχαχα. Ετσι ολη η κατασκευη θα παταει σε ραουλα πανω σε γωνιες και θα ειμαι ενταξει.Θεωρειται κινητη κατασκευη.

 

Ολη η κατασκευη εγινε απο αστροφιλο , τα σιδερα υπηρχαν , οποτε το μονο που πηρα ειναι καποιες ντιζες,παξιμαδια και ροδελες.

 

Επεται συνεχεια...........

Atlas1_Pier.thumb.jpg.1a5c641d7cb47bbb2d8f5bf390f52a6d.jpg

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε καλή αρχή Γιώργο.

Κάτι παρόμοιο έχω φτιάξει και εγώ στην ταράτσα μου.Τον πυλώνα τον στήριξα επάνω σε ντίζες Μ16 που τις στερέωσα με ρητίνη μέσα στην πλάκα. Μιλάμε για την απόλυτη σταθερότητα.

CIMG3349.thumb.JPG.4a86162df6c19b2a8f7397674d24109b.JPG

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή συνέχεια Γιώργο! Ελπίζω να σου απλοποιήσει τη διαδικασία στησίματος και να βγάζει περισσότερο και συχνότερο!

 

Η ταράτσα θεωρείται κοινόχρηστη από το νόμο. Μάλιστα παραμένει κοινόχρηστη ακόμα και αν κάποιος έχει το δικαίωμα υψούν (ο κοινώς λεγόμενος "αέρας") μέχρι να χτίσει και θεωρητικά θα έπρεπε να έχεις τη συγκατάθεσή των άλλων ενοίκων. Βέβαια, σε μια πολυκατοικία τα πάντα εξαρτώνται από τις σχέσεις μεταξύ των ενοίκων, ελπίζω να τα πηγαίνετε καλά!!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Αντρέα

 

Ναι , έχεις δικιο , είναι κοινόχρηστη αλλα μονο τα τμηματα της ταρατσας που αφορουν ολους τους ενοικους.Μαλιστα με τους πιο πολλους δεν εχω προβλημα ιδιαιτερο , αντιθετως μαλιστα ειναι πολυ προθυμοι.

Στον κανονισμο της πολυκατοκίας αναφερει ξεχωριστα οτι στο τμημα που παταει ο ηλιακος, μια επιφανεια περιπου 3χ3 τμ , μπορει ο καθενας να κανει οτι θελει (νομή και χρήση).Πχ. να βαλει μποιλερ (προς θεου δεν λεει για πυλωνα).

 

Εκει δεν χρειαζομαι την συγκαταθεση , αλλα αν καποιοι θελουν , μου δημιουργουν προβλημα.

απλα το παω σιγα σιγα και ο καιρος θα δειξει.

 

 

Να'σαι καλά

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λίγα λόγια για την κατασκευή.

 

Η βάση φτιάχτηκε από κοιλοδοκούς 7cmχ4cm και πάχους 3mm και οι διαστάσεις είναι 60cmχ60cm.

Επειτα , δύο πλάκες μεταλλικές διαστάσεων 50χ50 κολλήθηκαν στην βάση.

Κολλήθηκαν και 4 ράουλα βιομηχανικά Φ60. Επίσης , στις 4 άκρες φτιάχτηκαν με 12αρες ντίζες , πεδιλακια

για καλύτερη σταθερότητα της κατασκευής και οι μανιβέλες είναι δικής μου αυτοσχέδιας κατασκευής.

 

Στην συνέχεια φτιάχτηκε ο πυλώνας ο οποίος είναι Φ140 και ύψος 50cm.

Οι πλάκες έχουν πάχος 10mm και είναι 30χ30cm και οι 4 ντίζες είναι Φ27mm

Πάνω στον πυλώνα , κολλήθηκαν σίδερα για την τοποθέτηση και του powerbox και για την γενική τροφοδοσία.

Το συνολικό βάρος της κατασκευής είναι περίπου 70 κιλά.

Το συνολικό ύψος της κατασκευής είναι περιπου 80cm (είναι πιο χαμηλός από τον τρίποδα της HEQ5).

 

Οι ράγες είναι 3χ3cm και μήκους 2μ. Στην μία άκρη τοποθετήθηκαν 2 λαμάκια για να λειτουργούν ως STOP.

 

Ολα περάστηκαν με μίνιο , χρώμα 1ο χέρι , ελαφρό τρίψιμο , και τέλος το 2ο χέρι χρώμα.

 

Το τελικό στάδιο , θα φτιαχτεί ξύλινο σπιτάκι από κόντα πλακέ θαλάσσης πάχους 6mm και διαστάσεων

70χ70 και ύψους 1,30μ ίσα ίσα να χωράει ο εξοπλισμός. Φυσικά για τυπικούς λόγους θα βάλω και 4 ροδάκια αλλά το σπιτάκι θα δεθεί πάνω στο υπάρχων σκελετό του ηλιακού.

Θα περαστεί βερνίκι εμποτισμού , ελαφρό τρίψιμο και βάψιμο και εσωτερικά θα βάλω σιλικόνη στις ενώσεις. Θα βάλω και 2 σχάρες εξαερισμού στις πλαινές πλευρές , έτσι ώστε στο εσωτερικό να μην αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες. (Αν και ο ηλιακός το προφυλάσσει καλύτερα και δεν αφήνει λόγω ύψος και θέσης να χτυπάει άμεσα την κατασκευή)

 

Ετσι , θα ανοίγω το σπιτάκι , θα σέρνω τον πυλώνα σε προκαθορισμένο σημείο (περίπου 1-1.5μ) , θα το ασφαλίζω με τα 4 πεδιλάκια , θα δίνω ρεύμα και με απομακρυσμένη σύνδεση και EQMOD το σεταπ θα λειτουργεί (αν το επιτρέπει πάντα και ο καιρός).

Αν έχει προγραμματιστεί και η επόμενη βραδιά , θα σκεπάζονται όλα με το κάλυμα της Geoptik.

Αν όχι θα μπαίνει μέσα στο σπιτάκι για προστασία.

 

Επεται συνέχεια........

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Μια κούκλα είναι η βάση.Αχ τι έχει να βγάλει ακόμα.Το παρατηρητήριο ανέβηκε και άλλο επίπεδο. Εύγε. George.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Να'στε καλά όλοι.

Αγγελε , πολύ καλή πατέντα αυτό που έστειλες...θα το κοιτάξω καλύτερα μας και είναι πιο βολικό...

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Γιώργο! Ωραία κατασκευή! Μόλις πάω σε ιδιόκτητη ταράτσα θα σε συμβουλευτώ!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Οχι , δεν περναει υγρασια διοτι εσωτερικα , είναι με διπλο στρωμα. Δεν ειναι μονο το χρυσο....που φαινετε απ'εξω....Υπαρχει εσωτερικά και αλλο ενα πλαστικο , σχετικα χοντρο στρωμα.

 

Απλα , το σκεπαζω ετσι αν ειναι να ξαναβγω και το επομενο βραδυ.

Καποια στιγμη θελω να φτιαξω και ενα ξυλινο σπιτακι , ισαι ισα να χωραει αλλά η πατέντα του Κεχαγιά πιο πάνω , πιστεύω οτι είναι αρκετά ενδιαφέρουσα.

Το μεγιστο που το εχω αφησει εξω , ηταν περυσι το χειμωνα επι 6 συνεχομενες νυχτες. Μαλιστα εφαγε και μια βροχη τις πρωινες ωρες της 6ης μερας χωρις να παθει απολυτως τιποτα και χωρις κανενα ιχνος υγρασιας.

 

Ελπιζω να βοηθησα

Γιωργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο το Σάββατο στις 21/5/2017

 

William Optics FLT98 Triplet f6.3 - William Optics IV FF/FR 0,80x - Atik383L mono - Heq5 Pro - Nebulosity - EQmod

Μια δοκιμαστική λήψη 6χ15 λεπτά στο f5 με Baader Ηα 2" -7nm μέσα απο την Αθήνα. χωρίς darks-bias-flats. Και λίγο trail είχα και ούτε την σωστή απόσταση του Reduser έφερα. Ολα δούλεψαν άψογα.

Στην πάνω δεξιά πλευρά , υπήρχε ένα τεράστιο σκουπιδάκι , το οποίο έφυγε μεν , αλλά την ζημιά του την έκανε , οπότε αναγκάστηκα και έκανα clone stamp στο πιξ !!!!!! εξού και το μοτιβο !!!!

ngc6888.thumb.jpg.112c8d1efcec73fda81cd7280936a434.jpg

Image02.thumb.jpg.7abbf075fc1a04b6451610ca96da0eab.jpg

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πότε θα έρθεις να δώσεις συμβουλές και για τον δικό μου πυλώνα είπαμε? :mrgreen:

 

Για τη φωτογραφιά στα έχω πει ... μου αρεσε πάρα πολύ δεδομένο κιόλας πως ήταν δοκιμή ... ερωτεύσιμη :P

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης